URMĂREȘTE-NE PE
LUNI, 21 MAI 2018

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Fiecare are impresia că meseria lui e cea mai importantă, că fără el nu se poate, că oricum eforturile nu-i sunt răsplătite și că salariul nu e niciodată de ajuns. Așa că nu trebuie să ni se pară nemaiîntâlnit comportamentul angajaților de la UPU.
Zic şi eu
Adrian Cris
Ştiam că Sicilia e cea mai săracă zonă, dar una dintre cele mai frumoase, cu nenumărate vestigii ale unor civilizaţii străvechi, cu straturi greceşti, romane, arabe, normande, hispanice. Ca de obicei, am întâlnit şi acolo români, mai mulţi decât m-aş fi aşteptat. Unul, Ionuţ, din Dâmboviţa, mi-a spus că în ruptul capului nu s-ar întoarce în România. "Banii pe care voi îi primiţi acum în ţară sunt bani mincinoşi, n-o să vă ţină mult"...
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Street Food Fest este scump pentru că aduce în stradă preţurile din restaurante. Pereţii localurilor nu mai există, nasul nu mai este protejat de mirosurile îmbietoare, iar ochiul nu mai e protejat de preţurile din meniu. Astfel, impactul poate fi brutal. Mâncare de stradă la preţ de restaurant? Hm...
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Cine credeţi că are dreptate în problema sporurilor salariale ale lucrătorilor de la UPU – SMURD Bihor?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
În primul rând, cei care achiziţionează un autoturism trebuie să ştie că au obligaţia să efectueze toate formalităţile de înmatriculare în termen de maxim 90 de zile de la data încheierii contractului de vânzare cumpărare. Sancţiunea pentru nerespectarea acestei obligaţii este suspendarea înmatriculării acelui autovehicul, definită de lege ca fiind operaţiunea administrativă ce constă în interzicerea temporară a dreptului de a pune în circulaţie şi a utiliza un vehicul pe drumul public.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Ulcerul gastric apare de obicei cu 10 ani mai târziu decât cel duodenal, frecvenţa maximă fiind în jurul vârstei de 60 de ani. Boala apare mai des la bărbaţi, iar numărul cazurilor este în uşoară creştere faţă de cele de ulcer duodenal care sunt în scădere.
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Există destul de multe femei care sunt atrase de o anumită tipologie de bărbaţi: aroganţi, duri, insensibili, flegmatici, care încearcă mereu să-şi controleze partenera ori sunt pur şi simplu narcisişti incurabili. Bărbaţii aflaţi la polul opus nu le atrag: calmi, atenţi, politicoşi, răbdători, care respectă graniţele intimităţii impuse de femeie. Cum se face atunci că unele femei aleg parteneri din prima tipologie, ajungând în relaţii abuzive în care se complac, când sunt curtate în acelaşi timp de "băieţii buni"?
21 Iunie 2010, 10:33

Regina şahului (FOTO)

Regina şahului (FOTO) Regina şahului
Regina şahului (FOTO) Regina şahului
Regina şahului (FOTO) Regina şahului
Regina şahului (FOTO) Regina şahului
Regina şahului (FOTO) Regina şahului
Regina şahului (FOTO) Regina şahului
Regina şahului (FOTO) Regina şahului
Regina şahului (FOTO) Regina şahului
Regina şahului (FOTO) Regina şahului
Regina şahului (FOTO) Regina şahului
Regina şahului (FOTO) Regina şahului
Regina şahului (FOTO) Regina şahului
Regina şahului (FOTO) Regina şahului
Regina şahului (FOTO) Regina şahului
Regina şahului (FOTO) Regina şahului
Regina şahului (FOTO) Regina şahului
Regina şahului (FOTO) Regina şahului
Regina şahului (FOTO) Regina şahului
Regina şahului (FOTO) Regina şahului
Regina şahului (FOTO) Regina şahului
Regina şahului (FOTO) Regina şahului
Regina şahului (FOTO) Regina şahului
Regina şahului (FOTO) Regina şahului
Regina şahului (FOTO) Regina şahului
Regina şahului (FOTO) Regina şahului
Regina şahului (FOTO) Regina şahului
Regina şahului (FOTO) Regina şahului
0 clipuri
0 audio
0 fisiere
Maria a făcut un top al glumelor pe care le-a auzit de-a lungul timpului despre pasiunea ei, şahul. Însă nu le bagă în seamă, fiindcă acest sport i-a adus mulţi prieteni, distracţie şi experienţe de neuitat.

