URMĂREȘTE-NE PE
LUNI, 23 APRILIE 2018

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Nu înţeleg de ce nu poate să-ţi placă concomitent şi betonul şi cernoziomul. Ecologiştii se plâng că primarul Ilie Bolojan a betonat toată Oradea. Eu nu văd unde e problema, câtă vreme şi măreşte suprafaţa parcurilor. Prefer ca drumurile să fie din beton şi parcurile din pământ decât să avem parcuri betonate şi drumuri de pământ.
Zic şi eu
Adrian Cris
La CJ Bihor este blocaj, ţipă de doi ani coaliţia UDMR-PSD-ALDE şi divizia sa de presă, acuzând mai nou că refuzul consilierilor PNL de a vota bugetul pe 2018 a făcut ca salariaţii instituţiei şi ai celor subordonate să capete luna asta doar 70% din lefuri. Nicio noutate. Politrucii locali repetă papagaliceşte cuvinte precum "blocaj" şi "boicot" la fel cum şefii lor boscorodesc întruna "Soros" şi "Statul Paralel". De data asta, totuşi, nu cu ei am treabă, ci cu PNL-iştii...
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Recepţia organizată în foaierul Teatrului Regina Maria a avut un farmec apate. Într-un gest fără precedent, conducerea Consiliului Judeţean i-a mulţumit în mod festiv fostului director Daniel Vulcu pentru cei 7 ani petrecuţi la cârma instituţiei. Preşedintele şi vicepreşedinţii CJ, actorii şi personalul au socializat cu şampanie, vin şi gustări, au făcut fotografii şi au depănat amintiri.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Cum apreciaţi că au fost costurile încălzirii în Oradea în această iarnă?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Codul de procedură civilă prevede o procedură rapidă şi relativ ieftină prin care o persoană poate să obţină o hotărâre judecătorească prin care datornicul său să fie obligat să achite sumele de bani pe care i le datorează.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Pancreasul este o glandă anexă a tubului digestiv situată în profunzimea cavităţii abdominale, între stomac şi coloana vertebrală şi între duoden şi splină, cu rol în digestie (prin sucul pancreatic secretat la nivelul duodenului) şi rol endocrin (prin producerea de glucagon şi de insulină). Deşi există multe cauze de pancreatită acută, totuşi încă nu se cunosc mecanismele prin care factorii incriminaţi determină inflamaţia pancreatică.
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Consensul unanim în psihologie a fost până acum că depresia se leagă de procesele chimice din creier (serotonina în special), dar o serie de noi studii au propus o nouă teorie: şi anume aceea că depresia ar putea să aibă cauze fizice.
25 Septembrie 2017, 08:42

Demisie la secret: Adjunctul Direcţiei Patrimoniu şi-a depus demisia fără nicio explicaţie

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Cel mai "norocel" director din Primărie a fost lovit de ghinion. Pradă unei slăbiciuni de moment, directorul adjunct al Direcţiei Patrimoniului Imobiliar, Cristian Popescu Norocel şi-a cerut, pe 15 septembrie, demisia.

Bărbatul şi-a înregistrat actul în secret, fără a-l informa pe directorul Lucian Popa, după care şi-a şi tras două săptămâni de concediu de odihnă, pentru a-şi potoli nervii. Demisionarul s-a plâns apropiaţilor că ultimul premiu acordat de Bihorel, cel care dezvăluia că Norocel obişnuia să-şi pună subalternii să-l aducă şi să-l ducă de la muncă cu maşina instituţiei, încălcând astfel interdicţia impusă de primarul Ilie Bolojan, i-a pus capac.

Citiți mai mult pe www.Bihorel.ro!

