SÂMBĂTĂ, 20 APRILIE 2024
`

Dacă te iei după iubitorii de clorofilă, în Oradea s-a defrișat în ultimii ani o suprafață egală cu jumătate din Pădurea Amazoniană. De la Primărie ți se va spune că în ultimii 10 ani abia au dispărut doi copaci și o creangă, și aceea din cauza furtunii de anul trecut...
Țineți-vă bine, urmează perioada tumultoasă, marcată de agitație și circ, a campaniei electorale! Precampania se desfășoară deja, unii competitori grăbindu-se să fure startul și să ocupe spațiul public cu mesaje și inițiative care mai de care mai colorate, ca să nu zic caraghioase. Peisajul este trist și dezamăgitor, îndeosebi prin prisma calității oamenilor politici care-l populează, dar și a mesajelor vehiculate, cele mai multe izvorâte dintr-un populism deșănțat.
Săptămâna trecută, înainte ca lucrările de 70 milioane de euro derulate la Aeroportul Oradea să se încheie (apropo, va fi un şoc diferenţa!), suspansul privind utilitatea lor s-a risipit: CJ Bihor şi Primăria Oradea au bătut palma cu LOT şi cu HiSky.
Ce părere aveți de noul proiect de realizare a unui drum nou între Paleu și Șoseaua Borșului, contestat de unii locuitori din Oncea?

În data de 21 martie a fost publicată în Monitorul Oficial al României Legea nr. 58/2024 prin care se aduc modificări atât legii speciale cu privire la sancționarea traficului de droguri, cât și codului penal.
Numeroasele studii efectuate demonstrează legătura dintre fumat şi unele boli. Fumatul reprezintă o cauză majoră a bolii coronariene şi este responsabil de circa 20% din decesele datorate acestei boli. Bărbaţii fumători cu boală coronariană au o rată de mortalitate cu 60-70% mai mare decât nefumătorii, iar femeile fumătoare au un risc mai mare de a face boală coronariană decât nefumătoarele, riscul fiind de 10 ori mai mare dacă concomitent utilizează şi anticoncepţionale orale.
24 Noiembrie 2016, 12:05

Handbaliştii de la CSM Oradea au dispus cu 44-34 de CNE Sighişoara şi au urcat, din nou, pe primul loc (FOTO)

Handbaliştii de la CSM Oradea au câştigat, miercuri, la o diferenţă de zece goluri jocul de pe teren propriu, disputat în compania celor de la CNE Sighişoara şi au revenit pe primul loc în clasamentul Sreriei B din Divizia A.

Partida, care a contat pentru etapa a IX-a şi s-a desfăşurat la Arena Antonio Alexe, s-a încheiat cu scorul de 44-34 în favoarea orădenilor, care au condus la pauză doar cu 20-18.

Având în faţă o echipă tânără din partea inferioară a clasamentului, antrenorul formaţiei orădene CSM, Sebastian Tudor a rulat întreg lotul de jucători.

Deşi au condus bihorenii mai tot timpul, prima repriză a fost mai echilibrată. De altfel, în primele zece minute cele două formaţii au mers cap la cap, după care CSM a început să se desprindă. Orădenii au condus apoi cu 9-6, 16-11 sau 17-14, dar au intrat în pauză doar cu avantajul de două goluri, scor 20-18.

În repriza a doua, mai experimentaţi, handbaliştii echipei gazdă au gestionat mai bine situaţia, treptat s-au distanţat pe tabelă, au ajus să conducă cu 11 goluri, scor 31-20, în minutul 44, după care diferenţa dintre cele două echipe s-a cam menţiunt pe tabelă, iar CSM Oradea s-a impus la pas, cu scorul de 44-34.

Acest succes îi readuce pe orădeni pe prima poziţie a clasamentului, cu 22 de puncte, cu trei lungimi peste Minaur Baia Mare, însă formaţia orădeană are un meci mai mult disputat.

"Meciul a avut ritm. Vreau să felicit echipa din Sighişoara, care a venit în ziua meciului şi au arătat un handbal frumos, un handbal în viteză, ne-au dat 34 de goluri, ceea ce înseamnă că au o echipă cu un atac frumos, cu un atac bun, cu o forţă de aruncare destul de bună de afară. Noi, într-adevăr, n-am fost atât de concentraţi precum trebuia. Venim după o pauză de două săptămâni şi jumătate, în care nu am avut nici măcar un meci amical, ultimul joc fiind cel de la Craiova, unde am învins, iar apoi în aceste două săptămâni şi jumătate nu am făcut decât antrenamente şi am încercat să ţin echipa în priză pentru ceea ce urmează. Este greu cu asemenea pauze lungi să ţii o echipă într-o formă sportivă. Ştiam că întâlnim o echipă mai facilă şi am rulat întreg lotul de jucători", a declarat, după partidă, antrenorul formaţiei orădene, Sebastian Tudor.

Principalul marcator al bihorenilor în acest joc a fost Alexandru Pop, cu 8 goluri. L-au urmat  Georgel Haiduc, Cosmin L iberţ şi Elvis Acsinia, cu câte 6 goluri, Adrian Mihăilescu, cu 5 goluri, Răzvan Radu, cu 4, Răzvan Niţu şi Angelo Svoboda, autori a câte 3 goluri, Vlad Păunescu, Petru Stroe şi Raul Chiş, cu câte un gol. Au mai jucat portarii Dragoş Nedelcu şi George Duma, precum şi jucătorul Eduard Szilagyi.

În etapa următoare, handbaliştii de la CSM Oradea vor avea liber, în timp ce următorul joc din campionat îl vor disputa pe 3 decembrie, tot pe teren propriu, în compania celor de la ACS Avram Iancu Arad.