URMĂREȘTE-NE PE
LUNI, 21 MAI 2018

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Fiecare are impresia că meseria lui e cea mai importantă, că fără el nu se poate, că oricum eforturile nu-i sunt răsplătite și că salariul nu e niciodată de ajuns. Așa că nu trebuie să ni se pară nemaiîntâlnit comportamentul angajaților de la UPU.
Zic şi eu
Adrian Cris
Ştiam că Sicilia e cea mai săracă zonă, dar una dintre cele mai frumoase, cu nenumărate vestigii ale unor civilizaţii străvechi, cu straturi greceşti, romane, arabe, normande, hispanice. Ca de obicei, am întâlnit şi acolo români, mai mulţi decât m-aş fi aşteptat. Unul, Ionuţ, din Dâmboviţa, mi-a spus că în ruptul capului nu s-ar întoarce în România. "Banii pe care voi îi primiţi acum în ţară sunt bani mincinoşi, n-o să vă ţină mult"...
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Street Food Fest este scump pentru că aduce în stradă preţurile din restaurante. Pereţii localurilor nu mai există, nasul nu mai este protejat de mirosurile îmbietoare, iar ochiul nu mai e protejat de preţurile din meniu. Astfel, impactul poate fi brutal. Mâncare de stradă la preţ de restaurant? Hm...
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Cine credeţi că are dreptate în problema sporurilor salariale ale lucrătorilor de la UPU – SMURD Bihor?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
În primul rând, cei care achiziţionează un autoturism trebuie să ştie că au obligaţia să efectueze toate formalităţile de înmatriculare în termen de maxim 90 de zile de la data încheierii contractului de vânzare cumpărare. Sancţiunea pentru nerespectarea acestei obligaţii este suspendarea înmatriculării acelui autovehicul, definită de lege ca fiind operaţiunea administrativă ce constă în interzicerea temporară a dreptului de a pune în circulaţie şi a utiliza un vehicul pe drumul public.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Ulcerul gastric apare de obicei cu 10 ani mai târziu decât cel duodenal, frecvenţa maximă fiind în jurul vârstei de 60 de ani. Boala apare mai des la bărbaţi, iar numărul cazurilor este în uşoară creştere faţă de cele de ulcer duodenal care sunt în scădere.
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Există destul de multe femei care sunt atrase de o anumită tipologie de bărbaţi: aroganţi, duri, insensibili, flegmatici, care încearcă mereu să-şi controleze partenera ori sunt pur şi simplu narcisişti incurabili. Bărbaţii aflaţi la polul opus nu le atrag: calmi, atenţi, politicoşi, răbdători, care respectă graniţele intimităţii impuse de femeie. Cum se face atunci că unele femei aleg parteneri din prima tipologie, ajungând în relaţii abuzive în care se complac, când sunt curtate în acelaşi timp de "băieţii buni"?
21 Decembrie 2010, 09:57

NUP pentru primar

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Ilie Bolojan a scăpat de ameninţarea puşcăriei. Procurorii au dispus neînceperea urmăririi penale împotriva edilului în urma plângerii depuse de avocata Livia Bochiş.

Aceasta l-a acuzat pe primar de conflict de interese argumentând că, în timp ce se afla în proces cu Primăria, angajaţii Poliţiei Comunitare şi cei ai AIO au îndrăznit să o amendeze şi să îi ridice Mercedesul parcat în curtea blocului, pentru a da front de lucru muncitorilor din zonă.

Avocata avea toate motivele să vrea să îl vadă pe primar "legat". Bochiş dăduse Primăria în judecată în încercarea de a bloca amenajarea de parcări pentru că îşi încropise în spatele blocului, fără autorizaţie, un loc de parcare acoperit cu dale pentru limuzina personală, iar asfaltarea urma să o lase fără el.

Lucru care s-a şi întâmplat...

