Edi╚Ťia tip─ârit─â
 
   
 
P─ârerea noastr─â
 
folclor de bihor.jpg

Folclor
de Bihor

de Mircea Chiril─â

De┼či are destule probleme din cauza referendumului, Liviu Dragnea recidiveaz─â ┼či ├«ncalc─â toate legile, inclusiv pe cele ale bunului sim┼ú, ├«n aceast─â campanie preziden┼úial─â. Eu, sincer, m-am bucurat afl├ónd c─â vine la Oradea s─â dea cheile a 10 microbuze ┼čcolare. M-am ├«ntristat ├«ns─â la loc c├ónd am aflat c─â de fapt acestea nu sunt donate din modestele lui economii de teleorm─ânean iste┼ú, ci au fost cump─ârate din banii publici.
 
 
zic si eu.jpg

Zic ┼či eu

de Adrian Cri┼č

├Än Rusia finalului de secol XVIII, sub ├Ämp─âr─âteasa Ecaterina cea Mare, care se preg─âtea s─â primeasc─â vizita ├Ämp─âratului Iosif al II-lea ┼či a Regelui Poloniei, prin┼úul Grigore Potiomkin, favorit al ┼óarinei, s-a g├óndit cum s─â-i impresioneze pe ├«nal┼úii oaspe┼úi ce urmau s─â treac─â prin teritoriile abia cucerite de la Ucraina. A┼ča c─â a dispus s─â fie construite uria┼če decoruri de teatru care s─â imite siluete de case, sate ┼či ora┼če ├«nfloritoare. A┼ča a fost ┼či vinerea trecut─â...
 
 

Cum a fost?

de Lucian Cremeneanu

Pentru c─â nu i se mai poate spune Oktoberfest, denumirea fiind ├«nregistrat─â de o firm─â din Bra┼čov, ├«nt├ómpl─ârii anuale cu bere ┼či friptane din parcarea hotelului Ramada i s-a schimbat numele ├«n Das Fest (S─ârb─âtoarea). De ce nu i-or fi spus Septemberfest, din moment ce, oricum, se ┼úine ├«n septembrie? P├ón─â s-au montat cortul, mesele, liniile de g─âtit ┼či scena, a fost soare ┼či cald. Dar vineri, la ora 16, c├ónd festivalul ├«┼či deschidea oficial por┼úile, a ├«nceput s─â plou─â ┼či toamna a mai venit o dat─â.
 
 
 
     
 
Newsletter
 
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
   
 
Magazin
 
Un rom├ón bea anual 234 de beri de 0,33 de litri. A┼ča spune un top al ┼ú─ârilor consumatoare de bere, realizat de site-ul FinancesOnline.com, care plaseaz─â Rom├ónia pe locul 10. Locul ├«nt├ói este ocupat de Cehia.
 
Municipalitatea din Helsinki a anun┼úat recent o ini┼úiativ─â care va face capitala Finlandei ┼či mai prietenoas─â cu mediul: sub centrul ora┼čului va fi construit un rezervor care s─â stocheze 9 milioane de galoane de ap─â pentru r─âcirea locuin┼úelor.
 
Violonista Naomi Elishuv a fost for┼úat─â s─â renun┼úe la carier─â dup─â ce a fost diagnosticat─â cu un tremor al m├óinii. Medicii din Tel Aviv, ├«ns─â, au operat-o pe creier pentru aceast─â problem─â, ├«n timp ce era con┼čtient─â ┼či c├ónta la vioar─â.
 
   
 
Spune ce crezi
 
Consideraţi întemeiată decizia primăriei orădene de a nu mai finanţa clubul FC Bihor?




sau vezi rezultatele
 
     
 
Premiile lui Bihorel
 
├Äl mai ┼úine┼úi minte pe Paul Ladislau Kover, fost director ┼či director adjunct al Poli┼úiei Locale Oradea, acum ┼čef peste recent ├«nfiin┼úata Poli┼úie Local─â a comunei O┼čorhei? Dup─â ce ├«n februarie a fost disponibilizat de la Oradea, ├«n urma unor reduceri de personal, omul s-a sim┼úit nedrept─â┼úit, a┼ča c─â a chemat la judecat─â municipalitatea, cer├ónd anularea actului administrativ prin care a fost pus pe liber.
 
├Änlocuirea hipermarketului Real din apropierea Pie┼úei Obor cu Auchan nu a modificat mai deloc obiceiurile or─âdenilor, care continu─â s─â se aprovizioneze din aceea┼či loca┼úie, unii neb─âg├ónd de seam─â nici c─â s-a schimbat firma. Pentru ceilal┼úi, cu mai mult sim┼ú de observa┼úie, cei de la Real, care ┼či-au p─âstrat un magazin ├«n Episcopia Bihor, au g─âsit o modalitate istea┼ú─â s─â-┼či fac─â reclam─â.
 
