Edi╚Ťia tip─ârit─â
 
   
 
P─ârerea noastr─â
 
folclor de bihor.jpg

Folclor
de Bihor

de Mircea Chiril─â

Experimentele pe care le face Ministerul Educa┼úiei pe seama tinerilor m─â duc cu g├óndul la nazi┼čti. De c├óteva s─âpt─âm├óni marii dasc─âli din Minister au f─âtat ni┼čte hot─âr├óri care l-ar face pe Spiru Haret s─â se r─âsuceasc─â ├«n morm├ónt. Mai nou, universit─â┼úile pot s─â se transforme ┼či ├«n ┼čcoli postliceale, elevii f─âr─â Bac pot studia lejer la facult─â┼úi, iar doctoratele se pot face ┼či la f─âr─â frecven┼ú─â.
 
 
zic si eu.jpg

Zic ┼či eu

de Adrian Cri┼č

Un fervent sus┼úin─âtor al PSD care ├«┼či spune "Rom├ónul simplu" citeaz─â adesea pe forumul BIHOREANULUI o zis─â a p─ârintelui spiritual al forma┼úiunii, Ion Iliescu: "Un partid social-democrat este un partid de militan┼úi social-democra┼úi care lupt─â pentru drepturile ┼či libert─â┼úile celor mul┼úi ┼či s─âraci, nu un partid de ┼čefi ┼či de patroni care lupt─â pentru interesele lor personale, pentru c─â astfel se pierde leg─âtura dintre lideri ┼či popula┼úie". Nu ┼čtiu dac─â citatul este exact, dar precis lui Iliescu ├«i apar┼úine lozinca "s─ârac ┼či cinstit".
 
 

Cum a fost?

de Lucian Cremeneanu

Am tot auzit de la prieteni despre Festivalul de Jazz ┼či Blues de la Gyula, din Ungaria, dar abia anul acesta am ajuns. Festivalul se ┼úine ├«n cetatea din mijlocul ora┼čului, dar exist─â ┼či o sal─â ca variant─â de rezerv─â ├«n caz de ploaie. La edi┼úia de anul acesta a fost vreme bun─â, a┼ča c─â am savurat o sear─â de var─â perfect─â ├«n mica ┼či cocheta curte medieval─â.
 
 
 
     
 
Newsletter
 
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
   
 
Magazin
 
O banal─â conferin┼ú─â de pres─â a unui deputat din Moldova s-a transformat ├«ntr-o jelanie. B─ârbatul a ┼úinut, ├«n timpul ├«nt├ólnirii cu jurnali┼čtii, s─â-┼či cear─â scuze de la so┼úia sa, cu care nu a putut pleca ├«n excursie.
 
C─âs─âtorit cu frumoasa Consuelo, cu care are ┼či doi copii ┼či pentru care, a declarat el recent, s-a ┼či poc─âit, fotbalistul Adrian Mutu a c─âlcat str├ómb. Paparazzi l-au surprins ├«n bra┼úele unei alte femei, la Mamaia.
 
Sabina Altynbekova, ├«n v├órst─â de 18 ani, este voleibalist─â profesionist─â, ├«ns─â ├«nt├ómpin─â probleme deoarece antrenorul ei precum ┼či colegele consider─â c─â este prea sexy pe teren ┼či c─â spectatorii se uit─â doar la ea.
 
   
 
Spune ce crezi
 
Consideraţi întemeiată decizia primăriei orădene de a nu mai finanţa clubul FC Bihor?




sau vezi rezultatele
 
     
 
Premiile lui Bihorel
 
Ca de multe alte ori ├«n ultimii doi ani, liberalii bihoreni au ajuns prizonieri ├«ntre UDMR ┼či PSD. Sili┼úi s─â arate un semn de bun─âvoin┼ú─â fa┼ú─â de colegii PDL-i┼čti din noua Alian┼ú─â Cre┼čtin-Liberal─â, d├óndu-le un post de vicepre┼čedinte la Consiliul Jude┼úean, PNL-i┼čtii bihoreni au pus la vot, ├«n urm─â cu dou─â s─âpt─âm├óni, pe cine s─â mazileasc─â pentru a-i face loc democrat-liberalului Ionel Avrigeanu: pe udemeristul Alexandru Kiss sau pe pesedistul Ioan Mang?
 
Deciziile Consiliului Local se iau mai nou nu cum se hot─âr─â┼čte, ci cum se nimere┼čte. La doar c├óteva zile dup─â dezbaterile din 21 iulie, ├«n cadrul c─ârora punctul 81 a fost respins prin vot, pentru c─â a ├«ntrunit doar 14 voturi fa┼ú─â de 18 c├ót prevedea borderoul de ┼čedin┼ú─â, acesta e considerat de municipalitate ca adoptat, de┼či consilierii erau convin┼či c─â l-au respins.
 
