![]() | ![]() |
![]() | Ediția tipărită
| ![]() |
![]() | ![]() |
![]() |
![]() | ![]() |
![]() | Părerea noastră
| ![]() |
![]() | ![]() |
![]()
Folclor de Mircea Chirilă Jolţârleanul Botus Traseisticus este denumirea ştiinţifică a unui animal politic specific României, o corcitură între peştele sanitar care mănâncă rahatul de pe fundul acvariului şi gibonul cu creier mic care se bate cu pumnii-n piept. ![]() Zic şi eu de Adrian Criş Partea tristă e că pe meleagurile noastre n-a nins ioc, partea bună e că nici n-am riscat să vină Boc să ne salveze cu lopăţica! Scăpat ca prin urechile acului de o demisie de onoare după ce Curtea Constituţională i-a desfiinţat comasarea alegerilor pentru care, sărăcuţul, îşi asumase Răspunderea, titanul din Răchiţele camuflat în civilie ca "prof.univ.dr. în Drept Constituţional" şi-a găsit scăparea taman în iadul alb. |
![]() | ![]() |
![]() | Newsletter
| ![]() |
![]() | ![]() |
![]() |
![]() | ![]() |
![]() | Magazin
| ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | După ce, de la volanul propriei maşini, a lovit o altă maşină, un şofer timişorean a adormit înainte de a ajunge la sediul Poliţiei. Bărbatul era într-o avansată stare de ebrietate, deşi susţinea că a băut "eşalonat".
Un bărbat din Cluj, care până de curând trăia pe străzi, şi-a găsit de lucru cu ajutorul celebrei reţele de socializare Facebook. Şi-a creat un cont, şi-a spus povestea şi a postat un număr de telefon, pentru ca oamenii care au nevoie să îl cheme la muncă. Astfel şi-a cumpărat haine şi nu mai doarme sub cerul liber.
O indiancă din Surat va intra în Cartea Recordurilor deoarece a reuşit performaţa să aducă pe lume 11 copii în acelaşi timp. Medicii care au asistat la naştere au postat pe internet o fotografie cu celebra mămică şi cu bebeluşii ei.
|
![]() | ![]() |
![]() | Spune ce crezi
| ![]() |
![]() | ![]() |
Credeţi că numeroasele proteste în stradă la Oradea şi în toată ţara vor avea vreun efect? sau vezi rezultatele
|
![]() | ![]() |
![]() | Premiile lui Bihorel
| ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | Corespondentul Radio România Actualităţi, Stelian Radu Cacuci, a ajuns să se deplaseze la evenimentele de unde trebuie să transmită "la cald" evenimente cu... bicicleta personală, e drept, echipată cu cauciucuri de iarnă.
CFR a luat-o razna. Şi nu e vorba numai de mersul trenurilor încurcate de nămeţi! În toaletele rapidului Satu Mare-Bucureşti sunt montate, din motive de altfel lesne de înţeles, mesaje care avertizează că "Folosirea wc-ului în timpul staţionării trenului în gări este interzisă". Atâta doar că la traducerea în engleză mesajul a ieşit exact pe dos!
Un spectacol al Teatrului Maghiar Szigligeti Szinhaz lansat în actuala stagiune a stârnit deja rumoare între români - comedia „Liliomfi". Motivul? O replică rostită în limba română, de un personaj care cerşeşte cu pălăria întinsă către spectatori.
|
![]() | ![]() |
![]() | De știut
| ![]() |
![]() | ![]() |
![]()
Bihoreanul de Mircea Dumitrescu Pancreatita cronică se poate manifesta sub forma unor episoade de inflamaţie acută survenite pe un pancreas anterior afectat, sau ca o afectare cronică, cu durere sau fenomene de malabsorbţie persistente. ![]() Avocatul Bihoreanului de Mircea Ursuta La propunerea Ministerului Justiţiei, Guvernul a aprobat în şedinţa de miercuri, 25 ianuarie, proiectul Legii pentru punerea în aplicare a Legii nr. 134/2010 privind Codul de procedură civilă sesizând Parlamentul pentru dezbaterea proiectului. Termenul prevăzut în proiectul de lege pentru intrarea în vigoare a noului Cod de procedură civilă este 1 iunie 2012. |

CSM Râmnicu Vâlcea nu se va prezenta sâmbătă la meciul din ultima etapă a Ligii a II-a, la Oradea. "Nu mai avem bani să facem deplasarea la Oradea. Am anunÅ£at deja FederaÅ£ia Română de Fotbal, am explicat situaÅ£ia, iar jucătorii noÅŸtri sunt deja în vacanţă", a afirmat Florin Verigeanu, directorul-general al CSM Râmnicu Vâlcea.
La fel ca la Oradea, unde FC Bihor acumulează datorii peste datorii, ÅŸi la Vâlcea situaÅ£ia este critică. Jucătorii sunt neplătiÅ£i de trei luni, iar clubul are datorii de peste 6 miliarde lei vechi.
Datorită situaÅ£iei financiare în seria a doua a ligii secunde, CFR TimiÅŸoara ÅŸi Jiul PetroÅŸani au fost excluse din campionat, Drobeta Tr. Severin s-a retras iar FC Baia Mare a fost iniÅ£ial exclusă dar reprimită, în ultimul moment, după debutul returului.
FC Bihor se situează pe locul 10 al Campionatului, cu 39 de puncte.

FC Bihor ÅŸi-a anulat triunghiularul de la Salonta
Florean, titular din nou în echipa reprezentativă de tineret
FC Bihor testează un portar italian
FC Bihor a învins cu 2-1 echipa CS Vladimirescu, în cel de-al doilea amical al iernii
Atacanţii FC Bihor, Mărkuş şi Florean, transferaţi la DinamoToate articolele scrise de Ionuţ Herman
![]() | ![]() |
![]() | Foto Bihoreanul
|
![]() |
![]() | ![]() |
![]() | Actual
|
![]() |
![]() | ![]() |
![]() |
![]() | ![]() |
![]() | Anunțuri gratuite
|
![]() |
![]() | ![]() |
![]() | Sport
|
![]() |
![]() | ![]() |
![]() | Bihoreanul TV
|
![]() |
![]() | ![]() |
![]() | Oradea noastră
|
![]() |
![]() | ![]() |
![]() | Vremea în Oradea
|
![]() |
![]() | Fenomene meteo: Umiditatea: 82 % Viteza vântului: 11.27 km/h |
![]() | ![]() |
![]() | Curs valutar
|
![]() |







.jpg)




.jpg)

.jpg)

















.jpg)


.jpg)






