SÂMBĂTĂ, 20 APRILIE 2024
`

Dacă te iei după iubitorii de clorofilă, în Oradea s-a defrișat în ultimii ani o suprafață egală cu jumătate din Pădurea Amazoniană. De la Primărie ți se va spune că în ultimii 10 ani abia au dispărut doi copaci și o creangă, și aceea din cauza furtunii de anul trecut...
Țineți-vă bine, urmează perioada tumultoasă, marcată de agitație și circ, a campaniei electorale! Precampania se desfășoară deja, unii competitori grăbindu-se să fure startul și să ocupe spațiul public cu mesaje și inițiative care mai de care mai colorate, ca să nu zic caraghioase. Peisajul este trist și dezamăgitor, îndeosebi prin prisma calității oamenilor politici care-l populează, dar și a mesajelor vehiculate, cele mai multe izvorâte dintr-un populism deșănțat.
Săptămâna trecută, înainte ca lucrările de 70 milioane de euro derulate la Aeroportul Oradea să se încheie (apropo, va fi un şoc diferenţa!), suspansul privind utilitatea lor s-a risipit: CJ Bihor şi Primăria Oradea au bătut palma cu LOT şi cu HiSky.
Ce părere aveți de noul proiect de realizare a unui drum nou între Paleu și Șoseaua Borșului, contestat de unii locuitori din Oncea?

În data de 21 martie a fost publicată în Monitorul Oficial al României Legea nr. 58/2024 prin care se aduc modificări atât legii speciale cu privire la sancționarea traficului de droguri, cât și codului penal.
Numeroasele studii efectuate demonstrează legătura dintre fumat şi unele boli. Fumatul reprezintă o cauză majoră a bolii coronariene şi este responsabil de circa 20% din decesele datorate acestei boli. Bărbaţii fumători cu boală coronariană au o rată de mortalitate cu 60-70% mai mare decât nefumătorii, iar femeile fumătoare au un risc mai mare de a face boală coronariană decât nefumătoarele, riscul fiind de 10 ori mai mare dacă concomitent utilizează şi anticoncepţionale orale.
21 Aprilie 2013, 17:09

FC Bihor a câştigat cu 1-0 jocul cu CSM Rm. Vâlcea şi a egalat Damila în clasament (FOTO)

FC Bihor a câştigat cu 1-0 jocul cu CSM Rm. Vâlcea şi a egalat Damila în clasament (FOTO) FC Bihor a câştigat cu 1-0 jocul cu CSM Rm. Vâlcea şi a egalat Damila în clasament

În ultimul joc al etapei a XXII-a a Seriei a II-a din Liga a II-a la fotbal, formaţia orădeană FC Bihor s-a impus duminică cu scorul de 1-0, pe teren propriu, la Stadionul Municipal "Iuliu Bodola", în faţa echipei CSM Rm. Vâlcea şi a egalat în clasament formaţia Damila Măciuca, situată pe locul IV.

Pe un timp destul de călduros, cele două echipe nu şi-au creat prea multe ocazii în prima repriză, chiar dacă FC Bihor a controlat jocul, drumul spre poartă fiind destul de anevoios în acest prim mitan.

Prima acţiune mai periculoasă s-a consemnat în minutul 20, când portarul oaspeţilor, Pascal, a respins în faţă o centrare din stânga a lui Vasilache, Vădrariu a recuperat şi a tras peste vinclul din dreapta.

În replică, în minutul 25, Surugiu a tras puternic, Popescu a respins în lateral, Nkongue a obţinut un corner, dar faza fixă a rămas fără rezultat.

FC Bihor a revenit în atac şi în minutul 29, Vasilache a scăpat în flancul drept, a centrat în faţa porţii, dar doi coechipieri ai săi au trecut prin spatele balonului, Sorian a recuperat în partea stângă, dar centrarea sa a fost respinsă.

La poarta cealaltă, în minutul 32, oaspeţii au obţinut o lovitură de colţ. Pârvu a primit, a tras spre poartă, dar Popescu a respins în corner şi cu ajutorul barei. Al doilea corner a rămas fără rezultat. În minutul 44, Bud a ajuns înaintea lui Pascal şi a trimis lobat peste portar de la 16 metri, însă mingea a trecut pe lângă bară.

După pauză, FC Bihor a început în trombă şi chiar în primul minut de la reluare, Bud a centrat din dreapta, mingea a fost deviată de un vâlcean şi a ajuns la colţul lung, acolo unde Mărkuş a pus piciorul la 4 metri şi a trimis pe lângă poartă.

