URMĂREȘTE-NE PE
LUNI, 21 MAI 2018

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Fiecare are impresia că meseria lui e cea mai importantă, că fără el nu se poate, că oricum eforturile nu-i sunt răsplătite și că salariul nu e niciodată de ajuns. Așa că nu trebuie să ni se pară nemaiîntâlnit comportamentul angajaților de la UPU.
Zic şi eu
Adrian Cris
Ştiam că Sicilia e cea mai săracă zonă, dar una dintre cele mai frumoase, cu nenumărate vestigii ale unor civilizaţii străvechi, cu straturi greceşti, romane, arabe, normande, hispanice. Ca de obicei, am întâlnit şi acolo români, mai mulţi decât m-aş fi aşteptat. Unul, Ionuţ, din Dâmboviţa, mi-a spus că în ruptul capului nu s-ar întoarce în România. "Banii pe care voi îi primiţi acum în ţară sunt bani mincinoşi, n-o să vă ţină mult"...
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Street Food Fest este scump pentru că aduce în stradă preţurile din restaurante. Pereţii localurilor nu mai există, nasul nu mai este protejat de mirosurile îmbietoare, iar ochiul nu mai e protejat de preţurile din meniu. Astfel, impactul poate fi brutal. Mâncare de stradă la preţ de restaurant? Hm...
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Cine credeţi că are dreptate în problema sporurilor salariale ale lucrătorilor de la UPU – SMURD Bihor?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
În primul rând, cei care achiziţionează un autoturism trebuie să ştie că au obligaţia să efectueze toate formalităţile de înmatriculare în termen de maxim 90 de zile de la data încheierii contractului de vânzare cumpărare. Sancţiunea pentru nerespectarea acestei obligaţii este suspendarea înmatriculării acelui autovehicul, definită de lege ca fiind operaţiunea administrativă ce constă în interzicerea temporară a dreptului de a pune în circulaţie şi a utiliza un vehicul pe drumul public.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Ulcerul gastric apare de obicei cu 10 ani mai târziu decât cel duodenal, frecvenţa maximă fiind în jurul vârstei de 60 de ani. Boala apare mai des la bărbaţi, iar numărul cazurilor este în uşoară creştere faţă de cele de ulcer duodenal care sunt în scădere.
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Există destul de multe femei care sunt atrase de o anumită tipologie de bărbaţi: aroganţi, duri, insensibili, flegmatici, care încearcă mereu să-şi controleze partenera ori sunt pur şi simplu narcisişti incurabili. Bărbaţii aflaţi la polul opus nu le atrag: calmi, atenţi, politicoşi, răbdători, care respectă graniţele intimităţii impuse de femeie. Cum se face atunci că unele femei aleg parteneri din prima tipologie, ajungând în relaţii abuzive în care se complac, când sunt curtate în acelaşi timp de "băieţii buni"?
24 Martie 2011, 13:21

Ameninţări "confesionale" la Liceul Baptist

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

O şcoală confesională nu funcţionează neapărat pe căile legale şi creştine.

O dovedeşte Liceul Teologic Baptist Emanuel din Oradea, un liceu de stat unde poate preda orice cadru didactic care a trecut de examenul de titularizare şi are acordul Bisericii Baptiste, adică o dovadă a moralităţii. Însă acest acord este uneori folosit de conducerea liceului pentru a scăpa de anumiţi profesori.

O profesoară a fost somată să-şi ceară detaşarea la o altă şcoală, iar când a refuzat a fost ameninţată că i se retrage acordul cultului, ceea ce echivalează cu o concediere. În schimb, dacă pleacă de bunăvoie, poate să-şi aleagă un alt post vacant din învăţământ.

Zvonurile spun că nu e singurul cadru didactic care a plecat sub presiunea retragerii acordului, lăsând astfel loc profesorilor agreaţi de conducerea şcolii. Şi care, de cele mai multe ori, sunt din acelaşi cult...

