URMĂREȘTE-NE PE
LUNI, 11 DECEMBRIE 2017

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Ce vrem în Piaţa Ferdinand? Dacă dorim un parc, putem să arăm zona din faţa Teatrului şi mai punem vreo 20 de tuia. Aşa vom avea şi noi un Tuileries, ca parizienii. E drept că, potrivit propunerii Primăriei, va dispărea vegetaţia, dar la 50 de metri avem lunca Crişului, pentru cei dornici de umbră şi de clorofilă. Sau nu contează proiectul propriu-zis, ci doar şansa de a-i pune nişte tălpi lui Bolojan, pe un nou câmp de luptă?
Zic şi eu
Adrian Cris
La 99 de ani de la momentul astral al Marii Uniri, ţara nu ne leagă nici prin şosele, căi ferate şi aeroporturi care să faciliteze o bună circulaţie a oamenilor şi mărfurilor, nici printr-o educaţie care să ofere şanse egale, nici printr-un sistem sanitar care să nu ne îmbolnăvească şi mai grav pe unii, în timp ce alţii ne tratăm la Viena ori Istanbul, nici printr-o administraţie care să ne uşureze viaţa în loc să ne facă zile fripte.
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Pe drumul european din faţa mea există o lucrare ce nu se mai termină. Un pod stă eviscerat de câţiva ani, cu circulaţia curgându-i doar pe o bandă. Un semafor temporar, ce tinde să se permanentizeze, dă verde alternativ şoferilor. Chiar în faţa mea se face roşu, aşa că opresc şi eliberez banda pentru cei din faţă. Cel din spate face la fel, dar următorii şapte au o altă părere despre viaţă şi ne depăşesc în coloană.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Sunteți de acord cu proiectul de amenajare a Pieței Ferdinand?






De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Una dintre dilemele pe care le au cetăţenii români, chiar şi cu asigurări de sănătate achitate la zi prin CAS, este cine le plăteşte cheltuielile de spitalizare şi de tratament dacă au fost victimele unui accident sau unei agresiuni, în condiţiile în care furnizorii de servicii medicale îi "taxează" atunci când autorii acestor fapte nu sunt identificaţi.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Numeroasele studii efectuate demonstrează legătura dintre fumat şi unele boli. Fumatul reprezintă o cauză majoră a bolii coronariene şi este responsabil de circa 20% din decesele datorate acestei boli. Bărbaţii fumători cu boală coronariană au o rată de mortalitate cu 60-70% mai mare decât nefumătorii, iar femeile fumătoare au un risc mai mare de a face boală coronariană decât  nefumătoarele, riscul fiind de 10 ori mai mare dacă concomitent utilizează şi anticoncepţionale orale.
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Acum că se apropie Crăciunul, iar magazinele vor fi acoperite cu funde roşii şi globuri argintii, nu strică să discutăm puţin despre tehnicile folosite de magazine pentru a stoarce cât mai mulţi bani de la cumpărători.
15 Noiembrie 2017, 09:38

O după amiază cu Soros

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Atenţie: acest text nu este recomandat telespectatorilor Antena 3 şi România TV!

Am avut ocazia unică să petrec o după-amiază cu magnatul George Soros, la vila sa din California. La intrare era un covor imens cu harta României Mari, pus în aşa fel încât oaspeţii să-l calce în picioare. Toţi piticii de grădină erau cu chipul eroilor neamului - Ştefan cel Mare, Mircea Cel Bătrân, Mihai Viteazul şi Şerban Nicolae.

Pe birou, manualul de algebră de-a V-a. "Când faci o diversiune trebuie să ştii ce înseamnă binomul". Pe pereţi, poze cu premierul Mihai Tudose. "Eram deprimat, dar de când am pus pozele premierului, cu faţa asta de acordeon, nu mai bag în seamă ridurile ce-mi brăzdează chipul".

Scopul vieţii lui Soros este să distrugă România, dar de un an nu mai întreprinde nimic. "Când am văzut cine a pus mâna pe putere, am zis că nu are rost să mă implic, ăştia or să distrugă ţara singuri. Apropo, de ce Dragnea se teme aşa mult de puşcărie? Nu-i va schimba cu nimic statutul, şi la Jilava va fi tot şef de cameră". Nu mai plăteşte, deci, să scoată oamenii în stradă. "Îi vor scoate băncile, când n-or să-şi mai poată plăti ratele".

L-am întrebat cum e cu statul paralel. "Păi, Iohannis este cu statul paralel, iar PSD-ul paralel cu statul". Acum este chiar mulţumit de Guvern. "Are cel mai mare coeficient de inteligenţă din UE: 219 puncte. Dar nu fiecare, ci cumulat, împreună".

