VINERI, 19 APRILIE 2024
`

Dacă te iei după iubitorii de clorofilă, în Oradea s-a defrișat în ultimii ani o suprafață egală cu jumătate din Pădurea Amazoniană. De la Primărie ți se va spune că în ultimii 10 ani abia au dispărut doi copaci și o creangă, și aceea din cauza furtunii de anul trecut...
Săptămâna trecută, înainte ca lucrările de 70 milioane de euro derulate la Aeroportul Oradea să se încheie (apropo, va fi un şoc diferenţa!), suspansul privind utilitatea lor s-a risipit: CJ Bihor şi Primăria Oradea au bătut palma cu LOT şi cu HiSky.

În data de 21 martie a fost publicată în Monitorul Oficial al României Legea nr. 58/2024 prin care se aduc modificări atât legii speciale cu privire la sancționarea traficului de droguri, cât și codului penal.
06 Aprilie 2014, 19:05

Înfrângere la un singur punct pentru baschetbaliştii orădeni

Înfrângere la un singur punct pentru baschetbaliştii orădeni (foto: arhivă)

Baschetbaliştii orădeni ai echipei CSM au fost nevoiţi să se recunoască învinşi sâmbătă seara la Tg.Jiu, în ultima etapă din sezonul regulat al Ligii Naţionale.

Jucătorii pregătiţi de antrenorul Cristian Achim au întâlnit echipa gorjeană Energia Rovinari, care s-a impus la diferenţă de un singur punct, după un final dramatic, în care orădenii au avut ultimul atac, dar spre deosebire de altă dată, William Franklin nu a mai reuşit să înscrie coşul care să aducă victoria orădenilor, el ratând acţiunea avută în ultimele 15 secunde.

Scorul final al confruntării a fost 70-69, după ce jucătorii de la CSM s-au aflat la conducere o bună perioadă de timp. De această dată, finalul de meci a aparţinut adversarilor, care au întors rezultatul de partea lor şi au reuşit să câştige la un singur punct.

Primul sfert a aparţinut gorjenilor, care au marcat 20 de puncte, faţa de doar 16 ale orădenilor. În sfertul secund situaţia s-a schimbat, orădenii trecând la conducere după ce au marcat 18 puncte, faţă de doar 10 ale gazdelor. Astfel, în pauza mare s-a intrat cu scorul de 34-30 pentru CSM.

În jumătatea a doua a confruntării situaţia s-a echilibrat, gazdele încercând să revină la conducere, iar orădenii să se detaşeze. A urmat, în acest fel, o dispută acerbă în care Energia a marcat 20 de puncte în sfertul III, faţă de 19 ale CSM-ului, iar în ultimele zece minute, raportul punctelor înscrise a fost 20-16 tot pentru gorjeni.

Principalul marcator al acestui meci a fost Nemanja Milosevic, de la Energia, cu 17 puncte, în timp ce de la CSM Oradea, Daniel Dillon a fost cel mai eficace, cu 15 puncte înscrise.

În clasament, CSM Oradea a încheiat sezonul regulat pe poziţia a II-a, cu 45 de puncte, acumulate în cele 19 victorii şi 7 înfrângeri suferite la capătul celor 26 de etape. Elevii antrenorului Achim au repetat, astfel, performanţa de anul trecut.

Adversarii din primul tur al fazei play-off pentru orădeni vor fi cei de la SCM U Craiova, echipă care a încheiat sezonul regulat pe locul VII.

În celelalte trei confruntări din play-off, CSU Asesoft Ploieşti va întâlni Energia Rovinari, BC Mureş pe BCM U Piteşti, iar CSU Atlassib Sibiu pe U Mobitelco Cluj.

Energia Rovinari - CSM Oradea 70 - 69 (20 - 16, 10 - 18, 20 - 19, 20 - 16)
Sala: Sporturilor Targu Jiu
Spectatori: 666
Arbitri: Alexandru Olaru, Alin Faur şi Dragoş Nicolae
Comisar FRB: Romi Stănciulescu
Principali marcatori Energia Rovinari: Nemanja Milosevic 17 puncte, Porter Silvanus Troupe 15 şi Giordan Le Watson 12 puncte.
Marcatori CSM Oradea: Daniel Dillon 15 puncte, Radovan Markovic 11, Vujadin Subotic 9, Titus Nicoară 7, Sean Denison 7, William Franklin 7, Bogdan Şîbîrnă 6, Zarko Comagic 4 şi Daniel Popescu 3 puncte.

Etapa a XXVI-a (ultima) a sezonului regulat din Liga Naţională de baschet masculin: