În după-amiaza zilei de 9 mai, în Parcul IC Brătianu din Oradea s-a desfăşurat Crosul "Pro Europa" 2017, competiţie organizată de Direcţia Judeţeană pentru Sport şi Tineret Bihor, în colaborare cu Inspectoratul Şcolar Judeţean Bihor, cu ocazia Zilei Europei şi sub egida Programului Naţional "Sportul pentru Toţi".
Concursul a programat alergări pe diferite distanţe pentru şapte categorii de vârstă, atât la fete cât şi la băieţi.
"Îmbucurător este faptul că faţă de ediţiile precedente, când numărul participanţilor a fost unul modest, de data aceasta s-au înscris şi au luat startul aproape 250 de copii de la şcoli din Oradea dar şi din localităţi din judeţ, Tulca, Pietroasa, Beiuş, Nucet, Borş, Sântion, Nojorid şi Oşorhei", a declarat Iosif Korodi, inspector în cadrul DJST Bihor.
După desfăşurarea întrecerilor, câştigătorii concursului au fost:
Prescolari:
Fete:
1. Băcuţ Andreea - Grădinita Nojorid
2. Călinescu Gloria – Grădiniţa 16 Oradea
3. Meszaros Nicolett – Sc Gimn 16 Oradea
Băieţi:
1. Kacso Akos – Sc Gimn 16 Oradea
2. Negruţiu Iulian – Sc Gimn "Aurel Pop" Oşorhei
3. Hegeheduş Cristian – Sc Gimn Oltea Doamna Oradea
Clasele I-II
Fete:
1. Ungur Giulia - Sc Gimn 16 Oradea
2. Capotă Alicia - Sc Gimn "Aurel Pop" Oşorhei
3. Munean Ana – Lic "Iosif Vulcan" Oradea
Băieţi:
1. Iova Răzvan – Sc Gimn Oltea Doamna Oradea
2. Casian Demian – Sc Gimn Oltea Doamna Oradea
3. Anderko David - Sc Gimn 16 Oradea
Clasele III-IV
Fete:
1. Kiss Camilla – Sc Gimn Bors
2. Petruse Roberta – Sc Gimn Nucet
3. Chiş Andra – Sc Gimn Nucet
Băieţi:
1. Olah Robert – Sc Gimn Szacsvay Imre Oradea
2. Popa Mihnea – Sc Gimn Oltea Doamna Oradea
3. Prata Andrei - Sc Gimn Nucet
Clasele V-VI
Fete:
1. Tuduce Florina - Sc Gimn Nucet
2. Popa Ioana – Sc Gimn Pietroasa
3. Popa Maria – Sc Gimn N Popoviciu Beius
Băieţi:
1. Bejuşcă Adrian - Sc Gimn Oltea Doamna Oradea
2. Manea Claudiu – Sc Gimn N Bălcescu Oradea
3. Todea Denis - Sc Gimn Nucet
Clasele VII-VIII
Fete:
1. Coita Denisa - Sc Gimn 16 Oradea
2. Kiss Boglarka – Sc Gimn Bors
3. Buzaşi Vivien – Sc Gimn Szacsvay Imre Oradea
Băieţi:
1. Fandly Mark - Sc Gimn Szacsvay Imre Oradea
2. Ţentea Darius – Sc Gimn 16 Oradea
3. Cotani Robert - Sc Gimn Tulca
Clasele IX-X
Fete:
1. Lup Cristina – LPS Bihorul Oradea
2. Lakatos Roxana – Lic Mihai Viteazu Oradea
3. -
Băieţi:
1. Copil Daniel – Lic "Iosif Vulcan" Oradea
2. Ţiuşdea Gabriel – Lic Mihai Viteazu Oradea
3. Ţintaş Darius - LPS Bihorul Oradea
Clasele XI-XII
Băieţi:
1. Lincar Răzvan – Lic Mihai Viteazu Oradea
2. Popa Ovidiu – Lic Mihai Viteazu Oradea
3. Coste Bogdan – Lic Traian Vuia Oradea
Concurenţii clasaţi pe primele trei locuri la fiecare categorie de vârstă, atât la fete cât şi la băieţi au fost premiaţi cu câte o cupă din partea DJST Bihor şi un tricou din partea SC Vimex SRL – concesionar Peugeot, iar cei de pe locul I au primit câte o carte despre Ziua Europei din partea Prefecturii Bihor.
Următorul concurs de cros care va fi organizat de DJST Bihor va avea loc pe data de 6 iunie sub egida Crosului Olimpic.
Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.