URMĂREȘTE-NE PE
DUMINICĂ, 20 MAI 2018

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Fiecare are impresia că meseria lui e cea mai importantă, că fără el nu se poate, că oricum eforturile nu-i sunt răsplătite și că salariul nu e niciodată de ajuns. Așa că nu trebuie să ni se pară nemaiîntâlnit comportamentul angajaților de la UPU.
Zic şi eu
Adrian Cris
Ştiam că Sicilia e cea mai săracă zonă, dar una dintre cele mai frumoase, cu nenumărate vestigii ale unor civilizaţii străvechi, cu straturi greceşti, romane, arabe, normande, hispanice. Ca de obicei, am întâlnit şi acolo români, mai mulţi decât m-aş fi aşteptat. Unul, Ionuţ, din Dâmboviţa, mi-a spus că în ruptul capului nu s-ar întoarce în România. "Banii pe care voi îi primiţi acum în ţară sunt bani mincinoşi, n-o să vă ţină mult"...
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Street Food Fest este scump pentru că aduce în stradă preţurile din restaurante. Pereţii localurilor nu mai există, nasul nu mai este protejat de mirosurile îmbietoare, iar ochiul nu mai e protejat de preţurile din meniu. Astfel, impactul poate fi brutal. Mâncare de stradă la preţ de restaurant? Hm...
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Cine credeţi că are dreptate în problema sporurilor salariale ale lucrătorilor de la UPU – SMURD Bihor?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
În primul rând, cei care achiziţionează un autoturism trebuie să ştie că au obligaţia să efectueze toate formalităţile de înmatriculare în termen de maxim 90 de zile de la data încheierii contractului de vânzare cumpărare. Sancţiunea pentru nerespectarea acestei obligaţii este suspendarea înmatriculării acelui autovehicul, definită de lege ca fiind operaţiunea administrativă ce constă în interzicerea temporară a dreptului de a pune în circulaţie şi a utiliza un vehicul pe drumul public.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Ulcerul gastric apare de obicei cu 10 ani mai târziu decât cel duodenal, frecvenţa maximă fiind în jurul vârstei de 60 de ani. Boala apare mai des la bărbaţi, iar numărul cazurilor este în uşoară creştere faţă de cele de ulcer duodenal care sunt în scădere.
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Există destul de multe femei care sunt atrase de o anumită tipologie de bărbaţi: aroganţi, duri, insensibili, flegmatici, care încearcă mereu să-şi controleze partenera ori sunt pur şi simplu narcisişti incurabili. Bărbaţii aflaţi la polul opus nu le atrag: calmi, atenţi, politicoşi, răbdători, care respectă graniţele intimităţii impuse de femeie. Cum se face atunci că unele femei aleg parteneri din prima tipologie, ajungând în relaţii abuzive în care se complac, când sunt curtate în acelaşi timp de "băieţii buni"?
29 Iulie 2010, 11:12

De orădeni, nici iarba nu creşte...

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Chiar dacă Primăria a dat o grămadă de bani pentru a înfrumuseţa scuarul pe bulevardul Dacia, se pare că orădenilor nu le pasă.

