URMĂREȘTE-NE PE
DUMINICĂ, 27 MAI 2018

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Orice şofer care se respectă are nu un baston de mareşal în raniţă, ci o bâtă de baseball în portbagaj. Asta pentru a rezolva problemele apărute în trafic, dar mai ales în parcări. Oradea are peste 100.000 de maşini şi cam 20.000 de locuri de parcare de domiciliu. Mă şi mir că încă nu am văzut prin parcări maşini supraetajate, ca autobuzele din Londra.
Zic şi eu
Adrian Cris
Un abuz comis la o competiţie recent găzduită de Arena Antonio Alexe din Oradea şi neştiut public până acum arată că înaintăm pas cu pas spre un regim poliţienesc în care legea nu contează decât în măsura în care e interpretată samavolnic, pentru a da o aparenţă de temeinicie comportamentelor şi deciziilor discreţionare. La începutul lunii, un orădean a fost împiedicat să intre la o partidă de baschet de către nişte jandarmi. 
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Street Food Fest este scump pentru că aduce în stradă preţurile din restaurante. Pereţii localurilor nu mai există, nasul nu mai este protejat de mirosurile îmbietoare, iar ochiul nu mai e protejat de preţurile din meniu. Astfel, impactul poate fi brutal. Mâncare de stradă la preţ de restaurant? Hm...
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Cine credeţi că are dreptate în problema sporurilor salariale ale lucrătorilor de la UPU – SMURD Bihor?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
În primul rând, cei care achiziţionează un autoturism trebuie să ştie că au obligaţia să efectueze toate formalităţile de înmatriculare în termen de maxim 90 de zile de la data încheierii contractului de vânzare cumpărare. Sancţiunea pentru nerespectarea acestei obligaţii este suspendarea înmatriculării acelui autovehicul, definită de lege ca fiind operaţiunea administrativă ce constă în interzicerea temporară a dreptului de a pune în circulaţie şi a utiliza un vehicul pe drumul public.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Ulcerul gastric apare de obicei cu 10 ani mai târziu decât cel duodenal, frecvenţa maximă fiind în jurul vârstei de 60 de ani. Boala apare mai des la bărbaţi, iar numărul cazurilor este în uşoară creştere faţă de cele de ulcer duodenal care sunt în scădere.
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Ne naştem, suntem crescuţi de părinţi, ne maturizăm, avem la rândul nostru propriii copii pe care îi creştem, îmbătrânim. Fiecare generaţie trece prin acelaşi ciclu, dar o face în perioade diferite de timp, pe măsură ce în urma noastră rămâne istoria. Aşa se face că aceia care au prins în adolescenţă începuturile comunismului în România au încă memoria vremurilor de dinainte şi au trebuit să se adapteze schimbării.
26 Octombrie 2017, 16:00

Bani pentru lucrări: Oradea va lua un mega-credit de 35 milioane euro de la Banca Europeană de Investiţii

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Oradea va contracta un mega-credit de 35 milioane euro de la Banca Europeană de Investiţii. Creditul va avea o perioadă de graţie de 4 ani şi o  durată rambursare în 22 de ani.

"Acest împrumut este unul dintre cele mai avantajoase din România. Dobânda va fi de 0,3% în euro plus Euribor care astăzi este negativ", a declarat primarul Ilie Bolojan, joi, în conferinţa de presă care a precedat şedinţa de Consiliu Local.

În investiţii, nu în consum

Banii vor fi folosiţi pentru finanţarea lucrărilor pentru care municipalitatea intenţionează să solicite finanţări europene. "Împrumutul va fi folosit exclusiv pentru investiţii şi nu pentru consum", a spus Bolojan.

Mecanismul de finanţare va fi relativ simplu. "Vom contracta acest împrumut pentru a putea face plăţile pe lucrările contractate, urmând ca ulterior să ne recuperăm sumele investite din fonduri europene", a spus primarul.

Potrivit edilului, acest mecanism de finanţare va face posibilă accelerarea lucrărilor. Mai mult, odată început procesul de decontare pe una din investiţii, municipalitatea va putea să reorienteze banii din credit către finanţarea altor proiecte.

