URMĂREȘTE-NE PE
LUNI, 11 DECEMBRIE 2017

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Ce vrem în Piaţa Ferdinand? Dacă dorim un parc, putem să arăm zona din faţa Teatrului şi mai punem vreo 20 de tuia. Aşa vom avea şi noi un Tuileries, ca parizienii. E drept că, potrivit propunerii Primăriei, va dispărea vegetaţia, dar la 50 de metri avem lunca Crişului, pentru cei dornici de umbră şi de clorofilă. Sau nu contează proiectul propriu-zis, ci doar şansa de a-i pune nişte tălpi lui Bolojan, pe un nou câmp de luptă?
Zic şi eu
Adrian Cris
La 99 de ani de la momentul astral al Marii Uniri, ţara nu ne leagă nici prin şosele, căi ferate şi aeroporturi care să faciliteze o bună circulaţie a oamenilor şi mărfurilor, nici printr-o educaţie care să ofere şanse egale, nici printr-un sistem sanitar care să nu ne îmbolnăvească şi mai grav pe unii, în timp ce alţii ne tratăm la Viena ori Istanbul, nici printr-o administraţie care să ne uşureze viaţa în loc să ne facă zile fripte.
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Pe drumul european din faţa mea există o lucrare ce nu se mai termină. Un pod stă eviscerat de câţiva ani, cu circulaţia curgându-i doar pe o bandă. Un semafor temporar, ce tinde să se permanentizeze, dă verde alternativ şoferilor. Chiar în faţa mea se face roşu, aşa că opresc şi eliberez banda pentru cei din faţă. Cel din spate face la fel, dar următorii şapte au o altă părere despre viaţă şi ne depăşesc în coloană.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Sunteți de acord cu proiectul de amenajare a Pieței Ferdinand?






De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Una dintre dilemele pe care le au cetăţenii români, chiar şi cu asigurări de sănătate achitate la zi prin CAS, este cine le plăteşte cheltuielile de spitalizare şi de tratament dacă au fost victimele unui accident sau unei agresiuni, în condiţiile în care furnizorii de servicii medicale îi "taxează" atunci când autorii acestor fapte nu sunt identificaţi.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Numeroasele studii efectuate demonstrează legătura dintre fumat şi unele boli. Fumatul reprezintă o cauză majoră a bolii coronariene şi este responsabil de circa 20% din decesele datorate acestei boli. Bărbaţii fumători cu boală coronariană au o rată de mortalitate cu 60-70% mai mare decât nefumătorii, iar femeile fumătoare au un risc mai mare de a face boală coronariană decât  nefumătoarele, riscul fiind de 10 ori mai mare dacă concomitent utilizează şi anticoncepţionale orale.
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Acum că se apropie Crăciunul, iar magazinele vor fi acoperite cu funde roşii şi globuri argintii, nu strică să discutăm puţin despre tehnicile folosite de magazine pentru a stoarce cât mai mulţi bani de la cumpărători.

