URMĂREȘTE-NE PE
VINERI, 20 APRILIE 2018

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Până acum, când călătoream în străinătate, ne plângeam că ţiganii cerşetori ne fac neamul de râs. Acum ne fac de ruşine cei care ne conduc, analfabeţii din Guvern şi nesimţiţii din Parlament. Pe mine cel mai tare mă enervează când aud că se vorbeşte de Guvernul Dragnea sau Guvernul Dăncilă. Guvernul nu este nici al infractorului de Teleorman, nici al sărmanei petroliste.
Zic şi eu
Adrian Cris
La CJ Bihor este blocaj, ţipă de doi ani coaliţia UDMR-PSD-ALDE şi divizia sa de presă, acuzând mai nou că refuzul consilierilor PNL de a vota bugetul pe 2018 a făcut ca salariaţii instituţiei şi ai celor subordonate să capete luna asta doar 70% din lefuri. Nicio noutate. Politrucii locali repetă papagaliceşte cuvinte precum "blocaj" şi "boicot" la fel cum şefii lor boscorodesc întruna "Soros" şi "Statul Paralel". De data asta, totuşi, nu cu ei am treabă, ci cu PNL-iştii...
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Șobolanii internetului sunt ușor de recunoscut: sunt frustrați, nefericiți, rasiști, sexiști, antisemiți, urăsc totul și pe toată lumea. Nu cunosc rețeta dialogului și polemicii, nu au vocația construcției, dar excelează în cea a distrugerii, chiar dacă puterea lor distructivă este, încă, nesemnificativă.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Cum apreciaţi că au fost costurile încălzirii în Oradea în această iarnă?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Codul de procedură civilă prevede o procedură rapidă şi relativ ieftină prin care o persoană poate să obţină o hotărâre judecătorească prin care datornicul său să fie obligat să achite sumele de bani pe care i le datorează.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Hepatita acută virală se declanşează după o perioadă de incubaţie de15-45 de zile pentru hepatita A, 30-180 de zile pentru hepatita B şi D, 15-160 de zile pentru hepatita C şi 14-60 de zile pentru hepatita E. Simptomele sunt variabile şi cel mai des există o pierdere a poftei de mâncare, greţuri şi chiar vărsături, oboseală...
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Consensul unanim în psihologie a fost până acum că depresia se leagă de procesele chimice din creier (serotonina în special), dar o serie de noi studii au propus o nouă teorie: şi anume aceea că depresia ar putea să aibă cauze fizice.
16 Februarie 2017, 08:41

Drept pe lângă: Spre deosebire de alţi colegi din ţară, specialiştii Facultăţii de Drept din Oradea nu au luat poziţie faţă de OUG 13

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Universitatea din Oradea şi-a arătat iarăşi nivelul. În timp ce în marile centre universitare din ţară specialiştii facultăţilor de Drept au luat poziţie faţă de mult hulita OUG 13, oferind opinii avizate despre ilegalitatea comisă de Guvernul Grindeanu, colegii lor orădeni au băgat capul adânc în nisip, refuzând să scoată vreun cuvinţel despre Ordonanţă şi efectele ei nici măcar studenţilor pe care, chipurile, îi pregătesc.

Le-a dat clasă, însă, o studentă (foto) care a ieşit seri la rând în Piaţa Unirii cu o pancartă prin care arăta că are anul acesta examen la Drept Penal şi îşi face practica în stradă.

Citeşte mai departe, pe blogul www.bihorel.ro!

