Ediția tipărită
 
   
 
Părerea noastră
 
folclor de bihor.jpg

Folclor
de Bihor

de Mircea Chirilă

Se spune că în viaţă de două lucruri nu poţi scăpa, de Fisc şi de moarte. Care va să zică Fiscul e ca moartea, dacă nu mai rău, iar în România, unde sunt mai multe taxe pe cap de locuitor decât oriunde în lume, asocierea nu-i deloc forţată. Ei bine, iată că noul Guvern a produs prima minune care va zgudui lumea creştină. A reuşit să învingă moartea, pentru că a putut îngenunchea Fiscul.
 
 
zic si eu.jpg

Zic ÅŸi eu

de Adrian CriÅŸ

Sau, ca să scutesc cititorii de efortul căutării traducerii dictonului latinesc - Ceea ce-i este îngăduit lui Jupiter (mai-marelui) nu-i este permis boului (celui mic). Cam asta e concluzia românului de rând când vede sarabanda înlocuirii unor prefecţi teoretic apolitici, nepartinici, cu alţi prefecţi, tot nealiniaţi politic şi neafiliaţi vreunui partid.
 
 
 
     
 
Newsletter
 
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
   
 
Magazin
 
Prezentatoarea TV Carmen Brumă l-a cunoscut la Festivalul de la Cannes pe celebrul actor de la Hollywood, Gerard Butler, care a jucat în filme precum "300", "Law abiding citizen" ori " The bounty hunter". Iubita lui Mircea Badea nu a ratat ocazia de a se fotografia cu actorul.
 
Indienii de la TATA Motors au anunţat că au trecut în faza a doua a proiectului de dezvoltare a primei maşini care să funcţioneze cu aer comprimat.
 
Fostul ministru Elena Udrea a declarat, duminică, că încearcă de aproximativ două luni să îşi găsească timp pentru viaţa personală şi crede că "este momentul" pentru conceperea unui copil.
 
   
 
Spune ce crezi
 
Pe cine veţi vota la conducerea Consiliului Judeţean?












sau vezi rezultatele
 
     
 
Premiile lui Bihorel
 
Fosta şefă a Direcţiei pentru Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului din subordinea Consiliului Judeţean până în urmă cu trei ani, iar de atunci directoare la Administraţia Social-Comunitară Oradea, UDMR-ista Zita Koncsek a dat mare chef, sâmbăta trecută, la cantina Liceului Transilvania. Ce-i drept, nu de foarte mare bucurie, căci s-a pensionat împotriva voinţei ei.
 
Se spune că dragostea poate să nu ţină cont de niciun interes. Nici măcar de cel politic. Vorbele acestea trebuie să le intre bine în cap şefilor bihoreni ai PSD, Ioan Mang, şi PDL, Ionel Avrigeanu. Asta pentru că băiatul pesedistului, Alex Mang, şi fata pedelistului, Cristina Avrigeanu, formează de ani buni un cuplu, iar acum au decis şi să se logodească, vara aceasta urmând să aibă loc şi nunta.
 
Vladimir Topală şi Radu Scridon, cei doi medici din Beiuş condamnaţi definitiv în noiembrie anul trecut la închisoare cu suspendare şi despăgubiri de 340.000 lei pentru moartea unei tinere paciente, riscă să ajungă totuşi după gratii. Asta deoarece ambii refuză să plătească despăgubirile.
 