La plecare am auzit nişte urlete şi vaiete româneşti. "Mi-am făcut o mică fermă de bumbac, numai ca să pot biciui nişte sclavi români. Să se obişnuiască cu munca la o multinaţională"...

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
12 Comentarii
la ,,randul" meu vad, ca
Desi nu crede in dumnezeu, se crede dumnezeu, si cum are multi adepti bine platiti, devotati noii ideologii marxisto_liberale bine reprezentat in UE, P€, chiar si in tara, noroc ca nu la putere dar daca nu suntem atenti, vom avea ,,norocul" sa ne bucuram de toate ,, binefacerile" liberalismului in care problemele se rezolva cu strada, in care majoritatea nu conteaza, in care nealisii doresc sa conduca, in care minciuna are rol de adevar.
Postat 26 Noiembrie 2017, 12:16 de iahim
@ Revista presei
Nu-l combat pe TDS, ei stiu ciuma rosie, antena 3, Dragnea la puscarie si cam atat. Orice discutie, acelasi refren. Despre ce combatere si argumente discutam?
Postat 16 Noiembrie 2017, 22:47 de danioan
Revista presei
Pentru cei care il combat cu atata emfaza pe TDS, va invit sa cititi articolul scris de Soros in "The Wall Street Journal" - Sept.20,2016 12:00 a.m. ET: Why I’m Investing $500 Million in Migrants By George Soros... judecata limpede va doresc si multa sanatate!
Postat 16 Noiembrie 2017, 18:55 de platona
!!!!!
@poiu: SOROS este DETESTAT în Israel ( !!!!! ). Nu-l suportă Orban, nu este agreat în GB, ce să mai zic de Trump. La noi e iubit de Guseth, Macovei, Cioloș și alți câțiva. Toate citatele date de mine nu sunt creația presei românești. Unele chestiuni le-am auzit cu propriile urechi în interviul dat chiar de el. Altele sunt din Jerusalem Post !m O să-mi spui că pe vremea când trăia la Budapeste era un copil și nu înțelegea lucrurile. Și EVA HEYMAN era o copilă dar le-a înțeles foarte bine ! Și a pătit cu viața ! Așa că un astfel de articol nici nu trebuia să fie publicat !
Postat 16 Noiembrie 2017, 09:11 de TDS
Marea conspirație internationala, cu tds in fruntea lojei
Voi inca mai credeti aberatiile astea? Da, lumea e condusă din umbra si se fac jocuri politice la nivel mondial, dar de oameni ascunsi nu de Trump, Putin sau daniela crudu. Soros asta e un fel de om care se face vazut mai mare decat se stie el. Si oamenii pun botul. O avea bani dar influenta lui e limitata. Hai sa ne gandim putin asa: tot ce aveti voi online apartine cui? Ce cauti pe Google? Poze? Accesarea conturilor bancare o faci pe...? Oamenii din raspunsurile la intrebarile alea fac treaba reala in lumea asta. Deschideti voi un cmd si scrieti asa tracert www.ing.ro (de exemplu) si apoi cautati acele IPuri prin baze de date (network-tools.com cu express search) si va convingeti. Si nici asa nu aveti acces la toata informatia ca primiti segmente de retea cu apartinatori generici (apnic). In concluzie, internetul conduce omul si nu invers. Pacat ca lumea a luat in ras legile lui Asimov. Omul a gresit controlorul, atata tot
Postat 16 Noiembrie 2017, 06:27 de poiu
Desi acuzam PSD, Antena3 si RomaniaTV si minciunile lor, tot nu as spala imaginea lui Soros, chiar daca el nu are legatura acum cu tot ceea ce ei zic
Gluma e buna, dar e si o chestie psihologic normala ca odata ce ai deja bani, ce cauti este putere, sa poti schimba lumea “dupa chipul si asemanarea ta”, dupa ideologia si utopia ta. Astfel e normal de inteles ca unii bogati vor sponsoriza reclame si curente antinationale, globaliste, LGBTQWERTY, om doar ca consumator, pro-uciderea copiiilor, coruptie internationala/trafic de influenta in favoarea unor comanii (de la rusi/gazprom, la americani/microsoft, la germani/siemens), etc. Desi partidul de la putere , PSD (care a colaborat cu Soros) chiar vorbeste prostii, si Soros nu e atat de implicat si de direct, este adevar si in stirile puse de TDS.
Postat 15 Noiembrie 2017, 18:28 de unu
@salontanu
se pare ca l-ai citit degeaba de 10 ori articolul ca nu te-ai prins, asa ca ai inceput sa imprastii din latrina3, post pe care il ai la favorite.
Postat 15 Noiembrie 2017, 17:28 de CHRIS
dovada
iata dovada ca esti unul dintre acoperitii din presa!
Postat 15 Noiembrie 2017, 14:36 de Fradi
Ha
Tare ! tsd-u' a uitat sa isi ia si pastila de furie si a inceput cu citatele bagate cu palnia in capul lui/lor de catre draqnea si ciumetii rosii, via latrina3 si aromania tv. O corectie se impune totusi. Cred ca acel coeficient de inteligenta a fost calculat gresit: este calculat pt tot psd-ul, luand in calcul si prostacii de pe toate site-urile.
Postat 15 Noiembrie 2017, 11:12 de oradea_mea_si_a_ta
@CHRIS
Cand te uiti la televiziunile insolvente [dar sustinute de diferite servicii ("labeunu", Realitatea)] si mai si citesti acest articol laudativ din cine stie ce motive, tampesti si scrii ce ai scris tu in comentariu.
Postat 15 Noiembrie 2017, 11:03 de Salontanu
@sauron
Mircea, Mircea!!!! ce facusi? l-ai starnit pe tds, mare privitor de latrina3 si ghitatv, mare supporter doctrinar al pesdeilor si aldeilor. tds apare si el in poza lui tariceanu cu soros, dar era in spatele aparatului foto. in rest, lauda articolului, a fost pe gustul meu. mai ne descretim fruntile cu atatea cresteri in ultima vreme (de preturi) nu de salarii.
Postat 15 Noiembrie 2017, 10:48 de CHRIS
CITATE DIN PRESA
1. Dar în timp ce mii de evrei unguri erau trimiși către lagărele morții, George Soroș își însoțea tatăl adoptiv în misiunile acestuia de confiscare a bunurilor evreilor condamnați de regimul de la Budapesta( minutul 7:31). Unii dintre aceștia erau chiar vecinii sau cunoștințe de-ale familiei Soros. 2. „Nu cred în Dumnezeu, nu sunt religios”. Realizatorul adaugă credința lui Soros că Dumnezeu este o creație a omului și nu invers. 3. Conform documentelor, Soros a dat mai mult de 30 de milioane de dolari gruparilor care lucreaza pentru alegerea lui Hillary Clinton in noiembrie, devenind astfel cel mai mare donator al campaniei. 4. In ceea ce priveste Israelul, gruparile lui Soros lucreaza pentru a delegitima orice aspect al societatii israeliene drept rasist sau ilegitim. Palestinienii reprezinta punctul focal al atacurilor sale. Acestia sunt folositi pentru a reclama rasismul Israelului ca stat. Gruparile transmit audientei in feluri variate, dar complementare, ca Israel nu are niciun drept sa se apere sau sa-si impuna propriile legi in fata cetatenilor non-evrei. 5. In SUA, acestea lupta pentru a transforma opunerea impotriva Israelului in ceva acceptabil socio-politic. Scopul, de la Ferguson la Berlin la Ierusalim, este acela de a induce teroare si haos pe masura ce autoritatile locale, paralizate de grupurile de suport, devin incapabile sa asigure siguranta societatilor sau macar sa argumenteze coerent ca acestea merita protejate
Postat 15 Noiembrie 2017, 09:49 de TDS

