URMĂREȘTE-NE PE
MARȚI, 28 APRILIE 2015
Ediția tipărită
Părerea noastră
Folclor de Bihor
Peste 8.000 de orădeni au semnat pentru amplasarea unei statui a regelui Ladislau în Piaţa Unirii. Iată cum comunitatea maghiară s-a mobilizat, argumentând, printre altele, că statuia întemeietorului oraşului ar creşte atractivitatea turistică a zonei.
Zic şi eu
Nu-i călduţ să vorbeşti răspicat, dar uneori e inevitabil. Nu poţi, de pildă, s-o scalzi constatând dublul revizionism din Transilvania. Unul teritorial, fiindcă pe o lege nemaipomenită retrocedăm proprietăţi inclusiv urmaşilor optanţilor, iar altul simbolic...
Cum a fost?
Am o simpatie aparte pentru Unguru’ Bulan dintr-un motiv pe care nu-l ştie multă lume. În 2005, când au început să circule pe internet celebrele reclame radio RDS cu înjurături, am fost serios suspectat de câţiva dintre şefii RDS de la Oradea că le-aş fi făcut eu.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Sunteţi de acord cu unificarea Oradea – Sînmartin?




De stiut
Bihoreanul la medic
Colica renală este o durere intensă la nivelul regiunii lombare şi abdominale determinată de obstacole organice sau funcţionale ale rinichilor şi căilor urinare.
Avocatul Bihoreanului
Săptămâna aceasta Guvernul a lansat în dezbatere publică, pe site-ul Ministerului Finanţelor, un proiect de ordonanţă de urgenţă cu privire la modificarea unor prevederi ale legislaţiei incidente în materie.
28 Decembrie 2011, 10:59

Urături de Sărbăutori

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Aho, aho, copii şi fraţi, / BIHOREANU-l ascultaţi / Şi n-o să regretaţi.

Anul ăsta care trece / A fost an de nota 10. / Nu contează c-a fost criză / Că toţi şefii-au fost în priză / Şi-au muncit săracii, zău, / De-o ducem aşa de... bine.

Mulţumim lui Dumnezeu / Că avem din nou Muzeu, / Iar Aeroportu-i gata, / Nu mai circulăm cu RATA / Şi-avem mândre terminale / Nu însă şi avioane.

CET-ul deja-i reparat / Pregătit pentru gazat, / Iară cei de prin Ioşia / Iubesc gigacaloria.

Anul ăsta care trece / A fost an de nota 10. / Şi-n sfârşit s-a făcut pace / Între multe... personaje. / Ţîrle s-a-nfrăţit cu Rus, / Se iubesc acum nespus. / Iar Seremi, dragii mei, Deja nu mai e holtei.

Bitea şi-a dat funcţia / Că Ghilea voia aşa, / Iar primarul Bolojan / Bea la greu cu dom' Vuşcan, / Chitulea e un drăguţ / Când aude de Crăiuţ, / Antal de la Rectorat / Este bine informat, / Iar Grebenişan e frate / Cu toţi din Maternitate.

Anul ăsta care trece / E un an de nota 10. / Dar nu-i rost de bucurie, / Nota maximă-i 1.000...

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.
7 Comentarii
uraturi
slabac uratori
Postat 12 Ianuarie 2013, 09:10 de brasovanu sergiu
pamantul galben
@Prostolocul presei... bai prostavane, sa te duci un s-a dus si zapada. hu....huu......
Postat 04 Ianuarie 2012, 15:06 de bulanbator
2012...si tie !
Bihorele, mi-ai descretit fruntile ! Toate erau incruntate ! Hai, mai frate sa fim niste optimisti neinformati in 2012 si sa facem slalom printre nenorocirile pe care ni le prevestesc toti din toate partile. In fond, niciun an nu e usor, viata insasi e un suis/coboras continuu, sunt si bune sunt si rele, sa fim sanatosi ca sa trecem cu bine printre ele...Iar tu, Bihorele sa ne traiesti, ca trebuiesti si sa fii mereu pe faza si nu fa economie la spiritul haios pe care Doamne-Doamne ti l-a dat in gestiune, si nu-i ierta nici pe unii nici pe altii, ca uneori, o vorba-bici e mai de folos decat o palma sau un pumn in moalele capului. Au si potentatii dreptul s-o incaseze elegant, de la societatea civila, inainte de-a o incasa de la DNA sau alte organe. Dati-le o sansa, si-apoi treaba lor dac-o fructifica sau nu...
Postat 02 Ianuarie 2012, 13:18 de Conectat
La multi ani!
Dumnezeu sa va ocroteasca si sa ramaneti mereu cu inima de romani. An nou cu sanatate!
Postat 02 Ianuarie 2012, 13:05 de SAFE
REPLICA LA ARTICOL si la @cel cu nick name-ul @Prostocul presei
Saptamnalul,, Bihoreanul `` @Romanul Simplu iti ureza LA MULTI ANI! si la milioane de editii si sa crape dusmanii din presa de ciuda! :))=)) BAH asta cu nick name-ul@ Prostolocul presei ce afirmi ,,cititori bihoreanului sunt mai inteligenti ? DA asa este !I-a vezi comenteaza pe forumurile cotidianelor locale bihorene sa vezi daca poti? BAH @Prostocul presei nu poti comenta ca CENZURA presei cenzureaza tot si iti da si in gura :))=))cotidianul reclama ,,Crisana `` al Chimicalilor Micula iti baga pumnul in gura cu cenzura,Continua cu ,Jurnal bihorean prostean`forumul Bihon `,ca te da pe mina SRI:))=)) si apoi cu Bihorstiri sa astepti pina iti creste barba, pina iti aproba comentariul pe forum ,continua apoi cu Spinul bihorean la care daca ai scris ceva ce nu le convine pune pagina neagra pe comentariu BAh @Prostolocul presei iti face necrolog(Sa-ti citim acolo necrologul@Prostolocu ) :))=))LIBERTATEA OPINIILOR CITITORILOR SAPTAMANALULUI BIHOREANUL ESTE NEINGRADITA DE CENZURA .LIBERATEA OPINIILOR SI IDEILOR INDIVIDULUI CETATEAN ROMAN DIN ROMANIA ESTE SCRISA IN CONSTITUTIA ROMANIEI. JOS CENZURA DE PE FORUMURILE COTIDIENELOR BIHORENE.Acesta este opinia lui Romanul Simplu.
Postat 01 Ianuarie 2012, 23:10 de Romanul Simplu
Sa ne fie de bine!
Bihoreni, in 2012, sperati la ce e mai bine, dar pregatiti-va pentru ce e mai rau!
Postat 01 Ianuarie 2012, 13:52 de safe
Explicabila abordare
Cea mai relevanta sustinere a unui coleg de-al autorului acestui articol este cea in care se afirma ca "cititorii Bihoreanului sunt inteligenti". Cum prostia primeaza in RO, se explica ratingul modest al acestui saptaminal.
Postat 31 Decembrie 2011, 15:32 de Prostolocul presei
FOTO BIHOREANUL
TIMP LIBER
CURS VALUTAR
  • 1 USD = 4.0773 RON
  • 1 EUR = 4.4202 RON
  • 1 HUF = 0.0146 RON