Edi╚Ťia tip─ârit─â
 
   
 
P─ârerea noastr─â
 
folclor de bihor.jpg

Folclor
de Bihor

de Mircea Chiril─â

Bolojan a pierdut b─ât─âlia pentru mutarea Muzeului ├«n Cetate nu pentru c─â ideea lui ar fi fost proast─â, ci pentru c─â a fost incapabil s─â explice cu cifre avantajele proiectului s─âu. ├Än vreme ce drojdieri converti┼úi ├«n mari speciali┼čti turnau comunicate pline de cifre lipsite de noim─â, Bolojan se ├«nc─âp─â┼ú├óna s─â cread─â c─â va c├ó┼čtiga l─âmurindu-i pe consilierii locali.
 
 
zic si eu.jpg

Zic ┼či eu

de Adrian Cri┼č

Dac─â am ┼úine cont de vechile zicale despre b─âtaie ("B─âtaia e rupt─â din rai", "Unde tata love┼čte carnea cre┼čte", "C├ónd drumul e b─âtut pot trece ┼či c─âru┼úele" ori "Palma tat─âlui, mai dulce ca m├óng├óierea vecinului"), am putea crede c─â procuroarea care a clasat dosarul ├«n care angaja┼úii Centrului de Plasament pentru Copii cu Probleme Psihosociale trebuiau cerceta┼úi pentru b─ât─âile aplicate minorilor institu┼úionaliza┼úi e un adev─ârat tezaur paremiologic.
 
 

Cum a fost?

de Lucian Cremeneanu

├Än Oradea exist─â o feti┼ú─â de vreo 7-8 ani care ┼čtie deja ce ├«nseamn─â fela┼úie, cum se masturbeaz─â b─ârba┼úii, cum se iubesc prin spate homosexualii ┼či cum ┼či-o trag mami ┼či tati ├«n patul conjugal. A v─âzut de la 2 metri cum urineaz─â b─ârba┼úii ┼či a ├«nv─â┼úat c├óteva expresii noi (m─â pupi ├«n cur, s─â ┼úi-o bagi ├«n cur, musc─â verde de c─âcat, porc ├«mpu┼úit) cu care va face ravagii printre prietene ┼či colegi de ┼čcoal─â.
 
 
 
     
 
Newsletter
 
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
   
 
Magazin
 
Veste ┼čoc, vineri, pentru fanii cuplului "Brangelina". Presa american─â a anun┼úat c─â Angelina Jolie ┼či Brad Pitt se despart, dup─â ce el ar fi ├«n┼čelat-o cu... un actor!
 
Descoperire istorică făcută de NASA. Cercetătorii susţin că au găsit prima planetă care, la prima vedere, ar putea susţine viaţa.
 
O femeie din Cluj a fost filmat─â ├«n timp cea zg├ória multe ma┼čini pe l├óng─â care trecea. C├ónd a fost ├«ntrebat─â de ce face asta, femeia a refuzat s─â r─âspund─â. Pe internet, femeia ┼či-a atras ┼či sus┼úin─âtori, dar ┼či du┼čmani.
 
   
 
Spune ce crezi
 
Care crede┼úi c─â e coali┼úia cea mai potrivit─â s─â conduc─â administra┼úia local─â ├«n Bihor ┼či ├«n Oradea?






sau vezi rezultatele
 
     
 
Premiile lui Bihorel
 
Anun┼úat cu surle ┼či tr├ómbi┼úe ├«n februarie, comitetul format din 10 ecologi┼čti or─âdeni ┼či menit s─â depun─â la Parlament primul proiect de lege ini┼úiat de cet─â┼úeni, av├ónd ca obiect interzicerea exploat─ârii gazelor de ┼čist, s-a desfiin┼úat c├ót ai zice fracturare.
 
Pui de F─ât-Frumos, Adrian Caba, omul de ├«ncredere al episcopului Sofronie Drincec, cre┼čte ├«ntr-un an c├ót al┼úii ├«n ┼čapte. Fost portar al Episcopiei pe vremea Preasfin┼úitului Ioan Mih─âl┼úanul, preotul a ajuns ├«n ultimii ani cel mai bine pl─âtit angajat al institu┼úiei dup─â PS Sofronie.
 
Primarul de S├«nmartin, Lucian Popu┼č, s-a preg─âtit suflete┼čte de S─ârb─âtorile Pascale, printr-un pelerinaj la Muntele Athos. Edilul ┼či-a petrecut s─âpt─âm├óna trecut─â la Sf├óntul Munte, conform unui obicei devenit deja tradi┼úie. Asemenea voievozilor din vechime, Popu┼č a c─âl─âtorit ├«nso┼úit de un sobor de preo┼úi ortodoc┼či, ├«ntre care Virgil Boc┼čan din Ront─âu, Tudor Bonce din Cord─âu ┼či asistentul universitar Florin Tomoioag─â, bun vorbitor de limb─â greac─â.
 
