URMĂREȘTE-NE PE
DUMINICĂ, 22 OCTOMBRIE 2017

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Meritul principal, însă, nu este al primarului Bolojan sau al managerului Carp, ci al ministrului Florian Bodog. Domnia sa a fost directorul spitalului, numai că, în mandatul său, nu doar că nu s-au făcut investiţii, dar spitalul avea datorii de milioane de euro. Ba nu, s-a făcut ceva: s-a defectat RMN-ul, ca bolnavii să poată fi duşi la investigaţii la Pelican. Deci meritul este al lui Bodog, pentru că a plecat şi nu a mai rămas director la Judeţean.
Zic şi eu
Adrian Cris
Numirea lui Florian Bodog ca ministru al Sănătăţii era omagiată într-un jurnal local, acum 10 luni, pe motiv că va face cinste oraşului şi "lobby" pentru dezvoltarea Facultăţii de Medicină şi a spitalelor din Bihor. Cunoscând personajul, prognozam însă că efectele vor fi contrare şi iată că aşa e: nu doar că s-a umplut de ruşine (şi ne face, implicit, de râs) cu noul scandal de plagiat, ci se şi dovedeşte complet lipsit de orice rezultat.
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
La sfârşitul anilor ’90, revista Time a vrut să afle care este cea mai importantă invenţie a secolului XX pentru cititorii săi. Concluzia chestionarului, la care au răspuns mii de persoane, a fost mai mult decât surprinzătoare: nu automobilul, nici computerul, nici internetul, nici telefonul mobil, ci... vasul de toaletă a ieşit pe primul loc! WC-ul în casă, mai exact.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Sunteți de acord cu transformarea Pieței Unirii într-o zonă preponderent pietonală?




De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
În data de 19 septembrie 2017 Curtea Constituţională a declarat neconstituţionale încă două dispoziţii ale codului de procedură penală. În ceea ce priveşte prima decizie, cu unanimitate de voturi, Curtea Constituţională a constatat că soluţia legislativă cuprinsă în dispoziţiile art. 282 alin. (2) din Codul de procedură penală, care nu permite invocarea din oficiu a nulităţii relative, este neconstituţională. 
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Oamenii pot dobândi boala în urma muşcăturilor produse de animalele infectate (sălbatice sau domestice) sau prin pătrunderea salivei infectate într-o rană deschisă sau în mucoasă. Virusul rămâne o perioadă de timp la nivelul locului de pătrundere în organism înainte de a ajunge la creier, unde provoacă o meningoencefalită ireversibilă, fatală în 5 până la 20 de zile.
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Un concept relativ nou în psihologie şi derivat oarecum din cultura pop este cel de "autism digital". Prin "autism digital" se înţelege acea stare de detaşare în care un utilizator de tehnologie intră după ce este acaparat de conţinutul furnizat.
18 Noiembrie 2013, 10:11

Atacul cu scaunul: Şeful APIA, Florian Pavel, a scos toate scaunele de pe holurile instituţiei

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Ţăranul bihorean nu mai are scaun. Directorul Agenţiei de Plăţi şi Intervenţie în Agricultură Bihor, Florian Pavel, a ordonat săptămâna trecută să fie scoase de pe holurile instituţiei toate obiectele suficient de tari încât să le poată băga sub şezut fermierii care aşteaptă pe holurile instituţiei redactarea cererilor de subvenţii.

Află de ce, pe blogul lui Bihorel!

UPDATE:

Într-un drept la replică trimis BIHOREANULUI, conducerea APIA a explicat de o manieră interesantă măsura golirii holurilor de scaunele pentru vizitatori: „Pentru corecta dvs. informare, vă aducem la cunoştinţă faptul că au fost scoase scaunele de pe coridoarele APIA, Centrul judeţean Bihor, deoarece s-a încheiat perioada de preluare a cererilor pentru 2013, iar cele aferente anului 2014 vor fi preluate începând cu data de 1 martie 2014". Altfel spus, mai poftiţi pe la vară!

