URMĂREȘTE-NE PE
SÂMBĂTĂ, 16 DECEMBRIE 2017

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
La actualul nivel de dezvoltare, Oradea are nevoie de ajutor de la Bucureşti în tot mai mică măsură. Probabil cel mai mare cadou ar fi să fie lăsată în pace. Dacă sistemul de redistribuire a  veniturilor nu ar fi fost bulversat de "revoluţia fiscală", lucrurile ar fi mers, în continuare, decent.
Zic şi eu
Adrian Cris
La 99 de ani de la momentul astral al Marii Uniri, ţara nu ne leagă nici prin şosele, căi ferate şi aeroporturi care să faciliteze o bună circulaţie a oamenilor şi mărfurilor, nici printr-o educaţie care să ofere şanse egale, nici printr-un sistem sanitar care să nu ne îmbolnăvească şi mai grav pe unii, în timp ce alţii ne tratăm la Viena ori Istanbul, nici printr-o administraţie care să ne uşureze viaţa în loc să ne facă zile fripte.
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
În aprilie 1972, Charlie Chaplin se întorcea în America după un exil de 20 de ani. Fusese alungat în 1952 de senatorul McCarthy din pricina unor presupuse simpatii comuniste. Charlie Chaplin n-a fost cetăţean american - era născut în Londra - însă americanii l-au iubit ca pe unul de-al lor. Dar, cu toată dragostea, nu l-au putut salva atunci când urgia statului s-a stârnit împotriva sa. În aprilie 1992, Regele Mihai se întorcea în România după un exil de 45 de ani. Fusese alungat în 1947 de noul regim comunist, condus de Petru Groza...
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Sunteți de acord cu proiectul de amenajare a Pieței Ferdinand?






De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Una dintre dilemele pe care le au cetăţenii români, chiar şi cu asigurări de sănătate achitate la zi prin CAS, este cine le plăteşte cheltuielile de spitalizare şi de tratament dacă au fost victimele unui accident sau unei agresiuni, în condiţiile în care furnizorii de servicii medicale îi "taxează" atunci când autorii acestor fapte nu sunt identificaţi.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Numeroasele studii efectuate demonstrează legătura dintre fumat şi unele boli. Fumatul reprezintă o cauză majoră a bolii coronariene şi este responsabil de circa 20% din decesele datorate acestei boli. Bărbaţii fumători cu boală coronariană au o rată de mortalitate cu 60-70% mai mare decât nefumătorii, iar femeile fumătoare au un risc mai mare de a face boală coronariană decât  nefumătoarele, riscul fiind de 10 ori mai mare dacă concomitent utilizează şi anticoncepţionale orale.
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Acum că se apropie Crăciunul, iar magazinele vor fi acoperite cu funde roşii şi globuri argintii, nu strică să discutăm puţin despre tehnicile folosite de magazine pentru a stoarce cât mai mulţi bani de la cumpărători.
02 Decembrie 2017, 13:18

Bihorel: Alduitul, percheziționat de mascați la el în bufet

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Alduitul şi prietenii lui liberali, după ce au inaugurat statuia lui Brătianu, s-au dus sub Pasaj unde pruncul lui are un bufet numit Vulturul Negru pe englezeşte.

Le-a şi explicat colegilor: "Aţi văzut, mă, de ce am vrut să aibă şi Brătianu un vultur? Că şi io am pe firma de la local!".

Spre seară au năvălit mascaţii şi i-au luat pe toţi liberalii la percheziţii, iar Bihorel a surprins dialogul dintre Alduit şi şeful mascaţilor.

Citeşte dialogul, pe Blogul lui Bihorel!

