URMĂREȘTE-NE PE
JOI, 19 APRILIE 2018

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Până acum, când călătoream în străinătate, ne plângeam că ţiganii cerşetori ne fac neamul de râs. Acum ne fac de ruşine cei care ne conduc, analfabeţii din Guvern şi nesimţiţii din Parlament. Pe mine cel mai tare mă enervează când aud că se vorbeşte de Guvernul Dragnea sau Guvernul Dăncilă. Guvernul nu este nici al infractorului de Teleorman, nici al sărmanei petroliste.
Zic şi eu
Adrian Cris
La CJ Bihor este blocaj, ţipă de doi ani coaliţia UDMR-PSD-ALDE şi divizia sa de presă, acuzând mai nou că refuzul consilierilor PNL de a vota bugetul pe 2018 a făcut ca salariaţii instituţiei şi ai celor subordonate să capete luna asta doar 70% din lefuri. Nicio noutate. Politrucii locali repetă papagaliceşte cuvinte precum "blocaj" şi "boicot" la fel cum şefii lor boscorodesc întruna "Soros" şi "Statul Paralel". De data asta, totuşi, nu cu ei am treabă, ci cu PNL-iştii...
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Șobolanii internetului sunt ușor de recunoscut: sunt frustrați, nefericiți, rasiști, sexiști, antisemiți, urăsc totul și pe toată lumea. Nu cunosc rețeta dialogului și polemicii, nu au vocația construcției, dar excelează în cea a distrugerii, chiar dacă puterea lor distructivă este, încă, nesemnificativă.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Cum apreciaţi că au fost costurile încălzirii în Oradea în această iarnă?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Codul de procedură civilă prevede o procedură rapidă şi relativ ieftină prin care o persoană poate să obţină o hotărâre judecătorească prin care datornicul său să fie obligat să achite sumele de bani pe care i le datorează.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Hepatita acută virală se declanşează după o perioadă de incubaţie de15-45 de zile pentru hepatita A, 30-180 de zile pentru hepatita B şi D, 15-160 de zile pentru hepatita C şi 14-60 de zile pentru hepatita E. Simptomele sunt variabile şi cel mai des există o pierdere a poftei de mâncare, greţuri şi chiar vărsături, oboseală...
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Consensul unanim în psihologie a fost până acum că depresia se leagă de procesele chimice din creier (serotonina în special), dar o serie de noi studii au propus o nouă teorie: şi anume aceea că depresia ar putea să aibă cauze fizice.
18 Decembrie 2017, 16:29

Termoficare Oradea va plăti în avans 15 milioane lei pentru achiziţia de gaz

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Bani sunt, gaz să fie! Consiliul Local a aprobat, luni, cu unanimitate de voturi, plata de către Termoficare a unui avans de 15 milioane lei, din cele 122 milioane lei datorate către Romgaz Mediaş pentru achiziţia gazului necesar în sezonul rece noiembrie 2017 - martie 2018.

"Asigurarea continuităţii sistemului de alimentare cu energie termică reprezintă un imperativ legal şi totodată o opţiune strategică a societăţii Termoficare Oradea, de existenţa şi funcţionarea sistemului de încălzire depinzând aproximativ 70% din populaţia oraşului", se menţionează în raportul de specialitate anexat proiectului de hotărâre.

Potrivit documentului, avansul către Romgaz Mediaş va fi plătit din alocările făcute de Guvern din rezerva bugetului de stat.