   
 
De știut
 
mircea-dumitrescu.jpg

Bihoreanul
la medic

de Mircea Dumitrescu

Constipa┼úia cronic─â este foarte r─âsp├óndit─â ├«n ┼ú─ârile cu standarde ridicate de civiliza┼úie, 10% din popula┼úie lu├ónd laxative ├«n mod constant. Cauzele cele mai frecvente sunt neglijarea impulsului de defeca┼úie ┼či lipsa de ini┼úiere a acesteia, cu acumularea ulterioar─â de materii fecale uscate ├«n cantitate mare la nivelul rectului.
 
 
mircea-ursuta.jpg

Avocatul Bihoreanului

de Mircea Ursuta

A┼ča cum ar─âtam s─âpt─âm├óna trecut─â, am├ónarea aplic─ârii pedepsei este o institu┼úie nou─â ├«n dreptul penal rom├ón, nefiind considerat─â condamnare potrivit noului cod penal. Spre deosebire de renun┼úarea la pedeaps─â care se dispune f─âr─â a se institui obliga┼úii ├«n sarcina autorului infrac┼úiunii, am├ónarea aplic─ârii pedepsei implic─â stabilirea unor obliga┼úii ┼či m─âsuri de supraveghere pe perioada termenului de supraveghere.
 
 
 
     
Bihor, Foto Bihoreanul
eBihoreanul.roBihor, Foto Bihoreanul > 06.06.2012, 17:41
Send to YM Friend Send to a friend Print |
Cuvinte cheie: otl, tramvaie, parc auto, germania, csuzi istvan
Voteaza articol:
1/52/53/54/55/5
Scor: 4,0 / 5 (53 voturi)

Toate articolele scrise de Dan Simai
Comentarii:
Nume:*
Titlu:*
Email:*
Introduceţi textul din imaginea alăturată:*
Comentariu:*
Anunţă-mă dacă apar comentarii noi
  adaugă
    * Câmpuri obligatorii.

Comentarii (11):

nu e cum pare   [08.06.2012, 08:41]
Gresiti, directorul general al OTL nu se ocupa de vopsirea tramvaielor. Cel care se ocupa de acest lucru este Tuduc, seful de la tramvaie, si care il sapa de Csuzi de cand a fost pus director. Acum chiar ca i-a reusit.
postat de: sebi

CULOAREA FACE TOTI BANII!   [08.06.2012, 08:13]
Se pare ca udemeristii fac o obsesie pentru culorile ROSU ALB VERDE asa cum se vede din vopseua care o pun pe tramvaiele ruginite care probabil se casau in tara lor de origine...nu are importanta ca mediul va fi poluat din cauza zgomotului facut de harburile astea, CULOAREA face totul, nu-i asa Csuzi ur ?
postat de: Piroska Feher Zold

tram   [07.06.2012, 15:37]
OTL = imaginea firmelor de stat dupa care profita clasa politica; de aceea oamenii prefera sa mearga cu masinile prin oras, ca OTL pretinde preturi de transport europene pt calitate de transport cu tramvaie de casat;PT: cunoscator: sunt sigur ca tu nici macar nu platesti acest transport in comun, ca daca l-ai plati, ai avea si pretentii; neamtul demult a invatat ca omul se educa prin amenda, dar OTL nu are interes in a controla vandalismul si tigania (ce circula pe gratis cu OTL si imput tot tramvaiul cu gunoaiele ce le aduna din tomberoane, astfel ca de multe ori trebuie sa cobori sau sa mergi in capatul celalalt al vagonului) - instalati camere de supraveghere video - audio, dar de mizerie cind o sa nescapati? vreau ca politicienii sa circule obligatoriu o calatorie cu OTL in fiecare zi sa traiasca pe cont propriu aceste adevaruri
postat de: teapa

tram   [07.06.2012, 14:32]
cu 30mil euro orcine stie sa cumpere tramvaie,noi nu avem bani nici sa ne p...... in centru si tramvaiele noi sau vechi cine credeti ca le distrug uitati la un tramv cind intra noaptea dupa traseu cum arata cu urme de pantofi pe tavan asta in ce mai fericit caz in altele rup scaune s-au isi fac necesitatile in remorci.in situatia de fata ne intrebam daca si astea vechi le meritam.
postat de: cunoscator

