URMĂREȘTE-NE PE
SÂMBĂTĂ, 26 MAI 2018

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Scandal mare cu absolvirea de la Colegiul Gojdu. Au fost plângeri că sumele ce trebuie achitate, după socotelile comitetului de părinţi, sunt exagerat de mari. Au fost prevăzute carduri cadou pentru profesori, ba chiar şi bani de taxi ca aceştia să poată ajunge la banchet...
Zic şi eu
Adrian Cris
Un abuz comis la o competiţie recent găzduită de Arena Antonio Alexe din Oradea şi neştiut public până acum arată că înaintăm pas cu pas spre un regim poliţienesc în care legea nu contează decât în măsura în care e interpretată samavolnic, pentru a da o aparenţă de temeinicie comportamentelor şi deciziilor discreţionare. La începutul lunii, un orădean a fost împiedicat să intre la o partidă de baschet de către nişte jandarmi. 
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Street Food Fest este scump pentru că aduce în stradă preţurile din restaurante. Pereţii localurilor nu mai există, nasul nu mai este protejat de mirosurile îmbietoare, iar ochiul nu mai e protejat de preţurile din meniu. Astfel, impactul poate fi brutal. Mâncare de stradă la preţ de restaurant? Hm...
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Cine credeţi că are dreptate în problema sporurilor salariale ale lucrătorilor de la UPU – SMURD Bihor?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
În primul rând, cei care achiziţionează un autoturism trebuie să ştie că au obligaţia să efectueze toate formalităţile de înmatriculare în termen de maxim 90 de zile de la data încheierii contractului de vânzare cumpărare. Sancţiunea pentru nerespectarea acestei obligaţii este suspendarea înmatriculării acelui autovehicul, definită de lege ca fiind operaţiunea administrativă ce constă în interzicerea temporară a dreptului de a pune în circulaţie şi a utiliza un vehicul pe drumul public.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Ulcerul gastric apare de obicei cu 10 ani mai târziu decât cel duodenal, frecvenţa maximă fiind în jurul vârstei de 60 de ani. Boala apare mai des la bărbaţi, iar numărul cazurilor este în uşoară creştere faţă de cele de ulcer duodenal care sunt în scădere.
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Ne naştem, suntem crescuţi de părinţi, ne maturizăm, avem la rândul nostru propriii copii pe care îi creştem, îmbătrânim. Fiecare generaţie trece prin acelaşi ciclu, dar o face în perioade diferite de timp, pe măsură ce în urma noastră rămâne istoria. Aşa se face că aceia care au prins în adolescenţă începuturile comunismului în România au încă memoria vremurilor de dinainte şi au trebuit să se adapteze schimbării.
28 Iunie 2010, 17:37

Mihai Bar s-a supărat pe "duplicitarii" din PSD

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Printr-un comunicat dat publicităţii luni, pentru a-şi "justifica gestul faţă de electoratul meu şi de a dezminţi toate zvonurile false", Mihai Bar confirmă că demisia sa din PSD s-a produs "ca urmare" a alegerilor interne din data de 24 iunie, dar nu "din cauza înfrângerii pe care am suferit-o, ci din cauza atitudinii duplicitare a foştilor mei colegi pesedişti".

Bar spune că şi-a depus candidatura la preşedinţia filialei judeţene ca urmare a unor discuţii prealabile purtate cu toţi liderii organizaţiilor locale, în care majoritatea l-au asigurat de "loialitate şi sprijin", respectiv de "bună colaborare" dacă va fi ales. "Aceste lucruri nu s-au confirmat, după cum bine a relevat rezultatul final al votului", constată Mihai Bar, făcând trimitere la finalul confruntării cu Ioan Mang, când Bar a strâns doar 171 de voturi, spre deosebire de 437, câte a adunat senatorul.

"Lucrurile s-au întâmplat exact pe dos, unii dintre ei făcând tot ce le-a stat în putinţă pentru favorizarea votului contracandidatului meu (votul a fost controlat inclusiv pe traseu)", spune Bar, continuând: "Simt că mi-ar fi extrem de dificil să-i privesc în ochi pe cei care nu şi-au ţinut cuvântul dat şi să colaborez în continuare, de aceea gestul meu este explicabil".

În ceea ce priveşte conducerea centrală a partidului, politicianul spune că simte "aceeaşi dezamăgire", cei de la Bucureşti "demonstrând în mod evident preferinţa pentru contracandidatul meu".

