Edi╚Ťia tip─ârit─â
 
   
 
P─ârerea noastr─â
 
folclor de bihor.jpg

Folclor
de Bihor

de Mircea Chiril─â

Hai s─â vedem cum suntem noi, bihorenii, trata┼úi de fra┼úii no┼čtri rom├óni de peste Carpa┼úi. Apare ┼čeful ANAF de la Bucure┼čti, bag─â capul prin ni┼čte birouri ale Direc┼úiei Vamale ┼či ├«i anun┼ú─â pe slujba┼či c─â ├«n dou─â s─âpt─âm├óni vor fi deporta┼úi la Cluj, cu locurile de munc─â cu tot. Care nu vrea intr─â ├«n ┼čomaj!
 
 
zic si eu.jpg

Zic ┼či eu

de Adrian Cri┼č

Eu cred c─â ├«n 2016 PSD va avea soarta PN┼óCD. C├ónd i-am spus-o, un amic pesedist s-a ┼čocat. I-am repetat: f─âr─â s─â fi avut istoria ┼či martirii ┼ú─âr─âni┼čtilor (N─âstase, Voiculescu ┼či baronii sunt infractori de drept comun, nu de┼úinu┼úi politici), va sf├ór┼či la fel de spectaculos.
 
 

Cum a fost?

de Lucian Cremeneanu

Dup─â interesul publicului, care a umplut sala Teatrului Regina Maria joi sear─â, "Cancun" pare s─â fi fost cea mai a┼čteptat─â premier─â din aceast─â stagiune a trupei Iosif Vulcan. Lansarea ├«n toiul Festivalului Interna┼úional de Teatru 2014 a amplificat aten┼úia ┼či a┼čtept─ârile ┼či a creat o ambian┼ú─â mai special─â dec├ót ├«ntr-un simplu debut de stagiune.
 
 
 
     
 
Newsletter
 
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
   
 
Magazin
 
Micu┼úa Kristina Pimenova are doar opt ani, dar este deja un model cunoscut. Rusoaica are o frumuse┼úe angelic─â ┼či a ap─ârut ├«n numeroase pictoriale, precum ┼či pe coperta Vogue Bambini. De asemenea, Kristina a colaborat cu nume mari ├«n lumea modei precum Roberto Cavalli.
 
Dac─â nu i-a ├«nv─â┼úat nimeni s─â p─âstreze cur─â┼úenia c├ónd conduc pe ┼čosele, ├«i ├«nva┼ú─â ea! Acesta este scopul unei motocicliste din Rusia, care a publicat pe internet un film ├«n care arat─â cum ├«i pedepse┼čte pe ┼čoferii care fac mizerie pe str─âzi: arunc├óndu-le gunoaiele ├«napoi ├«n ma┼čini.
 
Bianca Dr─âgu┼čanu vrea s─â devin─â marc─â ├«nregistrat─â. Iubitul acesteia, fostul prezentator TV Victor Slav, a depus o cerere ├«n acest sens la Oficiul de Stat pentru Inven┼úii ┼či M─ârci.
 
   
 
Spune ce crezi
 
Veţi merge să votaţi la alegerile prezidenţiale?




sau vezi rezultatele
 
     
 
Premiile lui Bihorel
 
Mar┼úea trecut─â, doi borfa┼či or─âdeni, celebrul ho┼ú de ma┼čini Ovidiu Boc┼ča ┼či amicul s─âu, nu mai pu┼úin cunoscutul ┼úepar Cosmin F─ât, au disp─ârut din ora┼č taman c├ónd magistra┼úii Cur┼úii de Apel ├«i trimiteau dup─â gratii pentru 4 ani, din pricina unui ┼čmen de 50.000 de euro dat ├«n Satu Mare, unde ├«ncercaser─â s─â cumpere ┼úig─âri de contraband─â cu h├órtii de ziar. Fuga celor doi interlopi a fost ├«nlesnit─â, ├«ns─â, chiar de judec─âtori, c─âci ei sunt cei care, pe 14 mai, i-au scos din arest preventiv ┼či i-au trimis ├«n arest la domiciliu.
 
┼×eful Direc┼úiei pentru Cultur─â Bihor, Lucian Silaghi, a r─âbufnit s─âpt─âm├óna trecut─â, ar─ât├ónd ├«ntr-un raport prezentat ├«n fa┼úa prefectului jude┼úului c├ót de "buni" sunt unii judec─âtori. Asta fiindc─â procesul de la Judec─âtoria Oradea prin care Direc┼úia ceruse ├«nc─â din iulie o ordonan┼ú─â pre┼čedin┼úial─â pentru oprirea lucr─ârilor ilegale de la restaurantul Transilvania, rebotezat Queen Mary, s-a ├«ncheiat abia ├«n septembrie, cu respingerea cererii, pe motiv c─â... lucr─ârile s-au ┼či terminat!
 
