URMĂREȘTE-NE PE
LUNI, 28 MAI 2018

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Orice şofer care se respectă are nu un baston de mareşal în raniţă, ci o bâtă de baseball în portbagaj. Asta pentru a rezolva problemele apărute în trafic, dar mai ales în parcări. Oradea are peste 100.000 de maşini şi cam 20.000 de locuri de parcare de domiciliu. Mă şi mir că încă nu am văzut prin parcări maşini supraetajate, ca autobuzele din Londra.
Zic şi eu
Adrian Cris
Un abuz comis la o competiţie recent găzduită de Arena Antonio Alexe din Oradea şi neştiut public până acum arată că înaintăm pas cu pas spre un regim poliţienesc în care legea nu contează decât în măsura în care e interpretată samavolnic, pentru a da o aparenţă de temeinicie comportamentelor şi deciziilor discreţionare. La începutul lunii, un orădean a fost împiedicat să intre la o partidă de baschet de către nişte jandarmi. 
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Street Food Fest este scump pentru că aduce în stradă preţurile din restaurante. Pereţii localurilor nu mai există, nasul nu mai este protejat de mirosurile îmbietoare, iar ochiul nu mai e protejat de preţurile din meniu. Astfel, impactul poate fi brutal. Mâncare de stradă la preţ de restaurant? Hm...
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Cine credeţi că are dreptate în problema sporurilor salariale ale lucrătorilor de la UPU – SMURD Bihor?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
În primul rând, cei care achiziţionează un autoturism trebuie să ştie că au obligaţia să efectueze toate formalităţile de înmatriculare în termen de maxim 90 de zile de la data încheierii contractului de vânzare cumpărare. Sancţiunea pentru nerespectarea acestei obligaţii este suspendarea înmatriculării acelui autovehicul, definită de lege ca fiind operaţiunea administrativă ce constă în interzicerea temporară a dreptului de a pune în circulaţie şi a utiliza un vehicul pe drumul public.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Ulcerul gastric apare de obicei cu 10 ani mai târziu decât cel duodenal, frecvenţa maximă fiind în jurul vârstei de 60 de ani. Boala apare mai des la bărbaţi, iar numărul cazurilor este în uşoară creştere faţă de cele de ulcer duodenal care sunt în scădere.
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Ne naştem, suntem crescuţi de părinţi, ne maturizăm, avem la rândul nostru propriii copii pe care îi creştem, îmbătrânim. Fiecare generaţie trece prin acelaşi ciclu, dar o face în perioade diferite de timp, pe măsură ce în urma noastră rămâne istoria. Aşa se face că aceia care au prins în adolescenţă începuturile comunismului în România au încă memoria vremurilor de dinainte şi au trebuit să se adapteze schimbării.
20 Ianuarie 2011, 12:22

Frică de patru stele

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Pentru inaugurarea hotelului Ramada, care a avut loc în vara anului trecut, conducerea hotelului de patru stele a angajat oameni astfel încât mereu să existe personal de serviciu, în cazul în care hotelul ar fi ocupat în întregime.

Ce-i drept, în toamnă au existat câteva zile în care hotelul a fost sută la sută ocupat, ceea ce a şi fost un prilej de petrecere pentru conducere şi angajaţi. Numai că acum lucrurile nu mai sunt atât de roz la Ramada, clienţii fiind tot mai puţini.

Săptămânal se fac concedieri, iar angajaţii stau în fiecare zi cu frica-n sân căci oricui poate să-i vină rândul. Pe lângă că nu-i uşor să găseşti un loc de muncă în ziua de azi, ce alt job oferă condiţii de patru stele?

