Edi╚Ťia tip─ârit─â
 
   
 
P─ârerea noastr─â
 
folclor de bihor.jpg

Folclor
de Bihor

de Mircea Chiril─â

M-am ├«ntrebat mereu de ce ofertele la licita┼úii se trimit ├«n dosare voluminoase, cu tabele ┼či calcule stufoase. Mai bine s-ar trimite pe portative, ├«n cheia sol, nu cu cifre, ci cu note muzicale. Asta pentru c─â experien┼úa arat─â c─â mai toate licita┼úiile sunt cu c├óntec.
 
 
zic si eu.jpg

Zic ┼či eu

de Adrian Cri┼č

G├óndit─â de PDL, dar aplicat─â ┼či chiar accelerat─â de PSD, regionalizarea ├«ncepe s─â-┼či arate tot mai mult efectele asupra Oradiei ┼či or─âdenilor. Politruci f─âr─â glorie, pu┼či ├«n fruntea unor institu┼úii pe care sunt obseda┼úi s─â le "reorganizeze" a┼ča cum ├«┼či marcheaz─â c├óinii teritoriile, f─âc├ónd pipi pe ele, mut─â de colo-colo oameni ┼či structuri, f─âr─â dezbateri ┼či f─âr─â explica┼úii, ba p├ón─â ┼či f─âr─â acte ├«n bun─â regul─â.
 
 

Cum a fost?

de Lucian Cremeneanu

├Än Parcul Nicolae B─âlcescu a r─âs─ârit o scen─â metalic─â gigantic─â. E argintie, sclipitoare ┼či cu acoperi┼č alb. La 10 metri de ea, un tobogan gonflabil ro┼ču, mare ┼či el. ├Än ambele locuri se joac─â, dar nu ├«n acela┼či fel. ├Än vreme ce pe tobogan se ca┼ú─âr─â copii ferici┼úi de iluzia unui derdelu┼č ├«n miez de var─â, pe scen─â 15 actori de la Teatrul Regina Maria preg─âtesc joaca din toamn─â. Pe podeaua de sub monstrul metalic e un podium ┼či o mini-piramid─â din scaune de lemn. ├Än acest decor se na┼čte, ├«n v─âzul lumii, o pies─â de teatru.
 
 
 
     
 
Newsletter
 
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
   
 
Magazin
 
Nepoata pre┼čedintelui Traian B─âsescu, Sofia Anais, a ├«mplinit un an. Micu┼úa a fost s─ârb─âtorit─â ├«n familie ┼či, c├ónd i s-a prezentat o tav─â cu mai multe obiecte, Sofia Anais a ales o b─ârcu┼ú─â. La eveniment au participat bunicii micu┼úei precum ┼či primarul Chi┼čin─âului, Dorin Chirtoac─â, na┼čul acesteia.
 
Angelina Jolie ┼či Brad Pitt s-au c─âs─âtorit recent dup─â o rela┼úie de opt ani. Ceremonia a avut loc pe proprietatea cuplului din Fran┼úa, iar mireasa a purtat o rochie care a avut imprimante desene realizate de cei ┼čase copii ai ei.
 
Mai multe manechine minore ale agen┼úiei Gaby's Models din Satu Mare au ap─ârut ├«n ipostaze ┼čocante ├«ntr-o prezentare de mod─â a designerului Zsolt Popa, care le-a echipat pe acestea cu c─âlu┼č ┼či c─âtu┼če.
 
   
 
Spune ce crezi
 
Consideraţi întemeiată decizia primăriei orădene de a nu mai finanţa clubul FC Bihor?




sau vezi rezultatele
 
     
 
Premiile lui Bihorel
 
Vreme de cinci ani nu a cutezat nimeni s─â politizeze manifest─ârile din cadrul T├órgului Agro Bihor. Asta p├ón─â vinerea trecut─â, c├ónd - invitat s─â ┼úin─â un speech - pre┼čedintele Consiliului Jude┼úean Bihor, Cornel Popa, i-a felicitat pe organizatori ┼či a spus c─â regret─â c─â niciunul dintre guvernele care s-au perindat la conducerea ┼ú─ârii nu ┼či-a f─âcut datoria fa┼ú─â de agricultur─â ┼či agricultori a┼ča cum ar fi trebuit.
 