Advertorial

Porţi Deschise la Auto&Bara. Vino să încerci Noul Duster!
Advertorial
În perioada 8 – 10 decembrie, echipa Dacia  Auto Bara & Co va  aşteaptă pe toţi cei care doriti să descoperiti Noul Duster. Timp de trei zile, cei interesaţi vor avea posibilitatea de a testa noul model şi de a afla detalii despre oferta completă de servicii asociate (finanţare şi post vânzare).
08 Decembrie 2017, 10:59
Deschide uşa, creştine! Concert extraordinar de colinde cu Ştefan Hruşcă, la ERA Park Oradea
Timp liber
ERA Park păşeşte în magia sărbătorilor de iarnă cu un concert extraordinar de colinde, susţinut de solistul Ştefan Hruşcă! Mult îndrăgitul "Vestitor al Crăciunului" vine la Oradea joi, 7 decembrie. Evenimentul se va desfăşura începând cu ora 19, sub cupola centrului comercial, şi, aşa cum şi-a obişnuit deja fanii orădeni, artistul promite din nou un concert de zile mari.
06 Decembrie 2017, 20:54
Scrisoare către Moș Crăciun. Ella Bella își invită prietenii la o petrecere magică
Timp liber
Luna decembrie e o lună specială pentru cei mici, iar ERA Park Oradea o sărbătorește așa cum se cuvine. Ella Bella și prietenii ei revin sub cupola centrului comercial duminică, 10 decembrie, în spectacolul „Scrisoare către Moș Crăciun”, în care cei mici vor învăța despre obiceiurile acestei sărbători, dar și despre bunătate, despre bucuria de a dărui.
06 Decembrie 2017, 11:40
ERA Park te invită la patinoar! Pe 5 și 6 decembrie intrarea este gratuită!
Timp liber
Frigul iernii e tot mai apăsător? ERA Park te scoate la mişcare! Parcarea centrului comercial s-a transformat zilele acestea într-un mega-patinoar, care îi aşteaptă pe orădeni la super distracţie! În data de 5 şi 6 decembrie accesul pe patinoar este gratuit!
05 Decembrie 2017, 14:26
La mulţi ani, România! La mulţi ani, români!
Advertorial
Ziua Naţională, pe care o aniversăm la 1 Decembrie, este un prilej de mândrie, bucurie şi speranţă pentru toţi cei care gândim şi simţim româneşte! Uniţi în jurul unui sfânt ideal, în urmă cu 99 de ani, înaintaşii noştri au făcut Marea Unire, semnând actul de naştere al statului national unitar român.
30 Noiembrie 2017, 10:40
KFC se deschide în decembrie la ERA Park Oradea: 10 branduri noi, până la finalul anului, în centrul comercial!
Advertorial
10 retaileri vor intra până la sfârşitul anului, în centrul comercial ERA Shopping Park Oradea! Lanţul KFC va inaugura la începutul lunii decembrie un nou restaurant de tip fast food în incinta centrului comercial, cu o suprafaţă de 200 mp. Venirea KFC va întregi oferta celor 7 unităţi deja existente pe segmentul de restaurante şi cafenele, reconfirmând totodată succesul pe care acest model îl reprezinta pe piata de fast food.
30 Noiembrie 2017, 10:14
Asociaţia Grupul de Acţiune Locală Valea Velj anunţă public lansarea sesiunii de cerere de proiecte LEADER
Advertorial
Asociația Grupul de Acțiune Locală Valea Velj anunță lansarea, în data de 23 noiembrie 2017, a primei sesiuni de depunere a Cererilor de Finanțare pentru măsura 5 /6B „Investiții în infrastructura socială”, din cadrul Strategiei de Dezvoltare Locală 2014 – 2020 a teritoriului GAL Valea Velj. Comunele componente sunt Gepiu, Cefa, Husasau de Tinca, Lazareni si Sinnicolau Român.
23 Noiembrie 2017, 08:22
Bun venit în viitor! Noul Audi A8 este în showroom D&C Oradea (FOTO)
Advertorial
Audi te invită să descoperi noul Audi A8, maşina care prezintă viitorul clasei de lux. Un autoturism care te cucereşte şi impresionează de la prima apariţie. Vino și tu să-l admiri, la showroom-ul D&C Oradea, din strada Clujului!
21 Noiembrie 2017, 11:38
Pajurca Metal Group le oferă orădenilor bani pentru deşeurile din gospodărie (FOTO)
Advertorial
Anul acesta, curăţenia de sărbători le poate aduce bani orădenilor prin colectarea şi reciclarea deşeurilor provenite din gospodării sau din apartamente. Compania locală Pajurca Metal Group oferă servicii integrate şi performante de colectare a deşeurilor, direct de la domiciliu, iar debarasarea de electrocasnice vechi sau defecte, devine din povară o afacere.
21 Noiembrie 2017, 10:00
Un vis împlinit: Îndrăgitul producător de prăjituri Flavours by Patricia şi-a deschis shop în Nufărul (FOTO)
Advertorial
Pasionaţii de dulciuri au, de acum, un nou loc dedicat lor. Îndrăgitul laborator de produse de patiserie Flavours a deschis primul shop în cartierul Nufărul. Sărbătoreşti cu prietenii, ai nevoie de dulciuri pentru ziua de naştere a copilului, îţi doreşti un candy bar cu stil sau un tort de nuntă ca-n poveşti? Trebuie să treci obligatoriu pe la Flavours by Patricia!
