Edi╚Ťia tip─ârit─â
 
   
 
P─ârerea noastr─â
 
folclor de bihor.jpg

Folclor
de Bihor

de Mircea Chiril─â

Faptele. Hidroserv, o firm─â ce deserve┼čte Hidroelectrica, rupe un st─âvilar ┼či comuna Luga┼ču de Jos r─âm├óne f─âr─â ap─â, adic─â exact ce-┼či doreau s─âtenii ├«n preajma Pa┼čtilor. Primarul urbei, ┼×orban Levente, vorbe┼čte f─â┼úi┼č de un act de sabotaj, pentru c─â echipa care a lucrat era condus─â de un liberal, iar liberalii sunt ├«n ur─â cu udemeri┼čtii. Cred c─â domnul primar a v─âzut prea multe filme cu terori┼čti...
 
 
zic si eu.jpg

Zic ┼či eu

de Adrian Cri┼č

Chiar ┼či cei mai nemilo┼či atei pe care ├«i cunosc (┼či ┼čtiu c├ó┼úiva!) s-au ab┼úinut s─âpt─âm├óna trecut─â de la jigniri ┼či chiar de la sarcasme, dovedind ├«ng─âduin┼ú─â fa┼ú─â de cei pe care altminteri ├«i catalogheaz─â f─âr─â menajamente ca habotnici, creduli, ├«napoia┼úi, sclavi ai unei credin┼úe ├«n ceva/cineva care "nu exist─â". ├Än S─âpt─âm├óna Patimilor doar primii doi oameni ├«n stat au reu┼čit s─â dezguste o ┼úar─â ├«ntreag─â: B─âsescu ┼či Ponta.
 
 

Cum a fost?

de Lucian Cremeneanu

Concertul de acum o s─âpt─âm├ón─â al grupului Pas─ârea Rock a fost unul neobi┼čnuit. ├Än primul r├ónd pentru c─â am v─âzut la munc─â un super-grup de muzicieni veni┼úi din direc┼úii diferite, dar cu leg─âturi destul de str├ónse ├«ntre ei. Doar doi dintre cei de pe scen─â (chitaristul Teo Boar ┼či cl─âparul Vlady Cnejevici) nu au leg─âturi directe cu Phoenix.
 
 
 
     
 
Newsletter
 
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
   
 
Magazin
 
Printr-un ciudat joc al juriului, românul Cristian Spiridon sau Tarky, cunoscut pentru scandalul sexual cu Mihai Trăistariu, a ajuns în semifinalele concursului Britain's Got Talent. Asta chiar dacă momentul său artistic a fost respins de juraţi.
 
O carte despre viaţa megastarului Michael Jackson, scrisă de bodyguarzii săi, dezvăluie că artistul a avut o iubită româncă.
 
Darcy Oake, un magician de origine canadian─â, a uimit juriul ┼či spectatorii concursului Britain's Got Talent, cu un num─âr incredibil de iluzie cu porumbei albi.
 
   
 
Spune ce crezi
 
Care crede┼úi c─â e coali┼úia cea mai potrivit─â s─â conduc─â administra┼úia local─â ├«n Bihor ┼či ├«n Oradea?






sau vezi rezultatele
 
     
 
Premiile lui Bihorel
 
Mul┼úi or─âdeni cu conturi pe Facebook s-au amuzat copios, s─âpt─âm├óna trecut─â, v─âz├ónd o poz─â inedit─â. O or─âdeanc─â a surprins ├«n trafic ma┼čina de ridic─âri auto a Prim─âriei ├«n timp ce transporta... o c─âru┼ú─â. Poli┼úi┼čtii locali au ridicat atelajul din zona str─âzii Gheorghe Doja, mai sus de Spitalul Jude┼úean.
 
Cum nu are nici energie, nici ┼čtiin┼ú─â ┼či nici r─âbdare s─â se ocupe de baiurile reale ale jude┼úului, pre┼čedintele CJ Bihor, Cornel Popa, ├«┼či face de lucru singur cu m─ârun┼úi┼čuri ce ├«i aduc b─ât─âi de cap la care nici cu g├óndul nu g├óndea. Ultima isprav─â e ideea de a organiza, la finele s─âpt─âm├ónii trecute, Zilele Bihorului, o chestie nici festival, nici carnaval, pentru a marca 95 de ani de la intrarea Armatei Rom├óne ├«n Oradea dup─â Unirea din 1918 ┼či de a unge cet─â┼úeni de onoare post-mortem c├ó┼úiva ├«nainta┼či.
 