Aflat─â la a treia edi┼úie, S─âpt─âm├óna Mobilit─â┼úii a fost organizat─â de Prim─âria Oradea, OTL ┼či Asocia┼úia ProBikers, care au preg─âtit manifest─âri interesante, dar un program scris al acestora plin de gre┼čeli. Pe l├óng─â multe erori de exprimare, echipa de baschet CSM U Oradea, care va fi implicat─â ├«n activit─â┼úi, a fost "botezat─â" CSM Bihor (!), or─âdenii invita┼úi s─â participe la o curs─â nocturn─â pe biciclete au fost informa┼úi c─â la categoria City Open trebuie s─â aib─â "c─âma┼č─â sau sacou obligatorie".
 
   
 
De știut
 
mircea-dumitrescu.jpg

Bihoreanul
la medic

de Mircea Dumitrescu

Anxietatea este o stare patologic─â de nelini┼čte, de team─â, care apare la mul┼úi pacien┼úi cu diverse afec┼úiuni. ├Äntre 5 ┼či 20% din pacien┼úii interna┼úi ├«n spital ┼či ├«ntre 4 ┼či 14% din cei care se adreseaz─â medicilor de familie sau celor din policlinic─â sufer─â de tulbur─âri anxioase.
 
 
mircea-ursuta.jpg

Avocatul Bihoreanului

de Mircea Ursuta

Conform articolului 73 din Noul cod de procedur─â penal─â, solu┼úionarea cererii de str─âmutare se face ├«n ┼čedin┼ú─â public─â, cu participarea procurorului, ├«n cel mult 30 de zile de la data ├«nregistr─ârii cererii. Pre┼čedintele instan┼úei ierarhic superioare celei la care se afl─â cauza ia m─âsuri pentru ├«ncuno┼čtin┼úarea p─âr┼úilor.
 
 
 
     
Bihor, Foto Bihoreanul
eBihoreanul.roBihor, Foto Bihoreanul > 06.06.2012, 17:41
Send to YM Friend Send to a friend Print |
Cuvinte cheie: otl, tramvaie, parc auto, germania, csuzi istvan
Voteaza articol:
1/52/53/54/55/5
Scor: 4,1 / 5 (67 voturi)

Toate articolele scrise de Dan Simai
Comentarii:
Nume:*
Titlu:*
Email:*
Introduceţi textul din imaginea alăturată:*
Comentariu:*
Anunţă-mă dacă apar comentarii noi
  adaugă
    * Câmpuri obligatorii.

Comentarii (11):

nu e cum pare   [08.06.2012, 08:41]
Gresiti, directorul general al OTL nu se ocupa de vopsirea tramvaielor. Cel care se ocupa de acest lucru este Tuduc, seful de la tramvaie, si care il sapa de Csuzi de cand a fost pus director. Acum chiar ca i-a reusit.
postat de: sebi

CULOAREA FACE TOTI BANII!   [08.06.2012, 08:13]
Se pare ca udemeristii fac o obsesie pentru culorile ROSU ALB VERDE asa cum se vede din vopseua care o pun pe tramvaiele ruginite care probabil se casau in tara lor de origine...nu are importanta ca mediul va fi poluat din cauza zgomotului facut de harburile astea, CULOAREA face totul, nu-i asa Csuzi ur ?
postat de: Piroska Feher Zold

tram   [07.06.2012, 15:37]
OTL = imaginea firmelor de stat dupa care profita clasa politica; de aceea oamenii prefera sa mearga cu masinile prin oras, ca OTL pretinde preturi de transport europene pt calitate de transport cu tramvaie de casat;PT: cunoscator: sunt sigur ca tu nici macar nu platesti acest transport in comun, ca daca l-ai plati, ai avea si pretentii; neamtul demult a invatat ca omul se educa prin amenda, dar OTL nu are interes in a controla vandalismul si tigania (ce circula pe gratis cu OTL si imput tot tramvaiul cu gunoaiele ce le aduna din tomberoane, astfel ca de multe ori trebuie sa cobori sau sa mergi in capatul celalalt al vagonului) - instalati camere de supraveghere video - audio, dar de mizerie cind o sa nescapati? vreau ca politicienii sa circule obligatoriu o calatorie cu OTL in fiecare zi sa traiasca pe cont propriu aceste adevaruri
postat de: teapa

tram   [07.06.2012, 14:32]
cu 30mil euro orcine stie sa cumpere tramvaie,noi nu avem bani nici sa ne p...... in centru si tramvaiele noi sau vechi cine credeti ca le distrug uitati la un tramv cind intra noaptea dupa traseu cum arata cu urme de pantofi pe tavan asta in ce mai fericit caz in altele rup scaune s-au isi fac necesitatile in remorci.in situatia de fata ne intrebam daca si astea vechi le meritam.
postat de: cunoscator

