Edi╚Ťia tip─ârit─â
 
   
 
P─ârerea noastr─â
 
folclor de bihor.jpg

Folclor
de Bihor

de Mircea Chiril─â

Faptele. Hidroserv, o firm─â ce deserve┼čte Hidroelectrica, rupe un st─âvilar ┼či comuna Luga┼ču de Jos r─âm├óne f─âr─â ap─â, adic─â exact ce-┼či doreau s─âtenii ├«n preajma Pa┼čtilor. Primarul urbei, ┼×orban Levente, vorbe┼čte f─â┼úi┼č de un act de sabotaj, pentru c─â echipa care a lucrat era condus─â de un liberal, iar liberalii sunt ├«n ur─â cu udemeri┼čtii. Cred c─â domnul primar a v─âzut prea multe filme cu terori┼čti...
 
 
zic si eu.jpg

Zic ┼či eu

de Adrian Cri┼č

Chiar ┼či cei mai nemilo┼či atei pe care ├«i cunosc (┼či ┼čtiu c├ó┼úiva!) s-au ab┼úinut s─âpt─âm├óna trecut─â de la jigniri ┼či chiar de la sarcasme, dovedind ├«ng─âduin┼ú─â fa┼ú─â de cei pe care altminteri ├«i catalogheaz─â f─âr─â menajamente ca habotnici, creduli, ├«napoia┼úi, sclavi ai unei credin┼úe ├«n ceva/cineva care "nu exist─â". ├Än S─âpt─âm├óna Patimilor doar primii doi oameni ├«n stat au reu┼čit s─â dezguste o ┼úar─â ├«ntreag─â: B─âsescu ┼či Ponta.
 
 

Cum a fost?

de Lucian Cremeneanu

Concertul de acum o s─âpt─âm├ón─â al grupului Pas─ârea Rock a fost unul neobi┼čnuit. ├Än primul r├ónd pentru c─â am v─âzut la munc─â un super-grup de muzicieni veni┼úi din direc┼úii diferite, dar cu leg─âturi destul de str├ónse ├«ntre ei. Doar doi dintre cei de pe scen─â (chitaristul Teo Boar ┼či cl─âparul Vlady Cnejevici) nu au leg─âturi directe cu Phoenix.
 
 
 
     
 
Newsletter
 
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
   
 
Magazin
 
Printr-un ciudat joc al juriului, românul Cristian Spiridon sau Tarky, cunoscut pentru scandalul sexual cu Mihai Trăistariu, a ajuns în semifinalele concursului Britain's Got Talent. Asta chiar dacă momentul său artistic a fost respins de juraţi.
 
O carte despre viaţa megastarului Michael Jackson, scrisă de bodyguarzii săi, dezvăluie că artistul a avut o iubită româncă.
 
Darcy Oake, un magician de origine canadian─â, a uimit juriul ┼či spectatorii concursului Britain's Got Talent, cu un num─âr incredibil de iluzie cu porumbei albi.
 
   
 
Spune ce crezi
 
Care crede┼úi c─â e coali┼úia cea mai potrivit─â s─â conduc─â administra┼úia local─â ├«n Bihor ┼či ├«n Oradea?






sau vezi rezultatele
 
     
 
Premiile lui Bihorel
 
Mul┼úi or─âdeni cu conturi pe Facebook s-au amuzat copios, s─âpt─âm├óna trecut─â, v─âz├ónd o poz─â inedit─â. O or─âdeanc─â a surprins ├«n trafic ma┼čina de ridic─âri auto a Prim─âriei ├«n timp ce transporta... o c─âru┼ú─â. Poli┼úi┼čtii locali au ridicat atelajul din zona str─âzii Gheorghe Doja, mai sus de Spitalul Jude┼úean.
 
Cum nu are nici energie, nici ┼čtiin┼ú─â ┼či nici r─âbdare s─â se ocupe de baiurile reale ale jude┼úului, pre┼čedintele CJ Bihor, Cornel Popa, ├«┼či face de lucru singur cu m─ârun┼úi┼čuri ce ├«i aduc b─ât─âi de cap la care nici cu g├óndul nu g├óndea. Ultima isprav─â e ideea de a organiza, la finele s─âpt─âm├ónii trecute, Zilele Bihorului, o chestie nici festival, nici carnaval, pentru a marca 95 de ani de la intrarea Armatei Rom├óne ├«n Oradea dup─â Unirea din 1918 ┼či de a unge cet─â┼úeni de onoare post-mortem c├ó┼úiva ├«nainta┼či.
 
