Edi╚Ťia tip─ârit─â
 
   
 
P─ârerea noastr─â
 
folclor de bihor.jpg

Folclor
de Bihor

de Mircea Chiril─â

De┼či are destule probleme din cauza referendumului, Liviu Dragnea recidiveaz─â ┼či ├«ncalc─â toate legile, inclusiv pe cele ale bunului sim┼ú, ├«n aceast─â campanie preziden┼úial─â. Eu, sincer, m-am bucurat afl├ónd c─â vine la Oradea s─â dea cheile a 10 microbuze ┼čcolare. M-am ├«ntristat ├«ns─â la loc c├ónd am aflat c─â de fapt acestea nu sunt donate din modestele lui economii de teleorm─ânean iste┼ú, ci au fost cump─ârate din banii publici.
 
 
zic si eu.jpg

Zic ┼či eu

de Adrian Cri┼č

├Än Rusia finalului de secol XVIII, sub ├Ämp─âr─âteasa Ecaterina cea Mare, care se preg─âtea s─â primeasc─â vizita ├Ämp─âratului Iosif al II-lea ┼či a Regelui Poloniei, prin┼úul Grigore Potiomkin, favorit al ┼óarinei, s-a g├óndit cum s─â-i impresioneze pe ├«nal┼úii oaspe┼úi ce urmau s─â treac─â prin teritoriile abia cucerite de la Ucraina. A┼ča c─â a dispus s─â fie construite uria┼če decoruri de teatru care s─â imite siluete de case, sate ┼či ora┼če ├«nfloritoare. A┼ča a fost ┼či vinerea trecut─â...
 
 

Cum a fost?

de Lucian Cremeneanu

Pentru c─â nu i se mai poate spune Oktoberfest, denumirea fiind ├«nregistrat─â de o firm─â din Bra┼čov, ├«nt├ómpl─ârii anuale cu bere ┼či friptane din parcarea hotelului Ramada i s-a schimbat numele ├«n Das Fest (S─ârb─âtoarea). De ce nu i-or fi spus Septemberfest, din moment ce, oricum, se ┼úine ├«n septembrie? P├ón─â s-au montat cortul, mesele, liniile de g─âtit ┼či scena, a fost soare ┼či cald. Dar vineri, la ora 16, c├ónd festivalul ├«┼či deschidea oficial por┼úile, a ├«nceput s─â plou─â ┼či toamna a mai venit o dat─â.
 
 
 
     
 
Newsletter
 
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
   
 
Magazin
 
Municipalitatea din Helsinki a anun┼úat recent o ini┼úiativ─â care va face capitala Finlandei ┼či mai prietenoas─â cu mediul: sub centrul ora┼čului va fi construit un rezervor care s─â stocheze 9 milioane de galoane de ap─â pentru r─âcirea locuin┼úelor.
 
Violonista Naomi Elishuv a fost for┼úat─â s─â renun┼úe la carier─â dup─â ce a fost diagnosticat─â cu un tremor al m├óinii. Medicii din Tel Aviv, ├«ns─â, au operat-o pe creier pentru aceast─â problem─â, ├«n timp ce era con┼čtient─â ┼či c├ónta la vioar─â.
 
├Än lipsa noilor manuale, micu┼úii care au intrat ├«n clasa I ├«nva┼ú─â ┼či dup─â manuale auxiliare, ├«ns─â unele dintre acestea au lec┼úii aberante. Spre exemplu, un exerci┼úiu care anun┼ú─â c─â "Maria ia o lam─â nou─â" ┼či sf├ór┼če┼čte cu o "ran─â mare".
 
   
 
Spune ce crezi
 
Consideraţi întemeiată decizia primăriei orădene de a nu mai finanţa clubul FC Bihor?




sau vezi rezultatele
 
     
 
Premiile lui Bihorel
 
├Änlocuirea hipermarketului Real din apropierea Pie┼úei Obor cu Auchan nu a modificat mai deloc obiceiurile or─âdenilor, care continu─â s─â se aprovizioneze din aceea┼či loca┼úie, unii neb─âg├ónd de seam─â nici c─â s-a schimbat firma. Pentru ceilal┼úi, cu mai mult sim┼ú de observa┼úie, cei de la Real, care ┼či-au p─âstrat un magazin ├«n Episcopia Bihor, au g─âsit o modalitate istea┼ú─â s─â-┼či fac─â reclam─â.
 
