Edi╚Ťia tip─ârit─â
 
   
 
P─ârerea noastr─â
 
folclor de bihor.jpg

Folclor
de Bihor

de Mircea Chiril─â

Experimentele pe care le face Ministerul Educa┼úiei pe seama tinerilor m─â duc cu g├óndul la nazi┼čti. De c├óteva s─âpt─âm├óni marii dasc─âli din Minister au f─âtat ni┼čte hot─âr├óri care l-ar face pe Spiru Haret s─â se r─âsuceasc─â ├«n morm├ónt. Mai nou, universit─â┼úile pot s─â se transforme ┼či ├«n ┼čcoli postliceale, elevii f─âr─â Bac pot studia lejer la facult─â┼úi, iar doctoratele se pot face ┼či la f─âr─â frecven┼ú─â.
 
 
zic si eu.jpg

Zic ┼či eu

de Adrian Cri┼č

Un fervent sus┼úin─âtor al PSD care ├«┼či spune "Rom├ónul simplu" citeaz─â adesea pe forumul BIHOREANULUI o zis─â a p─ârintelui spiritual al forma┼úiunii, Ion Iliescu: "Un partid social-democrat este un partid de militan┼úi social-democra┼úi care lupt─â pentru drepturile ┼či libert─â┼úile celor mul┼úi ┼či s─âraci, nu un partid de ┼čefi ┼či de patroni care lupt─â pentru interesele lor personale, pentru c─â astfel se pierde leg─âtura dintre lideri ┼či popula┼úie". Nu ┼čtiu dac─â citatul este exact, dar precis lui Iliescu ├«i apar┼úine lozinca "s─ârac ┼či cinstit".
 
 

Cum a fost?

de Lucian Cremeneanu

Am tot auzit de la prieteni despre Festivalul de Jazz ┼či Blues de la Gyula, din Ungaria, dar abia anul acesta am ajuns. Festivalul se ┼úine ├«n cetatea din mijlocul ora┼čului, dar exist─â ┼či o sal─â ca variant─â de rezerv─â ├«n caz de ploaie. La edi┼úia de anul acesta a fost vreme bun─â, a┼ča c─â am savurat o sear─â de var─â perfect─â ├«n mica ┼či cocheta curte medieval─â.
 
 
 
     
 
Newsletter
 
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
   
 
Magazin
 
O banal─â conferin┼ú─â de pres─â a unui deputat din Moldova s-a transformat ├«ntr-o jelanie. B─ârbatul a ┼úinut, ├«n timpul ├«nt├ólnirii cu jurnali┼čtii, s─â-┼či cear─â scuze de la so┼úia sa, cu care nu a putut pleca ├«n excursie.
 
C─âs─âtorit cu frumoasa Consuelo, cu care are ┼či doi copii ┼či pentru care, a declarat el recent, s-a ┼či poc─âit, fotbalistul Adrian Mutu a c─âlcat str├ómb. Paparazzi l-au surprins ├«n bra┼úele unei alte femei, la Mamaia.
 
Sabina Altynbekova, ├«n v├órst─â de 18 ani, este voleibalist─â profesionist─â, ├«ns─â ├«nt├ómpin─â probleme deoarece antrenorul ei precum ┼či colegele consider─â c─â este prea sexy pe teren ┼či c─â spectatorii se uit─â doar la ea.
 
   
 
Spune ce crezi
 
Consideraţi întemeiată decizia primăriei orădene de a nu mai finanţa clubul FC Bihor?




sau vezi rezultatele
 
     
 
Premiile lui Bihorel
 
Deciziile Consiliului Local se iau mai nou nu cum se hot─âr─â┼čte, ci cum se nimere┼čte. La doar c├óteva zile dup─â dezbaterile din 21 iulie, ├«n cadrul c─ârora punctul 81 a fost respins prin vot, pentru c─â a ├«ntrunit doar 14 voturi fa┼ú─â de 18 c├ót prevedea borderoul de ┼čedin┼ú─â, acesta e considerat de municipalitate ca adoptat, de┼či consilierii erau convin┼či c─â l-au respins.
 
La Universitatea din Oradea se preconizeaz─â c─â din toamn─â va bate v├óntul. Nu doar prin campus, ci ┼či prin s─âlile de cursuri. S─âpt─âm├óna trecut─â, ├«n ultimele zile de ├«nscrieri, doar 3.400 de candida┼úi ├«┼či depuseser─â dosarele la toate cele 15 facult─â┼úi or─âdene, cu aproape 1.000 mai pu┼úini dec├ót la admiterea din 2013.
 