Mii de or─âdeni se vor ├«nghesui la plimbare pe Dealul Ciuperca! Dac─â nu de dragul peisajelor, m─âcar ca s-o vad─â pe Angelina Jolie. Dup─â ce ├«n urm─â cu trei ani firma Proiect Bihor o "amplasa" pe celebra actri┼ú─â ├«n simul─ârile realizate pentru f├ónt├óna artezian─â ce urma s─â fie amenajat─â ├«n mijlocul turbogira┼úiei din zona Cele Trei Cri┼čuri (┼či n-a mai fost), Angelina apare acum ┼či ├«n imaginile realizate de firma Poliart care prezint─â cum va ar─âta Dealul Ciuperca, ┼či-nc─â ┼úin├óndu-l ├«n bra┼úe pe fiul ei, Maddox.
 
   
 
De știut
 
mircea-dumitrescu.jpg

Bihoreanul
la medic

de Mircea Dumitrescu

Constipa┼úia cronic─â este foarte r─âsp├óndit─â ├«n ┼ú─ârile cu standarde ridicate de civiliza┼úie, 10% din popula┼úie lu├ónd laxative ├«n mod constant. Cauzele cele mai frecvente sunt neglijarea impulsului de defeca┼úie ┼či lipsa de ini┼úiere a acesteia, cu acumularea ulterioar─â de materii fecale uscate ├«n cantitate mare la nivelul rectului.
 
 
mircea-ursuta.jpg

Avocatul Bihoreanului

de Mircea Ursuta

A┼ča cum ar─âtam s─âpt─âm├óna trecut─â, am├ónarea aplic─ârii pedepsei este o institu┼úie nou─â ├«n dreptul penal rom├ón, nefiind considerat─â condamnare potrivit noului cod penal. Spre deosebire de renun┼úarea la pedeaps─â care se dispune f─âr─â a se institui obliga┼úii ├«n sarcina autorului infrac┼úiunii, am├ónarea aplic─ârii pedepsei implic─â stabilirea unor obliga┼úii ┼či m─âsuri de supraveghere pe perioada termenului de supraveghere.
 
 
 
     
Premiile lui Bihorel
eBihoreanul.roPremiile lui Bihorel > 29.11.2012, 08:22
Send to YM Friend Send to a friend Print |
Cuvinte cheie: premii, bihorel, primar, beius, adrian domocos, spitalul beius, malpraxis, vladimir topala
Voteaza articol:
1/52/53/54/55/5
Scor: 3,3 / 5 (41 voturi)

Comentarii:
Nume:*
Titlu:*
Email:*
Introduceţi textul din imaginea alăturată:*
Comentariu:*
Anunţă-mă dacă apar comentarii noi
  adaugă
    * Câmpuri obligatorii.

Comentarii (10):

INFO   [01.12.2012, 17:11]
S-e aude prin Beius ca respectivul nici nu a binevoit s-a se prezinte la concurs ,cica altcineva , din primarie ar fi scris lucrarea ,doar la scris are o problema,transpira si cand semneaza.Solicitati expertiza grafologica ,macar din acest punct de vedere s-a fie corect concursul ,referitor la continutul stiintific al lucrarii nici vorba.S-A VA FIE RUSINE P.N.L.-ISTILOR,CU ASEMENEA PERSONAJE ,FIGURANTI E.T.C.
postat de: UNUL

OPINIE   [01.12.2012, 08:21]
Coras a fost angajat de domocos pentru referinte ,adica dosare penale pe rol ,baietii sunt compatibili din acest punct de vadere,primarul fiind recompensat cu un teren in zona PADIS. Acest teren a fost obtinut de familia CORAS prin metode mai putin ortodoxe,terenul apartinand satului Stancesti .M-a intreb acum care este diferenta intre OAMENII P.D.L.-ului si cei ai U.S.L.-ului ,mi-e frica ca in cel mult 6 luni o s-a regretam votul acordat U.S.L.
postat de: BINSAN

