Edi╚Ťia tip─ârit─â
 
   
 
P─ârerea noastr─â
 
folclor de bihor.jpg

Folclor
de Bihor

de Mircea Chiril─â

Bolojan a pierdut b─ât─âlia pentru mutarea Muzeului ├«n Cetate nu pentru c─â ideea lui ar fi fost proast─â, ci pentru c─â a fost incapabil s─â explice cu cifre avantajele proiectului s─âu. ├Än vreme ce drojdieri converti┼úi ├«n mari speciali┼čti turnau comunicate pline de cifre lipsite de noim─â, Bolojan se ├«nc─âp─â┼ú├óna s─â cread─â c─â va c├ó┼čtiga l─âmurindu-i pe consilierii locali.
 
 
zic si eu.jpg

Zic ┼či eu

de Adrian Cri┼č

Dac─â am ┼úine cont de vechile zicale despre b─âtaie ("B─âtaia e rupt─â din rai", "Unde tata love┼čte carnea cre┼čte", "C├ónd drumul e b─âtut pot trece ┼či c─âru┼úele" ori "Palma tat─âlui, mai dulce ca m├óng├óierea vecinului"), am putea crede c─â procuroarea care a clasat dosarul ├«n care angaja┼úii Centrului de Plasament pentru Copii cu Probleme Psihosociale trebuiau cerceta┼úi pentru b─ât─âile aplicate minorilor institu┼úionaliza┼úi e un adev─ârat tezaur paremiologic.
 
 

Cum a fost?

de Lucian Cremeneanu

├Än Oradea exist─â o feti┼ú─â de vreo 7-8 ani care ┼čtie deja ce ├«nseamn─â fela┼úie, cum se masturbeaz─â b─ârba┼úii, cum se iubesc prin spate homosexualii ┼či cum ┼či-o trag mami ┼či tati ├«n patul conjugal. A v─âzut de la 2 metri cum urineaz─â b─ârba┼úii ┼či a ├«nv─â┼úat c├óteva expresii noi (m─â pupi ├«n cur, s─â ┼úi-o bagi ├«n cur, musc─â verde de c─âcat, porc ├«mpu┼úit) cu care va face ravagii printre prietene ┼či colegi de ┼čcoal─â.
 
 
 
     
 
Newsletter
 
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
   
 
Magazin
 
Echipa Sudului a ├«nvins forma┼úia Nordului la All Star Game 2014 care s-a disputat mar┼úi seara la Cluj. Oradea a fost reprezentant─â ├«n echipa Nordului de patru juc─âtori ┼či antrenorul Cristian Achim. C─âpitanul CSM Oradea, William Franklin, a fost aproape de a c├ó┼čtiga concursul de arunc─âri de la trei puncte.
 
O femeie ├«n v├órst─â de 79 de ani din Marea Britanie a ┼čocat juriul emisiunii Britain's Got Talent. B─âtr├ónica a ap─ârut echipat─â ├«n costum de dans ┼či la bra┼ú cu un partener mult mai t├ón─âr, iar apoi a demonstrat c─â ├«nc─â mai poate dansa salsa cu acroba┼úii.
 
Oglinda Selfie a fost inventat─â de iStrategyLabs ┼či este capabil─â s─â importalizeze automat fotografii. Inven┼úia a fost creat─â ├«n contextul obsesiei globale pentru fotografiile de tip selfie.
 
   
 
Spune ce crezi
 
Care crede┼úi c─â e coali┼úia cea mai potrivit─â s─â conduc─â administra┼úia local─â ├«n Bihor ┼či ├«n Oradea?






sau vezi rezultatele
 
     
 
Premiile lui Bihorel
 
Condamnat la ├«nchisoare cu suspendare pentru ├«n┼čel─âciune, anchetat pentru delapidare ┼či sp─âlare de bani, Daniel Sab─âu Merce, ginerele consilierului preziden┼úial Terente Merce, a r─âmas tot nelini┼čtit: zilele trecute a fost "depistat" pe Dealul Viilor cu ma┼čina proptit─â ├«ntr-un st├ólp.
 
La ├«nceputul lunii aprilie, fostul ┼čef al Agen┼úiei pentru Protec┼úia Mediului Bihor, Ovidiu D─âescu, a p─âr─âsit definitiv institu┼úia. Dup─â ce anul trecut a fost debarcat de la ┼čefia G─ârzii Na┼úionale de Mediu ┼či a fost repus ┼čef la APM Bihor, D─âescu n-a mai lucrat nici m─âcar o singur─â zi, intr├ónd ├«ntr-un brusc ┼či prelung concediu medical. Acum, ├«ns─â, lui D─âescu i s-a desf─âcut contractul de munc─â, odat─â cu cele ale tuturor ┼čefilor de APM-uri jude┼úene.
 