"Nu este un credit acordat pentru anumite lucrări, ci care poate fi folosit pentru orice investiţii, ceea ce constituie un avantaj. Va trebui să depunem cât mai multe proiecte, să vedem care este câştigat, şi pe măsură ce primim banii din decontări îi putem muta pe alte investiţii", a spus edilul.

Un împrumut avantajos

În mod suprinzător, condiţiile de creditare au fost lăudate incusiv de reprezentanţii opoziţiei din Consiliul Local, care s-au declarat surprinşi de dobânda extrem de mică.

"Vreau să vă felicit pentru condiţiile obţinute în contractul de finanţare. Am făcut un calcul, iar dobânda pentru acest credit de 35 milioane euro este undeva la 114.000 euro pe an. Dacă ar fi invers, şi am depune 35 milioane de euro la bancă, aceasta ne-ar lua 95.000 euro", a spus consilierul UDMR, Kiss Gabor Ferenc, în plenul Consiliului Local.

În replică, primarul Ilie Bolojan a spus că meritul pentru aceste condiţii avantajoase îi revine Direcţiei Economice, care a ştiut să gestioneze şi să ramburseze fără probleme ultimul împrumut BEI luat în 2015 pentru a finanţa proiectele europene ca reabilitarea Pieţei Unirii, construirea drumului rapid sau a Aquapark-ului Nymphaea.

Printre proiectele pe care municipalitatea intenţionează să le finanţeze pe viitor din creditul care va fi luat de la BEI se numără: amenajarea centrului intermodal cu acces la facilităţi de transport rutier şi feroviar din zona Gării CFR Episcopia (12,7 milioane euro), construirea unei parcări supraetajate în strada Braşovului (5,8 milioane euro) şi construirea podului Centenarului (4,1 milioane euro).