curatenie   [07.06.2012, 10:40]
mai este vaselina sau ulei ce o fi,care se prelinge pe la usi,becuri sau neoane lipsa,o mizerie greu de suportat,ne urcam curati in ele si coboram imbacsiti cu tot felul de mirosuri care mai de care mai gretoase,inteleg ca nu toti oameni sunt civilizati dar o pata sau mizerie se se curata nu se lasa acolo sa se adune pana devine un jeg,candva se declara ca exista un contract cu o firma bucuresteana pt. curatenie si ca aceasta nu face fata si nici nu se poate desface contractul cu respectiva firma,atunci eu intreb asa mai civilizat,e mai usor sa ramai cu un contract pagubos si in defavoarea oradenilor sau il desfaci chiar daca te costa in plus?eu de exemplu daca mam pacalit cu un sac de detergent care nu curata bine decat sa-l folosesc prefer sa caut altul mai bun,doar nu o sa ies din casa cu imbracamintea patata,e o regula simpla,sau e mai usor sa ne pacaliti cu tehnologia?sa nu zica lumea ca nu ati facut ceva la otl?da faceti,ceea ce va este mai usor dar scump.Domnilor si doamnelor ziaristi,aducet-ii la cunostinta D-lui director otl despre nemultumirea oradenilor,sa face ceva in acest sens,pe langa alte zeci de nemultumiri,macar confort la pretul asta,nu numai transport si atat.
postat de: alt oradean

curatenie   [07.06.2012, 10:26]
spalati tramvaieleeeeee!!!!!!!!!! dezinfectatileeeeeeeee!!!!!!!!le vopsiti cu pensula peste jeg si rugina si atat,mai bine ii puneti pe aia de la gradinita ca e pe gratis si invata si ei ceva sa deseneze,mazgaliti tramvaiele toate is cu dungi cu urme de pensula,ati auzit cumva de pistol de vopsit?la compresor?bagati tehnologie moderna,camere de supravegheat,cititoare de carduri,dar partea ceea mai importanta o ignorati,e nevoie curatenie totala,abia se vede pe geamuriile pline de mizerie,tapiteriile de pe scaune lucesc de la jeg,podelele de guma carpite si intre dungi mizerie de ani de zile,balustradele vopsite cu un strat de vopsea groasa de care se lipeste usor jegul si greu de dat jos,cum naiba sa reziste tramvaiele astea cand nu le ingrijti?bagati tehnologie de ultima generatie in carute,nu zic nu tehnologiei,dar in primul rand avem nevoie de un transport comfortabil ca doar nu o sa stam pe camerele de supraveghere si ne sustinem de cititoarele de carduri,nuu o sa respiram aer prin ele,faceti ceva va rog,ne inecam in mizerie zi de zi,nu puneti caruta inaintea boilor.
postat de: alt oradean

OTL=JEG   [07.06.2012, 09:54]
csuzi te-ai grabit sa dai banii publici pe niste harburi! vezi ca BRATUL LEGII o sa te ajunga odata , mai ales ca UDMR nu va fi prea agreat de actuala putere...mai bine le spalai pe tramvaiele existente ca PUT de murdare ce sunt Voi astia de la OTL nu ati auzit de DETERGENT si de DEZINFECTANT?
postat de: Piroska Feher Zold

Dorim sa fim chestionati inainte de a se face asemenea achiziti   [07.06.2012, 09:39]
Sunt prea vechi tramvaile astea. Am dori tramvaie cu podea joasa si pt carucioare si oameni cu handicap.Cred ca si parera oradenilor conteaza atunci cand face-ti achiziti pt ei.
postat de: Un oradean

sa va fie rusine , transport public jegos   [06.06.2012, 22:27]
OTL=Scorte Trans = RUSINE profitul OTL il maninca smekerii si Oradea ramine cu transportul ei de caruta;tramvaiele din Oradea merg la fel de repede ca si caruta, nu conteaza ca sunt Siemens; pretindeti bilete de la calatori, cind kioskiurile se inchid mai repede decit se termina transportul in comun; tramvaiele siemens stau mai mult in depou decit sa circule, oare care este secretul? nevoia de a tot cumpara jafurile alea vechi de tramvaie de casat?in loc sa le platiti,mai bine trebuia sa cereti bani ca le-ati luat din Germania, au poluat destul pe acolo ;
postat de: OTL JEG PUBLIC