Executivul central a alocat în urmă cu două săptămâni municipalităţii orădene 4 milioane de lei pentru achiziţia de gaz necesar încălzirii locuinţelor populaţiei în această iarnă. Vinerea trecută, suma a fost suplimentată cu încă 11 milioane de lei.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
10 Comentarii
Mai pinonel, nea' piuneza, fratili meu
Deosebirea dintre noi doi, este ca tu vorbesti ce stii, iar eu stiu ce vorbesc! Prima postare, era pentru tine, ca sa-ti explic, desi sunt aproape convins ca stiai, de ce o parte a gazului ce urmeaza sa fie folosit trebuie platit in avans. Dar ce mai conteaza realitatea, cand scopul e cu totul altul! Spre stiinta ta, cele trei apartamente sunt situate in Rogerius si Iosia si nu au avut intrerupta caldura nici macar o zi in lunile ianuarie si februarie 2017, luni pe care le-am luiat in calcul, iar doua dintre casele in discutie erau izolate si pe cale de consecinta, pierderile de caldura prin pereti sunt extrem de mici. Mai trebuie tinut seama si de faptul ca apartamente se plateste si cota parte din incalzirea casei scarii, a casei liftului, etc, iar la casa ai posibilitatea sa programezi centrala, ca peste zi cand esti la munca, sa furnizeze agent termic cu temperaturi mai mici. Cat despre efortul de gandire, eu iti propun sa nu-l mai faci, nu de alta da' risti sa-ti deteriorezi si putinii neuroni pe care ii mai ai valizi.
Postat 20 Decembrie 2017, 10:04 de anticomunist
@scortosule, asta are dreptate!
In ultimele ierni au fost sincope grave in distributia agentului termic produs de avionul ajuns locomotiva cu aburi si firesc, nu arzi, nu platesti! A se observa ca platind doar cu 30 de bani in plus per mp cei cu centrale proprii au avut conditii decente. Cu un minim efort de gandire de care sunt capabili si cei 27,7% care l-au votat pe birtinez putem spune ca daca in apartamente ar fi fost confortul pe care l-au avut cei cu centrale proprii, facturile catre cet ar fi explodat.
Postat 20 Decembrie 2017, 09:12 de pinonel
Ceata lui Pitigoi, dai intr-unul tipa doi
Mai "tapanule", recte scortosul, cine avu' treaba cu tine? Dar daca tot te-ai bagat in seama, iti spun ca aberezi cu gratie cand spui ca e dublu costul incazirii la bloc, (adica de la Termoficare) fata de cea cu centrala proprie pe gaz. Iarna trecuta, am facut un mic studiu comparativ, pe lunile de iarna la trei case cu incalzire proprie pe gaz si la trei apartamete (prieteni si cunostinte). Media, a iesit undeva la 6 lei /mp cost cu incalzirea la casa pe o luna, iar la apartamente undeva pe la 5,7 lei /mp. Deci...
Postat 20 Decembrie 2017, 00:48 de anticomunist
Daca tot esti destept comunistule
Daca tu totusi esti destept imi explicit dece costurile cu incalzirea de la termoficare sunt aproape duble fata de cei ce au record la gaz? Eu stiu ce spun! Cat despre birtinez nu il cunosc, nu am avut ocazia sa dau mana cu el si personal nu am intrat in conflict cu bolovanul!
Postat 19 Decembrie 2017, 11:46 de scortosul
Piuneza, tata
as spune ca aberezi cu gratie, daca n-as sti ca in fapt esti un mic ticalos, care se foloseste de orice prilej ca sa-si regleze conturile cu primarul. Hai sa-ti explic cum se intampla lucrurile in realitate, desi sunt aproape convins ca stii si tu, dar ... Achizitionand gazul direct, fara intermediari, recte funizori respectiv distribuitori, Termoficare SA are acelasi statul ca si orice firma de distributie, adica contracteaza gazul in avans, pe baza estimarilor de consum, iar cel de la care cumpara gazul direct, ii factureaza o parte din gazul contractat in avans. Asta e tot misterul si nu c e aberezi tu pe forum. Prin aceasta miscare, primarele a "evitat" plata tarifului de distributie si a celui de furnizare, gazul cumparat fiind, evident, mult mai ieftin. Dezavantajul este cel aratat mai sus, adica plata in avans. Cat despre ceilalti "atotstiutori" de pe forum, nu am decat o singura remarca: penibil!
Postat 19 Decembrie 2017, 09:26 de anticomunist
Termoficare sa& comp
teroficare sa&comp birtinezul srl sunt doua belele pe buzunarul oradeanului. Faraonul birtinez construieste muuuult si proooost pe spinarea taxatilor! cat despre consilieri........ papusi de votat! Au stopat introducerea retelelor de gaz in oras si au adus o racheta ..... poate isi iau zborul cu ea! Acum au realizat ca nu ajunge o (1) racheta si au nevoie inca de un cazan(racheta?), cazan care nu o sa mai fie pe fonduri ci pe taxe!
Postat 18 Decembrie 2017, 21:13 de scortosul
Termoficare SA nu plateste nimic "in avans" !?! Asta e manipulare ...
Societatea are o datorie ce se ducea catre ideea de a deveni istorica ... iar acum plateste o mica parte din aceasta catre furnizorul creditor !?! Iar pentru a-si achita obligatia de debitor, Termoficare SA a inceput sa primeasca bani de la bugetul local, mascat sub titlul de "achizitii de capital" !?! Este o evaziune de proportii pentru a salva, de un faliment rasunator, intregul sistem centralizat de termie din Oradea !?! In fapt este vorba de subventionarea mascata a gigacaloriei, pentru ca managementul defectuos a pus "pe butuci" reteaua, cu solutiile tembele pe care le-a aplicat de mai multi ani incoace ... cuplul de genii ratate Bolojan+Necula !??
Postat 18 Decembrie 2017, 20:37 de WinDos
Te doare-n curte, nea ilie! Si pe gasca ta la fel!
Ti-ai pierdut onoarea si credibilitatea, fac afaceri cu tine, dar iti impun regulile lor. Ai fost tepar si nu-ti mai da nimeni nimic numai cu plata inainte. Fac cu tine precum fac cur*ele cu fraierii.
Postat 18 Decembrie 2017, 18:38 de pinonel
@BESTIA sorosista
Mai sorosist ca tine, un psd-ist platit de soros pe linia psd-alde-udmr nu este in Oradea_Mare altul. Incerca sa nu denigrezi cu propria mizerie sorosista! Incearca sa comentezi la subiect(unde pe fond ai mare dreptate)sai nu bate campii dezinformarii si dezbinarii singurei opozitii la hotie, opozitie care azi e doar in strada! PSD-ALDE-UDMR-PNL-...... toate sunt o mizerie sunt, ca is sorosiste sau nu putin ma intereseaza!
Postat 18 Decembrie 2017, 17:31 de scortosul
DE FAPT NOI ORADENII VOM PLATIM TRIPLU
daca nu mai mult aceste gaze, pentru incompetenta si ticalosia Bolojalnicului,care ne livreaza apa calda la o temperatura de zici ca e incalzita cu briceta la galeata.Hai oradeni,spuneti cit e de calda , 'apa calda' a Bolojalnicului ? ASTEA SINT PROBLEMELE ORASULUI, nu mitinguiala sorosistilor useristi....
Postat 18 Decembrie 2017, 17:19 de BESTIA666
count display

