URMĂREȘTE-NE PE
LUNI, 28 MAI 2018

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Orice şofer care se respectă are nu un baston de mareşal în raniţă, ci o bâtă de baseball în portbagaj. Asta pentru a rezolva problemele apărute în trafic, dar mai ales în parcări. Oradea are peste 100.000 de maşini şi cam 20.000 de locuri de parcare de domiciliu. Mă şi mir că încă nu am văzut prin parcări maşini supraetajate, ca autobuzele din Londra.
Zic şi eu
Adrian Cris
Un abuz comis la o competiţie recent găzduită de Arena Antonio Alexe din Oradea şi neştiut public până acum arată că înaintăm pas cu pas spre un regim poliţienesc în care legea nu contează decât în măsura în care e interpretată samavolnic, pentru a da o aparenţă de temeinicie comportamentelor şi deciziilor discreţionare. La începutul lunii, un orădean a fost împiedicat să intre la o partidă de baschet de către nişte jandarmi. 
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Street Food Fest este scump pentru că aduce în stradă preţurile din restaurante. Pereţii localurilor nu mai există, nasul nu mai este protejat de mirosurile îmbietoare, iar ochiul nu mai e protejat de preţurile din meniu. Astfel, impactul poate fi brutal. Mâncare de stradă la preţ de restaurant? Hm...
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Cine credeţi că are dreptate în problema sporurilor salariale ale lucrătorilor de la UPU – SMURD Bihor?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
În primul rând, cei care achiziţionează un autoturism trebuie să ştie că au obligaţia să efectueze toate formalităţile de înmatriculare în termen de maxim 90 de zile de la data încheierii contractului de vânzare cumpărare. Sancţiunea pentru nerespectarea acestei obligaţii este suspendarea înmatriculării acelui autovehicul, definită de lege ca fiind operaţiunea administrativă ce constă în interzicerea temporară a dreptului de a pune în circulaţie şi a utiliza un vehicul pe drumul public.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Ulcerul gastric apare de obicei cu 10 ani mai târziu decât cel duodenal, frecvenţa maximă fiind în jurul vârstei de 60 de ani. Boala apare mai des la bărbaţi, iar numărul cazurilor este în uşoară creştere faţă de cele de ulcer duodenal care sunt în scădere.
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Ne naştem, suntem crescuţi de părinţi, ne maturizăm, avem la rândul nostru propriii copii pe care îi creştem, îmbătrânim. Fiecare generaţie trece prin acelaşi ciclu, dar o face în perioade diferite de timp, pe măsură ce în urma noastră rămâne istoria. Aşa se face că aceia care au prins în adolescenţă începuturile comunismului în România au încă memoria vremurilor de dinainte şi au trebuit să se adapteze schimbării.
16 Martie 2011, 10:49

Bătaia pe gigacalorie

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Dacă un Vuşcan aruncă o piatră într-o baltă cu apă termală, de fiecare dată se vor găsi câţiva preşedinţi de asociaţii de locatari să sară după ea. În realitate, însă, povestea cu gigacaloria mai ieftină în cartierul Ioşia se bazează pe un şir de ilegalităţi, iar acum a venit momentul scadenţei.

Băieţii deştepţi de la Transgex, după ce au pus mâna în mod oneros pe zăcământul de apă termală a oraşului, exploatează gratuit şi reţeaua de distribuţie a CET-ului, motiv pentru care preţurile lor sunt fără concurenţă. Repede, junele Horică a speculat politic povestea, profitând şi de faptul că slujbaşii din Primărie s-au prezentat la dezbaterea publică cu lecţia nefăcută. Şi cum în România, mai ales în an preelectoral, diferenţa între lege şi tocmeală e ca inexistentă, s-ar putea ca "ioşioţii" să aibă câştig de cauză şi să plătească mai puţin la încălzire decât restul fraierilor de concitadini.

Dacă tot nu mai ţinem cont de nicio lege, cu excepţia legii junglei, mă întreb şi eu de ce nu organizează Vuşcan dezbateri publice şi pe alte subiecte? Cum ar fi, de exemplu: "Accidentele din Rogerius cu mai puţin de patru morţi trebuie considerate tamponări uşoare".