Aflat─â la a treia edi┼úie, S─âpt─âm├óna Mobilit─â┼úii a fost organizat─â de Prim─âria Oradea, OTL ┼či Asocia┼úia ProBikers, care au preg─âtit manifest─âri interesante, dar un program scris al acestora plin de gre┼čeli. Pe l├óng─â multe erori de exprimare, echipa de baschet CSM U Oradea, care va fi implicat─â ├«n activit─â┼úi, a fost "botezat─â" CSM Bihor (!), or─âdenii invita┼úi s─â participe la o curs─â nocturn─â pe biciclete au fost informa┼úi c─â la categoria City Open trebuie s─â aib─â "c─âma┼č─â sau sacou obligatorie".
 
De c├óteva luni, instan┼úele din Oradea se remarc─â printr-o toleran┼ú─â larg─â ├«n procesele privind infrac┼úiunile rutiere. Doi ┼čoferi pe care poli┼úi┼čtii i-au prins cu alcoolemii aproape de com─â - 2,85 la mie ├«n s├ónge! - au ajuns ├«n fa┼úa magistra┼úilor Judec─âtoriei Oradea, ┼či ambii au fost condamna┼úi la ├«nchisoare de c├óte 1 an cu am├ónarea aplic─ârii pedepsei pe un termen de 2 ani.
 
   
 
De știut
 
mircea-dumitrescu.jpg

Bihoreanul
la medic

de Mircea Dumitrescu

Anxietatea este o stare patologic─â de nelini┼čte, de team─â, care apare la mul┼úi pacien┼úi cu diverse afec┼úiuni. ├Äntre 5 ┼či 20% din pacien┼úii interna┼úi ├«n spital ┼či ├«ntre 4 ┼či 14% din cei care se adreseaz─â medicilor de familie sau celor din policlinic─â sufer─â de tulbur─âri anxioase.
 
 
mircea-ursuta.jpg

Avocatul Bihoreanului

de Mircea Ursuta

Conform articolului 73 din Noul cod de procedur─â penal─â, solu┼úionarea cererii de str─âmutare se face ├«n ┼čedin┼ú─â public─â, cu participarea procurorului, ├«n cel mult 30 de zile de la data ├«nregistr─ârii cererii. Pre┼čedintele instan┼úei ierarhic superioare celei la care se afl─â cauza ia m─âsuri pentru ├«ncuno┼čtin┼úarea p─âr┼úilor.
 
 
 
     
Foto Bihoreanul, Oradea noastr─â
Send to YM Friend Send to a friend Print |
Cuvinte cheie: ferma, porci, tanasz alexandru, iosia, oradea, nutrientul, garda de mediu, teodora oprea, rogerius, calin mocan, iosif pazuric
Voteaza articol:
1/52/53/54/55/5
Scor: 1,7 / 5 (166 voturi)

Toate articolele scrise de Laura Gal
Comentarii:
Nume:*
Titlu:*
Email:*
Introduceţi textul din imaginea alăturată:*
Comentariu:*
Anunţă-mă dacă apar comentarii noi
  adaugă
    * Câmpuri obligatorii.

Comentarii (21):

MUIE MATA   [25.09.2010, 16:36]
SAMI SUGA TOTI ASTIA DE LA ZIARU ASTA DE KKT PULA ! FMM DE SPARTI
postat de: PULA VERDE

nici o solutie   [19.08.2010, 18:57]
Chiar nu se face nimic? Pute din ce in ce mai des. Langa piata Decebal e un miros extrem de porcos. Nu putem face ceva petitie legala sau sesizare mai multi ca sa fie obligati sa faca ceva? Sau va trebui sa stam in putoare pana da firma faliment? Ar trebui sa nu mai cumparam produse din carnea de porc facuta la ei? Habar nu am ce am putea face dar e inadmisibil ca Oradea sa puta ca o cocina. AJUNGE!!!!
postat de: alin

filip?   [16.08.2010, 13:56]
Acum sa tina Filip o conferinta de presa, nu cand trage Bolojan o besina. Sa vedem ce spune lucrop despre ce a lasat in urma. C-o fo cinshpe ani primar!
postat de: zoom

