VINERI, 19 APRILIE 2024
`

Dacă te iei după iubitorii de clorofilă, în Oradea s-a defrișat în ultimii ani o suprafață egală cu jumătate din Pădurea Amazoniană. De la Primărie ți se va spune că în ultimii 10 ani abia au dispărut doi copaci și o creangă, și aceea din cauza furtunii de anul trecut...
Săptămâna trecută, înainte ca lucrările de 70 milioane de euro derulate la Aeroportul Oradea să se încheie (apropo, va fi un şoc diferenţa!), suspansul privind utilitatea lor s-a risipit: CJ Bihor şi Primăria Oradea au bătut palma cu LOT şi cu HiSky.

În data de 21 martie a fost publicată în Monitorul Oficial al României Legea nr. 58/2024 prin care se aduc modificări atât legii speciale cu privire la sancționarea traficului de droguri, cât și codului penal.
04 Decembrie 2010, 14:36

FC Bihor, un tur de campionat reuşit: A învins cu 3-1 Gaz Metan CFR (FOTO)

FC Bihor, un tur de campionat reuşit: A învins cu 3-1 Gaz Metan CFR (FOTO) FC Bihor a învins cu 3-1 Gaz Metan CFR

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: url

Filename: stire/stire.php

Line Number: 133

Message: Undefined index: name

FC Bihor şi-a respectat blazonul şi a încheiat prima parte a campionatului la fel cum a început-o, cu o victorie. Duelul la distanţă cu Petrolul Ploieşti, CS Mioveni şi UTA Arad pentru o poziţie pe podium i-a determinat pe fotbaliştii orădeni să nu accepte alt rezultat decât victoria în partida cu Gaz Metan CFR Craiova. Şi au obţinut-o într-o manieră clară, în ciuda rezultatului strâns, 2-1, care s-a menţinut pe tabela de marcaj din minutul 24 şi până în minutul 90+2.

Chiar din debut, gazdele şi-au manifestat apetitul ofensiv. Sorian a încercat poarta lui Neagoe, dar mingea a lovit plasa laterală. Replica oltenilor a venit repede, în minutul 2, când Trifu a profitat de mingea repinsă în faţă de Fildan şi, din 10 metri, a reuşit să deschidă scorul (0-1).

A urmat imediat asaltul la poarta ospeţilor, în special prin acţiunile lui Florean, pe flancul drept. La una dintre ele, în minutul 15, internaţionalul de juniori Mărkuş a reuşit să devieze mingea din 6 metri şi să restabileze egalitatea pe tabela de marcaj (1-1). A fost un gol care a ambiţionat cele două echipe, acţiunile lui Boroiban (minutul 16) şi Sorian (minutul 22) fiind aproape de a modifica scorul pe tabela de marcaj.

Spre satisfacţia celor peste 500 de spectatori, dornici de a fi alături de echipa lor favorită, în ciuda vremii neprielnice, tot FC Bihor a reuşit să puncteze. A fost o nouă reuşită a lui Mărkuş care, în minutul 24, a fructificat o acţiune pornită de la Chiş şi continuată de Florin Pop, care a şutat în poartă (2-1).

Tactică cu două tăişuri

Dacă în prima repriză gazdele au dominat teritorial în cea mai mare parte a timpului, în partea a doua spectatorii au asistat la o retragere strategică a echipei FC Bihor, care a încercat să-şi menţină avantajul de un gol, cu speranţa că va reuşi să-şi surprindă adversara pe contraatac. A fost o tactică cu două tăişuri, care până la urmă, a dat rezultat.

În aceste condiţii, fazele au alternat la cele două porţi. FC Bihor a trăit periculos în câteva rânduri, când atacanţii craioveni au avut posibilitatea de a restabili egalitatea, dar Nicola şi Boroiban au greşit ţinta.

De partea cealată, Chiş, de două ori, şi Popa Mădălin au avut la rândul lor oportunităţi de a puncta. Până la urmă, în minutul 2 al prelungirilor, Coroian a prins un şut imparabil şi Neagoe a fost obligat să se recunoască pentru a treia oară învins.

Golgheterul

Adrian Mărkuş este un atacant pur sânge. La numai 18 ani el este golgheterul seriei a II-a cu 9 reuşite. Asta, pe lângă golurile marcate în echipa naţională de juniori under 19 a României, ultima reuşită având loc chiar miercuri, în confruntarea cu Italia.

Deşi România a pierdut cu scorul de 1-3,  Mărkuş s-a numărat din nou printre marcatori, el reuşind un gol spectaculos cu care a deschis scorul partidei dintre cele două reprezentative.

Mărkuş a terminat turul de campionat aşa cum l-a şi început, cu gol. A marcat la Turda, în victoria echipei FC Bihor, scor 2-0, şi a "recidivat" şi în ultima etapă, la Oradea, cu o "dublă" în poarta craioveanului Neagoe.