A fost nevoie de o Ordonan┼ú─â de Urgen┼ú─â pentru legalizarea prostitu┼úiei politice ┼či de revenirea fostului primar pedelist Petru Filip la Oradea, ca s─â preia comanda PSD Bihor, pentru ca pesedi┼čtii ┼či udemeri┼čtii s─â poat─â da o lovitur─â de zile mari primarului Ilie Bolojan. Noua coali┼úie l-a l─âsat pe edil f─âr─â majoritate ├«n Consiliul Local prin racolarea, ├«ntre al┼úii, a consilierei Adelina Coste, de la PDL, cu promisiunea c─â va fi uns─â viceprimar la toamn─â, dup─â alegerile preziden┼úiale.
 
   
 
De știut
 
mircea-dumitrescu.jpg

Bihoreanul
la medic

de Mircea Dumitrescu

Anxietatea este o stare patologic─â de nelini┼čte, de team─â, care apare la mul┼úi pacien┼úi cu diverse afec┼úiuni. ├Äntre 5 ┼či 20% din pacien┼úii interna┼úi ├«n spital ┼či ├«ntre 4 ┼či 14% din cei care se adreseaz─â medicilor de familie sau celor din policlinic─â sufer─â de tulbur─âri anxioase.
 
 
mircea-ursuta.jpg

Avocatul Bihoreanului

de Mircea Ursuta

Conform articolului 73 din Noul cod de procedur─â penal─â, solu┼úionarea cererii de str─âmutare se face ├«n ┼čedin┼ú─â public─â, cu participarea procurorului, ├«n cel mult 30 de zile de la data ├«nregistr─ârii cererii. Pre┼čedintele instan┼úei ierarhic superioare celei la care se afl─â cauza ia m─âsuri pentru ├«ncuno┼čtin┼úarea p─âr┼úilor.
 
 
 
     
Bihor, Foto Bihoreanul
eBihoreanul.roBihor, Foto Bihoreanul > 06.06.2012, 17:41
Send to YM Friend Send to a friend Print |
Cuvinte cheie: otl, tramvaie, parc auto, germania, csuzi istvan
Voteaza articol:
1/52/53/54/55/5
Scor: 4,1 / 5 (67 voturi)

Toate articolele scrise de Dan Simai
Comentarii:
Nume:*
Titlu:*
Email:*
Introduceţi textul din imaginea alăturată:*
Comentariu:*
Anunţă-mă dacă apar comentarii noi
  adaugă
    * Câmpuri obligatorii.

Comentarii (11):

nu e cum pare   [08.06.2012, 08:41]
Gresiti, directorul general al OTL nu se ocupa de vopsirea tramvaielor. Cel care se ocupa de acest lucru este Tuduc, seful de la tramvaie, si care il sapa de Csuzi de cand a fost pus director. Acum chiar ca i-a reusit.
postat de: sebi

CULOAREA FACE TOTI BANII!   [08.06.2012, 08:13]
Se pare ca udemeristii fac o obsesie pentru culorile ROSU ALB VERDE asa cum se vede din vopseua care o pun pe tramvaiele ruginite care probabil se casau in tara lor de origine...nu are importanta ca mediul va fi poluat din cauza zgomotului facut de harburile astea, CULOAREA face totul, nu-i asa Csuzi ur ?
postat de: Piroska Feher Zold

tram   [07.06.2012, 15:37]
OTL = imaginea firmelor de stat dupa care profita clasa politica; de aceea oamenii prefera sa mearga cu masinile prin oras, ca OTL pretinde preturi de transport europene pt calitate de transport cu tramvaie de casat;PT: cunoscator: sunt sigur ca tu nici macar nu platesti acest transport in comun, ca daca l-ai plati, ai avea si pretentii; neamtul demult a invatat ca omul se educa prin amenda, dar OTL nu are interes in a controla vandalismul si tigania (ce circula pe gratis cu OTL si imput tot tramvaiul cu gunoaiele ce le aduna din tomberoane, astfel ca de multe ori trebuie sa cobori sau sa mergi in capatul celalalt al vagonului) - instalati camere de supraveghere video - audio, dar de mizerie cind o sa nescapati? vreau ca politicienii sa circule obligatoriu o calatorie cu OTL in fiecare zi sa traiasca pe cont propriu aceste adevaruri
postat de: teapa

tram   [07.06.2012, 14:32]
cu 30mil euro orcine stie sa cumpere tramvaie,noi nu avem bani nici sa ne p...... in centru si tramvaiele noi sau vechi cine credeti ca le distrug uitati la un tramv cind intra noaptea dupa traseu cum arata cu urme de pantofi pe tavan asta in ce mai fericit caz in altele rup scaune s-au isi fac necesitatile in remorci.in situatia de fata ne intrebam daca si astea vechi le meritam.
postat de: cunoscator