@un e bihorean. "Ingerasi portocalii"!   [13.08.2010, 02:11]
I. "...nu sa tot cautam vinova╚Ťi !" Cine a semnat, "ca primaru", tot felul de autoriza╚Ťii, pentru ca aceasta ferma de porci sa func╚Ťioneze, chiar nu are nici o responsabilitate? Ca sa nu mai vorbim de competenta, profesionalism s.a.! II. "autoriza╚Ťia de mediu a fost eliberata de Agen╚Ťia Regionala de Mediu din Cluj." Daca o fi asa, la recomandarea cui, don Mocan? La recomandarea portarului de Facultatea de protec╚Ťia mediului Oradea? PS. Recomandare: Mai pu╚Ťine "fumigene"!
postat de: stefan

porcii   [12.08.2010, 21:11]
sa plece acest pozuric si sa-si ia si putoarea cu el. sa plece datorita amenzilor !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
postat de: Oradea

sa lasam frustrarile   [12.08.2010, 11:36]
Este o problema a Directiei de sanatate publica mirosul si disconfortul produs oamenilor si nu a Agentiei de Mediu !!!! Eu cred ca trebuie sa lasam frustrarile astea politice la o parte si sa nu denigram pe toata lumea care ne vine in minte si sa vedem cine trebuie de fapt sa rezolve problema. Si nu inteleg de ce i se da atata importanta lui Calin Mocan asta atata vreme cat autorizatia de mediu a fost eliberata de Agentia Regionala de Mediu din Cluj. Plus ca terenul pe care este construita ferma e a primariei . Ce asteapta Bolojan? Sa vina agentia de mediu sa-i rezolve problema? El este cel ales si si ar trebui sa dea o hotarare de consiliu local prin care sa interzica cresterea de porci pe teritoriul Oradiei!!! Asta e solutia nu sa tot cautam vinovati !
postat de: un e bihorean

Petitie   [11.08.2010, 14:22]
Spune Nu mirosului ingrozitor din oradea vest:
postat de: Dora

miting primarie   [11.08.2010, 12:07]
Firma de porci si-a facut sediu in strada Campului aproape de Metro, departe de putoarea Iosiei. Trebuia sa isi faca sediul chiar intr-un grajd de-al lor.
postat de: stefi

miting primarie   [11.08.2010, 12:02]
Daca s-ar uni Oradenii odata in fata primarii sa protesteze poate ca ar fi luate ceva masuri. Am impresia ca acel Pazuric Iosif ii unge pe toti cu porcine pe la bot ca nu mai pot sa zica nimic, chiar si garda de Mediu. Li se baga in straista de abea o duc ... ce sa mai comenteze dupa ce si-au facut plinul. C─âlin Mocan sefu de la Mediu e PDL-ist si e mana in mana cu senatorul Filip care i-a dat autorizatia porcului. Mai poti spune ceva?
postat de: stefi

replica la articol   [10.08.2010, 06:26]
Porcul dreacului Pazuric Iosif si-a facut acuma asociatie de producator de carne de porc de unul singur pentru ca sa poata creste porcii in apropierea orasului Oradea,fara crescatoriiparticulari de porci si tarani,ca sa faca monopol pe carnea de porc produsa de el in judetul Bihor ,acuma incearca ca sa repopuleze Suin prod Palotacu autorizatii de mediu obtinute la Cluj Napoca .Terenul de sub Suinprod Palota nu este al comunei Sintandrei unde platesti impozitele ci este al comunei Girisul de Cris limita teritoriala a comunei Sintandreise termina linga indicatorul ,,Zona metropolitana`` . Porcu dreacului Pazuric Iosif si-a facut averea pe spatele muncitorilor din Nutientul Palota fost ex FNC Palota le-a rascumparat certficatele de privatizare la un pret de mizerie prin contabila Nutientul de la fosti muncitori ai FNC Palota.S-a imbogatit prin metida MEBo de privatizare ,totii muncitorii au pierdut banii,dar directorul general executiv porcu drecului Pazuric Iosif le-a cistigat banii lor .Pazuric Iosif ,,totul se plateste ,nimic nu ramine neplatit,``cu ce moneda mi-ai platit cu aceea moneda iti platesc inapoi@Romanul Simplu.Aceasta este opinia lui Romanul Simplu.
postat de: Romanul Simplu