La bog─âta┼či p├ón─â ┼či jelania se face altfel. Dup─â ce n-a reu┼čit s─â ia examenul de Bacalaureat, ob┼úin├ónd doar 4,4 la limba rom├ón─â, ┼či asta dup─â contesta┼úie, c─âci ini┼úial primise doar 4 "curat", Victora┼č, mo┼čtenitorul lui Viorel Micula, nu pare s─â fie deloc marcat de e┼čec.
 
   
 
De știut
 
mircea-dumitrescu.jpg

Bihoreanul
la medic

de Mircea Dumitrescu

├Än regiunea ┼ú─ârii noastre, ├«n┼úep─âturile de insecte dau rareori fenomene grave de intoxica┼úie; ar fi nevoie de 500-1000 de ├«n┼úep─âturi de albine pentru a produce moartea. ├Än regiunile tropicale, ├«n America de Nord ┼či de Sud, ├«n Africa ┼či Asia Central─â se ├«nt├ólnesc p─âianjeni venino┼či ("v─âduva neagr─â") ┼či scorpioni, care sunt foarte periculo┼či at├ót pentru oameni, c├ót ┼či pentru animalele domestice.
 
 
mircea-ursuta.jpg

Avocatul Bihoreanului

de Mircea Ursuta

De┼či p├ón─â acum nu m-am referit niciodat─â la problemele juridice de interes local, scandalul public legat de problema parc─ârilor ├«n Oradea impune anumite preciz─âri din punct de vedere juridic. Teoretic, institu┼úiile implicate (Prefectul, Primarul ┼či Consiliul Local) ar trebui s─â a┼čtepte solu┼úia instan┼úelor de judecat─â pentru a vedea dac─â se impune corectarea regulamentului de parcare ┼či ├«n ce mod. Practic acest lucru ar ├«nsemna s─â se a┼čtepte cel pu┼úin un an men┼úin├óndu-se un haos ce nu poate fi tolerat.
 
 
 
     
Bihor, Foto Bihoreanul
eBihoreanul.roBihor, Foto Bihoreanul > 06.06.2012, 17:41
Send to YM Friend Send to a friend Print |
Cuvinte cheie: otl, tramvaie, parc auto, germania, csuzi istvan
Voteaza articol:
1/52/53/54/55/5
Scor: 4,1 / 5 (59 voturi)

Toate articolele scrise de Dan Simai
Comentarii:
Nume:*
Titlu:*
Email:*
Introduceţi textul din imaginea alăturată:*
Comentariu:*
Anunţă-mă dacă apar comentarii noi
  adaugă
    * Câmpuri obligatorii.

Comentarii (11):

nu e cum pare   [08.06.2012, 08:41]
Gresiti, directorul general al OTL nu se ocupa de vopsirea tramvaielor. Cel care se ocupa de acest lucru este Tuduc, seful de la tramvaie, si care il sapa de Csuzi de cand a fost pus director. Acum chiar ca i-a reusit.
postat de: sebi

CULOAREA FACE TOTI BANII!   [08.06.2012, 08:13]
Se pare ca udemeristii fac o obsesie pentru culorile ROSU ALB VERDE asa cum se vede din vopseua care o pun pe tramvaiele ruginite care probabil se casau in tara lor de origine...nu are importanta ca mediul va fi poluat din cauza zgomotului facut de harburile astea, CULOAREA face totul, nu-i asa Csuzi ur ?
postat de: Piroska Feher Zold

tram   [07.06.2012, 15:37]
OTL = imaginea firmelor de stat dupa care profita clasa politica; de aceea oamenii prefera sa mearga cu masinile prin oras, ca OTL pretinde preturi de transport europene pt calitate de transport cu tramvaie de casat;PT: cunoscator: sunt sigur ca tu nici macar nu platesti acest transport in comun, ca daca l-ai plati, ai avea si pretentii; neamtul demult a invatat ca omul se educa prin amenda, dar OTL nu are interes in a controla vandalismul si tigania (ce circula pe gratis cu OTL si imput tot tramvaiul cu gunoaiele ce le aduna din tomberoane, astfel ca de multe ori trebuie sa cobori sau sa mergi in capatul celalalt al vagonului) - instalati camere de supraveghere video - audio, dar de mizerie cind o sa nescapati? vreau ca politicienii sa circule obligatoriu o calatorie cu OTL in fiecare zi sa traiasca pe cont propriu aceste adevaruri
postat de: teapa

tram   [07.06.2012, 14:32]
cu 30mil euro orcine stie sa cumpere tramvaie,noi nu avem bani nici sa ne p...... in centru si tramvaiele noi sau vechi cine credeti ca le distrug uitati la un tramv cind intra noaptea dupa traseu cum arata cu urme de pantofi pe tavan asta in ce mai fericit caz in altele rup scaune s-au isi fac necesitatile in remorci.in situatia de fata ne intrebam daca si astea vechi le meritam.
postat de: cunoscator