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
23 Comentarii
@ Chriss
Stai relax, nu e nevoie sa te "scremi" ca sa-mi explici. Fiecare cu parerile si convingerile lui.
Postat 27 Octombrie 2017, 16:40 de bihoreanoradean
Daca-i totul ok, sa-l garanteze consilierii si birtinezul cu averile lor!
E clar, nea lie i-a chemat pe toti si i-a convins ca fiecare va primi cate o felie din coliva, indiferent de partid! Zic ,,coliva" pt. ca asta e, pe noi ne-au ingropat in datorii! O intrebare as avea: ce se aude cu vechea datorie, aia de 100 de milioane de euro, pe care o tot rostogoleste de la o banca la alta primarul+consilierii+directia economica+directia juridica+....?
Postat 27 Octombrie 2017, 14:31 de pinonel
e clar
acest " nu stiu de ce am convingerea " e dovada clara de paranoia,pentru mine e 100% clar,plus ca ti-am vazut privirea aia pierduta in ceata in februarie...Acest hobby al tau,ura fata de Bolo,singura ta placere este dovada de paranoia.....irecuperabil
Postat 27 Octombrie 2017, 13:36 de suporter_oradean
HABAR N-AM
Nu știu de ce am convingerea CA CHRIS e un postacel cunoscut în presa Bihorean a!
Postat 27 Octombrie 2017, 12:57 de TDS
HABAR N-AM
Nu știu de ce am convingerea CA CHRIS e un postacel cunoscut în presa Bihorean a!
Postat 27 Octombrie 2017, 12:57 de TDS
@bihoreanoradean
daca parintii mei nu au furat incat sa imi ia o casa cu enspe mii de camere a trebuit sa ma descurc cum pot si sa imi iau un credit pentru un apartament unde sa imi tin familia. nu imi pica din cer ca la parlamentari. nevoia te impinge. ideea e sa ii cheltui pe ceva de care ai neaparata nevoie, nu pe prostii. daca au reusit sa ia credit cu asa mica dobanda e ok, doar sa fie cheltuiti cu cap. asta ramane de vazut, insa tie nu iti convine oricum nimic, degeaba ma screm sa iti explic.
Postat 27 Octombrie 2017, 11:57 de CHRIS
TDS
Bine face Bolojan. Vrem un uriaș si mai frumos. Bravo Bolojan. Sper sa reușești să faci centura inel.
Postat 27 Octombrie 2017, 11:54 de sandu1200
OK
În sfârșit!
Postat 27 Octombrie 2017, 11:16 de TDS
EXISTĂ EXCEPȚII
@suporter_oradean: Paranoic cum sunt, există femei care mă plac! Pupatul cu DICTATORUL era o figură de stil! Sigur te-ai prins!
Postat 27 Octombrie 2017, 10:37 de TDS
pe invers
Prin ultima postare sa intelegem ca esti pe invers Tds,iti plac barbatii ? posibil,avand in vedere ca e greu de crezut sa te placa o femeie.Femeile fug de paranoici...Vai ce inclinatii ai....
Postat 27 Octombrie 2017, 10:28 de suporter_oradean
NU SE MAI POATE!
Bolojan a mai luat o decizie scandaloasă! Anul acesta nu mai sunt puncte pentru așa numita curățenie de toamnă! Cred ca imi voi duce crengile si frunzele în fața PMO! Ce fac acum? Îl pup în bot pe Bolojan ( bbleah ! ) sau altceva?
Postat 27 Octombrie 2017, 10:16 de TDS
!!!!
@suporter_oradean: Muta-te tu! Esti deja gata varză ceea ce ar simplifica lucrurile!
Postat 27 Octombrie 2017, 09:25 de TDS
@ chris
Stii care e cel mai bun credit? Cel pe care nu-l ai! Dar una e sa nu dormi noapte de grija zilei de maine, stiind ca dator fiind la banci oricand poti sa ramai fara un acoperis daca situatia economica se degradeaza si ramai fara loc de munca si alta e sa iei un credit in numele orasului pe o perioada de 20 de ani fara sa-ti asumi nimic ca si functionar public.
Postat 27 Octombrie 2017, 09:13 de bihoreanoradean
caz unic de paranoia
Paranoia e o boala grea,sa crezi ca numai tu ai dreptate si ca le stii pe toate la fel. ... Sa zici public ca blestemi pe cineva,asa ca nu-l suporti deja caz de balamuc.Un caz patologic,care pe zi ce trece e tot mai grav.Sincer Tds , daca te muti in Toboliu si treci la munca campului,la cules varza s-ar putea sa-ti ameliorezi boala....
Postat 27 Octombrie 2017, 09:05 de suporter_oradean
@postacei
... daca mai multe persoane iti spun ca esti beat mergi si te culci. asa e si cu medicamentele, desi ai depasit faza asta. trebuie ceva mai strong. winniedos la fel si dihoreanoradean. tot astept sa imi dati macar un exemplu de lucru bun care l-ati facut pentru acest oras. unul macar.
Postat 27 Octombrie 2017, 08:50 de CHRIS
@tds
Lache.....nu poti fi porc, esti pan troglodytes. Asta ca sa definim ceea ce esti nu ceea ce crezi ca esti. Cat despte blestemele tale "fortoase" si consistente......esti diagnosticabil si demn de mila. Asa ca uneori iti acord clementa de rigoare. Hai pa
Postat 27 Octombrie 2017, 07:34 de elev
!!!
@TanarSiNelinistit: Adică cum, bre? Elev ma face porc, CHRIS îmi recomandă medicamente iar eu sa fiu banat? Blestemul nu e interzis de Codul Penal! Așa că eu o fac, DUMNEZEU tine cont sau nu! Decizia este a Lui! În intimitate I-am explicat ca Bolojan este D......in persoana! Cine va decide? EL!
Postat 26 Octombrie 2017, 21:57 de TDS
... CU MELCII VOȘTRI
@elev: Și tu cum faci? Muu, ca... oul ?! Nenorocitule! BIG cred că se spăla la jgheab si se........ galben ca lămâia în timp ce eu m-am născut cu baia in casă! Și îl blestem cu toată FORTA! Acest individ a DISTRUS ORADEA!
Postat 26 Octombrie 2017, 21:49 de TDS
Bolile incurabile ale internetului
WinDos si TDS,daca voi doi ati fi boli numele v-ar fi cancerul si sida.Blesteme fara leac pentru lumea asta nefericita cu voi.Niste redusi pe care internetul i-a invatat sa latre cretineste.De ce nu va baneaza ebihoreanul pe viata n-am sa inteleg niciodata.Sinteti incapabili sa priviti dincolo de propria troaca.Abia astept sa dispareti pe veci. Nu are nimeni nevoie de atita prostie si rautate!
Postat 26 Octombrie 2017, 21:13 de TanarSiNelinistit
NU multe ci mult!
Lucrari multe toate de proasta calitate! Peste 2-3 ani vom incepe sa reparam ce cladeste birtinezul constructor azi, asta daca nu am si inceput lucrul acesta, reparatiile! Nu stiu de la cine a mostenit acest bitinez vocatia de constructor dar respectivul trebuia sa fie impuscat de comunisti! Asa de prost nu s-a construit in Oradea de 70 de ani. Comunistii au construit trainic, asta vai de mama noastra ca vor trebui sume colosale sa reparam prostelile lui!
Postat 26 Octombrie 2017, 21:12 de scortosul
@tds
Lache....nu blestema, te poti bucura ca traiesti intr-un oras frumos, european. BIG man te-a scos din cocina in care te balacareai si grohaiai fericit dupa fiecare troaca de laturi. Asa ca smile, da din coada. Hai pa
Postat 26 Octombrie 2017, 18:29 de elev
LA NOI LA BRĂILA / LA TANTI ELVIRA...-
Lucrări peste lucrări! În acest moment pe Constructorilor iar nu e căldura / apă caldă. BIG man, te BLESTEM în fiecare secundă!!!
Postat 26 Octombrie 2017, 17:48 de TDS
BEI este banca publica a UE si da credite cu dobanda redusa oricarui beneficiar eligibil !?!
Nimic nou in sensul creditului. Doar ca, numai niste descreierati ar arunca Oradea pe termen de 5 mandate de primar si consiliu local in deficit, pentru proiecte decise de un singur personaj ... iar acela stiindu-se ca e cam lovit la tartacuta si, pe deasupra, este la ultimul mandat de primar !?! Care sunt acele proiecte? Ce se doreste si de ce nu se discuta public? Opriti odata paranoia care bantuie prin municipalitate !?!
Postat 26 Octombrie 2017, 16:53 de WinDos
count display

