URMĂREȘTE-NE PE
SÂMBĂTĂ, 24 FEBRUARIE 2018

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Foarte interesant comportamentul preşedintelui Consiliului Judeţean... Iese primarul Bolojan cu planurile de  dezvoltare a oraşului, hop vine şi domnul preşedinte Pásztor cu ideile proprii! Aşa am aflat că judeţul va investi într-un parc ştiinţific şi tehnologic, că va face un bloc ANL pentru angajaţi şi că visează la un campus pentru copiii cu nevoi speciale.
Zic şi eu
Adrian Cris
O nouă reuniune a Consiliului Judeţean a eşuat săptămâna trecută pentru că reprezentanţii PNL au lipsit, iar cei ai PSD-UDMR-ALDE n-au avut cvorum nici măcar s-o înceapă, necum să adopte hotărâri. Cauzele se cunosc: după ce astă-vară şeful PSD Bihor, Ioan Mang, şi-a expulzat fosta favorită din partid şi implicit din CJ, "majoritatea" a ajuns egala "minorităţii".
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Săptămâna trecută, în centrul Oradiei, chiar vizavi de monstruozitatea arhitectonică denumită Catedrala Ortodoxă „Învierea Domnului”, am surprins o scenă în trafic. În timp ce câteva zeci de mașini așteptau pe trei benzi să se facă verde la semaforul de la trecerea de pietoni, un șofer a aruncat pe geam ceva, cel mai probabil un pachet de țigări gol.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Sunteți de acord cu proiectul de amenajare a Pieței Ferdinand?






De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
În Monitorul Oficial nr. 1000 din 18 decembrie 2017 a fost publicată Decizia nr. 651/2017 a Curţii Constituţionale prin care s-a stabilit că pot face obiectul recursului în casaţie şi hotărârile pronunţate ca urmare a recunoaşterii învinuirii.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Steatoza hepatică reprezintă o acumulare excesivă de grăsimi la nivelul ficatului (în special trigliceride) cu mărirea sa uşoară până la moderat şi cu caracter benign şi reversibil de obicei, dar uneori putând deveni gravă, cu evoluţie spre ciroză (în condiţiile acumulării excesive şi îndelungate şi a asocierii unor factori nocivi).
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Despre bullying am auzit cu toţii. Când spui "bullying" te gândeşti de obicei la instituţia şcolii şi ce se întâmplă cu adolescenţii de pe holurile liceelor. Adevărul este că bullying-ul este prezent nu doar în şcoală, ci şi în alte medii, chiar şi în cele predominate de adulţi. Bullying-ul are loc şi la serviciu, în facultate, la sala de sport ori între vecini sau membrii familiei. Atâta vreme cât o persoană se foloseşte de superioritatea sa faţă de o altă persoană pentru a o domina, vorbim de bullying.
25 Septembrie 2017, 08:42

Demisie la secret: Adjunctul Direcţiei Patrimoniu şi-a depus demisia fără nicio explicaţie

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Cel mai "norocel" director din Primărie a fost lovit de ghinion. Pradă unei slăbiciuni de moment, directorul adjunct al Direcţiei Patrimoniului Imobiliar, Cristian Popescu Norocel şi-a cerut, pe 15 septembrie, demisia.

Bărbatul şi-a înregistrat actul în secret, fără a-l informa pe directorul Lucian Popa, după care şi-a şi tras două săptămâni de concediu de odihnă, pentru a-şi potoli nervii. Demisionarul s-a plâns apropiaţilor că ultimul premiu acordat de Bihorel, cel care dezvăluia că Norocel obişnuia să-şi pună subalternii să-l aducă şi să-l ducă de la muncă cu maşina instituţiei, încălcând astfel interdicţia impusă de primarul Ilie Bolojan, i-a pus capac.

Citiți mai mult pe www.Bihorel.ro!