Unul dintre cei mai cunoscu┼úi poli┼úi┼čti rutieri din Bihor, comisarul ┼čef Claudiu Ciuclea, a devenit, s─âpt─âm├óna trecut─â, motiv de bancuri la nivel na┼úional, dup─â ce a ap─ârut ├«ntr-un interviu la Digi24 cu o frez─â cel pu┼úin caraghioas─â. ├Än vreme ce p─ârul din spatele t├ómplelor e grizonat, un smoc piept─ânat ├«n fa┼ú─â ┼či lipit de frunte, de un negru abanos, ├«┼úi ia efectiv ochii, nefiind clar dac─â poli┼úistul are o me┼č─â sau dac─â e p─ârul s─âu natural, dar prea vopsit.
 
   
 
De știut
 
mircea-dumitrescu.jpg

Bihoreanul
la medic

de Mircea Dumitrescu

Constipa┼úia cronic─â este foarte r─âsp├óndit─â ├«n ┼ú─ârile cu standarde ridicate de civiliza┼úie, 10% din popula┼úie lu├ónd laxative ├«n mod constant. Cauzele cele mai frecvente sunt neglijarea impulsului de defeca┼úie ┼či lipsa de ini┼úiere a acesteia, cu acumularea ulterioar─â de materii fecale uscate ├«n cantitate mare la nivelul rectului.
 
 
mircea-ursuta.jpg

Avocatul Bihoreanului

de Mircea Ursuta

A┼ča cum ar─âtam s─âpt─âm├óna trecut─â, am├ónarea aplic─ârii pedepsei este o institu┼úie nou─â ├«n dreptul penal rom├ón, nefiind considerat─â condamnare potrivit noului cod penal. Spre deosebire de renun┼úarea la pedeaps─â care se dispune f─âr─â a se institui obliga┼úii ├«n sarcina autorului infrac┼úiunii, am├ónarea aplic─ârii pedepsei implic─â stabilirea unor obliga┼úii ┼či m─âsuri de supraveghere pe perioada termenului de supraveghere.
 
 
 
     
Premiile lui Bihorel
eBihoreanul.roPremiile lui Bihorel > 29.11.2012, 08:22
Send to YM Friend Send to a friend Print |
Cuvinte cheie: premii, bihorel, primar, beius, adrian domocos, spitalul beius, malpraxis, vladimir topala
Voteaza articol:
1/52/53/54/55/5
Scor: 3,3 / 5 (41 voturi)

Comentarii:
Nume:*
Titlu:*
Email:*
Introduceţi textul din imaginea alăturată:*
Comentariu:*
Anunţă-mă dacă apar comentarii noi
  adaugă
    * Câmpuri obligatorii.

Comentarii (10):

INFO   [01.12.2012, 17:11]
S-e aude prin Beius ca respectivul nici nu a binevoit s-a se prezinte la concurs ,cica altcineva , din primarie ar fi scris lucrarea ,doar la scris are o problema,transpira si cand semneaza.Solicitati expertiza grafologica ,macar din acest punct de vedere s-a fie corect concursul ,referitor la continutul stiintific al lucrarii nici vorba.S-A VA FIE RUSINE P.N.L.-ISTILOR,CU ASEMENEA PERSONAJE ,FIGURANTI E.T.C.
postat de: UNUL

OPINIE   [01.12.2012, 08:21]
Coras a fost angajat de domocos pentru referinte ,adica dosare penale pe rol ,baietii sunt compatibili din acest punct de vadere,primarul fiind recompensat cu un teren in zona PADIS. Acest teren a fost obtinut de familia CORAS prin metode mai putin ortodoxe,terenul apartinand satului Stancesti .M-a intreb acum care este diferenta intre OAMENII P.D.L.-ului si cei ai U.S.L.-ului ,mi-e frica ca in cel mult 6 luni o s-a regretam votul acordat U.S.L.
postat de: BINSAN