curatenie   [07.06.2012, 10:40]
mai este vaselina sau ulei ce o fi,care se prelinge pe la usi,becuri sau neoane lipsa,o mizerie greu de suportat,ne urcam curati in ele si coboram imbacsiti cu tot felul de mirosuri care mai de care mai gretoase,inteleg ca nu toti oameni sunt civilizati dar o pata sau mizerie se se curata nu se lasa acolo sa se adune pana devine un jeg,candva se declara ca exista un contract cu o firma bucuresteana pt. curatenie si ca aceasta nu face fata si nici nu se poate desface contractul cu respectiva firma,atunci eu intreb asa mai civilizat,e mai usor sa ramai cu un contract pagubos si in defavoarea oradenilor sau il desfaci chiar daca te costa in plus?eu de exemplu daca mam pacalit cu un sac de detergent care nu curata bine decat sa-l folosesc prefer sa caut altul mai bun,doar nu o sa ies din casa cu imbracamintea patata,e o regula simpla,sau e mai usor sa ne pacaliti cu tehnologia?sa nu zica lumea ca nu ati facut ceva la otl?da faceti,ceea ce va este mai usor dar scump.Domnilor si doamnelor ziaristi,aducet-ii la cunostinta D-lui director otl despre nemultumirea oradenilor,sa face ceva in acest sens,pe langa alte zeci de nemultumiri,macar confort la pretul asta,nu numai transport si atat.
postat de: alt oradean

curatenie   [07.06.2012, 10:26]
spalati tramvaieleeeeee!!!!!!!!!! dezinfectatileeeeeeeee!!!!!!!!le vopsiti cu pensula peste jeg si rugina si atat,mai bine ii puneti pe aia de la gradinita ca e pe gratis si invata si ei ceva sa deseneze,mazgaliti tramvaiele toate is cu dungi cu urme de pensula,ati auzit cumva de pistol de vopsit?la compresor?bagati tehnologie moderna,camere de supravegheat,cititoare de carduri,dar partea ceea mai importanta o ignorati,e nevoie curatenie totala,abia se vede pe geamuriile pline de mizerie,tapiteriile de pe scaune lucesc de la jeg,podelele de guma carpite si intre dungi mizerie de ani de zile,balustradele vopsite cu un strat de vopsea groasa de care se lipeste usor jegul si greu de dat jos,cum naiba sa reziste tramvaiele astea cand nu le ingrijti?bagati tehnologie de ultima generatie in carute,nu zic nu tehnologiei,dar in primul rand avem nevoie de un transport comfortabil ca doar nu o sa stam pe camerele de supraveghere si ne sustinem de cititoarele de carduri,nuu o sa respiram aer prin ele,faceti ceva va rog,ne inecam in mizerie zi de zi,nu puneti caruta inaintea boilor.
postat de: alt oradean

OTL=JEG   [07.06.2012, 09:54]
csuzi te-ai grabit sa dai banii publici pe niste harburi! vezi ca BRATUL LEGII o sa te ajunga odata , mai ales ca UDMR nu va fi prea agreat de actuala putere...mai bine le spalai pe tramvaiele existente ca PUT de murdare ce sunt Voi astia de la OTL nu ati auzit de DETERGENT si de DEZINFECTANT?
postat de: Piroska Feher Zold

Dorim sa fim chestionati inainte de a se face asemenea achiziti   [07.06.2012, 09:39]
Sunt prea vechi tramvaile astea. Am dori tramvaie cu podea joasa si pt carucioare si oameni cu handicap.Cred ca si parera oradenilor conteaza atunci cand face-ti achiziti pt ei.
postat de: Un oradean

sa va fie rusine , transport public jegos   [06.06.2012, 22:27]
OTL=Scorte Trans = RUSINE profitul OTL il maninca smekerii si Oradea ramine cu transportul ei de caruta;tramvaiele din Oradea merg la fel de repede ca si caruta, nu conteaza ca sunt Siemens; pretindeti bilete de la calatori, cind kioskiurile se inchid mai repede decit se termina transportul in comun; tramvaiele siemens stau mai mult in depou decit sa circule, oare care este secretul? nevoia de a tot cumpara jafurile alea vechi de tramvaie de casat?in loc sa le platiti,mai bine trebuia sa cereti bani ca le-ati luat din Germania, au poluat destul pe acolo ;
postat de: OTL JEG PUBLIC

