URMĂREȘTE-NE PE
JOI, 19 APRILIE 2018

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Până acum, când călătoream în străinătate, ne plângeam că ţiganii cerşetori ne fac neamul de râs. Acum ne fac de ruşine cei care ne conduc, analfabeţii din Guvern şi nesimţiţii din Parlament. Pe mine cel mai tare mă enervează când aud că se vorbeşte de Guvernul Dragnea sau Guvernul Dăncilă. Guvernul nu este nici al infractorului de Teleorman, nici al sărmanei petroliste.
Zic şi eu
Adrian Cris
La CJ Bihor este blocaj, ţipă de doi ani coaliţia UDMR-PSD-ALDE şi divizia sa de presă, acuzând mai nou că refuzul consilierilor PNL de a vota bugetul pe 2018 a făcut ca salariaţii instituţiei şi ai celor subordonate să capete luna asta doar 70% din lefuri. Nicio noutate. Politrucii locali repetă papagaliceşte cuvinte precum "blocaj" şi "boicot" la fel cum şefii lor boscorodesc întruna "Soros" şi "Statul Paralel". De data asta, totuşi, nu cu ei am treabă, ci cu PNL-iştii...
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Șobolanii internetului sunt ușor de recunoscut: sunt frustrați, nefericiți, rasiști, sexiști, antisemiți, urăsc totul și pe toată lumea. Nu cunosc rețeta dialogului și polemicii, nu au vocația construcției, dar excelează în cea a distrugerii, chiar dacă puterea lor distructivă este, încă, nesemnificativă.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Cum apreciaţi că au fost costurile încălzirii în Oradea în această iarnă?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Codul de procedură civilă prevede o procedură rapidă şi relativ ieftină prin care o persoană poate să obţină o hotărâre judecătorească prin care datornicul său să fie obligat să achite sumele de bani pe care i le datorează.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Hepatita acută virală se declanşează după o perioadă de incubaţie de15-45 de zile pentru hepatita A, 30-180 de zile pentru hepatita B şi D, 15-160 de zile pentru hepatita C şi 14-60 de zile pentru hepatita E. Simptomele sunt variabile şi cel mai des există o pierdere a poftei de mâncare, greţuri şi chiar vărsături, oboseală...
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Consensul unanim în psihologie a fost până acum că depresia se leagă de procesele chimice din creier (serotonina în special), dar o serie de noi studii au propus o nouă teorie: şi anume aceea că depresia ar putea să aibă cauze fizice.
10 Ianuarie 2017, 19:18

"Victor Ciorbea, eşti concediat!" Primii doi orădeni au cerut demisia Avocatului Poporului

'Victor Ciorbea, eşti concediat!' Primii doi orădeni au cerut demisia Avocatului Poporului sursa foto: puterea.ro
0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Orădenii Florin Budea şi Paul Iacobaş au anunţat marţi pe Facebook că au depus la Biroul Teritorial Oradea primele două cereri pentru demisia Avocatului Poporului, Victor Ciorbea, în cadrul unei acţiuni de protest lansate iniţial în spaţiul virtual sub denumirea "Victor Ciorbea, eşti concediat!".

"Am spart gheaţa! Împreună cu prietenul şi colegul meu Paul Iacobaş, am fost astăzi la Biroul Teritorial Oradea unde am depus câte o cerere pentru demisia Avocatului Poporului, Victor Ciorbea", a scris Budea pe pagina sa de Facebook.

Petiţia privind demisia lui Ciorbea, iniţiată pe platforma campaniamea.de-clic.ro, a strâns deja 100.000 de semnături, iar acţiunea continuă.

Iniţiatorii îi reproşează Avocatului Poporului atacarea la Curtea Constituţională a legii care interzice unui condamnat penal să fie membru al Guvernului, lucru care îl pune pe liderul PSD Liviu Dragnea în imposibilitatea de a ocupa funcţia de prim-ministru.

"Domnule Ciorbea, suntem nemulţumiţi de felul în care vă derulaţi activitatea, acordând foarte puţină atenţie cetăţenilor şi deosebit de multă atenţie politicienilor acuzaţi sau condamnaţi pentru diferite ilegalităţi. Vă cerem să eliberaţi postul pentru cineva care pune interesul cetăţeanului pe primul loc. Domnule avocat, sunteţi concediat!", au anunţat pe internet iniţiatorii petiţiei.

Aşa cum s-a întâmplat şi cu alte ocazii, mişcarea de protest urmează să se mute din spaţiul virtual în stradă. Cetăţenii nemulţumiţi din mai multe oraşe din ţară ameninţă pe paginile de socializare cu mitinguri.

În cursul zilei de marţi, membrii societăţii civile orădene au anunţat pe pagina de Facebook "Demisia, Victor Ciorbea!" că vor organiza miercuri între orele 18-21, în Piaţa Unirii, un miting pentru demiterea Avocatului Poporului.