Dacă Primăria are îndoieli cu privire la legea care spune că trebuie să existe un singur operator de distribuţie a agentului termic, n-are decât să închirieze reţeaua Transgex-ului. La un preţ anual de 5.000 euro pe metrul de conductă, de pildă. Iar când gigacaloria în Ioşia va ajunge la dublul tarifului practicat în restul oraşului, să vedeţi atunci cum locuitorii acestui cartier vor dori, brusc, să fie trataţi la fel ca toţi orădenii.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
15 Comentarii
....
din acest articol inteleg ca transgexu foloseste reteaua cet-ului pe gratis...daca e asa, nu e corect. asta poate fi rezolvata in doua moduri: 1. chirie paltita de transgex pe retea; 2. retea cedata transgexului si sa se spele pe cap cu ea (schimbari de tevi, magistrale etc.). pe de alta parte, am auzit si eu ca astia de la transgex nu fac returul apei folosite inapoi in pamant. Asta inseamna ca, datorita faptului ca se consuma mai multa apa decat vine in mod natural in rezervorul subteran (izvorul din care se alimenteaza e destul de departe, in Apuseni), in timp, acesta va seca. Pentru a-l mentine, ar trebui ca apa termala folosita la producerea agentului termic sa fie returnata inapoi in pamant...Oricum, adevarul e la mijloc, e foarte clar. Primaria ar face mai bine sa prezinte istoria preluarii acestor zacaminte de catre transgex, sa vada si oradenii daca sunt sau nu adevarate legendele cu filip si transgex.
Postat 21 Martie 2011, 16:20 de unu
ziarist impartial(ha)
Pai cum sa nu linga tov Chiria dosul bolovanului si in cazul falimentarului CET?!? Daca si oradenii din Iosia platesc mai mult, deci si CET-ul incaseaza mai mult, recompensa bolovanului pentru latratorii credinciosi va fi mai insemnata. De succesul acestei campanii depinde de cita publicitate va baga CET-ul in acest oficios de partid. Daca n-ar fi reclama de la Compania de Apa cea de la RER sau cea de la OTL cu ce si-ar mai plati bolovanul lingaii bihoreanului??? Daca Filip si-a facut ziar la primarie bolovanul l-a desfiintat ca sa reduca cheltuielile(chipurile) dar l-a inlocuit cu bihoreanul lui chirila care este mult mai credincios si mult mai eficient. Va urma...
Postat 20 Martie 2011, 11:18 de cvt
De ce tace Transgexul?
Nimeni nu spune adevarul, inclusiv Transgexul tace! Oradea se afla pe o mare de apa termala , cu temperatura si calitate foarte buna. Transgexului daca i s-ar permite sa intre in mai multe puncte termice decat i se permite in prezent, ar putea avea o pondere mult mai mare in "cosul termic" necesar orasului, decat are acum. Rolul CET-ului ar fi mult diminuat, n-ar mai fii nevoie de numarul de angajati actual cu salariile bunicele, nu ar fi nevoie de contracte de carbune cu spagile aferente, etc. Este o alta discutie cum a obtinut Transgexul licentele de exploatare pe forajele lui Ceausescu. Pe oradean insa l-ar interesa sa plateasca mai putin la gigacalorie, nu cine face profit si nu sa rezolve problema sociala a angajatilor de la CET. Aceasta este realitatea si Beiusul o dovedeste cu prisosinta.
Postat 19 Martie 2011, 23:06 de talibanul galben
Speculatie politica.
Tanarul Vuscan a speculat o problema cu impact politic a carei solutionare ii apartine municipalitatii.
Postat 19 Martie 2011, 11:36 de Oradean.
despre capra vecinului
D-le LUKY , nu umbla pe ,,aratura\\\\\'\\\\\' ca esti pe langa subiect .Alumina s-a inchis pentru ca producea cu un pret de peste dublu fata de o uzina similara din MUNTENEGRU .CET-ul [cu toate pacatele lui ]a ajuns in situatia de fata si datorita faptului ca ,,au murit\\\\\' \\\\\'beneficiarii produsului sau[80%] pentru care s-a construit acum mai bine de 45 de ani .
Postat 18 Martie 2011, 20:33 de tera
despre prostovani
Chirila Chirilovici Prostovici !Cred ca esti ,,gazat,, de fumul de la CET !!! si nu stii ce scrii !
Postat 18 Martie 2011, 15:58 de Luna Plina
