URMĂREȘTE-NE PE
SÂMBĂTĂ, 26 MAI 2018

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Scandal mare cu absolvirea de la Colegiul Gojdu. Au fost plângeri că sumele ce trebuie achitate, după socotelile comitetului de părinţi, sunt exagerat de mari. Au fost prevăzute carduri cadou pentru profesori, ba chiar şi bani de taxi ca aceştia să poată ajunge la banchet...
Zic şi eu
Adrian Cris
Un abuz comis la o competiţie recent găzduită de Arena Antonio Alexe din Oradea şi neştiut public până acum arată că înaintăm pas cu pas spre un regim poliţienesc în care legea nu contează decât în măsura în care e interpretată samavolnic, pentru a da o aparenţă de temeinicie comportamentelor şi deciziilor discreţionare. La începutul lunii, un orădean a fost împiedicat să intre la o partidă de baschet de către nişte jandarmi. 
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Street Food Fest este scump pentru că aduce în stradă preţurile din restaurante. Pereţii localurilor nu mai există, nasul nu mai este protejat de mirosurile îmbietoare, iar ochiul nu mai e protejat de preţurile din meniu. Astfel, impactul poate fi brutal. Mâncare de stradă la preţ de restaurant? Hm...
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Cine credeţi că are dreptate în problema sporurilor salariale ale lucrătorilor de la UPU – SMURD Bihor?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
În primul rând, cei care achiziţionează un autoturism trebuie să ştie că au obligaţia să efectueze toate formalităţile de înmatriculare în termen de maxim 90 de zile de la data încheierii contractului de vânzare cumpărare. Sancţiunea pentru nerespectarea acestei obligaţii este suspendarea înmatriculării acelui autovehicul, definită de lege ca fiind operaţiunea administrativă ce constă în interzicerea temporară a dreptului de a pune în circulaţie şi a utiliza un vehicul pe drumul public.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Ulcerul gastric apare de obicei cu 10 ani mai târziu decât cel duodenal, frecvenţa maximă fiind în jurul vârstei de 60 de ani. Boala apare mai des la bărbaţi, iar numărul cazurilor este în uşoară creştere faţă de cele de ulcer duodenal care sunt în scădere.
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Ne naştem, suntem crescuţi de părinţi, ne maturizăm, avem la rândul nostru propriii copii pe care îi creştem, îmbătrânim. Fiecare generaţie trece prin acelaşi ciclu, dar o face în perioade diferite de timp, pe măsură ce în urma noastră rămâne istoria. Aşa se face că aceia care au prins în adolescenţă începuturile comunismului în România au încă memoria vremurilor de dinainte şi au trebuit să se adapteze schimbării.
10 Martie 2011, 15:25

Corcheş vs. Bolojan: "Candidez la Primărie numai dacă pot să-l bat"

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

"Voi candida la Primărie doar dacă voi considera că îl pot bate pe Ilie Bolojan", a declarat preşedintele PDL Oradea, Dorin Corcheş, într-o conferinţă susţinută joi la sediul partidului.

"Ca cetăţean al oraşului, sunt câteva chestiuni pe care Ilie Bolojan le-a făcut bine, le văd şi eu, la fel ca alţi cetăţeni, dar sunt şi multe pe care le-a promis şi nu le-a realizat. Poate sunt optimist, dar cred că Ilie Bolojan, alături de lista sa de consilieri, poate fi bătut. Nu va fi uşor, dar poate fi bătut", a spus Corcheş.

În ce priveşte o potenţială candidatură la şefia Consiliului Judeţean, sugerată de consilierul judeţean Ionel Avrigeanu, Corcheş a spus că aceasta nu intră în planurile lui, deocamdată, având în vedere că are doar 31 de ani şi că nu are destulă expertiză.

"Sigur, faptul că sunt tânăr poate fi compensat, prin dinamismul şi energia de care pot da dovadă. Dacă Biroul Permanent Judeţean va lua o decizie în acest sens, voi accepta. Dar deocamdată nu se pune problema", a completat PDL-istul.

Declaraţia a fost făcută în contextul în care Ionel Avrigeanu, şeful consilierilor judeţeni ai PDL Bihor, a făcut mai multe referiri la Uniunea Social Liberală, în Bihor. Avrigeanu a spus că aşteaptă cu interes ca alianţa să îşi desemneze candidaţii pentru alegerile locale din 2012, adăugând că PDL va câştiga CJ, dar nu acelaşi lucru se poate spune despre Primărie, unde "e mai complicat". "Ilie Bolojan s-a mişcat bine şi e o opţiune serioasă. Dar nu înseamnă că nu se pot întâmpla şi surprize într-un an şi jumătate", a zis Avrigeanu.