SUPENDATI AUTORIZATIA 2   [09.08.2010, 23:05]
....si apa cu care au fost spalate dejectiile unde merge?...in fanul umed?.. si apa din fanul umed unde merge? in nori? NU in nori merge, CI CAPUL VOSTRU ESTE IN NORI!!! scuzati cacofoniile si greselile ortografice, dar sunt porcesti, pe masura celor care ii doare in pix.
postat de: broscoi

SUPENDATI AUTORIZATIA   [09.08.2010, 22:54]
Rusine pentru Oradea ca cei care parcurg soseaua de centura Densusianu sa fie nevoiti sa inchida geamurile la masini pentru a traversa duhoarea si sa nu uitam ca suntem oras de tranzit pentru cei din vest. Rusine si mai mare ca locuitorii din Iosia, Iosia Nord si Rogerius sau pana unde mai adie vantul, sa fie tratati in acest hal. Pentru ce???....pentru 6000 de suine si inca vreo duzina de PORCI??? Calculati cati cetateni ai orasului, plus cei aflati in tranzit prin zona sunt afectati!!! MERITA TRATATI CU INDIFERENTA??? Prea putin conteaza cine a eliberat autorizatia si cine inchide ochii(pardon, nasul) acum! Ca este PDL, PSD, PNL, UDMR! Sunt in acest moment institutii si autoritati care pot interveni. La fel cum se masoara decibelii din Pasaj, detectori pentru noxe, afisate pe ditamai ecranele din fata Agentiei si Garzii de Mediu(desi afisarea nu tine loc de eradicare), la fel cum altiii s-au legat cu lanturi de copacii de pe malul crisului si au facut campanie pe spatele amenajarilor peisagistice din Pta Unirii, ACUM NU SE GASESTE NIMENI SA INTERVINA??? Apropo, batalul ala ce suprafata sau volum trebuie sa aiba pt a acumula C.A.C.A. de la 6000 de suine?
postat de: broscoi

"Epoca portocalie" si "numitii ei politic"!   [09.08.2010, 21:27]
1. Cine era director executiv la Agen╚Ťia pentru Protec╚Ťia Mediului ├«n 2007, c├ónd a fost eliberata autoriza╚Ťia de mediu, pentru aceasta ferma de porci? Oare nu tot don Mocan Calin? 2. Activitatea de preven╚Ťie eficienta, pe linie de mediu, nu intra ├«n atribu╚Ťiile de serviciu obligatorii, ale "numi╚Ťilor politic" de la APM, respectiv Garda de Mediu Bihor? Daca nu, solicitam o confirmare oficiala! 3. Cate stimulente ╚Öi premii, a╚Ťi ├«ncasat, efectiv, de la 1 ianuarie 2010, dle Mocan? 4. Pe linie sanitar-veterinara, toate h├órtiile sunt "beton", don Budau? Nu ma refer la raport─âri/"dosare", model "Epoca de aur"!
postat de: un competent

buna   [09.08.2010, 17:24]
SA VA IA DRACU CU TPOT CU PUTOAREA VOASTRA!!!!!!!!!!!!! CUM E POSIBIL SA POLUEZE UN ORAS INTREG CU AUTORIZATIE????? RUSINEEEEEEEEEEEEEEEEEE
postat de: cris

intrebare   [09.08.2010, 16:26]
daca e adevarat ce spune TERO ce se intampla cu dejectiile lichide de la ferma.Din regula de 3 simpla la 6000 de porci rezulta11.360 mc de dejectii pe an,adica 11360000 de litri,adica 500 l pe cap de oradean.Astia unde sunt pulverizati?pe campul din apropierea orasului.Ar trebui sa sesizam comisia europeana si sa blocam centura orasului pana se rezolva ceva cu mirosul.Sper ca domnul Mang care este senator in colgiul unde pute sa se sesizeze si sa faca o interpelare la organele abilitate.
postat de: pro tero

nu simte   [09.08.2010, 15:25]
Mocan nu simte mirosul pt ca activitatea lui pute de 1000 de ori mai tare , oare patronii de la palota au si alte firme care cumva au facut un contract frumos cu o firma de publicitate din oradea??? DNA ar putea verifica.
postat de: ....