PENALUL DOMOCOS   [30.11.2012, 16:02]
Pana cand il mai lasa liber DNA sa fure ,pe acest parvenit primarel de Beius Domocos ?! Este revoltator ce face cu banii publici !!! are nu stiu cate dosare penale ,este urmarit penal siiiiiiiiiiiii? nimic !!! oameni de valoare sunt arestati,retinuti ,iar acesta se descurca !!!??? continua abuzurile ! nici ca-i pasa ! face angajari ,in urma cu cateva zile l-a angajat pe sotul contabilei sefe din primarie ,pe dl.Nicolae Daniel pe functie publica ,concurs organizat la urgenta ,pe un post temporar vacant de consilier juridic ! tot ma intreb ,cum se descurca un economist pe post de cosilier juridic ? dar la primaria Beius e totul legal ! in vara aceasta dupa alegerile locale ,domn primar a mai facut o angajare tot pe post de functionar public a dl CORAS Daniel care a fost doar prin trecere pe la primaria Beius ca apoi sa fie detasat Director la ITRSV Bihor .Dar culmea pe postul pentru care s-a tinut concurs era ocupat de o angajata pe nume de Gheb Ramona care revenise din concediu de maternitate in urma cu cateva luni si functionarii de la resurse umane nu au anuntat ANFP ca persoana a revenit ,dar era platita si pe acest post a fost angajat Coras ,deci doi pe acelasi post!!!
postat de: ionut

....   [29.11.2012, 20:40]
Intradevar cineva ar trebui sa raspunda ca nu i-a asigurat doamnei dr Fezekas conditii pt a ramane la Beius! Era un medic de exceptie pt zona noastra!
postat de: ...

Golanul lui Micula   [29.11.2012, 16:40]
T├ómpitul ─âsta seam─ân─â cu Apostu de la Cluj, crez├ónd c─â Beiu┼čul e centrul ┼ú─ârii iar el, Domoco┼č, e un minoritar valoros pe care ├«l ap─âr─â ┼či ┼úiganii, ┼či ungurii, ┼či Baroso ┼či Merkel, ┼či ─âia ┼či ─âilal┼úi. Da-┼úi m─â fra┼úilor procurori un 29 de zile, ca s─â-┼či revin─â din etnobotanicele pe care i le administreaz─â amanta.
postat de: Carp III

@tino   [29.11.2012, 16:31]
Vezi ca ,,ce" nu-i tot una cu ,,care". Mai umbla nitel si pe la acorduri. In rest.... vorba unuia pomenit de tine ÔÇ×Scrie╚Ťi, b─âie╚Ťi, orice, numai scrie╚Ťi!ÔÇŁ !
postat de: iulia

Erat─â   [29.11.2012, 14:51]
Pentru eventualii "gramar nazi": e o eroare "typo". Am apăsat tasta greșită și în loc de "își compară" a ieșit "ăși compară". Corectez acum :-P
postat de: Tino

├Ändemnuri ╚Öi ├«ndemnuri   [29.11.2012, 14:48]
Iulia drag─â, cu ├«ndemnuri de acest gen, cu mesaje at├ót de agramate, nu se va mobiliza nimeni. Eventual se va mobiliza acea parte a beiu╚Öenilor ce g├óndesc ╚Öi se exprim─â similar ╚Ťie: incoerent ╚Öi agramat. Eu m─â ├«ntreb de ce nu scrie bihoreanul astfel de articole abia dup─â ce exist─â o sentin╚Ť─â judec─âtoreasc─â. Seam─ân─â a b├órf─â ieftin─â, a "f─âc─âtur─â". C├ót despre eticheta pus─â beiu╚Öenilor, cea de "olteni ai Bihorului", mi se pare cel pu╚Ťin o b─âd─âr─ânie. Dar dac─â suntem compara╚Ťi cu oltenii, cei ce au dat acestei ╚Ť─âri un: Nicolae B─âlcescu, Ion Heliade R─âdulescu, Gheorghe Magheru, Costache Romanescu, Cristian Tell, Constantin Br├óncu╚Öi, Eugen Ionesco ╚Öi chiar o Ecaterina Teodoroiu sau un Tudor Vladimirescu parc─â nu mai sunt vorbe de ocar─â. Atunci c├ónd e╚Öti comaparat cu oameni dintr-o regiune ce ├«n vremurile trecute au pus pe jar Imperiul Habsburgic, ce au purtat steagul Rom├óniei, a╚Öa cum ├«l ╚Ötim azi , pentru prima dat─â, ce au auzit primii, la R├ómnicu V├ólcea, imnul na╚Ťional de azi - "De╚Öteapt─â-te rom├óne", parc─â ├«╚Ťi pare bine c─â nu e╚Öti un am─âr├ót ce scrie la gazet─â f─âr─â a ╚Öti cu cine ─â╚Öi compar─â vecinii, prietenii sau du╚Ömanii d├ónd dovad─â de o incultur─â cras─â ╚Öi o lips─â de bun sim╚Ť asemenea.
postat de: Tino

jos cu ei   [29.11.2012, 10:45]
beiusenilor, afara cu maimutele pe care nu-i intereseaza de noi. de ce nu s-a luptat primarul pentreu d-na dr.Fazekas, care a fost un medic de exceptie sa ramana la beius nu pentru excrocul de Topala. SA_I DAM AFARA PE TOTI IN FRUNTE CU PRIMARUL. SA LE FIE RUSINA CA BOLNAVII NU AU CE MANCA IN SPITAL SI EI FAC CE VOR CU BANII NISTRII. JOS CU EI!!!!!!!!!!!!!
postat de: iulia

