URMĂREȘTE-NE PE
MARȚI, 22 MAI 2018

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Scandal mare cu absolvirea de la Colegiul Gojdu. Au fost plângeri că sumele ce trebuie achitate, după socotelile comitetului de părinţi, sunt exagerat de mari. Au fost prevăzute carduri cadou pentru profesori, ba chiar şi bani de taxi ca aceştia să poată ajunge la banchet...
Zic şi eu
Adrian Cris
Ştiam că Sicilia e cea mai săracă zonă, dar una dintre cele mai frumoase, cu nenumărate vestigii ale unor civilizaţii străvechi, cu straturi greceşti, romane, arabe, normande, hispanice. Ca de obicei, am întâlnit şi acolo români, mai mulţi decât m-aş fi aşteptat. Unul, Ionuţ, din Dâmboviţa, mi-a spus că în ruptul capului nu s-ar întoarce în România. "Banii pe care voi îi primiţi acum în ţară sunt bani mincinoşi, n-o să vă ţină mult"...
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Street Food Fest este scump pentru că aduce în stradă preţurile din restaurante. Pereţii localurilor nu mai există, nasul nu mai este protejat de mirosurile îmbietoare, iar ochiul nu mai e protejat de preţurile din meniu. Astfel, impactul poate fi brutal. Mâncare de stradă la preţ de restaurant? Hm...
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Cine credeţi că are dreptate în problema sporurilor salariale ale lucrătorilor de la UPU – SMURD Bihor?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
În primul rând, cei care achiziţionează un autoturism trebuie să ştie că au obligaţia să efectueze toate formalităţile de înmatriculare în termen de maxim 90 de zile de la data încheierii contractului de vânzare cumpărare. Sancţiunea pentru nerespectarea acestei obligaţii este suspendarea înmatriculării acelui autovehicul, definită de lege ca fiind operaţiunea administrativă ce constă în interzicerea temporară a dreptului de a pune în circulaţie şi a utiliza un vehicul pe drumul public.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Ulcerul gastric apare de obicei cu 10 ani mai târziu decât cel duodenal, frecvenţa maximă fiind în jurul vârstei de 60 de ani. Boala apare mai des la bărbaţi, iar numărul cazurilor este în uşoară creştere faţă de cele de ulcer duodenal care sunt în scădere.
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Există destul de multe femei care sunt atrase de o anumită tipologie de bărbaţi: aroganţi, duri, insensibili, flegmatici, care încearcă mereu să-şi controleze partenera ori sunt pur şi simplu narcisişti incurabili. Bărbaţii aflaţi la polul opus nu le atrag: calmi, atenţi, politicoşi, răbdători, care respectă graniţele intimităţii impuse de femeie. Cum se face atunci că unele femei aleg parteneri din prima tipologie, ajungând în relaţii abuzive în care se complac, când sunt curtate în acelaşi timp de "băieţii buni"?
24 August 2010, 16:38

Fiţe de Dorobanţi

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Odraslele bogătanilor orădeni nu-şi mai încap în piele de atâta şmecherie, aşa că mai nou au dat uitării Pasajul Vulturul Negru, unde până nu demult era de bonton să fii văzut în week-end, şi au transformat o altă zonă în cartierul general al fiţelor.

Fie că vorbim de gelaţi cu muşchi de rup tricoul, fie de blonde care abia dacă mai simt pământul de la înălţimea tocurilor, fiţoşii urbei s-au mutat la cafenelele de pe strada Vasile Alecsandri. Şi pentru a se distanţa de plebe, au numit-o pe măsura pretenţiilor: Dorobanţi - după celebrul bulevard cu pretenţii din buricul Bucureştilor.

Socoteala lor e simplă: dacă străduţa din Oradea e Dorobanţiul local, atunci şi ei vor fi respectaţi ca celebrele "vedete" de Bucureşti Poponeţ, Botezatu, EBA ori Simona Sensual. Că valoarea după nume vine...