PENALUL DOMOCOS   [30.11.2012, 16:02]
Pana cand il mai lasa liber DNA sa fure ,pe acest parvenit primarel de Beius Domocos ?! Este revoltator ce face cu banii publici !!! are nu stiu cate dosare penale ,este urmarit penal siiiiiiiiiiiii? nimic !!! oameni de valoare sunt arestati,retinuti ,iar acesta se descurca !!!??? continua abuzurile ! nici ca-i pasa ! face angajari ,in urma cu cateva zile l-a angajat pe sotul contabilei sefe din primarie ,pe dl.Nicolae Daniel pe functie publica ,concurs organizat la urgenta ,pe un post temporar vacant de consilier juridic ! tot ma intreb ,cum se descurca un economist pe post de cosilier juridic ? dar la primaria Beius e totul legal ! in vara aceasta dupa alegerile locale ,domn primar a mai facut o angajare tot pe post de functionar public a dl CORAS Daniel care a fost doar prin trecere pe la primaria Beius ca apoi sa fie detasat Director la ITRSV Bihor .Dar culmea pe postul pentru care s-a tinut concurs era ocupat de o angajata pe nume de Gheb Ramona care revenise din concediu de maternitate in urma cu cateva luni si functionarii de la resurse umane nu au anuntat ANFP ca persoana a revenit ,dar era platita si pe acest post a fost angajat Coras ,deci doi pe acelasi post!!!
postat de: ionut

....   [29.11.2012, 20:40]
Intradevar cineva ar trebui sa raspunda ca nu i-a asigurat doamnei dr Fezekas conditii pt a ramane la Beius! Era un medic de exceptie pt zona noastra!
postat de: ...

Golanul lui Micula   [29.11.2012, 16:40]
T├ómpitul ─âsta seam─ân─â cu Apostu de la Cluj, crez├ónd c─â Beiu┼čul e centrul ┼ú─ârii iar el, Domoco┼č, e un minoritar valoros pe care ├«l ap─âr─â ┼či ┼úiganii, ┼či ungurii, ┼či Baroso ┼či Merkel, ┼či ─âia ┼či ─âilal┼úi. Da-┼úi m─â fra┼úilor procurori un 29 de zile, ca s─â-┼či revin─â din etnobotanicele pe care i le administreaz─â amanta.
postat de: Carp III

@tino   [29.11.2012, 16:31]
Vezi ca ,,ce" nu-i tot una cu ,,care". Mai umbla nitel si pe la acorduri. In rest.... vorba unuia pomenit de tine ÔÇ×Scrie╚Ťi, b─âie╚Ťi, orice, numai scrie╚Ťi!ÔÇŁ !
postat de: iulia

Erat─â   [29.11.2012, 14:51]
Pentru eventualii "gramar nazi": e o eroare "typo". Am apăsat tasta greșită și în loc de "își compară" a ieșit "ăși compară". Corectez acum :-P
postat de: Tino

├Ändemnuri ╚Öi ├«ndemnuri   [29.11.2012, 14:48]
Iulia drag─â, cu ├«ndemnuri de acest gen, cu mesaje at├ót de agramate, nu se va mobiliza nimeni. Eventual se va mobiliza acea parte a beiu╚Öenilor ce g├óndesc ╚Öi se exprim─â similar ╚Ťie: incoerent ╚Öi agramat. Eu m─â ├«ntreb de ce nu scrie bihoreanul astfel de articole abia dup─â ce exist─â o sentin╚Ť─â judec─âtoreasc─â. Seam─ân─â a b├órf─â ieftin─â, a "f─âc─âtur─â". C├ót despre eticheta pus─â beiu╚Öenilor, cea de "olteni ai Bihorului", mi se pare cel pu╚Ťin o b─âd─âr─ânie. Dar dac─â suntem compara╚Ťi cu oltenii, cei ce au dat acestei ╚Ť─âri un: Nicolae B─âlcescu, Ion Heliade R─âdulescu, Gheorghe Magheru, Costache Romanescu, Cristian Tell, Constantin Br├óncu╚Öi, Eugen Ionesco ╚Öi chiar o Ecaterina Teodoroiu sau un Tudor Vladimirescu parc─â nu mai sunt vorbe de ocar─â. Atunci c├ónd e╚Öti comaparat cu oameni dintr-o regiune ce ├«n vremurile trecute au pus pe jar Imperiul Habsburgic, ce au purtat steagul Rom├óniei, a╚Öa cum ├«l ╚Ötim azi , pentru prima dat─â, ce au auzit primii, la R├ómnicu V├ólcea, imnul na╚Ťional de azi - "De╚Öteapt─â-te rom├óne", parc─â ├«╚Ťi pare bine c─â nu e╚Öti un am─âr├ót ce scrie la gazet─â f─âr─â a ╚Öti cu cine ─â╚Öi compar─â vecinii, prietenii sau du╚Ömanii d├ónd dovad─â de o incultur─â cras─â ╚Öi o lips─â de bun sim╚Ť asemenea.
postat de: Tino

