URMĂREȘTE-NE PE
SÂMBĂTĂ, 21 APRILIE 2018

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Până acum, când călătoream în străinătate, ne plângeam că ţiganii cerşetori ne fac neamul de râs. Acum ne fac de ruşine cei care ne conduc, analfabeţii din Guvern şi nesimţiţii din Parlament. Pe mine cel mai tare mă enervează când aud că se vorbeşte de Guvernul Dragnea sau Guvernul Dăncilă. Guvernul nu este nici al infractorului de Teleorman, nici al sărmanei petroliste.
Zic şi eu
Adrian Cris
La CJ Bihor este blocaj, ţipă de doi ani coaliţia UDMR-PSD-ALDE şi divizia sa de presă, acuzând mai nou că refuzul consilierilor PNL de a vota bugetul pe 2018 a făcut ca salariaţii instituţiei şi ai celor subordonate să capete luna asta doar 70% din lefuri. Nicio noutate. Politrucii locali repetă papagaliceşte cuvinte precum "blocaj" şi "boicot" la fel cum şefii lor boscorodesc întruna "Soros" şi "Statul Paralel". De data asta, totuşi, nu cu ei am treabă, ci cu PNL-iştii...
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Șobolanii internetului sunt ușor de recunoscut: sunt frustrați, nefericiți, rasiști, sexiști, antisemiți, urăsc totul și pe toată lumea. Nu cunosc rețeta dialogului și polemicii, nu au vocația construcției, dar excelează în cea a distrugerii, chiar dacă puterea lor distructivă este, încă, nesemnificativă.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Cum apreciaţi că au fost costurile încălzirii în Oradea în această iarnă?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Codul de procedură civilă prevede o procedură rapidă şi relativ ieftină prin care o persoană poate să obţină o hotărâre judecătorească prin care datornicul său să fie obligat să achite sumele de bani pe care i le datorează.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Hepatita acută virală se declanşează după o perioadă de incubaţie de15-45 de zile pentru hepatita A, 30-180 de zile pentru hepatita B şi D, 15-160 de zile pentru hepatita C şi 14-60 de zile pentru hepatita E. Simptomele sunt variabile şi cel mai des există o pierdere a poftei de mâncare, greţuri şi chiar vărsături, oboseală...
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Consensul unanim în psihologie a fost până acum că depresia se leagă de procesele chimice din creier (serotonina în special), dar o serie de noi studii au propus o nouă teorie: şi anume aceea că depresia ar putea să aibă cauze fizice.
24 Septembrie 2017, 14:00

Scandal: O elevă a fost agresată de colegi pentru că vorbea în maghiară

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

O elevă de clasa a şasea a fost agresată de doi colegi pentru că ar fi vorbit în limba maghiară, a anunțat UDMR Bistriţa-Năsăud.

Potrivit site-ului libertatea.ro, reprezentanţii Uniunii susțin că incidentul a avut loc joi, la Colegiul Naţional "Andrei Mureşanu". Eleva vorbea în maghiară cu două colege în momentul în care alţi doi elevi din clasa a VI-a, de la secţia română, au agresat-o verbal şi fizic.

"Mai întâi i-au adresat injurii, apoi au lovit-o cu umbrelele, pe eleva care, de altfel, vorbeşte foarte bine şi limba română. Ulterior, băieţii au recunoscut că i-a deranjat faptul că eleva vorbea în limba maghiară. Uniunea Democrată Maghiară din România şi organizaţia UDMR Bistriţa-Năsăud condamnă ferm comportamentul elevilor agresori şi au luat legătura cu părinţii fetei, cărora le acordă tot sprijinul pe parcursul anchetei interne iniţiate de conducerea şcolii", afirmă reprezentanţii UDMR, potrivit sursei citate.

Politicienii spun că este regretabil faptul că acum, când ne apropiem de centenarul din 2018, în această zonă a comunităţilor dispersate apar astfel de manifestări antimaghiare şi susţin că în ultimele luni "presa românească şi politicienii au incitat în permanenţă la ură împotriva comunităţii maghiare".