"E revoltător şi inadmisibil doar simplul fapt că am ajuns să "discutăm" despre posibilitatea ca într-o ţară europeană şi membră NATO, o persoană condamnată penal să poată ocupa cele mai importante funcţii de conducere ale statului. Integritatea nu este negociabilă, iar respectarea Legii 90/2001 cu atât mai puţin", au anunţat protestatarii pe reţeaua de socializare.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
21 Comentarii
@TDS
Ma bucur ca ma aprobi, dar sa stii ca asta nu inseamna ca am trecut in gasca PSD! :) Sunt liberal ca optiune politica, nu ascund asta, fara sa fiu membru al PNL, dar am "invatat" politica de la Ion Ratiu si Corneliu Copusu si in concluzie cred cu tarie ca un stat de drept, in adevaratul sens al cuvantului, se bazeaza pe respectarea legii, a constitutiei si pe respectarea drepturilor fundamentale ale cetateanului. Asta fara nici cea mai mica exceptie. Din acest motiv m-am dezis de PNL la ultimele alegeri. Au predat partidul serviciilor si au acceptat ca DNA si SRI sa faca "campanie" in locul lor. Prin "campanie" intelegand eliminarea adversarilor sau a celor incomozi, pe baza de dosare de urmarire penala.Justitia, in Romania, a devenit un laitmotiv al unei gasti de infractori, constituiti in grupuri infractionale organizate, asta ca sa folosesc limbajul in voga la acest moment. Cred ca stii ca nu-l iubesc pe Dragnea, da' de loc, insa consider ca acea condamnare in dosarul referendumului, e o facatura de cea mai joasa speta. Nu se mai poate continua in acest fel, pentru ca daca se va continua, peste cativa ani, vor avea de patimit nu doar Dragnea, Voiculescu et co., ci un intreg popor. Dar atunci va fi prea tarziu. Cred ca aici se potriveste de minune citatul din Martin Niemoller : "Când naziștii au venit sa îi ia pe comuniști, n-am scos o vorba. Nu eram comunist. Când i-au arestat pe social-democrați, am tacut. Nu eram social-democrat. Când au venit sa îi ia pe sindicaliști, nu am protestat. Nu eram sindicalist. Când au venit sa îi ia pe evrei, nu m-am revoltat. Nu eram evreu. Când au venit sa ma ia pe mine, nu mai rămăsese nimeni, care să-mi ia apărarea.". Asta e spaima mea cea mare si cred ca pentru a lupta impotriva acapararii statului si ajustitiei de catre aceasta grupare mafiota, ar trebui sa iesim cu totii in strada si sa protestam, in special tinerii "frumosi si liberi", pentru ca cea ce se intampla de cativa ani in Romania, este un atac direct la libertate, inclusiv a celor mai sus amintiti.
Postat 12 Ianuarie 2017, 11:48 de anticomunist
...mai bine
...mai bine TRAIASCA LEGIUNEA SI CAPITANUL, de ce nu????
Postat 12 Ianuarie 2017, 00:05 de FLORIN64
!!!
@anticomunist : Corect !
Postat 11 Ianuarie 2017, 23:29 de TDS
E bine cand o ardem civic si democratic
si mai ales, cand suntem "de dreapta" si ne deranjeaza un demers absolut legal si constitutional, chiar daca meschin si ticalos in esenta, dar nu ne deranjeaza absolut deloc faptul ca justitia romaneasca a ajuns la nivelul anilor '50, cu dosare "nitel fabricate", cu santaje ordinare si eliminarea adversarilor politici prin procese si condamnari comandate. E bine, zic! Traiasca Democratia Romaneasca. Traiasca serviciile!
Postat 11 Ianuarie 2017, 23:24 de anticomunist
CLARIFICARI
@pinonel: Eu sper ca nu ! Sper ca e barca buna ! Oricumt nu sunt chiar in ea ! Dar daca am reusit sa te conving de " mizerii si porcarii " / mai sunt cativa / eu ma declar multumit ! " La multi ani " pentru Noul An ! PS: mai scrie si Bolojan comentarii ! Banuiesc cum semneaza ! Chiar si el zice unele lucruri ! Totusi poate fi doar o impresie desi nu cred...
Postat 11 Ianuarie 2017, 22:53 de TDS
@kid
Multumesc pt. apreciere! Buna gluma! Stiai ca anagrama pt. hateretards este dear threats? Nu mai zic ce inseamna, e simplu! Pe @tsd il inteleg in mare. La cate mizerii si porcarii i-au facut (si) penalii in frunte cu birtinezul.... Dar sunt convins ca a ,,sarit" in barca gresita! A fugit de dracu' si a dat de tat-su.
Postat 11 Ianuarie 2017, 15:36 de pinonel
@pinonel
Dumneata si cu TDS ati cam fost pe aceeasi lungime de unda pana la Dragnea! Eu am cam rezonat in 99% din cazuri cu comentariile scrise de voi. De data asta mi se pare ca TDS a rationat cam ca la partid. Adica finalul care este? Un condamnat definitiv sa ajunga premier? Ne facem de tot rasul in lume! Chiar si in cazul in care dosarul a fost "fabricat" nitel. Nu iese fum fara foc! Ciorbea ar cam trebui sa iasa la pensie ca nu e bun de nimic! Incerc si eu un spirit de gluma: oradeni, ati luat in considerare sa va mutati in blocul lui @hateretards? Acolo este caldura! Pariez ca pe viitor asta va fi unul din criterii la vanzarea apartamentelor in Oradea.
Postat 11 Ianuarie 2017, 14:10 de Kid
Acum e tarziu!