La Universitatea din Oradea se preconizeaz─â c─â din toamn─â va bate v├óntul. Nu doar prin campus, ci ┼či prin s─âlile de cursuri. S─âpt─âm├óna trecut─â, ├«n ultimele zile de ├«nscrieri, doar 3.400 de candida┼úi ├«┼či depuseser─â dosarele la toate cele 15 facult─â┼úi or─âdene, cu aproape 1.000 mai pu┼úini dec├ót la admiterea din 2013.
 
   
 
De știut
 
mircea-dumitrescu.jpg

Bihoreanul
la medic

de Mircea Dumitrescu

├Än regiunea ┼ú─ârii noastre, ├«n┼úep─âturile de insecte dau rareori fenomene grave de intoxica┼úie; ar fi nevoie de 500-1000 de ├«n┼úep─âturi de albine pentru a produce moartea. ├Än regiunile tropicale, ├«n America de Nord ┼či de Sud, ├«n Africa ┼či Asia Central─â se ├«nt├ólnesc p─âianjeni venino┼či ("v─âduva neagr─â") ┼či scorpioni, care sunt foarte periculo┼či at├ót pentru oameni, c├ót ┼či pentru animalele domestice.
 
 
mircea-ursuta.jpg

Avocatul Bihoreanului

de Mircea Ursuta

De┼či p├ón─â acum nu m-am referit niciodat─â la problemele juridice de interes local, scandalul public legat de problema parc─ârilor ├«n Oradea impune anumite preciz─âri din punct de vedere juridic. Teoretic, institu┼úiile implicate (Prefectul, Primarul ┼či Consiliul Local) ar trebui s─â a┼čtepte solu┼úia instan┼úelor de judecat─â pentru a vedea dac─â se impune corectarea regulamentului de parcare ┼či ├«n ce mod. Practic acest lucru ar ├«nsemna s─â se a┼čtepte cel pu┼úin un an men┼úin├óndu-se un haos ce nu poate fi tolerat.
 
 
 
     
Premiile lui Bihorel
eBihoreanul.roPremiile lui Bihorel > 29.11.2012, 08:22
Send to YM Friend Send to a friend Print |
Cuvinte cheie: premii, bihorel, primar, beius, adrian domocos, spitalul beius, malpraxis, vladimir topala
Voteaza articol:
1/52/53/54/55/5
Scor: 3,4 / 5 (45 voturi)

Comentarii:
Nume:*
Titlu:*
Email:*
Introduceţi textul din imaginea alăturată:*
Comentariu:*
Anunţă-mă dacă apar comentarii noi
  adaugă
    * Câmpuri obligatorii.

Comentarii (10):

INFO   [01.12.2012, 17:11]
S-e aude prin Beius ca respectivul nici nu a binevoit s-a se prezinte la concurs ,cica altcineva , din primarie ar fi scris lucrarea ,doar la scris are o problema,transpira si cand semneaza.Solicitati expertiza grafologica ,macar din acest punct de vedere s-a fie corect concursul ,referitor la continutul stiintific al lucrarii nici vorba.S-A VA FIE RUSINE P.N.L.-ISTILOR,CU ASEMENEA PERSONAJE ,FIGURANTI E.T.C.
postat de: UNUL

OPINIE   [01.12.2012, 08:21]
Coras a fost angajat de domocos pentru referinte ,adica dosare penale pe rol ,baietii sunt compatibili din acest punct de vadere,primarul fiind recompensat cu un teren in zona PADIS. Acest teren a fost obtinut de familia CORAS prin metode mai putin ortodoxe,terenul apartinand satului Stancesti .M-a intreb acum care este diferenta intre OAMENII P.D.L.-ului si cei ai U.S.L.-ului ,mi-e frica ca in cel mult 6 luni o s-a regretam votul acordat U.S.L.
postat de: BINSAN

