Edi╚Ťia tip─ârit─â
 
   
 
P─ârerea noastr─â
 
folclor de bihor.jpg

Folclor
de Bihor

de Mircea Chiril─â

De┼či are destule probleme din cauza referendumului, Liviu Dragnea recidiveaz─â ┼či ├«ncalc─â toate legile, inclusiv pe cele ale bunului sim┼ú, ├«n aceast─â campanie preziden┼úial─â. Eu, sincer, m-am bucurat afl├ónd c─â vine la Oradea s─â dea cheile a 10 microbuze ┼čcolare. M-am ├«ntristat ├«ns─â la loc c├ónd am aflat c─â de fapt acestea nu sunt donate din modestele lui economii de teleorm─ânean iste┼ú, ci au fost cump─ârate din banii publici.
 
 
zic si eu.jpg

Zic ┼či eu

de Adrian Cri┼č

├Än Rusia finalului de secol XVIII, sub ├Ämp─âr─âteasa Ecaterina cea Mare, care se preg─âtea s─â primeasc─â vizita ├Ämp─âratului Iosif al II-lea ┼či a Regelui Poloniei, prin┼úul Grigore Potiomkin, favorit al ┼óarinei, s-a g├óndit cum s─â-i impresioneze pe ├«nal┼úii oaspe┼úi ce urmau s─â treac─â prin teritoriile abia cucerite de la Ucraina. A┼ča c─â a dispus s─â fie construite uria┼če decoruri de teatru care s─â imite siluete de case, sate ┼či ora┼če ├«nfloritoare. A┼ča a fost ┼či vinerea trecut─â...
 
 

Cum a fost?

de Lucian Cremeneanu

Pentru c─â nu i se mai poate spune Oktoberfest, denumirea fiind ├«nregistrat─â de o firm─â din Bra┼čov, ├«nt├ómpl─ârii anuale cu bere ┼či friptane din parcarea hotelului Ramada i s-a schimbat numele ├«n Das Fest (S─ârb─âtoarea). De ce nu i-or fi spus Septemberfest, din moment ce, oricum, se ┼úine ├«n septembrie? P├ón─â s-au montat cortul, mesele, liniile de g─âtit ┼či scena, a fost soare ┼či cald. Dar vineri, la ora 16, c├ónd festivalul ├«┼či deschidea oficial por┼úile, a ├«nceput s─â plou─â ┼či toamna a mai venit o dat─â.
 
 
 
     
 
Newsletter
 
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
   
 
Magazin
 
├Än lipsa noilor manuale, micu┼úii care au intrat ├«n clasa I ├«nva┼ú─â ┼či dup─â manuale auxiliare, ├«ns─â unele dintre acestea au lec┼úii aberante. Spre exemplu, un exerci┼úiu care anun┼ú─â c─â "Maria ia o lam─â nou─â" ┼či sf├ór┼če┼čte cu o "ran─â mare".
 
Stabilit─â de c├ó┼úiva ani ├«n ora┼čul de pe Cri┼č, prezentatoarea Digi 24 Oradea Ana Maria Georgescu s-a ├«ntors la prima ei dragoste ┼či a trecut, mar┼úi sear─â, de etapa audi┼úiilor pe nev─âzute la concursul "Vocea Rom├óniei", de la Pro TV. Cunoscut─â publicului ├«nc─â din copil─ârie, pentru piesa "Ochii t─âi", Ana Maria a impresionat juriul cu melodia "Je T'aime", a Larei Fabian.
 
├Än ora┼čul chinez Chongquing, locuitorii dependen┼úi de smartphone au propria lor band─â de circula┼úie. Culoarul dependen┼úilor de smartphone de pe trotuar este separat cu o linie alb─â de restul trotuarului, iar cuv├óntul "telefon mobil" este scris pe pavaj.
 
   
 
Spune ce crezi
 
Consideraţi întemeiată decizia primăriei orădene de a nu mai finanţa clubul FC Bihor?




sau vezi rezultatele
 
     
 
Premiile lui Bihorel
 
De c├óteva luni, instan┼úele din Oradea se remarc─â printr-o toleran┼ú─â larg─â ├«n procesele privind infrac┼úiunile rutiere. Doi ┼čoferi pe care poli┼úi┼čtii i-au prins cu alcoolemii aproape de com─â - 2,85 la mie ├«n s├ónge! - au ajuns ├«n fa┼úa magistra┼úilor Judec─âtoriei Oradea, ┼či ambii au fost condamna┼úi la ├«nchisoare de c├óte 1 an cu am├ónarea aplic─ârii pedepsei pe un termen de 2 ani.
 