   
 
De știut
 
mircea-dumitrescu.jpg

Bihoreanul
la medic

de Mircea Dumitrescu

Ulcerul gastric apare de obicei cu 10 ani mai târziu decât cel duodenal, frecvenţa maximă fiind în jurul vârstei de 60 de ani. Boala apare mai des la bărbaţi, iar numărul cazurilor este în uşoară creştere faţă de cele de ulcer duodenal care sunt în scădere. Majoritatea studiilor efectuate arată că deteriorarea mecanismelor de apărare ale mucoasei gastrice şi agresiunea directă asupra sa sunt principalele cauze ale bolii.
 
 
mircea-ursuta.jpg

Avocatul Bihoreanului

de Mircea Ursuta

Conform articolului 2030 din Noul Cod Civil, pe lângă cauzele generale de încetare a contractelor, mandatul încetează prin revocarea sa de către mandant; renunţarea mandatarului; moartea, incapacitatea sau falimentul mandantului ori a mandatarului. Mandantul poate oricând revoca mandatul, expres sau tacit, indiferent de forma în care contractul de mandat a fost încheiat şi chiar dacă a fost declarat irevocabil.
 
 
 
     
Bihor
eBihoreanul.roBihor > 10.01.2012, 14:10
Send to YM Friend Send to a friend Print |
Cuvinte cheie: gheorghe carp, spitalul judetean, noua lege a sanatatii, fundatie, societate comerciala
Voteaza articol:
1/52/53/54/55/5
Scor: 3,5 / 5 (30 voturi)

Articol citit de
921 ori
Articole pe aceeaşi temă
  Accident cu motocicliÅŸti: Doi tineri au fost răniÅ£i, după ce o maÅŸină nu le-a dat prioritate
  Prima generaÅ£ie de "mămici calificate" a ieÅŸit de pe "băncile" Maternităţii (FOTO)
  Gravidă în luna a 9-a, implicată într-un accident pe Calea Sântandreiului
  Cseke îl atacă pe Bolojan: La Centrul Oncologic, Selina are întârzieri. Carp: Nu-i adevărat!
  Åžocant: Fosta ÅŸefă de la JudeÅ£ean, Carmen PantiÅŸ, candidează ca PDL-istă, dar îl susÅ£ine pe Cseke

Toate articolele scrise de Dan Simai

Comentarii:
Nu este necesar să fiţi autentificat pentru a putea posta comentarii
Nume:*
Titlu:*
Email:*
Introduceţi textul din imaginea alăturată:*
Comentariu:*
Anunţă-mă dacă apar comentarii noi
  adaugă
    * Câmpuri obligatorii.

Comentarii (11):

Rateu   [17.01.2012, 16:51]
Pai acest Carp tb. mai intai sa se prezinte la concurs si abia apoi sa-si dea cu parerea. Sau concursul si la aranjat deja, in stilul lui de a ajunge la ciolan?
postat de: Pompei

@ smecheri   [12.01.2012, 22:08]
Am o intrebare: de ce toti smecherii astia, cum sunteti voi, nu faceti bani din afaceri private, NU cu statul? Sunteti mari manajeri, dar numai in afaceri cu statul. De la Dinu Patriciu la putza ala care il plateste pe oradean sa scrie pe forumuri. Inventati, mai baieti, un surub, faceti ceva util! Dar nu sunteti in stare, voi sunteti mari administratori la stat, sunteti mari afaceristi pe banul public...
postat de: Gheo

@gheo   [11.01.2012, 22:20]
si noua ne e greatza de prostie... dar ce sa-i faci nici tie nu ti-e usor asa-i ?
postat de: oradean

Nu va e rusine?   [11.01.2012, 22:01]
Cum sa privatizati un spital de stat? Pai de asta sunteti manageri ai statului (spital, primarie) ca sa privati ce s-a facut prin efort public, prin efortul nostru, al parintilor si bunicilor nostri, si sa il dati la ala care va da comision mai mare? Nu va e rusine? Nu va temeti ca va bate Dumnezeu? S-a bashit bashescu o lege cretina si voi una doua profitati ca sa vindeti spitalele publice la privati? Nu am cuvinte cat de greata imi e de voi!
postat de: Gheo

