URMĂREȘTE-NE PE
DUMINICĂ, 27 MAI 2018

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Orice şofer care se respectă are nu un baston de mareşal în raniţă, ci o bâtă de baseball în portbagaj. Asta pentru a rezolva problemele apărute în trafic, dar mai ales în parcări. Oradea are peste 100.000 de maşini şi cam 20.000 de locuri de parcare de domiciliu. Mă şi mir că încă nu am văzut prin parcări maşini supraetajate, ca autobuzele din Londra.
Zic şi eu
Adrian Cris
Un abuz comis la o competiţie recent găzduită de Arena Antonio Alexe din Oradea şi neştiut public până acum arată că înaintăm pas cu pas spre un regim poliţienesc în care legea nu contează decât în măsura în care e interpretată samavolnic, pentru a da o aparenţă de temeinicie comportamentelor şi deciziilor discreţionare. La începutul lunii, un orădean a fost împiedicat să intre la o partidă de baschet de către nişte jandarmi. 
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Street Food Fest este scump pentru că aduce în stradă preţurile din restaurante. Pereţii localurilor nu mai există, nasul nu mai este protejat de mirosurile îmbietoare, iar ochiul nu mai e protejat de preţurile din meniu. Astfel, impactul poate fi brutal. Mâncare de stradă la preţ de restaurant? Hm...
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Cine credeţi că are dreptate în problema sporurilor salariale ale lucrătorilor de la UPU – SMURD Bihor?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
În primul rând, cei care achiziţionează un autoturism trebuie să ştie că au obligaţia să efectueze toate formalităţile de înmatriculare în termen de maxim 90 de zile de la data încheierii contractului de vânzare cumpărare. Sancţiunea pentru nerespectarea acestei obligaţii este suspendarea înmatriculării acelui autovehicul, definită de lege ca fiind operaţiunea administrativă ce constă în interzicerea temporară a dreptului de a pune în circulaţie şi a utiliza un vehicul pe drumul public.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Ulcerul gastric apare de obicei cu 10 ani mai târziu decât cel duodenal, frecvenţa maximă fiind în jurul vârstei de 60 de ani. Boala apare mai des la bărbaţi, iar numărul cazurilor este în uşoară creştere faţă de cele de ulcer duodenal care sunt în scădere.
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Ne naştem, suntem crescuţi de părinţi, ne maturizăm, avem la rândul nostru propriii copii pe care îi creştem, îmbătrânim. Fiecare generaţie trece prin acelaşi ciclu, dar o face în perioade diferite de timp, pe măsură ce în urma noastră rămâne istoria. Aşa se face că aceia care au prins în adolescenţă începuturile comunismului în România au încă memoria vremurilor de dinainte şi au trebuit să se adapteze schimbării.
15 Noiembrie 2017, 09:38

O după amiază cu Soros

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Atenţie: acest text nu este recomandat telespectatorilor Antena 3 şi România TV!

Am avut ocazia unică să petrec o după-amiază cu magnatul George Soros, la vila sa din California. La intrare era un covor imens cu harta României Mari, pus în aşa fel încât oaspeţii să-l calce în picioare. Toţi piticii de grădină erau cu chipul eroilor neamului - Ştefan cel Mare, Mircea Cel Bătrân, Mihai Viteazul şi Şerban Nicolae.

Pe birou, manualul de algebră de-a V-a. "Când faci o diversiune trebuie să ştii ce înseamnă binomul". Pe pereţi, poze cu premierul Mihai Tudose. "Eram deprimat, dar de când am pus pozele premierului, cu faţa asta de acordeon, nu mai bag în seamă ridurile ce-mi brăzdează chipul".

Scopul vieţii lui Soros este să distrugă România, dar de un an nu mai întreprinde nimic. "Când am văzut cine a pus mâna pe putere, am zis că nu are rost să mă implic, ăştia or să distrugă ţara singuri. Apropo, de ce Dragnea se teme aşa mult de puşcărie? Nu-i va schimba cu nimic statutul, şi la Jilava va fi tot şef de cameră". Nu mai plăteşte, deci, să scoată oamenii în stradă. "Îi vor scoate băncile, când n-or să-şi mai poată plăti ratele".