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
9 Comentarii
sa mearga
in tara lor ca noi n avem drepturi dincolo da aci iii tucam in cur pt voturi bine fac
Postat 26 Septembrie 2017, 07:55 de Rumanu
@FLORIN64
Amice, din acest moment o sa-ti spun, "valul ucigas"! Stii tu de ce!
Postat 26 Septembrie 2017, 00:54 de anticomunist
@anticomunist
... distins domn, ca sa vezi ca sunt baiat fin, mai era unul care umbla cu o naframa pe care scria '7 dintr-o lovitura'. Cat esti de anticommunist poate stiu cei care te cunosc, pe mine chiar nu ma intereseaza, cat pricepi sau nu din ce au facut acei oameni, chiar comunisti ca aceasta tara sa ajunga acolo unde a fost in 1990, pe care acesti golani o fura inca si, inca. Pana cand vom vedea, vorba unui prieten al meu 'Si kkt-ul are o zi'. In rest, fiecaruia ne e frica de ce suntem. Ma bucur ca recunosti
Postat 25 Septembrie 2017, 23:25 de FLORIN64
@alex1980
... fenomen e uraganul IRMA si coruptia generalizata instaurata de guvernele de dupa 1990 care au distrus aceasta tara mirifica, eu sunt doar un nationalist pe care il doare in cot (ca sa fiu baiat fin), cum se scrie in ungureste orice cuvant. Imi respect prietenii unguri care stiu ca ma doare tot in cot de udmr si de cozile de topor pe care se sprijina. Cel mai mare bai a udmr e ca si ungurii din ROMANIA incep sa-l dea la o parte. Incet, incet va disparea. Acum cateva zile am postat despre cei care se iau de noi cei care mai scriem gresit cate o litera. Asta e, din doi neuroni cand unul este cuplat pe mancare si altul pe buda nu poti decat sa cauti greselile altora, e mai greu sa patrunzi esenta mesajului. Pofta buna
Postat 25 Septembrie 2017, 23:16 de FLORIN64
UDMR nu se apără decât pe sine
Prin atitudinea sa șovină, iredentistă și revanșardă organizația UDMR nu face un bine maghiarilor de la noi, pe care îi ațâță și provoacă de câte ori are ocazia. Politrucii udemeriști au priceput că e cucial pentru bunăstarea lor să aibă un electorat care se simte veșnic amenințat, deși e clar că românii și maghiarii chiar trăiesc în pace în Ardeal. Inventând tot felul de drepturi speciale și autonomii, udemeriștii și alții ca ei nu fac nici un favor comunității pe care pretind că o reprezintă, ci din contră, reușesc performanța de a stârni ura interetnică acolo unde aceasta nu exista. Sunt elementul cel mai instabil, parșiv și periculos atît pentru maghiari, cât și mai ales pentru mama noastră comună, România. Confrați maghiari ați face foarte bine dacă ați pricepe în ce ape se scaldă politrucii ăștia și v-ați dezavua de orice agitatori etnici care acum se erijează în apărători ai intereselor voastre. Nu există nici un interes fabricat care să aibă legitimitate, împotriva interesului comun al liniștei și a păcii dintre noi.
Postat 25 Septembrie 2017, 13:52 de Oarecine
@FLORIN64
Vazandu-ti postarile, ma intreb cu groaza, daca esti adevarat, sau doar o plasmuire a unor frici mai vechi, care ma incearca? In speta, e vorba despre frica de prostie!
Postat 25 Septembrie 2017, 10:55 de anticomunist
Din pacate....
Kuss se scrie...nu kus....mai fenomenule...
Postat 25 Septembrie 2017, 00:33 de alex1980
Regretabil eveniment.
Sper sa se marurizeze si copiii aia, fara sa devina sovini. Dar incitatul la tensiuni interetnice nu e doar in curtea politicienilor romani, ci si ai celor maghiari. Inclusiv cand cer statuia lui Ladislau in mijlocul complexului de ststui ce sa simbolizeze Unirea 1918.
Postat 24 Septembrie 2017, 19:19 de unu
....mda
....mda, incep si copii sa ia atitudine impotriva celor care refuza sa vorbeasca in limba tarii lor, indiferent de nationalitate, asta o faci acasa - LIMBA ROMANA. Poate vad si guvernantii si iau atitudine. Nu vad de ce sa merg intr-un magazin, primarie, egal.... sa ma intrebe cineva din prima, in ROMANIA ...TESEK... lucru pe care nu-l aud de la turci, slovaci... Domnilor de la UDMR, de data asta KUS.
Postat 24 Septembrie 2017, 14:42 de FLORIN64
count display

FOTO BIHOREANUL

  • Academicieni şi specialişti de renume care au învăţat la Colegiul Emanuil Gojdu şi-au trimis cărţile în biblioteca şcolii (FOTO)
  • Vocea cartierului. Peste 250 de orădeni au votat proiectele de bugetare participativă ale cartierului Nufărul (FOTO)
  • Şase lebede salvate la Suplacu de Barcău, după ce au 'aterizat' într-un batal cu reziduuri petroliere (FOTO / VIDEO)
  • Judecătorul Cristi Danileţ a predat „lecţii deschise” de educaţie juridică la Tărian și la Oradea (FOTO)
  • O victorie şi o înfrângere pentru Universitatea CSM Oradea în jocurile de pe teren propriu de sâmbătă şi luni (FOTO)
  • UDMR cere treceri de pietoni denivelate în faţa tuturor instituţiilor şcolare din Oradea (FOTO)
  • Model inedit: Copaci cu coroană cubică, plantaţi pe pietonala Alecsandri din Oradea (FOTO)
  • Meserie... cu tehnologie: La Grupul Şcolar Agricol din Cadea, viitorii sudori vor învăţa meserie la un simulator de ultimă generaţie (FOTO)
  • Lumea roboţilor: Peste 150 de copii şi tineri şi-au demonstrat abilităţile în robotică la Oradea (FOTO/VIDEO)
  • Baschet: CSM CSU s-a impus cu 74-70 în disputa cu BC SCM Timişoara (FOTO)

TIMP LIBER

Timp liber

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 3.8697 RON
  • 1 EUR = 4.5959 RON
  • 1 HUF = 0.015 RON