URMĂREȘTE-NE PE
LUNI, 28 MAI 2018

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Orice şofer care se respectă are nu un baston de mareşal în raniţă, ci o bâtă de baseball în portbagaj. Asta pentru a rezolva problemele apărute în trafic, dar mai ales în parcări. Oradea are peste 100.000 de maşini şi cam 20.000 de locuri de parcare de domiciliu. Mă şi mir că încă nu am văzut prin parcări maşini supraetajate, ca autobuzele din Londra.
Zic şi eu
Adrian Cris
Un abuz comis la o competiţie recent găzduită de Arena Antonio Alexe din Oradea şi neştiut public până acum arată că înaintăm pas cu pas spre un regim poliţienesc în care legea nu contează decât în măsura în care e interpretată samavolnic, pentru a da o aparenţă de temeinicie comportamentelor şi deciziilor discreţionare. La începutul lunii, un orădean a fost împiedicat să intre la o partidă de baschet de către nişte jandarmi. 
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Street Food Fest este scump pentru că aduce în stradă preţurile din restaurante. Pereţii localurilor nu mai există, nasul nu mai este protejat de mirosurile îmbietoare, iar ochiul nu mai e protejat de preţurile din meniu. Astfel, impactul poate fi brutal. Mâncare de stradă la preţ de restaurant? Hm...
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Cine credeţi că are dreptate în problema sporurilor salariale ale lucrătorilor de la UPU – SMURD Bihor?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
În primul rând, cei care achiziţionează un autoturism trebuie să ştie că au obligaţia să efectueze toate formalităţile de înmatriculare în termen de maxim 90 de zile de la data încheierii contractului de vânzare cumpărare. Sancţiunea pentru nerespectarea acestei obligaţii este suspendarea înmatriculării acelui autovehicul, definită de lege ca fiind operaţiunea administrativă ce constă în interzicerea temporară a dreptului de a pune în circulaţie şi a utiliza un vehicul pe drumul public.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Ulcerul gastric apare de obicei cu 10 ani mai târziu decât cel duodenal, frecvenţa maximă fiind în jurul vârstei de 60 de ani. Boala apare mai des la bărbaţi, iar numărul cazurilor este în uşoară creştere faţă de cele de ulcer duodenal care sunt în scădere.
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Ne naştem, suntem crescuţi de părinţi, ne maturizăm, avem la rândul nostru propriii copii pe care îi creştem, îmbătrânim. Fiecare generaţie trece prin acelaşi ciclu, dar o face în perioade diferite de timp, pe măsură ce în urma noastră rămâne istoria. Aşa se face că aceia care au prins în adolescenţă începuturile comunismului în România au încă memoria vremurilor de dinainte şi au trebuit să se adapteze schimbării.
23 Noiembrie 2010, 15:04

S-ar duce, dar rămâne

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Prodecanul Facultăţii de Medicină şi Farmacie din Oradea, Gheorghe Mermeze, ajuns la a doua tinereţe, s-ar cam pensiona, mai ales că de când urologul Gheorghe Bumbu e decanul facultăţii, nu mai poate mişca nimic "pe lângă".

Însă Mermeze nu se poate pensiona încă, şi din motive lesne de înţeles: este, cum ar veni, legat de glie. Concret, prodecanul are în anii 4 şi 5 de studiu mulţi studenţi pe care numai el ştie cum i-a ţinut în facultate, fii şi fiice de prieteni sau amici, mai pe româneşte: pile.

Tineri pe care, dacă-i lasă singuri, fără propte, nu-i sigur că reuşesc să termine. Iar cum băieţii au fost domni încă de când s-au înscris la facultate, înţelegerea trebuie să rămână în picioare...