jos cu ei   [29.11.2012, 10:45]
beiusenilor, afara cu maimutele pe care nu-i intereseaza de noi. de ce nu s-a luptat primarul pentreu d-na dr.Fazekas, care a fost un medic de exceptie sa ramana la beius nu pentru excrocul de Topala. SA_I DAM AFARA PE TOTI IN FRUNTE CU PRIMARUL. SA LE FIE RUSINA CA BOLNAVII NU AU CE MANCA IN SPITAL SI EI FAC CE VOR CU BANII NISTRII. JOS CU EI!!!!!!!!!!!!!
postat de: iulia

Si pe cand ce face bolovanul ?   [29.11.2012, 08:33]
Sper sa nu-l uitati pe maimutoi !
postat de: Oradean

 
Foto Bihoreanul
 
Sus bi┼úele! Bicicli┼čtii or─âdeni ┼či-au cerut drepturile (FOTO/VIDEO)
 
Actual
 
Deputatul PMP Florin Popescu, un apropiat al Elenei Udrea ┼či fost pre┼čedinte al Consiliului Jude┼úean D├ómbovi┼úa, este urm─ârit penal de DNA pentru c─â ar fi cerut mai multor oameni de afaceri 70 de tone de pui. Popescu urma s─â ├«mpart─â puii drept mit─â electoral─â.
 
Pre┼čedintele Traian B─âsescu a f─âcut, miercuri, un portret robot al viitorului pre┼čedinte, care s─â fie un om care a probat deja ceva pentru ┼úar─â, ├«n jur de 40 de ani, cu experien┼ú─â de negociere politic─â, ar─ât├ónd c─â fostul procuror-┼čef al DNA Daniel Morar se ├«ncadreaz─â ├«n acest portret.
 
Guvernul va sesiza Parchetul asupra unor nereguli identificate la Compania de Asigurări-Reasigurări Exim România, controlată de stat prin Eximbank, acuzând inclusiv decontarea de către fosta conducere a unor cheltuieli în scop personal, precum vacanţe, mese la restaurant, bijuterii.
 
 
 
 
Anun╚Ťuri gratuite
 
 
Sport
 
Tinerii fotbali┼čtii ai Clubului Sportiv ┼×colar LPS Bihorul s-au impus ├«n cea de-a treia etap─â a primei faze semifinale din Campionatul Na┼úional de juniori A, ├«n meciul pe care l-au disputat pe teren propriu, la Stadionul Tineretului, ├«n compania forma┼úiei Unirea Alba Iulia. Elevii antrenorului Lucian Stance s-au impus cu scorul de 2-1 ┼či au f─âcut un pas important pentru calificarea ├«n faza urm─âtoare.
 
Handbali┼čtii or─âdeni ai echipei CSM au ajuns la cea de-a 17-a victorie consecutiv─â, dup─â ce ├«n cadrul rundei cu num─ârul 18 din Divizia A au trecut ├«n deplasare, la o diferen┼ú─â de opt goluri de forma┼úia CSS Sighi┼čoara, cu scorul de 37-29. Cu punctaj maxim, or─âdenii sunt virtual promova┼úi ├«n prima lig─â.
 
Returul sferturilor de final─â ale Turneului amical Bihor-Hajd├║-Bihar, organizat de Funda┼úia Euroregiunea Bihor-Hajd├║-Bihar cu sprijinul Consiliului Jude┼úean Bihor, programeaz─â, miercuri, de la ora 17.00, dou─â partide deosebit de interesante, dar ┼či dou─â dueluri ├«n care nu se mai pune problema echipei calificate.
 
 
Bihoreanul TV
 
Se încarcă...
Se încarcă...
 
Oradea noastr─â
 
Din aceast─â s─âpt─âm├ón─â, angaja┼úii Prim─âriei ┼či ai Poli┼úiei Locale, ├«nso┼úi┼úi de medicii veterinari contracta┼úi de municipalitate, vor lua la pas firmele din ora┼č, ca s─â recenzeze c├óinii de┼úinu┼úi de acestea pentru paz─â. P├ón─â acum, ├«n cadrul recens─âm├óntului canin au fost lua┼úi ├«n eviden┼ú─â doar c├óinii persoanelor fizice.