La puţină vreme după ce iarba a fost plantată, a şi fost călcată în picioare de pietonii care, din lene sau nesimţire, au ales să meargă direct peste ea, chiar dacă trecerile de pietoni sunt la doi paşi.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
12 Comentarii
nu sunt la doi pasi
De exemplu, intre trecerea de pietoni de la banca Transilvania si urmatoarea care e la sensul giratoriu....nu-s chiar doi pasi. Stau in zona, si ca sa trec la ABC-ul de pe ste drum, langa fostul sediu RDS, ar trebui sa merg ori pe la o trecere ori pe la alta, ambele departe ca dracu, deci prefer sa trec prin iarba, si n-aveti decat sa comentati cat vreti, sa faca treceri de pietoni mai dese. Vad ca e mare problema ca s-a tocit putin iarba, mai grava e problema mirosurilor de porci care se simte si pe Dacia in ultimul hal.
Postat 23 August 2010, 11:09 de Flavia
Si politia ce face?
In locul politiei as sta la panda o zi, as da vreo 30 de amenzi, le-as face poze patrupedelor si le-as pune pe un afis de-o parte si de alta a drumului. Dar indicatoare cu "Atentie, vaci" nu mai exista? Ma intreb si eu, ca omul...
Postat 30 Iulie 2010, 10:07 de shadow
cerere
mare e " Carpatian Gardenul " Domnului :))
Postat 30 Iulie 2010, 09:28 de wolf
...
niste tarani ! si daca vad eu bine in foto , e cam la 100 de m de trecere , si cam tot atat de la pasajl subteran.
Postat 30 Iulie 2010, 09:12 de wolf
Pensionara
Chiar ieri am trecut pe acolo si am vazut o pensionara cum trecea strada. Am incetinit si am claxonat-o, dar din pacate nu a inteles de ce am facut gestul asta. Pacat.
Postat 29 Iulie 2010, 23:27 de Mihai
Pentru Bihoreanul
Am o rugaminte pentru Bihoreanul: sa ne spuna cat a costat metrul patrat de iarba plantata pe Dacia, ca m-am saturat sa tot aud ca primaria a platit mult pe ea. Masurati suprafata (lungimea x latimea), impartiti suma platita la numarul de metri patrati si spuneti-ne cat a fost, ca sa stim si noi care mai sunt preturile. Ca domnu Ghilea de la primarie zicea acum cateva luni ca va cumpara el cateva kile de samanta si nu va costa mai nimic. Multumesc pentru raspuns!
Postat 29 Iulie 2010, 23:14 de Gicu
si reversul
pe de alta parte, e deja o practica stiuta in implementarea urbanistica faptul ca daca vrei sa trasezi trotuare, intai lasi locul neamenajat si observi pe unde se batatoreste terenul. Apoi, pe acolo se amenajeaza aleile. Cu alte cuvinte, povestea asta e atat de veche....incat hai sa ne punem problema daca nu cumva sefii orasului se incapataneaza sa formeze in randul oradenilor niste deprinderi....nefiresti. De ce nu amenajeaza acolo o trecere de pietoni? Si asa s-au facut atatea intreruperi in Dacia...incat o trecere de pietoni in plus sau in minus...chiar nu mai conteaza. Asta desigur, daca semaforul ar fi sincronizat cu restul traficului din zona. Dar nu.....noi de 2 ani tot plangem ca trec oamenii pe-acolo.....logic ca trec....o fi cel mai firesc. Doar ca noi suntem adeptii nefirescului....din nascare.
Postat 29 Iulie 2010, 19:35 de adela
iarba verde
Pt a limita chestia asta, s-ar putea pune pietris pe locurile batatorite. Bineinteles, nu aruncat aiurea ci cu pregatirea anterioara a locului. Asta e, daca avem muu printre noi.
Postat 29 Iulie 2010, 15:16 de kaboom
spiritul civic impus cu forta
astia suntem fratilor! asa intelege un om din Romania sa aiba grija de o investitie substantiala realizata din impozitele achitate de el. si mai grav, asa intelege romanul sa-si sprijine comunitatea, cartierul, orasul. calcand totul in picioare! singura solutie in cazul de fata poate fi reprezentata de controale periodice soldate cu amenzi usturatoare. ulterioir, cei amendati ar trebui pozati si pusi pe afise publicitare. dar mai stie oare romanul de rusine sau numai de frica? solutia asta ar atinge ambele aspecte
Postat 29 Iulie 2010, 12:03 de tudor
Si nu numai oradenii
Si oradenii! Clar... multi nesimtiti. Dar si moldovenii trec pe acolo din 10 in 10 minute. Vin dubitele inmatriculate in IS, BT, VS, NT etc. Se opresc pe o parte si trec strada pt exchange, ABC, Gyros etc. Sunt si nesimtiti. Se baga in fata la casa pt ca ei se grabesc si vb si urat. Nici paine nu=ti mai ei pe bvd Dacia dar iarba cum sa mai creasca? Ma mira ca inca nu ati observat ca economia din zona s-a inflorit datorita acestor dubite. E si un lucru bun, recunosc.
Postat 29 Iulie 2010, 11:26 de Aspire
bai cu moralu la romani
cred ca acuma se vede ce fel de oamani suntem si de ce ne merge asa de bine asa a fost invatat romanu sa stai cu bata la ceafa iar daca il prinzi ca a gresit tot el e ala ofticat :))
Postat 29 Iulie 2010, 11:23 de Oradean
afara cu taranii din oras!
n-ai dreptate, n-a costat o gramada de bani. pe de alta parte, asta e rezultatul inmultirii taranoilor. au populat orasul in proportie de 99 la suta si sunt precum termitele: distrug totul in jur. ce poti sa faci cu ei? ca de civilizat, nici o sansa...
Postat 29 Iulie 2010, 11:23 de mircea
count display

FOTO BIHOREANUL

  • Noaptea muzeelor a atras un număr record de vizitatori în Oradea. Cozi de zeci de metri la noul sediu al MȚC (FOTO)
  • Ziua Eroilor a fost marcată cu felicitări şi diplome în Cetatea Oradea (FOTO)
  • Dezbaterile Consiliului Local Oradea se vor muta în beciurile Primăriei (FOTO)
  • Festin în Piaţa Unirii: A început Street Food Festival Oradea, cu mâncăruri apetisante şi preţuri piperate (FOTO)
  • Cea de-a XXII-a ediție a Zilelor Muzeului Țării Crișurilor a debutat cu o dublă lansare de carte (FOTO)
  • Festivalul „Flori de mai”: Elevii cu cerinţe speciale şi-au demonstrat abilităţile artistice, pe scena Teatrului Arcadia (FOTO/VIDEO)
  • Meloterapie: Celebrul violonist Alexandru Tomescu le-a cântat copiilor din Spitalul Municipal Oradea cu vioara Stradivarius Elder - Voicu (FOTO/VIDEO)
  • Universitatea altfel: Târg de joburi 'asezonat' cu muzică şi dulciuri (FOTO/VIDEO)
  • Lecţia de ecologie: Preşedinţii de asociaţii au fost informaţi despre programul pilot de colectare a deşeurilor în trei fracţii (FOTO)
  • Evitaţi! Lucrările la reţeaua electrică au blocat strada Louis Pasteur din Oradea (FOTO)

TIMP LIBER

Timp liber

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 3.8697 RON
  • 1 EUR = 4.5959 RON
  • 1 HUF = 0.015 RON