Dragi concitadini, dupa ce ati trimis in parlament niste nulitati, vezi ghilea, cherechesoaia, bodog, coste, etc, la ce v-ati asteptat?! Sau ati fost inconstienti sau vi s-a ,,rupt" si ati votat la plesneala sau nici nu ati votat, tot aia e! Acum culegeti roadele! Nu s-a ,,sesizat" nimeni cand condamnatul a fost propus premier, nu v-am auzit cand a fost ales sef la camera. Nu stiu ordinea la ,,tron", dar daca crapa neamtul si cu tariceanu dragnea vine la rand! Deci condamnatul dragnea ar putea fi presedintele Romaniei, chiar interimar, dar nu poate fi premier!!!! Eu zic sa o punem de o adunatura si se mergem sa le facem o urare alor nostri, birtinezul, prefectul, pasztor, braileanu si la care mai credeti voi ca e vinovat de frigul din apartamente! Ce zici, cherechesoaio, strangi zece mii de uratori? Sau te doare-n p***a de populimea care te-a ales?!
Postat 11 Ianuarie 2017, 11:30 de pinonel
PETITIA MEA
Către Instituția AVOCATULUI POPORULUI SERVICIUL TERITORIAL ORADEA Subsemnatul …………………, domiciliat în Oradea, Str. …………………….. , nr , ….., identificat cu C.I. Seria …….. Nr. ………. emis de SPCLEP Oradea la …………….prin prezenta vă înaintez PETIȚIE DE SUSȚINERE A D-LUI VICTOR CIORBEA În demersul Domniei sale de sesizare a Curții Constituționale a României privind posibila excepție de neconstituționalitate a Legii nr. 90 din 26 martie 2001 privind organizarea și funcționarea Guvernului României și a ministerelor. Îmi întemeiez susținerea pe faptul că Instituţia Avocatul Poporului este autoritate publică autonomă şi independentă faţă de orice altă autoritate publică şi are drept scop apărarea drepturilor şi libertăţilor persoanelor fizice în raporturile acestora cu autorităţile publice. De asemenea îmi întemeiez susținerea și ținând cont că una dintra atribuțiile Avocatului Poporului este aceea că poate sesiza direct Curtea Constituţională cu excepţia de neconstituţionalitate a legilor şi ordonanţelor. Decizia finală asupra sesizării transmise este a Curții Constituționale și nicidecum a Instituției Avocatului Poporului. Față de cele de mai sus consider că Cererea adresată de unele persoane fizice ca D-l Victor CIORBEA să demisioneze este complet nejustificată. D-le CIORBEA, fiți tare ! NU CEDAȚI !.- Oradea, 11.01.2017 Cu considerație,
Postat 11 Ianuarie 2017, 09:35 de TDS
Frig....
De frig oamenii incep sa ...latre!Ce nu inteleg ei este ca CCR zice daca legea e buna,ori nu...Protest ca in apart e FRIG cind se face?????????
Postat 11 Ianuarie 2017, 06:34 de grigore
Dragi tovarrrasi si prrretini
Tata institutia asta, cu nume tipic comunist si activitate de genu ar trebui desfiintata ;e compromisa total iremediabil .
Postat 11 Ianuarie 2017, 05:41 de Iness
o să-şi
prindă el ceva funcţie bună,eh nu chiar priministru sau şef la UGSR,cum era înainte de 90,da noi tot fără luminiţa de la capătu tunelului rămânem...:))))
Postat 11 Ianuarie 2017, 00:09 de crisan
NE C ( UNU ) OASTEM DIN VEDERE ?
@unu: E clar ca ma stii ! Nu m-ai facut membru PSD, nu ai zis ca as fi " postac ", ai scris " sustinator " PSD ! Corect ! As adauga si sustinator al adevarului ! Ciorbea a adus argumente ! Dar Curtea VA DECIDE ! Sigur, ERATA de la ora 4,00 dimineata a fost buna ! Interzicerea Referendumului lui Bolojan concomitent cu alegerile locale nu a mai fost buna ! Sa vedem cum va fi cu Legea 90 / 2001 ! ( pana n-a pomenit Chireac de ea nu stiam ca exista... ).
Postat 10 Ianuarie 2017, 23:33 de TDS
se vede luminita ...
peste cativa ani, cam asa va ajunge si tariceanu. Alt fost prim-ministru si din pacate actualmente nr. 2 in Ro ...
Postat 10 Ianuarie 2017, 22:06 de oradea_mea_si_a_ta
CE SA VEZI ?
@andy : stii ca avocatul lui Iohannis a ridicat o " exceptie ne constitutionalitate " in procesul cu ANI ? De ce ? Pentru ca avea dreptul sa o faca ! In acest fel procesul s-a amanat fiind stabilit un termen dupa alegeri ? Oare nu tocmai asta a urmarit ? Habar n-am ! Ideea este ca se poate ( conform unor reguli ).
Postat 10 Ianuarie 2017, 21:04 de TDS
CE AR FI NORMAL
@andy : Legea 90 acum a fost pusa pe tapet in spatiul public ! Dar se teme cineva de CCR ? PS : mi-as dori ca Instanta care l-a condamnat SA MOTIVEZE hotararea ! Asa ar fi corect intr-un " stat de drept " , nu ? Chiar Instantele sa respevte legea !!!
Postat 10 Ianuarie 2017, 20:57 de TDS
Florin Budea şi Paul Iacobaş
Uite că au apărut și în Oradea primii...
Postat 10 Ianuarie 2017, 20:55 de Adrian1965
@andy
daca e sustinator PSD, trece peste logica, asa ca i se pare normal ca favoritului sa fie la conducerea tarii. Mai ales cand promite mai ceva ca mosu craciun, de toate pt tonti. Ce mi se pare putin negandit pe termen lung, e ca, presupunand ca demersul are succes si il demite pe V.Ciorbea, cine va desemna noua persoana pe pozitia de Avocat al poporului? Parlamentul condus de Dragnea? Guvernul condus de Dragnea? Pai, atunci Dragnea si-l inlocuieste pe Ciorbea cu alta sluga supusa siesi.
Postat 10 Ianuarie 2017, 20:54 de unu
@tds
Ti se pare normal sa avem condamnati penal in fruntea tarii? Mie nu!
Postat 10 Ianuarie 2017, 20:27 de andy
@tds
Legea e din 2001! De ce a trebuit sa mearga la biroul lui Dragnea pt a se convinge ca trebuie sesizata CCR?
Postat 10 Ianuarie 2017, 20:26 de andy
RUSINE
Victor Ciorbea a sesizat CCR ! Doar acest lucru l-a facut ! Decizia VA FI A CUTII CONSTITUTIONALE ! Ori intr-un sens, ori in celalalt ! In privinta OUG privind Referendumul Avocatul Poporului a avut dreptate ! PS : maine depun si eu o Petitie ( sa-i zic asa...) de sustinere a lui Victor Ciorbea !
Postat 10 Ianuarie 2017, 19:51 de TDS
count display