FOTO BIHOREANUL

  • Cina Porcului, în Cetatea Oradea (GALERIE FOTO)
  • Ne enervează: Indicatoarele de parcare din Piaţa Cetăţii se bat cap în cap (FOTO)
  • Curtea de Apel Oradea: Doctoriţa Călinescu trebuie să plătească 80.000 euro părinţilor Patriciei (FOTO)
  • Răsturnare de situaţie: Doctoriţa Georgeta Călinescu, condamnată la închisoare cu suspendare pentru moartea Patriciei Aktaa (FOTO)
  • „Orbi”: Bloggeriţa Petronela Rotar şi-a lansat la Oradea cea mai vândută carte românească din 2017 (FOTO)
  • De ce au sunat sirenele pe Şoseaua Borşului: 30 de muncitori, 'salvaţi' de pompieri, într-un exerciţiu de amploare al ISU Crişana (FOTO / VIDEO)
  • Ştefan Hruşcă a colindat la ERA Park în faţa a mii de orădeni (FOTO / VIDEO)
  • Sandu Lungu, întâmpinat cu aplauze de elevii Colegiului 'Mihai Eminescu' (FOTO)
  • Ocoliţi! Lucrările la reţelele de termoficare îngreunează traficul auto de pe strada Oneştilor (FOTO)
  • Catedrala Sf. Nicolae, plină de credincioşi: Şase episcopi şi doi arhiepiscopi au oficiat o Liturghie Arhierească la sărbătoarea seminarului greco-catolic din Oradea (FOTO)

TIMP LIBER

Timp liber

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 3.8697 RON
  • 1 EUR = 4.5959 RON
  • 1 HUF = 0.015 RON