URMĂREȘTE-NE PE
DUMINICĂ, 17 DECEMBRIE 2017

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
La actualul nivel de dezvoltare, Oradea are nevoie de ajutor de la Bucureşti în tot mai mică măsură. Probabil cel mai mare cadou ar fi să fie lăsată în pace. Dacă sistemul de redistribuire a  veniturilor nu ar fi fost bulversat de "revoluţia fiscală", lucrurile ar fi mers, în continuare, decent.
Zic şi eu
Adrian Cris
La 99 de ani de la momentul astral al Marii Uniri, ţara nu ne leagă nici prin şosele, căi ferate şi aeroporturi care să faciliteze o bună circulaţie a oamenilor şi mărfurilor, nici printr-o educaţie care să ofere şanse egale, nici printr-un sistem sanitar care să nu ne îmbolnăvească şi mai grav pe unii, în timp ce alţii ne tratăm la Viena ori Istanbul, nici printr-o administraţie care să ne uşureze viaţa în loc să ne facă zile fripte.
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
În aprilie 1972, Charlie Chaplin se întorcea în America după un exil de 20 de ani. Fusese alungat în 1952 de senatorul McCarthy din pricina unor presupuse simpatii comuniste. Charlie Chaplin n-a fost cetăţean american - era născut în Londra - însă americanii l-au iubit ca pe unul de-al lor. Dar, cu toată dragostea, nu l-au putut salva atunci când urgia statului s-a stârnit împotriva sa. În aprilie 1992, Regele Mihai se întorcea în România după un exil de 45 de ani. Fusese alungat în 1947 de noul regim comunist, condus de Petru Groza...
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Sunteți de acord cu proiectul de amenajare a Pieței Ferdinand?






De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Una dintre dilemele pe care le au cetăţenii români, chiar şi cu asigurări de sănătate achitate la zi prin CAS, este cine le plăteşte cheltuielile de spitalizare şi de tratament dacă au fost victimele unui accident sau unei agresiuni, în condiţiile în care furnizorii de servicii medicale îi "taxează" atunci când autorii acestor fapte nu sunt identificaţi.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
În ultimii 30 de ani marile firme producătoare de ţigări au scăzut continuu cantitatea de tar (adică agregatul de particule existent în fumul de ţigară după înlăturarea nicotinei şi deshidratare) şi de nicotină din produsele lor. Azi, cele mai vândute ţigări sunt cele cu filtru şi cele cu conţinut scăzut de tar sau nicotină. Cancerul pulmonar şi cel laringian apare cu o frecvenţă mai mică la  fumătorii de ţigări cu conţinut scăzut de tar şi de nicotină, comparativ cu cei care fumează ţigări obişnuite...
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Acum că se apropie Crăciunul, iar magazinele vor fi acoperite cu funde roşii şi globuri argintii, nu strică să discutăm puţin despre tehnicile folosite de magazine pentru a stoarce cât mai mulţi bani de la cumpărători.
17 Septembrie 2017, 17:03

Bihorel: Pentru unii, mumă…

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

​Primăria s-a decis să facă curăţenie în Pasaj. Nu a început însă cu boschetarii care mai sălăşuiesc prin cotloanele ascunse ale Palatului, ci prin evacuarea unor ONG-uri şi sindicate, care nu au reprezentativitate pentru zonă. Măsura e luată pentru a face rost de bani mai mulţi prin închirierea spaţiilor unor firme mai potente.

Eu cred că de fapt se creează posibilitatea ca o firmă extrem de potentă să pună mâna pe locurile rămase libere, ca să fie singura proprietară a Palatului.

Citeşte mai departe, pe blogul www.bihorel.ro!

