URMĂREȘTE-NE PE
LUNI, 23 OCTOMBRIE 2017

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Meritul principal, însă, nu este al primarului Bolojan sau al managerului Carp, ci al ministrului Florian Bodog. Domnia sa a fost directorul spitalului, numai că, în mandatul său, nu doar că nu s-au făcut investiţii, dar spitalul avea datorii de milioane de euro. Ba nu, s-a făcut ceva: s-a defectat RMN-ul, ca bolnavii să poată fi duşi la investigaţii la Pelican. Deci meritul este al lui Bodog, pentru că a plecat şi nu a mai rămas director la Judeţean.
Zic şi eu
Adrian Cris
Numirea lui Florian Bodog ca ministru al Sănătăţii era omagiată într-un jurnal local, acum 10 luni, pe motiv că va face cinste oraşului şi "lobby" pentru dezvoltarea Facultăţii de Medicină şi a spitalelor din Bihor. Cunoscând personajul, prognozam însă că efectele vor fi contrare şi iată că aşa e: nu doar că s-a umplut de ruşine (şi ne face, implicit, de râs) cu noul scandal de plagiat, ci se şi dovedeşte complet lipsit de orice rezultat.
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Zvonerii şi răspândacii au omorât săptămâna trecută un om bun din Beiuş. Informaţia a părut atât de reală încât, la fostul loc de muncă al omului aflat acum la pensie, s-a şi arborat drapelul negru. Pe reţelele de socializare, mesaje de condoleanţe, regrete şi nostalgii s-au propagat cu repeziciune. Când fiul a anunţat că tatăl său trăieşte, postările au fost şterse.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Sunteți de acord cu transformarea Pieței Unirii într-o zonă preponderent pietonală?




De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
În data de 19 septembrie 2017 Curtea Constituţională a declarat neconstituţionale încă două dispoziţii ale codului de procedură penală. În ceea ce priveşte prima decizie, cu unanimitate de voturi, Curtea Constituţională a constatat că soluţia legislativă cuprinsă în dispoziţiile art. 282 alin. (2) din Codul de procedură penală, care nu permite invocarea din oficiu a nulităţii relative, este neconstituţională. 
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Scleroza multiplă este o boală caracterizată prin inflamaţia şi distrucţia selectivă a mielinei sistemului nervos central, cu apariţia unor zone de cicatrizare. Mielina este o substanţă care înveleşte fibrele nervoase, având un rol important în conducerera influxului nervos şi care apare în luna a 5-a a vieţii intrauterine cu definitivare după naştere. Boala mai este denumită şi scleroza "în plăci" datorită aspectului zonelor cicatrizate ale creierului...
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Un concept relativ nou în psihologie şi derivat oarecum din cultura pop este cel de "autism digital". Prin "autism digital" se înţelege acea stare de detaşare în care un utilizator de tehnologie intră după ce este acaparat de conţinutul furnizat.
13 Martie 2017, 08:28

Stela din vârf: Cum a fost făcută Stela Babău președintă la organizația de femei a PSD Bihor

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Surpriză, zilele trecute, în organizaţia judeţeană a femeilor social-democrate. Deşi n-au avut alegeri, femeile s-au trezit cu o preşedintă nouă, care îi ia locul Liei Pop, demisionară din toamnă.

Consilierul judeţean Stela Babău, director general adjunct la ADI Ecoland, funcţii obţinute exclusiv pe baza carnetului de partid, a venit brusc la o şedinţă a OFSD Bihor şi s-a prezentat ca fiind noua preşedintă, numită la Comitetul Executiv Naţional.

Unele pesediste povestesc că Babău s-ar fi prezentat la Bucureşti ca fiind propunerea lor pentru şefia organizaţiei, lucru cât se poate de fals.

Citiți detalii pe Blogul lui Bihorel!