Cât despre propriii candidaţi, PDL-istul s-a ferit să facă multe referiri, afirmând doar că sunt vreo 3-4 oameni care ar putea fi lansaţi în cursă.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
21 Comentarii
nah
Astia-s oamenii lui Blaga, prietenul USL-asilor. Vai de capul vostru!
Postat 12 Martie 2011, 23:39 de seba
alo' urbanismu
mei corches, tu poti candida eventual la paleu, ca acolo te-ai lansat ca politician. poate pune o vorba buna soanyi chis ca doar nu degeaba le-ai dat autorizatii de construire si lui si lu' penalu alalalt de raita. daca pedeleu' nu gaseste alt om nascut in oradea, ma tem ca ar trebui sa lasam sa cistige un bozgorash, ca sa va convingeti definitiv ce varza pot fi concitadini nostri de culoare. pocaitu' de bolojan oricum i-apus orasu' pe tava lui rouji si alex chis, nici o speranta acolo.....
Postat 12 Martie 2011, 11:55 de ovidiu
just
@safe: candidaturile PD-L pentru orice ma intereseaza putin spre deloc, ce ai scris pentru USL sunt inca candidaturile perfecte(sau ma rog, nimeni nu e perfect dar cele mai bune)
Postat 12 Martie 2011, 11:21 de dan oradeanul
Previziuni.
Dorinta fara putinta in cazul Corches. Candidaturile pedeliste la alegerile din 2012 ar putea fi: Mihai Groza la Primaria Oradea si Gavrila Ghilea pentru Consiliul Judetean. USL ar putea merge cu Bolojan- Primaria Oradea si Popa Cornel-Consiliul Judetean, iar UDMR, cu siguranta vor iesi la bataie cu binecunoscutl cuplu: Biro Rozalia-Kiss Alexandru. Desigur, nu sunt excluse surprizele. Vom trai si vom vedea.
Postat 12 Martie 2011, 10:38 de safe
Corches pierde lupta...
am 27de ani si nu am fost niciodata la vot....desi eram simpatizant PDL......dar acum cand stau si ma uit la ce o realizat pdl-u in general in tara asta....si domnul corches in oradea.....nu pot sa spun decat ca-l voi vota pe BOLOJAN ca primar!!!!!
Postat 11 Martie 2011, 18:05 de lucian
nan
Porchessss ar trebui sa invete prima oara bunele maniere, sa aiba cei 7ani de acasa.....si apoi sa candideze la primarie!!!!! da la cum conduce ANIF-ul...vai si amar de noi daca ia Primaria....(asta cand da pe la lucru).. zici ca-i firma lui privata!!!!
Postat 11 Martie 2011, 18:02 de mihai
mihai
Primarrrr???!!!!!!! da la ce FERMA vrea sa candideze Domnul PORRRRRCHESSS????
Postat 11 Martie 2011, 17:52 de marcel
mihai
Primarrrr???!!!!!!! da la ce FERMA vrea sa candideze Domnul PORRRRRCHESSS????
Postat 11 Martie 2011, 17:51 de marcel
ZOAIE PDL-iste
Cati ani ziceai ca ai? CALDABOSULE! Tu te vezi? La 31 de ani sa arati in halul asta? Si mai vrei la Primarie? Nu aveti nici o sansa, elta pdl Jidvei, Porkes,Carpaciu, Adelika... SCARBOSSSSSSSSSSSS
Postat 11 Martie 2011, 12:09 de Razesii
primaria Oradiei
Din tot ce am vazut , auzit si citit despre parerea majoritatii oradenilor in legatura cu primaria si primarul orasului oradea desprind o trista concluzie : majoritatea cetatenilor orasului nu stiu nici acum care sunt atributiile unui primar de municipu de talia Oradiei si ce este mai dureros nu stiu nici ce ar trebui si ar putea sa faca primarul pentru ca viata lor sa fie mai usoara , pentru a fi mai senini cand isi vad orasul si pentru a fi tentati sa se laude , sa se mandreasca ca stau intr-un oras ca Oradea . Odata ce pretentiile majoritatii cetatenilor sunt cele pe care le stim , discutia despre viitorul orasului si viitorul primar se pare ca duc spre acelasi rezultat.....
Postat 11 Martie 2011, 08:15 de suparatu
oh
deci NU!
Postat 11 Martie 2011, 00:12 de dan oradeanul
Cum e sa-ti dai singur cu stingul in dreptul
Rar am vazut asa-zisi politicieni care sa sa fie atit de prosti in politica. Sa spui cu gura ta ca Bolojan este o optiune serioasa inseamna ca nu vrei sa cistigi sau est gramada la capitolul politica. Ce 3-4 PDListi posibili? Doar 2 ar putea sa faca fata, dar si aceia cred ca vor pleca din miezul rahatului.
Postat 10 Martie 2011, 23:01 de Burn
parere doar
Are dreptate Porches cel porcocaliu! O sa-l bata pe Bolojan in parcare la Primarie daca il ajuta Soani Lungu...
Postat 10 Martie 2011, 22:58 de om serios...
jos bolojan !
bolojan / coada de ciocan, udemerist.
Postat 10 Martie 2011, 22:26 de oradean
boloja s-a batut singur
...ungurii stiu de ce.
Postat 10 Martie 2011, 22:23 de alianta
porcusu
porches sa nu te vedem pe tine si partidu tau.....sper sa nu mai vedeti scena politica romaneasca, disparitia sa va mance pe toti pedeleii, auzi are el cu ce sa il invinga pe bolo poate la pumni ca eti mare si atat, oameni ca porches,adelinuta, brutarusef Cicoara( nu Caciora), Carpaciu, dar apropo JIdvei.....................e cu Flipper sa nu se mai nascaaaaaaaaaaaaaaaaa
Postat 10 Martie 2011, 18:06 de io cu mine
corches vs bolojan
o fi bolojan profesor de scoala ajutatoare dar porches are toate calitatile si recomandarile pentru elev....................deci corespunde
Postat 10 Martie 2011, 18:00 de vaivai
porchestein
Copilul meu plange cand vede poza cu Porchestein!Poate la Paleu sa candideze in cartierul prietenului sau Raita ca sef de strada.Oricum a facut destul rau el si partidului asa ca sper sa dispara de pe scena politica in 2012.
Postat 10 Martie 2011, 17:50 de tero
CE AM FACUT EU ?
AM VADUT ORADEA UDMR-ului !! DAEFAPT AM VANDUT-O LIDERILOR UDMR ! CLADIREA TEATRULUI, CLADIREA POLICLINICII ( E A FOST PALATUL DE FINANTE INAINTE DE RAZBOI SI NU PUTEA FI A UDMR-ului ) SI CATE AM MAI VANDUT UDMR-ului PANA SI PE RAMANI I-AM VANDUT UDMR-ului !!! NU MA VOR UITA PE MINE BOLOJAN-COADA DE CIOCAN NEM DE NEAMUL LOR CA I-AM VANDUT PENTRU FONCTIE !! BOGDA-PROSTULE CETATEAN AL ORASULUI ORADEA !!
Postat 10 Martie 2011, 17:01 de BOLOJAN COADA DE CIO
corches
bai baiatule tu chiar te supraapreciezi, chiar asa prosti ne crezi? il bati tu pe bolovanu?cand a zbura porchesu.pardon porcu. tie nu ti-as da 2 gaini sa le pazesti ca nu esti de treaba nici de atat..vai de tine si de palaioara ta ce a ajuns tara asta..............
Postat 10 Martie 2011, 16:50 de ioioio
putinta dorintei impotente
Domnule Corches, eu va sugerez sa il pupati undeva pe dl. Bolojan......daca puteti!
Postat 10 Martie 2011, 16:24 de davidson
count display

