URMĂREȘTE-NE PE
DUMINICĂ, 17 DECEMBRIE 2017

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
La actualul nivel de dezvoltare, Oradea are nevoie de ajutor de la Bucureşti în tot mai mică măsură. Probabil cel mai mare cadou ar fi să fie lăsată în pace. Dacă sistemul de redistribuire a  veniturilor nu ar fi fost bulversat de "revoluţia fiscală", lucrurile ar fi mers, în continuare, decent.
Zic şi eu
Adrian Cris
La 99 de ani de la momentul astral al Marii Uniri, ţara nu ne leagă nici prin şosele, căi ferate şi aeroporturi care să faciliteze o bună circulaţie a oamenilor şi mărfurilor, nici printr-o educaţie care să ofere şanse egale, nici printr-un sistem sanitar care să nu ne îmbolnăvească şi mai grav pe unii, în timp ce alţii ne tratăm la Viena ori Istanbul, nici printr-o administraţie care să ne uşureze viaţa în loc să ne facă zile fripte.
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
În aprilie 1972, Charlie Chaplin se întorcea în America după un exil de 20 de ani. Fusese alungat în 1952 de senatorul McCarthy din pricina unor presupuse simpatii comuniste. Charlie Chaplin n-a fost cetăţean american - era născut în Londra - însă americanii l-au iubit ca pe unul de-al lor. Dar, cu toată dragostea, nu l-au putut salva atunci când urgia statului s-a stârnit împotriva sa. În aprilie 1992, Regele Mihai se întorcea în România după un exil de 45 de ani. Fusese alungat în 1947 de noul regim comunist, condus de Petru Groza...
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Sunteți de acord cu proiectul de amenajare a Pieței Ferdinand?






De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Una dintre dilemele pe care le au cetăţenii români, chiar şi cu asigurări de sănătate achitate la zi prin CAS, este cine le plăteşte cheltuielile de spitalizare şi de tratament dacă au fost victimele unui accident sau unei agresiuni, în condiţiile în care furnizorii de servicii medicale îi "taxează" atunci când autorii acestor fapte nu sunt identificaţi.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
În ultimii 30 de ani marile firme producătoare de ţigări au scăzut continuu cantitatea de tar (adică agregatul de particule existent în fumul de ţigară după înlăturarea nicotinei şi deshidratare) şi de nicotină din produsele lor. Azi, cele mai vândute ţigări sunt cele cu filtru şi cele cu conţinut scăzut de tar sau nicotină. Cancerul pulmonar şi cel laringian apare cu o frecvenţă mai mică la  fumătorii de ţigări cu conţinut scăzut de tar şi de nicotină, comparativ cu cei care fumează ţigări obişnuite...
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Acum că se apropie Crăciunul, iar magazinele vor fi acoperite cu funde roşii şi globuri argintii, nu strică să discutăm puţin despre tehnicile folosite de magazine pentru a stoarce cât mai mulţi bani de la cumpărători.
18 Noiembrie 2013, 10:11

Atacul cu scaunul: Şeful APIA, Florian Pavel, a scos toate scaunele de pe holurile instituţiei

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Ţăranul bihorean nu mai are scaun. Directorul Agenţiei de Plăţi şi Intervenţie în Agricultură Bihor, Florian Pavel, a ordonat săptămâna trecută să fie scoase de pe holurile instituţiei toate obiectele suficient de tari încât să le poată băga sub şezut fermierii care aşteaptă pe holurile instituţiei redactarea cererilor de subvenţii.

Află de ce, pe blogul lui Bihorel!

UPDATE:

Într-un drept la replică trimis BIHOREANULUI, conducerea APIA a explicat de o manieră interesantă măsura golirii holurilor de scaunele pentru vizitatori: „Pentru corecta dvs. informare, vă aducem la cunoştinţă faptul că au fost scoase scaunele de pe coridoarele APIA, Centrul judeţean Bihor, deoarece s-a încheiat perioada de preluare a cererilor pentru 2013, iar cele aferente anului 2014 vor fi preluate începând cu data de 1 martie 2014". Altfel spus, mai poftiţi pe la vară!