curatenie   [07.06.2012, 10:40]
mai este vaselina sau ulei ce o fi,care se prelinge pe la usi,becuri sau neoane lipsa,o mizerie greu de suportat,ne urcam curati in ele si coboram imbacsiti cu tot felul de mirosuri care mai de care mai gretoase,inteleg ca nu toti oameni sunt civilizati dar o pata sau mizerie se se curata nu se lasa acolo sa se adune pana devine un jeg,candva se declara ca exista un contract cu o firma bucuresteana pt. curatenie si ca aceasta nu face fata si nici nu se poate desface contractul cu respectiva firma,atunci eu intreb asa mai civilizat,e mai usor sa ramai cu un contract pagubos si in defavoarea oradenilor sau il desfaci chiar daca te costa in plus?eu de exemplu daca mam pacalit cu un sac de detergent care nu curata bine decat sa-l folosesc prefer sa caut altul mai bun,doar nu o sa ies din casa cu imbracamintea patata,e o regula simpla,sau e mai usor sa ne pacaliti cu tehnologia?sa nu zica lumea ca nu ati facut ceva la otl?da faceti,ceea ce va este mai usor dar scump.Domnilor si doamnelor ziaristi,aducet-ii la cunostinta D-lui director otl despre nemultumirea oradenilor,sa face ceva in acest sens,pe langa alte zeci de nemultumiri,macar confort la pretul asta,nu numai transport si atat.
postat de: alt oradean

curatenie   [07.06.2012, 10:26]
spalati tramvaieleeeeee!!!!!!!!!! dezinfectatileeeeeeeee!!!!!!!!le vopsiti cu pensula peste jeg si rugina si atat,mai bine ii puneti pe aia de la gradinita ca e pe gratis si invata si ei ceva sa deseneze,mazgaliti tramvaiele toate is cu dungi cu urme de pensula,ati auzit cumva de pistol de vopsit?la compresor?bagati tehnologie moderna,camere de supravegheat,cititoare de carduri,dar partea ceea mai importanta o ignorati,e nevoie curatenie totala,abia se vede pe geamuriile pline de mizerie,tapiteriile de pe scaune lucesc de la jeg,podelele de guma carpite si intre dungi mizerie de ani de zile,balustradele vopsite cu un strat de vopsea groasa de care se lipeste usor jegul si greu de dat jos,cum naiba sa reziste tramvaiele astea cand nu le ingrijti?bagati tehnologie de ultima generatie in carute,nu zic nu tehnologiei,dar in primul rand avem nevoie de un transport comfortabil ca doar nu o sa stam pe camerele de supraveghere si ne sustinem de cititoarele de carduri,nuu o sa respiram aer prin ele,faceti ceva va rog,ne inecam in mizerie zi de zi,nu puneti caruta inaintea boilor.
postat de: alt oradean

OTL=JEG   [07.06.2012, 09:54]
csuzi te-ai grabit sa dai banii publici pe niste harburi! vezi ca BRATUL LEGII o sa te ajunga odata , mai ales ca UDMR nu va fi prea agreat de actuala putere...mai bine le spalai pe tramvaiele existente ca PUT de murdare ce sunt Voi astia de la OTL nu ati auzit de DETERGENT si de DEZINFECTANT?
postat de: Piroska Feher Zold

Dorim sa fim chestionati inainte de a se face asemenea achiziti   [07.06.2012, 09:39]
Sunt prea vechi tramvaile astea. Am dori tramvaie cu podea joasa si pt carucioare si oameni cu handicap.Cred ca si parera oradenilor conteaza atunci cand face-ti achiziti pt ei.
postat de: Un oradean

sa va fie rusine , transport public jegos   [06.06.2012, 22:27]
OTL=Scorte Trans = RUSINE profitul OTL il maninca smekerii si Oradea ramine cu transportul ei de caruta;tramvaiele din Oradea merg la fel de repede ca si caruta, nu conteaza ca sunt Siemens; pretindeti bilete de la calatori, cind kioskiurile se inchid mai repede decit se termina transportul in comun; tramvaiele siemens stau mai mult in depou decit sa circule, oare care este secretul? nevoia de a tot cumpara jafurile alea vechi de tramvaie de casat?in loc sa le platiti,mai bine trebuia sa cereti bani ca le-ati luat din Germania, au poluat destul pe acolo ;
postat de: OTL JEG PUBLIC

