SÂMBĂTĂ, 20 APRILIE 2024
`

Dacă te iei după iubitorii de clorofilă, în Oradea s-a defrișat în ultimii ani o suprafață egală cu jumătate din Pădurea Amazoniană. De la Primărie ți se va spune că în ultimii 10 ani abia au dispărut doi copaci și o creangă, și aceea din cauza furtunii de anul trecut...
Săptămâna trecută, înainte ca lucrările de 70 milioane de euro derulate la Aeroportul Oradea să se încheie (apropo, va fi un şoc diferenţa!), suspansul privind utilitatea lor s-a risipit: CJ Bihor şi Primăria Oradea au bătut palma cu LOT şi cu HiSky.

În data de 21 martie a fost publicată în Monitorul Oficial al României Legea nr. 58/2024 prin care se aduc modificări atât legii speciale cu privire la sancționarea traficului de droguri, cât și codului penal.
13 Aprilie 2013, 09:36

CS Oşorhei a pierdut două puncte pe final de joc

Nici în meciul de vineri, de acasă, cu Seso Câmpia Turzii, CS Oşorhei n-a scăpat de blestemul finalului de partidă. În penultimul minut de joc, Tilincă a egalat după ce Andor deschisese scorul. La 1-0, trupa din Oşorhei a mai ratat patru, cinci ocazii clare care s-au răzbunat în final.

Echipa bihoreană a marcat în primele secunde de joc, prin Blănaru, care a deviat cu capul din apropiere, dar golul a fost anulat pentru ofsaid. Oaspeţii au şutat pe poartă în minutul 3, prin Fritea, dar Sergiu Ghilea s-a întins ca un resort şi a reusit să respingă. Au urmat minute care au semănat cu lupta surdă dintre FC Bihor şi Damila Măciuca, umbra partidei fiind reflectată perfect minute bune. Până la pauză, Lupaşcu şi Blănaru au trecut ambii la aceeaşi fază pe lângă minge în careul mic al oaspeţilor (minutul 29) iar apoi Lupaşcu a deviat periculos cu capul, mingea ocolind poarta (minutul 41).

După reluare, Bodea a mutat şi l-a trimis în teren pe Dobrescu. În minutul 53 Arsene, aflat la opt metri de poartă, în lateral a şutat, însă veteranul Pampea a scos în corner. A intrat în joc şi Galea, iar în minutul 60, după două pase redublate de acesta, mingea a fost întoarsă pentru şutul superb a lui Cristian Andor, de la circa 15 metri, cu efect, în colţul lung iar tabela era modificată: 1-0.

Peste numai trei minute Dobrescu a trimis spre Ember rămas singur în mijlocul careului, însă şutul a trecut pe lângă vinclu. Minutul 69 a consemnat accelerarea lui Andor pe o contră, pas spre Lupaşcu, centrare perfectă pentru Dobrescu, iar acesta, singur în şase metri, a aşezat mingea cu capul lângă bară, dar pe lângă poartă.

În minutul 75 Lupaşcu a scăpat singur în careul advers, dar din 8 metri a trimis mult peste poartă. Ember a centrat apoi pentru Dobrescu care a reluat cu capul, dar Pampea a salvat, iar în loc de 2,3 sau chiar 4-0, oaspeţii au egalat. Mai întâi Tilincă a scăpat în lateral stânga a dar a trimis pe lângă, pe colţul scurt, iar la numai un minut distanţă, la un corner, veteranul din atacul clujenilor a macat de pe linia porţii după o nesincronizare între portar şi fundaşii lui Bodea.

Scorul final, 1-1, a fost stabilit în minutul 89, după ce, în etapa precedentă, la Chişineu, CS Oşorhei fusese egalată în prelungiri. La fel, în meciul din tur cu Europa, adversarii au egalat în minutul 90, iar în meciul cu Olimpia Satu Mare adversarii au marcat golurile victoriei după minutul 85.

CS Oşorhei - Seso Câmpia Turzii 1-1 (0-0)
Au marcat: Andor 60/Tilincă 89

CS Oşorhei: Ghilea - Morar, Pintea, Lupuţ, Arsene - Ember, Magda (46 Dobrescu), Pop Şerban, Andor (89 Nistor) - Blănaru (54 Galea), Lupaşcu (86 Ban). Antrenori Cosmin Bodea şi Viorel Domocoş.

Seso: Pampea - Moldovan (65 Văscan), Ştefan Popa, Muscă, Moţet - Mocan, Boroştean (77 Tilincă), David, Şoancă (57 Mercean) - Cocoară (71 Covaci), Fertea. Antrenori: Cosmin Văsâie şi Cosmin Tilincă.

Arbitri: Florin Andrei (Tg. Mureş) - Peter Jozsef (Sf. Gheorghe), Dănuţ Costea (Satu Mare).
Observator de joc: Romeo Malac (Timişoara); observator de arbitri: Dan Gabriel (Timişoara).

Rezultatele şi marcatorii etapei a XIX-a din Seria a V-a a Ligii a III-a la fotbal:

Unirea Dej - Olimpia Satu Mare 0-1