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
11 Comentarii
Sandel
Incet sandele, nu saliva.. primarul nu da, el doar ia.. Dar sa ia proportional cu veniturile.. Oricum nu am nici un fel de asteptari de la acest individ in ce peiveste bunastarea oradenilor ... Nu stiu ce ai inteles tu..
Postat 19 Septembrie 2017, 13:35 de bihoreanoradean
Bihoreanule
Lasă dracului comentariile lăsate ca nu te pricepi. Ce spui tu au legătură cu tact'u Dragnea. Primarul dezvolta orașul , el nu o sa creasca salariale. Aia are treaba cu dragnea
Postat 18 Septembrie 2017, 16:33 de sandu1200
@ sandel
Daca nu ar fi de plans, ar fi de ras. Spune-mi cum se simte in economia orasului prezenta celor 200.000 de turisti. As mai vrea sa stiu si cum s-a modificat nivelul de trai al oradenilor in perioada mentionata de tine?! Somajul nu a fluctuat foarte mult in Oradea in ultimii 10-15 ani, in schimb am reusit sa ajungem la coada topului in ce priveste salarizarea dar suntem campioni la taxe locale. Asa ca fac ceva pe 'realizarile' lui...
Postat 18 Septembrie 2017, 13:30 de bihoreanoradean
TDS. Bihoreanoradean
Omu asta a facut treaba mai buna ca filip groza si sturza. Nu am nici o treabă cu politica dar ma gandesc ca in 2008 nu aveam toate astea puls ca am avut 200000 de turiști. Astea sunt lucruri care tre sa ne bucure si sa fim mândri că suntem Oradeni. Probabil fura si Bolojan dar se vede clar ca mai puțin ca restu
Postat 18 Septembrie 2017, 12:08 de sandu1200
@ sandel
Poti sa ne enumeri "lucrurile bune" facute in orasul asta de idolul tau? Sa nu ne iei cu "reabiliteaza sistemul de incalzire" ca de vreo patru ani de cand il tot reabiliteaza, am stat tot atatea ierni in frig la un pret marit al utilitatilor, "a facut parcari" doar ca de cand cu parcarile de domiciliu, problema parcarilor s-a acutizat, "a reabilitat centrul" care a devenit ca o casa frumoasa pentru oaspetu, ca cele Certeze sau Vadu Crisului dar unde in majoritatea anului gazdele locuiesc intr-o bojdeuca din fundul curtii, casa frumoasa fiind doar de decor, a construit Nimpheea... uaaau!! daca te uiti la impresiile turistilor care au trecut pe acolo o sa vezi ca pentru jumate e prima si ultima oara.. a mai reabilitat dealul Ciuperca.. bani aruncati.. a reabilitat pasajul Vulturul Negru..cred ca s-a inspirat din opera mesterului Manole la cat de des s-au refacut lucrarile.. mai lipseste sa transforme tot orasul intr-o uriasa pietonala si "succesul" e complet.
Postat 18 Septembrie 2017, 09:32 de bihoreanoradean
!!!
@sandu1200: Nu dorm ! " Mă râd " la TV! Ce să mai zic? Până la urmă am făcut o glumița inspirată de o reclamă TV și tu îmi vii cu realizările primarului! Bașca zici despre pupat Mang ( cred). Bine că n-ai zis că il pup și pe Filip! Am înțeles, tu îl pupi pe Bolojan! Ai un ID mai nou dar cred că ai state vechi!
Postat 17 Septembrie 2017, 23:14 de TDS
TDS
Stie careva doarme TDS la ora asta
Postat 17 Septembrie 2017, 22:55 de sandu1200
TDS
Da de știrea asta ce zici Turbo Diesel Sport. Bolojan e de vina asai http://m.ebihoreanul.ro/stiri/ultima-or-31-35/ocant-o-romnc-din-torino-i-a-njunghiat-fiica-n-piept-i-apoi-s-a-sinucis-13
Postat 17 Septembrie 2017, 21:57 de sandu1200
TDS
Tu nu vezi cate bune a facut Bolojan in orasul asta. Te Legi de anumite chestii care sau negociat in perioada lui Filip si il pupi in cur pe Mana. În perioada lui filip mai aveam 11 străzi in centru neasfaltate, aveam un drum de centură bunicul, Ciuperci si pasajul are omul o eroare . In opinia ta Bolojan e vinovat si pt DN 76
Postat 17 Septembrie 2017, 21:50 de sandu1200
ERATĂ
Eduardin! Sorry!
Postat 17 Septembrie 2017, 17:27 de TDS
MULȚUMESC MAMA BOLOJAN! " Apropo mama, cum ți-au ieșit analizele ? Ai avut dreptate, dragă mea! Gramadin face minuni! La oase! -Da, mama, dar. și vitamina Lucian sau Education sunt importante!
Mulțumeasc iubită mamă / Steaua mea de zi cu zi / Fără tine mi-ar fi teamă / Afacerea mea ar pieri...
Postat 17 Septembrie 2017, 17:25 de TDS

FOTO BIHOREANUL

  • 'Revoluţia în imagini': Fotografii inedite cu Oradea la Revoluţie, expuse în Cetate (FOTO)
  • Luaţi exemplu! Agricultorii bihoreni au atras în judeţ 141 milioane euro (FOTO)
  • Accident cu trei răniţi lângă Beiuş: Şoferul unui BMW a ratat o depăşire, s-a lovit de o dubiţă, iar cele două maşini au ajuns în şanţ (FOTO)
  • Accident cu maşina Poliţiei în Oradea, în faţă la hotel Ramada (FOTO)
  • 300 de amenzi într-o zi: Poliţiştii români şi maghiari au împânzit şoselele de pe graniţă (FOTO)
  • Creştini… pe jumătate: După ce au ascultat colinde, consilierii judeţeni din Bihor şi-au reluat bătăliile obişnuite (FOTO)
  • Sute de fapte bune pe un singur hol: Târg de Crăciun la Celestica Oradea, susţinut de companie pentru ONG-urile din oraş (FOTO)
  • Fundaţia Pyramid Learning Center şi-a inaugurat cel de-al doilea centru pentru copiii cu autism şi AD-HD (FOTO)
  • CSM CSU Oradea a jucat slab şi a pierdut cu 81-87 în faţa timişorenilor. Achim anunţă măsuri în cadrul lotului! (FOTO)
  • Casa de Pensii Bihor, închisă: Toţi angajaţii au declanşat un protest spontan din cauza salariilor mici (FOTO)

TIMP LIBER

Timp liber

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 3.8697 RON
  • 1 EUR = 4.5959 RON
  • 1 HUF = 0.015 RON