VINERI, 19 APRILIE 2024
`

Dacă te iei după iubitorii de clorofilă, în Oradea s-a defrișat în ultimii ani o suprafață egală cu jumătate din Pădurea Amazoniană. De la Primărie ți se va spune că în ultimii 10 ani abia au dispărut doi copaci și o creangă, și aceea din cauza furtunii de anul trecut...
Săptămâna trecută, înainte ca lucrările de 70 milioane de euro derulate la Aeroportul Oradea să se încheie (apropo, va fi un şoc diferenţa!), suspansul privind utilitatea lor s-a risipit: CJ Bihor şi Primăria Oradea au bătut palma cu LOT şi cu HiSky.

În data de 21 martie a fost publicată în Monitorul Oficial al României Legea nr. 58/2024 prin care se aduc modificări atât legii speciale cu privire la sancționarea traficului de droguri, cât și codului penal.
11 Martie 2017, 16:51

Luceafărul şi Olimpia Satu Mare au remizat cu scorul de 2-2 (FOTO)

Deşi a început foarte bine meciul, deschizând scorul încă din minutul 2, formaţia orădeană de fotbal Luceafărul a remizat, în cele din urmă, cu scorul de 2-2, în partida pe care a disputat-o sâmbătă, acasă, la Stadionul Luceafărul Felix din Sânmartin, în compania Olimpiei Satu Mare.

Partida, care a contat pentru etapa a XXIV-a a Ligii a II-a, a fost foarte disputată, ambele echipe dorindu-şi cu ardoare victoria, dar în cele din urmă au trebuit să se mulţumească cu câte un punct.

La pauză scorul a fost 1-0 pentru Luceafărul, iar golurile au fost marcate de Arnăutu şi Marius Matei pentru gazde, respectiv de Vasile Pop şi Onicaş pentru oaspeţi.

Meciul a fost tensionat pe alocuri, antrenorul oaspeţilor, Bogdan Andone fiind trimis în tribună în repriza a II-a, iar în minutul 90, Silviu Pană, tot de la sătmăreni a fost eliminat.

Jocul a început perfect pentru bihoreni, care, în minutul 2, au înscris. După o centrare din stânga a lui Codoban, Feher a reluat din voleu, a respins un fundaş al Olimpiei, însă numai până la Arnăutu, care a reluat pe jos din 4 metri lângă Anca Trip, lângă stângul din stânga al portarului sătmărean.

În replică, în minutul 6, R. Krausz a solicitat un penalty, după un duel în careu cu I. Ban, dar arbitrul mureşean Florin Andrei a lăsat jocul să continue. Apoi, în minutul 29, tot cei de la Olimpia au fost mai periculoşi, iar după centrarea lui Oct. Ursu, Hlinca a respins cu capul din faţa porţi.

Pe finalul primei reprize însă, în minutul 43, "luceferii" au fost foarte aproape să-şi majoreze scorul, după ce Feher a executat puternic o lovitură liberă, iar mingea, deviată de zid, a trecut puţin pe lângă stânpul din dreapa porţii lui Anca Trip.

Repriza a doua a debutat în trombă pentru sătmăreni, care au atacat încă din minutul 46. Astfel, după o minge trimisă în faţa porţii, S. Pană a reluat din 6 metri, dar portarul Began a reţinut. În minutul 51, s-a consemnat, de asemenea, un şut foarte bun al lui Ursu, de la 23 de metri. Acesta, după ce a preluat s-a întors şi a trimis către colţul lung, dar mingea s-a dus milimetric pe lângă bară.

În minutul 52 s-a consemnat însă o ratare incredibilă pentru Feher, care, din 3 metri, nu a reuşit să reia în plasă din faţa porţii, după ce a primit o minge de la Chiş Toie, pătruns în careu pe partea dreaptă. Dar cum ocaziile se răzbună, la faza următoare, la poarta Luceafărului, după un out de pe stânga, defensiva bihoreană s-a bâlbâit, mingea a ajuns la Vasile Pop, care a îndeplinit o simplă formalitate, cu latul din 4 metri, restabilind egalitatea.