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
18 Comentarii
profesor
Nu este adevarat, fetele domnului Mermeze nu sunt cucuiete, sunt chiar niste tipe ok!
Postat 23 Februarie 2012, 15:39 de fantastiku
farmacist
sa multumesti lui D-zeu ca te am iertat.ai scapat de o bataie ce demult te astepta...
Postat 08 Februarie 2011, 19:37 de stetco
Bungau
Texte comandate,d-na Profesor,te scoti si vrei sa-ti acoperi mizeria umana in care traiesti,nu te mai saturi de bani,ca sa poti sa-ti satisfaci luxul in care traiesti si pe care ti-l prezinti cu fala in fata bietilor studenti de pe urma carora traiesti si iti tii progenitura la studii "afara",de unde atitia bani cind lumea se zbate in saracie?D-nule Decan luati de pe ochi valul si priviti realitatea,studentii de la Farmacie nu mai pot,adica saracii parinti care se lasa fara mincare ca sa dea spaga indiferent ca studentul are prezenta,are note mari la laborator asta nu mai conteaza pt Bungau,trec 10% din studenti pe sesiune si asta se repeta de ani de zile,chiar atitia prosti sunt si culmea trc studenti care nu stiu romaneste cu punctaje mai mici decit cei picati.Si d-na Bungau in centrele mari studentesti se preda la un alt nivel nu te compara cu adevaratii profesori care stiu sa evalueze un student care invata si vine la cursuri,iar pt cel care nu stie normal ca trece cu spaga ,la tine e invers si pe deasupra jignesti si frezezi prostia.Astea sunt semne de paranoia si nu stiu cum D-nul Decan care e doctor nu vede sau nu vrea sa vada si sa auda.Domnilor de la DNA chiar ati uitat de
Postat 01 Februarie 2011, 14:08 de Titisor
pile
Cine oare-i tine spatele "d-lui prodecan"? "Domnul Mermeze" in afara de faptul ca se da la studente, are si 2 fete. Una mai cucuiata ca alta. Mai ales bucuresteanca, a fost de 3 ori la cursuri, ne pica pe capete, dar e mare doamna. Si pe aia o tine cel putin taica-su, ca lucreaza la ANM. Misca cineva in farmacii? poc. De altfel nu e singura pe care o vedem rar: cica am facut cu unul Burnei - mare * in parlament ceva materie, el a dat notele, dar nu l-a vazut nimeni niciodata ca l-a acoperit tot Mermeze. Nu se poate ca d-nul decan sa nu stie. Ce-i orb? sau surd? Dar poate-i convine. si cate gainarii se mai fac. Oare nu stie nimeni. sau se fac ca nu stiu. Toti isi aduc copii la facultate, ii fac farmacisti si medici, pe urma si profesori ca doar de-aia ii tata si mama acolo. Numai la farmacie sunt cel putin 4-5 "familii". Frumos.
Postat 25 Ianuarie 2011, 08:11 de Student
Concluzie
Invidie si ura se citeste de sus pana jos, in tot articolul. Numai prietenii celor de la ziare de genul acesta, care pot sa dicteze cand si pe cine sa faca harcea-parcea, care stau degeaba prin facultati si dau cu subsemnatul. Cineva tare crapa dupa functia prof. Mermeze si a colaboratorilor lui. In loc sa lucreze ceva stau si vand nasturi. Bravo Tara lui nimeni unde se poate asa ceva!
Postat 05 Ianuarie 2011, 10:46 de Cetatean
Idei
