URMĂREȘTE-NE PE
VINERI, 28 IULIE 2017
Ediția tipărită
Părerea noastră
Folclor de Bihor
Mircea Chirila
M-am tot întrebat care e motivul pentru care președintele Consiliului Județean, Pasztor Sandor, a băgat la protocol sute de borcane cu miere. O explicație ar fi că și-a cumpărat niște stupi la CJ pentru a justifica oarecum prezența atâtor trântori în instituție.
Zic şi eu
Adrian Cris
Vă mai amintiţi ce făgăduia Pásztor Sándor în campanie? Piste pentru ciclişti până în Apuseni, drumuri judeţene moderne, un festival de anvergură internaţională în fiecare vară, locuri de muncă mai bune şi mai bine plătite pentru bihoreni... La un sfert din mandatul inaugurat în stil Trump, cu numele pus pe toate gardurile de bucurie că "Deschidem spre Europa", actualul şef al Consiliului Judeţean se poate lăuda cu una din cele mai ferme închideri.
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
I-aţi văzut pe cei care îl aplaudau pe Pomohaci, îi dădeau flori şi îi pupau mâna după un concert de folclor? Bag mâna în foc că sub baticurile acelea stau la umbră nişte aprige susţinătoare ale familiei tradiţionale, unse până în chiloţi cu mirul intoleranţei pentru cei care sunt altfel. Au tatuată familia tradiţională până în celula primordială şi să te ferească tata lui Iisus să zici altceva. Şi, totuşi, în cazul lui Homopaci regula nu funcţionează - pe el îl iubesc, îl respectă şi îl pupă, indiferent ce face în iatac.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveţi despre noua versiune de mobil a site-ului eBihoreanul.ro?







De stiut
Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
În această perioadă de criză politică la nivel guvernamental, revin în discuție ipotezele în care poate înceta madatul guvernului acordat în urma votului de investitură din parlament. În urma revizuirii din 2003, Constituția României este mult mai strictă cu privire la situațiile în care poate înceta acest mandat, primul ministru neputând fi revocat nici de președinte și, cu atât mai puțin, de partidul care l-a propus.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Ridicarea temperaturii mediului ambiant la peste 32 gr. C şi o umiditate relativă ridicată (peste 60%) determină modificări ale organismului, care se pot grupa în 4 sindroame importante: mialgia termică, insolaţia, accidentele datorate efortului fizic pe caniculă şi şocul hipertermic.
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
În ţara noastră 437 de tineri (62% femei, 38% bărbaţi) au completat un chestionar cu privire la priorităţile lor în ceea ce priveşte viitorul, ce priorităţi ar trebui Uniunea Europeană să seteze pentru anul 2038 şi - mai interesant - de ce anume se tem mai mult aceşti oameni când vine vorba de viitorul lor. Ce a reieşit a fost faptul că tinerii din România se tem cel mai mult de… 
13 Martie 2017, 09:50

Partidul Coaliţia Pentru Familie

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

La conferinţa de presă din Oradea a Coaliţiei Pentru Familie jurnaliştii au fost în minoritate. Cei mai mulţi participanţi erau susţinători sau membri ai coaliţiei, la fel cum, uneori, la întâlnirile cu presa ale partidelor sala e ticsită cu membri. 

În atmosfera elegantă a Hotelului Dacia Continental, prezidiul a făcut, pe rând, primele declaraţii. Preşedintele coaliţiei, dl Mihai Gheorghiu, a pomenit de cele 3 milioane de semnături strânse pentru modificarea articolului 48 din Constituţie (căsătorie = bărbat + femeie) şi a lăudat susţinerea ei de către toate bisericile din România.

Dna Adina Portaru, avocat, a declarat că a venit de la Bruxelles pentru a îndepărta acuzele de neconstituţionalitate şi neeuropenitate ale iniţiativei, iar prof. univ. dr. Paul Negruţ, rectorul Universităţii Emanuel, a respins acuzaţiile de homofobie la adresa Coaliţiei, declarând că acestea ar însemna aruncarea a milioane de oameni care sprijină acţiunea în sfera tulburărilor psihice. Gazda întâlnirii, directorul Radio Vocea Evangheliei Oradea, dl Daniel Burtic, a făcut cu eleganţă şi distincţie oficiile de gazdă şi de moderare a evenimentului.