Milionarul Ioan Micula a scos to┼úi a┼čii din m├ónec─â pentru nunta fiicei celei mari, Olivia, care a avut loc s├ómb─âta trecut─â. Evenimentul s-a ┼úinut ├«n fostul restaurant Transilvania, transformat - cu pre┼úul unei amenzi, al unei pl├óngeri penale ┼či al unui proces, asta pe l├óng─â banii investi┼úi - ├«n sal─â de nun┼úi.
 
Cam a┼ča ar trebui s─â sune un anun┼ú de angajare de politicieni, ┼úin├ónd cont de ordonan┼úa de urgen┼ú─â dat─â de premierul Victor Ponta, prin care se legifereaz─â traseismul politic. M─âsura luat─â, ├«n ciuda criticilor, mi se pare foarte fireasc─â. P─âi, dac─â politica este o curv─â, cei care o practic─â cum a┼úi vrea s─â fie?
 
   
 
De știut
 
mircea-dumitrescu.jpg

Bihoreanul
la medic

de Mircea Dumitrescu

Spectrul radia┼úiei solare se compune din radia┼úii infraro┼čii (57%), luminoase (41-42%) ┼či ultraviolete (1-2%). Intensitatea radia┼úiei solare variaz─â ├«n raport cu zona geografic─â, relieful ei, anotimpul, gradul de poluare atmosferic─â etc.
 
 
mircea-ursuta.jpg

Avocatul Bihoreanului

de Mircea Ursuta

Săptămâna trecută am prezentat măsurile de protecţie ce pot fi luate conform Noului cod de procedură penală cu privire la protecţia martorilor ameninţaţi sau vulnerabili în faza de urmărire penală, urmând ca, în continuare să prezint măsurile de protecţie ce pot fi luate de instanţă după trimiterea în judecată a inculpaţilor.
 
 
 
     
Premiile lui Bihorel
eBihoreanul.roPremiile lui Bihorel > 29.11.2012, 08:22
Send to YM Friend Send to a friend Print |
Cuvinte cheie: premii, bihorel, primar, beius, adrian domocos, spitalul beius, malpraxis, vladimir topala
Voteaza articol:
1/52/53/54/55/5
Scor: 3,4 / 5 (50 voturi)

Comentarii:
Nume:*
Titlu:*
Email:*
Introduceţi textul din imaginea alăturată:*
Comentariu:*
Anunţă-mă dacă apar comentarii noi
  adaugă
    * Câmpuri obligatorii.

Comentarii (10):

INFO   [01.12.2012, 17:11]
S-e aude prin Beius ca respectivul nici nu a binevoit s-a se prezinte la concurs ,cica altcineva , din primarie ar fi scris lucrarea ,doar la scris are o problema,transpira si cand semneaza.Solicitati expertiza grafologica ,macar din acest punct de vedere s-a fie corect concursul ,referitor la continutul stiintific al lucrarii nici vorba.S-A VA FIE RUSINE P.N.L.-ISTILOR,CU ASEMENEA PERSONAJE ,FIGURANTI E.T.C.
postat de: UNUL

OPINIE   [01.12.2012, 08:21]
Coras a fost angajat de domocos pentru referinte ,adica dosare penale pe rol ,baietii sunt compatibili din acest punct de vadere,primarul fiind recompensat cu un teren in zona PADIS. Acest teren a fost obtinut de familia CORAS prin metode mai putin ortodoxe,terenul apartinand satului Stancesti .M-a intreb acum care este diferenta intre OAMENII P.D.L.-ului si cei ai U.S.L.-ului ,mi-e frica ca in cel mult 6 luni o s-a regretam votul acordat U.S.L.
postat de: BINSAN

PENALUL DOMOCOS   [30.11.2012, 16:02]
Pana cand il mai lasa liber DNA sa fure ,pe acest parvenit primarel de Beius Domocos ?! Este revoltator ce face cu banii publici !!! are nu stiu cate dosare penale ,este urmarit penal siiiiiiiiiiiii? nimic !!! oameni de valoare sunt arestati,retinuti ,iar acesta se descurca !!!??? continua abuzurile ! nici ca-i pasa ! face angajari ,in urma cu cateva zile l-a angajat pe sotul contabilei sefe din primarie ,pe dl.Nicolae Daniel pe functie publica ,concurs organizat la urgenta ,pe un post temporar vacant de consilier juridic ! tot ma intreb ,cum se descurca un economist pe post de cosilier juridic ? dar la primaria Beius e totul legal ! in vara aceasta dupa alegerile locale ,domn primar a mai facut o angajare tot pe post de functionar public a dl CORAS Daniel care a fost doar prin trecere pe la primaria Beius ca apoi sa fie detasat Director la ITRSV Bihor .Dar culmea pe postul pentru care s-a tinut concurs era ocupat de o angajata pe nume de Gheb Ramona care revenise din concediu de maternitate in urma cu cateva luni si functionarii de la resurse umane nu au anuntat ANFP ca persoana a revenit ,dar era platita si pe acest post a fost angajat Coras ,deci doi pe acelasi post!!!
postat de: ionut