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
16 Comentarii
Roxanei Vladescu
Doamna Roxana Vladescu, cereri de plata se preiau la APIA pe tot parcursul anului, dar, in perioada 1 martie-15 iunie numarul cererilor depaseste 39000, motiv pentru care, se creaza un disconfort pentru functionarii APIA si fermieri. In prezent, numarul cererilor este redus, de aceea au fost ridicate scaunele de pe holurile APIA, urmand a se gasi pana in primavara o solutie decenta pentru toti cei implicati in aceasta actiune. Desigur, Bihoreanul face din tantar, armasar. Este si aceasta o politica editoriala care trebuie respectata. Numai bine doamna Vladescu, iar pe viitor nu mai semnati Romanasul.
Postat 19 Noiembrie 2013, 22:13 de Romanul normal
bunul simt
Saracii oameni, sa stea si in picioare si drepti pentru munca si banii lor!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Postat 19 Noiembrie 2013, 21:55 de Maria
ni mă că să iau cereri
Astia cred ca daca santem tarani si muncim suntem prosti bota. Amu ne spun co luat scaunele ca nu se preiau cereri, apoi ca se preiau, ba de motorina, ba de vaci...
Postat 19 Noiembrie 2013, 21:52 de Românașul
ni mă că să iau cereri
astia cred ca daca suntem tarani si muncim nu ca ei, sântem prosti botă. amu zic ca nu se preiau cereri si o luat scaunele, amu ca se preiau cereri la motorina...
Postat 19 Noiembrie 2013, 21:37 de Românașul
@Fermier
Daca citeai presa locala, in ansamblul ei, aflai si tu ca se preiau cereri pentru motorina aferenta perioadei 10.10-31.12.2013, pana in data de 13.12.2013 si cerere preliminara pentru motorina ce va fi subventionata in perioada 01.01-30.09.2014, termen de depunere 31.12.2013. Fermierule, esti atent la barfe, nu la agricultura. Sper sa nu fii si tu un alt gen de Romanul simplu.
Postat 19 Noiembrie 2013, 20:39 de Agricultor
REPLICA
JOS CENZURA DE PE FORUMUL BIHOREANUL!Acesta este opinia lui Romanul Simplu.
Postat 19 Noiembrie 2013, 20:03 de Romanul Simplu
Alo alo..
Acum am citit in ziar ca se preiau cereri de motorina,ministrul zice ca se preiau,in Bihor nu se preiau?????
Postat 19 Noiembrie 2013, 17:37 de Fermier
@Romanul simplu
Tizule, ai fost, esti si vei ramane un biet purtator al cuvintelor pe care deputatul Roman nu le poate spune. APIA este o institutie cu profil european aflata in slujba actualilor si potentialilor beneficiari de subventii comunitare si bugetare. Ai pierdut un proces pentru ca ai ascultat de PAVEL. Cine e prostul: tu sau el? PAVEL a sustinut, in limita normalitatii si legalitatii, constituirea de asociatii si sindicate in agricultura, tu vezi doar realizarile noului tau coleg de partid(PC). Tizule, PSD nu are vevoie de oameni ca tine, iar credibilitatea acestui partid nu poate fi distrusa de amarati ca tine sau deputatul Roman. In ceea cel priveste pe Emilian, poate ai vreo nepoata sa-i verificam trasaturile legate de sex. Tizule, provoci mila prin ceea ce scrii in numele deputatului Roman. Nu-ti vrem raul, dar neputinta si frustrarea ta nu au leac, motiv pentru care, nu vei fi niciodat un roman normal.
Postat 19 Noiembrie 2013, 14:33 de Romanul normal
replica la replicanti
Bah @roman normal poupincuristul lui Pavel Florian sa-ti raspund decent.1) NU sunt pourtatorul de vorbe al deputatului PSD Ioan Sorin Roman.2) ADEVAR si DREPTATEvorbele mele nu barfe si minciuni3)APIA Bihor o institutie capusa care pt orice ` greseala gramaticala ` te poune sa refaci dosarul.4)Procesul pierdut pt ca incompetentul director DADR sa nu-si strice relatiile cu alt director de deconcentrata .5)Neputinta lui de infiintare a asociatiilor si sindicatelor a fost REZOLVATA de catre urmatorul dir @roman normal nu conteaza ca sa te citez `te va duce la pierire ` lasa bah sa traiti voi sanatosi si fericitit retribuiti din banii publici pe salarii de mii de euro pe care NU-i meritati , sa traiti bine vorba lui Basescu ,tu popincuristul , Pavel Florian incompetentul, si fiul sau Emilian Pavel care a facut de rusine PSD Bihor cu trasaturile lui homosexualesi actin;le tineretului social democrat bihorean neefectuate ca asta era beat mort , lasa bah sa fie pacatele mele dar macar pana pier sa scriu ADEVARUL si DREPTATEA ca sa se cunoasca de catre romanii simpli bihoreni!@Alunu nu vreau NIMIC , numai sa distrug credibilitatea PSD Bihor!:))=))Aceasta este opinia lui Romanul Simplu.
Postat 19 Noiembrie 2013, 07:19 de Romanul Simplu
pavele si flore nost
da voi va certati ca ,,orbii,, dar de secretara lui tov PAVEl ce ziceti.............acolo e treaba si aia da secretara.....pentru o asa secretara si asa funptie sa tot lipesti afisuri in campanie cu fii si cu toate neamurile, asta tre vazut nu scaunele.................sau io mai tanar vad ce im place iara vou cam ce va doare...............scaunul