Ordonan┼úa care legalizeaz─â prostitu┼úia politic─â, permi┼ú├ónd primarilor ┼či consilierilor s─â-┼či schimbe partidele f─âr─â s─â-┼či piard─â mandatele c├ó┼čtigate datorit─â acestora, l-a pus ├«n ├«ncurc─âtur─â pe singurul primar PPDD-ist din jude┼ú, Dorin Curtean, din Pope┼čti.
 
R─âmas─â ├«n coad─â de pe┼čte dup─â plecarea ├«n concediu a viceprimarului Mircea M─âlan, rezilierea contractului dintre municipalitate ┼či firma Marconst pentru reabilitarea Pasajului Vulturul Negru a ajuns mar┼úea trecut─â pe masa edilului Ilie Bolojan.
 
   
 
De știut
 
mircea-dumitrescu.jpg

Bihoreanul
la medic

de Mircea Dumitrescu

Anxietatea este o stare patologic─â de nelini┼čte, de team─â, care apare la mul┼úi pacien┼úi cu diverse afec┼úiuni. ├Äntre 5 ┼či 20% din pacien┼úii interna┼úi ├«n spital ┼či ├«ntre 4 ┼či 14% din cei care se adreseaz─â medicilor de familie sau celor din policlinic─â sufer─â de tulbur─âri anxioase.
 
 
mircea-ursuta.jpg

Avocatul Bihoreanului

de Mircea Ursuta

Conform articolului 73 din Noul cod de procedur─â penal─â, solu┼úionarea cererii de str─âmutare se face ├«n ┼čedin┼ú─â public─â, cu participarea procurorului, ├«n cel mult 30 de zile de la data ├«nregistr─ârii cererii. Pre┼čedintele instan┼úei ierarhic superioare celei la care se afl─â cauza ia m─âsuri pentru ├«ncuno┼čtin┼úarea p─âr┼úilor.
 
 
 
     
Premiile lui Bihorel
eBihoreanul.roPremiile lui Bihorel > 29.11.2012, 08:22
Send to YM Friend Send to a friend Print |
Cuvinte cheie: premii, bihorel, primar, beius, adrian domocos, spitalul beius, malpraxis, vladimir topala
Voteaza articol:
1/52/53/54/55/5
Scor: 3,4 / 5 (51 voturi)

Comentarii:
Nume:*
Titlu:*
Email:*
Introduceţi textul din imaginea alăturată:*
Comentariu:*
Anunţă-mă dacă apar comentarii noi
  adaugă
    * Câmpuri obligatorii.

Comentarii (10):

INFO   [01.12.2012, 17:11]
S-e aude prin Beius ca respectivul nici nu a binevoit s-a se prezinte la concurs ,cica altcineva , din primarie ar fi scris lucrarea ,doar la scris are o problema,transpira si cand semneaza.Solicitati expertiza grafologica ,macar din acest punct de vedere s-a fie corect concursul ,referitor la continutul stiintific al lucrarii nici vorba.S-A VA FIE RUSINE P.N.L.-ISTILOR,CU ASEMENEA PERSONAJE ,FIGURANTI E.T.C.
postat de: UNUL

OPINIE   [01.12.2012, 08:21]
Coras a fost angajat de domocos pentru referinte ,adica dosare penale pe rol ,baietii sunt compatibili din acest punct de vadere,primarul fiind recompensat cu un teren in zona PADIS. Acest teren a fost obtinut de familia CORAS prin metode mai putin ortodoxe,terenul apartinand satului Stancesti .M-a intreb acum care este diferenta intre OAMENII P.D.L.-ului si cei ai U.S.L.-ului ,mi-e frica ca in cel mult 6 luni o s-a regretam votul acordat U.S.L.
postat de: BINSAN