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
16 Comentarii
Roxanei Vladescu
Doamna Roxana Vladescu, cereri de plata se preiau la APIA pe tot parcursul anului, dar, in perioada 1 martie-15 iunie numarul cererilor depaseste 39000, motiv pentru care, se creaza un disconfort pentru functionarii APIA si fermieri. In prezent, numarul cererilor este redus, de aceea au fost ridicate scaunele de pe holurile APIA, urmand a se gasi pana in primavara o solutie decenta pentru toti cei implicati in aceasta actiune. Desigur, Bihoreanul face din tantar, armasar. Este si aceasta o politica editoriala care trebuie respectata. Numai bine doamna Vladescu, iar pe viitor nu mai semnati Romanasul.
Postat 19 Noiembrie 2013, 22:13 de Romanul normal
bunul simt
Saracii oameni, sa stea si in picioare si drepti pentru munca si banii lor!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Postat 19 Noiembrie 2013, 21:55 de Maria
ni mă că să iau cereri
Astia cred ca daca santem tarani si muncim suntem prosti bota. Amu ne spun co luat scaunele ca nu se preiau cereri, apoi ca se preiau, ba de motorina, ba de vaci...
Postat 19 Noiembrie 2013, 21:52 de Românașul
ni mă că să iau cereri
astia cred ca daca suntem tarani si muncim nu ca ei, sântem prosti botă. amu zic ca nu se preiau cereri si o luat scaunele, amu ca se preiau cereri la motorina...
Postat 19 Noiembrie 2013, 21:37 de Românașul
@Fermier
Daca citeai presa locala, in ansamblul ei, aflai si tu ca se preiau cereri pentru motorina aferenta perioadei 10.10-31.12.2013, pana in data de 13.12.2013 si cerere preliminara pentru motorina ce va fi subventionata in perioada 01.01-30.09.2014, termen de depunere 31.12.2013. Fermierule, esti atent la barfe, nu la agricultura. Sper sa nu fii si tu un alt gen de Romanul simplu.
Postat 19 Noiembrie 2013, 20:39 de Agricultor
REPLICA
JOS CENZURA DE PE FORUMUL BIHOREANUL!Acesta este opinia lui Romanul Simplu.
Postat 19 Noiembrie 2013, 20:03 de Romanul Simplu
Alo alo..
Acum am citit in ziar ca se preiau cereri de motorina,ministrul zice ca se preiau,in Bihor nu se preiau?????
Postat 19 Noiembrie 2013, 17:37 de Fermier
@Romanul simplu
Tizule, ai fost, esti si vei ramane un biet purtator al cuvintelor pe care deputatul Roman nu le poate spune. APIA este o institutie cu profil european aflata in slujba actualilor si potentialilor beneficiari de subventii comunitare si bugetare. Ai pierdut un proces pentru ca ai ascultat de PAVEL. Cine e prostul: tu sau el? PAVEL a sustinut, in limita normalitatii si legalitatii, constituirea de asociatii si sindicate in agricultura, tu vezi doar realizarile noului tau coleg de partid(PC). Tizule, PSD nu are vevoie de oameni ca tine, iar credibilitatea acestui partid nu poate fi distrusa de amarati ca tine sau deputatul Roman. In ceea cel priveste pe Emilian, poate ai vreo nepoata sa-i verificam trasaturile legate de sex. Tizule, provoci mila prin ceea ce scrii in numele deputatului Roman. Nu-ti vrem raul, dar neputinta si frustrarea ta nu au leac, motiv pentru care, nu vei fi niciodat un roman normal.
Postat 19 Noiembrie 2013, 14:33 de Romanul normal
replica la replicanti
Bah @roman normal poupincuristul lui Pavel Florian sa-ti raspund decent.1) NU sunt pourtatorul de vorbe al deputatului PSD Ioan Sorin Roman.2) ADEVAR si DREPTATEvorbele mele nu barfe si minciuni3)APIA Bihor o institutie capusa care pt orice ` greseala gramaticala ` te poune sa refaci dosarul.4)Procesul pierdut pt ca incompetentul director DADR sa nu-si strice relatiile cu alt director de deconcentrata .5)Neputinta lui de infiintare a asociatiilor si sindicatelor a fost REZOLVATA de catre urmatorul dir @roman normal nu conteaza ca sa te citez `te va duce la pierire ` lasa bah sa traiti voi sanatosi si fericitit retribuiti din banii publici pe salarii de mii de euro pe care NU-i meritati , sa traiti bine vorba lui Basescu ,tu popincuristul , Pavel Florian incompetentul, si fiul sau Emilian Pavel care a facut de rusine PSD Bihor cu trasaturile lui homosexualesi actin;le tineretului social democrat bihorean neefectuate ca asta era beat mort , lasa bah sa fie pacatele mele dar macar pana pier sa scriu ADEVARUL si DREPTATEA ca sa se cunoasca de catre romanii simpli bihoreni!@Alunu nu vreau NIMIC , numai sa distrug credibilitatea PSD Bihor!:))=))Aceasta este opinia lui Romanul Simplu.
Postat 19 Noiembrie 2013, 07:19 de Romanul Simplu
pavele si flore nost
da voi va certati ca ,,orbii,, dar de secretara lui tov PAVEl ce ziceti.............acolo e treaba si aia da secretara.....pentru o asa secretara si asa funptie sa tot lipesti afisuri in campanie cu fii si cu toate neamurile, asta tre vazut nu scaunele.................sau io mai tanar vad ce im place iara vou cam ce va doare...............scaunul