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
12 Comentarii
Pentru dinpsd si Adam
Ca sa fiți la curent cu ultimile știri ,Stela a fost numai o momeala ,cea care va conduce OFSD Bihor ar putea fi o doamna profesor universitar pe care femeile o stimează ,o doresc si o susțin Poate asa va sta liniștita si Anabela .
Postat 17 Martie 2017, 15:02 de andreilaviniu
galceava pi cer...
Un fel de "razboiul (pentru) Stel(a)-elor" ...! Hananna Marihuana Tiran, strecurata printre comentatoarele de ma jos, o ia sus...!Il Presidente satisfacut si la propriu si la figurat de ceea ce a iesit!Anume ca, va fi o scuza sa " nu o mai puna" cu... pardon,pe Stela,(la indemnul Anabellei) ca "a sifonat imaginea " imaculatului PSD din B(H)-insh!!Mare pacat de doamna de langa el...O Doamna!!!!!
Postat 14 Martie 2017, 13:43 de carlos
Incompatibilitate
Chiar nimeni nu intenționează sa sesize Agenția Națională de Integritate ANI cu privire la această doamna consilier județean, care se afla în incompatibilitate. Consilierul județean Stela Babau este director general adjunct al Agenției de dezvoltare intercomunitara ADI Ecoland, unde asociat este Consiliul Județean și încă doua primarii. În plus Babau a votat pentru rectificarea bugetului județului Bihor, prin cadrul căreia ADI Ecoland a primit 2 milioane de lei de la consiliul județean Bihor. Nu avea voie sa voteze acest material! !!
Postat 14 Martie 2017, 10:49 de Adam
Multa stima si respect !
Nu stiu de ce va legati de aceasta persoana sincera si muncitoare, care a lasat in urma ei numai laude si aprecieri. Va respect si va sustin in continuare!
Postat 14 Martie 2017, 07:34 de AnonymuS
Sunteți un om minunat!
Doamna Stela zâmbiți, vedeți-va de drum, noi va suntem alături si va stimam! " Rasul e ca stergatorul de parbriz: nu opreste ploaia, dar iti permite sa iti vezi de drum. "(Jeanne Wasbro)
Postat 13 Martie 2017, 23:45 de petrumatei79
Domnișoarei "dinpsd"
Cu tot respectul, doamna/domnișoara "dinpsd" nimic din ce relatati dumneavoastră nu are nici macar o legătura cu realitatea. Ma intreb daca sunteți membra a partidului de ce nu comunicați si nu va Rezolvați frustrările in interiorul partidului, iar daca ati constatat ca nu sunteți compatibila cu acest partid, ar fi o eliberare atat pentru dumneavoastră cat si pentru PSD Bihor sa ne părăsiți! Împroșcați cu noroi atat distinsele doamne Babau si Mang dar mai ales aduceți atingere partidului. Sper sa luați cea mai buna decizie, drum bun!
Postat 13 Martie 2017, 23:38 de razvan884
Asa da!!! Succes DOAMNA Stela
Felicitari doamna Stela! Sunteti o femeie deosebita, cu multa putere de munca si initiativă. Sunteti model de onestitate, familistă și devotată cauzelor nobile. O femeie inteligenta si integra ca dumneavoastră va putea sta mereu cu fruntea sus. V-am admirat intodeauna și sunt ccnvinsă ca alegerea făcuta de colegele dumneavoastra este inteleaptă!
Postat 13 Martie 2017, 23:36 de mariadaria2015
Anăăă
Voi PSD-diştilor nu aveţi nevoie de dujmani, va devoraţi voi intre voi, sunteti de râsul curci!Cei săraci cu duhul, împroaşcă cu noroi şi elimină oameni de calitate.Cred că preşedintele Mang, trebuie sa ia atitudine, altfel o să rămână cu ........
Postat 13 Martie 2017, 23:01 de ortomara
E tipica lovitura pe la spate!
e in mentalul colectiv in arealul acesta!
Postat 13 Martie 2017, 21:13 de ADINA
Dezbinatoarea Stela
Am fost prezenta la sedinta OFSD din Oradea si a fost o adevarata mascarada. Femeia asta a chemat doar femeile care sa-i aduca ode ca Elenei Ceausescu (pacat ca nu am inregistrat, mai aveau putin si ii faceau o adresa primarului Bolojan pentru o statuie) si ne-a spus ca a fost nominalizata de Viorica Dancila ca presedinte interimar in sedinta de Comitet (ceea ce este o minciuna). Femeile primar, vicepresedintele OFSD Bihor, viceprimarite si cele care au muncit nu sunt chemate niciodata la sedintele sau actiunile OFSD Bihor. Cum spui ca nu e bine ceea ce face aceasta femeie, cum esti marginalizata de nevasta presedintelui. Lucrurile incep sa miroase, ceea ce vad ca a ajuns si la presa. S-a incalcat statutul cu ceea ce face acum Erica Mang prin disperarea ei de a o numi pe Stela Babau in fruntea OFSD Bihor (suntem de tot rasul). Habar nu au sa citeasca Regulamentul de Functionare al OFSD si nimic din ceea ce fac ele in OFSD nu e statutar.
Postat 13 Martie 2017, 20:39 de dinpsd
Jos pălăria pentru femei ca Stela
Ce probleme aveti iar cu femeile psd-iste? Chiar nu mai aveti subiecte si va legati de oameni muncitori si onesti? Ati pomenit in articol nume de oameni dedicati, cu educatie si bun simt! Chiar sunt exemple de familisti, de oameni implicati, altruisti, gen de oameni care sunt un exemplu pentru comunitate. Jos pălăria pentru astfel de femei!
Postat 13 Martie 2017, 17:24 de mircea-cel-batran
frustrare maximă Anabela...
Domnule Mircea Chirilă, daca tineti macar putin la imaginea dumneavoastra, aveti un strop de moralitate, va recomand sa va documentati inainte de a asterne cuvintele pe hartie. Poate ar fi bine sa vedeti ce caracter si cata moralitate au informatoarele dumneavoastra! E păcat sa plătiți sau să protejați astfel de persoane, în schimbul unor informații false. Minciuna (unor persoane cu un caracter suburban) dăuneaza grav imaginii dumneavoastră! Adevărul iese întotdeauna la suprafață!
Postat 13 Martie 2017, 17:02 de moralistul