PENALUL DOMOCOS   [30.11.2012, 16:02]
Pana cand il mai lasa liber DNA sa fure ,pe acest parvenit primarel de Beius Domocos ?! Este revoltator ce face cu banii publici !!! are nu stiu cate dosare penale ,este urmarit penal siiiiiiiiiiiii? nimic !!! oameni de valoare sunt arestati,retinuti ,iar acesta se descurca !!!??? continua abuzurile ! nici ca-i pasa ! face angajari ,in urma cu cateva zile l-a angajat pe sotul contabilei sefe din primarie ,pe dl.Nicolae Daniel pe functie publica ,concurs organizat la urgenta ,pe un post temporar vacant de consilier juridic ! tot ma intreb ,cum se descurca un economist pe post de cosilier juridic ? dar la primaria Beius e totul legal ! in vara aceasta dupa alegerile locale ,domn primar a mai facut o angajare tot pe post de functionar public a dl CORAS Daniel care a fost doar prin trecere pe la primaria Beius ca apoi sa fie detasat Director la ITRSV Bihor .Dar culmea pe postul pentru care s-a tinut concurs era ocupat de o angajata pe nume de Gheb Ramona care revenise din concediu de maternitate in urma cu cateva luni si functionarii de la resurse umane nu au anuntat ANFP ca persoana a revenit ,dar era platita si pe acest post a fost angajat Coras ,deci doi pe acelasi post!!!
postat de: ionut

....   [29.11.2012, 20:40]
Intradevar cineva ar trebui sa raspunda ca nu i-a asigurat doamnei dr Fezekas conditii pt a ramane la Beius! Era un medic de exceptie pt zona noastra!
postat de: ...

Golanul lui Micula   [29.11.2012, 16:40]
T├ómpitul ─âsta seam─ân─â cu Apostu de la Cluj, crez├ónd c─â Beiu┼čul e centrul ┼ú─ârii iar el, Domoco┼č, e un minoritar valoros pe care ├«l ap─âr─â ┼či ┼úiganii, ┼či ungurii, ┼či Baroso ┼či Merkel, ┼či ─âia ┼či ─âilal┼úi. Da-┼úi m─â fra┼úilor procurori un 29 de zile, ca s─â-┼či revin─â din etnobotanicele pe care i le administreaz─â amanta.
postat de: Carp III

@tino   [29.11.2012, 16:31]
Vezi ca ,,ce" nu-i tot una cu ,,care". Mai umbla nitel si pe la acorduri. In rest.... vorba unuia pomenit de tine ÔÇ×Scrie╚Ťi, b─âie╚Ťi, orice, numai scrie╚Ťi!ÔÇŁ !
postat de: iulia

Erat─â   [29.11.2012, 14:51]
Pentru eventualii "gramar nazi": e o eroare "typo". Am apăsat tasta greșită și în loc de "își compară" a ieșit "ăși compară". Corectez acum :-P
postat de: Tino

├Ändemnuri ╚Öi ├«ndemnuri   [29.11.2012, 14:48]
Iulia drag─â, cu ├«ndemnuri de acest gen, cu mesaje at├ót de agramate, nu se va mobiliza nimeni. Eventual se va mobiliza acea parte a beiu╚Öenilor ce g├óndesc ╚Öi se exprim─â similar ╚Ťie: incoerent ╚Öi agramat. Eu m─â ├«ntreb de ce nu scrie bihoreanul astfel de articole abia dup─â ce exist─â o sentin╚Ť─â judec─âtoreasc─â. Seam─ân─â a b├órf─â ieftin─â, a "f─âc─âtur─â". C├ót despre eticheta pus─â beiu╚Öenilor, cea de "olteni ai Bihorului", mi se pare cel pu╚Ťin o b─âd─âr─ânie. Dar dac─â suntem compara╚Ťi cu oltenii, cei ce au dat acestei ╚Ť─âri un: Nicolae B─âlcescu, Ion Heliade R─âdulescu, Gheorghe Magheru, Costache Romanescu, Cristian Tell, Constantin Br├óncu╚Öi, Eugen Ionesco ╚Öi chiar o Ecaterina Teodoroiu sau un Tudor Vladimirescu parc─â nu mai sunt vorbe de ocar─â. Atunci c├ónd e╚Öti comaparat cu oameni dintr-o regiune ce ├«n vremurile trecute au pus pe jar Imperiul Habsburgic, ce au purtat steagul Rom├óniei, a╚Öa cum ├«l ╚Ötim azi , pentru prima dat─â, ce au auzit primii, la R├ómnicu V├ólcea, imnul na╚Ťional de azi - "De╚Öteapt─â-te rom├óne", parc─â ├«╚Ťi pare bine c─â nu e╚Öti un am─âr├ót ce scrie la gazet─â f─âr─â a ╚Öti cu cine ─â╚Öi compar─â vecinii, prietenii sau du╚Ömanii d├ónd dovad─â de o incultur─â cras─â ╚Öi o lips─â de bun sim╚Ť asemenea.
postat de: Tino

jos cu ei   [29.11.2012, 10:45]
beiusenilor, afara cu maimutele pe care nu-i intereseaza de noi. de ce nu s-a luptat primarul pentreu d-na dr.Fazekas, care a fost un medic de exceptie sa ramana la beius nu pentru excrocul de Topala. SA_I DAM AFARA PE TOTI IN FRUNTE CU PRIMARUL. SA LE FIE RUSINA CA BOLNAVII NU AU CE MANCA IN SPITAL SI EI FAC CE VOR CU BANII NISTRII. JOS CU EI!!!!!!!!!!!!!
postat de: iulia

