Edi╚Ťia tip─ârit─â
 
   
 
P─ârerea noastr─â
 
folclor de bihor.jpg

Folclor
de Bihor

de Mircea Chiril─â

Bolojan a pierdut b─ât─âlia pentru mutarea Muzeului ├«n Cetate nu pentru c─â ideea lui ar fi fost proast─â, ci pentru c─â a fost incapabil s─â explice cu cifre avantajele proiectului s─âu. ├Än vreme ce drojdieri converti┼úi ├«n mari speciali┼čti turnau comunicate pline de cifre lipsite de noim─â, Bolojan se ├«nc─âp─â┼ú├óna s─â cread─â c─â va c├ó┼čtiga l─âmurindu-i pe consilierii locali.
 
 
zic si eu.jpg

Zic ┼či eu

de Adrian Cri┼č

Dac─â am ┼úine cont de vechile zicale despre b─âtaie ("B─âtaia e rupt─â din rai", "Unde tata love┼čte carnea cre┼čte", "C├ónd drumul e b─âtut pot trece ┼či c─âru┼úele" ori "Palma tat─âlui, mai dulce ca m├óng├óierea vecinului"), am putea crede c─â procuroarea care a clasat dosarul ├«n care angaja┼úii Centrului de Plasament pentru Copii cu Probleme Psihosociale trebuiau cerceta┼úi pentru b─ât─âile aplicate minorilor institu┼úionaliza┼úi e un adev─ârat tezaur paremiologic.
 
 

Cum a fost?

de Lucian Cremeneanu

├Än Oradea exist─â o feti┼ú─â de vreo 7-8 ani care ┼čtie deja ce ├«nseamn─â fela┼úie, cum se masturbeaz─â b─ârba┼úii, cum se iubesc prin spate homosexualii ┼či cum ┼či-o trag mami ┼či tati ├«n patul conjugal. A v─âzut de la 2 metri cum urineaz─â b─ârba┼úii ┼či a ├«nv─â┼úat c├óteva expresii noi (m─â pupi ├«n cur, s─â ┼úi-o bagi ├«n cur, musc─â verde de c─âcat, porc ├«mpu┼úit) cu care va face ravagii printre prietene ┼či colegi de ┼čcoal─â.
 
 
 
     
 
Newsletter
 
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
   
 
Magazin
 
Regina Elisabeta a II-a a Marii Britanii ├«mpline┼čte pe 21 aprilie 88 de ani ├«ns─â ceremoniile oficiale dedicate acestui eveniment au fost am├ónate pe luna iunie c├ónd vremea va fi mai bun─â ┼či se vor ├«mplini 61 de ani de c├ónd suverana a urcat pe tronul Regatului Unit.
 
Veste ┼čoc, vineri, pentru fanii cuplului "Brangelina". Presa american─â a anun┼úat c─â Angelina Jolie ┼či Brad Pitt se despart, dup─â ce el ar fi ├«n┼čelat-o cu... un actor!
 
Descoperire istorică făcută de NASA. Cercetătorii susţin că au găsit prima planetă care, la prima vedere, ar putea susţine viaţa.
 
   
 
Spune ce crezi
 
Care crede┼úi c─â e coali┼úia cea mai potrivit─â s─â conduc─â administra┼úia local─â ├«n Bihor ┼či ├«n Oradea?






sau vezi rezultatele
 
     
 
Premiile lui Bihorel
 
Mii de or─âdeni se vor ├«nghesui la plimbare pe Dealul Ciuperca! Dac─â nu de dragul peisajelor, m─âcar ca s-o vad─â pe Angelina Jolie. Dup─â ce ├«n urm─â cu trei ani firma Proiect Bihor o "amplasa" pe celebra actri┼ú─â ├«n simul─ârile realizate pentru f├ónt├óna artezian─â ce urma s─â fie amenajat─â ├«n mijlocul turbogira┼úiei din zona Cele Trei Cri┼čuri (┼či n-a mai fost), Angelina apare acum ┼či ├«n imaginile realizate de firma Poliart care prezint─â cum va ar─âta Dealul Ciuperca, ┼či-nc─â ┼úin├óndu-l ├«n bra┼úe pe fiul ei, Maddox.
 
Anun┼úat cu surle ┼či tr├ómbi┼úe ├«n februarie, comitetul format din 10 ecologi┼čti or─âdeni ┼či menit s─â depun─â la Parlament primul proiect de lege ini┼úiat de cet─â┼úeni, av├ónd ca obiect interzicerea exploat─ârii gazelor de ┼čist, s-a desfiin┼úat c├ót ai zice fracturare.
 