sa va fie rusine , transport public jegos   [06.06.2012, 22:19]
OTL e rusinea orasului, transport in comun la pret european si calitatea de gunoi, jegul este pretutindeni in transportul comun nu se dezinfecteaza nimic, doar se da cu matura ca si RER-ul pe ulita; tineti orasul in urma cu 20 de ani , sa ve fie rusine, OTL trebuie sa fie schimbata pt deservirea celor ce platesc nu a tiganilor ce nu folosesc bilete si imput tramvaiele iar controlorii nici macar nu au curaj sa le ceara bilet; de aceea oradenii n ufolosesc transportul in comun, ca OTL e firma mizerabila ce-i mentine pe clienti in jeg, aceasta firma isi bate joc de transportul in comun RUSINE - eliminati transportul gratuit pensionarilor (ca pina la urma tot din banii contribuabililor e platit si ala, oradenii nu sunt fraiei) si veti vedea cit de putini sunt adevaratii clienti OTL - aduceti toate epavele, pe deasupra mersul cu tramvaiul e la fel ca si cu caruta(incet,foarte zgomotos,duhneste a putoare,vatmanii nu folosesc nici macar ventilatia in tramvaiele Siemens, chiar l-am luat la rost pe unul dintre ei) , 40 de minute din rogerius pina in capat la Nufarul!!! demisia conducerea OTL , dar urgent
postat de: OTL JEG PUBLIC

ok dar...   [06.06.2012, 21:18]
bine,doar ca degeaba,bagati bani in tehnologie in achizitionari si pe cele care le avem nu se intretin,de cata mizerie este si pe ele si in ele nu se mai vad cred nici defectiuniile,suruburi lipsa,rugina cat incape,vad in poze ca aveti si vopsitori si tinichigi dar vai si amar de meseria lor,aia tine locuriile de munca ocupate in loc sa lase alti mai profesionisti,vai viata mea da cu ce vopseste aia tramvaiul?mai ducetiva si va recalificati ca habar nu aveti de meserie,mizeria cand o curatati?dati cu vopsea peste jeg? e mai simplu nu? va bateti joc de noi,cand va fi odata macar curatenie in tramvaie?cand?atata timp cat nu se castiga mare lucru din curatenie nimeni nu se baga la maruntisul asta,se prefera "tunuri" mari cu "obiecte" mici si rapid de folosit,cum e cu tehnologia si incasarea de banet decat cu igena,e enervant si frustrant cand calatoresti in bombele astea pline de bacterii,un adevarat atentat la sanatatea oradenilor.
postat de: oradean

 
Foto Bihoreanul
 
Angajaţii de la Ambulanţă au sărbătorit 108 ani de existenţă a serviciului de urgenţă (FOTO)
 
Actual
 
Scene dramatice, miercuri, pe plaja din Mamaia: zeci de turi┼čti au f─âcut un lan┼ú uman ├«n ap─â, ┼úin├óndu-se de m├ón─â, ca s─â ├«ncerce s─â-i aduc─â la mal pe un tat─â ┼či feti┼úa sa de 5 ani, ├«neca┼úi ├«n mare. Din nefericire, niciunul dintre cei doi nu a putut fi salvat.
 
Vremea rea face pr─âp─âd ├«n ┼úar─â. Hidrologii au instituit cod ro┼ču de inunda┼úii ├«n ┼čapte jude┼úe: Dolj, V├ólcea, Cara┼č-Severin, Mehedin┼úi, Olt, Teleorman ┼či Arge┼č, valabil─â de miercuri de la ora 14 ┼či p├ón─â joi la ora 8 diminea┼úa. Dou─â persoane ┼či-au pierdut deja via┼úa, luate de ap─â, iar sute de oameni au pierdut totul.
 
Apa face bine la alegeri, cel pu┼úin a┼ča v─âd pesedi┼čtii lucrurile. Cu tonul dat de Victor Ponta care v─âzut un semn de la Dumnezeu ├«n inunda┼úiile produse chiar ├«n ziua lans─ârii candidaturii sale la preziden┼úiale, nici mini┼čtrii s─âi nu s-au l─âsat mai prejos. ┼×eful de la ├Änv─â┼ú─âm├ónt superior, Mihnea Costoiu, spune c─â apa aduce noroc, iar vicepremierul Liviu Dragnea se declar─â "├«nc─ârcat pozitiv" dup─â ce a fost la inunda┼úii.
 
 
 
 
Anun╚Ťuri gratuite
 
 
Sport
 
Conducerea echipei de baschet masculin CSM Oradea ┼či-a rezolvat ┼či problema postului de pivot, dup─â ce mar┼úi l-a transferat pe americanul Gary McGhee. ├Änalt de 2,11 metri, americanul vine la Oradea din Germania, unde a ocupat locul VIII ├«n sezonul precedent ├«n Bundesliga, cu echipa Ludwigsburg. El ├«l va ├«nlocui pe canadianul Sean Denison. ├Äntre timp, conducerea clubului or─âdean le-a prelungit contractele ┼či lui Horia Hora, Sergiu Pop ┼či Andrei Ciorda┼č.