Ar fi şi greu să uite asemenea momente, căci premiile şi cupele de la concursurile naţionale şi internaţionale, înşirate acasă, îi împrospătează zi de zi memoria.

Sfaturi... sarcastice

Maria Ursente tocmai ce a absolvit Colegiul Naţional Mihai Eminescu şi se pregăteşte să dea examenele scrise ale Bacului. Deşi a studiat la profilul jurnalism, fata nu crede că va călca pe urmele mamei sale, Dorina Ursente, o jurnalistă cu experienţă în radio, ci va învăţa psihologie la facultate, o materie care a fascinat-o de prin clasa a VII-a. Spune că i-ar plăcea să ajute oamenii şi crede că o poate face, cu puţin studiu. "Meseria asta te ajută şi personal, pentru că ajungi să te cunoşti", zice Maria.

Totuşi, frumoasa va trebui să-şi înfrâneze comportamentul în faţa pacienţilor pentru că, recunoaşte, e o tipă "sarcastică rău". "Am simţul umorului, dar sunt şi foarte sarcastică. E hobby-ul meu preferat", râde tânăra.

Şah mat

Pe lângă şcoală, Maria a mai învăţat ceva în ultimii 11 ani. Teoria, strategiile şi mutările jocului de şah. "Nici nu mai ţin minte cum am început cu şahul, însă am învăţat de la un profesor foarte bun şi am mers la multe concursuri", spune bruneta.

Competiţii naţionale, europene sau mondiale, Maria le-a bifat pe toate, cel mai important premiu obţinut fiind locul III la Campionatul European din Serbia. Acum, se pregăteşte pentru Mondialul din Polonia, unde abia aşteaptă să cunoască oameni noi şi să întâlnească prieteni vechi. "Nu e cum crede toată lumea, că stăm toată ziua cu ochii-n tablă. Noi chiar ne distrăm la concursuri", povesteşte Maria.

La cum cunoaşte mutările jocului de şah, n-ar fi de mirare dacă ar juca şi în viaţa reală piesa cea mai tare. Regina ia tot!


BRUNETĂ CU UMOR
Maria Ursente
Vârstă: 19 ani
Ochi: căprui
înălţime: 1,66 m
Zodie: Berbec
Greutate: 53 kg
Măsuri: 85-63-91
Hobby: călătoriile, şahul