sa va fie rusine , transport public jegos   [06.06.2012, 22:19]
OTL e rusinea orasului, transport in comun la pret european si calitatea de gunoi, jegul este pretutindeni in transportul comun nu se dezinfecteaza nimic, doar se da cu matura ca si RER-ul pe ulita; tineti orasul in urma cu 20 de ani , sa ve fie rusine, OTL trebuie sa fie schimbata pt deservirea celor ce platesc nu a tiganilor ce nu folosesc bilete si imput tramvaiele iar controlorii nici macar nu au curaj sa le ceara bilet; de aceea oradenii n ufolosesc transportul in comun, ca OTL e firma mizerabila ce-i mentine pe clienti in jeg, aceasta firma isi bate joc de transportul in comun RUSINE - eliminati transportul gratuit pensionarilor (ca pina la urma tot din banii contribuabililor e platit si ala, oradenii nu sunt fraiei) si veti vedea cit de putini sunt adevaratii clienti OTL - aduceti toate epavele, pe deasupra mersul cu tramvaiul e la fel ca si cu caruta(incet,foarte zgomotos,duhneste a putoare,vatmanii nu folosesc nici macar ventilatia in tramvaiele Siemens, chiar l-am luat la rost pe unul dintre ei) , 40 de minute din rogerius pina in capat la Nufarul!!! demisia conducerea OTL , dar urgent
postat de: OTL JEG PUBLIC

ok dar...   [06.06.2012, 21:18]
bine,doar ca degeaba,bagati bani in tehnologie in achizitionari si pe cele care le avem nu se intretin,de cata mizerie este si pe ele si in ele nu se mai vad cred nici defectiuniile,suruburi lipsa,rugina cat incape,vad in poze ca aveti si vopsitori si tinichigi dar vai si amar de meseria lor,aia tine locuriile de munca ocupate in loc sa lase alti mai profesionisti,vai viata mea da cu ce vopseste aia tramvaiul?mai ducetiva si va recalificati ca habar nu aveti de meserie,mizeria cand o curatati?dati cu vopsea peste jeg? e mai simplu nu? va bateti joc de noi,cand va fi odata macar curatenie in tramvaie?cand?atata timp cat nu se castiga mare lucru din curatenie nimeni nu se baga la maruntisul asta,se prefera "tunuri" mari cu "obiecte" mici si rapid de folosit,cum e cu tehnologia si incasarea de banet decat cu igena,e enervant si frustrant cand calatoresti in bombele astea pline de bacterii,un adevarat atentat la sanatatea oradenilor.
postat de: oradean

 
Foto Bihoreanul
 
Motoare turate, ├«n parcarea ERA: Pilo┼úii ├«┼či dovedesc ├«ndem├ónarea ├«n Campionatul Na┼úional de Drift (FOTO / VIDEO)
 
Actual
 
Un autocar în care se aflau 28 de români s-a răsturnat luni dimineaţă, în localitatea Mako din Ungaria, aproape de graniţa cu România, pe autostrada M43.
 
"Da, am fost lt -colonel sub acoperire. Public mai jos c├óteva dintre ┼čtatele de plat─â, cu sumele de bani pe care le-am primit", a scris duminic─â jurnalistul Robert Turcescu pe blogul personal, ├«ntr-un text intitulat "M─ârturisire ┼či spovedanie". Ulterior, Turcescu, a declarat acest lucru ┼či ├«ntr-o emisiune la B1TV.
 
O persoan─â a decedat ┼či mai multe sunt r─ânite, cinci grav, dup─â ce un autocar cu numere de Rom├ónia s-a r─âsturnat ├«n Bulgaria. ┼×oferul a fost testat ┼či nu consumase alcool. Potrivit secretarului de stat Raed Arafat, trei elicoptere vor zbura s─â aduc─â acas─â ┼čase r─âni┼úi.
 
 
 
 
Anun╚Ťuri gratuite
 
 
Sport
 
Poloi┼čtii or─âdeni ai echipei CSM Digi au ob┼úinut dou─â victorii ┼či au suferit o ├«nfr├óngere la edi┼úia din acest an a Memorialului Nicolae Rujinschi, desf─â┼čurat─â de vineri p├ón─â duminic─â la Bazinul Olimpic "Ioan Alexandrescu". Dup─â victoria de vineri cu Steaua Ro┼čie Belgrad, elevii antrenorului Dorin Costr─â┼č au ├«nvins s├ómb─ât─â ┼či pe OSC Budapesta, cu scorul de 11-8, ├«ns─â duminic─â au cedat cu 8-13 ├«n fa┼úa maghiarilor de la Szolnok.
 
├Äntre 800 ┼či 900 de or─âdeni au ie┼čit din case, duminic─â sear─â, pentru a se al─âtura deja tradi┼úionalului mar┼č pe dou─â ro┼úi Critical Mass, organizat de Asocia┼úia Pro Bikers cu scopul de a promova mi┼čcarea ├«n aer liber. Ca de obicei, la final, participan┼úii ┼či-au ridicat bicicletele ├«n aer, ├«n fa┼úa prim─âriei, pentru ca municipalitatea s─â amenajeze c├ót mai multe piste de biciclete ├«n ora┼č.