JOI, 18 APRILIE 2024
`

Dacă te iei după iubitorii de clorofilă, în Oradea s-a defrișat în ultimii ani o suprafață egală cu jumătate din Pădurea Amazoniană. De la Primărie ți se va spune că în ultimii 10 ani abia au dispărut doi copaci și o creangă, și aceea din cauza furtunii de anul trecut...
Săptămâna trecută, înainte ca lucrările de 70 milioane de euro derulate la Aeroportul Oradea să se încheie (apropo, va fi un şoc diferenţa!), suspansul privind utilitatea lor s-a risipit: CJ Bihor şi Primăria Oradea au bătut palma cu LOT şi cu HiSky.

În data de 21 martie a fost publicată în Monitorul Oficial al României Legea nr. 58/2024 prin care se aduc modificări atât legii speciale cu privire la sancționarea traficului de droguri, cât și codului penal.

Message: Undefined index: name

Sâmbătă, pe stadionul Iuliu Bodola din Oradea, FC Bihor a întâlnit un adversar la fel de tânăr, cele două echipe având media de vârstă în jur la 20 de ani. Confruntarea a fost în nota vârstei jucătorilor, cu execuţii tehnice reuşite, alternate de greşeli care au pus în pericol propria poartă.

De aici şi numeroasele faze de gol la ambele porţi. Una dintre ele a fost fructificată de orădeanul Markuş, care în minutul 22 a fost găsit cu o pasă de către Coroian la 14 metri de buturile adverse. A urmat o preluare de kinogramă şi un şut imparabil care a dus la marcarea golului ce a decis soarta partidei.

Până atunci, cei care au fost mai incisivi în atac s-au dovedit oaspeţii, care au ameninţat serios poarta lui Fildan prin Vicu (minutul 6), Ivănică (minutul 7) şi Briceag (minutul 15). Nici primirea golului nu i-a descurajat, deoarece Bolboasă şi mai ales Voicu au fost la un pas de a egala.

În minutul 36, Voicu a ajuns faţă în faţă cu Fildan, dar n-a reuşit să şi marcheze. A fost ultima ocazie de gol consemnată într-o primă repriză dominată de argeşeni, dar câştigată de orădeni.

Retragere strategică

După revenirea de la vestiare, desfăşurarea partidei a urmat acelaşi scenariu, cel puţin până în minutul 66, când fundaşul echipei FC Argeş, Cîrstoiu, a fost eliminat.

În minutul 50, Răuţă a reluat cu capul pe lângă poarta orădenilor anunţând un final de partidă electrizant. După ce Florean a purtat un contraatac finalizat de Chiş cu un şut în bară, în rol şi-a intrat Bîrză, jucător cu o viteză debordantă, care în 6 minute a provocat eliminarea fundaşului Cîrstoiu. Două faze la indigo, cu Bîrză pornit pe contraatac şi cu fault al fundaşului argeşean, ambele urmate de cartonaş galben, şi implicit de cel roşu.

În ciuda superiorităţii numerice, gazdele au preferat un joc de aşteptare în care arma contraatacului a fost bine folosită. Nu mai puţin de patru situaţii clare de gol s-au consumat degeaba la poarta echipei FC Argeş, de Bîrză (minutul 73), Pop Florin (minutul 76) Florean (minutul 78) şi din nou Bîrză (minutul 81).

Pe fondul ratărilor exasperante ale orădenilor, o acţiune purtată pe dreapta de către Boboacă în minutul 86 a fost la un pas de a restabili egalitatea. Intervenţia lui Muscă a fost considerată regulamentară de către arbitrul partidei, dar contestată de staff-ul tehnic argeşean, care a reclamat lovitură de la 11 m.

"Au fost o victorie muncită în urma unei prime reprize în care am marcat şi o adoua pe care, spre final, am dominat-o creîndu-ne câteva ocazii mari de a înscrie. Oaspeţii au avut o posesie mai bună, dar asta nu mai înseamnă nimic în fotbal. Se pare că aceste treceri din apărare în atac ne convin mai mult, pe fondul dominării adverse. Îmi doream mai mult ca jucători să înscrie din ocaziile de unu la unu cu portarul advers, dar asta depinde şi de inspiraţie de moment a fiecăruia. Coroian vine după o pauză lungă şi a alternat perioadel bune cu altele mai puţin reuşite. El este un jucător cu potenţial şi trebuie să profităm de acest lucru. Cât îl priveşte pe Chiş, el a fost înlocuit cu Popa Mădălin, jucător care face mai bine faza defensivă şi noi aveam nevoie să apărăm în acel moment acel 1-0"

Gheorghe Ghiţ, antenor FC Bihor

"Un meci disputat între două echipe cu jucători foarte tineri în care gazdele au câştigat cu 1-0. După desfăşurarea partidei trebuie să recunosc că FC Bihor a avut mai multe ocazii de gol, dar ele au venit abia după ce un jucător de-al nostru a fost eliminat. În situaţia creată, nu mai aveam ce pierde şi am ales varianta de a nu introduce un fundaş preferând să riscăm un nou gol. Am controlat jocul în ambele reprize dar nu am reuşit să ne creăm ocazii de gol. Abia la final am avut o ocazie de a marca, la faultul asupra jucătorului nostru Boboacă, dar arbitrul nu a acordat lovitura de la 11m. Mie jucătorul mi-a spus că a fost fault, dar dacă arbitul nu a dat.... Sperăm pe viitor să adunăm puncte cât mai multe, iar din iarnă să ne aducem 2-3 trei jucători cu experienţă pentru că până acum a adus doar jucători din liga a III-a şi a IV-a. Noi jucăm cu improvizaţii în apărare pentru că nu avem fundaşi centrali. Dacă am fi reuşit să intrăm la pauză cu un 0-0 puteam spera la un rezultat mai bun, dar a venit acea eliminare şi dominarea noastră teritorială a scăzut"

Iordan Eftimie, antrenor FC Argeş Piteşti

FC Bihor - FC Argeş Piteşti 1-0

Stadion Iuliu Bodola din Oradea; spectatori 1.500

FC Bihor: Fildan, Oltean, Muscă, Tegzeş - Florean (89 Copil), Coroian, Chiş (70 Pop Florin), Sorian - Markuş (67 Popa Mădălin), Bîrză.
Antrenori: Gheorghe Ghiţ şi Marius Marinău

FC Argeş Piteşti: Bolboaşă - Zaharia, Cotigă, Cîrstoiu, Briceag - Răuţă, Voicu (74 Boboacă)), Ivănică (61 Deliu), Murineanu - Cîrstea (77 Beurean), Pop.
Antrenori: Iordan Eftimie şi Priseceanu Marius.

Cartonaşe galbene:Oltean, Tegzeş, Bîrză / Zaharia, Cărstoiu (2), Murineanu, Briceag
Cartonaş roşu: Cîrstoiu (minutul 66)

Arbitri: Claudiu Ştefănuţi (Năsăud) - Ionuţ Câmpeanu (Cluj), Mihai Cantemir (Braşov), rezervă Gabriel Mocean (Câmpia Turzii)
Observatori FRF: Grigore Macavei (Deva) şi Florin Mierea (Timişoara)

Rezultatele etapei a XI-a

ACSM U Poli Iaşi - Silvana Şimleu Silvaniei 2-0
Au Marcat: Gado (36), Crişan (90)

CSM Rm. Vâlcea - UTA 4-2
Au marcat: Balauru (14), Gogoşoiu (19), Dandea (47), Bratu (83) / Voiculeţ (2 şi 55)

FC Bihor - FC Argeş 1-0
A marcat: Markuş (22)