Postat 18 Noiembrie 2013, 22:01 de alunu
@
Tizule, alias purtatorul de vorbe al deputatului Roman, tu barfesti desi in ultimul an nici macar nu ai fost la APIA, altfel ai fi vazut si tu ca se respira deja aerul normalitatii. Desigur, mai sunt multe de facut, dar, incet, lucrurile vor intra in matca normalitatii. Cozile din perioada campaniei de preluare a cererilor se datoreaza, in principal, faptului ca oamenii nu respecta planificarea facuta de functionarii APIA si lipsei de spatiu, existand, inca, 4-5 functionari intr-un singur birou. In legatura cu procesul pierdut, insisti, in prostie, cu vinovatia lui PAVEL, desi in instanta conteaza doar probele administrate. Cat priveste asociatiile si sindicatele, nu sunt apanajul unor directori, ci exprima liberul consimtamant al celor ce doresc sa se asocieze intr-un anumit scop. Diabetul si frustarea propriei neputinte te va duce spre pieire, Tizule, fara a avea placerea de a-l vedea pe PAVEL pensionar. Pacat de tine, Tizule, ai putea sa intri si tu in randul romanilor normali!
Postat 18 Noiembrie 2013, 21:33 de Romanul normal
replica la @Romanul normal
@Romanul normal nu acuza oameni daca nu ai dovezi, si de jena si de mirul lumi esti tu bah!:))=)) .Am mai explicat pe forumul Bihoreanul de multe ori ca suntem 3 persoane distincte diferite una fata de cealalta 1)deputatul PSD Ioan Sorin Roman,2)@romanul complex alias Alin Avram si @Romanul Simplu adica eu@Romanul Simplu . @Roman normal sa-ti raspund decent la acuze si insulte .1)NU!NUI! Nu se vede nimic la APIA aceleasi cozi interminabile si aceasi atitudine din partea angajatiulor..2) scaunele trebyiau sa ramana acolo pe coridor ca se mai odihneau si tarani macar acolo stand si asteptan randul la APIA Bihor .3) Am pierdut procesul datorita incompetentei expertizei si sfatuluilui Pavel Florian de ma impaca cu vecinul.Pavel Florian indemna tarani in mandatul trecut de director DADRde a se asocia de face sindicate, asociatiile de proprietariproducatori numai ca acestea le-a facut la DADR Hodisan Nicolae ex PDL actual PC, asta nu afost in stare,numai sa laudat pe degeaba, la pensie cu el ca nu merita alceva , comunist, criptocomunst care a beneficiat de toate si atunci si acum , iesi afara javra ord !:))=))Hai SICTIR da-l dreacu !:))=)).Acesta este opinia lui Romanul Simplu.
Postat 18 Noiembrie 2013, 19:57 de Romanul Simplu
@Romanul simplu
Tizule, alias deputatul Roman, suntei de toata jena. Daca ati avea putin bun simt ati recunoaste ca se vede prezenta lui Pavel la APIA, in conditiile in care v-ati deplasa sezuturile pana pe str. M. Corvin sau la Centrele locale APIA. Scaunele au fost luate de pe coridoare deoarece campania de depunere a cererilor pentru 2013 s-a incheiat, iar cererile pentru 2014 se vor depune incepand cu 1 martie 2014. Nu cred ca ai pierdut procesul din cauza lui PAVEL, ci din lipsa de probe. De asemenea, treaba cu asociatiile si sindicatele nu tine de PAVEL, ci de cei care doresc sa se asocieze intr-un scop sau altul. Tizule, alias deputatul Roman, sunteti de toata jena!
Postat 18 Noiembrie 2013, 15:26 de Romanul normal
de tot rasul
Eeee nu va suparati ca nea Pavel petrece la Miami Beach , ce atata stress cu bietii agricultori. Sa stea drepti ca doar asa se face la PCR .
Postat 18 Noiembrie 2013, 13:10 de Mihaiela
REPLICA
`Seful APIA Florian Pavel ... INCOMPETENT ,INCOERENT,IMPOTENT,nu stiesa faca diferenta dintre Asociatie de agricultori si Sindicat de agricultori ,Si intodeauna cind se pomeneste de el in presa bihoreana se arata ca APIA ar fi mostenire de la parinti lui de la tacsu si de la masaa si nu este o institutie a statului , asa trateaza si tarani romanisimpli bihoreni ,cu dezgust,batjocora ,reavointa.Taranulroman simplu bihorean nu a mers la APIA Bihorla distyractie si desfrau asa ca si seful APIA Pavel Florian , ci a mers ca sa-si i-a un drept de la sttul roman ROMANIA si de la UE .RUSINE!RUSINE!RUSINE!Pentru un incompetententa sa de ex director la DADR Bihor am pierdut un proces ,cu DREPTATEA si ADEVARUL in mana pe incompetenta sa .am pierdut un proces , pt terenul meu si impotriva vecinului meu hapsansi viclean , am amplecat capul si am pierdut un proces ,ca incompetentul ex director DADR sa ramana director mai departe si sa nu fie in conflict cu alti directori din alte institutii ale statului .HAI SICTIR da-te dreacu de director incompetent incoerent impotent Pavel Florian sef al APIA Bihor SICTIR bah SICTIR da-te dreacu!:))=)) Acesta este opinia lui Romanul Simplu.
Postat 18 Noiembrie 2013, 12:01 de Romanul Simplu
Birotel a observat ca scaune se pun la cap
Se pun si in birou direct, intra petentul in subiect.
Postat 18 Noiembrie 2013, 11:08 de bihoprel