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
28 Comentarii
da...
ACEST ARTICOL ESTE SARCASTIC. LA FEL CA MARIA...REGINA SAHULUI...SI LA FEL CA SI MINE CAND O DENUMESC ASA.
Postat 11 Septembrie 2010, 01:14 de roland
estival
Vacanta placuta tuturor !
Postat 07 Iulie 2010, 10:59 de sezon
Regulament
:) Mai jos s-a strecurat o greseala de tastatura pe care acum o corectez : \"Acest spatiu nu a fost c r e a t in niciun caz pt a critica\".
Postat 07 Iulie 2010, 10:24 de step
Regulament
Cu putin efort de vointa, fiecare forumist poate si trebuie sa-si infraneze instinctul de a vorbi urat. Frustrarile nu trebuie sa orbeasca demnitatea nimanui. Trebuie sa se inteleaga ca acest spatiu pt comentarii nu a fost creata, in niciun caz pt a critica. Daca nu aveti de adresat niciun cuvant frumos, abtineti-va si nu postati rautati ! Refularile nu-si au locul aici. E valabil in cazul tuturor celorlalte articole despre fete. Va multumesc pt intelegere !
Postat 07 Iulie 2010, 09:50 de step
Special
Haven is a Place on Earth !
Postat 07 Iulie 2010, 00:15 de Life
pt ha,ha, ha,tristi,ahh,wow,losser
Camelia, ai dreptate. "leguma" asta nu are nimic in pantaloni. din cauza asta uraste fetele. Si fiindca a venit vorba de psiholog, tu de psihiatru ai nevoie, trogloditule !
Postat 05 Iulie 2010, 19:19 de Ioana
ar fi o gluma
sa nu existe si opozitia ar fi culme ca toate prezentate sa fie bune......vi ati asumat riscul cand v ati facut paranteze in public.....care e problema cine e dus oare e usor sa ti desfaci picioarele dar ff greu sa rezisti tentatiei... consultati un psiholog ca sa realizatai cat de vulnerabili sunteti.... fata de asa zisi bolnavi..... mare e lumea ta si multi.... in ea, dar nu conteaza e REGINA cu cele ma xxxxxxxx paranteze...........votez pentru ea.
Postat 05 Iulie 2010, 16:46 de ha, ha, ha
......
ai dreptate Camelia. individul e dus cu ...pluta. asa face tot timpul.
Postat 05 Iulie 2010, 07:41 de radu
@tristi
cum poate sa existe atata ura in tine ? de ce urasti fetele ? violenta verbala, este intodeauna urmata de violenta fizica !
Postat 05 Iulie 2010, 01:06 de Camelia
@tristi
citindu-ti mesajele, se poate se inteleage cat de bolnavi pot unii sa fie. nu esti demn de specia homo-sapiens.
Postat 05 Iulie 2010, 01:00 de Camelia
@tristi
tu esti o nulitate. din cauza asta iti versi ura pe forum. sunt sigura ca o ai mica si deh, frustrarile sunt mari. cu aceasi ura postezi la toate fetele. du-te la psihiatru. aici ai postat de sase ori ! pe langa ca o ai mica, mai e ceva urat de tot in tine, in interiorul tau.
Postat 05 Iulie 2010, 00:52 de Camelia
tristi sunt barbatii dezamagitii
frustrat esti tu dar stai linistit ajungi si la deceptii..auzi REGINA da ce e cleo cumva....ha, ha, ha....cu sezut de baba.....ha, ha, ha mai cautati ca BIHORUL are doar superficiale..mergeti in cluj...bombe...timis...noi nu avem fete frumoase din pacate....asa ca iti inteleg frustrarea de bastina
Postat 04 Iulie 2010, 23:32 de tristi
@ahh-wow-losser
ma luzar-frustrat, ce soarta trista ai...
Postat 04 Iulie 2010, 21:02 de a.d.
ce paranteze face
serios mai uitati va bine la poze eu cred ca cine le posteaza o face intentionat..........sunt cateva al naibi de SEXOASE probabil de aici convingerea de frumusete are paranteze frumoase, un volum imens de dorsal pentru varsta ei...da mai e frumoasa....unde va place voua afemeiatiilor...dar nu e profesionista e MISSSS
Postat 04 Iulie 2010, 20:17 de ahh
e copil
frumosa e mult spus are un nas gros, buzele groase...un zambet zgarcit...nu are incredere nici ea in EA dar in Voi...si nu ma jigniti sufera mult priviti o in ochii nu sunt luminosi si clari...e tanara dar nu frumoasa nu exagerati vb de MISS.......si fara jigniri...stiu si cunosc frumosul estetic...culmea ca toate care apar sunt extraordinar de frumoase dar unde le vad in afara de BIHOR orasul fanteziilor pentru lupii
Postat 04 Iulie 2010, 20:11 de wow
wow e rece fresca
are chiloti pe ea ca eu nu prea vad.....
Postat 04 Iulie 2010, 20:07 de losser
@ff bine
Ce viata trista ai, losere. In spatele anonimatului, vorbesti urat si spumegi de invidie. Caracter, zero !!!!!!
Postat 04 Iulie 2010, 00:22 de bihorean
pt. ff bine
cauta-ti o prietena, incearca sa sociabilizezi si scuteste-ne de problemele tale ! nu iti imprastia frustrarile si neputinta pe internet !
Postat 03 Iulie 2010, 19:03 de man
@ ff bine
Iti da ura si rautatea pe dinafara ! Rusine ! Mai bine ai pune mana sa faci si tu ceva, nu sa fierbi de ciuda cand vezi ca altii fac lucruri frumoase. Maria este o tanara de care suntem cu adevarat mandri ! Mult succes, Maria !
Postat 03 Iulie 2010, 18:39 de Oradea
ff bine
ama da de cand se sta cu bucccile pe scarii...tu esti regina sahului si alegi cele mai proate unghiuri unde ti se =vad toate...fi ti seriosi eu cred ca s au terminat miss urile in oradea....ha, ha, ha si inteligenta nu o vezi in poze..eu ca strategie nu am vazut decat o TIMIDA care nu are incredere deloc in ea...asta vad eu restul va priveste....priviti OCHII ...ochii spun totul.
Postat 03 Iulie 2010, 13:23 de wow
Bagta !!
Cand putem juca o tura sa vad ce stii ? :D bafta :*
Postat 29 Iunie 2010, 20:28 de Bibicu
Sooper
Desteapta k desteapta...........dar ft frumoasa:X
Postat 28 Iunie 2010, 21:06 de Anonim
Succes!
Ar fi foarte frumos sa castigi titlul mondial. Timpul, este de partea ta. Succes!
Postat 23 Iunie 2010, 00:16 de gambitul damei
regina
Regina!! Asa da, frumoasa ca o regina! Dar si inteligenta! Mult succes! Esti o adevarata valoare!
Postat 22 Iunie 2010, 10:21 de burn
Splendid !
O fata minunata.
Postat 21 Iunie 2010, 17:23 de Dac Liber
FELICITARI !
MARIA, ESTE O COMBINATIE FOARTE REUSITA DE FRUMUSETE SI INTELIGENTA ! SUNT INSA UNII PE AICI, CARE NU-SI POT INFRANA INVIDIA... ASTA E, NU EXISTA PADURE FARA USCATURI ! INCA O DATA, FELICITARI MARIA SI MULT SUCCES IN VIATA !
Postat 21 Iunie 2010, 17:06 de Anonim
serios
si urata si proasta
Postat 21 Iunie 2010, 14:44 de eu
O bucurie de copil
SI FRUMOASA SI DESTEAPTA
Postat 21 Iunie 2010, 12:36 de gabi
count display