Pui de F─ât-Frumos, Adrian Caba, omul de ├«ncredere al episcopului Sofronie Drincec, cre┼čte ├«ntr-un an c├ót al┼úii ├«n ┼čapte. Fost portar al Episcopiei pe vremea Preasfin┼úitului Ioan Mih─âl┼úanul, preotul a ajuns ├«n ultimii ani cel mai bine pl─âtit angajat al institu┼úiei dup─â PS Sofronie.
 
   
 
De știut
 
mircea-dumitrescu.jpg

Bihoreanul
la medic

de Mircea Dumitrescu

Constipa┼úia cronic─â este foarte r─âsp├óndit─â ├«n ┼ú─ârile cu standarde ridicate de civiliza┼úie, 10% din popula┼úie lu├ónd laxative ├«n mod constant. Cauzele cele mai frecvente sunt neglijarea impulsului de defeca┼úie ┼či lipsa de ini┼úiere a acesteia, cu acumularea ulterioar─â de materii fecale uscate ├«n cantitate mare la nivelul rectului.
 
 
mircea-ursuta.jpg

Avocatul Bihoreanului

de Mircea Ursuta

A┼ča cum ar─âtam s─âpt─âm├óna trecut─â, am├ónarea aplic─ârii pedepsei este o institu┼úie nou─â ├«n dreptul penal rom├ón, nefiind considerat─â condamnare potrivit noului cod penal. Spre deosebire de renun┼úarea la pedeaps─â care se dispune f─âr─â a se institui obliga┼úii ├«n sarcina autorului infrac┼úiunii, am├ónarea aplic─ârii pedepsei implic─â stabilirea unor obliga┼úii ┼či m─âsuri de supraveghere pe perioada termenului de supraveghere.
 
 
 
     
Bihoreanul tip─ârit
eBihoreanul.roBihoreanul tip─ârit > 18.01.2012, 12:50
Send to YM Friend Send to a friend Print |
Cuvinte cheie: florica chereches, viceprimar, oradea, ilie bolojan, gheorghe carp
Voteaza articol:
1/52/53/54/55/5
Scor: 3,6 / 5 (82 voturi)

Toate articolele scrise de Dan Simai
Comentarii:
Nume:*
Titlu:*
Email:*
Introduceţi textul din imaginea alăturată:*
Comentariu:*
Anunţă-mă dacă apar comentarii noi
  adaugă
    * Câmpuri obligatorii.

Comentarii (23):

Stimata Doamna, va felicit!   [13.12.2012, 12:41]
Sunt placut surprins sa descopar asemenea oameni! Sunt de-o valoare remarcabila! Constat ca unii trec prin lume incercand sa o schimbe in bine cand altii o distrug....prin vorbe, prin fapte, atitudini si ganduri... Doamna, va felicit pentru efortul pe care-l depuneti avand cele nobile scopuri, pentru curajul de a infrunta tupeul si dezgustul oamenilor fara principii si pentru credinta continua in Dumnezeul care poarta de grija! Am mai prins dor de viata citindu-va povestea! Multulesc!
postat de: Loghin

chestie de interpretare   [01.02.2012, 11:56]
@un evanghelic: stii ceva? probabil nimeni nu ar folosi expresii ca: \"fratele\", \"sora\", \"pocaitul\"daca exact cei in cauza nu ar face tot posibilul sa iasa in evidenta in acest sens. sau daca cei ajunsi in functii importante nu si-ar angaja subalterni exclusiv din aceasta zona(un exemplu este si N.P., adusa de Tarle). ce e asta cu rugaciuni obligatorii lunea dimineata(daca am inteles foarte exact), practica lui Tarle la CJ(si cei care nu ar dori sa participe o fac totusi, de frica!). Romania este un stat LAIC si fiecare crede cat si cum considera de cuviinta dar acest lucru nu trebuie facut nici ca o obligatie si nici ostentativ!
postat de: dante

in sfarsit   [01.02.2012, 11:29]
Sper ca ceea ce afirmat Chereches sa va faca pe astia de la eb sa pricepeti ca evanghelici nu is paria societati ci un model demn de urmat intr-o Romanie cu tendinte maneliste N-am v─âzut niciodat─â ├«n ziare "ortodoxul Bolojan", dar am v─âzut "penticostalul" ┼či "fratele" ┼ó├«rle. Nu cred c─â e corect s─â se scoat─â ├«n eviden┼ú─â a┼ča religia cuiva. Pe de alt─â parte, totu┼či, e un lucru bun. Faptul c─â lumea ├«n general are a┼čtept─âri mai ridicate de la evanghelici ne oblig─â s─â fim mai buni ┼či mai corec┼úi...
postat de: un evanghelic