moartea prin aer   [09.08.2010, 15:17]
Zootehnia din ziua de ast─âzi seam─ân─â izbitor cu procedeele de produc┼úie ├«n mas─â realizate la scar─â industrial─â. Porcul din fermele de odinioar─â avea a┼čternut de paie, vedea lumina zilei, avea spa┼úiu, era hr─ânit cu produse din ferm─â ┼či avea o rat─â de cre┼čtere natural─â. Sistemul zootehnic industrial implic─â un volum mare de animale, care beneficiaz─â de 0,75 m2 spa┼úiu fiecare, nu v─âd niciodat─â soarele, au o pardosea metalic─â f─âr─â a┼čternut care permite scurgerea dejec┼úiilor ├«n canalele colectoare, sunt hr─âni┼úi conform ciclurilor de produc┼úie ┼či sunt ├«ndopa┼úi cu antibiotice ┼či substan┼úe chimice de cre┼čtere ┼či de imunizare. Astfel c─â rata natural─â de cre┼čtere a unui porc a fost redus─â la 154 de zile fiind planificat─â astfel: purcei de 7 kg ajung ├«ntr-o prim─â faz─â la 28 de kg ├«n 5 s─âpt─âm├óni, pentru ca mai apoi, ├«n 17 s─âpt─âm├óni s─â ating─â greutatea optim─â pentru sacrificare de 110 kg. La fermele cu a┼čternut, de┼čeurile au un con┼úinut mare, circa 20-30%, de mas─â uscat─â, ├«n principal organic─â, astfel c─â sunt considerate a avea un impact mai mic asupra mediului. ├Än cazul fermelor mari de porcine, costul ┼či volumul ridicat de men┼úinere a igienei a dus la apari┼úia tipului de cre┼čtere a animalelor f─âr─â a┼čternut, cu canale colectoare, ├«ns─â de┼čeurile lichide generate prezint─â un risc semnificativ asupra mediului datorit─â concentra┼úiilor chimice, minerale ┼či microbiologice ridicate. Dejec┼úiile porcine din acest ultim caz seam─ân─â mai degrab─â cu de┼čeurile toxice dec├ót cu ├«ngr─â┼č─âmintele biologice organice. Nu multe au fost cazurile, ├«n SUA, locul de ba┼čtin─â al produc─âtorului Smithfield, dar ┼či aici, la Boldur, c├ónd oamenii au murit intoxica┼úi din cauza emana┼úiilor toxice (cu amoniac, metan ┼či hidrogen sulfurat) ├«n apropierea canalelor colectoare sau a bazinelor de stocare a dejec┼úiilor de la porci. ├Än Timi┼č, subsidiara Smithfield de┼úine 32 de ferme de cre┼čtere ┼či ├«ngr─â┼čare a porcilor ├«n urm─âtoarele loca┼úii: Birda, Voiteni, Periam, Bacova, Noua G─âtaie, Ciacova, Stamora German─â, G─âtaia, Par┼úa, Peciu Nou, Jimbolia 4, Jimbolia 2, Periam 1, S├ónnicolau Mare 2, S├ónpetru Mare, Ma┼čloc, P─âdureni, S├ónnicolau Mare 1, Igri┼č 1, Igri┼č 2, Nitchidorf 1, Ni┼úchidorf 2, Ni┼úchidorf 3, Boldur 1, Boldur 2, Boldur 3, Cenei, Bulg─âru┼č, Iecea Mare, Biled, Dude┼čtii Vechi ┼či Tormac. Conform informa┼úiilor furnizate de Pompilius Smultea, directorul Direc┼úiei Sanitar Veterinare ┼či pentru Siguran┼úa Alimentelor Timi┼č, ├«n ultimele dou─â luni, DSVSA nu a aplicat nici o amend─â societ─â┼úii Smithfield, toate fermele de┼úinute de aceasta au implementat un program european de biosecuritate. La ora actual─â, nu toate fermele sunt populate cu animale, iar num─ârul capetelor de porci, la sf├ór┼čitul trimestrului III al acestui an era de 395.598 porci. Un porc produce de 3-4 ori mai multe dejec┼úii dec├ót un om. Astfel, totalul de┼čeurilor rezultate din ÔÇ×exploat─ârileÔÇŁ porcine sunt de patru ori mai mari dec├ót ceea ce produce toat─â Timi┼čoara la acest capitol. Av├ónd ├«n vedere c─â, printr-o hot─âr├óre a Consiliului Jude┼úean Timi┼č, num─ârul de capete per ferm─â este limitat la 8.160, ceea ce ├«nseamn─â un total de 261.120 de animale, observ─âm o ÔÇ×u┼čoar─âÔÇŁ suprapopulare, de vreo... 134.478 de capete, pu┼úin peste 50% din capacitatea convenit─â de ale┼čii jude┼úului! Ceea ce ├«nseamn─â ┼či o dep─â┼čire a capacit─â┼úii de stocare a dejec┼úiilor rezultate... Conform calculelor furnizate de Smithfield, o ferm─â de 8.160 de capete ÔÇ×produceÔÇŁ 15.400 m3 de dejec┼úii lichide ├«ntr-un an, rezult├ónd la capacitatea convenit─â de ale┼čii jude┼úului, un total de 492.800 m3 ├«nsumate de cele 32 de ferme amplasate ├«n Timi┼č. Dac─â insist─âm matematic ┼či ├«nmul┼úim cu 50% aceast─â sum─â... ei bine ob┼úinem un volum de aproape 750 mii de metri cubi, stoca┼úi ├«n bazine de 5 ┼či 10 mii de m3 p├ón─â c├ónd urmeaz─â a fi pulverizate sau injectate ├«n terenurile agricole, potrivit criteriilor stabilite de Oficiul de studii pedologice ┼či agrochimice Timi┼čoara (OSPA). Demn de men┼úionat este ┼či faptul c─â la capitolul dejec┼úii intr─â ┼či apa cu care sunt cur─â┼úate halele de produc┼úie, cu tot cu substan┼úele toxice utilizate pentru cur─â┼úire, dezinsec┼úie ┼či dezinfec┼úie.
postat de: tero

