URMĂREȘTE-NE PE
SÂMBĂTĂ, 26 MAI 2018

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Scandal mare cu absolvirea de la Colegiul Gojdu. Au fost plângeri că sumele ce trebuie achitate, după socotelile comitetului de părinţi, sunt exagerat de mari. Au fost prevăzute carduri cadou pentru profesori, ba chiar şi bani de taxi ca aceştia să poată ajunge la banchet...
Zic şi eu
Adrian Cris
Un abuz comis la o competiţie recent găzduită de Arena Antonio Alexe din Oradea şi neştiut public până acum arată că înaintăm pas cu pas spre un regim poliţienesc în care legea nu contează decât în măsura în care e interpretată samavolnic, pentru a da o aparenţă de temeinicie comportamentelor şi deciziilor discreţionare. La începutul lunii, un orădean a fost împiedicat să intre la o partidă de baschet de către nişte jandarmi. 
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Street Food Fest este scump pentru că aduce în stradă preţurile din restaurante. Pereţii localurilor nu mai există, nasul nu mai este protejat de mirosurile îmbietoare, iar ochiul nu mai e protejat de preţurile din meniu. Astfel, impactul poate fi brutal. Mâncare de stradă la preţ de restaurant? Hm...
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Cine credeţi că are dreptate în problema sporurilor salariale ale lucrătorilor de la UPU – SMURD Bihor?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
În primul rând, cei care achiziţionează un autoturism trebuie să ştie că au obligaţia să efectueze toate formalităţile de înmatriculare în termen de maxim 90 de zile de la data încheierii contractului de vânzare cumpărare. Sancţiunea pentru nerespectarea acestei obligaţii este suspendarea înmatriculării acelui autovehicul, definită de lege ca fiind operaţiunea administrativă ce constă în interzicerea temporară a dreptului de a pune în circulaţie şi a utiliza un vehicul pe drumul public.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Ulcerul gastric apare de obicei cu 10 ani mai târziu decât cel duodenal, frecvenţa maximă fiind în jurul vârstei de 60 de ani. Boala apare mai des la bărbaţi, iar numărul cazurilor este în uşoară creştere faţă de cele de ulcer duodenal care sunt în scădere.
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Ne naştem, suntem crescuţi de părinţi, ne maturizăm, avem la rândul nostru propriii copii pe care îi creştem, îmbătrânim. Fiecare generaţie trece prin acelaşi ciclu, dar o face în perioade diferite de timp, pe măsură ce în urma noastră rămâne istoria. Aşa se face că aceia care au prins în adolescenţă începuturile comunismului în România au încă memoria vremurilor de dinainte şi au trebuit să se adapteze schimbării.
09 August 2010, 17:01

Claudiu Pop, numit director comercial al Companiei de Apă

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Claudiu Pop, fost subprefect de Bihor şi actualul preşedinte al PSD Oradea, este noul director comercial al Companiei de Apă Oradea. Pop a fost numit pe funcţie luni dimineaţă, de către Consiliul de Administraţie al societăţii, şi va ocupa postul vacantat de Ovidiu Gavra după numirea sa, în martie 2009, ca manager al societăţii.

Surse din cadrul PNL şi PSD au declarat BIHOREANULUI că postul de director comercial al regiei a fost cedat de liberali social-democraţilor în schimbul susţinerii promise de aceştia în cadrul Consiliului Local.

„Cu ajutorul consilierilor PSD am putea să trecem prin Consiliu şi proiectele de hotărâre care nu pot fi adoptate decât cu două treimi din voturi", a declarat sub anonimat unul dintre membrii marcanţi ai PNL Bihor.

„Domnul Claudiu Pop va prelua funcţia de director comercial începând cu data de 15 august. Nu e nimic secret. M-am şi mirat că acest lucru nu a fost anunţat în cadrul şedinţei de Consiliu Local de astăzi", a confirmat pentru BIHOREANUL managerul Companiei de Apă, Ovidiu Gavra.

Ultima funcţie publică a lui Claudiu Pop a fost aceea de subprefect de Bihor, deţinută în perioada martie 2009 - februarie 2010. De-a lungul timpului, Pop a fost inspector de credite la West Bank, director comercial la Peco Bihor, iar în perioada 2004-2008 deputat PSD de Bihor.