21 Noiembrie 2017, 08:30
Echipa de programatori de la berg COMPUTERS îşi caută colegi noi!
Advertorial
Compania româno-germană berg COMPUTERS a participat săptămâna trecută la Târgul de Cariere de la Oradea, unde au făcut cunoştinţă cu programatorii orădeni dornici să facă parte din proiectele companiei.
20 Noiembrie 2017, 08:33
Reducere de până la 4.610 Euro de BLACK FRIDAY la Opel West
Advertorial
Oferte extraordinare pentru autovehicule deosebite. Găseşte metode mai simple de a cumpăra un Opel și economiseşte mulți bani în perioada 17-24 noiembrie 2017. Chiar 4.610 Euro cu TVA inclus dacă alegi modelul Astra Sedan Turbo 1.4i 140 CP cu sistem Start/Stop și nivel de echipare Enjoy.
17 Noiembrie 2017, 07:00
Ochelarii 'fashion': Optione a marcat 10 ani de existenţă, lansând cea mai nouă colecţie de ochelari Gucci la Oradea! (FOTO)
Advertorial
Aproximativ 50 de persoane, clienţi şi colaboratori, s-au strâns, vineri seară, în magazinul Optione de pe Corso, pentru a sărbători împreună 10 ani de la deschiderea primului magazin în Oradea, respectiv pentru a marca lansarea noii colecţii de ochelari Gucci, 2018. Orădenii pot comanda de pe-acum cele mai noi modele de ochelari purtate de vedete, iar pentru a le atrage atenţia, până la finalul anului, în vitrina magazinului stă un terariu cu un şarpe piton regal, simbolul uneia dintre colecţiile Gucci (Gucci Garden).
13 Noiembrie 2017, 09:26
La BMW Grup West Premium iarna începe cu extra avantaje!
Advertorial
Provoacă sezonul rece cu ofertele BMW Service! Acum ai 30% discount la amortizoare, 15% discount la componentele sistemului de suspensie şi asigurare gratuită la anvelopele de iarnă pentru 3 ani.
13 Noiembrie 2017, 08:23
Reţeaua mobilă Telekom Romania s-a clasat pe primul loc pentru serviciile de date
Advertorial
Reţeaua mobilă Telekom Romania a obţinut cel mai mare scor pentru serviciile de date în urma testelor de performanţă asupra tuturor reţelelor mobile din România derulate în luna august a acestui an de către auditorul independent P3 communications. Telekom Romania a obţinut cel mai mare scor, 508 din 600, pentru serviciile de date mobile. Scorul P3 reprezintă o metodă de punctare acceptată universal şi aplicabilă la nivel internaţional pentru a evalua calitatea şi performanţa reţelelor.
09 Noiembrie 2017, 19:24
Provoacă sezonul rece cu ofertele BMW Service!
Advertorial
La BMW Grup West Premium iarna începe cu extra avantaje! Acum ai 30% discount la amortizoare, 15% discount la componentele sistemului de suspensie și asigurare gratuită la anvelopele de iarnă pentru 3 ani.
09 Noiembrie 2017, 09:50
Reliva, o invitaţie la răsfăţ în paradisul culinar franţuzesc (FOTO)
Advertorial
Deschis în luna septembrie pe strada Traian Moşoiu nr. 5 (vizavi de Biserica cu Lună), ca o afacere de familie a unui cuplu de orădeni cu experienţă de 15 ani în gastronomia franceză, Restaurantul Reliva invită orădenii să se bucure de deliciile preparatelor sănătoase, gustoase, cu ingredientele cele mai fine şi mai proaspete, la preţuri mai mult decât accesibile. Reliva propune meniuri sofisticate, ale căror componente – inclusiv sosurile – sunt pregătite integral în propria bucătărie.
NEUROLand: Vino să mişti lucruri cu puterea minţii la ERA Park Oradea! (VIDEO)
Timp liber
Gândeşte - crede - mişcă! Condu, zboară şi joacă-te doar cu puterea minţii! Ţi-ai imaginat vreodată cum ar fi să poţi mişca obiectele din loc dacă te concentrezi cu adevărat? Ei bine, ERA Park îţi oferă această experienţă inedită! În perioada 10-19 noiembrie te aşteptăm sub cupola centrului comercial la NEUROLand, un eveniment inedit şi unic în România, care îţi pune creierul la treabă, la propriu.
08 Noiembrie 2017, 20:06
La mulţi ani, de Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gavriil!
Advertorial
Marele Praznic al Sfinţilor Arhangheli Mihail şi Gavriil reprezintă un prilej deosebit pentru a transmite tuturor celor care îşi aniversează astăzi onomastica alese urări de sănătate şi prosperitate, împreună cu un sincer La mulţi ani!
08 Noiembrie 2017, 07:30
Ce competiţii din fotbal apreciază românii cel mai mult
Advertorial
Când ne referim la sport, orice discuţie va atinge, cel mai probabil, şi subiectul reprezentat de "sportul rege" în România: fotbalul. Deşi echipele ce evoluează sub "tricolor" nu au mai obţinut performanţe remarcabile de foarte mult timp, românii trăiesc extrem de intens pasiunea pentru acest joc.
07 Noiembrie 2017, 15:07