FOTO BIHOREANUL

  • Vocea cartierului. Peste 250 de orădeni au votat proiectele de bugetare participativă ale cartierului Nufărul (FOTO)
  • Şase lebede salvate la Suplacu de Barcău, după ce au 'aterizat' într-un batal cu reziduuri petroliere (FOTO / VIDEO)
  • Judecătorul Cristi Danileţ a predat „lecţii deschise” de educaţie juridică la Tărian și la Oradea (FOTO)
  • O victorie şi o înfrângere pentru Universitatea CSM Oradea în jocurile de pe teren propriu de sâmbătă şi luni (FOTO)
  • UDMR cere treceri de pietoni denivelate în faţa tuturor instituţiilor şcolare din Oradea (FOTO)
  • Model inedit: Copaci cu coroană cubică, plantaţi pe pietonala Alecsandri din Oradea (FOTO)
  • Meserie... cu tehnologie: La Grupul Şcolar Agricol din Cadea, viitorii sudori vor învăţa meserie la un simulator de ultimă generaţie (FOTO)
  • Lumea roboţilor: Peste 150 de copii şi tineri şi-au demonstrat abilităţile în robotică la Oradea (FOTO/VIDEO)
  • Baschet: CSM CSU s-a impus cu 74-70 în disputa cu BC SCM Timişoara (FOTO)
  • Pentru bătrâneţi senine şi respectate: După 10 ani de lucrări, Caritas Eparhial a inaugurat Casa Frenţiu (FOTO)

TIMP LIBER

Timp liber

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 3.8697 RON
  • 1 EUR = 4.5959 RON
  • 1 HUF = 0.015 RON