FOTO BIHOREANUL

  • Totul pe față! Termoficare Oradea îşi lansează o aplicaţie prin care va anunţa avariile în timp real (FOTO)
  • Se lucrează la noul terminal al Aeroportului Oradea. Construcţia va fi gata la toamnă (FOTO)
  • Gata cu transparenţa! Ioan Mihaiu nu mai vrea întrebări din partea presei în timpul ședințelor Colegiului prefectural (FOTO)
  • Un TIR plin cu stupi cu albine, răsturnat lângă Băile Felix (FOTO / VIDEO)
  • Pompierii bihoreni 'salvează' dragostea de carte: Au donat cărţi elevilor din trei şcoli rurale (FOTO)
  • Let’s Get Green: Elevii de la Şcoala 11 au plantat 100 de puieţi de arbori (FOTO)
  • Noaptea muzeelor a atras un număr record de vizitatori în Oradea. Cozi de zeci de metri la noul sediu al MȚC (FOTO)
  • Ziua Eroilor a fost marcată cu felicitări şi diplome în Cetatea Oradea (FOTO)
  • Dezbaterile Consiliului Local Oradea se vor muta în beciurile Primăriei (FOTO)
  • Festin în Piaţa Unirii: A început Street Food Festival Oradea, cu mâncăruri apetisante şi preţuri piperate (FOTO)

TIMP LIBER

Timp liber

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 3.8697 RON
  • 1 EUR = 4.5959 RON
  • 1 HUF = 0.015 RON