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
22 Comentarii
CORECT
@Moderator: AȘA ESTE! EU MĂ VOI CONFORMA! Mai ales că am făcut ceea ce aveam de făcut! Să vedem dacă STATUL DE DREPT funcționează!
Postat 04 Decembrie 2017, 18:03 de TDS
!!!!
@sandu1201:Pe bune ? Nu știi cine sunt?Hai mă!
Postat 04 Decembrie 2017, 11:41 de TDS
RE: !!!!
TDS şi sandu1201, ajunge! Disputa voastră nu interesează pe nimeni. Schimbaţi-vă adresele de email şi înjuraţi-vă în privat, dacă vă face plăcere.
Postat 04 Decembrie 2017, 12:58 de Moderator
Tds
Stiam ca nu ai mai mult de 17 ani
Postat 04 Decembrie 2017, 11:30 de Sandu1201
TACI
@Sandu1201: Înjură-mă pe mine cât vrei și cum vrei ! Dar nu spune că în Piața Unirii ai....pe mama mea !
Postat 04 Decembrie 2017, 09:58 de TDS
D-LE POPA
NU INTELEG ATRIBUTIILE D-VOASTRA DE SENATOR IN PROBLEMA CU BARUL MAI ALES CA NU ESTE NICI IN COLEGIUL DE UNDE PROVENITI CA SENATOR.NICI O PROBLEMA PT CASTIGUL ORADENILOR NU INTELEG DE CE NU VA AUTOSESIZATI IN PROBLEMA CU TAXELE IN MUNICIPIU CU PROIECTELE FACUTE LA MANTUIALA FARA NICI UN BENEFICIU PT ORADENI CU REAUTORIZAREA PT MEDIU PT NUTRIPORK SI ETC TOATE PROBLEME REALE PT ORADENI MAI ALES CA NU AVEM DRUMURI AUTOSTRAZI ETC ACOLO NU VA VAD DELOC SA VA IMPLICATI DIN PUNCTUL MEU DE VEDERE SUNTETI O RUSINE PT ORAS
Postat 04 Decembrie 2017, 09:46 de jules
Tds
Înjurătura e o liberă exprimare , si mai ales îmbrăcat civil(izat)
Postat 04 Decembrie 2017, 01:46 de Sandu1201
!!!
@sandu1201: Mi-as dori! Dar înjurătura nu e insultă, nu e calomnie! Merg pe civil! Daca îți aflu identitatea
Postat 03 Decembrie 2017, 22:46 de TDS
Magnetic
Cred ca nu mie mi se adresa intrebarea???
Postat 03 Decembrie 2017, 22:09 de Sandu1201
Tds
O vreau pe penal. Tu???
Postat 03 Decembrie 2017, 22:07 de Sandu1201
Sandu1204
Cum as putea sa fac sa ne intanim sa vedem cine vorbește romană mai bine dintre noi?! Eu cu tine vreau sa ma văd nu cu familia ta!!! Și de găsit am sa te găsesc eu in curând ...când nu te aștepți deșteptule :) atunci sa te văd ;)
Postat 03 Decembrie 2017, 16:32 de Magnetic
DOAR ATÂT
@sandu1201: Treaba ta! Eu însă pot să-ți promit că voi continua! Nu te pot agăța pe penal dar voi încerca în civil! Sper că organele împreună cu Bihoreanul te vor identifica astfel încât să știu pe cine actionez in Instanță! Am mai spus-o, pe mine fa-mă cum vrei! Dar nu injura PĂRINTII! Nici pe ai mei si nici pe-ai altcuiva!
Postat 03 Decembrie 2017, 12:18 de TDS
Tds
Nu pot să promit asta
Postat 03 Decembrie 2017, 11:25 de Sandu1201
oooooooooooo
pai trimisi de gunoaiele de psd isti bv domnul popa respect si rezist
Postat 03 Decembrie 2017, 11:20 de Rumanu
!!t
@sandu1201: Am crezut ca de tine! Pe cand îți ziceai 1200! Asta e! Dacă vei scrie corect românește și nu te vei referi indecent la mame, nici o problemă!
Postat 03 Decembrie 2017, 09:46 de TDS
Tds
De cine ai scăpat????
Postat 03 Decembrie 2017, 01:13 de Sandu1201
Bihorele...
...pana sa scrieti si voi ceva concret, nu ce auziti de la unii si altii (politicieni)...ia vedeti, nu a fost cumva inainte de inaugurarea statuii lu' Bratianu? macar in spatiu si timp sa incadrati corect acest "breaking news", ca esenta articolului..
Postat 02 Decembrie 2017, 21:18 de George
MAGNETIC PROST
Bai Magnetic, te punem ministrul Educatiei pentru ca nici tu, la fel ca actualul ministru Pop, habar n-ai cand se scrie cu un "i" si cand cu doi de "i". Mai, voi astia de calibrul lui Magnetic, unde v-ati facut scolile si studiile? Ca nu le-ati facut in limba romana. Nu stiu cum vorbiti, ca de scris nu scrieti in limba romana.
Postat 02 Decembrie 2017, 19:33 de neica
MĂ UCIDE EL...
@Magnetic: Scaparam de unul, aparusi tu! Chiar atât de grea e LIMBA ROMÂNĂ? Chiar nu știi când se pune cratimă sau când se scrie cu doi "i"?
Postat 02 Decembrie 2017, 17:41 de TDS
Săracilor!!!!
Mergeți la munca nu mai tot comentați de uni și de alți!!! Uitativa in grădina voastră ca e plină de scaieți oameni infecți ce sunteți !!! Aveți curajul sa criticati voi pe uni și pe alți dar de voi îmi este cel mai Rușine in frunte cu bihorel!!! Țara de cacat și mincinoși!!!
Postat 02 Decembrie 2017, 17:24 de Magnetic
Apropo,
de unde porecla cu ALDUITU' ... ca nu-mi mai amintesc ...
Postat 02 Decembrie 2017, 15:16 de ADINA
Pt Organele fiscale
Nu cred ca din 2 cafele și un suc localul ala strălucește de ani buni pe plus MĂ INTREB cand a fost ANAF pe acolo ca la amaratii aia cu piața West de pe centura ii aproape zilnic cine stie poate patrpnii nu au parinti ditamai senatori PNL
Postat 02 Decembrie 2017, 13:32 de jules
Mai Draga animalule care esti
Nu vreau sa fiu rau dar deja de localul ala se aud în oraș numai lucruri neplăcute și ma intreb cum de nu i închis până amu ca daca era al unui amărât apolitic nu numai ca era închis dar amărâtul nu mai locuia nici în oraș
Postat 02 Decembrie 2017, 13:26 de jules