Mii de or─âdeni se vor ├«nghesui la plimbare pe Dealul Ciuperca! Dac─â nu de dragul peisajelor, m─âcar ca s-o vad─â pe Angelina Jolie. Dup─â ce ├«n urm─â cu trei ani firma Proiect Bihor o "amplasa" pe celebra actri┼ú─â ├«n simul─ârile realizate pentru f├ónt├óna artezian─â ce urma s─â fie amenajat─â ├«n mijlocul turbogira┼úiei din zona Cele Trei Cri┼čuri (┼či n-a mai fost), Angelina apare acum ┼či ├«n imaginile realizate de firma Poliart care prezint─â cum va ar─âta Dealul Ciuperca, ┼či-nc─â ┼úin├óndu-l ├«n bra┼úe pe fiul ei, Maddox.
 
   
 
De știut
 
mircea-dumitrescu.jpg

Bihoreanul
la medic

de Mircea Dumitrescu

Constipa┼úia cronic─â este foarte r─âsp├óndit─â ├«n ┼ú─ârile cu standarde ridicate de civiliza┼úie, 10% din popula┼úie lu├ónd laxative ├«n mod constant. Cauzele cele mai frecvente sunt neglijarea impulsului de defeca┼úie ┼či lipsa de ini┼úiere a acesteia, cu acumularea ulterioar─â de materii fecale uscate ├«n cantitate mare la nivelul rectului.
 
 
mircea-ursuta.jpg

Avocatul Bihoreanului

de Mircea Ursuta

A┼ča cum ar─âtam s─âpt─âm├óna trecut─â, am├ónarea aplic─ârii pedepsei este o institu┼úie nou─â ├«n dreptul penal rom├ón, nefiind considerat─â condamnare potrivit noului cod penal. Spre deosebire de renun┼úarea la pedeaps─â care se dispune f─âr─â a se institui obliga┼úii ├«n sarcina autorului infrac┼úiunii, am├ónarea aplic─ârii pedepsei implic─â stabilirea unor obliga┼úii ┼či m─âsuri de supraveghere pe perioada termenului de supraveghere.
 
 
 
     
Bihor, Foto Bihoreanul
eBihoreanul.roBihor, Foto Bihoreanul > 06.06.2012, 17:41
Send to YM Friend Send to a friend Print |
Cuvinte cheie: otl, tramvaie, parc auto, germania, csuzi istvan
Voteaza articol:
1/52/53/54/55/5
Scor: 4,0 / 5 (53 voturi)

Toate articolele scrise de Dan Simai
Comentarii:
Nume:*
Titlu:*
Email:*
Introduceţi textul din imaginea alăturată:*
Comentariu:*
Anunţă-mă dacă apar comentarii noi
  adaugă
    * Câmpuri obligatorii.

Comentarii (11):

nu e cum pare   [08.06.2012, 08:41]
Gresiti, directorul general al OTL nu se ocupa de vopsirea tramvaielor. Cel care se ocupa de acest lucru este Tuduc, seful de la tramvaie, si care il sapa de Csuzi de cand a fost pus director. Acum chiar ca i-a reusit.
postat de: sebi

CULOAREA FACE TOTI BANII!   [08.06.2012, 08:13]
Se pare ca udemeristii fac o obsesie pentru culorile ROSU ALB VERDE asa cum se vede din vopseua care o pun pe tramvaiele ruginite care probabil se casau in tara lor de origine...nu are importanta ca mediul va fi poluat din cauza zgomotului facut de harburile astea, CULOAREA face totul, nu-i asa Csuzi ur ?
postat de: Piroska Feher Zold

tram   [07.06.2012, 15:37]
OTL = imaginea firmelor de stat dupa care profita clasa politica; de aceea oamenii prefera sa mearga cu masinile prin oras, ca OTL pretinde preturi de transport europene pt calitate de transport cu tramvaie de casat;PT: cunoscator: sunt sigur ca tu nici macar nu platesti acest transport in comun, ca daca l-ai plati, ai avea si pretentii; neamtul demult a invatat ca omul se educa prin amenda, dar OTL nu are interes in a controla vandalismul si tigania (ce circula pe gratis cu OTL si imput tot tramvaiul cu gunoaiele ce le aduna din tomberoane, astfel ca de multe ori trebuie sa cobori sau sa mergi in capatul celalalt al vagonului) - instalati camere de supraveghere video - audio, dar de mizerie cind o sa nescapati? vreau ca politicienii sa circule obligatoriu o calatorie cu OTL in fiecare zi sa traiasca pe cont propriu aceste adevaruri
postat de: teapa

tram   [07.06.2012, 14:32]
cu 30mil euro orcine stie sa cumpere tramvaie,noi nu avem bani nici sa ne p...... in centru si tramvaiele noi sau vechi cine credeti ca le distrug uitati la un tramv cind intra noaptea dupa traseu cum arata cu urme de pantofi pe tavan asta in ce mai fericit caz in altele rup scaune s-au isi fac necesitatile in remorci.in situatia de fata ne intrebam daca si astea vechi le meritam.
postat de: cunoscator