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
7 Comentarii
OK
@oradearosie: Ooops! Uitasem! Sper că am fost citat " de bine " !
Postat 26 Septembrie 2017, 00:16 de TDS
TDS
Si aici il voi cita pe TDS, comentariu referitor la Norocel Popescu (credits TDS): "Proprietățile sunt într-adevăr cele din Declarația de avere deținute în coproprietate cu D-na Rauch Katalin! Venitul D-lui Norocel în 2014 a fost de 3.098 lei/lună. Bineînțeles, ca orice funcționar public care se respectă are luat un împrumut dar...de la o persoană fizică. Și am văzut la Oprescu cum e cu împrumuturile astea! Dar mai sunt și alții, și la AIO, și la Primărie cu vile și vilișoare ( ba prin Sântandrei, ba mai știu eu pe unde! ). Acum sigur că nu toată lumea este atinsă de corupție dar suspiciuni pot exista! SUSPICIUNI REZONABILE zise STATUL DE DREPT! "
Postat 25 Septembrie 2017, 23:44 de oradearosie
http://m.ebihoreanul.ro/stiri/ultima-or-31-16/anonymus-anti-norocel-directorul-adjunct-de-la-aio-acuzat-ca-e-corupt-si-face-afaceri-cu-locuintele-primariei-122918.html
http://m.ebihoreanul.ro/stiri/ultima-or-31-16/anonymus-anti-norocel-directorul-adjunct-de-la-aio-acuzat-ca-e-corupt-si-face-afaceri-cu-locuintele-primariei-122918.html
Postat 25 Septembrie 2017, 23:40 de oradearosie
Nu e chiar "fara explicatii". Ghinionel.
Daca ne reamintim articolul din Bihoreanul anul 2015 cred ca Norocel va avea Ghinionel si va da muuuuulte explicatii la DNA.
Postat 25 Septembrie 2017, 23:38 de oradearosie
Declaratia de avere , unde-i declaratia ? ? ?
Directorul si-a tras 3 locuinte mari si grase cat a fost rege in primaria Oradea Conform declaratiei de avere de prin 2013 daca spun bine anul -se paote verifica pe pagina primariei- Regele de la AIO declara un apartament cu 4 camere in zona centrala a Oradiei vila cu 1500 metri curte in ungaria si vila in Iosia - avere care a fost dealtfel expusa si in Bihoreanul prin 2015 prin niste pagini facute se pare de niste oameni pe care i-a ajutat si le-a facut numai bine . Si cand era Secretara decanului la facultatea de Drept cu totii il stim ce om de onoare si de bun augur era . cand il vedeai sigur iti strica ziua Probabil a aflat Bolojan de unde si-a cumparat 2 vile si un apartament cu 4 camere iar mai apoi cine i-a renovat vila din iosia si daca acea renovare este catalogata mita pentru lucrarile receptionate in anii anteriori SA IL URMEZE SI KATALIN SOTIA !!!!! SI BOLOJAN SA VERIFICE BANII IN CONTURILE DIN UNGARIA A LUI KATALIN ! banii pe casele vandute nu i-au donat la saraci ! I-AU ASCUNS IN UNGARIA ! BIRO ROZALIA CUNOASTE DETALII !
Postat 25 Septembrie 2017, 19:49 de oradearosie
Cainele nu pleaca de la macelarie ... daca nu-l alunga un animal mai feroce decat el.
Din aproape un deceniu incoace nu a plecat nimeni din administratia publica oradeana de bunavoie, ci la solicitarea, insistentele si amenintarile edilului sef !?! Incepand de la cei care au lucrat in "sistem" de pe vreme lui Filip, pana in zilele noastre si viitoare ale actualului "sef de cadre" al municipalitatii !?! Iar cei care au refuzat sa plece - cazuri extrem de putine si care pot fi numarate pe degetele de la o mana - au plecat oricum, urmare "haituielii" la care au fost supusi, de la plangeri penale pana la procese de rutina in care "municipiul" a fost "protejat" de "statul paralel", de la atacuri mediatice prin presa locala ori chiar nationala si jurnalisti obedienti si lacomi pana la amenintari de tipul vorbelor strecurate despre ce viitor sumbru li se prevede daca nu se supun "noii ordini locale" !?!
Postat 25 Septembrie 2017, 09:17 de WinDos
!!!!!!!!!!!!!!
" Procedura de denuntare unilaterala a contractului individual de munca presupune: -redactarea unei notificari scrise de demisie, -comunicarea acesteia angajatorului, -respectarea unui termen de preaviz. Notificarea de demisie trebuie formulata in scris, trebuie sa fie clara, precisa, lipsita de echivoc. Un detaliu important este ca demisia nu trebuie motivata. Evident, salariatul este liber sa o motiveze dupa cum considera de cuviinta, dar motivele prezentate nu au nici o relevanta juridica, neimpietand asupra efectelor demisiei. " PS : Ce talente făcea omul pe vremea când era secretar la Drept !
Postat 25 Septembrie 2017, 09:05 de TDS
count display

FOTO BIHOREANUL

  • Academicieni şi specialişti de renume care au învăţat la Colegiul Emanuil Gojdu şi-au trimis cărţile în biblioteca şcolii (FOTO)
  • Vocea cartierului. Peste 250 de orădeni au votat proiectele de bugetare participativă ale cartierului Nufărul (FOTO)
  • Şase lebede salvate la Suplacu de Barcău, după ce au 'aterizat' într-un batal cu reziduuri petroliere (FOTO / VIDEO)
  • Judecătorul Cristi Danileţ a predat „lecţii deschise” de educaţie juridică la Tărian și la Oradea (FOTO)
  • O victorie şi o înfrângere pentru Universitatea CSM Oradea în jocurile de pe teren propriu de sâmbătă şi luni (FOTO)
  • UDMR cere treceri de pietoni denivelate în faţa tuturor instituţiilor şcolare din Oradea (FOTO)
  • Model inedit: Copaci cu coroană cubică, plantaţi pe pietonala Alecsandri din Oradea (FOTO)
  • Meserie... cu tehnologie: La Grupul Şcolar Agricol din Cadea, viitorii sudori vor învăţa meserie la un simulator de ultimă generaţie (FOTO)
  • Lumea roboţilor: Peste 150 de copii şi tineri şi-au demonstrat abilităţile în robotică la Oradea (FOTO/VIDEO)
  • Baschet: CSM CSU s-a impus cu 74-70 în disputa cu BC SCM Timişoara (FOTO)

TIMP LIBER

Timp liber

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 3.8697 RON
  • 1 EUR = 4.5959 RON
  • 1 HUF = 0.015 RON