În minutul 61, Luceafărul putea trece din nou în avantaj, doar că deşi Arnăutu a scăpat singur la marginea careului, portarul Anca Trip, ieşit la întâmpinare, a reţinut din picioarele acestuia. Golul doi al Luceafărului a venit totuşi în minutul 68, când Marius Matei a prins un şut năpraznic, din voleu, de la 9 metri în poziţie centrală, şi l-a învins pe Anca Trip, cu toate că mingea s-a dus pe centrul porţii.

Bucuria gazdelor nu a fost de lungă durată şi, în minutul 72, după o lovitură de la colţ de pe dreapta, mingea a fost trimisă în careul mic, la prima bară,  acolo de unde Mihai Onicaş, din cădere, a reluat în stânga lui Began şi aduce din nou egalarea pentru Olimpia.

Pe finalul jocului, oaspeţii au forţat victoria, dar n-au reuşit-o însă, cu toate că au avut câteva ocazii. Astfel, în minutul 75, după o centrare de pe stânga, Voicu a reluat cu capul din 6 metri, dar goalkeper-ul Began a reţinut din nou. Imediat însă, în acelaşi minut, antrenorul Olimpiei, Bogdan Andone, a fost trimis în tribună, pentru proteste vehemente asupra arbitrajului.

În minutul 87, după o acţiune perpendiculară pe poartă a Olimpiei, V. Pop a  întors un adversar şi a şutt de la 16 metri, dar Began a scos salvator de sub transversală.

Meciul s-a încheiat într-o notă tensionată, după ce în minutul 90 s-au încins spiritele pe teren. Hlinca şi V. Pop au văzut cartonaşe galbene, iar Silviu Pană, de la oaspeţi, a fost eliminat.

"Am jucat, din punctul meu de vedere, cu cea mai bună echipă din competiţie la ora actuală. Ţinând cont că am jucat şi cu Sepsi şi cu Juventus, pot spune aceasta. Am studiat foarte bine Olimpia Satu Mare, ştiam că ne aşteaptă un joc foarte greu, cu jucători disciplinaţi tactic, agresivi, dar, eu spun că, echipa noastră a dat o replică pe măsură. Păcat de cele două puncte pierdute astăzi, dar în acelaşi timp puteam să şi pierdem trei puncte, după ultimel minute. Păcat de neatenţiile din faza defensivă", a declarat, după joc, antrenorul Luceafărului, Cristian Lupuţ.

În etapa viitoare, Luceafărul Oradea va evolua la Călăraşi, cu Dunărea, sâmbătă, 18 martie.

Luceafărul Oradea - Olimpia Satu Mare 2-2 (1-0)

Au marcat: Arnăutu (min. 2) şi M. Matei (min. 68) / V. Pop (min. 53) şi Onicaş (min. 72)

Luceafărul: Began - Balea, Sg. Moga, Hlinca (cpt.), I. Ban - Chiş Toie (min. 54 I. Balla), Feher, Cl. Codoban (min. 66 Predescu), Bedea - Arnăutu, M. Matei. Antrenor: Cristian Lupuţ

Olimpia: Anca Trip - Duruş, Fl. Mureşan, Heil (cpt.), Bura - Onicaş, Krausz - Sil. Pană (min. 90 eliminat), Daminuţă (min. 46 V. Pop), Oct. Ursu (min. 69 C. Erdei) - Ad. Voicu (min. 84 I. Roşu). Antrenor: Bogdan Andone (min. 75 eliminat)

Au arbitrat: Florin Andrei (Târgu Mureş) - Raul Constantin Ghiciulescu (Lugoj) şi Ferencz Tunyogi (Zalău).

În celelalte partide de vineri şi sâmbătă ale etapei a XXIV-a din Liga a II-a la fotbal, UTA Bătrâna Doamnă s-a impus cu 2-0 la Mioveni, ASU Poli Timişoara a câştigat la Buftea, tot cu 2-0, în faţa celor de la Metalul Reşiţa, Dacia Unirea Brăila şi CS Baloteşti au remizat cu 1-1, iar liderul ierarhiei, Juventus Bucureşti s-a impus cu 3-1 pe terenul celor de la CS Afumaţi.