Mare gradina domnului. E clar articol comandat, mai ales ca nu tinteste unul ci...Vreti sa stiti cum sta problema? Verificati? Ca unul sa dea, altul sa ia, iar cel care a dat si sa mai si spuna, trebuie sa fie tare putin la minte. ca a vrut sa dea si nu s-a luat si apoi sa sara cu gura e foarte usor mai ales cand nimeni nu stie cum te cheama. Sa fii rautacios si sa critici este la indemana oricui. sa faci ceva e tare greu. Plina lumea de bagatori de seama si eruditi care-si dau cu parerea despre altii. Eu cred ca cineva il vaneaza pe d-nul Mermeze si sigur, daca m-ai pica si dintre ai lui cu atat m,ai bine. Si toata lumea stie ca cei doi prodecani se inteleg foarte bine. Ceea ce ar fi normal. Ce nu-i normal este ca daca cineva lucreaza, ceilalti nu incap. Ca la noi asa e. daca unul e mai bun, sa-i dam in cap, sa nu fie cumva peste restul. toti la gramada. Si la televizor si mai ales presa scrisa, spune, da in un ii si in altii, cu sau fara motiv. Cine cunoste adevarul isi vede de treba. N-ati sesizat inca? Mermeze si Bungau sunt cei rai. In orice articol a aparut. De unde stie cel ce a scris care-s rudele si prietenii lui? Fiti seriosi. Uitati-va in jur.
Postat 24 Decembrie 2010, 06:50 de ioana
Continuare
Cred ca multe nu se stiu, dar ar trebui inceput cu facultatea, facut curat si inventate forme de examinare fara pile, fara posibilitati de a da mita si corectura pe calculator. Sau d-nul decan sa organizeze flagrante, ca sa fie prinsi toti, sau macar o parte. Nu este o utopie, chiar daca pare. Problema e ca Romania e o tara de spagari. Stiti cat e la Cluj? dar la Bucuresti? Intrebati-va colegii. O sa va cruciti. Din cate am auzit de la colegii studenti din Oradea, tot fenomenul este mult diminuat fata de ce era pe vremea lui Horak? l-ati prins? I s-a organizat flagrant si a trebuit sa plece. Si studentii si profii ar trebui sa fie seriosi si sa se respecte reciproc. N-o sa uit niciodata, cum proaspata studenta, o profa din anul intai, chiar inainte de sarbatori ne-a facut tampiti. Sesizati ca nu-i dau numele, pentru ca oricum tot n-o ajuta. Nu e nici macar important, doar mie mi-a ramas in minte. Cred ca ar fi mult mai constructiv daca fiecare s-ar uita in curtea lui si sa inceapa curatenia de acolo.
Postat 22 Decembrie 2010, 14:38 de MooB
Bungau si Mermeze
Amandoi mi-au fost profi. Jos palaria si la tinuta cursului si la cum ne-au tratat. Printre putinii care-si stiu materia. Si din cate am auzit, care si fac ceva pt. facultate. Am avut colegi care ziceau ca dau, la unii si la altii. Eu nu am dat la nimeni nimic si am terminat foarte bine, fara probleme si pile. Ca Mermeze e respectat si pastrat la facultate nu incapeti? Ca Bungau e prodecan? Faceti in cap o lista cu cei care stiu si au facut ceva pt. facultate. E foarte usor sa dai cu piatra. Mai bine ati pune mana pe carte si v-ati analiza intunecimile mintii. Este cine sa se ocupe de cei care intr-adevar iau de la studenti. Tot se va opri o data. daca adevaratii vor fi scosi de unde stau ascunsi.
Postat 22 Decembrie 2010, 14:22 de M si B
Profi
Cate chestii noi. Ar trebui luati toti la verificat. Credeti ca ei sunt? Vai de voi. Lista incepe de jos in sus. Cu cat sunt mai mici, cu atat invart mai multe. Pana la Dumnezeu te mananca sfintii. Dar la studentii straini... Acolo este din greu.
Postat 22 Decembrie 2010, 14:02 de Studenta
pro Mermeze!
din ceea ce a scris lumea pana acum se trage o line si concluzia:Mermeze este un profesionist,si un domn.cu toate ca articolul face referire la domnul prodecan,toata lumea se leaga de Bungau.sa fim cinstiti,nu exista comparatie intre cei 2.Mermeze e cerul,Bungau pamantul.
Postat 25 Noiembrie 2010, 22:12 de carpe diem
pro mermeze!