....   [29.11.2012, 20:40]
Intradevar cineva ar trebui sa raspunda ca nu i-a asigurat doamnei dr Fezekas conditii pt a ramane la Beius! Era un medic de exceptie pt zona noastra!
postat de: ...

Golanul lui Micula   [29.11.2012, 16:40]
T├ómpitul ─âsta seam─ân─â cu Apostu de la Cluj, crez├ónd c─â Beiu┼čul e centrul ┼ú─ârii iar el, Domoco┼č, e un minoritar valoros pe care ├«l ap─âr─â ┼či ┼úiganii, ┼či ungurii, ┼či Baroso ┼či Merkel, ┼či ─âia ┼či ─âilal┼úi. Da-┼úi m─â fra┼úilor procurori un 29 de zile, ca s─â-┼či revin─â din etnobotanicele pe care i le administreaz─â amanta.
postat de: Carp III

@tino   [29.11.2012, 16:31]
Vezi ca ,,ce" nu-i tot una cu ,,care". Mai umbla nitel si pe la acorduri. In rest.... vorba unuia pomenit de tine ÔÇ×Scrie╚Ťi, b─âie╚Ťi, orice, numai scrie╚Ťi!ÔÇŁ !
postat de: iulia

Erat─â   [29.11.2012, 14:51]
Pentru eventualii "gramar nazi": e o eroare "typo". Am apăsat tasta greșită și în loc de "își compară" a ieșit "ăși compară". Corectez acum :-P
postat de: Tino

├Ändemnuri ╚Öi ├«ndemnuri   [29.11.2012, 14:48]
Iulia drag─â, cu ├«ndemnuri de acest gen, cu mesaje at├ót de agramate, nu se va mobiliza nimeni. Eventual se va mobiliza acea parte a beiu╚Öenilor ce g├óndesc ╚Öi se exprim─â similar ╚Ťie: incoerent ╚Öi agramat. Eu m─â ├«ntreb de ce nu scrie bihoreanul astfel de articole abia dup─â ce exist─â o sentin╚Ť─â judec─âtoreasc─â. Seam─ân─â a b├órf─â ieftin─â, a "f─âc─âtur─â". C├ót despre eticheta pus─â beiu╚Öenilor, cea de "olteni ai Bihorului", mi se pare cel pu╚Ťin o b─âd─âr─ânie. Dar dac─â suntem compara╚Ťi cu oltenii, cei ce au dat acestei ╚Ť─âri un: Nicolae B─âlcescu, Ion Heliade R─âdulescu, Gheorghe Magheru, Costache Romanescu, Cristian Tell, Constantin Br├óncu╚Öi, Eugen Ionesco ╚Öi chiar o Ecaterina Teodoroiu sau un Tudor Vladimirescu parc─â nu mai sunt vorbe de ocar─â. Atunci c├ónd e╚Öti comaparat cu oameni dintr-o regiune ce ├«n vremurile trecute au pus pe jar Imperiul Habsburgic, ce au purtat steagul Rom├óniei, a╚Öa cum ├«l ╚Ötim azi , pentru prima dat─â, ce au auzit primii, la R├ómnicu V├ólcea, imnul na╚Ťional de azi - "De╚Öteapt─â-te rom├óne", parc─â ├«╚Ťi pare bine c─â nu e╚Öti un am─âr├ót ce scrie la gazet─â f─âr─â a ╚Öti cu cine ─â╚Öi compar─â vecinii, prietenii sau du╚Ömanii d├ónd dovad─â de o incultur─â cras─â ╚Öi o lips─â de bun sim╚Ť asemenea.
postat de: Tino

jos cu ei   [29.11.2012, 10:45]
beiusenilor, afara cu maimutele pe care nu-i intereseaza de noi. de ce nu s-a luptat primarul pentreu d-na dr.Fazekas, care a fost un medic de exceptie sa ramana la beius nu pentru excrocul de Topala. SA_I DAM AFARA PE TOTI IN FRUNTE CU PRIMARUL. SA LE FIE RUSINA CA BOLNAVII NU AU CE MANCA IN SPITAL SI EI FAC CE VOR CU BANII NISTRII. JOS CU EI!!!!!!!!!!!!!
postat de: iulia