FOTO BIHOREANUL

  • Grădiniţa 'italiană': Pentru a ajuta comunitatea din cartier, biserica greco-catolică din Velenţa a amenajat o grădiniţă modernă şi foarte căutată (FOTO)
  • Atenţie, pietoni! Gardul depoului de pe Ştefan cel Mare e pericol public (FOTO)
  • 'Anticamera morţii'. Ororile ghetoului evreiesc din Oradea, prezentate într-o conferinţă la Sinagoga Zion (FOTO)
  • Jandarmii, la OTL. Toate autobuzele au ieșit pe trasee, tramvaiele nu circulă în continuare! (FOTO / VIDEO)
  • Supărat că alarma unui autoturism a sunat o noapte întreagă, un orădean l-a tapetat cu bileţele post-it (FOTO)
  • Anna Marossy, comemorată în rezervaţia Peţea, din care a mai rămas doar o băltoacă (FOTO)
  • Nu cedează: În loc de majorări salariale, Bolojan anunţă reduceri la OTL! Primarul, huiduit de grevişti (FOTO)
  • Să nu se mai repete! Volumul 'Auschwitz Alive – 70 de ani' a fost lansat la Primăria Oradea (FOTO)
  • Nu uitaţi de sărmani! Piaţa Unirii, loc de rugăciune pentru săracii Bihorului (FOTO/VIDEO)
  • Negocierile au eşuat! Conducerea OTL va cere Tribunalului să declare protestul ilegal (FOTO)

TIMP LIBER

Timp liber

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 3.8697 RON
  • 1 EUR = 4.5959 RON
  • 1 HUF = 0.015 RON