URMĂREȘTE-NE PE
DUMINICĂ, 27 MAI 2018

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Orice şofer care se respectă are nu un baston de mareşal în raniţă, ci o bâtă de baseball în portbagaj. Asta pentru a rezolva problemele apărute în trafic, dar mai ales în parcări. Oradea are peste 100.000 de maşini şi cam 20.000 de locuri de parcare de domiciliu. Mă şi mir că încă nu am văzut prin parcări maşini supraetajate, ca autobuzele din Londra.
Zic şi eu
Adrian Cris
Un abuz comis la o competiţie recent găzduită de Arena Antonio Alexe din Oradea şi neştiut public până acum arată că înaintăm pas cu pas spre un regim poliţienesc în care legea nu contează decât în măsura în care e interpretată samavolnic, pentru a da o aparenţă de temeinicie comportamentelor şi deciziilor discreţionare. La începutul lunii, un orădean a fost împiedicat să intre la o partidă de baschet de către nişte jandarmi. 
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Street Food Fest este scump pentru că aduce în stradă preţurile din restaurante. Pereţii localurilor nu mai există, nasul nu mai este protejat de mirosurile îmbietoare, iar ochiul nu mai e protejat de preţurile din meniu. Astfel, impactul poate fi brutal. Mâncare de stradă la preţ de restaurant? Hm...
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Cine credeţi că are dreptate în problema sporurilor salariale ale lucrătorilor de la UPU – SMURD Bihor?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
În primul rând, cei care achiziţionează un autoturism trebuie să ştie că au obligaţia să efectueze toate formalităţile de înmatriculare în termen de maxim 90 de zile de la data încheierii contractului de vânzare cumpărare. Sancţiunea pentru nerespectarea acestei obligaţii este suspendarea înmatriculării acelui autovehicul, definită de lege ca fiind operaţiunea administrativă ce constă în interzicerea temporară a dreptului de a pune în circulaţie şi a utiliza un vehicul pe drumul public.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Ulcerul gastric apare de obicei cu 10 ani mai târziu decât cel duodenal, frecvenţa maximă fiind în jurul vârstei de 60 de ani. Boala apare mai des la bărbaţi, iar numărul cazurilor este în uşoară creştere faţă de cele de ulcer duodenal care sunt în scădere.
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Ne naştem, suntem crescuţi de părinţi, ne maturizăm, avem la rândul nostru propriii copii pe care îi creştem, îmbătrânim. Fiecare generaţie trece prin acelaşi ciclu, dar o face în perioade diferite de timp, pe măsură ce în urma noastră rămâne istoria. Aşa se face că aceia care au prins în adolescenţă începuturile comunismului în România au încă memoria vremurilor de dinainte şi au trebuit să se adapteze schimbării.
28 Ianuarie 2011, 08:17

Fraţii Micula suflă-n lampă

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

La sediul central al firmelor fraţilor Ioan şi Viorel Micula, din hotelul Transilvania, au început să se facă economii la sânge. Magnaţii au decis ca toate neoanele de pe holuri să fie demontate, pentru că numai aşa se poate evita consumul nechibzuit de energie electrică.

Drept urmare, cei care seara au treabă pe la birouri trebuie să apeleze la lanterna cu care a fost dotat portarul.