FOTO BIHOREANUL

  • Paradă în Piaţa Unirii: 28 de maşini de epocă au fost admirate de orădeni (FOTO)
  • Grădiniţa Mina, cea mai nouă din Oradea, a fost sfințită sâmbătă (FOTO)
  • 'Caravana cu medici': Controale medicale gratuite, sâmbătă, la Primăria Sînmartin (FOTO)
  • Ministrul Educaţiei, Liviu Pop, la Oradea: De la anul, elevii vor avea manuale unice, iar legea educaţiei va fi schimbată (FOTO)
  • Bolojan anunţă un proiect de 10 milioane euro: extinderea Spitalului Municipal cu o clădire pe 6 niveluri, doar pentru copii (FOTO)
  • Grădiniţa 'italiană': Pentru a ajuta comunitatea din cartier, biserica greco-catolică din Velenţa a amenajat o grădiniţă modernă şi foarte căutată (FOTO)
  • Atenţie, pietoni! Gardul depoului de pe Ştefan cel Mare e pericol public (FOTO)
  • 'Anticamera morţii'. Ororile ghetoului evreiesc din Oradea, prezentate într-o conferinţă la Sinagoga Zion (FOTO)
  • Jandarmii, la OTL. Toate autobuzele au ieșit pe trasee, tramvaiele nu circulă în continuare! (FOTO / VIDEO)
  • Supărat că alarma unui autoturism a sunat o noapte întreagă, un orădean l-a tapetat cu bileţele post-it (FOTO)

TIMP LIBER

Timp liber

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 3.8697 RON
  • 1 EUR = 4.5959 RON
  • 1 HUF = 0.015 RON