URMĂREȘTE-NE PE
DUMINICĂ, 17 DECEMBRIE 2017

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
La actualul nivel de dezvoltare, Oradea are nevoie de ajutor de la Bucureşti în tot mai mică măsură. Probabil cel mai mare cadou ar fi să fie lăsată în pace. Dacă sistemul de redistribuire a  veniturilor nu ar fi fost bulversat de "revoluţia fiscală", lucrurile ar fi mers, în continuare, decent.
Zic şi eu
Adrian Cris
La 99 de ani de la momentul astral al Marii Uniri, ţara nu ne leagă nici prin şosele, căi ferate şi aeroporturi care să faciliteze o bună circulaţie a oamenilor şi mărfurilor, nici printr-o educaţie care să ofere şanse egale, nici printr-un sistem sanitar care să nu ne îmbolnăvească şi mai grav pe unii, în timp ce alţii ne tratăm la Viena ori Istanbul, nici printr-o administraţie care să ne uşureze viaţa în loc să ne facă zile fripte.
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
În aprilie 1972, Charlie Chaplin se întorcea în America după un exil de 20 de ani. Fusese alungat în 1952 de senatorul McCarthy din pricina unor presupuse simpatii comuniste. Charlie Chaplin n-a fost cetăţean american - era născut în Londra - însă americanii l-au iubit ca pe unul de-al lor. Dar, cu toată dragostea, nu l-au putut salva atunci când urgia statului s-a stârnit împotriva sa. În aprilie 1992, Regele Mihai se întorcea în România după un exil de 45 de ani. Fusese alungat în 1947 de noul regim comunist, condus de Petru Groza...
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Sunteți de acord cu proiectul de amenajare a Pieței Ferdinand?






De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Una dintre dilemele pe care le au cetăţenii români, chiar şi cu asigurări de sănătate achitate la zi prin CAS, este cine le plăteşte cheltuielile de spitalizare şi de tratament dacă au fost victimele unui accident sau unei agresiuni, în condiţiile în care furnizorii de servicii medicale îi "taxează" atunci când autorii acestor fapte nu sunt identificaţi.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
În ultimii 30 de ani marile firme producătoare de ţigări au scăzut continuu cantitatea de tar (adică agregatul de particule existent în fumul de ţigară după înlăturarea nicotinei şi deshidratare) şi de nicotină din produsele lor. Azi, cele mai vândute ţigări sunt cele cu filtru şi cele cu conţinut scăzut de tar sau nicotină. Cancerul pulmonar şi cel laringian apare cu o frecvenţă mai mică la  fumătorii de ţigări cu conţinut scăzut de tar şi de nicotină, comparativ cu cei care fumează ţigări obişnuite...
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Acum că se apropie Crăciunul, iar magazinele vor fi acoperite cu funde roşii şi globuri argintii, nu strică să discutăm puţin despre tehnicile folosite de magazine pentru a stoarce cât mai mulţi bani de la cumpărători.
14 Februarie 2017, 09:37

Restauraţie

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Cine cunoaşte istoria partidelor comuniste înţelege că prestaţia PSD se înscrie, în termeni marxişti, în propria "legitate istorică". Şi că, deşi logica sa e perversă, are totuşi avantajul de a fi predictibilă. Cunoaşterea, aşadar, a istoriei precursorilor PSD cu diverse denumiri (PDSR-ul lui Năstase, FSN-ul lui Iliescu, dar şi PCR-ul ceauşist şi PMR-ul lui Dej) permite identificarea traseului pe care Partidul îl urmează şi a scopurilor pe care le urmăreşte.

După Colectiv, bunăoară, când credulii şi-au închipuit că PSD şi-a însuşit lecţia "Corupţia ucide", lucizii au înţeles că de fapt Partidul se replia. În campania de la locale au putut detecta discursurile cele mai retrograde, amplificate în campania pentru parlamentare aşa încât liderii vorbeau deja fără perdea despre duşmanii externi la fel cum în anii ’90 ţipau "nu ne vindem ţara" şi cum în deceniul cinci condamnau "imperialismul" occidental (niciodată pe cel bolşevic, sovietic, rusesc).

