URMĂREȘTE-NE PE
SÂMBĂTĂ, 28 MARTIE 2015
Ediția tipărită
Părerea noastră
Folclor de Bihor
Am scris despre vrăjmăşia pe care organele şi agenţiile de la Bucureşti o arată faţă de orădeni. Acum mă voi referi la ura unor orădeni faţă de cam tot ce mişcă în oraşul ăsta...
Zic şi eu
Nu comit o impudoare dezvăluind că apropierea de Lucian Silaghi mi-a permis să constat că, indiferent de funcţii, n-a fost niciodată un şpăgar, dar şi că, având o consoartă care a luptat ani întregi cu şomajul, a trăit exclusiv din leafa lui, foarte modestă. Ca atare, înţeleg înregimentarea în UNPR...
Cum a fost?
Eram acum câţiva ani la celebrul cabaret Lido de pe Champs-Élysées, aşteptam să înceapă un spectacol. Nimerisem la masă cu un cuplu de berlinezi pensionari aflaţi în excursie culturală prin Paris. "Ai fost vreodată în Berlin?", m-au întrebat. "Nu". "Ar trebui să vii..."
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Sunteţi de acord cu predarea religiei în şcoli?






De stiut
Bihoreanul la medic
Zona de trecere între exocol şi endocol este locul în care debutează majoritatea tumorilor colului uterin. Incidenţa cancerului de col uterin este semnificativ crescută la femeile din clasele socio-economice inferioare, cu debut al vieţii sexuale la vârstă tânără.
Avocatul Bihoreanului
Spre deosebire de vechiul cod penal care prevedea în cazul comiterii mai multor infracţiuni că se aplică doar o singură pedeapsă (cea mai grea) la care se putea adăuga un spor (care, în practică fie nu se adăuga, fie era mic), noul cod penal prevede că se va aplica pedeapsa cea mai grea la care se va adăuga obligatoriu o treime din totalul celorlalte pedepse.
29 Noiembrie 2012, 08:22

Avocat bugetat: Ce face primarul Beiuşului cu banii contribuabililor

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Zona Beiuşului funcţionează după alte legi şi reguli decât restul lumii, iar dovada e o nouă afacere gestionată de primarul urbei, Adrian Domocoş, liberal şi celebru client al DNA. Bihorel a aflat că anul trecut Domocoş a scos din bugetul local 21.000 lei, adică vreo 6.000 euroi, ca să-i angajeze avocat de la Cluj colegului său de partid, medicul Vladimir Topală, în procesul la capătul căruia acesta a fost condamnat pentru malpraxis.

Contractul de reprezentare a fost semnat chiar de Domocoş şi a fost încheiat fără ca edilul să fi obţinut aprobarea Consiliului Local pentru ajutorul financiar acordat doctorului, motiv pentru care PNL-istul s-a ales cu un nou dosar penal, cu încadrarea abuz în serviciu.

Domocoş n-a fost la fel de darnic însă şi faţă de spitalul din Beiuş, obligat să achite împreună cu Topală şi cu un alt medic, Radu Scridon, despăgubiri de peste 145.000 euro către familia unei paciente care a murit pe masa de operaţie. Cum executorii vor să pună proprire pe conturile spitalului din cauza neplăţii despăgubirilor, unitatea riscă să fie închisă. Poate împreună cu primarul...

Citiţi şi "Şpăgi în serie: Primarul Beiuşului, Adrian Domocoş, trimis în judecată şi în "dosarul Unicarm""

