URMĂREȘTE-NE PE
DUMINICĂ, 20 MAI 2018

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Fiecare are impresia că meseria lui e cea mai importantă, că fără el nu se poate, că oricum eforturile nu-i sunt răsplătite și că salariul nu e niciodată de ajuns. Așa că nu trebuie să ni se pară nemaiîntâlnit comportamentul angajaților de la UPU.
Zic şi eu
Adrian Cris
Ştiam că Sicilia e cea mai săracă zonă, dar una dintre cele mai frumoase, cu nenumărate vestigii ale unor civilizaţii străvechi, cu straturi greceşti, romane, arabe, normande, hispanice. Ca de obicei, am întâlnit şi acolo români, mai mulţi decât m-aş fi aşteptat. Unul, Ionuţ, din Dâmboviţa, mi-a spus că în ruptul capului nu s-ar întoarce în România. "Banii pe care voi îi primiţi acum în ţară sunt bani mincinoşi, n-o să vă ţină mult"...
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Street Food Fest este scump pentru că aduce în stradă preţurile din restaurante. Pereţii localurilor nu mai există, nasul nu mai este protejat de mirosurile îmbietoare, iar ochiul nu mai e protejat de preţurile din meniu. Astfel, impactul poate fi brutal. Mâncare de stradă la preţ de restaurant? Hm...
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Cine credeţi că are dreptate în problema sporurilor salariale ale lucrătorilor de la UPU – SMURD Bihor?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
În primul rând, cei care achiziţionează un autoturism trebuie să ştie că au obligaţia să efectueze toate formalităţile de înmatriculare în termen de maxim 90 de zile de la data încheierii contractului de vânzare cumpărare. Sancţiunea pentru nerespectarea acestei obligaţii este suspendarea înmatriculării acelui autovehicul, definită de lege ca fiind operaţiunea administrativă ce constă în interzicerea temporară a dreptului de a pune în circulaţie şi a utiliza un vehicul pe drumul public.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Ulcerul gastric apare de obicei cu 10 ani mai târziu decât cel duodenal, frecvenţa maximă fiind în jurul vârstei de 60 de ani. Boala apare mai des la bărbaţi, iar numărul cazurilor este în uşoară creştere faţă de cele de ulcer duodenal care sunt în scădere.
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Există destul de multe femei care sunt atrase de o anumită tipologie de bărbaţi: aroganţi, duri, insensibili, flegmatici, care încearcă mereu să-şi controleze partenera ori sunt pur şi simplu narcisişti incurabili. Bărbaţii aflaţi la polul opus nu le atrag: calmi, atenţi, politicoşi, răbdători, care respectă graniţele intimităţii impuse de femeie. Cum se face atunci că unele femei aleg parteneri din prima tipologie, ajungând în relaţii abuzive în care se complac, când sunt curtate în acelaşi timp de "băieţii buni"?
20 August 2010, 18:00

După controale, în Bihor au fost depensionaţi aproape 200 de pensionari de boală şi s-a suspendat plata a peste 1.300 de ajutoare sociale

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

"În ultimele trei luni, reprezentanţii Casei Judeţene de Pensii Bihor şi ai Prefecturii au verificat 10.044 dosare ale persoanelor pensionate pe caz de boală care primeau pensiile pe carduri. În cazul a 183 de pensionari s-a dispus depensionarea", a declarat prefectul Gavrilă Ghilea într-o conferinţă de presă desfăşurată vineri.

Ghilea a explicat că în cazul a 732 de pensionari de boală care nu au fost găsiţi la domiciliu s-a luat măsura notificării lor pentru a se prezenta în faţa Comisiei de expertiză medicală, iar pentru că 27 de persoane care au primit asemenea notificări nu s-au prezentat în termen în cazul lor s-a dispus sistarea plăţii pensiilor.

Prefectul a specificat că, în ultimele trei luni, ITM şi Prefectura a verificat şi 5.900 de dosare ale unor persoane care primesc ajutoare sociale sub forma venitului minim garantat din totalul celor 7.244 înregistrate în întregul judeţ. "Din cele 5.900 de dosare verificate, s-a dispus suspendarea plăţii sumelor în 1.359 de cazuri", a spus Ghilea.