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
13 Comentarii
trist
Ce imi displace este ca vreau sa "rupa"copii de realitatile cotidiene..incercati sa faceti un program PREVENTIV impotriva consumului de alcool sau tigari sau droguri sau educatie sexuala...va dau afara din start...La ei nu exista asa ceva ! Nu, ei traiesc pe Marte???
Postat 31 Martie 2011, 12:28 de abadaba
re:fost elev
"fost elev" după textul care l-ai scris cu siguranță la nici un liceu nu ai fi trecut, și cu siguranță ai fi rămas repetent cu toata religia ta... învața limba Română că aia nu ține de religie, și în plus sigurat ai fi luat și tu 10 ca și aia care "știu subiectele"...
Postat 28 Martie 2011, 16:15 de re:fost elev
?
Intrebare: poate buleandra( cu b mic) conduce o scoala, cand il paste puscaria. Poate sa ridice ochii din pamant, un penalist ordinar ca el. Il paste puscaria, voi stiti? DEMISIA buleandroooo. Chiar nu ti-e rusine de nimic buleandro.ti-e greata mare de omu ala.
Postat 26 Martie 2011, 20:28 de ?
?
Eu stau si ma uit cum se oftica unii: ba pe liceul asta baptist, ba pe Costel Buleandra, ba pe Negrut (nu zice care, ca nu-i numai unul), dar nu pot sa nu observ ca liceul asta - cu pacatele lui cu tot - e unul dintre cele mai tari din Bihor... Are rezultate foarte bune in ciuda flegmelor ce le primeste, iar asta ma pune pe ganduri. Si, bai ocosilor, liceul ala e confesional; e al baptistilor care au tot dreptul sa-si predea religia lor acolo, doar ii al lor nu? La ortodocsi sau catolici nu se preda religia ortodoxa sau catolica? Bai, voi chiar sunteti dusi cu pluta.
Postat 26 Martie 2011, 17:07 de Shogun foarte rau
ADEVARUL ADEVARAT
Dincolo de comentariile dvs. va asigur de faptul ca cei mai oropsiti la lic Biblic Emanuel sunt copiii care au alta religie! Au fost situatii in care acestia au fost lasati corigenti sau repetenti pentru a fi obligati sa parasesca liceul. Sistemul este urmatorul: Profesorii noteaza elevii numai cand nu stiu! In situatia in care stiu nu sunt notati! Se prectica mai mult sistemul de teste, iar copiii baptisti sunt pregatiti facandu-li-se cunoscute subiectele! Multii copiii s-au imbolnavit psihic, lezandu-li-se personalitatea pas cu pas. Conducerea scolii este de forma, regulile vin de "sus".... Copiii sunt tinuti ca niste ROBI, fetele nu au voie sa mearga la scoala in fusta sau rochie, nu au voie sa pioarte cercei, sunt obligati sa spuna cate o rugaciune la inceputul orelor, li se tine o teorie ABSURDA despre tot felul de DUHURI, li se face morala daca se uita la televizor, daca folosesc calculatorul, daca indraznesc sa simpatizeze cu vreun coleg! In rest se face scoala , sunt profesori ft. buni si sunt profesori obsedati. DAR, fara nici o indoiala cei care nu sunt baptisti si nu pot fi convinsi sa se boteze sunt EXCLUSI prin diferite metode, mergandu-se pana la REPETENTIE!
Postat 25 Martie 2011, 15:47 de fost elev la Emanuel
MAMICA
APROPO....MAI UMBLI CU MAMICA DUPA TINE, BULEANDRA?
Postat 25 Martie 2011, 15:25 de IO
scarbitu
ar trebui sa faca macar atatea zile de puscarie, cate zile de ingrijiri medicale i-a produs persoanei lovite! Rusine sa iti fie Costelus B. Adica macar 100 zile ....Dati demisia de onoare(pe care nu o ai) Costelus B!
Postat 25 Martie 2011, 15:22 de scarbitu
n
negrut e gay
Postat 25 Martie 2011, 06:34 de nnn
@scarbitu
SI EU AM DOSARE PENALE CA AM CALCAT CATEVA PERSOANE PE TRECEREA DE PIETONI ! DAR CE LEGATURA ARE CU SUBIECTU????? DA ! TRE SA NE SCUIPAM CA ALTFEL NU SUNTEM ROMANI !!! UITE AICI UN LOC DE SCUIPAT !!! SCUIPA ROMANE !!!
Postat 24 Martie 2011, 22:07 de SCARBITU
hai sa ne scuipam
Costelus, directorasul, are cumva un dosar penal pentru ca a lovit o persoana pe trecere de pietoni? Costelus? esti cercetat penal?
Postat 24 Martie 2011, 21:12 de scarbitu
HAI SA NE SCUIPAM !!!
CRED CA ESTI SATISFACUT SI AI PRINS SI UN PIC DE ORGASM LA CITIREA COMENTARIILOR PE MARGINEA ARTICOLULUI TAU !!!! DA ESTI SI CURAJOS CA O SEMNEZI ANONIMA !!!!
Postat 24 Martie 2011, 19:23 de SCARBITU
HAI SA NE SCUIPAM !!!
ATI AUZIT !!! S-AR FI SPUS !!!! S-AR FI SCRIS PE UNDEVA !!!!! AM AUZIT CU URECHILE MELE CA E ASA CUM A ZIS DAR NU POT GARANTA !!!! HAI LA O BARFA CA E TIMP DE CLACA !!! DACA AS FI DIN CONADUCEREA SCOLII V-AS DA IN JUDECATA PENTRU BARFA !!! CONDUITA MORALA AR TREBUI SA EXISTE SI SA FIE IMPUSA IN TOATE UNITATILE DE INVATAMANT DIN TOATA TARA !!! FARA PROFI BETIVI, CURVARI, PEDOFILI, HOMALAI..... DAR E LIBERT FIECARE SA MEARGA UNDE VREA > NU-TI PLACE LA POCAITI DUTE LA SODOMITI !! E DEMOCRATIE !!!! E LIBERTATE !!!! CACUM ARTICOLU CACUM REPORTERUL CACUM ZIARUL !!!
Postat 24 Martie 2011, 19:20 de SCARBITU
pocăiţi
..tui în cavitatea bucală de pocăiţi! e plină lumea de ei şi de porcăriile lor
Postat 24 Martie 2011, 17:07 de io
count display