FOTO BIHOREANUL

  • 'Revoluţia în imagini': Fotografii inedite cu Oradea la Revoluţie, expuse în Cetate (FOTO)
  • Luaţi exemplu! Agricultorii bihoreni au atras în judeţ 141 milioane euro (FOTO)
  • Accident cu trei răniţi lângă Beiuş: Şoferul unui BMW a ratat o depăşire, s-a lovit de o dubiţă, iar cele două maşini au ajuns în şanţ (FOTO)
  • Accident cu maşina Poliţiei în Oradea, în faţă la hotel Ramada (FOTO)
  • 300 de amenzi într-o zi: Poliţiştii români şi maghiari au împânzit şoselele de pe graniţă (FOTO)
  • Creştini… pe jumătate: După ce au ascultat colinde, consilierii judeţeni din Bihor şi-au reluat bătăliile obişnuite (FOTO)
  • Sute de fapte bune pe un singur hol: Târg de Crăciun la Celestica Oradea, susţinut de companie pentru ONG-urile din oraş (FOTO)
  • Fundaţia Pyramid Learning Center şi-a inaugurat cel de-al doilea centru pentru copiii cu autism şi AD-HD (FOTO)
  • CSM CSU Oradea a jucat slab şi a pierdut cu 81-87 în faţa timişorenilor. Achim anunţă măsuri în cadrul lotului! (FOTO)
  • Casa de Pensii Bihor, închisă: Toţi angajaţii au declanşat un protest spontan din cauza salariilor mici (FOTO)

TIMP LIBER

Timp liber

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 3.8697 RON
  • 1 EUR = 4.5959 RON
  • 1 HUF = 0.015 RON