Înainte de 11 decembrie, Partidul a răspândit mesajul că totul e "aceeaşi mizerie", pentru ca negrul absolut să fie egalizat cu griul relativ, iar cei căzuţi în capcană, refuzând "răul cel mai mic", au ales "Răul cel mare", răul funciarmente şi genetic rău. Rezultatul? Logic: în doar câteva zile monstrul şi-a arătat adevărata faţă, declanşând blitzkrieg-ul pentru o restauraţie ce ne poate arunca înapoi cu decenii.

După ce a luat în prizonierat 3 milioane de minţi cu un "program de guvernare" în care oamenii au fost îndemnaţi să creadă ca în Biblie (nu promitea şi PCR viitorul de aur?), fără să cerceteze de unde vin banii şi cât o să ţină, Partidul s-a dovedit nu preocupat de soarta părăsiţilor din orfelinate, a suferinzilor din spitale, a ignoranţilor din şcoli, ci obsedat de cea a corupţilor din puşcării şi mai ales din boxele acuzaţilor. Aşa că a legalizat, pur şi simplu, hoţeşte, peste noapte, însăşi hoţia.

Doar revolta unei infime părţi a celor 72% dintre cetăţenii care nu au votat PSD a făcut ca planul să fie temporar amânat. Doar amânat, pentru că nu există nici cel mai mic indiciu de abandon. Dimpotrivă, sluţirea legilor ce ţin în funcţiune civilizaţia, societatea şi statul va fi "asumată" în Parlament, propagandiştii radicalizând între timp "masele populare" pentru a crea scenariul "Patria în pericol!", aşa încât "Revoluţia Luminii" să fie demascată ca tentativă de dezbinare a ţării şi chiar de fărâmiţare teritorială.

Protestatarii reuniţi în pieţe, tot mai puţini, nu au obţinut decât o victorie de moment ce poate fi anulată prin jocul la temporizare al unui PSD nedispus la nicio concesie, nici măcar la schimbarea unei marionete de premier cu o alta, iar restauraţia va continua în Marea Adunare Naţională la adăpostul a nesfârşite chichiţe legislative şi hăţişuri regulamentare.

PSD duce o gherilă de durată contra democraţiei, reuşita acesteia însemnând reinstaurarea unei democraturi mai nocive chiar decât cea din epoca FSN. Fapt ce ne poate costa al naibii de mult, scump şi îndelung. Aparent doar bani, dar cine garantează că nu şi libertate?