PENALUL DOMOCOS   [30.11.2012, 16:02]
Pana cand il mai lasa liber DNA sa fure ,pe acest parvenit primarel de Beius Domocos ?! Este revoltator ce face cu banii publici !!! are nu stiu cate dosare penale ,este urmarit penal siiiiiiiiiiiii? nimic !!! oameni de valoare sunt arestati,retinuti ,iar acesta se descurca !!!??? continua abuzurile ! nici ca-i pasa ! face angajari ,in urma cu cateva zile l-a angajat pe sotul contabilei sefe din primarie ,pe dl.Nicolae Daniel pe functie publica ,concurs organizat la urgenta ,pe un post temporar vacant de consilier juridic ! tot ma intreb ,cum se descurca un economist pe post de cosilier juridic ? dar la primaria Beius e totul legal ! in vara aceasta dupa alegerile locale ,domn primar a mai facut o angajare tot pe post de functionar public a dl CORAS Daniel care a fost doar prin trecere pe la primaria Beius ca apoi sa fie detasat Director la ITRSV Bihor .Dar culmea pe postul pentru care s-a tinut concurs era ocupat de o angajata pe nume de Gheb Ramona care revenise din concediu de maternitate in urma cu cateva luni si functionarii de la resurse umane nu au anuntat ANFP ca persoana a revenit ,dar era platita si pe acest post a fost angajat Coras ,deci doi pe acelasi post!!!
postat de: ionut

....   [29.11.2012, 20:40]
Intradevar cineva ar trebui sa raspunda ca nu i-a asigurat doamnei dr Fezekas conditii pt a ramane la Beius! Era un medic de exceptie pt zona noastra!
postat de: ...

Golanul lui Micula   [29.11.2012, 16:40]
T├ómpitul ─âsta seam─ân─â cu Apostu de la Cluj, crez├ónd c─â Beiu┼čul e centrul ┼ú─ârii iar el, Domoco┼č, e un minoritar valoros pe care ├«l ap─âr─â ┼či ┼úiganii, ┼či ungurii, ┼či Baroso ┼či Merkel, ┼či ─âia ┼či ─âilal┼úi. Da-┼úi m─â fra┼úilor procurori un 29 de zile, ca s─â-┼či revin─â din etnobotanicele pe care i le administreaz─â amanta.
postat de: Carp III

@tino   [29.11.2012, 16:31]
Vezi ca ,,ce" nu-i tot una cu ,,care". Mai umbla nitel si pe la acorduri. In rest.... vorba unuia pomenit de tine ÔÇ×Scrie╚Ťi, b─âie╚Ťi, orice, numai scrie╚Ťi!ÔÇŁ !
postat de: iulia

Erat─â   [29.11.2012, 14:51]
Pentru eventualii "gramar nazi": e o eroare "typo". Am apăsat tasta greșită și în loc de "își compară" a ieșit "ăși compară". Corectez acum :-P
postat de: Tino

├Ändemnuri ╚Öi ├«ndemnuri   [29.11.2012, 14:48]
Iulia drag─â, cu ├«ndemnuri de acest gen, cu mesaje at├ót de agramate, nu se va mobiliza nimeni. Eventual se va mobiliza acea parte a beiu╚Öenilor ce g├óndesc ╚Öi se exprim─â similar ╚Ťie: incoerent ╚Öi agramat. Eu m─â ├«ntreb de ce nu scrie bihoreanul astfel de articole abia dup─â ce exist─â o sentin╚Ť─â judec─âtoreasc─â. Seam─ân─â a b├órf─â ieftin─â, a "f─âc─âtur─â". C├ót despre eticheta pus─â beiu╚Öenilor, cea de "olteni ai Bihorului", mi se pare cel pu╚Ťin o b─âd─âr─ânie. Dar dac─â suntem compara╚Ťi cu oltenii, cei ce au dat acestei ╚Ť─âri un: Nicolae B─âlcescu, Ion Heliade R─âdulescu, Gheorghe Magheru, Costache Romanescu, Cristian Tell, Constantin Br├óncu╚Öi, Eugen Ionesco ╚Öi chiar o Ecaterina Teodoroiu sau un Tudor Vladimirescu parc─â nu mai sunt vorbe de ocar─â. Atunci c├ónd e╚Öti comaparat cu oameni dintr-o regiune ce ├«n vremurile trecute au pus pe jar Imperiul Habsburgic, ce au purtat steagul Rom├óniei, a╚Öa cum ├«l ╚Ötim azi , pentru prima dat─â, ce au auzit primii, la R├ómnicu V├ólcea, imnul na╚Ťional de azi - "De╚Öteapt─â-te rom├óne", parc─â ├«╚Ťi pare bine c─â nu e╚Öti un am─âr├ót ce scrie la gazet─â f─âr─â a ╚Öti cu cine ─â╚Öi compar─â vecinii, prietenii sau du╚Ömanii d├ónd dovad─â de o incultur─â cras─â ╚Öi o lips─â de bun sim╚Ť asemenea.
postat de: Tino