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
10 Comentarii
salariu ramada va rog
Ma intereseaza si pe mine salariile de la ramada , de unde incep, care este cel mai mic salariu? astept un raspuns de la ramada pitesti dar vreau sa stiu cam la ce salariu sa ma astept, inca nu stiu postul pt ca acum se deschide dar va rog frumos sa ma ajutati plsss. Multumesc anticipat !!!
Postat 02 Martie 2011, 16:47 de marius
si totusi multe nu se stiu
Se vorbeste mult despre conditiile de la "Ramada Oradea", dar cel mai bine stiu angajatii. Daca nu esti pocait esti primul pe lista disponibilizarilor, si sa nu mai spunem ca se fac angajari pe perioada determinata ca atunci cand sunt dati afara angajatii sa nu poata cere somaj. Un minus mare si in alegerea managerilor, care in loc sa isi vada de treaba de a conduce departamentul pe care il au in subordine si de a se preocupa de eventualele solutii pentru dezvoltare, se cred mari directori. Oameni buni, mai cititi carti de management ca sa va dati seama ce inseamna un manager si cu ce trebuie sa se ocupe! La baute si la restaurant trebuie sa stea clientii si eventual directorii generali, nu orice manager si familiile lor sau prietenii, care ii mai tin pe bietii angajati ore suplimentare neplatite dupa ce poate au lucrat 12-14 ore.
Postat 15 Februarie 2011, 12:45 de a_p
vrajeala_multa
In fine oricum se vb mult despre Ramada promises in Oradea cred ca nimeni nu se mai angajeaza la un loc unde auzi numai lucrurui negative.
Postat 25 Ianuarie 2011, 17:13 de rmd
papa`s
Aba turism = mincinosi si oameni fara credibilitate !!! Se vede pana la Cluj exemplu bun ce se intampla la Ramada Oradea : ( Eu am o propunere...aveti grija de angajatii care a mai ramas la voi. Altfel o sa dati faliment pierdeti clientii ramasi..etc Motivul pt care eu am plecat e simplu,minciuna zilnica neprofesionismul,neplata salariilor,si presiunea psihica pusa de directori si manageri pe angajati... Rusinicaaaaa
Postat 25 Ianuarie 2011, 17:08 de gaman
foamea
aba turism aduce la cunostinta urmatoarele:1.Acordam premiul pt excelenta si implicare in activitatea profesionala dar mai ales sentimentala d-lui veres daniel pt daruirea cu care isi intretine sotia acasa si amanta ramona jurca din salariul modest al dansului! 2.Acordam premiul de angajata lunii si miss ramada 2010 domnitei ligia pop pt stilul si eleganta cu care le adus la cunostinta angajatilor concediati motivul acesteia dar mai ales gratia cu care a spus adevarul persoanelor demise! 3.Acordam premiul bucatarul anului d-lui dirk pt priceperea de a creste pierderile din bucatarie si pt inteligenta cu care isi invata subalterni bucatari cu retele sale magice de pe google . 4. Acordam premiul nobel in stiinta managementului si financiarului domnului daniel p. pt munca depusa de cele 3 contabile ale dansului si mai ales directorului de achizitii al acestuia pt costurile mari de achizitie si daruirea cu care cumpara cele mai rafinate si scumpe lucruri. 5.Si intr un final acordam multumiri tuturor managerilor de departamente care au acceptat sa munceasca pe salarile oferite de firma si precizam ca cel mai mic incepe de la 2500 ron si vom incerca sa va oferim cat mai multa munc
Postat 23 Ianuarie 2011, 13:16 de piraeus ionescu
maka
Da auzi TU Miklos.,tu de ce ai plecat de la Ramada ????????
Postat 21 Ianuarie 2011, 19:46 de kaka
maka
Numai in luna ianuarie au dat afara vreo20 de persoane,dar din pacate au dat afara oamenii care-si faceau treaba nu pe cei care meritau cum ar fi seful pazei care umbla dupa cu totul altceva nu dupa bunul mers al lucrurilor de la el din departament.
Postat 21 Ianuarie 2011, 19:30 de kaka
lasa-ne!!!!!
"Pe lângă că nu-i uşor să găseşti un loc de muncă în ziua de azi, ce alt job oferă condiţii de patru stele?"....... cine a scris articolul acesta oare l-a citit si a doua oara.....sa vada daca are vreo logica?! Oamenilor vedeti-va de traba voastra si scrieti lucruri care chiar conteaza. Cate zeci de companii din oras au dat afara oameni si nu s-a scris in presa?!
Postat 21 Ianuarie 2011, 08:23 de Oradean
Miklos
...ce tari sunt cei de la Bihoreanul...cand ai vorba de rau ...hop si ei repede sa scrie ceva care putin ai intereseaza pe oradeani...toata presa este de 2 lei , nimic nu se mai poate citi azi in presa, decit lucruri non sens.Probabil careva angajat care a fost nevoit sa plece din motive bine intemeiate , afugit repede si a dat din gura. Toti cei care din pacate fost concediati de la Ramada ar trebui sa inteleaga motivul pentru care au fost demisi din functii si sa vada lucrurile si din punctul de vedere al angajatorului.
Postat 20 Ianuarie 2011, 16:35 de Puskas
mda
Inseamna ca la vara vor functiona mai putin chillerele, norocul nostru, mai putine festivaluri, mai putine artificii, adica sincer ma bucur ca nu le merge deoarece locuiesc chiar langa hotel si numai galagie in urma lor, de ce la Continental nu este Oktoberfest sau targ de Craciun, poti sesiza pe cine vrei capitalistii romani tot capitalisti romani raman.
Postat 20 Ianuarie 2011, 15:24 de m
count display

FOTO BIHOREANUL