VINERI, 29 MARTIE 2024
`

Primăria Oradea a decis să modifice regulamentul de salubrizare. La fel cum deja ne-a obișnuit, schimbarea s-a făcut fără o dezbatere publică serioasă. Mi se pare o greșeală strategică, pentru că despicarea firului în patru atunci când e vorba de problemele tuturor locuitorilor poate duce la soluții bune, unde mai pui că elimini din start suspiciunile și speculațiile.
Țineți-vă bine, urmează perioada tumultoasă, marcată de agitație și circ, a campaniei electorale! Precampania se desfășoară deja, unii competitori grăbindu-se să fure startul și să ocupe spațiul public cu mesaje și inițiative care mai de care mai colorate, ca să nu zic caraghioase. Peisajul este trist și dezamăgitor, îndeosebi prin prisma calității oamenilor politici care-l populează, dar și a mesajelor vehiculate, cele mai multe izvorâte dintr-un populism deșănțat.
Oradea și Bihorul au ajuns într-o perioadă fastă, cum din perspectiva dezvoltării infrastructurii n-au mai cunoscut niciodată. Anul acesta se deschid circulației o mulțime de noi drumuri, vreo 70 de kilometri: legătura centura Oradea - Autostrada Transilvania (chiar la finele acestei săptămâni), plus centurile Sânmartin, Aleșd, Beiuș, Oșorhei, Nojorid, Sântandrei (în vară). „Miracolul” ar putea fi explicat prin faptul că 2024 e an electoral. Și, da, este! Dar, totuși, nu asta-i explicația, ci parcurgerea întregii evoluții de la germinarea la coacerea proiectelor.
Sunteți mulțumit de noile trasee de tramvai gândite de OTL pentru a asigura un flux mai bun în oraș?

Din data de 31 martie, România devine, parțial, parte a spațiului de liberă circulație Schengen, aspect care ar trebui să ne bucure, ca națiune, deoarece vine după un îndelung proces de negociere cu celelalte state ale Uniunii Europene, aspectele privind negocierea cu Austria fiind comentate pe larg în ultima perioadă.
Numeroasele studii efectuate demonstrează legătura dintre fumat şi unele boli. Fumatul reprezintă o cauză majoră a bolii coronariene şi este responsabil de circa 20% din decesele datorate acestei boli. Bărbaţii fumători cu boală coronariană au o rată de mortalitate cu 60-70% mai mare decât nefumătorii, iar femeile fumătoare au un risc mai mare de a face boală coronariană decât nefumătoarele, riscul fiind de 10 ori mai mare dacă concomitent utilizează şi anticoncepţionale orale.
10 Octombrie 2013, 11:11

Victorie la 17 puncte pentru baschetbaliştii de la CSM, la Sibiu

Deşi a avut anumite emoţii la început, necunoscându-şi bine adversarul, care a făcut câteva schimbări importante în cadrul lotului în vară, formaţia orădeană de baschet masculin CSM a reuşit să se impună, miercuri seara, în cadrul celei de-a doua etape a campionatului Ligii Naţionale, la Sibiu, în faţa formaţiei locale CSU Atlassib.

Victoria orădenilor a fost până la urmă una reconfortantă, la 17 puncte diferenţă, după ce aproape pe tot parcursul jocului s-a aflat la conducere pe tabela de marcaj. Primul sfert a fost ceva mai echilibrat, dar a fost adjudecat de elevii antrenorului Cristian Achim, cu 24-20, după ce Markovic a reuşit un coş de trei puncte în ultima secundă.

În următoarele 10 minute s-a jucat cam în acelaşi ritm şi pe aceleaşi coordonate ca în primul sfert, cu 26 de puncte marcate de oaspeţi şi numai 22 de către gazde. Astfel, în pauza mare s-a intrat cu scorul de 50-42 pentru CSM.

După pauză, orădenii au venit la joc decişi să tranşeze cât mai repede partida, iar în sfertul III, încă din startul acestuia, "roş-albaştrii" s-au desprins şi au reuşit să-şi ţină adversarul cât mai departe pe tabelă. Marcând 21 de puncte şi primind doar 14 în acest sfert, CSM Oradea conducea cu 71-56 cu 10 minute înainte de final.

Deşi s-a mai echilibrat, sfertul decisiv a aparţinut tot CSM-ului, care şi l-a adjudecat cu 20-18. În acest fel, în final, orădenii au obţinut o victorie mai clară decât s-ar fi aşteptat mulţi, scor 91-74. Acest succes spune multe despre valoarea echipei bihorene, care s-a instalat din nou în fruntea clasamentului, după două etape.

Principalul marcator pentru jucătorii pregătiţi de Cristian Achim a fost Daniel James Dillon, autor a 21 de puncte. A fost urmat de Sean Morgan Denison, cu 13 puncte marcate, Bogdan Ţîbîrnă şi Radovan Markovic, cu câte 11 puncte, respectiv Titus Nicoară şi Vujadin Subotic, cu câte 10 puncte. De la gazde cel mai eficace a fost Milos Bojovic, autor a 25 de puncte, secondat de Matija Ceskovic, cu 18 puncte.

În celelalte partide, Steaua s-a impus la Craiova, CSU Asesoft a câştigat clar jocul cu piteştenii, BC Mureş a învins Gaz Metan Mediaş, iar adversara din etapa următoare a orădenilor, Timba Timişoara, a făcut scor cu Farul Constanţa.

"A fost un meci extrem de important din punctul nostru de vedere. Eu consider că în această sală vor pierde multe echipe şi cu atât mai importantă este victoria noastră. Diferenţa de scor mi se pare un pic cam mare, iar echipa din Sibiu este una foarte bună cu jucători pe măsură. Din fericire pentru noi, astăzi am fost mai buni. Mă bucur foarte tare că Zarko Comagic, Dani Popescu şi Bogdan Ţibîrnă ne-au ajutat. Cred că până la urmă aici s-a făcut diferenţa, pentru că jucătorii veniţi de pe bancă ne-au ajutat foarte mult", a declarat, după meci, Cristian Achim.

Antrenorul a spus că victoriile sunt importante pentru CSM în debutul de sezon, în contextul participării în cupele europene, iar referitor la recuperări, Achim s-a declarat mulţumit. "Dar dacă ne uităm la procentajul nostru la aruncări ar fi fost greu pentru adversar să aibă prea multe recuperări în acest meci. Evident ne-am concentrat să corectăm acest aspect, dar nu doar asta a contat. Consider că este important numărul mare de puncte marcate la un meci în deplasare", a mai spus antrenorul.

CSU Atlassib Sibiu - CSM Oradea 74 - 91 (20 - 24, 22 - 26, 14 - 21, 18 - 20)
Sala: Sala Transilvania
Arbitrii: Olaru Alexandru, Podar Bogdan şi Drugău Sorin
Observator: Romi Stănciulescu