curatenie   [07.06.2012, 10:40]
mai este vaselina sau ulei ce o fi,care se prelinge pe la usi,becuri sau neoane lipsa,o mizerie greu de suportat,ne urcam curati in ele si coboram imbacsiti cu tot felul de mirosuri care mai de care mai gretoase,inteleg ca nu toti oameni sunt civilizati dar o pata sau mizerie se se curata nu se lasa acolo sa se adune pana devine un jeg,candva se declara ca exista un contract cu o firma bucuresteana pt. curatenie si ca aceasta nu face fata si nici nu se poate desface contractul cu respectiva firma,atunci eu intreb asa mai civilizat,e mai usor sa ramai cu un contract pagubos si in defavoarea oradenilor sau il desfaci chiar daca te costa in plus?eu de exemplu daca mam pacalit cu un sac de detergent care nu curata bine decat sa-l folosesc prefer sa caut altul mai bun,doar nu o sa ies din casa cu imbracamintea patata,e o regula simpla,sau e mai usor sa ne pacaliti cu tehnologia?sa nu zica lumea ca nu ati facut ceva la otl?da faceti,ceea ce va este mai usor dar scump.Domnilor si doamnelor ziaristi,aducet-ii la cunostinta D-lui director otl despre nemultumirea oradenilor,sa face ceva in acest sens,pe langa alte zeci de nemultumiri,macar confort la pretul asta,nu numai transport si atat.
postat de: alt oradean

curatenie   [07.06.2012, 10:26]
spalati tramvaieleeeeee!!!!!!!!!! dezinfectatileeeeeeeee!!!!!!!!le vopsiti cu pensula peste jeg si rugina si atat,mai bine ii puneti pe aia de la gradinita ca e pe gratis si invata si ei ceva sa deseneze,mazgaliti tramvaiele toate is cu dungi cu urme de pensula,ati auzit cumva de pistol de vopsit?la compresor?bagati tehnologie moderna,camere de supravegheat,cititoare de carduri,dar partea ceea mai importanta o ignorati,e nevoie curatenie totala,abia se vede pe geamuriile pline de mizerie,tapiteriile de pe scaune lucesc de la jeg,podelele de guma carpite si intre dungi mizerie de ani de zile,balustradele vopsite cu un strat de vopsea groasa de care se lipeste usor jegul si greu de dat jos,cum naiba sa reziste tramvaiele astea cand nu le ingrijti?bagati tehnologie de ultima generatie in carute,nu zic nu tehnologiei,dar in primul rand avem nevoie de un transport comfortabil ca doar nu o sa stam pe camerele de supraveghere si ne sustinem de cititoarele de carduri,nuu o sa respiram aer prin ele,faceti ceva va rog,ne inecam in mizerie zi de zi,nu puneti caruta inaintea boilor.
postat de: alt oradean

OTL=JEG   [07.06.2012, 09:54]
csuzi te-ai grabit sa dai banii publici pe niste harburi! vezi ca BRATUL LEGII o sa te ajunga odata , mai ales ca UDMR nu va fi prea agreat de actuala putere...mai bine le spalai pe tramvaiele existente ca PUT de murdare ce sunt Voi astia de la OTL nu ati auzit de DETERGENT si de DEZINFECTANT?
postat de: Piroska Feher Zold

Dorim sa fim chestionati inainte de a se face asemenea achiziti   [07.06.2012, 09:39]
Sunt prea vechi tramvaile astea. Am dori tramvaie cu podea joasa si pt carucioare si oameni cu handicap.Cred ca si parera oradenilor conteaza atunci cand face-ti achiziti pt ei.
postat de: Un oradean

sa va fie rusine , transport public jegos   [06.06.2012, 22:27]
OTL=Scorte Trans = RUSINE profitul OTL il maninca smekerii si Oradea ramine cu transportul ei de caruta;tramvaiele din Oradea merg la fel de repede ca si caruta, nu conteaza ca sunt Siemens; pretindeti bilete de la calatori, cind kioskiurile se inchid mai repede decit se termina transportul in comun; tramvaiele siemens stau mai mult in depou decit sa circule, oare care este secretul? nevoia de a tot cumpara jafurile alea vechi de tramvaie de casat?in loc sa le platiti,mai bine trebuia sa cereti bani ca le-ati luat din Germania, au poluat destul pe acolo ;
postat de: OTL JEG PUBLIC