Si pe cand ce face bolovanul ?   [29.11.2012, 08:33]
Sper sa nu-l uitati pe maimutoi !
postat de: Oradean

 
Foto Bihoreanul
 
Echipele de juniori I ╚Öi II ale clubului Cri╚Öul, premiate, pentru titlul na╚Ťional ob╚Ťinut (FOTO)
 
Actual
 
Cancelarul german Angela Merkel ┼či pre┼čedintele rus Vladimir Putin negociaz─â ├«n secret un plan privind solu┼úionarea pa┼čnic─â a crizei din Ucraina, prin care, ├«n schimbul suveranit─â┼úiii Crimeei, s─â fie acordate garan┼úii ├«n domeniul securit─â┼úii energetice ┼či comer┼úului, dezv─âluie The Independent online.
 
Scene dramatice, miercuri, pe plaja din Mamaia: zeci de turi┼čti au f─âcut un lan┼ú uman ├«n ap─â, ┼úin├óndu-se de m├ón─â, ca s─â ├«ncerce s─â-i aduc─â la mal pe un tat─â ┼či feti┼úa sa de 5 ani, ├«neca┼úi ├«n mare. Din nefericire, niciunul dintre cei doi nu a putut fi salvat.
 
Vremea rea face pr─âp─âd ├«n ┼úar─â. Hidrologii au instituit cod ro┼ču de inunda┼úii ├«n ┼čapte jude┼úe: Dolj, V├ólcea, Cara┼č-Severin, Mehedin┼úi, Olt, Teleorman ┼či Arge┼č, valabil─â de miercuri de la ora 14 ┼či p├ón─â joi la ora 8 diminea┼úa. Dou─â persoane ┼či-au pierdut deja via┼úa, luate de ap─â, iar sute de oameni au pierdut totul.
 
 
 
 
Anun╚Ťuri gratuite
 
 
Sport
 
Echipa or─âdean─â de fotbal FC Bihor ╚Öi-a mai completat lotul cu al╚Ťi doi juc─âtori. Astfel, funda╚Öul Bogdan ╚Üoca ╚Öi atacantul Victor Dobrescu au semnat deja cu clubul or─âdean. ╚Üoca se re├«ntoarce astfel la forma╚Ťia bihorean─â, ├«n timp ce Dobrescu va suplini locul l─âsat liber de desp─âr╚Ťirea de Had─âr.
 
Forma╚Ťia bihorean─â de fotbal CSC S├ónmartin ╚Öi-a continuat parcursul bun din actualul sezon competi╚Ťional ╚Öi s-a calificat ├«n turul III al Cupei Rom├óniei, dup─â ce, miercuri, pe teren propriu, a reu╚Öit s─â ├«nving─â la scor de neprezentare, cu 3-0, forma╚Ťia CS O╚Öorhei. Toate golurile au fost marcate ├«n repriza a doua, de Gh. Popescu, Cr. Jurca ╚Öi S. Zadori.
 
FC Bihor s-a impus clar ├«n primul meci amical pe care l-a disputat ├«n cadrul preg─âtirilor din aceast─â var─â. Evolu├ónd miercuri la S├óntandrei, pe terenul echipei locale Cri┼čul, una dintre frunta┼čele Ligii a IV-a Bihor, forma┼úia "ro┼č-albastr─â" s-a impus clar cu scorul de 5-0, dup─â ce la pauz─â conducea cu 5-0.
 
 
Bihoreanul TV
 
Se încarcă...
Se încarcă...
 
Oradea noastr─â
 
Fructe preferate pe timp de var─â, pepenii ro┼čii dau b─ât─âi de cap muncitorilor operatorului licen┼úiat de salubritate RER Ecologic Service. Containerele or─âdenilor sunt pline de resturi de pepeni care, odat─â golite ├«n autospecialele de salubritate, sunt presate laolalt─â cu restul de┼čeurilor. Astfel, las─â ├«n urm─â zeama specific─â ┼či, chiar dac─â utilajele sunt performante, inevitabil aceasta se scurge pe asfalt. Drept urmare, ├«n urma utilajelor merg ┼či autospeciale care spal─â str─âzile.