jos cu ei   [29.11.2012, 10:45]
beiusenilor, afara cu maimutele pe care nu-i intereseaza de noi. de ce nu s-a luptat primarul pentreu d-na dr.Fazekas, care a fost un medic de exceptie sa ramana la beius nu pentru excrocul de Topala. SA_I DAM AFARA PE TOTI IN FRUNTE CU PRIMARUL. SA LE FIE RUSINA CA BOLNAVII NU AU CE MANCA IN SPITAL SI EI FAC CE VOR CU BANII NISTRII. JOS CU EI!!!!!!!!!!!!!
postat de: iulia

Si pe cand ce face bolovanul ?   [29.11.2012, 08:33]
Sper sa nu-l uitati pe maimutoi !
postat de: Oradean

 
Foto Bihoreanul
 
Streetball ├«n Pia┼úa Unirii: Baschetbali┼čtii de la CSM au jucat ├«mpotriva copiilor (FOTO/VIDEO)
 
Actual
 
Eurodeputatul ungar Laszlo Tokes a desfiin┼úat pur ┼či simplu proiectul UDMR privind autonomia ┼óinutului Secuiesc, spun├ónd c─â are ├«ndoieli c─â ar fi serios ┼či c─â ar fi parte a unui "pact" ├«ntre Kelemen Hunor ┼či Victor Ponta. De altfel, Tokes afirm─â c─â "clica Verestoy-Marko-Kelemen a sabotat cauza autonomiei" ┼či din acest motiv maghiarii din Transilvania sunt "r─âma┼či ├«n urm─â" cu dob├óndirea autonomiei.
 
Bucure┼čtiul a fost desemnat, vineri, la Geneva, de membrii Comitetului Executiv al UEFA, s─â g─âzduiasc─â, pe Arena Na┼úional─â, patru meciuri, trei din faza grupelor ┼či unul din optimile de final─â, ├«n cadrul turneului final al Campionatului European de fotbal din 2020, al─âturi de alte 12 ora┼če.
 
Sco┼úia va r─âm├óne ├«n Regatul cu care s-a unit ├«n urm─â cu 300 de ani, sugereaz─â primele rezultate ale referendumului pentru independen┼ú─â, precum ┼či proiec┼úiile BBC ┼či The Guardian.
 
 
 
 
Anun╚Ťuri gratuite
 
 
Sport
 
Reprezentan┼úii justi┼úiei bihorene au renun┼úat pentru c├óteva zile la robe ┼či au ├«mbr─âcat echipamentul de tenis pentru a-┼či stabili ├«nt├óietatea pe terenul de sport, ├«n cadrul celei de-a VII-a edi┼úii a Trofeului Justi┼úiei. Competi┼úia, desf─â┼čurat─â ├«n prima parte a acestei s─âpt─âm├óni, pe trei baze sportive or─âdene, a reunit 12 participan┼úi ┼či l-a avut c├ó┼čtig─âtor pe judec─âtorul Antik Levente, care domin─â de c├ó┼úiva ani aceast─â competi┼úie.
 
Bucure┼čtiul a fost desemnat, vineri, la Geneva, de membrii Comitetului Executiv al UEFA, s─â g─âzduiasc─â, pe Arena Na┼úional─â, patru meciuri, trei din faza grupelor ┼či unul din optimile de final─â, ├«n cadrul turneului final al Campionatului European de fotbal din 2020, al─âturi de alte 12 ora┼če.
 
Asocia┼úia Jude┼úean─â de fotbal a amendat echipa de juniori Universitatea Oradea, dup─â ce antrenorul echipei adverse, CF Bihorul Beiu┼č, a fost b─âtut de un p─ârinte p├ón─â a r─âmas incon┼čtient. Victima este beiu┼čanul Alin Popa, iar agresorul - unul dintre p─ârin┼úii juc─âtorilor de la Universitatea.
 
 
Bihoreanul TV
 
Se încarcă...
Se încarcă...
 
Oradea noastr─â
 
Calendaristic, vara s-a ├«ncheiat, iar p├ón─â s─â ├«nceap─â sezonul rece, or─âdenii sunt ├«ndemna┼úi la h─ârnicie. Pe 22 septembrie, Prim─âria ┼či operatorul licen┼úiat de salubritate al municipiului, RER Ecologic Service, dau startul campaniei de cur─â┼úenie de toamn─â.