El a arătat că motivul suspendării plăţilor a constat în lipsa din dosare a dovezilor care să ateste că primăriile localităţilor unde domiciliază beneficiarii au făcut în acest an anchete sociale asupra familiilor acestora, precum şi în lipsa adeverinţelor de la Agenţia Judeţeană pentru Ocuparea Forţei de Muncă, prin care beneficiarii să demonstreze că nu li s-a oferit în ultimul trimestru un loc de muncă pe care să-l fi refuzat în mod nejustificat.

"Până în prezent, economia realizată prin asemenea măsuri este, în judeţul Bihor, de 71.565 lei", a mai spus prefectul Gavrilă Ghilea.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
8 Comentarii
caca maca
Doar 200 depensionari in bihor?astia s-ar putea sa fie adevaratii bolnavi,spagarii raman pensionari.
Postat 29 August 2010, 09:42 de emilia
duceti treaba la cap
Dati lista cu cei depensionati, ca sa vedem ca nu sunt doar povesti. Fiecare cititor stie cel putin 2-3cazuri... Daca nu apar pe lista cei pe care-i stiu eu ca iau pensie fara sa fie bolnavi, vi-i semnalez !
Postat 22 August 2010, 19:14 de maria
nu le plangeti de mila
nu simtiti managerial privatul s a oprit este insuficient sa mai sustina statul deci asta inseamna privatizare fortata si banii mai putini pentru STAT si sitemul impus de ei, mor oamenii in fiecare zi, nu trebuia sa avem sanatate de stat care a mancat banii si vietii omenesti s au facut discriminari masive s a instalat spaga care a dusp la pensii de boala fortata, cand vom intelege ca nu mai putetm tine statul in picioare? cand ? REGELE isi va face apartia cat mai curand de ce pentru ca suntem saracii la mila interlopiilor si am mafiei externe romanesti am ajuns, niciunul nu accepta POLITICA care i a obligat sa emigreze, POLITICA a distrus civilizatia ROMANA, TREBUIE starpita altfel ne vor ingenunchea si mai mult....JOS CEAUSESCU! ati uitat! amintiti va de ce l am data jos din cauza saraciei si a foametei a lipsei de libertatea eram sclavi si saraci asa suntem si acum, daca cei din sistemul bucetar 70 % nu se privatizeaza ne prabusim, ne bagam in datorii dar avem fff multi BOGATI"evazionisti"
Postat 21 August 2010, 20:07 de anca
Alta sugestie.
1. Cate persoane pensionate pe caz de boala, sunt în comuna Tetchea? 2. Cate dintre acestea, sunt efectiv bolnave? 3. Cate depensionari, s-au dispus în aceasta comuna?
Postat 21 August 2010, 10:29 de dr. daina.c
sugestie
Luati la verificat dosarele pentru taranoii pensionati din satul Cihei, unde strazi intregi de burtosi si nane pleznind de sanatate, lucreaza prin babaturile proprii sau freaca menta la ulita. Cum s-au pensionat? Intrebati de postasita ...Va urma
Postat 21 August 2010, 00:35 de cihei forever
va veti da demisia?
si ce patesc acesti oamenii la cata SPAGA au dat dar cei care au pregatit si avizat aceste dosare ce patesc NIMIC!, ucideti ne copii criminalilor in maternitati, luati ne viata PUTORIII ordinare POLITICE, va hraniti cu rabdarea noastra, nu va e rusina sa mai traiti, ati distrus poporul cu o politica marsava, ati creat panze de paianjen prin lipsa voastra de responsabilitate, de ce a trebuit verificate doar acum? de ce GUNOAIE UMane, de ce ati intretinut DISCRIMINARIIlE, ati obligat ROMANII sa fure vazand nedreptatiile sistemului, cine suporta consecintele grave suportate tot de noi cetateanii, RUSINE! nu v au lasat haitele sa faceti verificari, au colectat banii pentru campania electorala, si acum ne scoateti ochii cu rezultate minore, REALITATEA FRAIERII DE ROMANI e mult mai grava, dar timpul le va rezolva pe taate, DA TI VA DEMISIA1 va platim degeaba, parerea mea. NE ATI ucis furandu ne si bagand in buzunarul altora. GENOCID POLITIC.
Postat 20 August 2010, 19:25 de cand ?
va veti da demisia?
si ce patesc acesti oamenii la cata SPAGA au dat dar cei care au pregatit si avizat aceste dosare ce patesc NIMIC!, ucideti ne copii criminalilor in maternitati, luati ne viata PUTORIII ordinare POLITICE, va hraniti cu rabdarea noastra, nu va e rusina sa mai traiti, ati distrus poporul cu o politica marsava, ati creat panze de paianjen prin lipsa voastra de responsabilitate, de ce a trebuit verificate doar acum? de ce GUNOAIE UMane, de ce ati intretinut DISCRIMINARIIlE, ati obligat ROMANII sa fure vazand nedreptatiile sistemului, cine suporta consecintele grave suportate tot de noi cetateanii, RUSINE! nu v au lasat haitele sa faceti verificari, au colectat banii pentru campania electorala, si acum ne scoateti ochii cu rezultate minore, REALITATEA FRAIERII DE ROMANI e mult mai grava, dar timpul le va rezolva pe taate, DA TI VA DEMISIA1 va platim degeaba, parerea mea. NE ATI ucis furandu ne si bagand in buzunarul altora. GENOCID POLITIC.
Postat 20 August 2010, 19:25 de cand ?
va veti da demisia?
si ce patesc acesti oamenii la cata SPAGA au dat dar cei care au pregatit si avizat aceste dosare ce patesc NIMIC!, ucideti ne copii criminalilor in maternitati, luati ne viata PUTORIII ordinare POLITICE, va hraniti cu rabdarea noastra, nu va e rusina sa mai traiti, ati distrus poporul cu o politica marsava, ati creat panze de paianjen prin lipsa voastra de responsabilitate, de ce a trebuit verificate doar acum? de ce GUNOAIE UMane, de ce ati intretinut DISCRIMINARIIlE, ati obligat ROMANII sa fure vazand nedreptatiile sistemului, cine suporta consecintele grave suportate tot de noi cetateanii, RUSINE! nu v au lasat haitele sa faceti verificari, au colectat banii pentru campania electorala, si acum ne scoateti ochii cu rezultate minore, REALITATEA FRAIERII DE ROMANI e mult mai grava, dar timpul le va rezolva pe taate, DA TI VA DEMISIA1 va platim degeaba, parerea mea. N ATI ucis furandu ne si bagand in buzunarul altora. GENOCID POLITIC.
Postat 20 August 2010, 19:25 de cand ?
count display