PS   [30.01.2012, 23:58]
@Felicia: 1. In comentariul meu, cordeluta si baticul sunt un simbol! 2. Ce te face sa crezi ca nu muncesc?
postat de: dante

mor de gelozie   [30.01.2012, 23:55]
@Felicia: cu baticul cam ai dreptate! multe surioare nu-si mai pun nici macar cordeluta cand se duc la Adunare! Bad bad bad! Mi-am pus cordeluta-n par, mai/sa fiu feminina/ca o felina/sa creada lumea ca eu sunt cea mai crestina!/Mai cordeluta te rog nu fi rea/Faci parte sigur din viata mea/La la la...........
postat de: dante

femeie   [30.01.2012, 16:51]
@dante Vezi tu cumva batic pe capul d-nei Chereches? Nu meriti nici o explicate, dar de dragul altor femei care se izbesc de multe greutati iata ce zic: Ma incurajeaza prin felul in care s-a ridicat oridecate ori a fost doborata de problemele vietii. Nu s-a lasat descurajata, nici inselata, ci cu multa perseverenta si multa munca s-a ridicat, s-a pregatit, si a continuat lupta! Esti gelos pe munca ei si izbanzile ei! Mai bine ai munci decat sa jugnesti!!!
postat de: Felicia

felicita   [29.01.2012, 02:12]
@Felicia: ne poti explica pe intelesul nostru cam cum te incurajeaza surioara? sa-ti pui baticul mai bine pe cap?
postat de: dante

O NIMENI   [28.01.2012, 16:53]
ACEST PRIMAR BOLOJ L-A SACRIFICAT PE D-L CARP (FOST VICEPRIMAR) PT A O PROMOVA PE "FEBLETEA LUI ZISA CHERECHES" * IN SPERANTA CA V-A ADUCE VOTURI LA PNL
postat de: ADEV

femeie   [25.01.2012, 15:21]
Felicitari Florica Chereches!!! Suntem alaturi de tine! Esti o incurajare ptr. mine si sute de alte femei!!! Imi place si cum e scris articolul de Dan Simai!
postat de: Felicia

Bihorel   [19.01.2012, 15:46]
Raita, potoleste-te!
postat de: Bihorel

TURBATUL   [19.01.2012, 09:08]
CENZURAT
postat de: CATELUS

intrebare pentru otl - aceeasi vesnic nesimtiti vatmani   [18.01.2012, 23:20]
de ce vatmanii nu asteapta oamenii pe care ii vad ca alearga dupa tramvai? s-a intamplat ieri la ora 14.10, in statia de la mobila alfa -- tramvaiul era in statie, iar cand io cu colegii mei am fugit spre tramvai, dobitocul de vatman a inchis usile intentionat si a plecat din fata noastra cu un zambet de nesimtit. csuzi stie de asta? este frig rau dimineata si nu se da caldura in tramvaie, bine ca otl ne arde la buzunare cu abon lor unic, pe care trebuie sa-l platesc din salar de 650 ron. rusine, otl! rusine sa va fie! pana cat asemeni comportament de la voi???
postat de: zoli csarkas

perversii platiti   [18.01.2012, 19:27]
ASTA UNDE A FOST PANA ACUMA
postat de: bihoreanul blatuit

perversii platiti   [18.01.2012, 19:25]
Bhoreanul rusine,a ti sters mesajele care sant contra coruptului,perversului,pedofilului,BOLO,,,,,,,,,,,,SA TI FIE RUSINE DINU PATRICIU,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
postat de: bihoreanul blatuit

Felicitari   [18.01.2012, 18:48]
Desi nu o cunosc, pare o Doamna de bun simt, spre deosebire de fostul care parea prost crescut si cu aere doctorale, desi nu e decat un pigmeu uman.
postat de: Demostene

invisible 6   [18.01.2012, 15:08]
cat despre neo protestanti va spun sincer ca nu ii agreez nu pentru ca au alta confesiune(este ABSOLUT DREPTUL FIECARUIA sa-si aleaga confesiunea)ci din cauza minciunilor pe care multi le debiteaza si datorita faptului ca multe femei considera ca o cordeluta le face...elite. acesta este motivul pentru care in 2008, desi sunt simpatizant PNL, sa nu-l pot vota pe Tarle. Si iata ca NU M-AM INSELAT. Singurul personaj(care am inteles ca este adventist)pe care il accept si il stimez maxim este MIHAI GADEA. Nu va ramane decat sa ma convingeti sa fiti a doua!
postat de: TDS