sa va fie rusine , transport public jegos   [06.06.2012, 22:19]
OTL e rusinea orasului, transport in comun la pret european si calitatea de gunoi, jegul este pretutindeni in transportul comun nu se dezinfecteaza nimic, doar se da cu matura ca si RER-ul pe ulita; tineti orasul in urma cu 20 de ani , sa ve fie rusine, OTL trebuie sa fie schimbata pt deservirea celor ce platesc nu a tiganilor ce nu folosesc bilete si imput tramvaiele iar controlorii nici macar nu au curaj sa le ceara bilet; de aceea oradenii n ufolosesc transportul in comun, ca OTL e firma mizerabila ce-i mentine pe clienti in jeg, aceasta firma isi bate joc de transportul in comun RUSINE - eliminati transportul gratuit pensionarilor (ca pina la urma tot din banii contribuabililor e platit si ala, oradenii nu sunt fraiei) si veti vedea cit de putini sunt adevaratii clienti OTL - aduceti toate epavele, pe deasupra mersul cu tramvaiul e la fel ca si cu caruta(incet,foarte zgomotos,duhneste a putoare,vatmanii nu folosesc nici macar ventilatia in tramvaiele Siemens, chiar l-am luat la rost pe unul dintre ei) , 40 de minute din rogerius pina in capat la Nufarul!!! demisia conducerea OTL , dar urgent
postat de: OTL JEG PUBLIC

ok dar...   [06.06.2012, 21:18]
bine,doar ca degeaba,bagati bani in tehnologie in achizitionari si pe cele care le avem nu se intretin,de cata mizerie este si pe ele si in ele nu se mai vad cred nici defectiuniile,suruburi lipsa,rugina cat incape,vad in poze ca aveti si vopsitori si tinichigi dar vai si amar de meseria lor,aia tine locuriile de munca ocupate in loc sa lase alti mai profesionisti,vai viata mea da cu ce vopseste aia tramvaiul?mai ducetiva si va recalificati ca habar nu aveti de meserie,mizeria cand o curatati?dati cu vopsea peste jeg? e mai simplu nu? va bateti joc de noi,cand va fi odata macar curatenie in tramvaie?cand?atata timp cat nu se castiga mare lucru din curatenie nimeni nu se baga la maruntisul asta,se prefera "tunuri" mari cu "obiecte" mici si rapid de folosit,cum e cu tehnologia si incasarea de banet decat cu igena,e enervant si frustrant cand calatoresti in bombele astea pline de bacterii,un adevarat atentat la sanatatea oradenilor.
postat de: oradean

 
Foto Bihoreanul
 
Celebrul Grecu, pus sub învinuire pentru complicitate la proxenetism. Doi amici de-ai săi au fost reţinuţi (FOTO)
 
Actual
 
Triunghiul ro┼ču cu bulin─â neagr─â, un nou semn de circula┼úie care indic─â zonele unde au loc frecvent accidente de circula┼úie, a fost introdus ├«n Codul Rutier. Indicatorul poate fi v─âzut deja de ceva vreme pe ┼čosele din Rom├ónia, inclusiv din Bihor.
 
Din 1 octombrie a intrat în vigoare reducerea contribuţiei de asigurări sociale de la 20,8% la 15,8%. Angajatorii se tem, însă, că statul le va mări impozitele pentru a acoperi golul lăsat de reducerea CAS.
 
Biroul Electoral Central a stabilit, mar┼úi, ordinea candida┼úilor e buletinul de vot. Astfel, Candidatul UDMR Kelemen Hunor va fi primul pe buletinul de vot la alegerile preziden┼úiale, el fiind urmat de Klaus Iohannis, Dan Diaconescu ┼či Victor Ponta.
 
 
 
 
Anun╚Ťuri gratuite
 
 
Sport
 
Baschetbali┼čtii de la CSM U Oradea au pierdut, miercuri sear─â, ┼či partida retur cu CSU Sibiu, din optimile de final─â ale Cupei Rom├óniei. La Sibiu, gazdele s-au impus cu scorul de 82-80, dup─â ce, except├ónd primele 5 minute, s-au aflat ├«n permanen┼ú─â la conducere. Or─âdenii au ├«ncercat s─â revin─â pe final, dar n-au reu┼čit mai mult dec├ót s─â se apropie la dou─â puncte.
 
Tinerii judoka or─âdeni componen┼úi ai LPS-CSS Liberty s-au remarcat din nou ├«n competi┼úiile interna┼úionale, reu┼čind ca la ├«ntrecerile puternicului turneu interna┼úional de judo desf─â┼čurat ├«n perioada 27-28 septembrie, ├«n Ungaria, la Paks, s─â-┼či adjudece nu mai pu┼úin dec├ót 19 medalii. Cu toate acestea ├«ns─â, antrenorii lor sunt nemul┼úumi┼úi c─â dintre acestea doar dou─â sunt de aur. La Cluj Napoca ├«ns─â, la Cupa Transilvaniei, al┼úi copii au reu┼čit s─â-┼či adjudece dou─â locuri I ┼či c├óte un loc II ┼či III.