Totul a curs armonios până s-a ajuns la întrebări. Deşi niciuna nu a fost tendenţioasă sau rău voitoare, o stare de tensiune a început să plutească dinspre prezidiu. Când mi-a venit rândul, am anunţat, cu scuzele de rigoare, că am 5 întrebări. Am apucat să pun doar una - Coaliţia este de acord cu parteneriatele civile dacă acestea sunt heterosexuale sau militează exclusiv pentru căsătorie? După un răspuns în care a fost invocat Însuşi Mântuitorul, am rămas cu celelalte 4 întrebări în gât, căci mi s-a luat cuvântul. Din acel moment, conferinţa a început să se termine.

După ce, la un moment dat, i s-a pus punct unilateral, întâlnirea a intrat în prelungiri la cererea insistentă a presei. Am mai prins şi eu o întrebare: "Prin ce alte moduri sprijină CPF familia în România?". Răspunsul a fost demagogie politică pură: "Ar trebui să existe, ar trebui să se facă, nu este normal ca...". Nimic concret. Am să pun aici întrebările rămase, cu riscul să rămână retorice: 1. De ce aţi ales varianta referendumului în locul altor forme de lobby sau presiune politică? 2. Există alte directive sau legi împotriva cărora CPF s-ar putea ridica la luptă? 3. Nu credeţi că demersul dvs va spori intoleranţa faţă de cei care sunt altfel?

Sunt convins că iniţiativa Coaliţiei va avea succes. Ea stă pe 3 milioane de semnături, care se pot transforma în 3 milioane de voturi la referendum. Va scoate în stradă zeci de mii de oameni, alţii decât cei de la protestele civice din iarnă, cetăţeni noi în relaţia cu strada, mânaţi nu de valorile democraţiei, ci de teama ancestrală de cei pe care îi consideră anormali.