viceprimarul...   [11.01.2012, 09:01]
Asta este si acum viceprimar de vorbeste in numele municipalitatii?''vom aplica''...''vom vedea care model se potriveste mai bine pentru Oradea...''A uitat ca el este managerul unui singur spital si nu a tuturor unitatilor sanitare din oras?Ia sa vorbeasca el despre Judetean.DLE PRIMAR,acest individ conduce municipalitatea?Va intreb sa stiu si eu pt ca eu pe DVS. v-am votat (drept ca acum regret cand vad ce oameni promovati).M-ati dezamagit cumplit si ca mine mai sunt multi care nu vom repeta greseala de a vota un om care doar pare integru
postat de: sorin

aberatie   [11.01.2012, 02:37]
de cand si pana cand dr CARP ia decizii pentru o unitate spitaliceasca de unul singur pentru a -si face profit pe sanatatea noastra.Dar nu este d-lui un factor decizional in numele atator vieti.Inca in tara romaneasca nu s-a aruncat nimeni la asa jertfa umana sau vreti sa fiti un dictator .
postat de: francisc

LIPSURI   [10.01.2012, 19:27]
Domnul Doctor Carp ar fi cu cativa pasi inaintea tuturor daca s-ar fi putut inspira din timp din romanele politiste medicale ale lui Robin Cook,Steven Spruill,Martha Taylor,Evelyn Marsh...Astea descriu binisor situatii din spitalele Statelor Unite,Spaniei,Italiei etc.Cu parti bune, cu deficiente... TVA in sus sau TVA in jos n-ar trebui sa fie criteriu de optiune.
postat de: gyorgy tozser

PNL sustine proiectul de lege Basescu privind sanatatea?   [10.01.2012, 18:56]
Care este opinia PNL asupra controversatului proiect de lege privind sanatatea, emanat la Cotroceni de un economist(Vladescu) si de 2 doctori care n-au tratat niciodata bolnavi(Paunescu si presedintele CNAS)?Din moment ce de la sediul PNL Bihor ni se prezinta organizarea spitalelor oradene conform acelui proiect, ca si cand ar fi lege, intelegem ca PNL(sau cel putin PNL Bihor aliat local cu UDMR) ar fi de acord cu acest proiect.Asteptam clarificari din partea PNL Bihor!
postat de: Alegator

ganditorii   [10.01.2012, 16:27]
cea mai luminata minte da indicatii pentru sistemul sanitar!! poate totusi e bine sa desbati acest aspect cu alte minti mai putin interesate de avantaje proprii, ca sa nu ne dam pumni.......sau sa nu chelim in fata.....!!
postat de: adi

nu cred   [10.01.2012, 14:55]
@Alexandru P.: eu sper ca ai inteles tu gresit si eu bine! interpretarea mea este ca in momentul in care Legea Sanatatii va fi adoptata(daca va fi)sa se aplice cele doua sisteme in paralel, NU ACUM! pai acum nici nu exista baza legala! nu crezi ca mai degraba ar fi asa? repet, sper ca asa va fi!
postat de: dante

SE POATE ÅžI INTREPRINDERE INDIVIDUALA   [10.01.2012, 14:40]
Nici nu s-a terminat dezbaterea publică al acestui proiect de lege aberant emanat de către administraţia prezidenţială (parcă altele sunt atribuţiile) şi se găsesc deja minţi luminate care să ne povestească cum vor pupa ei papucul de la Bucureşti. Poate tovarăşul manager face propunerea de a se lua în calcul şi forma de organizare ca ÎNTREPRINDERE INDIVIDUALĂ. Poate doar managerul o să profite la maximum pentru că restul suntem doar simpli muritori cu neşansa de a fi conduşi de incapabili.
postat de: Alexandru P.

 
Foto Bihoreanul
 
Lumânările care au umplut Parcul 1 Decembrie i-au adus pe orădeni la Festivalul Luminii (FOTO)
 
Actual
 
Premierul Victor Ponta a recomandat conducerii instituţiilor publice să modifice programul de lucru al angajaţilor şi să îl încadreze în intervalul orar 9.00-17.00, conform normelor Uniunii Europene.
 