Postat 18 Noiembrie 2013, 22:01 de alunu
@
Tizule, alias purtatorul de vorbe al deputatului Roman, tu barfesti desi in ultimul an nici macar nu ai fost la APIA, altfel ai fi vazut si tu ca se respira deja aerul normalitatii. Desigur, mai sunt multe de facut, dar, incet, lucrurile vor intra in matca normalitatii. Cozile din perioada campaniei de preluare a cererilor se datoreaza, in principal, faptului ca oamenii nu respecta planificarea facuta de functionarii APIA si lipsei de spatiu, existand, inca, 4-5 functionari intr-un singur birou. In legatura cu procesul pierdut, insisti, in prostie, cu vinovatia lui PAVEL, desi in instanta conteaza doar probele administrate. Cat priveste asociatiile si sindicatele, nu sunt apanajul unor directori, ci exprima liberul consimtamant al celor ce doresc sa se asocieze intr-un anumit scop. Diabetul si frustarea propriei neputinte te va duce spre pieire, Tizule, fara a avea placerea de a-l vedea pe PAVEL pensionar. Pacat de tine, Tizule, ai putea sa intri si tu in randul romanilor normali!
Postat 18 Noiembrie 2013, 21:33 de Romanul normal
replica la @Romanul normal
@Romanul normal nu acuza oameni daca nu ai dovezi, si de jena si de mirul lumi esti tu bah!:))=)) .Am mai explicat pe forumul Bihoreanul de multe ori ca suntem 3 persoane distincte diferite una fata de cealalta 1)deputatul PSD Ioan Sorin Roman,2)@romanul complex alias Alin Avram si @Romanul Simplu adica eu@Romanul Simplu . @Roman normal sa-ti raspund decent la acuze si insulte .1)NU!NUI! Nu se vede nimic la APIA aceleasi cozi interminabile si aceasi atitudine din partea angajatiulor..2) scaunele trebyiau sa ramana acolo pe coridor ca se mai odihneau si tarani macar acolo stand si asteptan randul la APIA Bihor .3) Am pierdut procesul datorita incompetentei expertizei si sfatuluilui Pavel Florian de ma impaca cu vecinul.Pavel Florian indemna tarani in mandatul trecut de director DADRde a se asocia de face sindicate, asociatiile de proprietariproducatori numai ca acestea le-a facut la DADR Hodisan Nicolae ex PDL actual PC, asta nu afost in stare,numai sa laudat pe degeaba, la pensie cu el ca nu merita alceva , comunist, criptocomunst care a beneficiat de toate si atunci si acum , iesi afara javra ord !:))=))Hai SICTIR da-l dreacu !:))=)).Acesta este opinia lui Romanul Simplu.
Postat 18 Noiembrie 2013, 19:57 de Romanul Simplu
@Romanul simplu
Tizule, alias deputatul Roman, suntei de toata jena. Daca ati avea putin bun simt ati recunoaste ca se vede prezenta lui Pavel la APIA, in conditiile in care v-ati deplasa sezuturile pana pe str. M. Corvin sau la Centrele locale APIA. Scaunele au fost luate de pe coridoare deoarece campania de depunere a cererilor pentru 2013 s-a incheiat, iar cererile pentru 2014 se vor depune incepand cu 1 martie 2014. Nu cred ca ai pierdut procesul din cauza lui PAVEL, ci din lipsa de probe. De asemenea, treaba cu asociatiile si sindicatele nu tine de PAVEL, ci de cei care doresc sa se asocieze intr-un scop sau altul. Tizule, alias deputatul Roman, sunteti de toata jena!
Postat 18 Noiembrie 2013, 15:26 de Romanul normal
de tot rasul
Eeee nu va suparati ca nea Pavel petrece la Miami Beach , ce atata stress cu bietii agricultori. Sa stea drepti ca doar asa se face la PCR .
Postat 18 Noiembrie 2013, 13:10 de Mihaiela
REPLICA
`Seful APIA Florian Pavel ... INCOMPETENT ,INCOERENT,IMPOTENT,nu stiesa faca diferenta dintre Asociatie de agricultori si Sindicat de agricultori ,Si intodeauna cind se pomeneste de el in presa bihoreana se arata ca APIA ar fi mostenire de la parinti lui de la tacsu si de la masaa si nu este o institutie a statului , asa trateaza si tarani romanisimpli bihoreni ,cu dezgust,batjocora ,reavointa.Taranulroman simplu bihorean nu a mers la APIA Bihorla distyractie si desfrau asa ca si seful APIA Pavel Florian , ci a mers ca sa-si i-a un drept de la sttul roman ROMANIA si de la UE .RUSINE!RUSINE!RUSINE!Pentru un incompetententa sa de ex director la DADR Bihor am pierdut un proces ,cu DREPTATEA si ADEVARUL in mana pe incompetenta sa .am pierdut un proces , pt terenul meu si impotriva vecinului meu hapsansi viclean , am amplecat capul si am pierdut un proces ,ca incompetentul ex director DADR sa ramana director mai departe si sa nu fie in conflict cu alti directori din alte institutii ale statului .HAI SICTIR da-te dreacu de director incompetent incoerent impotent Pavel Florian sef al APIA Bihor SICTIR bah SICTIR da-te dreacu!:))=)) Acesta este opinia lui Romanul Simplu.
Postat 18 Noiembrie 2013, 12:01 de Romanul Simplu
Birotel a observat ca scaune se pun la cap
Se pun si in birou direct, intra petentul in subiect.
Postat 18 Noiembrie 2013, 11:08 de bihoprel