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
17 Comentarii
si-a gasit nanasu
Nesimtita rau Bochis asta... si in plus si avocata slaba
Postat 22 Decembrie 2010, 16:16 de grigore ureche
unde era masina?
PT. LAND: hai ca esti la fel de tare ca avocata... care avea masina parcata in incinta unui bloc... Bahhhh, pe ce lume traiesti... mai zi ca era parcata si la etajul 2! hahahah
Postat 21 Decembrie 2010, 21:45 de andrei
e clienta lu sarb... sau invers
PT. CEL CARE A POSTAT ANONIM comentariul de la 20.11: ia ghiceste cine e unul dintre cei mai buni prieteni ai avocatei, si fost coleg de facultate, de altfel, la timisoara, cand a terminat dreptul la i.d. (fara frecventa)? GHEORGHE SARB - secretar general in Ministerul Sanatatii - MEMBRU in pdl - asadar... ADEVARAT GRAIESTI!
Postat 21 Decembrie 2010, 21:42 de andrei
AV@PARCARE
Madam BOCHIS mai are un spatiu de parcare proprietate personala in Pc Traian nr 7, o femeie rea, i-a papat banii tatalui meu si nu i-a ajutat in proces decit sa-si piarda terenul intravilan,a solicitat atitia bani ca nu a meritat pamintul atitia bani.Eu cred ca a fost atitata de PDListi impotriva lui Bolojan , este o tipa foarte materialista ,o stiu de cind muncea la cartea funciara.Nu te lasa dle primar la tipe ca asta.
Postat 21 Decembrie 2010, 20:11 de ANONIM
respect bolojan
Domn primar nu va lasati intimidati de sicanele nimanui. Faceti-va treaba pe mai departe cu aceeasi cinste si onestitate ca pana in prezent. Cu dumneavoastra putem da orasului respectul care il merita urbea noastra! Cat despre doamna avocat (sau domnisoara din cate am inteles) lasati-o mai moale si acceptati legalitatea. Interesele orasului si ale vecinilor dvs. sunt mai presus de interesele dvs. personale. Apropo, nu sunteti singura din oras cu mercedes!
Postat 21 Decembrie 2010, 19:10 de dorina
Hahalera
Stimata doamna avocat a reusit sa imi usureze parintii de vreo 2.000 lei. Le-a promis marea cu sarea la un proces de evacuare... si cu toate astea ne-am trezit cu trezit cu hainele in drum. A trebuit sa mergem la un alt avocat sa ne rezolve problema... probabil k nu am cotizat cat trebuie la doamna avocat sa ne rezolve problema. Feriti-va de ea ca de satana!!!!!!
Postat 21 Decembrie 2010, 17:22 de PARVULESCU
ce e corect e corect
Mah copii... si mie mi s-a ridicat masina k am parcat unde era interzisa oprirea. Dar pentru asta nu m-am trezit justitiar sa incep sa fac plangeri penale primarului ori altor persoane crezand ca primarul are ceva cu mine. In schimb... d-soara avocat Bochis e maestra la plangeri penale si sesizari. Ea are impresia ca toata lumea are ceva cu ea... In IQ-ul ei redus toata lumea e proasta si ea e singura desteapta. Face plangeri si sesizari la judecatori, la politistii care o amendeaza ca merge cu peste 100km pe clujului, la primar ca a indraznit sa faca o parcare pentru toti locatarii din Dragos Voda etc. Profesionalismul ei ca si avocat e ilustrat de rezultatele ultimului examen de admitere in magistratura.... dupa 10 ani de practica nu a fost in stare sa ia nici macar 5,70. A se vedea pozitia 333 din tabelul link-ului
Postat 21 Decembrie 2010, 17:13 de alex
tare
Tare Bolojan. Va doresc celor care sinteti de acord cu deciziile lui sa aveti parte personal de ele.Un timpit cu aere de intelectual si mascul feroce.Privirea lui te lamureste in doua minute carui regn apartine.Oricum trebuie sa se ocupe si el cu ceva pentru ca fiind un incompetent pe toate liniile, il apuca plictiseala.
Postat 21 Decembrie 2010, 16:39 de cristina
hopa tolomacilor
Bravo tolomacilor... deh daca doamna are mertan , pe ea....Lasati l pe taranul de Bolojan sa termine Oradea de tot... Daca lui i se pare ca cineva nu are dreptul la ceva asa i...Vai mama voastra dar daca erati in locul ei as fi vrut sa va vad reactiile.Probabil astea sint pretentiile voastre de la un primar.Atita stiti atita cereti.PRIMARUL TREBUIE SA FIE IN FAVOAREA CETATENILOR SI NU IMPOTRIVA LOR chiar daca au mertan.UN incuiat mai mare, rarisim, da sefu i sef si n zi de post
Postat 21 Decembrie 2010, 16:22 de didi
i sfarsit cineva ma sustine
BOLOJAN sa si faca analizele la medic si sa mai termine cu influenta de trafic datorita pozitiei de Primar ca nu e D-zeu, incala orice conduita morala prin abuzurile comise CONTINUAT sa va ierte cel de sus! numai el poate restul tac si rabda ca nu suntem judecatori, eu cred in D-zeu el intr o zi te va pedepsi pentru tot ce ai facut RAU, ca binele nu se ia in calcul doar greselile:))
Postat 21 Decembrie 2010, 15:53 de !cetateanul roman!
Primar penal
Bolojan este batut in cap, iar cei care u ridicat un autoturism parcat in incinta unui bloc si nu pe drumuri publice sunt mai baturi de soarta decit seful lor suprem. Era foarte simplu sa iei masina si sa o muti ceva mai incolo, ca sa poti lucra ca si constructor de buna credinta. Dar rautatea si prostia sunt tarele zilelor noastre. Iar Bolojan este simbolul mizeriei oradene. In afara de acest aspect, citi cunosc faptul ca primarul se afla intr-o relatie de prietenie cu seful de la Parchetul local. Cum sa dai curs unei plingeri in aceste conditii ???
Postat 21 Decembrie 2010, 15:15 de land
da
Cei care se ascund sub diferite pseudonime ataca persoane pe care nu le cunosc si despre care au auzit din presa sau din barfe. Avocata Silvia Bochis este una dintre cele mai bune avocate, si o profesionista cum rar mai poti gasii in ziua de azi. Toti frustratii care vor scrie invective la adresa dansei nu vor face altceva decat a da dovada de nesimtire si lipsa de respect.
Postat 21 Decembrie 2010, 15:03 de Pop Ioan
Silvia Bochiş
Silvia Bochiş Concubina controversatului afacerist Gheorghe Ghiurău, avocata Silvia Bochiş, e acuzată că vrea să-l scape ilegal de o parte din datoriile care l-au dus spre faliment. Un orădean căruia firma lui Ghiurău îi datorează 8 miliarde de lei vechi a reclamat-o la DNA pe Bochiş fiindcă, pentru a-l ajuta pe afacerist, femeia a declarat în fals că o parte a banilor pe care acesta trebuie să-i plătească numeroşilor săi creditori i s-ar cuveni ei.
Postat 21 Decembrie 2010, 14:58 de nu e ma
rusinea avocatilor
Ce dezacsati si avocatii astia. Fac plangeri penale numai in doru lelii. S-a trezit marea deselata sa interzica parcarile in oras. Eu in locul primarului i-as face ei un proces pentru calomnie... sau denuntare. Si i-as mai cere si bani... sa stie ca nimeni nu e mai presus de lege! RESPECT BOLO!
Postat 21 Decembrie 2010, 14:45 de chebe
avocata lu" peste
Foarte buna solutia.... cand vrea sa se faca ceva in orasul asta, se mai drezeste cate un tampit sa bage bete in roate... asa suntem noi romanii. Daca se face un lucru bun atunciincercam sa il oprim din fasa. Ce nu inteleg e, cum se poate ca un avocat sa faca asa ceva???? Ei nu ar trebui sa respecte legea? Sau de cand avem mercedes, bmw etc. prostimea lumii nu mai conteaza? Halal persoana si avocata asta... lu peste! NU e asta... tot aia din articolul cu Ghiurau de acum cateva luni din bihoreanul? ... parca tot asa o chema... si la fel de blonda era!
Postat 21 Decembrie 2010, 14:41 de mirel
si-a cumparat parcare?
iaii..doamna daca ii avocata..isi face loc de parcare separat din spatiul public..il ingradeste...si...." fraierii " cand vin de la munca..isi inghiesuie masinile pe unde apuca da? Eeee...cand vine primaria sa faca locuri de parcare pt toata lumea....ei tre sa strice`locu` de parcare a d-soarei`avocate ca sa faca locuri pt toata lumea corect? D-soara avocata ..ca e d-soara la varsta de 35-40 de ani ;) face crize ca ii strica locu`de parcare..si ca le face si la restu`.."fraierilor" locuri de parcare! asa a invatat ea la drept ca are voie sa faca orice ca doar e avocata!
Postat 21 Decembrie 2010, 11:49 de pacala
ok
si asta ce vrea sa spuna : NU MAI FACETI plangere penala EDILULUI? sa fim seriosi si el greseste ca totii si el are dusmani asa cum au altii dusman in viata: saracia continuata, nu pot sa uit nici acum ca un om si a dat foc intr un scaun cu rotile ca PRIMARUL a refuzat sa vorbesca cu el, nu pot sa uit oricate lucruri minunate ar face a sacrificat vietii UMANE in schimbul materializarii, asa gandeau si faraonii, regi! ATENTIE avem un tiran intre noi cand o sa intelegeti, avem un bolnav fara suflet care ia decizii pentru noi Oradea, asta e grav.
Postat 21 Decembrie 2010, 10:33 de anca
count display