sa va fie rusine , transport public jegos   [06.06.2012, 22:19]
OTL e rusinea orasului, transport in comun la pret european si calitatea de gunoi, jegul este pretutindeni in transportul comun nu se dezinfecteaza nimic, doar se da cu matura ca si RER-ul pe ulita; tineti orasul in urma cu 20 de ani , sa ve fie rusine, OTL trebuie sa fie schimbata pt deservirea celor ce platesc nu a tiganilor ce nu folosesc bilete si imput tramvaiele iar controlorii nici macar nu au curaj sa le ceara bilet; de aceea oradenii n ufolosesc transportul in comun, ca OTL e firma mizerabila ce-i mentine pe clienti in jeg, aceasta firma isi bate joc de transportul in comun RUSINE - eliminati transportul gratuit pensionarilor (ca pina la urma tot din banii contribuabililor e platit si ala, oradenii nu sunt fraiei) si veti vedea cit de putini sunt adevaratii clienti OTL - aduceti toate epavele, pe deasupra mersul cu tramvaiul e la fel ca si cu caruta(incet,foarte zgomotos,duhneste a putoare,vatmanii nu folosesc nici macar ventilatia in tramvaiele Siemens, chiar l-am luat la rost pe unul dintre ei) , 40 de minute din rogerius pina in capat la Nufarul!!! demisia conducerea OTL , dar urgent
postat de: OTL JEG PUBLIC

ok dar...   [06.06.2012, 21:18]
bine,doar ca degeaba,bagati bani in tehnologie in achizitionari si pe cele care le avem nu se intretin,de cata mizerie este si pe ele si in ele nu se mai vad cred nici defectiuniile,suruburi lipsa,rugina cat incape,vad in poze ca aveti si vopsitori si tinichigi dar vai si amar de meseria lor,aia tine locuriile de munca ocupate in loc sa lase alti mai profesionisti,vai viata mea da cu ce vopseste aia tramvaiul?mai ducetiva si va recalificati ca habar nu aveti de meserie,mizeria cand o curatati?dati cu vopsea peste jeg? e mai simplu nu? va bateti joc de noi,cand va fi odata macar curatenie in tramvaie?cand?atata timp cat nu se castiga mare lucru din curatenie nimeni nu se baga la maruntisul asta,se prefera "tunuri" mari cu "obiecte" mici si rapid de folosit,cum e cu tehnologia si incasarea de banet decat cu igena,e enervant si frustrant cand calatoresti in bombele astea pline de bacterii,un adevarat atentat la sanatatea oradenilor.
postat de: oradean

 
Foto Bihoreanul
 
├Änviere de Rogerius: Mii de or─âdeni au luat din biserici "lumin─â din lumin─â" de Sfintele Pa┼čti (FOTO)
 
Actual
 
Zeci de gospod─ârii ┼či terenuri agricole din Olt au fost inundate ├«n urma ploilor toren┼úiale din ultimele zile. Peste 160 de persoane au fost deja evacuate, iar speciali┼čtii au instituit cod ro┼ču pe r├óurile Teleorman ┼či Vedea, respectiv cod galben ┼či portocaliu pe alte c├óteva zeci de r├óuri.
 
Pa┼čtele, la fel ca ┼či Cr─âciunul, este o s─ârb─âtoare foarte important─â pentru rom├óni, care une┼čte familia ┼či e un bun prilej de bucurie. La acest moment celebr─âm at├ót ├«nvierea lui Iisus Hristos, care s-a jertfit ┼či a murit pe cruce pentru noi, c├ót ┼či iertarea p─âcatelor.
 
Parchetul ICCJ a dispus urm─ârirea penal─â pentru ┼čantaj ├«n urma pl├óngerii formulate de Gabriela Vr├ónceanu Firea ├«mpotriva lui Traian B─âsescu, la care a fost conexat─â ┼či sesizarea parlamentarilor, ├«ns─â procurorii au suspendat punerea ├«n mi┼čcare a ac┼úiunii penale, ├«ntruc├ót pre┼čedintele are imunitate.
 
 
 
 
Anun╚Ťuri gratuite
 
 
Sport
 
Juc─âtorii echipei CS O┼čorhei au fost ├«nvin┼či ├«n deplasare, la Sebi┼č, vineri, ├«n prima etap─â din faza play-off a campionatului Seriei a V-a din Liga a III-a la fotbal. Elevii antrenorului Rudy Kovacs au cedat cu 0-2 ├«n fa┼úa forma┼úiei locale, Na┼úional, una dintre pretendentele la promovare. ├Än clasament, CS O┼čorhei r─âm├óne pe locul V.
 
Reprezent├ónd Rom├ónia la ├«ntrecerile puternicului turneu interna┼úional de judo pentru copii ┼či juniori din Austria, de la Rohrbach, sportivii or─âdeni de la Liberty LPS CSS s-au comportat foarte bine, reu┼čind s─â cucereasc─â 15 medalii, dintre care 6 au fost de aur. ├Än clasamentul pe cluburi, Liberty LPS CSS s-a situat pe locul II, iar pe na┼úiuni, Rom├ónia a ocupat locul III.