Si pe cand ce face bolovanul ?   [29.11.2012, 08:33]
Sper sa nu-l uitati pe maimutoi !
postat de: Oradean

 
Foto Bihoreanul
 
Nunta Oliviei Micula, din interior: Invitaţii au petrecut până dimineaţa într-o sală cu decoruri somptuoase (FOTO/VIDEO)
 
Actual
 
Dup─â ce ┼či-a anun┼úat candidatura ca independent─â la Pre┼čedin┼úie, Monica Macovei a anun┼úat, mar┼úi, c─â pleac─â din PDL, atac├óndu-l pe candidatul desemnat de PDL ┼či PNL, Klaus Iohannis, despre care a spus c─â nu are nicio viziune.
 
Bugetarii care au ob┼úinut venituri nelegale de natur─â salarial─â nu mai trebuie s─â dea banii ├«napoi la stat. Senatul a extins, luni sear─â, amnistierea fiscal─â de la personalul din ├«nv─â┼ú├óm├ónt la to┼úi bugetarii care au ob┼úinut venituri constatate a fi nelegale prin rapoartele Cur┼úii de Conturi sau alte institu┼úii de control, ace┼čtia fiind exonera┼úi de la restituirea sumelor.
 
Compania orădenă de telecomunicaţii RCS&RDS va lansa un serviciu video la cerere, denumit Digi Play, care va funcţiona ca o platformă online pe care vor fi difuzate în special filme. Seviciul urmează să fie lansat în luna septembrie.
 
 
 
 
Anun╚Ťuri gratuite
 
 
Sport
 
Judoka bihoreni au avut o bun─â evolu╚Ťie la turneul interna╚Ťional de judo de la Drobeta Turnu Severin, dotat cu ÔÇ×Cupa Drobeta" ╚Öi de╚Öi au participat sportivi din 10 ╚Ť─âri, au reu╚Öit mai multe clas─âri pe podium. De altfel, ├«n ierarhia pe cluburi, de la finalul ├«ntrecerilor, cu 120 de puncte, JC Liberty LPS-CSS Oradea s-a situat pe locul al II-lea.
 
Doi juc─âtori de la FC Bihor ╚Öi unul de la LPS Bihorul fac parte din lotul na╚Ťionalei de fotbal U19 a Rom├óniei care va ├«nt├ólni vineri echipa U20 a Angliei, ├«ntr-un joc test programat ├«n deplasare. Fra╚Ťii Petric─âu, Adrian ╚Öi Valentin, de la FC Bihor, ╚Öi Andy Asandului, de la LPS Bihorul, reprezint─â jude╚Ťul Bihor ├«n reprezentativa preg─âtit─â de Doru Isac pentru acest joc.
 
Runda a doua a campionatului Ligii a IV-a Bihor la fotbal a consemnat patru victorii ale gazdelor, un succes al oaspe╚Ťilor ╚Öi trei rezultate de egalitate. Derby-ul FC Hidi╚Öel - Luceaf─ârul Oradea s-a ├«ncheiat remiz─â, 0-0, iar la S├óntandrei, Cri╚Öul s-a impus cu 3-2, prin dou─â goluri marcate ├«n prelungiri. Scorul etapei l-a realizat ├«ns─â CSU Partium Oradea, 7-0, cu Cri╚Öul Ale╚Öd.
 
 
Bihoreanul TV
 
Se încarcă...
Se încarcă...
 
Oradea noastr─â
 
Direc┼úia de Management Proiecte cu Finan┼úare Interna┼úional─â este f─âr─â doar ┼či poate cea mai important─â structur─â a Prim─âriei Oradea, av├ónd pe m├ón─â, ├«n acest an, 84% din bugetul de investi┼úii al ora┼čului. ├Än spatele acestor proiecte stau 15 func┼úionari care, spune ┼čeful Direc┼úiei, Marius Mo┼č, se str─âduiesc s─â g─âseasc─â solu┼úii pentru toate problemele. A┼ča ajung, pe r├ónd ┼či de nevoie, s─â fie pricepu┼úi ├«n inginerie, medicin─â, infrastructur─â rutier─â...