FOTO BIHOREANUL

  • Noaptea muzeelor a atras un număr record de vizitatori în Oradea. Cozi de zeci de metri la noul sediu al MȚC (FOTO)
  • Ziua Eroilor a fost marcată cu felicitări şi diplome în Cetatea Oradea (FOTO)
  • Dezbaterile Consiliului Local Oradea se vor muta în beciurile Primăriei (FOTO)
  • Festin în Piaţa Unirii: A început Street Food Festival Oradea, cu mâncăruri apetisante şi preţuri piperate (FOTO)
  • Cea de-a XXII-a ediție a Zilelor Muzeului Țării Crișurilor a debutat cu o dublă lansare de carte (FOTO)
  • Festivalul „Flori de mai”: Elevii cu cerinţe speciale şi-au demonstrat abilităţile artistice, pe scena Teatrului Arcadia (FOTO/VIDEO)
  • Meloterapie: Celebrul violonist Alexandru Tomescu le-a cântat copiilor din Spitalul Municipal Oradea cu vioara Stradivarius Elder - Voicu (FOTO/VIDEO)
  • Universitatea altfel: Târg de joburi 'asezonat' cu muzică şi dulciuri (FOTO/VIDEO)
  • Lecţia de ecologie: Preşedinţii de asociaţii au fost informaţi despre programul pilot de colectare a deşeurilor în trei fracţii (FOTO)
  • Evitaţi! Lucrările la reţeaua electrică au blocat strada Louis Pasteur din Oradea (FOTO)

TIMP LIBER

Timp liber

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 3.8697 RON
  • 1 EUR = 4.5959 RON
  • 1 HUF = 0.015 RON