Nu credeam că se vor putea mobiliza 15.000 de oameni în acțiunea intitulată Misiunea Grivei, prin care se cer condiții mai bune pentru câinii abandonați și pentru sterilizarea lor. Iată că inițiativele cetățenești încep să capete forță și consistență. Poate n-ar fi fost lipsit de interes să se ceară și sterilizarea stăpânilor care-și abandonează animalele de companie...
Oricât ar fi de digitalizată lumea și plin internetul de informații despre tot felul de locuri, inclusiv în imagini, nimic nu se compară cu plăcerea călătoriei, fie ea cât de scurtă, pentru a le vedea cu propriii ochi. Iar când de plăcerea asta vor avea parte sute, poate mii de copii de la țară, dintre care mulți nu au ieșit din comuna lor ori au ajuns în cel mai bun caz până în cel mai apropiat orășel, cu atât e mai meritorie orice inițiativă care îi ajută să capete această experiență, totdeauna de neuitat dacă e prima.

Camera Deputaţilor a adoptat recent un proiect de modificare a legislaţiei în vigoare, prin care se prevede, în esenţă, că instanţele judecătoreşti nu vor mai putea reduce din oficiu onorariile achitate de justiţiabili avocaţilor, ci doar la cererea părţii adverse.
17 Mai 2015, 08:38

Handbaliștii de la CSM Oradea au terminat la egalitate derby-ul campionatului, cu HC Adrian Petrea Reșița (FOTO) (foto: Roby Boroş)
Handbaliștii de la CSM Oradea au terminat la egalitate derby-ul campionatului, cu HC Adrian Petrea Reșița (FOTO) Handbaliștii de la CSM Oradea au terminat la egalitate derby-ul campionatului, cu HC Adrian Petrea Reșița

Handbaliştii de la CSM Oradea au terminat la egalitate jocul pe care l-au disputat sâmbătă pe teren propriu - derby-ul campionatului Seriei B din Divizia A - în compania celor de la HC Adrian Petrea Reşiţa, scor 28-28.

Meciul, care s-a desfăşurat la Sala de Sport a Universităţii, a fost aprig disputat şi a onorat pe deplin statutul de derby al campionatului. Echipa oaspete, care deşi este virtual promovată, a evoluat surprinzător de motivat, aşa că în special în repriza a doua au apărut durităţile şi fazele tensionate.

În prima repriză, cu o singură excepţie, orădenii s-au aflat în avantaj pe tabela de marcaj, ei fiind primii care au marcat, apoi, în minutul 8 s-au desprins la două goluri, scor 5-3. Diferenţa de două lungimi a rămas până în minutul 17, când oaspeţii au marcat pentru 8-7 în favoarea CSM-ului. În minutul 20 a survenit însă egalitatea, scor 8-8, după care au urmat două răsturnări de scor, oaspeţii trecând în avantaj pentru prima dată în minutul 22, când au condus cu 10-9. Elevii antrenorului Sebastian Tudor au reacţionat imediat, egalând la 10, după care s-au desprins la două goluri, dar chiar în finalul primei părţi reşiţenii au marcat, stabilind scorul pauzei, 12-11 pentru CSM.

Repriza a doua a debutat în forţă pentru reşiţeni, care au egalat imediat de după reluare, apoi au trecut la conducere, în minutul 34 având un avantaj de două goluri, scor 15-13. Egalitatea a survenit în minutul 37, scor 16-16, moment din care au apărut fazele tensionate, durităţile din jocul echipelor, acompaniate de protestele oficialilor echipei reşiţene, care îşi doreau cu orice preţ să se impună la Oradea şi să încheie campionatul fără să piardă vreun punct.

În preajma minutului 40 orădenii au avut o cădere în joc, speculată foarte bine de cei de la HC Adrian Petrea, care s-au desprins la 21-17 în minutul 43. Totuşi, elevii antrenorului Sebastian Tudor s-au trezit la timp şi au marcat trei goluri consecutiv, ajungând la 20-21 în minutul 46. Din acest moment, cele două echipe au mers cap la cap, niciuna dintre cele două formaţii nereuşind să se desprindă: imediat după ce una dintre ele trecea în avantaj, cealaltă revenea şi egala. Astfel, scorul final a fost 28-28, un rezultat care mulţumeşte totuşi echipa orădeană, care a întâlnit liderul clasamentului, formaţie cu punctaj maxim, după 24 de victorii obţinute în 24 de meciuri. Cu acest punct, orădenii sunt şi favoriţi pentru adjudecarea locului al doilea al ierarhiei.

Principalul marcator de la CSM a fost Alexandru Farcaş, autor a 12 goluri, dintre care 4 reuşite din aruncări de la 7 metri. L-a urmat Stelian Babici, cu 6 goluri, şi Răzvan Farcaş, cu 4 reuşite.

De partea cealaltă, Ilie Vaidasigan a marcat 7 goluri, iar Sebastian Pîrvan 6 şi Robert Rugaci 5 goluri.

"Este un egal cât o victorie, nu mai contează ce vom face la Cluj, în ultima etapă, astfel că vom trece în faţa celor de la Satu Mare în clasament. A fost vorba despre un adevărat derby, s-au văzut şi orgoliile. Ei sunt la diferenţă mare de puncte, dar pot să vă spun că băieţii azi au fost fantastici, s-au autodepăşit, au avut o bună determinare şi şi-au arătat valoarea în acest meci. Am încercat să aşez în teren o formulă de joc, având în vedere că am avut câţiva accidentaţi", a declarat, la finalul partidei, antrenorul orădenilor, Sebastian Tudor.

CSM Oradea – HC Adrian Petrea Reşiţa 28-28(12-11)

CSM Oradea: Marius Bistrian, Adrian Gale şi Flaviu Duma – portari; Alexandru Farcaş 12 goluri (4 din 7 metri), Devid Munea 1, Alin Drăgan,  Stelian Babici 6, Răzvan Farcaş 4, Paul Nemenco 3, Georgel Haiduc, Cătălin Crăciun, Ioan Polocoşer 1, Eduard Szilagyi, Silvian Amihăesi 1, Angele Svoboda şi Răzvan Niţu. Antrenor: Sebastian Tudor

HC Adrian Petrea Reşiţa: Cristian Ionescu, Andy Sămînţă şi Andrei Drăghici – portari; Lucian Ignat 2, Mihail Huta 4, Ilie Vaidasigan 7, Cristian Lela 1, Mihai Rohozneanu, Sebastian Pîrvan 2, Marius Grozăvescu, Adrian Petrea 2, Robert Rugaci 5, Răzvan Daia, Olexandr Starchenko, Andrei Drăghici, Marius Bahan 1 şi Zsolt Steiner. Antrenor: Adrian Petrea.

Au arbitrat: Florin Hornicar şi Dan Pavel (ambii din Zalău)