VINERI, 19 APRILIE 2024
`

Dacă te iei după iubitorii de clorofilă, în Oradea s-a defrișat în ultimii ani o suprafață egală cu jumătate din Pădurea Amazoniană. De la Primărie ți se va spune că în ultimii 10 ani abia au dispărut doi copaci și o creangă, și aceea din cauza furtunii de anul trecut...
Țineți-vă bine, urmează perioada tumultoasă, marcată de agitație și circ, a campaniei electorale! Precampania se desfășoară deja, unii competitori grăbindu-se să fure startul și să ocupe spațiul public cu mesaje și inițiative care mai de care mai colorate, ca să nu zic caraghioase. Peisajul este trist și dezamăgitor, îndeosebi prin prisma calității oamenilor politici care-l populează, dar și a mesajelor vehiculate, cele mai multe izvorâte dintr-un populism deșănțat.
Săptămâna trecută, înainte ca lucrările de 70 milioane de euro derulate la Aeroportul Oradea să se încheie (apropo, va fi un şoc diferenţa!), suspansul privind utilitatea lor s-a risipit: CJ Bihor şi Primăria Oradea au bătut palma cu LOT şi cu HiSky.
Ce părere aveți de noul proiect de realizare a unui drum nou între Paleu și Șoseaua Borșului, contestat de unii locuitori din Oncea?

În data de 21 martie a fost publicată în Monitorul Oficial al României Legea nr. 58/2024 prin care se aduc modificări atât legii speciale cu privire la sancționarea traficului de droguri, cât și codului penal.
Numeroasele studii efectuate demonstrează legătura dintre fumat şi unele boli. Fumatul reprezintă o cauză majoră a bolii coronariene şi este responsabil de circa 20% din decesele datorate acestei boli. Bărbaţii fumători cu boală coronariană au o rată de mortalitate cu 60-70% mai mare decât nefumătorii, iar femeile fumătoare au un risc mai mare de a face boală coronariană decât nefumătoarele, riscul fiind de 10 ori mai mare dacă concomitent utilizează şi anticoncepţionale orale.
10 Ianuarie 2013, 01:01

Victorie la Piteşti: CSM a câştigat jocul din prima etapă a returului cu 81-74

Victorie la Piteşti: CSM a câştigat jocul din prima etapă a returului cu 81-74 (foto: arhivă)

Baschetbaliştii de la CSM Oradea şi-au revenit rapid după eşecul din cupă de la Cluj şi, miercuri seara, în cadrul primei etape din returul sezonului regulat al Ligii Naţionale au reuşit să se impună la Piteşti, pe terenul celor de la BCM U. La capătul celor 40 de minute de joc, elevii antrenorului Cristian Achim au câştigat cu scorul de 81-74.

CSM Oradea a început jocul în formula: Franklin, Dillon, Maric, Pesic şi Topchov.

După ce Topcov a deschis tabela, Popovic a înscris un coş de trei puncte şi a dus în avantaj echipa gazdă. Apoi, argeşenii s-au desprins la trei puncte, dar Maric a întors situaţia cu o triplă. Meciul a mers cap la cap până la finalul primului sfert, câştigat totuşi de CSM la două puncte, scor 22-20.

În sfertul al doilea s-a continuat în aceeaşi manieră echilibrată, doar că acest interval a fost adjudecat acum de gazde, tot la două puncte, cu 19-17, astfel că în pauza mare s-a intrat la egalitate, scor 39-39.

În partea a doua, CSM Oradea a început cu o defensivă zonă. Deşi Gennie a comis a 3-a greşeală personală, bihorenii nu au reuşit totuşi să profite. Partida a continuat cu cele două adversare mergând cap la cap, apropiate pe tabelă şi sfertul III aparţine orădenilor cu 16-14.

În ultimele 10 minute, deşi la un moment dat situaţia părea dificilă, pe final orădenii au fost mai eficienţi şi chiar au reuşit să se desprindă pe tabelă, conducând chiar şi cu 9 puncte. În cele din urmă sfertul a fost adjudecat cu 26-21 de elevii lui Cristian Achim, care au obţinut o victorie frumoasă pe terenul unei echipe dificile, scor 81-74.

CSM a ajuns la a 15-a victorie din sezon, din 16 posibile, rămânând liderul autoritar al competiţiei. Principalii marcatori ai orădenilor în această confruntare au fost Nemanja Maric, cu 16 puncte, şi Silviu Lupusavei, autor a 15 puncte.

BCM U Piteşti - CSM Oradea 74 - 81 (20 - 22, 19 - 17, 14 - 16, 21 - 26)
Sala: Trivale Piteşti
Spectatori: 500
Arbitri: Marius Ciulin, Laurenţiu Grigoraş, Dragoş Nicolae
Comisar: Romi Stănciulescu
Principali marcatori BCM U: Pankracije Barac 18 puncte, Marcel Xavier Jones 13 şi Slobodan Popovic 11 puncte.
Marcatori CSM: Nemanja Maric 16 puncte, Silviu Lupusavei 15, Daniel James Dillon 13, Sasha Topchov 12, Milos Pesic 10, Bogdan Tîbîrnă 7, Wiliam Edward Franklin 5 şi Ivan Stefanovic 3 puncte.

În celelalte partide de miercuri ale primei etape din retur favoritele s-au impus. Celălalt derby al rundei, cel de la Timişoara, dintre BC din localitate şi BC Mureş va avea loc joi seara.