URMĂREȘTE-NE PE
JOI, 30 MARTIE 2017
Ediția tipărită
Părerea noastră
Folclor de Bihor
Nişte spirite libere din Marghita au constatat că urbea e ocolită de trupele importante din ţară. Nu s-au dus să se plângă primarului că în târgul lor nu se întâmplă nimic. Au pus mână de la mână şi au adus ei cântăreţi în oraş. I-au cazat în casele lor, le-au dat din bucatele gătite de ei, şi-au chemat concetăţeni gratis la concert şi toată lumea a fost mulţumită.
Zic şi eu
Majoritatea primăriilor din Bihor nu se descurcă din veniturile proprii, dezvăluia în ianuarie Camera de Conturi. Nu-i o noutate. De două decenii cifrele spun că, din cele 91 de comune bihorene, doar 6 ar funcţiona fără bani de la Bucureşti.
Cum a fost?
De 8 Martie, cetăţeanul din mine a trimis câte un "mărţişor" Primăriei şi Poliţiei Rutiere, cu trei propuneri de modificări legate de circulaţia auto prin oraş. Prima: verde intermitent pentru maşinile care circulă dinspre strada Menumorut/Piaţa Creangă şi virează la dreapta, spre Parcul Petőfi. A doua: instalarea unui semafor cu buton pentru pietoni în dreptul staţiei de tramvai de după podul Decebal, pe sensul de mers înspre Hotelul Ramada.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Aveți încredere în noul Guvern al României?






De stiut
Avocatul Bihoreanului
În foarte multe situaţii, după parcurgerea unui proces, partea care câştigă litigiul (creditorul) se vede în imposibilitatea de a obţine sumele acordate prin hotărârea judecătorească datorită faptului că partea care a pierdut procesul (debitorul) şi-a înstrăinat între timp toate bunurile. Pentru a preîntâmpina o astfel de situaţie, codul de procedură civilă pune la îndemâna părţii interesate instituţia sechestrului asigurător.
Bihoreanul la medic
Apendicita acută poate apărea la orice vârstă, dar este mai frecventă la tineri şi mai rară la vârstele extreme, nefiind influenţată de sex (cu excepţia perioadei dintre pubertate şi 25 de ani, când apare în 2/3 din cazuri la bărbaţi).
Psihologul Bihoreanului
Mulţumită Hollywood-ului şi conştiinţei comune, în mintea oamenilor din ziua de azi s-au instalat o serie de mituri legate de psihologie. În acest articol vom discuta despre câteva dintre ele şi vom vedea cum părerea lumii diferă de realitate.
13 Martie 2017, 08:28

Stela din vârf: Cum a fost făcută Stela Babău președintă la organizația de femei a PSD Bihor

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Surpriză, zilele trecute, în organizaţia judeţeană a femeilor social-democrate. Deşi n-au avut alegeri, femeile s-au trezit cu o preşedintă nouă, care îi ia locul Liei Pop, demisionară din toamnă.

Consilierul judeţean Stela Babău, director general adjunct la ADI Ecoland, funcţii obţinute exclusiv pe baza carnetului de partid, a venit brusc la o şedinţă a OFSD Bihor şi s-a prezentat ca fiind noua preşedintă, numită la Comitetul Executiv Naţional.

Unele pesediste povestesc că Babău s-ar fi prezentat la Bucureşti ca fiind propunerea lor pentru şefia organizaţiei, lucru cât se poate de fals.

Citiți detalii pe Blogul lui Bihorel!