curatenie   [07.06.2012, 10:40]
mai este vaselina sau ulei ce o fi,care se prelinge pe la usi,becuri sau neoane lipsa,o mizerie greu de suportat,ne urcam curati in ele si coboram imbacsiti cu tot felul de mirosuri care mai de care mai gretoase,inteleg ca nu toti oameni sunt civilizati dar o pata sau mizerie se se curata nu se lasa acolo sa se adune pana devine un jeg,candva se declara ca exista un contract cu o firma bucuresteana pt. curatenie si ca aceasta nu face fata si nici nu se poate desface contractul cu respectiva firma,atunci eu intreb asa mai civilizat,e mai usor sa ramai cu un contract pagubos si in defavoarea oradenilor sau il desfaci chiar daca te costa in plus?eu de exemplu daca mam pacalit cu un sac de detergent care nu curata bine decat sa-l folosesc prefer sa caut altul mai bun,doar nu o sa ies din casa cu imbracamintea patata,e o regula simpla,sau e mai usor sa ne pacaliti cu tehnologia?sa nu zica lumea ca nu ati facut ceva la otl?da faceti,ceea ce va este mai usor dar scump.Domnilor si doamnelor ziaristi,aducet-ii la cunostinta D-lui director otl despre nemultumirea oradenilor,sa face ceva in acest sens,pe langa alte zeci de nemultumiri,macar confort la pretul asta,nu numai transport si atat.
postat de: alt oradean

curatenie   [07.06.2012, 10:26]
spalati tramvaieleeeeee!!!!!!!!!! dezinfectatileeeeeeeee!!!!!!!!le vopsiti cu pensula peste jeg si rugina si atat,mai bine ii puneti pe aia de la gradinita ca e pe gratis si invata si ei ceva sa deseneze,mazgaliti tramvaiele toate is cu dungi cu urme de pensula,ati auzit cumva de pistol de vopsit?la compresor?bagati tehnologie moderna,camere de supravegheat,cititoare de carduri,dar partea ceea mai importanta o ignorati,e nevoie curatenie totala,abia se vede pe geamuriile pline de mizerie,tapiteriile de pe scaune lucesc de la jeg,podelele de guma carpite si intre dungi mizerie de ani de zile,balustradele vopsite cu un strat de vopsea groasa de care se lipeste usor jegul si greu de dat jos,cum naiba sa reziste tramvaiele astea cand nu le ingrijti?bagati tehnologie de ultima generatie in carute,nu zic nu tehnologiei,dar in primul rand avem nevoie de un transport comfortabil ca doar nu o sa stam pe camerele de supraveghere si ne sustinem de cititoarele de carduri,nuu o sa respiram aer prin ele,faceti ceva va rog,ne inecam in mizerie zi de zi,nu puneti caruta inaintea boilor.
postat de: alt oradean

OTL=JEG   [07.06.2012, 09:54]
csuzi te-ai grabit sa dai banii publici pe niste harburi! vezi ca BRATUL LEGII o sa te ajunga odata , mai ales ca UDMR nu va fi prea agreat de actuala putere...mai bine le spalai pe tramvaiele existente ca PUT de murdare ce sunt Voi astia de la OTL nu ati auzit de DETERGENT si de DEZINFECTANT?
postat de: Piroska Feher Zold

Dorim sa fim chestionati inainte de a se face asemenea achiziti   [07.06.2012, 09:39]
Sunt prea vechi tramvaile astea. Am dori tramvaie cu podea joasa si pt carucioare si oameni cu handicap.Cred ca si parera oradenilor conteaza atunci cand face-ti achiziti pt ei.
postat de: Un oradean

sa va fie rusine , transport public jegos   [06.06.2012, 22:27]
OTL=Scorte Trans = RUSINE profitul OTL il maninca smekerii si Oradea ramine cu transportul ei de caruta;tramvaiele din Oradea merg la fel de repede ca si caruta, nu conteaza ca sunt Siemens; pretindeti bilete de la calatori, cind kioskiurile se inchid mai repede decit se termina transportul in comun; tramvaiele siemens stau mai mult in depou decit sa circule, oare care este secretul? nevoia de a tot cumpara jafurile alea vechi de tramvaie de casat?in loc sa le platiti,mai bine trebuia sa cereti bani ca le-ati luat din Germania, au poluat destul pe acolo ;
postat de: OTL JEG PUBLIC