soarta   [09.08.2010, 14:52]
Soarta de a fii oradean este crunta.Un oras murdar si poluat cu drumuri proaste si taxe mari.Trebuie dezvoltat turismul dar la adierea vanticelului de seara din vest orasul pute ca o crescatorie de porci.Sigur ca turisti ar putea sta pe niste bancute in Iosia sa simta adevaratul miros de porc care nu se gaseste in nici o destinatie turistica.Am putea inlocui frunza din brandul lui Nuti cu un cap de porc in interiorul emblemei cetatii Oradea.Daca se scimba directia vantului atunci ne bucuram de mirosul si praful de la CET-ul lui Dragos,iar daca ploua putem face o mica Venetie pe strazile Oradiei Mari.Propun ca locuitorii din cartierul Iosia sa faca un referendum sa infiintam comuna Iosia si traim ca la tara,sa crestem porcii si vacile noastre nu sa la le mirosim pe ale P-dl-ului
postat de: tero

verificare   [09.08.2010, 14:42]
Este interesant de verificat cine a dat autorizatia de mediu in 2007,probabil P-DL prin Calin Mocanu.Sunt curios cine a verificat distanta dintre ferme,batalul de depozitare si cele mai apropiate case din Oradea sau Santandrei.Primaria ar putea face aceste verificari si solicita anularea pe cale judecatoreasca a autorizatiei.In ceea ce priveste daunel de 1,7 mil de euro sa la plateasca cine a dat autorizatia.Daca nu se rezolva nimic atunci ar trebui sa sanctinam la vot P-DL si actuala conducere a primariei daca nu face nimic pentru cetatenii ei din partea de vest a orasului
postat de: ORL

filip   [09.08.2010, 14:23]
ma-ntreb cum poate lucra cineva acolo? filip ar trebui condamnat la munca silnica la porci!
postat de: alba

porcu   [09.08.2010, 14:20]
bravului filip trebuie sa-i multumiti! autorizatia porcariei el a dat-o, asa ca acum e prea tarziu.
postat de: marian