După îndepărtarea din funcţia de subprefect şi înlocuirea sa cu fostul director al Filarmonicii, susţinut de UDMR, Szarkady Zsolt, fostul deputat a revenit în PSD, iar în iunie a fost ales preşedinte al organizaţiei orădene a partidului.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
16 Comentarii
pop
ce mutra de imbecil, de idiot, etccccccc
Postat 20 August 2010, 19:24 de diana
ce - am votat, aia avem,domnilor
nu cred ca pop claudiu stie despre compania la care a ajuns director mai mult decat ca apa e uda..., poate nici asta..
Postat 20 August 2010, 18:52 de un oradean mintit
nu poţi face din * bici
În primul rând ţin să apreciez faptul că un Boc este preocupat de soarta PSD Bihor, dar din ceea ce scrie acest Boc se naşte o întrebare: Crede cineva că Pop Claudiu este un candidat cu şanse reale pentru primăria Oradea în 2012 sau oricând altcândva? Cred că doar un fanatic Pop poate gândi că ar avea vreo şansă. Personal sunt de părere că singurul post la care putea râvni era cel de viceprimar, şi nu cred ca el ar vrea altceva. Viceprimarul este executiv, face, învârte, manevrează, este ceea ce i se potriveşte. În ceea ce-l priveşte pe Bolojan (sau dacă vreţi bolovan) controversat, stupid, absurd uneori, fixist, sau mai ştiu eu cum, a făcut lucruri demne de toată lauda. Pentru mine e de nota 10 pentru că a făcut centură cu două benzi pe sens (nu pot să nu îl consider tâmpit pe Filip pentru porcăria de drum ce leagă Calea Aradului de DN 76), a făcut o piaţă din câmpul de mocirlă denumit impropriu la acel moment piaţa de vechituri, a făcut locuri de parcare (chiar dacă a tăiat din trotuare) a făcut ceva. Nu sunt "galben" dar încerc să fiu obiectiv şi analitic. Pop e cu alte chestii. Să fim serioşi, nu e iubit nici în PSD Bihor nici în PSD Oradea a cărui şef e.
Postat 11 August 2010, 18:15 de românul complex
Prostie pesedista.
Prin aceasta miscare, greu de calificat, pesedistii isi iau adio de la Primaria Oradea cu doi ani inainte de alegeri. Pop nu merita din partea PSD Bihor un asemenea sacrificiu. Excluderea sau demisia lui Pop din PSD ar fi singurele solutii de relansare a pesedistilor in cursa pentru functia de primar in 2012.Pana la clarificarea situatiei, ramane de constatat un blat pe fata. Se pare ca oradenii sunt condamnati sa-l mai suporte pe bolovan inca un mandat.
Postat 10 August 2010, 18:06 de Emil Boc
ReLAXATIV
Uitati-va la el manca-l-ar mamitzica de fumos!Am ajuns rau de tot oameni buni!...
Postat 10 August 2010, 15:08 de ReLAXATIV
napirce
POP Claudiu va face ca si aceasta companie sa se duca pe apa simbetei. Iar Consiliul local sa isi mai vada de treaba. Ca nici el, nici preacinstittul Bolojan nu au facut nimc de trei ani. Niste nemernici. ce vreti de la pensionarul Tifor, de la Felea, de la Petrut, de la Muresan si altii ca ei? Huo!!!
Postat 10 August 2010, 14:00 de mircea matei
Poponetz 2
Pop Claudiu alias Tremurici sau Cel ce aplauda la volan,e un agramat semianalfabet cu pretentii de intelectual.Poza este foarte sugestiva ...un caine infometat ce asteapta fripturi intr-una...nu se mai satura... El e doar marioneta lui Tata-Big-Daddy-Pop de la Hotel care face combinatiile nasoale.
Postat 10 August 2010, 13:45 de Luidgi
P.S. distele
Da DESPRE IDILA LUI CU madama de la ITM, aia f u t a c i o a s a rau STIATI ?
Postat 10 August 2010, 10:11 de P.S.-