Acuzat că a făcut declaraţii dure, în care a spus că statutul partidului a ajuns hârtie igienică în cadrul filialei Bihor, Mihai Bar se îndoieşte că discursul său, "cu o tonalitate mai ridicată", ar fi putut influenţa decizia alegătorilor, şi lasă să se înţeleagă că, de fapt, jocurile la conferinţa judeţeană erau făcute de dinainte, în culise.

"După 20 de ani de satisfacţii, împliniri şi dezamăgiri în acest partid, am ajuns la concluzia că unii din cei cu care am colaborat o perioadă îndelungată în dese campanii electorale nu mai merită să fie colegii mei", încheie aspru Mihai Bar, precizând că rămâne "mereu un social-democrat în suflet" şi că nu aderă la nicio altă formaţiune politică, cum s-a zvonit în unele medii.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
8 Comentarii
replica la articol
NU!excluderi din PSD Bihor a consilierului judetean Mihai Bar,,prin vocea presedintelui ales ,,legal si legitim acum``dupa 2 ani de interimat senatorul PSD Ioan Mang ,si in mod dictatorial din razbunare pe Mihai Bar.DA! DEMOCRATIC prin votul celor alesi in Biroul Judetean PSD,si sunt multi din Biroului Judetean PSD pe care Mihai Bar i-a facut oameni in PSD inainte de fi presedinte senatorul PSD Ioan Mang.Talibani rebeli fanatici din PSD Bihor sunt impotriva actualei conduceri PSD Bihor si a presedintelui PSD Bihor senatorul PSD Ioan Mang,suntem impotriva excluderi lui Mihai Bar si daca o sa-l excludeti prin vot excludeti si talibanii rebeli fanatici din PSD Bihor colegiul 6 si sa ramineti in partid in PSD Bihor cei dinb conducere cu familiile nevestele fiii,cunostintele sa va alegeti intre voi in functii de conducere iar restul membrilor simpli sa fie exclusi si sa va folositi de ei numai din 4 in 4 ani la alegeri..Ori noi talibanii ori voi bogatanii luptam pentru o Social democratie adevarat in partid ,,EGALITATE,ECHITATE,ECHILIBRU si DREPTATE SOCIALA acestea sunt idealurile si ideologia Talibanilor si vom lupta si dupa excludere din PSD.Aceasta este opinia lui Romanul Simplu.
Postat 03 Iulie 2010, 05:41 de Romanul Simplu
replica VI la @Stefan
BAh ratatul dreacului porcu dreacului @Stefan sunt un roman simplu @Romanul Simplu un simplu membru de partid PSD un taliban rebel fanatic din PSD Bihor ,un taliban dintre talibanii ,,sarac si cinstit`` ca si Ion Iliescu presedinte de onoare al PSD.Talibanii rebeli fanatici din PSD Bihor colegiul 6 Salonta ne gindim la membri simpli din partidul PSD Bihor,nu la cei bogati si corupti asa ca si conducerea PSD Bihor si senatorul PSD Ioan Mang si Claudiu Pop bilbiitul fiul lui taicasu de la Continental Forum Dacia care credeca daca are bani cumpara tot,,CINSTEA ,ONOAREA nu sunt de vinzare la .Talibanii rebeli fanatici din PSD Bihor lupta pentru DREPTATEA si ADEVAR si o Social Democratie adevarata in partidul PSD EGALITATE,ECHITATE ,ECHILIBRU si DREPTATE SOCIALA.aceste asunt idealurile si ideologia noastra ,nu suntem ,,maresali ``suntem soldati talibanii luptatori de gherila si o sa facem hartuire continua cu conducerea PSD Bihor si presedintele PSD Bihor senatorul PSD Ioan Mang pina ce ne vom negocia drepturile si libertatile noastre,,Ori Noi Talibani,ori voi bogatanii luptam pina la capat`` pina la excluderea din partid dar si dupa aceea.Aceasta este opinia lui Romanul Simplu.
Postat 30 Iunie 2010, 13:00 de Romanul Simplu
"Romanul (care?) simplu". Ep. "Tiganiada continua?"
I. "Ștefan nu este treaba ta faptele noastre și de studiile noastre". Răspuns: Ba este! Decat niște loseri și tantalai, ca voi, în fruntea unor partide ca PSD, cu mult mai bine, niște intelectuali "pur sânge". Nu se vede diferența? Cati din "poporul PSD" și nu numai, au fost afectați (material, profesional, familial, pe linie de sănătate s.a.) de "activitatea" voastră politica? Ma refer la acei membri simpli, fideli, onești (ne-"ciolanagii") de partid, fără "n" vile/case/apartamente/intra(extra) vilan-uri/afaceri gen "Vulturul negru"/funcții publice(administrative) bine plătite s.a.! La ei nu va gândiți? II. Repet: Actualul PSD Bihor, nu este egal cu fostul PSM Bihor! Speram, ca nu va (re)deveni! III. "...vezi-ti de treaba ta pentru care ești recompensat și retribuit de senatorul PSD Ioan Mang, adică sa ne hartuiesti si sa ne discretitezi". Răspuns: Va discreditați singuri! Doriti sa va arat "fluturasul"/cartea de munca? Sau afacerile/vilele mele? PS. Prea multe interese (de gașcă) și prea mulți "mareșali", la PSD Bihor, dăunează grav bihorenilor!
Postat 30 Iunie 2010, 08:59 de stefan
replica V la @Stefan