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
7 Comentarii
OK
@oradearosie: Ooops! Uitasem! Sper că am fost citat " de bine " !
Postat 26 Septembrie 2017, 00:16 de TDS
TDS
Si aici il voi cita pe TDS, comentariu referitor la Norocel Popescu (credits TDS): "Proprietățile sunt într-adevăr cele din Declarația de avere deținute în coproprietate cu D-na Rauch Katalin! Venitul D-lui Norocel în 2014 a fost de 3.098 lei/lună. Bineînțeles, ca orice funcționar public care se respectă are luat un împrumut dar...de la o persoană fizică. Și am văzut la Oprescu cum e cu împrumuturile astea! Dar mai sunt și alții, și la AIO, și la Primărie cu vile și vilișoare ( ba prin Sântandrei, ba mai știu eu pe unde! ). Acum sigur că nu toată lumea este atinsă de corupție dar suspiciuni pot exista! SUSPICIUNI REZONABILE zise STATUL DE DREPT! "
Postat 25 Septembrie 2017, 23:44 de oradearosie
http://m.ebihoreanul.ro/stiri/ultima-or-31-16/anonymus-anti-norocel-directorul-adjunct-de-la-aio-acuzat-ca-e-corupt-si-face-afaceri-cu-locuintele-primariei-122918.html
http://m.ebihoreanul.ro/stiri/ultima-or-31-16/anonymus-anti-norocel-directorul-adjunct-de-la-aio-acuzat-ca-e-corupt-si-face-afaceri-cu-locuintele-primariei-122918.html
Postat 25 Septembrie 2017, 23:40 de oradearosie
Nu e chiar "fara explicatii". Ghinionel.
Daca ne reamintim articolul din Bihoreanul anul 2015 cred ca Norocel va avea Ghinionel si va da muuuuulte explicatii la DNA.
Postat 25 Septembrie 2017, 23:38 de oradearosie
Declaratia de avere , unde-i declaratia ? ? ?
Directorul si-a tras 3 locuinte mari si grase cat a fost rege in primaria Oradea Conform declaratiei de avere de prin 2013 daca spun bine anul -se paote verifica pe pagina primariei- Regele de la AIO declara un apartament cu 4 camere in zona centrala a Oradiei vila cu 1500 metri curte in ungaria si vila in Iosia - avere care a fost dealtfel expusa si in Bihoreanul prin 2015 prin niste pagini facute se pare de niste oameni pe care i-a ajutat si le-a facut numai bine . Si cand era Secretara decanului la facultatea de Drept cu totii il stim ce om de onoare si de bun augur era . cand il vedeai sigur iti strica ziua Probabil a aflat Bolojan de unde si-a cumparat 2 vile si un apartament cu 4 camere iar mai apoi cine i-a renovat vila din iosia si daca acea renovare este catalogata mita pentru lucrarile receptionate in anii anteriori SA IL URMEZE SI KATALIN SOTIA !!!!! SI BOLOJAN SA VERIFICE BANII IN CONTURILE DIN UNGARIA A LUI KATALIN ! banii pe casele vandute nu i-au donat la saraci ! I-AU ASCUNS IN UNGARIA ! BIRO ROZALIA CUNOASTE DETALII !
Postat 25 Septembrie 2017, 19:49 de oradearosie
Cainele nu pleaca de la macelarie ... daca nu-l alunga un animal mai feroce decat el.
Din aproape un deceniu incoace nu a plecat nimeni din administratia publica oradeana de bunavoie, ci la solicitarea, insistentele si amenintarile edilului sef !?! Incepand de la cei care au lucrat in "sistem" de pe vreme lui Filip, pana in zilele noastre si viitoare ale actualului "sef de cadre" al municipalitatii !?! Iar cei care au refuzat sa plece - cazuri extrem de putine si care pot fi numarate pe degetele de la o mana - au plecat oricum, urmare "haituielii" la care au fost supusi, de la plangeri penale pana la procese de rutina in care "municipiul" a fost "protejat" de "statul paralel", de la atacuri mediatice prin presa locala ori chiar nationala si jurnalisti obedienti si lacomi pana la amenintari de tipul vorbelor strecurate despre ce viitor sumbru li se prevede daca nu se supun "noii ordini locale" !?!
Postat 25 Septembrie 2017, 09:17 de WinDos
!!!!!!!!!!!!!!
" Procedura de denuntare unilaterala a contractului individual de munca presupune: -redactarea unei notificari scrise de demisie, -comunicarea acesteia angajatorului, -respectarea unui termen de preaviz. Notificarea de demisie trebuie formulata in scris, trebuie sa fie clara, precisa, lipsita de echivoc. Un detaliu important este ca demisia nu trebuie motivata. Evident, salariatul este liber sa o motiveze dupa cum considera de cuviinta, dar motivele prezentate nu au nici o relevanta juridica, neimpietand asupra efectelor demisiei. " PS : Ce talente făcea omul pe vremea când era secretar la Drept !
Postat 25 Septembrie 2017, 09:05 de TDS
count display

FOTO BIHOREANUL

  • 'Kovesi, nu uita, noi suntem de partea ta': Zeci de orădeni au ieşit în Piaţa Unirii, în sprijinul şefei DNA (FOTO/VIDEO)
  • Making of: Cum se reabilitează Palatul Baroc şi ce s-a găsit în subsolul clădirii (FOTO/VIDEO)
  • „Istoria și cenzura scrisului istoric”, volum în onoarea universitarului Ion Zainea (FOTO)
  • Informaţi şi premiaţi: Întreprinzătorii bihoreni au aflat 'de la sursă' cum trebuie să se doteze cu noile case de marcat (FOTO)
  • 'Invenţiile unui geniu': Maşinile lui Leonardo da Vinci vor fi aduse din Florenţa la Muzeul Ţării Crişurilor (FOTO)
  • Pe-aici nu se trece! Reportaj la Uzinele de apă, zona cu cel mai strict regim de pază din Bihor (FOTO)
  • Incendiu pe strada Republicii: Un orădean a murit intoxicat cu fum (FOTO)
  • Boicotul continuă: Şi şedinţa extraordinară a Consiliului Judeţean de luni a eşuat fiindcă PNL-iştii nu s-au prezentat (FOTO)
  • Ne enervează: Lucrările făcute de mântuială pe strada Feleacului (FOTO)
  • D’ale porcului: 25 de echipe din Bihor şi de dincolo de graniţă se întrec la preparat cârnaţi, caltaboşi, toroş şi jumări (FOTO/VIDEO)

TIMP LIBER

Timp liber

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 3.8697 RON
  • 1 EUR = 4.5959 RON
  • 1 HUF = 0.015 RON