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
11 Comentarii
DAA
ai spus foarte bine,chiar poti sa te distrezi de oameni de acest gen,cocalari prosti si fufe expirate,doar ca e trist,ei sunt tristi de fapt,macar asa se delimiteaza si ei ca oile la stana,de fapt ei sunt plebea,fitzosii astia oligofreni
Postat 27 August 2010, 10:45 de larisa
DAA
ai spus foarte bine,chiar poti sa te distrezi de oameni de acest gen,cocalari prosti si fufe expirate,doar ca e trist,ei sunt tristi de fapt,macar asa se delimiteaza si ei ca oile la stana,de fapt ei sunt plebea,fitzosii astia oligofreni
Postat 27 August 2010, 10:45 de larisa
Patetic
este efectiv dezgustator ceea ce se intampla in Romania in general,dar Oradea bate recordul la "fitze" de 2 bani,adica la prostie dusa la extrem,auzi...Dorobanti,de parca ar fi un model demn de copiat "curvaraiul din Bucuresti,sincer ma scarbesc majoritatea personajelor de pe strada respectiva,da...am fost,am vazut,m-am simtit incomod,avand in vedere ca sunt o "ochelarista" imbracata,ceea ce nu pot spune despre restul domnitelor care se fofileaza in sus si in jos sa-si arate suncile dezgolite,penibil,sa mergi seara in oras ca o prostituata,iar cat despre ei...sa ma umfle rasu' nu alta,in pantaloni scurti,maieuri cu sclipici si slapi,:)))),sau mai vezi cate un retardat cu pantaloni care au fundu pe la genunchi,ar trebui filmati astia,pe bune,ce sa zic...copii ratati care dorm toata ziua,iar noaptea cheltuie banii parintilor,oricum daca vreti sa radeti copios iesiti cu niste prieteni pe o terasa de pe alecsandri,pardon"Dorobanti",ca e ca la circ,doar ca nu se taie bilete...
Postat 26 August 2010, 22:02 de anonim
Patetic
este efectiv dezgustator ceea ce se intampla in Romania in general,dar Oradea bate recordul la "fitze" de 2 bani,adica la prostie dusa la extrem,auzi...Dorobanti,de parca ar fi un model demn de copiat "curvaraiul din Bucuresti,sincer ma scarbesc majoritatea personajelor de pe strada respectiva,da...am fost,am vazut,m-am simtit incomod,avand in vedere ca sunt o "ochelarista" imbracata,ceea ce nu pot spune despre restul domnitelor care se fofileaza in sus si in jos sa-si arate suncile dezgolite,penibil,sa mergi seara in oras ca o prostituata,iar cat despre ei...sa ma umfle rasu' nu alta,in pantaloni scurti,maieuri cu sclipici si slapi,:)))),sau mai vezi cate un retardat cu pantaloni care au fundu pe la genunchi,ar trebui filmati astia,pe bune,ce sa zic...copii ratati care dorm toata ziua,iar noaptea cheltuie banii parintilor,oricum daca vreti sa radeti copios iesiti cu niste prieteni pe o terasa de pe alecsandri,pardon"Dorobanti",ca e ca la circ,doar ca nu se taie bilete...
Postat 26 August 2010, 22:02 de anonim
f
cat ii o * /
Postat 25 August 2010, 22:04 de hy
Fiţe de Dorobanţi
MACAR STIU VLASTARELE CA CEI UN DOROBANT???
Postat 24 August 2010, 23:28 de pip
Fiţe de Dorobanţi
MOLOTOV PA EIIII
Postat 24 August 2010, 23:15 de pip
Sigur că da
Prostia poate fi măsurată şi cuantificată pe respectiva strada şi nu este nimic nou într-o ţară în care promovăm non valoarea de peste 20 de ani. Mă întreb ce ar răspunde \"distinşii\" clienţi de pe Alecsandrii, dacă ar fi întrbaţi de Hemingway ? 40 % că este o marcă de Coniac, 25% că sunt trabucuri, 15% că e un investitor străin iar restul de 20 % nu ar răspunde..vă dorim multe succesuri!
Postat 24 August 2010, 22:09 de PiţiStyle
Sigur că da
Prostia poate fi măsurată şi cuantificată pe respectiva strada şi nu este nimic nou într-o ţară în care promovăm non valoarea de peste 20 de ani. Mă întreb ce ar răspunde "distinşii" clienţi de pe Alecsandrii, dacă ar fi întrbaţi de Hemingway ? 40 % că este o marcă de Coniac, 25% că sunt trabucuri, 15% că e un investitor străin iar restul de 20 % nu ar răspunde..vă dorim multe succesuri!
Postat 24 August 2010, 22:09 de PiţiStyle
trotuare doar pe hartie !!!!
mai nou primaria inchide ochi , doar bani sa iasa ...... vai de cei ce locuiesc in zona si nu au pe unde trece ... la fel si pietonii ... poate se gandeste careva sa faca un trotuar suspendat ..... vai de noi ce am ajuns .
Postat 24 August 2010, 20:10 de carmen
Dar trotuare? mai exista trotuare?
Dar trotuarele pline de scaune si mese nu le vede nimeni? Primaria chiar nu ii vede pe nesimtitii aia cum au facut din troatuare, terase? pe sosea, pe-o parte si pe alta sunt parcate masini .. abia au loc sa treaca cele in tranzit .. iar pietonii pe unde sa circule? Chiar atat de multa mita au dat astia incat primaria inchide ochii? Acesti patroni si'au cumparat trotuare?
Postat 24 August 2010, 19:36 de Razvan
count display

FOTO BIHOREANUL

  • Noaptea muzeelor a atras un număr record de vizitatori în Oradea. Cozi de zeci de metri la noul sediu al MȚC (FOTO)
  • Ziua Eroilor a fost marcată cu felicitări şi diplome în Cetatea Oradea (FOTO)
  • Dezbaterile Consiliului Local Oradea se vor muta în beciurile Primăriei (FOTO)
  • Festin în Piaţa Unirii: A început Street Food Festival Oradea, cu mâncăruri apetisante şi preţuri piperate (FOTO)
  • Cea de-a XXII-a ediție a Zilelor Muzeului Țării Crișurilor a debutat cu o dublă lansare de carte (FOTO)
  • Festivalul „Flori de mai”: Elevii cu cerinţe speciale şi-au demonstrat abilităţile artistice, pe scena Teatrului Arcadia (FOTO/VIDEO)
  • Meloterapie: Celebrul violonist Alexandru Tomescu le-a cântat copiilor din Spitalul Municipal Oradea cu vioara Stradivarius Elder - Voicu (FOTO/VIDEO)
  • Universitatea altfel: Târg de joburi 'asezonat' cu muzică şi dulciuri (FOTO/VIDEO)
  • Lecţia de ecologie: Preşedinţii de asociaţii au fost informaţi despre programul pilot de colectare a deşeurilor în trei fracţii (FOTO)
  • Evitaţi! Lucrările la reţeaua electrică au blocat strada Louis Pasteur din Oradea (FOTO)

TIMP LIBER

Timp liber

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 3.8697 RON
  • 1 EUR = 4.5959 RON
  • 1 HUF = 0.015 RON