Agenţia Naţională de Administrare Fiscală a blocat conturile Societăţii Române de Televiziune pentru obligaţii către stat în valoare de 308 milioane de lei, din care 229 de milioane de lei debite, diferenţa fiind reprezentată de penalităţi.
 
Premierul Victor Ponta a declarat, luni, că România riscă să piardă definitiv fonduri europene în valoare de 100 de milioane de euro în 2012 şi chiar 1,1 miliarde de euro anul viitor din cauza unor mari nereguli depistate în modul cum s-a desfăşurat în 2010 şi 2011 Programul Operaţional Sectorial de Devoltare a Resurselor Umane. Premierul susţine că principalii vinovaţi pentru situaţie sunt miniştrii Muncii din guvernarea PDL.
 
 
 
 
Anunțuri gratuite
 
 
Sport
 
Iubitorii sportului din Oradea vor avea prilejul să asiste la noi întreceri de înaltă ţinută internaţională, după ce Federaţia Europeană de Baschet a atribuit României şi Ungariei organizarea Campionatului European feminin din anul 2015. Astfel, în România, Oradea şi Clujul vor găzdui jocurile din câteo grupă.
 
Echipa orădeană de spadă masculin CSM a ocupat locul II în Superliga Naţională din acest an, desfăşurată într-un singur turneu la Arena "Antonio Alexe", în weekend. Deşi au învins principala rivală, CS Satu Mare, elevii antrenorului emerit Nicolae Ille au pierdut cu Steaua şi, surprinzător, la penultima clasată, LPS Craiova.
 
Chiar dacă s-au înscris în campionat în actualul sezon competiţional, voleibaliştii de la CSS LPS Bihorul au izbutit o frumoasă performanţă la debut, reuşind ca după numai un an să promoveze în liga de elită a voleiului masculin românesc. Elevii profesorului Rodian Achimescu au izbutit accederea în Divizia A1, după ce au obţinut două victorii la turneul de baraj de la Şimleu.
 
 
Bihoreanul TV
 
Se încarcă...
Se încarcă...
 
Oradea noastră
 
Vremea bună din ultima perioadă a fost prielnică şi pentru florile oraşului. Toate salviile şi begoniile şi alte plante sădite de muncitorii RER Ecologic Service în scuarurile din Centrul Civic s-au prins, iar acum „colorează" vederea orădenilor.
 
Cuplul de lebede care s-a "cazat" de la începutul anului pe Crişul Repede, în zona Podului Sovata, pare că are de gând să rămână la Oradea, mai cu seamă că familia s-a mărit. De acum, orădenii pot vedea că pe lângă cele două păsări adulte înoată şi cinci pui de lebede. Specialiştii spun că e posibil ca lebedele să rămână de tot la Oradea.
 
În ultimii 20 de ani, suprafaţa Oradiei a crescut de aproape trei ori, de la peste 2.800 de hectare în 1990 la aproape 8.000 în prezent. Oraşul e într-o continuă expansiune, iar pentru coerenţa dezvoltării are nevoie de reguli stricte şi bine definite. Întregul proces poate dura chiar şi doi ani, însă la final se va şti concret unde şi cum se poate construi în oraş, dar şi ce norme de amenajare trebuie respectate.
 
 
Vremea în Oradea
 
Acum în Oradea sunt 27° C

   Fenomene meteo:
   Umiditatea: 45 %
    Viteza vântului: 14.48 km/h

 
Prognoza:
 
Miercuri    - Furtunã cu fulgere si tunete izolate, Temperatura 26° C
 
Curs valutar
 
   Curs BNR, marÅ£i, mai 22,2012
      1 USD = 3,3663 RON   
      1 EUR = 4,3473 RON   
      1 HUF = 0,0143 RON   
convertor valutar
 
Horoscop