Si pe cand ce face bolovanul ?   [29.11.2012, 08:33]
Sper sa nu-l uitati pe maimutoi !
postat de: Oradean

 
Foto Bihoreanul
 
ADP Oradea ┼či-a mutat magazinul de pompe funebre ├«n Cimitirul Municipal (FOTO)
 
Actual
 
Un proiect de lege ini┼úiat de PSD ┼či semnat inclusiv de premierul Victor Ponta ┼či de ministrul Liviu Dragnea propune ca institu┼úiile publice s─â poat─â s─â arboreze steaguri proprii ale unit─â┼úilor administrativ-teritoriale. Promovarea acestui proiect face parte din acordul prin care UDMR a fost cooptat─â la guvernare.
 
E oficial: Transnistria a cerut alipirea la Rusia, dup─â ce Sovietul Suprem a votat ├«n unanimitate pentru formularea unei cereri c─âtre Rusia, prin care s─â solicite pre┼čedintelui Vladimir Putin ┼či Dumei de Stat s─â recunoasc─â independen┼úa Transnistriei ┼či s─â permit─â acestui teritoriu s─â intre ├«n Federa┼úia Rus─â.
 
R─âzboiul declara┼úiilor dintre pre┼čedinte ┼či Gabriela Vr├ónceanu Firea respectiv Victor Ponta dep─â┼če┼čte orice limit─â. B─âsescu i-a recomandat premierului s─â nu o ia pe "senatoarea ┼čantajist─â" ca purt─âtor de cuv├ónt pentru c─â aceasta "poart─â ghinion b─ârbatului", iar despre Ponta a zis c─â e un "procuror ratat", c─âci nu ├«┼či aminte┼čte de vreun dosar important al acestuia.
 
 
 
 
Anun╚Ťuri gratuite
 
 
Sport
 
Echipa Sudului a ├«nvins forma┼úia Nordului la All Star Game 2014 care s-a disputat mar┼úi seara la Cluj. Oradea a fost reprezentant─â ├«n echipa Nordului de patru juc─âtori ┼či antrenorul Cristian Achim. C─âpitanul CSM Oradea, William Franklin, a fost aproape de a c├ó┼čtiga concursul de arunc─âri de la trei puncte.
 
Poloi┼čtii or─âdeni au ob┼úinut victorii ├«n primele meciuri din finala campionatului Superligii Na┼úionale, respectiv ├«n confrunt─ârile pentru locul V. La Bazinul Olimpic "Ioan Alexandrescu", mar┼úi sear─â, CSM Digi Oradea, campioana en-titre a ┼ú─ârii, a dispus la trei goluri de Steaua, ├«n timp ce pentru locurile V-VI, CS Cri┼čul a ├«nvins clar AMEFA Arad, cu 12-3.
 
Turneul euroregional de fotbal care cuprinde echipe din jude┼úele Bihor ┼či Hajd├║-Bihar a ajuns ├«n faza sferturilor de final─â. Astfel, miercuri, 16 aprilie, de la ora 17, sunt programate jocurile din prima man┼č─â. ├Än cursa competi┼úiei au mai r─âmas opt echipe, dintre care ┼čase din Rom├ónia ┼či dou─â din Ungaria.
 
 
Bihoreanul TV
 
Se încarcă...
Se încarcă...
 
Oradea noastr─â
 
Bogl├írka Szegedi va termina cur├ónd studiile Universit─â┼úii Partium. Pentru a nu ├«ngro┼ča r├óndurile absolven┼úilor ┼čomeri ori pentru a nu ajunge s─â lucreze ├«ntr-un ABC pe salariul minim, t├ón─âra a decis s─â-┼či ├«nceap─â propria afacere. Cum de mic─â este iubitoare de c├óini, ┼či-a ales un job care s─â implice necuv├ónt─âtoarele. Iar ├«ntruc├ót nomenclatorul meseriilor recunoa┼čte activitatea, a devenit primul bihorean... plimb─âtor oficial de c├óini!