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
12 Comentarii
Pentru dinpsd si Adam
Ca sa fiți la curent cu ultimile știri ,Stela a fost numai o momeala ,cea care va conduce OFSD Bihor ar putea fi o doamna profesor universitar pe care femeile o stimează ,o doresc si o susțin Poate asa va sta liniștita si Anabela .
Postat 17 Martie 2017, 15:02 de andreilaviniu
galceava pi cer...
Un fel de "razboiul (pentru) Stel(a)-elor" ...! Hananna Marihuana Tiran, strecurata printre comentatoarele de ma jos, o ia sus...!Il Presidente satisfacut si la propriu si la figurat de ceea ce a iesit!Anume ca, va fi o scuza sa " nu o mai puna" cu... pardon,pe Stela,(la indemnul Anabellei) ca "a sifonat imaginea " imaculatului PSD din B(H)-insh!!Mare pacat de doamna de langa el...O Doamna!!!!!
Postat 14 Martie 2017, 13:43 de carlos
Incompatibilitate
Chiar nimeni nu intenționează sa sesize Agenția Națională de Integritate ANI cu privire la această doamna consilier județean, care se afla în incompatibilitate. Consilierul județean Stela Babau este director general adjunct al Agenției de dezvoltare intercomunitara ADI Ecoland, unde asociat este Consiliul Județean și încă doua primarii. În plus Babau a votat pentru rectificarea bugetului județului Bihor, prin cadrul căreia ADI Ecoland a primit 2 milioane de lei de la consiliul județean Bihor. Nu avea voie sa voteze acest material! !!
Postat 14 Martie 2017, 10:49 de Adam
Multa stima si respect !
Nu stiu de ce va legati de aceasta persoana sincera si muncitoare, care a lasat in urma ei numai laude si aprecieri. Va respect si va sustin in continuare!
Postat 14 Martie 2017, 07:34 de AnonymuS
Sunteți un om minunat!
Doamna Stela zâmbiți, vedeți-va de drum, noi va suntem alături si va stimam! " Rasul e ca stergatorul de parbriz: nu opreste ploaia, dar iti permite sa iti vezi de drum. "(Jeanne Wasbro)
Postat 13 Martie 2017, 23:45 de petrumatei79
Domnișoarei "dinpsd"
Cu tot respectul, doamna/domnișoara "dinpsd" nimic din ce relatati dumneavoastră nu are nici macar o legătura cu realitatea. Ma intreb daca sunteți membra a partidului de ce nu comunicați si nu va Rezolvați frustrările in interiorul partidului, iar daca ati constatat ca nu sunteți compatibila cu acest partid, ar fi o eliberare atat pentru dumneavoastră cat si pentru PSD Bihor sa ne părăsiți! Împroșcați cu noroi atat distinsele doamne Babau si Mang dar mai ales aduceți atingere partidului. Sper sa luați cea mai buna decizie, drum bun!
Postat 13 Martie 2017, 23:38 de razvan884
Asa da!!! Succes DOAMNA Stela
Felicitari doamna Stela! Sunteti o femeie deosebita, cu multa putere de munca si initiativă. Sunteti model de onestitate, familistă și devotată cauzelor nobile. O femeie inteligenta si integra ca dumneavoastră va putea sta mereu cu fruntea sus. V-am admirat intodeauna și sunt ccnvinsă ca alegerea făcuta de colegele dumneavoastra este inteleaptă!
Postat 13 Martie 2017, 23:36 de mariadaria2015
Anăăă
Voi PSD-diştilor nu aveţi nevoie de dujmani, va devoraţi voi intre voi, sunteti de râsul curci!Cei săraci cu duhul, împroaşcă cu noroi şi elimină oameni de calitate.Cred că preşedintele Mang, trebuie sa ia atitudine, altfel o să rămână cu ........
Postat 13 Martie 2017, 23:01 de ortomara
E tipica lovitura pe la spate!
e in mentalul colectiv in arealul acesta!
Postat 13 Martie 2017, 21:13 de ADINA
Dezbinatoarea Stela
Am fost prezenta la sedinta OFSD din Oradea si a fost o adevarata mascarada. Femeia asta a chemat doar femeile care sa-i aduca ode ca Elenei Ceausescu (pacat ca nu am inregistrat, mai aveau putin si ii faceau o adresa primarului Bolojan pentru o statuie) si ne-a spus ca a fost nominalizata de Viorica Dancila ca presedinte interimar in sedinta de Comitet (ceea ce este o minciuna). Femeile primar, vicepresedintele OFSD Bihor, viceprimarite si cele care au muncit nu sunt chemate niciodata la sedintele sau actiunile OFSD Bihor. Cum spui ca nu e bine ceea ce face aceasta femeie, cum esti marginalizata de nevasta presedintelui. Lucrurile incep sa miroase, ceea ce vad ca a ajuns si la presa. S-a incalcat statutul cu ceea ce face acum Erica Mang prin disperarea ei de a o numi pe Stela Babau in fruntea OFSD Bihor (suntem de tot rasul). Habar nu au sa citeasca Regulamentul de Functionare al OFSD si nimic din ceea ce fac ele in OFSD nu e statutar.
Postat 13 Martie 2017, 20:39 de dinpsd
Jos pălăria pentru femei ca Stela
Ce probleme aveti iar cu femeile psd-iste? Chiar nu mai aveti subiecte si va legati de oameni muncitori si onesti? Ati pomenit in articol nume de oameni dedicati, cu educatie si bun simt! Chiar sunt exemple de familisti, de oameni implicati, altruisti, gen de oameni care sunt un exemplu pentru comunitate. Jos pălăria pentru astfel de femei!
Postat 13 Martie 2017, 17:24 de mircea-cel-batran
frustrare maximă Anabela...
Domnule Mircea Chirilă, daca tineti macar putin la imaginea dumneavoastra, aveti un strop de moralitate, va recomand sa va documentati inainte de a asterne cuvintele pe hartie. Poate ar fi bine sa vedeti ce caracter si cata moralitate au informatoarele dumneavoastra! E păcat sa plătiți sau să protejați astfel de persoane, în schimbul unor informații false. Minciuna (unor persoane cu un caracter suburban) dăuneaza grav imaginii dumneavoastră! Adevărul iese întotdeauna la suprafață!
Postat 13 Martie 2017, 17:02 de moralistul
FOTO BIHOREANUL
TIMP LIBER
CURS VALUTAR
  • 1 USD = 4.2232 RON
  • 1 EUR = 4.5575 RON
  • 1 HUF = 0.0147 RON