invisible 5   [18.01.2012, 15:03]
Va place tabloul descris? Ma intreb ce spune personajul meu favorit din PMO, seara inainte de culcare: Iarta-ma Doamne, pentru ce am facut? Si ma mai intreb daca doarme linistit(probabil ca si el are insomnii ca de multe ori il vad \"invisible \"pe net la ore tarzii(asta e, adresa de mail este publica si exista programe de depistare iar eu sunt curios). Sau poate discutati despre contracte castigate la PMO de fosti parteneri ai sai(numai o minte luminata ca a lui poate crede ca din calitatea de actionar SE DEMISIONEAZA!!!)
postat de: TDS

invisible 4   [18.01.2012, 14:56]
Stiati ca in Instanta IMPACT este reprezentata de o casa de avocatura apropiata lui Predoiu sau uneori de Traian Briciu(cel care a castigat suma fabuloasa pentru costanda!).Daca nu ati stiut pana acum iata ati aflat . Si pentru ca "Toate acestea trebuiau sa poarte un nume" li s-a spus simplu: IMPACT&UDREA&PREDOIU&FILIP&BOLOS!!!!!!!!!!!!!
postat de: TDS

invisible 3   [18.01.2012, 14:53]
Si ca IMPACT face in continuare presiuni si(chiar)castiga in Instanta dreptul de a cumpara terenurile din cartierul EUROPA la acelasi pret si nu la cel fixat de comisia de evaluare din PMO? Stiti ca nici acum nu este clar statutul caselor nevandute din cartier si nu se stie exact daca IMPACT plateste toate taxele si impozitele(pentru ele si terenuri)? Stiti ca IMPACT nu intretine gradinile caselor nevandute si nici alveolele din fata lor si ca numai la insistentele mele Politia locala a luat unele masuri? stiati ca nici acum nu au fost finalizate toate trotuarele din Cartier? Stiati ca situatia de la Cluj este si mai dramatica in ceea ce priveste cartierul LOMB(tot IMPACT, tot PDL)? Stiati ca elena Udrea detine un imobil in cartierul bucurestean CLASS edificat tot de IMPACT si ca se vorbeste ca si in Oradea exista o situatie similara?
postat de: TDS

invisible 2   [18.01.2012, 14:47]
Stiti ca si acum acelasi personaj cu care conversati seara sustine ca nu era treaba lui sa se implice in contractele semnate de clienti cu IMPACT desi contractul de asociere de care am vorbit a fost calificat chiar de juristii PMO drept o stipulatiune pentru altul in care CLO intr-o astfel de constructie juridica avea obligatii fata de "tertul beneficiar"(clientul IMPACT? Stiti ca acest contract dintre CLO si IMPACT a fost semnat urmare unei LICITATII PUBLICE care nu a fost respectata de catre IMPACT iar CLO(PMO< AIO)au tacut? Stiti ca am primit adresa SCRISA de la Primarie in care se recunoaste ca acel contract de asociere in participatiune NU A FOST PUBLICAT sau NU S-A COMUNICAT CU NICI O PERSOANA decat IMPACT si ca urmare prevederile sale nu puteau fi cunoscute de catre clienti inainte de semnarea contractelor cu IMPACT decat daca cineva din PMO le atragea atentia DAR NU AU FACUT-O? Stiati ca initial clientul trebuia sa achizitioneze prima data TERENUL, apoi casa dar portocaliii au dat o HCL si au schimbat regula in timpul jocului? Stiati ca D-l BOLOJAN s-a opus vanzarii in continuare a terenurilor la pretul de 16 E/mp pe motiv ca IMPACT nu si-a respectat angajamentele?
postat de: TDS