Si eu cred ca ati gresit articolul.Domnul Mermeze este un maestru in profesia lui.Cel mai mult imi place la el faptul li se adreseaza studententilor de la egal mai mult se adreseaza cu "dumneavoastra" sau "stimati colegi",spre deosebire de Bungau care este o prost crescuta fara cei 7 ani de acasa,sa mearga la piata ,acolo ii este locul!!! !!!
Postat 25 Noiembrie 2010, 16:03 de student
farmacie
Articol facut la comanda clar.Probabil cuiva nu-l are pe domnul Mermeze la inima.Ideea e ca am placerea de a-l avea pe domnul Mermeze profesor si e un profesionist in adevaratul sens al cuvantului fiind printre cei care chiar te invata ceva in facultatea asta si care e as in farmacie.Din discutiile avute cu colegii stiu ca parerea imi e impartasita de multi altii.Chiar nu dansul ar trebui acuzat pt rele practici in aceasta facultate.commenturile de mai jos:)
Postat 24 Noiembrie 2010, 21:30 de aurel tamas
farmacist
degeaba se fac aceste articole pentru ca de fapt se poate citii printre randuri invidia unora care poate nu au aceeasi marime de felie de tort. Ce credeti ca poti trai din multumiri si recunostinte? De asemenea lucruri cred ca ne este plin podul la toti. Asta e trista realitate ca sistemul ne ofera asa de multe lucruri "bune" incat trebuie sa ne facen noi traiul mai bun. Iar pe de alta parte daca am ajunge in locul lor cam tot asa ne-am face si noi.
Postat 24 Noiembrie 2010, 21:10 de sorin p
Bungau
Bungau o mahalagioaica devenita prodecan cine stie prin ce mijloace murdare.O profitoare insetata dupa bani!
Postat 23 Noiembrie 2010, 23:20 de Laura
corect
Are dreptate! Domnilor ziaristi, domnilor de la DNA, ati devenit si dumneavoastra orbi? Mai bine ati scrie despre aceasta zisa "doamna" Bungau, devenita profesor prin carti coppy-paste si forward-ate, care face ce vrea in facultatea de Medicina si Farmacie din Oradea. Si oare care e motivul?
Postat 23 Noiembrie 2010, 21:38 de Albertina
"O alta Elena,alta e Troia"
ziceti voi ce vreti de Mermeze.chiar e domn,nu e genul care sa nu te treaca pt.ca asteapta bani,sau o "pila buna".este exigent,cu pitici,dar are stima si pentru alte persoane care nu sunt neaparat "pe piedestal".cu privire la Bungau(doamna ii spun cei care sunt prieteni cu ea.si pentru bani,sa vezi ce vorbareata si amabila e)taci si fa!nu cumva sa vorbesti ca apoi nu mai ai timp sa faci ceva.sa fim rezonabili..e vorba de "prodecana".forta, putere,perseverenta.nu poti sa spui ca e avara.e un cuvant nepotrivit."putin" intepatoare, nepoliticoasa,pana la plicul alb:)..ai grija sa fie un plic plin
Postat 23 Noiembrie 2010, 21:27 de carpe diem
mai sunt si altii
daca vorbiti de mermeze care are o cariera in spate, ce spuneti de doamna "profesor" Simona Bungau a carui "renume" a ajuns si in alte centre universitare, dar nu unul bun ci despre "pretul" pe care il impune studentilor carora le preda? Se poate vedea anual ca minim 30 de studenti raman pt anul urmator,acestia fiind cei care nu au avut de unde sa ii dea, iar domnul decan Bumbu este surd si orb la plangerile studentilor luati peste picior in permanenta de doamna profesor, imbogatita peste noapte.
Postat 23 Noiembrie 2010, 20:56 de studenta
prostitutie
corect bihoreanul. dar daca ati fi onesti ar trebui sa nominalizati gasca de nepoate, prietene, etc care termina farmacia fara macar sa dea o zi pe acolo.
Postat 23 Noiembrie 2010, 17:56 de student
count display

FOTO BIHOREANUL