Hai la masă! Gaşca Zurli vine la ERA Park să îi înveţe pe copii cum să mănânce sănătos
Timp liber
Va fi din nou "nebunie", în acest sfârşit de săptămână, la ERA Park Oradea! Gaşca Zurli soseşte la centrul comercial cu cel mai nou spectacol, "Hai la masă", în cadrul căruia copiii vor fi învăţaţi obiceiurile alimentare sănătoase, într-o atmosferă jucăuşă, plină de glume şi culoare.
03 Noiembrie 2017, 10:50
Invitaţie 'Chez Pascal': S-a deschis primul bistro franţuzesc din Oradea (FOTO)
Advertorial
Un bucătar francez îndrăgostit de România şi de o româncă a deschis, luna trecută, primul bistro franţuzesc din Oradea. Numit "Chez Pascal" (adică "La Pascal"), restaurantul are un meniu bogat în preparate franţuzeşti gustoase, precum gallete, croque, pui în sos Normand şi crêpe cu ciocolată sau îngheţată.
02 Noiembrie 2017, 09:31
Sărbătoare la Autogrand Oradea: Fanii Skoda s-au reunit pentru a marca împreună Ziua Cehiei (FOTO)
Advertorial
A fost sărbătoare, sâmbătă, la Autogrand, dealerul Skoda din Oradea, care a împlinit 20 de ani de activitate. Fanii mărcii s-au reunit pentru a sărbători împreună Ziua Cehiei, ţara în care se fabrică maşinile Skoda, dar şi pentru a admira cele mai noi modele ale mărcii, pe care le-au putut lua la test drive.
29 Octombrie 2017, 14:02
Pregăteşte-te de sărbătoare! Halloween Party, la ERA Park Oradea
Timp liber
Pregătiţi-vă costumele, asiguraţi-vă săculeţele şi haideţi la mega - vânătoarea de bomboane! ERA Park marchează sărbătoarea de Halloween cu o multitudine de activităţi menite să le facă ziua cu adevărat specială celor mici.
27 Octombrie 2017, 08:41
Şcoala Planetelor vă invită în acest weekend la ERA Park, la un spectacol fascinant despre univers!
Timp liber
Esti pasionat de astronomie, îţi place să explorezi şi visezi, să vezi stelele de aproape? ERA Park te invită să faci cunoştinţă cu fascinantul Univers! În perioada 27 – 29 Octombrie, la ERA Park vei avea parte de lecţii interactive de astronomie, în cadrul proiectului Şcoala Planetelor.
26 Octombrie 2017, 09:36
Vă invităm la un homegame... pe internet! Cum se mai distrează lumea
Advertorial
Internetul este probabil cea mai utilă invenţie din istorie, la concurenţă cu momentul în care omul a stăpânit focul şi a câştigat cursa planetară între specii. Dar nu despre chestiunile tehnice vrem să discutăm aici, ci despre modul ingenios în care accesul la internet ne poate ajuta să facem un chef de pomină cu prietenii, de la distanţă, fără să simţim o clipă ca suntem singuri în casă.
19 Octombrie 2017, 11:07
Festivalul Familiei reînvie, la ERA Park: Concert Feli, ateliere de magie şi demonstraţii de dans, în weekend!
Timp liber
Vremea rea nu mai e o problemă! După ce în urmă cu trei săptămâni furtuna a alungat distracţia, ERA Park Oradea reînvie "Festivalul Familiei" în acest sfârşit de săptămână. Va fi un weeekend plin de distracţie şi de evenimente, în care micuţii sunt invitaţi în lumea animaţiilor Disney, dar vor participa şi la piese de teatru şi ateliere care mai de care mai interesante. "Cireaşa de pe tort" va fi concertul Feli & Band.
14 Octombrie 2017, 09:25
Distrigaz Vest: Alimentarea cu gaze naturale va fi sistată în zona străzii Tudor Vladimirescu
Știri Oradea
Alimentarea cu gaze naturale va fi sistată  VINERI, 13 OCTOMBRIE 2017, începând cu orele 8.30 pe străzile din zona Lidl - str. Tudor Vladimirescu din Municipiul Oradea.
12 Octombrie 2017, 08:40
Nu-ţi lăsa motorul să 'răcească', vino să faci verificarea de iarnă la D&C Oradea!
Advertorial
Vremea rece nu doar că bate la uşă, dar a făcut primele "victime". Unii dintre noi deja s-au împrietenit cu siropul de tuse, iar dacă nu vrei ca şi maşina ta să "tușească" în plin sezon rece, sună la D&C Oradea şi fă o programare pentru a beneficia gratuit de verificarea de iarnă!
10 Octombrie 2017, 08:39
Ce înseamnă joc responsabil în mediul online
Advertorial
Este de ajuns să ai un telefon mobil de tip smartphone, conectat la internet, şi poţi intra în lumea jocurilor online. Mai departe, poţi explora o mulţime de oportunităţi de a te distra, de la pariuri şi sloturi, la poker şi fel de fel de alte jocuri de cazino online şi numai. Ce înseamnă însă joc responsabil în acest context? Ne referim astfel în principal la jocuri de noroc, însă până la urmă orice joc disponibil pe internet poate avea un efect bun sau nu tocmai bun asupra utilizatorului, totul depinzând de modalitatea de abordare şi de doza de consum.
06 Octombrie 2017, 17:32
 1 2 3 4 5 Pagina următoare > 