 
Foto Bihoreanul
 
Festivalul orădean de teatru a fost anunţat cu o paradă a costumelor (FOTO)
 
Actual
 
Majoritatea românilor, 91%, consideră că protecţia mediului este un domeniu deosebit de important din punct de vedere personal, iar 60% văd poluarea aerului ca una din principalele probleme cu care se confruntă.
 
Eurodeputatul ungar Laszlo Tokes a desfiin┼úat pur ┼či simplu proiectul UDMR privind autonomia ┼óinutului Secuiesc, spun├ónd c─â are ├«ndoieli c─â ar fi serios ┼či c─â ar fi parte a unui "pact" ├«ntre Kelemen Hunor ┼či Victor Ponta. De altfel, Tokes afirm─â c─â "clica Verestoy-Marko-Kelemen a sabotat cauza autonomiei" ┼či din acest motiv maghiarii din Transilvania sunt "r─âma┼či ├«n urm─â" cu dob├óndirea autonomiei.
 
Bucure┼čtiul a fost desemnat, vineri, la Geneva, de membrii Comitetului Executiv al UEFA, s─â g─âzduiasc─â, pe Arena Na┼úional─â, patru meciuri, trei din faza grupelor ┼či unul din optimile de final─â, ├«n cadrul turneului final al Campionatului European de fotbal din 2020, al─âturi de alte 12 ora┼če.
 
 
 
 
Anun╚Ťuri gratuite
 
 
Sport
 
Baschetbali┼čtii de la CSM U Oradea s-au impus ├«n ultimul joc amical dinaintea sezonului oficial, pe care l-au disputat vineri seara, la Tg. Mure┼č, ├«n compania gazdelor de la BC Mure┼č. Astfel, or─âdenii au c├ó┼čtigat cu 86-79, dup─â ce la pauza mare erau condu┼či cu 47-37. Cu acest prilej pe teren a debutat ┼či noua achizi┼úie, pivotul s├órb Mladen Pantic.
 
FC Bihor a pierdut meciul pe care l-a disputat s├ómb─ât─â, pe teren propriu, ├«n compania celor de la CS Mioveni, ├«n cadrul etapei a IV-a a Ligii a II-a. Or─âdenii au primit gol ├«n debutul partidei, ├«n minutul 4, dup─â care de┼či au atacat mai mult, nu au mai reu┼čit s─â egaleze. Astfel, "ro┼č-alba┼čtrii" r─âm├ón cu un singur punct ├«n campionat ┼či ├«┼či ├«ndreapt─â acum aten┼úia asupra Cupei Rom├óniei.
 
Echipele bihorene de fotbal din Liga a III-a au ob╚Ťinut un singur punct ├«n etapa din acest week-end. Evolu├ónd pe teren propriu, vineri, la Alparea, CS O╚Öorhei a remizat cu scor alb ├«n compania celor de la FCM Baia Mare, ├«n timp ce CSC S├ónmartin, care a jucat la Zal─âu, tot vineri, a suferit prima ├«nfr├óngere din Liga a III-a, scor 1-2 ├«n compania forma╚Ťiei locale, FC.
 
 
Bihoreanul TV
 
Se încarcă...
Se încarcă...
 
Oradea noastr─â
 
Calendaristic, vara s-a ├«ncheiat, iar p├ón─â s─â ├«nceap─â sezonul rece, or─âdenii sunt ├«ndemna┼úi la h─ârnicie. Pe 22 septembrie, Prim─âria ┼či operatorul licen┼úiat de salubritate al municipiului, RER Ecologic Service, dau startul campaniei de cur─â┼úenie de toamn─â.