Nu credeam că se vor putea mobiliza 15.000 de oameni în acțiunea intitulată Misiunea Grivei, prin care se cer condiții mai bune pentru câinii abandonați și pentru sterilizarea lor. Iată că inițiativele cetățenești încep să capete forță și consistență. Poate n-ar fi fost lipsit de interes să se ceară și sterilizarea stăpânilor care-și abandonează animalele de companie...
Oricât ar fi de digitalizată lumea și plin internetul de informații despre tot felul de locuri, inclusiv în imagini, nimic nu se compară cu plăcerea călătoriei, fie ea cât de scurtă, pentru a le vedea cu propriii ochi. Iar când de plăcerea asta vor avea parte sute, poate mii de copii de la țară, dintre care mulți nu au ieșit din comuna lor ori au ajuns în cel mai bun caz până în cel mai apropiat orășel, cu atât e mai meritorie orice inițiativă care îi ajută să capete această experiență, totdeauna de neuitat dacă e prima.

Camera Deputaţilor a adoptat recent un proiect de modificare a legislaţiei în vigoare, prin care se prevede, în esenţă, că instanţele judecătoreşti nu vor mai putea reduce din oficiu onorariile achitate de justiţiabili avocaţilor, ci doar la cererea părţii adverse.
11 Mai 2015, 10:40

CS Oşorhei a câștigat jocul cu Gloria Bistriţa, în timp ce CSC Sânmartin a cedat la Baia Mare

Echipele bihorene de fotbal din Liga a III-a, CS Oșorhei și CSC Sânmartin au înregistrat rezultate contradictorii în etapa din acest weekend, cea cu numărul 23. Astfel, dacă CS Oșorhei s-a impus pe teren propriu, vineri, cu scorul de 2-1, în fața celor de la Gloria Progresul Bistrița, CSC Sânmartin a cedat cu 0-3 confruntarea de sâmbătă, de la Baia Mare, de pe terenul liderului, FC Municipal din localitate.

Formația CS Oşorhei a reuşit să lege a treia victorie consecutivă, în urma succesului repurtat în faţa Gloriei Bistriţa, scor 2-1, într-un meci disputat la Alparea. Golurile victoriei gazdelor au fost reuşite de Ovidiu Popa (din penalty) şi Răzvan Giura, însă omul meciului a fost portarul bihorenilor, Cosmin Hava.

Partida de la Alparea a debutat furibund, cu o transversală a  Gloriei, la şutul lui Florin Alexandru, urmată de o uriaşă ocazie a lui Pintea, care a trimis cu capul, din patru metri, pe lângă poarta oaspeţilor. Experimentatul Nalaţi şi-a salvat apoi echipa de la gol cu o intervenţie cu capul în doi metri. Primul sfert de oră s-a încheiat cu reluarea lui Hosu din careul mic, fază la care Budăcan a intervenit cu mâna provocând un penalty indiscutabil. Ovidiu Popa a transformat excelent lovitura de pedeapsă. Oaspeţii au ripostat imediat prin şutul de la distanţă a lui Budăcan, respins de Hava. În minutul 29, Tegle a scăpat singur cu Hava, care a respins, însă mingea a ajuns la Sighiartău care, din şase metri, central, a marcat printre doi fundaşi bihoreni, restabilind egalitatea.

Prima parte s-a încheiat cu două intervenţii excelente ale lui Hava la şuturile de la distanţă expediate de Nalaţi, respectiv Sighiartău.

Gazdele puteau marca la nouă minute după reluare când Trip a încercat să-l dribleze şi pe portarul Răzvan Pop, care i-a furat mingea, după care Hava a intervenit salutar atât la şutul din opt metri expediat de Florin Alexandru, cât şi la lovitura liberă executată de Nalaţi, când a scos fantastic de sub transversală.

Gloria a dominat teritorial apoi, însă gazdele au dat lovitura decisivă în minutul 85, când Giura a insistat la o minge aeriană, Pop a pierdut duelul după care atacantul bihorean a trimis mingea în poartă din unghi închis. Oaspeţii s-au aruncat cu toate liniile spre poarta bravului Hava, însă reduta gazdelor a rezistat chiar dacă Sighiartău a dat ceva emoţii la o reluare cu capul în prelungirile partidei.

CS Oşorhei – Gloria Progresul Bistriţa 2-1(1-1)

Au marcat: Ov.Popa 16 pen, Răzvan Giura 85 / Sighiartău 29

CS Oşorhei: Hava – Turcan, Pintea,Pop Şerban, Selejan – Hosu (90 Mălaiu), Magda, Trip (86 Sorin Ban), Costea (60 Giura), Sergiu Ban – Ov. Popa. Antrenori: Rudy Kovacs şi Nicolae Petre.

Gloria: Răzvan Pop – Budăcan, Fizeşan, Jarda, Dobrea – Fl. Alexandru, Nalaţi, Tegle, Rogozan (80 Tigorean) – Brumă, Sighiartău. Antrenori: Valer Săsărman şi Dorel Zegrean.

Arbitri: Daniel Neagoe – Alin Botaş, Patricia Sămsudean (toți din Timişoara)

Observator de joc: Iosif Cavai (Cluj)

Observator de arbitri: Emil Arşa (Arad)

Cealaltă formație bihoreană din Liga a III-a, CSC Sânmartin, s-a deplasat până la urmă sâmbătă la Baia Mare, deși, din cauza problemelor financiare a dat semn că nu se va prezenta la jocul de pe terenul liderului clasamentului. În cele din urmă, rezultatul înregistrat a fost ca și cel de neprezentare, 0-3, după ce la pauză gazdele conduceau cu 2-0.

Maramureșenii au deschis scorul în minutul 20, când a marcat V. Pop, iar în minutul 34 și-au majorat avantajul, după ce a înscris M. Deac. Până la pauză nu s-a mai întâmplat nimic, astfel că jucătorii de la FC Municipal a intrat cu un avantaj de două goluri la vestiare.

În partea a doua tabela de marcaj a stadionului din Baia Mare nu a mai suferit vreo modificare până chiar în final, în minutul 90, când gazdele au înscris pentru 3-0 prin V. Ganea și au stabilit scorul final.

Prin această victorie, băimărenii s-au distanțat în fruntea clasamentului, profitând și de eșecul celor de la CSM Sighet, care au pierdut cu 0-1 la Iernut. De partea cealaltă, CSC Sânmartin rămâne pe locul VII, cu 30 de puncte.