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
13 Comentarii
crisan
ramane intrebarea, de ce?
Postat 18 Februarie 2017, 20:24 de anticomunist
antiprotest
Mă bine ar fi dacă ar fi bine, dar în mod sigur mulţi dintre cei care luptă pt. "democraţie" prin proteste mai devreme sau mai târziu vor regreta pt CĂ şi dacă vin alţii democraţia va putea fi mult mai retrânsă şi corupţia mult mai mare, cum a fost cazul BĂŞESCU o caricatură, care a ridicat corupţia la un rang superior. În fond MUMA PĂDURII de la BRUXELLS care denigrează poporul român cum nu o fac reprezentanţii altor ţări şi care este susţinută de USRişti nu reprezintă o alternativă la PSD şi PNL. ROMÂNI TREZIŢI-VĂ SI NU VĂ LUAŢI DUPĂ CEI CARE DENIGREAZĂ ŢARA.
Postat 18 Februarie 2017, 13:43 de Iancu_Remus
@anticomunist
am exagerat puţin,da cu oug asta,nu văd ce rost îşi mai are justiţia
Postat 16 Februarie 2017, 16:56 de crisan
@bumbu @adrian1965
Doi * carora le curge saliva din gura de oligofreni, care jignesc o femeie pentru ca de altceva nu sunt in stare. Da, cu voi doi "vorbesc". Sunteti sub media acceptata aici *.
Postat 16 Februarie 2017, 15:35 de elev
Aha
CENZURAT
Postat 16 Februarie 2017, 13:06 de Adrian1965
Dreptul Oradea=Varza
Da ce procurori si judecatori a dat dreptul de aici ca sa aiba habar studentii despre ce e in acea ordonanta,sa nu mai vb de notari care sunt complici prin actele ce le fac la inselaciuni cum e Irinel Dimitriu?Alti de fapt sunt in regula cum e d l jud Hambaras Ciprian sau alti absolventi de Oradea dar aia sunt cazuri particulare!
Postat 16 Februarie 2017, 12:53 de cut
manipulata!
Studenta pune umarul la caderea guvernului, ca toti studentii sa piarda facilitatile date lor de guvern (burse marite,etc.) !
Postat 16 Februarie 2017, 12:44 de bumbu
Vorba lui Lapusneanu p....da multi.
Respect pt.studenta la drept, poate mai avem o sansa desi ratata in ultimii 27 de ani din cauza celor asemanatori cu cei care critica studenta noastra majoritari fiind(vorba lui Lapusneanu si asemanatori celor ce demonstreaza in fata la Cotroceni)au distrus posibilitatea ca Romania sa se ridice la nivelul tarilor europene ca nivel de trai....Unii cadorisiti de catre guvernantii altii saraci dar indobitociti de catre TVR, A.3, RTV.
Postat 16 Februarie 2017, 11:23 de Ducustrigacucu
uitati-va bine la ea sacalilor: este viitoarea sefa DNA! ati incurcat-o infractorilor...
Respect pentru studenta din fotografia articolului, pentru atitudinea ei! Mesajul cu care a iesit in strada o recomanda pentru o cariera promitatoare, deoarece este unul clar si concis. Expresia ei este de asemenea una care ne da incredere in capacitatea ei intelectuala, deoarece ochii sunt oglinda sufletului! Pentru copilul care este de fapt in inima ei, am un mesaj: "nu plange cand vezi rautatea si ura din jur, suntem destui cei care te aparam pe tine si Valorile Democratiei". Pentru chibitzii de serviciu mesajul este: "ne-am saturat de expresiile de hoti de buzunare ale fetzelor politicienilor care ziua deturneaza bani, seara apar la TV si noaptea legifereaza hotia. Nu ne cedam Tara pe mainile tradatorilor cu ochii bulbucati de spaima de la A3 si RTV. Nu ne lasa copiii care ies in strada la fel ca si Studenta din fotografia la acest articol".
Postat 16 Februarie 2017, 11:01 de decalog
@crisan
Chiar daca presimt ca o sa regret, te intreb, de ce?
Postat 16 Februarie 2017, 10:46 de anticomunist
pot să-şi schimbe profilu
că din vară cel târziu după ce intră ca lege uog 13 justiţia se poate desfiinţa
Postat 16 Februarie 2017, 10:15 de crisan
Când spui că practica o faci în stradă
Practic spui că eștti o protituată
Postat 16 Februarie 2017, 10:03 de vocilebihoreanului29
E prea mult spus...?
Colegii oradeni...mizerie !
Postat 16 Februarie 2017, 09:23 de Nofan
count display

FOTO BIHOREANUL

  • Vocea cartierului. Peste 250 de orădeni au votat proiectele de bugetare participativă ale cartierului Nufărul (FOTO)
  • Şase lebede salvate la Suplacu de Barcău, după ce au 'aterizat' într-un batal cu reziduuri petroliere (FOTO / VIDEO)
  • Judecătorul Cristi Danileţ a predat „lecţii deschise” de educaţie juridică la Tărian și la Oradea (FOTO)
  • O victorie şi o înfrângere pentru Universitatea CSM Oradea în jocurile de pe teren propriu de sâmbătă şi luni (FOTO)
  • UDMR cere treceri de pietoni denivelate în faţa tuturor instituţiilor şcolare din Oradea (FOTO)
  • Model inedit: Copaci cu coroană cubică, plantaţi pe pietonala Alecsandri din Oradea (FOTO)
  • Meserie... cu tehnologie: La Grupul Şcolar Agricol din Cadea, viitorii sudori vor învăţa meserie la un simulator de ultimă generaţie (FOTO)
  • Lumea roboţilor: Peste 150 de copii şi tineri şi-au demonstrat abilităţile în robotică la Oradea (FOTO/VIDEO)
  • Baschet: CSM CSU s-a impus cu 74-70 în disputa cu BC SCM Timişoara (FOTO)
  • Pentru bătrâneţi senine şi respectate: După 10 ani de lucrări, Caritas Eparhial a inaugurat Casa Frenţiu (FOTO)

TIMP LIBER

Timp liber

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 3.8697 RON
  • 1 EUR = 4.5959 RON
  • 1 HUF = 0.015 RON