L-am întrebat cum e cu statul paralel. "Păi, Iohannis este cu statul paralel, iar PSD-ul paralel cu statul". Acum este chiar mulţumit de Guvern. "Are cel mai mare coeficient de inteligenţă din UE: 219 puncte. Dar nu fiecare, ci cumulat, împreună".

La plecare am auzit nişte urlete şi vaiete româneşti. "Mi-am făcut o mică fermă de bumbac, numai ca să pot biciui nişte sclavi români. Să se obişnuiască cu munca la o multinaţională"...

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
12 Comentarii
la ,,randul" meu vad, ca
Desi nu crede in dumnezeu, se crede dumnezeu, si cum are multi adepti bine platiti, devotati noii ideologii marxisto_liberale bine reprezentat in UE, P€, chiar si in tara, noroc ca nu la putere dar daca nu suntem atenti, vom avea ,,norocul" sa ne bucuram de toate ,, binefacerile" liberalismului in care problemele se rezolva cu strada, in care majoritatea nu conteaza, in care nealisii doresc sa conduca, in care minciuna are rol de adevar.
Postat 26 Noiembrie 2017, 12:16 de iahim
@ Revista presei
Nu-l combat pe TDS, ei stiu ciuma rosie, antena 3, Dragnea la puscarie si cam atat. Orice discutie, acelasi refren. Despre ce combatere si argumente discutam?
Postat 16 Noiembrie 2017, 22:47 de danioan
Revista presei
Pentru cei care il combat cu atata emfaza pe TDS, va invit sa cititi articolul scris de Soros in "The Wall Street Journal" - Sept.20,2016 12:00 a.m. ET: Why I’m Investing $500 Million in Migrants By George Soros... judecata limpede va doresc si multa sanatate!
Postat 16 Noiembrie 2017, 18:55 de platona
!!!!!
@poiu: SOROS este DETESTAT în Israel ( !!!!! ). Nu-l suportă Orban, nu este agreat în GB, ce să mai zic de Trump. La noi e iubit de Guseth, Macovei, Cioloș și alți câțiva. Toate citatele date de mine nu sunt creația presei românești. Unele chestiuni le-am auzit cu propriile urechi în interviul dat chiar de el. Altele sunt din Jerusalem Post !m O să-mi spui că pe vremea când trăia la Budapeste era un copil și nu înțelegea lucrurile. Și EVA HEYMAN era o copilă dar le-a înțeles foarte bine ! Și a pătit cu viața ! Așa că un astfel de articol nici nu trebuia să fie publicat !
Postat 16 Noiembrie 2017, 09:11 de TDS
Marea conspirație internationala, cu tds in fruntea lojei
Voi inca mai credeti aberatiile astea? Da, lumea e condusă din umbra si se fac jocuri politice la nivel mondial, dar de oameni ascunsi nu de Trump, Putin sau daniela crudu. Soros asta e un fel de om care se face vazut mai mare decat se stie el. Si oamenii pun botul. O avea bani dar influenta lui e limitata. Hai sa ne gandim putin asa: tot ce aveti voi online apartine cui? Ce cauti pe Google? Poze? Accesarea conturilor bancare o faci pe...? Oamenii din raspunsurile la intrebarile alea fac treaba reala in lumea asta. Deschideti voi un cmd si scrieti asa tracert www.ing.ro (de exemplu) si apoi cautati acele IPuri prin baze de date (network-tools.com cu express search) si va convingeti. Si nici asa nu aveti acces la toata informatia ca primiti segmente de retea cu apartinatori generici (apnic). In concluzie, internetul conduce omul si nu invers. Pacat ca lumea a luat in ras legile lui Asimov. Omul a gresit controlorul, atata tot
Postat 16 Noiembrie 2017, 06:27 de poiu
Desi acuzam PSD, Antena3 si RomaniaTV si minciunile lor, tot nu as spala imaginea lui Soros, chiar daca el nu are legatura acum cu tot ceea ce ei zic