@Stefan nu am laudat niciodata pe deputatul PSD Ioan Sorin Roman colegiul 6 Salonta,nu am scris ce frumos este sau ce barbat bine este ,am scris doar adevarul si dreptatea,nimic mai mult doar adevarul si dreptatea :))@Stefane noi suntem talibanii rebeli fanatici din PSD Bihor colegiul 6 Salonta ,,rebeli tembeli ,,cit de tantalai sunteti `` citat@Stefan nu este treaba ta faptele noastre si de studiile noastre ,vezi-ti de treaba ta pentru care esti recompensat si retribuit de senatorul PSD Ioan Mang ,adica sa ne hartuiestisi sa ne discretitezi in fata cititorilor saptamanalului,, Bihoreanul ``si a altor publicatii .@Stefan sa-ti scriu despre Mathama Gandhi initiatoru miscari de rezistentza pasiva (rezistenta pasnica( SAYTAGRAHA)noi talibani rebeli fanatici din PSD Bihor colegiul 6 Salonta facem rezistentza activa lupta de gherila neintrerupta si de hartuire a conduceri PSD si a presedintelui ales legitim si legal (ales acuma)senatorul PSDIoan Mang. :))=)) restul despre Mathama Gandhi cauta pe Wikipedia:))=)) P.S.@Stefane ajuta mai departe si apara-l pe Senatorul PSD Ioan Mang,apara-l de revolta talibana din PSd Bihor :))=)) .Acesta este opinia lui Romanul Simplu.
Postat 29 Iunie 2010, 15:16 de Romanul Simplu
Ce mai fac "duplicitarii" din 2004?
I. Despre lăudat: "Talibanii rebeli fanatici din PSD din colegiul 6 Salonta suntem alături de deputatul PSD Ioan Sorin Roman pentru președenția filialei județene a PSD Bihor". 1. Atenție "rebelo-ciolanagii": Actualul PSD Bihor, nu este egal cu fostul PSM Bihor! II. Despre "19,33%=11,54 %": 11,54% reprezinta cât a luat candidatul PSD, pentru funcția de primar de Oradea, în 2004, adică LOCUL 4 (patru), cu ...PSD la guvernare! III. Apreciere obiectiva = lingușeală? IV. De ce sa îmi fie rușine? 1. Pentru ca, la cei ca mine, social-democrația (convingerile politice, în general), nu înseamnă "ciolan"? Sa dam exemple? 2. Pentru ca nu am fost/sunt un bolșevic/"polițist politic"? 3. Nu sunt un "intelectual" model Elena Ceaușescu, sau, ca unii din gașca "romanul simplu"? Nu ii întreb (...deocamdată) pe la ce vârste și-au terminat prima lor facultate (..."muncitoreasca"). PS. 1. V-am "ajutat" destul, sa arătați, cât de tantalai sunteți! Despre personalități ca Mahatma Ghandi ați auzit, ceva? 2. Mulțumesc, pentru faptul ca mi se mai da și dreptate!
Postat 29 Iunie 2010, 08:21 de stefan
Replica IV la @Stefan
@Stefane ai dreptate in punctele 1 si 2 ,dar punctul 3 nu este asa cum scrii tu :)).Iar restul sunt niste adevaruri si nu ,,linguseli asa cum scrii @Stefane,1)din anul 2004 PD era la guvernare,2)sa- ti fie rusine @Stefane ca batjocoresti un roman simplu pe @Romanul Simplu,un simplu membru de partid PSD ,,statisticile (pseudo)activistilor din spatele,romanul simplu,sunt liguseli?``.NU@Stefane sunt adevaruri,nu avea rost ca sa-mi justific cuvintele cu minciuni ,dar ce inseamna procentele,,19,33%=11,54 % ``:)) nu de alta dar sa fie linguseala la senator mai dulce:))linguselile tale sunt cuvintele de lauda la adresa senatorului PSD Ioan Mang,tzutzerule:)) .@Stefan ti-am mai scris suntem talibanii rebeli fanatici din PSD Bihor colegiul 6 Salonta ,,ciolano (psudo) activisti ciolanosi ,ciolanari la ciolan sunteti voi de gasca de cartier a senatorului PSD Ioan Mang sunteti tzutzeri lui,sunteti lingusitori lui:))Talibanii rebeli fanatici din PSD Bihor colegiul Salonta nici macar NU si-au laudat liderul asa ca si voi gasca de cartier a senatorului PSD Ioan Mang .P.S.@Stefane ureaza ,,multe succesuri portocalii ``senatorului PSD Ioan Mang:))Aceasta este opinia lui Romanul Simplu.
Postat 29 Iunie 2010, 05:54 de Romanul Simplu
"Romanul (care?) simplu". Ep. "Internetul, ca internetul, dar prea scade ...procentul(%)!"
I. Pentru cei care considera ca: 1. Un computer "386", este egal cu unul "486"; 2. Colegiul 4 Senat Oradea=Colegiul 5 Deputați Ceica; 3. 19,33%=11,5%; 4. Statisticile oficiale prezentate, sunt niște "lingușeli", le urez: "Multe succesuri!". Cele "portocalii" sunt la (mare) moda. Inca! PS. 1. La alegerile locale din 2004, care partid era la guvernare? 2. Si statisticile ciolano-(pseudo)activiștilor din spatele lui "rs", sunt lingușeli?
Postat 28 Iunie 2010, 23:32 de stefan
Replica III-a la @Stefan
@Stefan sunt adevarate statisicile tale dar sunt linguseli aduse senatorului PSD Ioan Mang.:))Sa scrie si @Romanul Simplu statisticile lui alegerile 2008 colegiul 4 locul 4 Mang Ioan 19,33%,colegiul5 Ceica locul 2Mihai Bar 28%diferenta fata de locul 1Seremi Stefan este de nici un procent 1%procentul tradatorilor din PSD Bihor ,colegiul 9 Pop Claudiu locul 4 20,6 %,.colegiul7 Sonia Draghici locul 3 20,27%,colegiul 6 Salonta locul 3 Ioan Sorin Roman 19,9 %.@Stefan am inteles aluzia cu ,,carutasi`` :)).@Strefan,,In saua calului si pe mina calaretului ,si ce-a carutasului s-au cucerit imperii si s-au distrus imperii``calaretii carutasii talibani rebeli fanatici din PSD Bihor colegiul 6 Salonta vor ca sa cucereasca ?sau sa distruga un imperiu ?imperiul PSD rosu bihorean .:))Asteptam de la conducerea PSD Bihor si de la presedintele,,legitim legal``(ales)senatorul PSD Ioan Mang negocieri pentru un armistitiu pentru ca altfel praful si cenusa se alege de tot PSD Bihor :))=)) .@Stefane nu ti-am scris replica pentru ca ne-a cazut internetul in colegiul 6 ,NU ca mi este frica de tine mie lui@ Romanul Simplu :))=)) Aceasta este opinia lui Romanul Simplu.
Postat 28 Iunie 2010, 21:46 de Romanul Simplu
count display