invisible   [18.01.2012, 14:39]
├Ämi ├«nchipui c├ót de interesante sunt discu╚Ťiile pe mess cu DJ BOBO! de-aia probabil st─â "invisible", s─â nu v─â deranjeze nimeni! By the Way, sti╚Ťi c─â Primarul Dvs. a promovat ├«n Instan╚Ť─â o ac╚Ťiune ├«mpotriva SC IMPACT DEVELOPER&CONTRACTOR SA pentru recuperarea unei sume de aprox. 1.500.000 E, tocmai pentru c─â el ╚Öi Primarul lui de-atunci(Filip)au acoperit prin toate mijloacele posibile matrapazl├ócurile acestui dezvoltator? Pentru c─â nu ╚Öi-au facut treaba ╚Öi nu au urm─ârit derularea contractului de asociere ├«n participa╚Ťiune ├«ncheiat ├«ntre IMPACT ╚Öi CLO? c─â au dat dispozi╚Ťii precise(asta o ╚Ötiu pe surse, nu am dovezi)ca ├«n Instan╚Ť─â Prim─âria s─â se situeze de partea IMPACT ╚Öi nu a clien╚Ťilor p─âc─âli╚Ťi? A trebuit s─â c├ó╚Ötige D-l Bolojan ├«n 2008 din primul tur pentru ca pozi╚Ťia PMO s─â se schimbe, doar c─â era prea t├órziu! ╚śi atunci poate cineva s─â cread─â ├«n ipocrizia unui asemenea personaj ca DJ BOBO?
postat de: TDS

felicitari!   [18.01.2012, 13:52]
Spor la munca! Suntem alaturi si ne bucuram de reusita!
postat de: lisa

Felicitare   [18.01.2012, 13:40]
Felicitari doamnei Florica Chereches pentru ceeace ce a facut pana acum in viata activa,pentru ea,familie si comunitate.Este un exemplu demn de urmat din toate p.d.v pentru toti politicienii din Bihor si chiar din toata tara.Ma bucur ca am exemple pozitive de politicieni romani pe care pot sa le amintesc in dicutiile cu cu cei interesati din Danemarca unde locuiesc de peste 23 de ani. Succes in viitor si sa auzim numai de bine. I.Z.
postat de: I.Z.

 
Foto Bihoreanul
 
Ce n-a mai v─âzut Oradea: uniforme militare de epoc─â, rom├óne┼čti ┼či prusace, au defilat pe Corso, acoperite cu flori de liliac (FOTO)
 
Actual
 
Inunda┼úiile au ucis patru oameni, printre care ┼či b─âiatul de 13 ani, care disp─âruse ├«n Arge┼č dup─â ce a fost luat de ape ├«n timp ce ├«ncerca s─â treac─â un pode┼ú. Cea mai grav─â situa┼úie r─âm├óne ├«n Teleorman, unde codul ro┼ču de inunda┼úii a fost prelungit p├ón─â mar┼úi la ora 18.
 
Un b─ârbat, de 46 de ani, din Bucure┼čti, a fost depistat, duminic─â, la pr├ónz, de poli┼úi┼čti ├«n timp ce conducea cu 216 km/h pe Autostrada Bucure┼čti - Ploie┼čti. B─ârbatului i-a fost re┼úinut permisul pentru 90 de zile ┼či aplicat─â o amned─â de 850 de lei.
 
Zeci de gospod─ârii ┼či terenuri agricole din Olt au fost inundate ├«n urma ploilor toren┼úiale din ultimele zile. Peste 160 de persoane au fost deja evacuate, iar speciali┼čtii au instituit cod ro┼ču pe r├óurile Teleorman ┼či Vedea, respectiv cod galben ┼či portocaliu pe alte c├óteva zeci de r├óuri.
 
 
 
 
Anun╚Ťuri gratuite
 
 
Sport
 
Echipa de baschet CSM Oradea disput─â vineri ┼či s├ómb─ât─â, de la ora 19, pe teren propriu, rimele meciuri din play-off ├«mpotriva echipei SCM U Craiova. Biletele pentru cele dou─â confrunt─âri se pun ├«n v├ónzare ├«ncep├ónd de miercuri la sediul clubului din strada Prim─âriei.
 
Juc─âtorii echipei CS O┼čorhei au fost ├«nvin┼či ├«n deplasare, la Sebi┼č, vineri, ├«n prima etap─â din faza play-off a campionatului Seriei a V-a din Liga a III-a la fotbal. Elevii antrenorului Rudy Kovacs au cedat cu 0-2 ├«n fa┼úa forma┼úiei locale, Na┼úional, una dintre pretendentele la promovare. ├Än clasament, CS O┼čorhei r─âm├óne pe locul V.
 
Reprezent├ónd Rom├ónia la ├«ntrecerile puternicului turneu interna┼úional de judo pentru copii ┼či juniori din Austria, de la Rohrbach, sportivii or─âdeni de la Liberty LPS CSS s-au comportat foarte bine, reu┼čind s─â cucereasc─â 15 medalii, dintre care 6 au fost de aur. ├Än clasamentul pe cluburi, Liberty LPS CSS s-a situat pe locul II, iar pe na┼úiuni, Rom├ónia a ocupat locul III.