De când au venit liberalii la conducerea Oradiei, numai de dezbinare avem parte. Se face un pod nou peste Criș: de ce se face? Și dacă se face, de ce are doar o bandă pe sens? La ce ne trebuie drum expres când pe terenurile alea vegetația creștea liniștită încă de pe vremea lui Ladislau Întemeietorul? Iar se fac pasaje supra și subterane? E scandalos cum se intervine la renovarea parcurilor, nu era mai bine înainte?!
Oradea și Bihorul au ajuns într-o perioadă fastă, cum din perspectiva dezvoltării infrastructurii n-au mai cunoscut niciodată. Anul acesta se deschid circulației o mulțime de noi drumuri, vreo 70 de kilometri: legătura centura Oradea - Autostrada Transilvania (chiar la finele acestei săptămâni), plus centurile Sânmartin, Aleșd, Beiuș, Oșorhei, Nojorid, Sântandrei (în vară). „Miracolul” ar putea fi explicat prin faptul că 2024 e an electoral. Și, da, este! Dar, totuși, nu asta-i explicația, ci parcurgerea întregii evoluții de la germinarea la coacerea proiectelor.
Sunteți mulțumit de noile trasee de tramvai gândite de OTL pentru a asigura un flux mai bun în oraș?

Din data de 31 martie, România devine, parțial, parte a spațiului de liberă circulație Schengen, aspect care ar trebui să ne bucure, ca națiune, deoarece vine după un îndelung proces de negociere cu celelalte state ale Uniunii Europene, aspectele privind negocierea cu Austria fiind comentate pe larg în ultima perioadă.
24 Martie 2013, 13:17

Victorie importantă: CSM Oradea a câştigat jocul cu Energia Rovinari cu scorul de 78-63

Echipa orădeană de baschet masculin CSM a reuşit să obţină o victorie importantă sâmbătă seara la Târgu Jiu, învingând formaţia Energia Rovinari cu scorul de 78-63, într-un meci ce a contat pentru etapa a XXVIII-a, antepenultima, din sezonul regulat al Ligii Naţionale.

Baschetbaliştii orădeni s-au descurcat destul de bine şi au reuşit să se impună la o diferenţă de 15 puncte, după ce pe sferturi au înregistrat scorurile: 17-12, 19-21, 22-14 şi 20-16.

Antrenorul Cristian Achim a început jocul cu Franklin, Dillon, Maric, Pesic şi Topcov. După ce echipa bihoreană a înscris primele puncte, prin Topcov, orădenii au controlat, cu mici excepţii primul sfert, pe care şi l-au adjudecat cu 17-12.

În sfertul secund, gazdele au început mai bine şi au marcat primele două coşuri ale intervalului, în timp ce oaspeţii au întâmpinat dificultăţi pe faza ofensivă. Jocul decurge echilibrat însă, iar aceste 10 minute le-au revenit gazdelor, cu 21-19, astfel că la pauza mare CSM Oradea avea avantaj de trei puncte, scor 36-33.

Partea a doua a confruntării a debutat mult mai bine pentru orădeni, care prin Dillon înscriu primul coş al reprizei, după recuperare ofensivă. Apoi, Franklin a înscris, la rându-i, atât de sub coş cât şi din afara semicercului, pe un atac rapid. Topcov îşi trece şi el numele pe lista marcatorilor, astfel încât CSM Oradea s-a distanţat la un moment dat la zece puncte pe tabelă. Gorjenii au replicat prin Janusevic, care a marcat de la linia de pedeapsă, dar ultimul care şi-a trecut numele pe lista marcatorilor în sfertul III a fost Comagic, astfel că după sfertul III elevii antrenorului Cristian Achim conduceau cu scorul de 58-47.

În ultimele 10 minute Oradea şi-a conservat avantajul, ba chiar şi l-a mărit după ce în acest sfert IV a înscris 20 de puncte, iar gazdele numai 16.

Scorul final, 78-63 pentru orădeni, a adus astfel al 23-lea succes în actuala ediţie de campionat pentru jucătorii de la CSM, care prin această victorie şi-au asigurat matematic locul II la sfârşitul sezonului regulat.

Principalii marcatori au fost Bogdan Ţîbîrnă şi William Franklin, autori a câte 18 puncte, în timp ce de la gazde Louis Darby Jr. a fost cel mai eficace, cu 16 puncte marcate.

Energia Rovinari - CSM Oradea 63 - 78 (12 - 17, 21 - 19, 14 - 22, 16 - 20)

Sala: Sporturilor Târgu Jiu

Spectatori: 800

Arbitri: Alin Faur, Ciprian Stoica, Sorin Drugău

Comisar FRB: Ion Olaru

Principali marcatori Energia Rovinari: Louis Darby Jr. 16 puncte, David Steffel 12, Jaytonah Nyankun Wisseh 9 şi Stefan Nikolic 9 puncte.

Marcatori CSM Oradea: Daniel James Dillon 18 puncte, Wiliam Edward Franklin 18, Daniel James Dillon 13, Nemanja Maric 9, Milos Pesic 8 şi Zarko Comagic 8 puncte.

Dintre celelalte partide ale etapei din acest week-end din prima divizie masculină de baschet a ţării, s-au mai remarcat duelurile de la Mediaş, unde CSU Ploieşti s-a impus la o diferenţă de 10 puncte, şi Bucureşti, unde CSM din localitate a cedat cu 98-101 în faţa argeşenilor de la BCM U Piteşti.