Statul aproape-secular se va pleca în faţa valorilor religioase multi-seculare fără să simtă că i-a fost încercată laicitatea cu degetul. Iar de va fi cazul, coaliţia se poate transforma lejer în partid. Crisparea şi reticenţa faţă de presă le are deja.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
11 Comentarii
barbati cu rochite
Azi m-am uitat impreuna cu fiul meu de 3 ani la un canal de desene animate in lumba romana, unde la un moment dat apare un personaj nene cu mustata imbracat in rochita roz. Acum va intreb cum ati reactiona daca un nene cu mustata imbracat in rochita v-ar aborda copilul si l-ar lamuri ca e normal ca baieteii sa fie fetite si invers?!?
Postat 15 Martie 2017, 17:34 de bihoreanoradean
deviatie sau problema medicala?
Am niste intrebari pentru autor si pentru sustinatorii legalizarii casatoriilor gay: sunteti gay? v-ar conveni sa stiti ca copilul vostru (nascut normal, fara probleme genetice) sa devieze sexual doar pentra ca generatia noastra vrea sa intre in rand cu lumea "civilizata" transformand anormalul in normal? cand sustineti homosexualitate, tineti cont si de hermafroditi sau doar de cei cu devieri sexuale (da, homosexualitatea este o deviere). Daca sustinem aceste devieri, hai sa sustinem si psihopatii, violatorii, criminalii in serie.. Ce ziceti? maine poimaine o sa-si ceara si ei drepturile.
Postat 15 Martie 2017, 12:15 de bihoreanoradean
Legaliza-mi-as... alta intrebare.
Zilele trecute v-ati scandalizat ca un nenea umbla pe strazi gol cum l-a facut mama natura. Nimeni nu a fost tolerant cu argumentele individului. Verdict: bolnav psihic. De ce? Ca era frig afara? Daca era vara ce justificari aveati?
Postat 13 Martie 2017, 23:43 de FaBULA
Relația cu presa
Și pe mine mă încearcă o grămadă de sentimente - nu pozitive - față de presă, iar unele întrebări puse de jurnaliști sunt de-a dreptul tâmpite. E dreptul lor să le pună, însă asta nu face din întrebările astea chestii inteligente.
Postat 13 Martie 2017, 22:35 de Shogun
@Pinonel
Cu arabii creștini n-am nimic; dimpotrivă. Însă cu arabii musulmani am. Nu știu dacă Paul Negruț a colaborat sau nu; probabil că dacă ar fi colaborat l-ar fi ochit careva cu ceva până acum. Tind să cred că n-a colaborat. Nu-mi place cum pune problema Coaliția pentru Familie însă nu-mi place nici gândul că ne transformăm într-o societate occidentală unde băștinașii nu mai fac copii doar pentru că așa "vrea" mușchii lor. În ultimă instanță e dreptul Coaliției pentru Familie să strângă semnături și să militeze pentru schimbarea articolului 48 din Constituția României. După cum, tot așa, e dreptul celor care nu-s de acord cu ei să facă la fel. Și-om vedea care-i mai tare.
Postat 13 Martie 2017, 22:33 de Shogun
@shogun
Ne place, nu ne place, vom ajunge la mana imigrantilor! Intentionat folosesc termenul de imigrant si nu de emigrant. Un migrant este emigrant la plecare si imigrant la destinatie. Daca am avea adevarati conducatori si nu niste hoti agramati, am incepe sa acceptam imigranti, dar selectiv. Sunt milioane de arabi crestini. Dintre acestia sunt sute de mii cu niscai scoala. Zeci de mii cu liceu. Ai prins rationamentul. Pe Paul Negruț il stiu de multa vreme. Stiu si acuzatiile care i se aduc, stiu si ce acuzatii aduce el la randul lui. Personal cred ca marea majoritate a popilor, pastorilor, etc, au semnat pactul cu diavolul, multi sunt si azi ,,legati" de un angajament dat in urma cu ani. Nu dau doi bani nici pe unii, nici pe altii!
Postat 13 Martie 2017, 20:55 de pinonel
@Pinonel
Paul Negruț știe. A călătorit cât alții în 10 vieți. Știe, și încă foarte bine. Că nu ești de acord cu el sau că n-a scos el din desagă cele mai bune argumente e o cu totul altă chestie, însă de știut, știe. Foarte bine știe.
Postat 13 Martie 2017, 19:22 de Shogun
!
Că inițiativa Coaliției pentru familie a susținută de toate cultele religioase din România e o chestie, însă demersul a început - la ale sale origini - ca mișcare cu intenții seculare. Cu alte cuvinte, argumentele împotriva legalizării căsătoriei între persoane de același sex ar trebui să vină din sfera societății seculare, nu a celei religioase. Eu, de exemplu, ca unul care n-am treabă cu acapararea de către cultele religioase a principiului adus în discuție, sunt în favoarea căsătoriei doar între persoane de sex diferit. Nu de alta, dar filozofia asta inclusivistă (toți au aceleași drepturi, cum ar fi căsătoria pentru persoanele de același sex) a adus la sapă de lemn natalitatea în țările occidentale, iar când spun natalitate mă refer la băștinași, nu la orientalii care au împânzit Vestul așa-zis civilizat. Eu unul prefer Anglia anilor 80-90, nu cea de astăzi, și nu-mi doresc o Românie care să ajungă, în 20 de ani, să raporteze nașteri aproape exclusiv din zona emigranților. Nu tot ce-i natural e și normal, însă societatea occidentală a uitat taman acest fapt. Din păcate...