FOTO BIHOREANUL

  • 'Revoluţia în imagini': Fotografii inedite cu Oradea la Revoluţie, expuse în Cetate (FOTO)
  • Luaţi exemplu! Agricultorii bihoreni au atras în judeţ 141 milioane euro (FOTO)
  • Accident cu trei răniţi lângă Beiuş: Şoferul unui BMW a ratat o depăşire, s-a lovit de o dubiţă, iar cele două maşini au ajuns în şanţ (FOTO)
  • Accident cu maşina Poliţiei în Oradea, în faţă la hotel Ramada (FOTO)
  • 300 de amenzi într-o zi: Poliţiştii români şi maghiari au împânzit şoselele de pe graniţă (FOTO)
  • Creştini… pe jumătate: După ce au ascultat colinde, consilierii judeţeni din Bihor şi-au reluat bătăliile obişnuite (FOTO)
  • Sute de fapte bune pe un singur hol: Târg de Crăciun la Celestica Oradea, susţinut de companie pentru ONG-urile din oraş (FOTO)
  • Fundaţia Pyramid Learning Center şi-a inaugurat cel de-al doilea centru pentru copiii cu autism şi AD-HD (FOTO)
  • CSM CSU Oradea a jucat slab şi a pierdut cu 81-87 în faţa timişorenilor. Achim anunţă măsuri în cadrul lotului! (FOTO)
  • Casa de Pensii Bihor, închisă: Toţi angajaţii au declanşat un protest spontan din cauza salariilor mici (FOTO)

TIMP LIBER

Timp liber

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 3.8697 RON
  • 1 EUR = 4.5959 RON
  • 1 HUF = 0.015 RON