FOTO BIHOREANUL

  • Noaptea muzeelor a atras un număr record de vizitatori în Oradea. Cozi de zeci de metri la noul sediu al MȚC (FOTO)
  • Ziua Eroilor a fost marcată cu felicitări şi diplome în Cetatea Oradea (FOTO)
  • Dezbaterile Consiliului Local Oradea se vor muta în beciurile Primăriei (FOTO)
  • Festin în Piaţa Unirii: A început Street Food Festival Oradea, cu mâncăruri apetisante şi preţuri piperate (FOTO)
  • Cea de-a XXII-a ediție a Zilelor Muzeului Țării Crișurilor a debutat cu o dublă lansare de carte (FOTO)
  • Festivalul „Flori de mai”: Elevii cu cerinţe speciale şi-au demonstrat abilităţile artistice, pe scena Teatrului Arcadia (FOTO/VIDEO)
  • Meloterapie: Celebrul violonist Alexandru Tomescu le-a cântat copiilor din Spitalul Municipal Oradea cu vioara Stradivarius Elder - Voicu (FOTO/VIDEO)
  • Universitatea altfel: Târg de joburi 'asezonat' cu muzică şi dulciuri (FOTO/VIDEO)
  • Lecţia de ecologie: Preşedinţii de asociaţii au fost informaţi despre programul pilot de colectare a deşeurilor în trei fracţii (FOTO)
  • Evitaţi! Lucrările la reţeaua electrică au blocat strada Louis Pasteur din Oradea (FOTO)

TIMP LIBER

Timp liber

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 3.8697 RON
  • 1 EUR = 4.5959 RON
  • 1 HUF = 0.015 RON