FOTO BIHOREANUL

  • Cina Porcului, în Cetatea Oradea (GALERIE FOTO)
  • Ne enervează: Indicatoarele de parcare din Piaţa Cetăţii se bat cap în cap (FOTO)
  • Curtea de Apel Oradea: Doctoriţa Călinescu trebuie să plătească 80.000 euro părinţilor Patriciei (FOTO)
  • Răsturnare de situaţie: Doctoriţa Georgeta Călinescu, condamnată la închisoare cu suspendare pentru moartea Patriciei Aktaa (FOTO)
  • „Orbi”: Bloggeriţa Petronela Rotar şi-a lansat la Oradea cea mai vândută carte românească din 2017 (FOTO)
  • De ce au sunat sirenele pe Şoseaua Borşului: 30 de muncitori, 'salvaţi' de pompieri, într-un exerciţiu de amploare al ISU Crişana (FOTO / VIDEO)
  • Ştefan Hruşcă a colindat la ERA Park în faţa a mii de orădeni (FOTO / VIDEO)
  • Sandu Lungu, întâmpinat cu aplauze de elevii Colegiului 'Mihai Eminescu' (FOTO)
  • Ocoliţi! Lucrările la reţelele de termoficare îngreunează traficul auto de pe strada Oneştilor (FOTO)
  • Catedrala Sf. Nicolae, plină de credincioşi: Şase episcopi şi doi arhiepiscopi au oficiat o Liturghie Arhierească la sărbătoarea seminarului greco-catolic din Oradea (FOTO)

TIMP LIBER

Timp liber

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 3.8697 RON
  • 1 EUR = 4.5959 RON
  • 1 HUF = 0.015 RON