În minutul 51, gazdele anunţă golul şi Bud a deviat cu capul în careu pentru Mărkuş, numai că Neagoe a respins din faţa atacantului. Peste doar patru minute însă, în minutul 54, Nkongue a făcut henţ în propriul careu după o minge centrată dintr-o lovitură liberă. Atacantul vâlcenilor a văzut cartonaşul galben, iar arbitrul Flavius Roşu a dictat penalti pentru FC Bihor. A executat Cristian Bud, care a deschis scorul.

După gol, oaspeţii au ieşit ceva mai mult la joc şi, în minutul 65, Mădălin Popa a respins de pe linia porţii reluarea din foarfecă a unui vâlcean. Apoi, în minutul 69, Neagoe a pasat pe culoar, Ţoca şi Tânc s-au încurcat reciproc, Nkongue a preluat şi a tras de la 14 metri milimetric pe lângă bara colţului lung.

În replică, în minutul 78, Plecanciuc a respins în corner din faţa lui Bud, la colţul lung, după ce Pascal sărise pe sub minge la un corner bătut din dreapta. În minutul 85, Neagoe, de la vâlceni, a luat cartonaş galben pentru proteste şi fiind al doilea a fost eliminat.

Având un om în plus pe final, FC Bihor s-a dezlănţuit şi a fost foarte aproape şi de golul doi, numai că în minutul 90+1, portarul Pascal a respins în lateral şutul lui Bud, iar în minutul 90+4, Stoica a respins de pe linia porţii şutul lui Bud după un contraatac purtat de Ţoca şi finalizat cu mai multe încercări ale lui Vădrariu, Bud şi Vasilache de a-l învinge pe Pascal.

Partida s-a încheiat astfel cu victoria la limită a gazdelor, care prin acest succes se menţin aproape de plutonul fruntaş al clasamentului.

"Sunt mulţumit că am câştigat. Consider că în prima repriză am prestat un joc bun spre foarte bun, din păcate, n-am reuşit să valorificăm mingile. Am întâlnit o echipă foarte bine organizată, o echipă cu jucători buni în componenţă, cu un atacant, Nkongue, care poate să pună probleme oricărei apărări", a declarat antrenorul echipei FC Bihor, Marian Pană.
"Felicit jucătorii pentru efortul depus. A fost un meci decis dintr-o lovitură de la 11 metri", a afirmat, la rândul său, tehnicianul vâlcenilor, Alexandru Pelici.

Echipa folosită de FC Bihor în acest meci a fost: Popescu - Fl. Pop, Tânc, Ţoca, Vădrariu - Vasilache, Fl. Lazăr (ctp), Selagea (min. 46 M. Popa), Sorian (min. 90+3 Ov. Popa) - Cr. Bud şi Mărkuş (min. 81 Bic). Antrenor: Marian Pană.

De partea cealaltă, pentru CSM Rm. Vâlcea au evoluat: Pascal - Tomozei, Plecanciuc, Apostol, Lungu (min. 46 Vătăjelu) - Szabo, Fl. Pârvu (cpt., min. 80 Gogoşoiu), Neagoe, Surugiu (min. 67 Oct. Vasile) - Ad. Stoica şi Nkongue. Antrenor: Alexandru Pelici.

Orădenii nu s-au putut baza în această confruntare pe Florean, suspendat, şi Tîrnăcop, accidentat. Partida a fost condus de la centru de Flavius Alin Roşu (Timişoara), ajutat de la cele două tuşe de asistenţii Raul Constantin Ghiciulescu şi de Călin Cimponeriu (ambii din Lugoj).

Dintre celelalte dispute ale rundei a XXII-a, a surprins egalul înregistrat de FC Olt la Mioveni. În derby-ul ACS Poli - Damila Măciuca s-au impus gazdele, cu 2-0, cu acelaşi scor câştigând şi UTA în disputa cu Luceafărul.

Rezultatele şi marcatorii etapei a XXII-a din Seria a II-a a Ligii a II-a:
UTA Arad - Luceafărul Felix 2-0 (0-0). Dosso 53, Laso 90+3 din penalty
CS Mioveni - FC Olt 2-2 (1-2). Dragalina 15 din penalty, Vintila 78 / Firtulescu 3, Matei 39
FC Maramureş - FC Argeş 2-1 (0-1). Bitis 56, M. Tanasa 71 / R. Cirstea 25
ACS Poli Timişoara - Damila Măciuca 2-0 (1-0). Trandu 44 din penalty, Szekely 57
Unirea Alba Iulia - Corona Braşov 0-3 (la masa verde)
Meciul FC Bihor - CSM Rm. Vâlcea 1-0(0-0). Cr. Bud 54 din penalty.