FOTO BIHOREANUL

  • Noaptea muzeelor a atras un număr record de vizitatori în Oradea. Cozi de zeci de metri la noul sediu al MȚC (FOTO)
  • Ziua Eroilor a fost marcată cu felicitări şi diplome în Cetatea Oradea (FOTO)
  • Dezbaterile Consiliului Local Oradea se vor muta în beciurile Primăriei (FOTO)
  • Festin în Piaţa Unirii: A început Street Food Festival Oradea, cu mâncăruri apetisante şi preţuri piperate (FOTO)
  • Cea de-a XXII-a ediție a Zilelor Muzeului Țării Crișurilor a debutat cu o dublă lansare de carte (FOTO)
  • Festivalul „Flori de mai”: Elevii cu cerinţe speciale şi-au demonstrat abilităţile artistice, pe scena Teatrului Arcadia (FOTO/VIDEO)
  • Meloterapie: Celebrul violonist Alexandru Tomescu le-a cântat copiilor din Spitalul Municipal Oradea cu vioara Stradivarius Elder - Voicu (FOTO/VIDEO)
  • Universitatea altfel: Târg de joburi 'asezonat' cu muzică şi dulciuri (FOTO/VIDEO)
  • Lecţia de ecologie: Preşedinţii de asociaţii au fost informaţi despre programul pilot de colectare a deşeurilor în trei fracţii (FOTO)
  • Evitaţi! Lucrările la reţeaua electrică au blocat strada Louis Pasteur din Oradea (FOTO)

TIMP LIBER

Timp liber

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 3.8697 RON
  • 1 EUR = 4.5959 RON
  • 1 HUF = 0.015 RON