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.
10 Comentarii
INFO
S-e aude prin Beius ca respectivul nici nu a binevoit s-a se prezinte la concurs ,cica altcineva , din primarie ar fi scris lucrarea ,doar la scris are o problema,transpira si cand semneaza.Solicitati expertiza grafologica ,macar din acest punct de vedere s-a fie corect concursul ,referitor la continutul stiintific al lucrarii nici vorba.S-A VA FIE RUSINE P.N.L.-ISTILOR,CU ASEMENEA PERSONAJE ,FIGURANTI E.T.C.
Postat 01 Decembrie 2012, 17:11 de UNUL
OPINIE
Coras a fost angajat de domocos pentru referinte ,adica dosare penale pe rol ,baietii sunt compatibili din acest punct de vadere,primarul fiind recompensat cu un teren in zona PADIS. Acest teren a fost obtinut de familia CORAS prin metode mai putin ortodoxe,terenul apartinand satului Stancesti .M-a intreb acum care este diferenta intre OAMENII P.D.L.-ului si cei ai U.S.L.-ului ,mi-e frica ca in cel mult 6 luni o s-a regretam votul acordat U.S.L.
Postat 01 Decembrie 2012, 08:21 de BINSAN
PENALUL DOMOCOS
Pana cand il mai lasa liber DNA sa fure ,pe acest parvenit primarel de Beius Domocos ?! Este revoltator ce face cu banii publici !!! are nu stiu cate dosare penale ,este urmarit penal siiiiiiiiiiiii? nimic !!! oameni de valoare sunt arestati,retinuti ,iar acesta se descurca !!!??? continua abuzurile ! nici ca-i pasa ! face angajari ,in urma cu cateva zile l-a angajat pe sotul contabilei sefe din primarie ,pe dl.Nicolae Daniel pe functie publica ,concurs organizat la urgenta ,pe un post temporar vacant de consilier juridic ! tot ma intreb ,cum se descurca un economist pe post de cosilier juridic ? dar la primaria Beius e totul legal ! in vara aceasta dupa alegerile locale ,domn primar a mai facut o angajare tot pe post de functionar public a dl CORAS Daniel care a fost doar prin trecere pe la primaria Beius ca apoi sa fie detasat Director la ITRSV Bihor .Dar culmea pe postul pentru care s-a tinut concurs era ocupat de o angajata pe nume de Gheb Ramona care revenise din concediu de maternitate in urma cu cateva luni si functionarii de la resurse umane nu au anuntat ANFP ca persoana a revenit ,dar era platita si pe acest post a fost angajat Coras ,deci doi pe acelasi post!!!
Postat 30 Noiembrie 2012, 16:02 de ionut
....
Intradevar cineva ar trebui sa raspunda ca nu i-a asigurat doamnei dr Fezekas conditii pt a ramane la Beius! Era un medic de exceptie pt zona noastra!
Postat 29 Noiembrie 2012, 20:40 de ...
Golanul lui Micula
Tâmpitul ăsta seamănă cu Apostu de la Cluj, crezând că Beiuşul e centrul ţării iar el, Domocoş, e un minoritar valoros pe care îl apără şi ţiganii, şi ungurii, şi Baroso şi Merkel, şi ăia şi ăilalţi. Da-ţi mă fraţilor procurori un 29 de zile, ca să-şi revină din etnobotanicele pe care i le administrează amanta.
Postat 29 Noiembrie 2012, 16:40 de Carp III
@tino
Vezi ca ,,ce" nu-i tot una cu ,,care". Mai umbla nitel si pe la acorduri. In rest.... vorba unuia pomenit de tine „Scrieți, băieți, orice, numai scrieți!” !
Postat 29 Noiembrie 2012, 16:31 de iulia
Erată
Pentru eventualii "gramar nazi": e o eroare "typo". Am apăsat tasta greșită și în loc de "își compară" a ieșit "ăși compară". Corectez acum :-P
Postat 29 Noiembrie 2012, 14:51 de Tino
Îndemnuri și îndemnuri
Iulia dragă, cu îndemnuri de acest gen, cu mesaje atât de agramate, nu se va mobiliza nimeni. Eventual se va mobiliza acea parte a beiușenilor ce gândesc și se exprimă similar ție: incoerent și agramat. Eu mă întreb de ce nu scrie bihoreanul astfel de articole abia după ce există o sentință judecătorească. Seamănă a bârfă ieftină, a "făcătură". Cât despre eticheta pusă beiușenilor, cea de "olteni ai Bihorului", mi se pare cel puțin o bădărănie. Dar dacă suntem comparați cu oltenii, cei ce au dat acestei țări un: Nicolae Bălcescu, Ion Heliade Rădulescu, Gheorghe Magheru, Costache Romanescu, Cristian Tell, Constantin Brâncuși, Eugen Ionesco și chiar o Ecaterina Teodoroiu sau un Tudor Vladimirescu parcă nu mai sunt vorbe de ocară. Atunci când ești comaparat cu oameni dintr-o regiune ce în vremurile trecute au pus pe jar Imperiul Habsburgic, ce au purtat steagul României, așa cum îl știm azi , pentru prima dată, ce au auzit primii, la Râmnicu Vâlcea, imnul național de azi - "Deșteaptă-te române", parcă îți pare bine că nu ești un amărât ce scrie la gazetă fără a ști cu cine ăși compară vecinii, prietenii sau dușmanii dând dovadă de o incultură crasă și o lipsă de bun simț asemenea.
Postat 29 Noiembrie 2012, 14:48 de Tino
jos cu ei
beiusenilor, afara cu maimutele pe care nu-i intereseaza de noi. de ce nu s-a luptat primarul pentreu d-na dr.Fazekas, care a fost un medic de exceptie sa ramana la beius nu pentru excrocul de Topala. SA_I DAM AFARA PE TOTI IN FRUNTE CU PRIMARUL. SA LE FIE RUSINA CA BOLNAVII NU AU CE MANCA IN SPITAL SI EI FAC CE VOR CU BANII NISTRII. JOS CU EI!!!!!!!!!!!!!
Postat 29 Noiembrie 2012, 10:45 de iulia
Si pe cand ce face bolovanul ?
Sper sa nu-l uitati pe maimutoi !
Postat 29 Noiembrie 2012, 08:33 de Oradean
FOTO BIHOREANUL
TIMP LIBER
CURS VALUTAR
  • 1 USD = 4.0169 RON
  • 1 EUR = 4.4208 RON
  • 1 HUF = 0.0147 RON