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
12 Comentarii
tăt aşa
Susţii nişte idioţenii, păcat eşti în tabăra lui muma pădurii cea care îşi bate joc de ţară la BRUXELLS.
Postat 17 Februarie 2017, 15:52 de Iancu_Remus
TDS-ul minte / Iar nu e cuminte
Cica: "Adrian Cris s-a fotografiat la protest cu Alin Cristea." Nu! Adrian Cris apare intr-o poza cu Alin Dobai. Eu i-am fotografiat, asa cum i-am fotografiat pe multi. Asocierile gogomane ale lui TDS...
Postat 14 Februarie 2017, 17:11 de alincristea
@moderator; @tds
Sunt de acord ca de multe ori tds iese, prin comentariile sale, din subiectul articolului dar, de mult mai multe ori are comentarii pertinente. Din ce am citit pana acum, chiar daca nu impartasesc convingerile lui, nu vad nici un motiv de banare a contului sau. Daca promovati dreptul la libera exprimare, in dauna injuriilor pe care le mai vad prin comentarii, eu consider ca ar trebui sa incepeti banarea cu alte conturi.
Postat 14 Februarie 2017, 14:43 de Uv
RE: @moderator; @tds
Contul lui TDS nu a fost banat, ci doar suspendat pe 3 zile. Există şi conturi banate. TDS a sărit calul prin modul repetitiv, agasant, de a posta comentarii, la o sumedenie de articole, sau lipsite de noimă, sau fără nicio legătură cu aspectele în discuţie. Există articole la care apar aproape exclusiv comentariile sale. Este un comportament agresiv, de monopolizare a spaţiului, de natură să descurajeze alţi cititori, să ne creeze imaginea de portal "de circ", dar şi să polueze o atmosferă suficient de tensionată. Iar apelurile noastre repetate au fost tratate cu dispreţ şi persiflare. Suntem convinşi că în aceste 3 zile TDS va înţelege unde a greşit şi îşi va corecta conduita.
Postat 14 Februarie 2017, 18:25 de Moderator
@cucu' lui ducu
Cu @tsd e simplu: dai o cautare pe net si afli tot despre el! De pilda afli ca e licentiat ASE dar si ca a absolvit facultatea de drept de la sorbonica, sau ca de o viata lucreaza/lucra la ICSAP (Intreprinderea Comerciala de Stat pentru Alimentatie Publica Oradea), actualmente SC Calipso SA. E una dintre afacerile cele mai profitabile cu putinta, o mana de oameni au ,,privatizat" activele (spatii comerciale, laboratoare, etc) si traiesc din inchirierea acestora. Si traiesc foarte bine, crede-ma! Intr-o democratie autentica si nu ,,originala", marca iliescu/fsn/pdsr/psd, asa ceva nu era posibil. Asa ca e de inteles ferocitatea cu care se bate pt. psd, vorba cantecului, aia l-au facut om mare. @tsd, imi pare rau ca te-a banat @moderatorul, nu cred ca e corecta politica pumnului in gura! In fond ti-ai exprimat niste opinii, cum ai facut-o e alta poveste si in cazul tau nu e nicio problema sa se indrepte cei ce se considera ,,atinsi" in instanta pt. despagubiri. Stiu, n-o vor face! Il inteleg si pe @moderator, posteaza toti idiotii tot felul de tampenii. Numai ca un adevarat moderator ar trebui, cand modereaza, sa-si cenzureze intai si intai parti-pris-urile. Parerea mea!
Postat 14 Februarie 2017, 12:40 de pinonel
La definirea publicitara pentru "cellphone" se spunea ca exista NOKIA ... restul fiind doar telefoane mobile.
Asa si cu partidele din Romania ... exista acum PSD, restul fiind niste grupuri care se intalnesc voluntar, in diverse cladiri, terenuri si artere de circulatie, fara ideologii si doctrine, ca sa dezbata si sa injure singura formatiune politica unde e dificila intrarea dar facila iesirea !!!
Postat 14 Februarie 2017, 11:10 de WinDos
Are TSD un loc de munca ?
Banuiesc ca TSD este angajat pe undeva,ca are sefi, ca cineva il plateste pt.ceea ce munceste sau ar trebui sa munceasca dimineata in timpul serviciului in timp ce el sta pe net si comenteaza(polueaza). Se poate d.lor (sau tov.) ? Sper ca sunteti mandri ca aveti un astfel de angajat pe care-l platiti probabil bine. Penibil.
Postat 14 Februarie 2017, 10:52 de Ducustrigacucu
COLT DELUP by FLORIN CHILIAN
CENZURAT
Postat 14 Februarie 2017, 10:45 de TDS
RE: COLT DELUP by FLORIN CHILIAN
TDS, ca urmare a încălcării repetate a politicii de postare a comentariilor pe www.eBihoreanul.ro, userul tău a fost restricţionat pentru 3 zile. În cazul în care după reactivarea user-ului vei continua să postezi încălcând Regulamentul site-ului, contul va fi banat permanent.
Postat 14 Februarie 2017, 11:30 de Moderator
DO IT ! DEONTOLOGIC SI DEMOCRATIC
@Moderator : Stiu ca asta urmariti de multa vreme ! Sa fiu banat ! GO ! Sa stim o treaba ! Si " protestele " SUNT REPETITIVE SI AGASANTE ! Dar ale sunt de bine, nu?
Postat 14 Februarie 2017, 10:36 de TDS
DEONTOLOGIA SALVEAZA ....CRIOGENIA
@Moderator : AU FOST INLATURATE PENTRU CA I SE ADRESAU LUI BOLOJAN DICTATORUL ! Daca erau pentru Dragnea sau PSD erau PERFECTE !
Postat 14 Februarie 2017, 10:22 de TDS
RE: DEONTOLOGIA SALVEAZA ....CRIOGENIA
Nu, TDS. Au fost înlăturate pentru că postezi abuziv și deja ai întrecut orice limită. Comentariile tale sunt agasante, repetitive, fără legătură cu subiectul, deranjante pentru orice comentator de bună credință. Îți recomandăm să îți rezolvi răfuielile personale în altă parte. Dacă mai continui să postezi la maniera în care o faci, numele tău de utilizator va fi banat. Consideră că e ultimul avertisment.
Postat 14 Februarie 2017, 10:30 de Moderator
!!!!!!!!!!!!!!
Adrian Cris s-a fotografiat la protest cu Alin Cristea ! Altfel e IMPARTIAL !
Postat 14 Februarie 2017, 10:21 de TDS
DNA SA VINA SA VA IA
CENZURAT
Postat 14 Februarie 2017, 10:13 de TDS
RE: DNA SA VINA SA VA IA
@TDS, ca să ne înțelegem. Comentariile ți-au fost cenzurate / înlăturate de pe site pentru că nu au absolut nicio legătură cu subiectul și devin, deja, agasante, pentru cititorii de bună credință. În situația în care continui să postezi abuziv, numele tău de utilizator banat. Îți reamintesc, Regulamentul site-ului îl găsești aici: http://www.ebihoreanul.ro/regulament
Postat 14 Februarie 2017, 10:18 de Moderator
Nazistu cu pancarta
CENZURAT
Postat 14 Februarie 2017, 09:58 de vocilebihoreanului29