FOTO BIHOREANUL

  • Bate vântul! 'Primăvara din grădină' a început vineri seară fără public în Cetatea Oradea (FOTO/VIDEO)
  • Directorul Colegiului Gojdu a făcut glume despre 'carduri' şi 'cadouri' la festivitatea de absolvire de la Teatrul Regina Maria (FOTO)
  • Totul pe față! Termoficare Oradea îşi lansează o aplicaţie prin care va anunţa avariile în timp real (FOTO)
  • Se lucrează la noul terminal al Aeroportului Oradea. Construcţia va fi gata la toamnă (FOTO)
  • Gata cu transparenţa! Ioan Mihaiu nu mai vrea întrebări din partea presei în timpul ședințelor Colegiului prefectural (FOTO)
  • Un TIR plin cu stupi cu albine, răsturnat lângă Băile Felix (FOTO / VIDEO)
  • Pompierii bihoreni 'salvează' dragostea de carte: Au donat cărţi elevilor din trei şcoli rurale (FOTO)
  • Let’s Get Green: Elevii de la Şcoala 11 au plantat 100 de puieţi de arbori (FOTO)
  • Noaptea muzeelor a atras un număr record de vizitatori în Oradea. Cozi de zeci de metri la noul sediu al MȚC (FOTO)
  • Ziua Eroilor a fost marcată cu felicitări şi diplome în Cetatea Oradea (FOTO)

TIMP LIBER

Timp liber

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 3.8697 RON
  • 1 EUR = 4.5959 RON
  • 1 HUF = 0.015 RON