FOTO BIHOREANUL

  • Judecătorul Cristi Danileţ a predat „lecţii deschise” de educaţie juridică la Tărian și la Oradea (FOTO)
  • O victorie şi o înfrângere pentru Universitatea CSM Oradea în jocurile de pe teren propriu de sâmbătă şi luni (FOTO)
  • UDMR cere treceri de pietoni denivelate în faţa tuturor instituţiilor şcolare din Oradea (FOTO)
  • Model inedit: Copaci cu coroană cubică, plantaţi pe pietonala Alecsandri din Oradea (FOTO)
  • Meserie... cu tehnologie: La Grupul Şcolar Agricol din Cadea, viitorii sudori vor învăţa meserie la un simulator de ultimă generaţie (FOTO)
  • Lumea roboţilor: Peste 150 de copii şi tineri şi-au demonstrat abilităţile în robotică la Oradea (FOTO/VIDEO)
  • Baschet: CSM CSU s-a impus cu 74-70 în disputa cu BC SCM Timişoara (FOTO)
  • Pentru bătrâneţi senine şi respectate: După 10 ani de lucrări, Caritas Eparhial a inaugurat Casa Frenţiu (FOTO)
  • Festivalul Primăverii de la Santăul Mic, un succes: Lume multă, atmosferă colorată, muzică de calitate (FOTO / VIDEO)
  • Polo: CSM Digi s-a impus clar în primul joc din semifinala cu Corona Sportul Studenţesc (FOTO)

TIMP LIBER

Timp liber

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 3.8697 RON
  • 1 EUR = 4.5959 RON
  • 1 HUF = 0.015 RON