chirila+bolojan
Dupa cum bine se stie, domnul Chirila este (Labus) al celor din primaria oradea. cum sa nu se faca monopol cu CET-ul daca si la salubrizare edilul nostru ii favorizeaza pe cei de la Rer. mizeria in Oradea este ca la ea acasa, doar avem firma de salubrizare. HALAL PRIMAR, HALAL PRIMARIE
Postat 18 Martie 2011, 14:39 de rem
chirila+bolojan
Dupa cum bine se stie, domnul Chirila este (Labus) al celor din primaria oradea. cum sa nu se faca monopol cu CET-ul daca si la salubrizare edilul nostru ii favorizeaza pe cei de la Rer. mizeria in Oradea este ca la ea acasa, doar avem firma de salubrizare. HALAL PRIMAR, HALAL PRIMARIE
Postat 18 Martie 2011, 14:39 de rem
chirila
cu siguranta Mirce chirila nu locuieste in Iosia; si mai spun cu siguranta ca, daca ar fi fost cei din rogerius sau din orice cartier incalziti cu apa geotermala, ar fi facut si ei acelasi lucru ca si cei din iosia!!!
Postat 17 Martie 2011, 08:37 de dan
baiat bun
Are dreptate Mircea Chirila in legatura cu Vuscan (un excrement social), dar parca tot nu pot sa-mi alung din minte o imagine in care Bolojan il mangaie candid pe crestet pe Chirila si acesta din urma, gudurat, in 2 labe, da din coada:\"Nu-i asa ca sunt un caine credincios\"?
Postat 17 Martie 2011, 01:32 de alecu
TRANSGEXUL ILEGAL
EXPLOATAREA ESTE ILEGALA SI DIN PUNCTUL DE VEDERE AL DISTRUGERII RESURSEI DATORAT FAPTULUI CA APA RACITA ( RETURUL DE LA SONDA NU SE REPOMPEAZA INAPOI !! NICI MACAR NU SUNT CONSTRUITE INSTALATIILE DE RETUR SI REPOMPARE IN ZACAMINTE A APEI RACITE !!! TRANSCGEXUL EXPLOATEAZA INAFARA LEGII RESURSA COMPROMITAND IN TIMP ZACAMANTUL !!! SUB ARIPA CAMARILEI COORDONATA INDIRECT DE CATRE MARELE TALHAR FILIP !!! CEI DE LA PROTECTIA MEDIULUI , ORGANIZATIILE NONGUVERNAMENTALE DE PROTECTIE A MEDIULUI ( UNA CONDUSA SI DE VAGABONDUL-PARASUTA VUSCAN ) AR TREBUI SA SE AUTOSESIZEZE SI SA IA MASURI SI ATTITUDINE IN SENSUL CA TRANSGEXUL SA RESPECTE LEGEA SI TEHNOLOGIILE IMPUSE !!!
Postat 16 Martie 2011, 17:00 de BAGARETUL
nimeni nu ne explica clar
multi oameni se leaga de performantele CET-ului, dar acesta nu poate deveni performant peste noapte. nu vedeti ca printr-un proiect de 70 de milioane de Euro abia vor reusi retehnologizeze centrala si sa inlocuiasca doua magistrale? dar mai sunt si alte magistrale si retele secundare care sunt pulbere acum! ar costa sute de milioane de Euro sa ca sa elimini toate pierderile si lucrarile ar dura probabil peste 10 ani. ar trebui spart tot orasul. iar apa geotermala nu stiu daca ar ajunge pentru toti oradenii. sa bage apa termala in cat mai multe locuri si apoi sa se stabileasca un pret mediu la gigacalorie pe care sa-l suporte la fel toti oradenii.
Postat 16 Martie 2011, 16:17 de romi
Gresit
Tendentioasa si gresita opinie exprima Mr. Chirila. Decat sa platim toti mai scump nu mai bine platim toti mai ieftin? Cand "domnul" CET o sa-si reduca pierderile din retea (mari de cca 75-80%) atunci o sa poata si inchiria. Cautati in arhiva Bihoreanul declaratia Bolojanului privind valoarea pierderilor CET de care spun mai sus. CET sa mai reduca si din personalul TESA si din salariile astora. Si sa se carpeasca si modernizeze pe banii sai. @Luky: Bine spus. Like!
Postat 16 Martie 2011, 12:53 de Hope
capra vecinului
tipic pt noi,sa moara si capra vecinului.daca tot avem apa geotermala de ce sa nu fie valorificata si de ce sa fie cetul unic distribuitor, de ce sa nu fie concurenta?sa nu uitam ca acest CET a dus la inchiderea fabricii de alumina prin scumpirea aburului si la fel afacut si cu alti consumatori industriali si acum vor sa-si scoata pirleala pe spinarea oradenilor.ati facut un calcul citi oameni si-au pierdut locul de munca din cauza cetului?retelele de termoficare sau facut tot pe banii oradenilor cum se face si reabilitarea lor,asa ca terminati cu capusa asta si gasiti solutii pt binele orasului