Tot e bine că nu se foloseşte lămpaşul, ca pe vremea copilăriei celor mai bogaţi gemeni din România. Bihorel a calculat că, din economia de curent, veniturile firmelor Miculeştilor vor creşte atât de mult încât în mod cert cei doi vor reintra pe primele poziţii din Top 300. E drept că nu al bogătanilor, ci al zgârciţilor.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
14 Comentarii
Sig
Mitza cind nu ajunge la slanina zice ca pute.....hahaha...puneti osul la munca si nu va mai luati de oameni aiurea
Postat 02 Noiembrie 2011, 22:14 de Daniel
Si asta nu'i tot
Daca la Oradea sunt numai chestii din astea hazoase,sa vedeti voi ce-i pe litoral,citi oameni au fost dati afara,cei ramasi au 500-600 lei pe luna,datoriile la diverse firme sunt o gramada,toata ziua stau creditorii la usa birourilor din Neptun si nu sunt bagati in seama,una din amenintarile catre sefii de hotel este ca nu au voie sa foloseasca apa calda,nici macar sa se spele pe dinti.Daca pana acum fratiorii aveau datorii(masluite)doar la stat,acum nu si-au platit nici pe cele de la firmele particulare,unele din ele de ani de zile, si care vor da faliment din cauza lor.
Postat 01 Noiembrie 2011, 06:31 de Erhan
pt Criza
Ai dreptate...iar se lauda astia doi, cu nimic ( pardon, cu cifre false) si nimeni nu-i asculta decat bihoreanul. Stii de ce-i asculta? pt ca madam colaboreaza bine cu ziaru...a dat multe detalii si cu privire la alte chestii din "bucataria" fratilor...pt un ban in plus, toarna tot. Asa ca....aviz amatorilor, pastrati distanta!
Postat 29 Ianuarie 2011, 14:43 de ANA
Redusii
Of ..of.. mai... mai...iara se lauda familia Suciu ca a facut reduceri ??? Nu-i asculta nimeni si s-a gasit Bihoreanul ?Pai pe astia ii gasiti voi sa va spuna adevarul ???Hai ca e buna !
Postat 28 Ianuarie 2011, 12:35 de Criza
hai liberare !
Lauraaa Gaaal!!!!decat sa scriem un articol prost ,mai bine un cantec vesel de puscarie sa cantam !Hai liberare !
Postat 28 Ianuarie 2011, 11:49 de Justitia
precizare
Pt ca nu ati lasat sa apara link-ul cu melodia dedicata, o gasiti pe youtube: Nicusor Guta-Prin fereastra din celula!!!!!!!!
Postat 28 Ianuarie 2011, 11:44 de Puscaria
dedicatie pt lauraaaaaa, sa-i traiasca familiaaa
Draga mea, nu-ti mai bate capu cu lumina din firma lui Micula. Mai bine asculta o melodie: ?v=mejTihCOHCQ&feature=related
Postat 28 Ianuarie 2011, 11:38 de Puscaria
Lanterna
Laura, tu bantui noaptea prin firma lu' Micula si nu gasesti intrerupatorul? De-aia esti asa obosita ziua si nu mergi la procese? P.S. Lanterna e sub presul de la intrare
Postat 28 Ianuarie 2011, 11:17 de Portarul
Bihoreane mai lasa-ne !
Bihorene in stilul caracteristic ataci persoane care ti-au tras cindva sau cumva doua trei scatoalce ..dupa ce te scuturi de praf juri sa te razbuni ..si o si faci ..atata cat poti tu ..cu pumnii tai micutzi !Si zici ca aia de la Transi nu au lumina ??? ...ba vezi ca poate fiecare angajat are lumina interioara ..iar cel pe care l-ai intrebat tu nu stie unde are intrerupatorul ........trebuie sa faci un articol pe chestia asta ..si nici nu -ti cer bani ...hai la lucru ce mai stai ????
Postat 28 Ianuarie 2011, 11:04 de Maria
si care e PROBLEMa
trebuie sa va cera voie cum sa i administreze bunuriile, si bogatii ajun saraci, si bogatii MOR intr o zi , dar cei mai fericiti in realitatate sunt saraci nu agonisesc COMORII materiale pentru altii :)) viata lunga sa avem ca degeaba BOGAT si haituit zi de zi....
Postat 28 Ianuarie 2011, 10:16 de anda
srl
Transilvania shit...:)) fabrica de solutii pt pepi de croampe. Mare firma mare * da' cu datorii groase la stat. Asa si io ma fac mili tzepar. Cumparati de produsele lor, adica aditivi si coloranti in staniol. Cancer Drinks
Postat 28 Ianuarie 2011, 10:06 de parabelum
Prosti de dau in gropi
Deaga Bihorel, gaseste-ti informatori mai destepti si nu de-aia de dau in gropi cu lanterna cu tot...sau cum ii turcu asa-i si pistolul? Poate nu stiati...demult, tare demult s-a inventat un dispozitiv micut, frumos si util...se cheama INTRERUPATOR, se gaseste de obicei la cate un capt de hol, apesi pe el si...ups s-a facut lumina. Dar se pare ca munca multa pana noaptea tarziu tampeste, sau angajatii aceia care-si petrec noptile pe la firma sunt atat de \"destepti\" incat au nevoie de lanterne sa le lumineze drumul :-))
Postat 28 Ianuarie 2011, 09:53 de Luminita
Minciunaaaaaa
Draga Bihorel=stupizel-idiotzel, poate ca ar fi mai bine sa te informezi....iti propun sa mergi sa vezi cu ochii tai si sa vezi ca nu numai ca nu s-au demontat neoanele, dar toate becurile din Astoria sunt cu senzor, asa ca, ocupa-te de lucruri mai importante, nu de minciuni si stupizenii cum ai obiceiul in ultimul timp.....Sau poate o sa-ti platesti mai bine informatorii...sa nu devii zgarcit ca ei...poate primesti informatii veridice data viitoare...Ha,Ha,Ha
Postat 28 Ianuarie 2011, 09:16 de Marian
invidia roade tare
1. Razbunarea e arma prostului, draga bihorel. 2. Nu s-au demontat neoanele, dar e normal sa fie stinse noaptea, cand nu e nimeni. 3. Cine nu e harnic ziua, lucreaza noaptea... 4. Oamenii lucreaza ziua, noaptea se odihnesc. Numa strigoii fac invers...asa ca, sa-si aduca lumanarile cu ei.
Postat 28 Ianuarie 2011, 08:39 de Laura galaura
count display

FOTO BIHOREANUL

  • Bate vântul! 'Primăvara din grădină' a început vineri seară fără public în Cetatea Oradea (FOTO/VIDEO)
  • Directorul Colegiului Gojdu a făcut glume despre 'carduri' şi 'cadouri' la festivitatea de absolvire de la Teatrul Regina Maria (FOTO)
  • Totul pe față! Termoficare Oradea îşi lansează o aplicaţie prin care va anunţa avariile în timp real (FOTO)
  • Se lucrează la noul terminal al Aeroportului Oradea. Construcţia va fi gata la toamnă (FOTO)
  • Gata cu transparenţa! Ioan Mihaiu nu mai vrea întrebări din partea presei în timpul ședințelor Colegiului prefectural (FOTO)
  • Un TIR plin cu stupi cu albine, răsturnat lângă Băile Felix (FOTO / VIDEO)
  • Pompierii bihoreni 'salvează' dragostea de carte: Au donat cărţi elevilor din trei şcoli rurale (FOTO)
  • Let’s Get Green: Elevii de la Şcoala 11 au plantat 100 de puieţi de arbori (FOTO)
  • Noaptea muzeelor a atras un număr record de vizitatori în Oradea. Cozi de zeci de metri la noul sediu al MȚC (FOTO)
  • Ziua Eroilor a fost marcată cu felicitări şi diplome în Cetatea Oradea (FOTO)

TIMP LIBER

Timp liber

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 3.8697 RON
  • 1 EUR = 4.5959 RON
  • 1 HUF = 0.015 RON