Gluma e buna, dar e si o chestie psihologic normala ca odata ce ai deja bani, ce cauti este putere, sa poti schimba lumea “dupa chipul si asemanarea ta”, dupa ideologia si utopia ta. Astfel e normal de inteles ca unii bogati vor sponsoriza reclame si curente antinationale, globaliste, LGBTQWERTY, om doar ca consumator, pro-uciderea copiiilor, coruptie internationala/trafic de influenta in favoarea unor comanii (de la rusi/gazprom, la americani/microsoft, la germani/siemens), etc. Desi partidul de la putere , PSD (care a colaborat cu Soros) chiar vorbeste prostii, si Soros nu e atat de implicat si de direct, este adevar si in stirile puse de TDS.
Postat 15 Noiembrie 2017, 18:28 de unu
@salontanu
se pare ca l-ai citit degeaba de 10 ori articolul ca nu te-ai prins, asa ca ai inceput sa imprastii din latrina3, post pe care il ai la favorite.
Postat 15 Noiembrie 2017, 17:28 de CHRIS
dovada
iata dovada ca esti unul dintre acoperitii din presa!
Postat 15 Noiembrie 2017, 14:36 de Fradi
Ha
Tare ! tsd-u' a uitat sa isi ia si pastila de furie si a inceput cu citatele bagate cu palnia in capul lui/lor de catre draqnea si ciumetii rosii, via latrina3 si aromania tv. O corectie se impune totusi. Cred ca acel coeficient de inteligenta a fost calculat gresit: este calculat pt tot psd-ul, luand in calcul si prostacii de pe toate site-urile.
Postat 15 Noiembrie 2017, 11:12 de oradea_mea_si_a_ta
@CHRIS
Cand te uiti la televiziunile insolvente [dar sustinute de diferite servicii ("labeunu", Realitatea)] si mai si citesti acest articol laudativ din cine stie ce motive, tampesti si scrii ce ai scris tu in comentariu.
Postat 15 Noiembrie 2017, 11:03 de Salontanu
@sauron
Mircea, Mircea!!!! ce facusi? l-ai starnit pe tds, mare privitor de latrina3 si ghitatv, mare supporter doctrinar al pesdeilor si aldeilor. tds apare si el in poza lui tariceanu cu soros, dar era in spatele aparatului foto. in rest, lauda articolului, a fost pe gustul meu. mai ne descretim fruntile cu atatea cresteri in ultima vreme (de preturi) nu de salarii.
Postat 15 Noiembrie 2017, 10:48 de CHRIS
CITATE DIN PRESA
1. Dar în timp ce mii de evrei unguri erau trimiși către lagărele morții, George Soroș își însoțea tatăl adoptiv în misiunile acestuia de confiscare a bunurilor evreilor condamnați de regimul de la Budapesta( minutul 7:31). Unii dintre aceștia erau chiar vecinii sau cunoștințe de-ale familiei Soros. 2. „Nu cred în Dumnezeu, nu sunt religios”. Realizatorul adaugă credința lui Soros că Dumnezeu este o creație a omului și nu invers. 3. Conform documentelor, Soros a dat mai mult de 30 de milioane de dolari gruparilor care lucreaza pentru alegerea lui Hillary Clinton in noiembrie, devenind astfel cel mai mare donator al campaniei. 4. In ceea ce priveste Israelul, gruparile lui Soros lucreaza pentru a delegitima orice aspect al societatii israeliene drept rasist sau ilegitim. Palestinienii reprezinta punctul focal al atacurilor sale. Acestia sunt folositi pentru a reclama rasismul Israelului ca stat. Gruparile transmit audientei in feluri variate, dar complementare, ca Israel nu are niciun drept sa se apere sau sa-si impuna propriile legi in fata cetatenilor non-evrei. 5. In SUA, acestea lupta pentru a transforma opunerea impotriva Israelului in ceva acceptabil socio-politic. Scopul, de la Ferguson la Berlin la Ierusalim, este acela de a induce teroare si haos pe masura ce autoritatile locale, paralizate de grupurile de suport, devin incapabile sa asigure siguranta societatilor sau macar sa argumenteze coerent ca acestea merita protejate