sa va fie rusine , transport public jegos   [06.06.2012, 22:19]
OTL e rusinea orasului, transport in comun la pret european si calitatea de gunoi, jegul este pretutindeni in transportul comun nu se dezinfecteaza nimic, doar se da cu matura ca si RER-ul pe ulita; tineti orasul in urma cu 20 de ani , sa ve fie rusine, OTL trebuie sa fie schimbata pt deservirea celor ce platesc nu a tiganilor ce nu folosesc bilete si imput tramvaiele iar controlorii nici macar nu au curaj sa le ceara bilet; de aceea oradenii n ufolosesc transportul in comun, ca OTL e firma mizerabila ce-i mentine pe clienti in jeg, aceasta firma isi bate joc de transportul in comun RUSINE - eliminati transportul gratuit pensionarilor (ca pina la urma tot din banii contribuabililor e platit si ala, oradenii nu sunt fraiei) si veti vedea cit de putini sunt adevaratii clienti OTL - aduceti toate epavele, pe deasupra mersul cu tramvaiul e la fel ca si cu caruta(incet,foarte zgomotos,duhneste a putoare,vatmanii nu folosesc nici macar ventilatia in tramvaiele Siemens, chiar l-am luat la rost pe unul dintre ei) , 40 de minute din rogerius pina in capat la Nufarul!!! demisia conducerea OTL , dar urgent
postat de: OTL JEG PUBLIC

ok dar...   [06.06.2012, 21:18]
bine,doar ca degeaba,bagati bani in tehnologie in achizitionari si pe cele care le avem nu se intretin,de cata mizerie este si pe ele si in ele nu se mai vad cred nici defectiuniile,suruburi lipsa,rugina cat incape,vad in poze ca aveti si vopsitori si tinichigi dar vai si amar de meseria lor,aia tine locuriile de munca ocupate in loc sa lase alti mai profesionisti,vai viata mea da cu ce vopseste aia tramvaiul?mai ducetiva si va recalificati ca habar nu aveti de meserie,mizeria cand o curatati?dati cu vopsea peste jeg? e mai simplu nu? va bateti joc de noi,cand va fi odata macar curatenie in tramvaie?cand?atata timp cat nu se castiga mare lucru din curatenie nimeni nu se baga la maruntisul asta,se prefera "tunuri" mari cu "obiecte" mici si rapid de folosit,cum e cu tehnologia si incasarea de banet decat cu igena,e enervant si frustrant cand calatoresti in bombele astea pline de bacterii,un adevarat atentat la sanatatea oradenilor.
postat de: oradean

 
Foto Bihoreanul
 
Sus bi┼úele! Bicicli┼čtii or─âdeni ┼či-au cerut drepturile (FOTO)
 
Actual
 
Pre┼čedintele Traian B─âsescu a f─âcut, miercuri, un portret robot al viitorului pre┼čedinte, care s─â fie un om care a probat deja ceva pentru ┼úar─â, ├«n jur de 40 de ani, cu experien┼ú─â de negociere politic─â, ar─ât├ónd c─â fostul procuror-┼čef al DNA Daniel Morar se ├«ncadreaz─â ├«n acest portret.
 
Guvernul va sesiza Parchetul asupra unor nereguli identificate la Compania de Asigurări-Reasigurări Exim România, controlată de stat prin Eximbank, acuzând inclusiv decontarea de către fosta conducere a unor cheltuieli în scop personal, precum vacanţe, mese la restaurant, bijuterii.
 
În timpul vizitei în localităţile inundate din judeţul Teleorman, premierul Victor Ponta a avut mai multe replici parcă nu prea calculate. Ponta i s-a adresat ministrului Apelor, Doina Pană, cu apelativul "fă", iar localnicilor le-a spus că nu poate opri ploaia.
 
 
 
 
Anun╚Ťuri gratuite
 
 
Sport
 
Tinerii fotbali┼čtii ai Clubului Sportiv ┼×colar LPS Bihorul s-au impus ├«n cea de-a treia etap─â a primei faze semifinale din Campionatul Na┼úional de juniori A, ├«n meciul pe care l-au disputat pe teren propriu, la Stadionul Tineretului, ├«n compania forma┼úiei Unirea Alba Iulia. Elevii antrenorului Lucian Stance s-au impus cu scorul de 2-1 ┼či au f─âcut un pas important pentru calificarea ├«n faza urm─âtoare.
 
Handbali┼čtii or─âdeni ai echipei CSM au ajuns la cea de-a 17-a victorie consecutiv─â, dup─â ce ├«n cadrul rundei cu num─ârul 18 din Divizia A au trecut ├«n deplasare, la o diferen┼ú─â de opt goluri de forma┼úia CSS Sighi┼čoara, cu scorul de 37-29. Cu punctaj maxim, or─âdenii sunt virtual promova┼úi ├«n prima lig─â.