Postat 13 Martie 2017, 19:19 de Shogun
mda...nazisti
mda. nazistii astia si sustinatorii lor. mi-e sila de oameni care se intor impotriva altor oameni care sunt diferiti.
Postat 13 Martie 2017, 15:06 de parker
he, he, he
Ma bucur ca te-ai convins, daca era nevoie, ca nu poti relationa civilizat cu ,,fratii si surorile"! A fost pertinenta si de bun simt intrebarea ta despre legalizarea parteneriatelor civile! Ok, nu accepti ,,casatoria" (impropriu spus casatorie, dar limba romana si nu numai ea a fost depasita de evenimente/realitate) intre persoane de acelasi sex, dar parteneriatul civil?! Avem deja o cauza celebra ajunsa la ccr, cauza Adrian Coman & Robert Hamilton. Care ccr s-a spalat pe maini (asa crede!) si a cerut lamuriri de la CJUE. Coalitia invoca art. 74(1) din Constitutia Romaniei. Chiar daca vorbim despre un referendum decizional, deci cu caracter obligatoriu, rezultatul lui poate fi infrant usor prin invocarea dispozitiilor art. 20 (1)(2) din aceeasi Constitutie. Nu cred ca vreunul dintre cei care au fost la prezidiu stiu ce reprezinta lista urmatoare : Africa de Sud, Argentina, Belgia, Brazilia, Canada, Danemarca, Finlanda, Franța, Irlanda, Islanda, Luxemburg, Norvegia, Noua Zeelandă, Portugalia,Regatul Unit (Anglia, Scoția, Țara Galilor), Spania, Statele Unite, Suedia, Țările de Jos, Uruguay și unele state ale Mexicului. E lista cu statele care au legalizat ,,casatoria" intre persoane de acelasi sex. Lista cu statele care au legalizat parteneriatul civil intre persoane de acelasi sex e mult mai lunga. Ii rog pe initiatorii care colinda prin tara sa se uite un pic si la ,,calitatea" statelor din lista. Toate, fara exceptie sunt superioare Romaniei, ca venit, ca standard de viata, etc, etc. Adica ei sunt in fata noastra cam la orice capitol pt. ca acolo la ei e Sodoma si Gomora iar noi suntem pedepsiti sa o ducem greu pt. ca tinem la dreapta credinta?! Ce raspuns dau distinsele doamne si distinsii domni care diriguiesc aceasta coalitie?! Fratii si surorile din SUA, neoprotestanti, au gresit cand au acceptat decizia Curtii Supreme din SUA din iunie 2015 prin care s-au legalizat ,,casatoriile" intre persoane de acelasi sex pe intregul teritoriu al Statelor Unite?! Nu trebuiau ei sa proteste sinucigandu-se in masa dupa modelul Jim JONES?! P.S. Nu pacatuieste fratele Negrut (si multi altii!) cand accepta dolarii diavolesti veniti de la fratii din State?!
Postat 13 Martie 2017, 10:52 de pinonel
Susțin Familia B+F dar nu partidul
Iar Partid ? Ori schimbăm ceva în noi ori nu schimbăm nimic
Postat 13 Martie 2017, 10:21 de vocilebihoreanului29
conter
FOTO BIHOREANUL
  • 'Nuntă' la Gojdu: În cinstea celor 25 de ani de căsnicie, o orădeancă şi-a surprins soţul cu o petrecere în curtea Colegiului (FOTO/VIDEO)
  • Pe simţite: Centrul SOS Autism Bihor are de acum grădină şi sală senzorială, cu multe lumini şi plante aromatice (FOTO/VIDEO)
  • Accident groaznic lângă Vama Borş: Trei morţi şi şase răniţi, toţi români, după ce un microbuz s-a lovit de un TIR (FOTO/VIDEO)
  • Vine demolarea! Primăria a predat amplasamentul pentru amenajarea sensului giratoriu pe Oneştilor cu exproprierea a 11 locuinţe (FOTO)
  • Bărbatul mort în urma furtunii din Bulz era un orădean de 37 de ani. Maşina în care s-a adăpostit, complet distrusă (FOTO)
  • Imagini din campingul devastat de furtună din Bulz: Salvatorii au prezentat bilanţul primei intervenţii de Cod Roşu din Bihor (FOTO)
  • La acte, încolonarea! Sute de bihoreni aşteaptă zilnic, ore în şir, la cozile de la Paşapoarte şi RAR (FOTO)
  • Toţi turiştii au plecat din Bulz. Prefectul Ioan Mihaiu: 'Zona arată dezastruos' (GALERIE FOTO ȘI VIDEO ȘOCANT)
  • Vor să-i dea ani lui Tudor! O gaşcă de orădeni a sărbătorit, în Piaţa Unirii, ziua unui prieten bolnav de leucemie (FOTO/VIDEO)
  • În cinstea eroilor: Poliţiştii bihoreni şi-au comemorat colegii morţi la datorie (FOTO/VIDEO)
TIMP LIBER
Timp liber
CURS VALUTAR
  • 1 USD = 3.8936 RON
  • 1 EUR = 4.5656 RON
  • 1 HUF = 0.0149 RON