FOTO BIHOREANUL

  • 'Revoluţia în imagini': Fotografii inedite cu Oradea la Revoluţie, expuse în Cetate (FOTO)
  • Luaţi exemplu! Agricultorii bihoreni au atras în judeţ 141 milioane euro (FOTO)
  • Accident cu trei răniţi lângă Beiuş: Şoferul unui BMW a ratat o depăşire, s-a lovit de o dubiţă, iar cele două maşini au ajuns în şanţ (FOTO)
  • Accident cu maşina Poliţiei în Oradea, în faţă la hotel Ramada (FOTO)
  • 300 de amenzi într-o zi: Poliţiştii români şi maghiari au împânzit şoselele de pe graniţă (FOTO)
  • Creştini… pe jumătate: După ce au ascultat colinde, consilierii judeţeni din Bihor şi-au reluat bătăliile obişnuite (FOTO)
  • Sute de fapte bune pe un singur hol: Târg de Crăciun la Celestica Oradea, susţinut de companie pentru ONG-urile din oraş (FOTO)
  • Fundaţia Pyramid Learning Center şi-a inaugurat cel de-al doilea centru pentru copiii cu autism şi AD-HD (FOTO)
  • CSM CSU Oradea a jucat slab şi a pierdut cu 81-87 în faţa timişorenilor. Achim anunţă măsuri în cadrul lotului! (FOTO)
  • Casa de Pensii Bihor, închisă: Toţi angajaţii au declanşat un protest spontan din cauza salariilor mici (FOTO)

TIMP LIBER

Timp liber

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 3.8697 RON
  • 1 EUR = 4.5959 RON
  • 1 HUF = 0.015 RON