FOTO BIHOREANUL

  • Totul pe față! Termoficare Oradea îşi lansează o aplicaţie prin care va anunţa avariile în timp real (FOTO)
  • Se lucrează la noul terminal al Aeroportului Oradea. Construcţia va fi gata la toamnă (FOTO)
  • Gata cu transparenţa! Ioan Mihaiu nu mai vrea întrebări din partea presei în timpul ședințelor Colegiului prefectural (FOTO)
  • Un TIR plin cu stupi cu albine, răsturnat lângă Băile Felix (FOTO / VIDEO)
  • Pompierii bihoreni 'salvează' dragostea de carte: Au donat cărţi elevilor din trei şcoli rurale (FOTO)
  • Let’s Get Green: Elevii de la Şcoala 11 au plantat 100 de puieţi de arbori (FOTO)
  • Noaptea muzeelor a atras un număr record de vizitatori în Oradea. Cozi de zeci de metri la noul sediu al MȚC (FOTO)
  • Ziua Eroilor a fost marcată cu felicitări şi diplome în Cetatea Oradea (FOTO)
  • Dezbaterile Consiliului Local Oradea se vor muta în beciurile Primăriei (FOTO)
  • Festin în Piaţa Unirii: A început Street Food Festival Oradea, cu mâncăruri apetisante şi preţuri piperate (FOTO)

TIMP LIBER

Timp liber

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 3.8697 RON
  • 1 EUR = 4.5959 RON
  • 1 HUF = 0.015 RON