Nu credeam că se vor putea mobiliza 15.000 de oameni în acțiunea intitulată Misiunea Grivei, prin care se cer condiții mai bune pentru câinii abandonați și pentru sterilizarea lor. Iată că inițiativele cetățenești încep să capete forță și consistență. Poate n-ar fi fost lipsit de interes să se ceară și sterilizarea stăpânilor care-și abandonează animalele de companie...
Săptămâna trecută, înainte ca lucrările de 70 milioane de euro derulate la Aeroportul Oradea să se încheie (apropo, va fi un şoc diferenţa!), suspansul privind utilitatea lor s-a risipit: CJ Bihor şi Primăria Oradea au bătut palma cu LOT şi cu HiSky.

Camera Deputaţilor a adoptat recent un proiect de modificare a legislaţiei în vigoare, prin care se prevede, în esenţă, că instanţele judecătoreşti nu vor mai putea reduce din oficiu onorariile achitate de justiţiabili avocaţilor, ci doar la cererea părţii adverse.
03 Aprilie 2013, 09:55

CSM a pierdut la Craiova şi a încheiat sezonul regulat pe locul II

De ce s-au temut iubitorii baschetului din Oradea n-au scăpat. După ce a condus în clasament întreg campionatul, în ultima etapă a sezonului regulat formaţia CSM Oradea a fost detronată din fotoliul de lider al Ligii Naţionale, după ce marţi seară, la Craiova a pierdut meciul cu echipa locală SCM Universitatea, cu scorul de 78-86.

Echipa orădeană a ratat astfel ocazia să întâlnească în primul tur formaţia CSM Bucureşti, un adversar mai facil, şi se va duela cu U Mobitelco Cluj, echipă pe care chiar runda trecută a întâlnit-o şi care i-a dat mari bătăi de cap.

Jocul de la Craiova, disputat în prezenţa a circa 4.000 de spectatori, a fost început mai bine de gazde, care după primele 10 minute conduceau cu 17-12.

În sfertul II, deşi orădenii au punctat primii prin Dillon, tot oltenii s-au aflat la cârmă, aceştia chiar mărindu-şi avantajul, după ce şi-au adjudecat acest interval cu 26-17. Astfel că în pauza mare s-a intrat cu scorul de 43-29 în favoarea gazdelor.

În jumătatea a doua, elevii antrenorului Cristian Achim au fost mult mai motivaţi şi au început cu un coş de trei puncte a lui Milos Pesic, urmat de un altul de două puncte a lui Sasha Topcov. Situaţia s-a reechilibrat după ce oltenii au punctat prin Drăguşin, dar până la finalul intervalului Oradea a izbutit să marcheze un total de 18 puncte, faţă de doar 16 ale gazdelor. Astfel, după ce Pesic a marchat ultimul în acest sfert, scorul cu 10 minute înainte de final a fost 59-47 pentru craioveni.

În ultimul sfert, Comagic a marcat primele puncte pentru bihoreni. După ce Seals a înscris pentru olteni, acelaşi Comagic a marcat şi a fost faultat pe finalizare. Minutele bune ale CSM-ului au continuat, numai că jucătorii orădeni au ratat exasperat de clar. Totuşi, elevii antrenorului Cristian Achim au înscris în aceste ultime 10 minute 31 de puncte, faţă de numai 27 ale gazdelor. Au fost insuficiente însă, pentru că în total craiovenii s-au impus cu 86-78, ceea ce a plasat în final echipa olteană pe locul IV după sezonul regulat, iar pe CSM a coborât-o pe poziţia a II-a.

Interesant este că Zarko Comagic (foto) a fost principalul marcator al orădenilor în această dispută, cu 19 puncte, de la gazde remarcându-se în mod special Travis Lee Bureau, cu 31 de puncte.

SCM Univ. Craiova - CSM Oradea 86 - 78 (17 - 12, 26 - 17, 16 - 18, 27 - 31)

Sala: Polivalenta Craiova

Spectatori: 4000

Arbitri: Marius Ciulin, Alin Faur, Dragoş Nicolae

Comisar FRB: Romi Stănciulescu

Principalii marcatori SCM Universitatea: Travis Lee Bureau 31 puncte, Le Var Seals Cortez 20 şi Rade Dzambic 15 puncte.

Marcatori CSM Oradea: Zarko Comagic 19 puncte, Nemanja Maric 13, Milos Pesic 13, Bogdan Ţîbîrnă 9, Wiliam Edward Franklin 9, Sasha Topchov 6, Silviu Lupusavei 5 şi Daniel James Dillon 4 puncte.

În urma rezultatelor consemnate în ultima etapă din sezonul regulat al Ligii Naţionale, CSM Oradea a încheiat prima fază a competiţiei pe locul al II-lea, după BC Mureş Tg. Mureş.

În 30 de jocuri, formaţia bihoreană a acumulat 23 victorii şi a suferit 7 înfrângeri, la egalitate cu BC Mureş şi CSU Ploieşti. Departajarea între cele trei echipa s-a făcut pe baza rezultatelor directe consemnate în partidele dintre aceste formaţii. Astfel: CSU Ploieşti - BC Mureş 79-85 şi 55-66, CSM Oradea - CSU Ploieşti 94-85 şi 77-91, BC Mureş - CSM Oradea 54-90 şi 81-48. A rezultat un clasament al celor trei după cum urmează: 1. BC Mureş 3-1 7 puncte, 2. CSM Oradea 2-2 6 puncte, 3. CSU Ploieşti 1-3 5 puncte

În pofida faptului că a pierdut prima poziţie, pe care a deţinut-o pe tot parcursul primelor 29 de etape, CSM Oradea a obţinut cea mai bună clasare în sezonul regulat din întreaga sa istorie.

În primul tur din play-off, CSM Oradea va întâlni pe U Mobitelco Cluj-Napoca. Confruntările se vor desfăşura după sistemul cel mai bun din cinci meciuri.

Primele meciuri vor avea loc pe 13 şi 14 aprilie la Oradea, în Arena "Antonio Alexe".

Echipa învingătoare se va califica în semifinale, unde va întâlni câştigătoarea disputelor dintre CSU Ploieşti şi BC Timişoara.

Etapa a XXX-a (ultima) a sezonului regulat din Liga Naţională de baschet masculin

CS BC Farul Constanţa - BC Timişoara 72-73

CSS Giurgiu - CSU Ploieşti 76-89

BC Timba Timişoara - CS Gaz Metan Mediaş 75-96

SCM Universitatea Craiova - CS Municipal Oradea 86-78

U-Mobitelco BT - BCM U Piteşti 96-66

CS Energia Rovinari - CS Dinamo Bucureşti 98-71

CS Municipal Bucureşti - CSU Atlassib Sibiu 85-75

BC Mureş Tg. Mureş - BC PH Csikszereda M. Ciuc 112-54