FOTO BIHOREANUL

  • Noaptea muzeelor a atras un număr record de vizitatori în Oradea. Cozi de zeci de metri la noul sediu al MȚC (FOTO)
  • Ziua Eroilor a fost marcată cu felicitări şi diplome în Cetatea Oradea (FOTO)
  • Dezbaterile Consiliului Local Oradea se vor muta în beciurile Primăriei (FOTO)
  • Festin în Piaţa Unirii: A început Street Food Festival Oradea, cu mâncăruri apetisante şi preţuri piperate (FOTO)
  • Cea de-a XXII-a ediție a Zilelor Muzeului Țării Crișurilor a debutat cu o dublă lansare de carte (FOTO)
  • Festivalul „Flori de mai”: Elevii cu cerinţe speciale şi-au demonstrat abilităţile artistice, pe scena Teatrului Arcadia (FOTO/VIDEO)
  • Meloterapie: Celebrul violonist Alexandru Tomescu le-a cântat copiilor din Spitalul Municipal Oradea cu vioara Stradivarius Elder - Voicu (FOTO/VIDEO)
  • Universitatea altfel: Târg de joburi 'asezonat' cu muzică şi dulciuri (FOTO/VIDEO)
  • Lecţia de ecologie: Preşedinţii de asociaţii au fost informaţi despre programul pilot de colectare a deşeurilor în trei fracţii (FOTO)
  • Evitaţi! Lucrările la reţeaua electrică au blocat strada Louis Pasteur din Oradea (FOTO)

TIMP LIBER

Timp liber

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 3.8697 RON
  • 1 EUR = 4.5959 RON
  • 1 HUF = 0.015 RON