ma zbat si pana la urma imi iese ...
Acest individ se zbate, se zvarcoleste, da din coate, impinge, trage, isi face loc prin orice mijloace, numai sa ajunga intr-un locsor cat de cat caldut. Disperarea se citeste pe fata lui. E un incult, un incompetent, un tupeist fara margini. De fapt cam asta caracterizeaza tot PSD-ul in BH, din pacate ...
Postat 10 August 2010, 09:58 de Khalid
Blatistul
Pe Claudiu nu il recomanda decat banii lui tata.
Postat 10 August 2010, 08:39 de gigi
eu baiat destept
E multe lucruri care nu le inţelege lumea. Nu e lucruri complicate da lumea e proşti, nu ştie cum se face bani, daca îi întrebi de cum se face împărţirea, ei spune că e cu zecimale. Nu frate, împărţirea se face între băieţii deştepţi. Frate, Claudiu e băiat de băiat, ştie cum se face împărţirea că îi place să lucreze cu d-astea. Hai Clau ca îi facem
Postat 10 August 2010, 06:12 de vasile
Asta-i pohta ce-am pohtit
Imi amintesc de sloganul electoral a lui Pop, \"Fara blat, m-am saturat!\". Na, uite ca a primit şi blatu, acuma sa puna putina frisca şi ceva crema si e gata prajiturica, şi o sa se infrupte baietelul cat vrea. O sa se linga pe degete cum doreste sufletelul lui, sa creasca mare baietelul. Sa-l pupe tata pe el de homo politicus ce e, ca numai de competenta a dat dovada pe unde a trecut. Si daca termina prajiturica asta il face tata primar, ca de acolo din dosul Primariei o sa aranjeze treburile sa se faca primar. Asta-i pohta ce-am pohtit! Cred ca toti oradenii sunt bucurosi ca au asa un competent la compania de apa
Postat 10 August 2010, 06:02 de gogu
fără cuvinte
taticul rezolva treaba ca fecioru sa ajunga " derector " rusinos ce aliante si mînării şi ne mai lăudăm că acum suntem corecţi .... ha , ha , ha
Postat 10 August 2010, 00:13 de anonim
pop-psd-primarie
curios va fi ptr.psd cum se va implica in lupta electorala ptr.fotoliul de primar al municipiului Oradea cand presedintele org.municipale deja s-a predat in bratele lui bolojan
Postat 09 August 2010, 22:12 de rop
ATENTIE ORADEANI CRESTE IANR NIVELUL DE TRAI !!
DUPA PLECAREA LUI CIURSAS S-AU PERINDAT PE LA COMPANIA DE APA TOT FELUL DE PARASUTE POLITICE RATATE !!!! INCA O KURVA POLITICA SE OCUPA DE BUNASTAREA NOSTRA !!!
Postat 09 August 2010, 18:14 de SCARBITUL
saraca tara bogata....
claudiu pop e bun, cel mult, de portar la hotelul controlat de taica-sau. cam asta e nivelul lui. restul e politica murdara. rusine, bolojan!
Postat 09 August 2010, 17:56 de cetatean
count display

FOTO BIHOREANUL

  • Totul pe față! Termoficare Oradea îşi lansează o aplicaţie prin care va anunţa avariile în timp real (FOTO)
  • Se lucrează la noul terminal al Aeroportului Oradea. Construcţia va fi gata la toamnă (FOTO)
  • Gata cu transparenţa! Ioan Mihaiu nu mai vrea întrebări din partea presei în timpul ședințelor Colegiului prefectural (FOTO)
  • Un TIR plin cu stupi cu albine, răsturnat lângă Băile Felix (FOTO / VIDEO)
  • Pompierii bihoreni 'salvează' dragostea de carte: Au donat cărţi elevilor din trei şcoli rurale (FOTO)
  • Let’s Get Green: Elevii de la Şcoala 11 au plantat 100 de puieţi de arbori (FOTO)
  • Noaptea muzeelor a atras un număr record de vizitatori în Oradea. Cozi de zeci de metri la noul sediu al MȚC (FOTO)
  • Ziua Eroilor a fost marcată cu felicitări şi diplome în Cetatea Oradea (FOTO)
  • Dezbaterile Consiliului Local Oradea se vor muta în beciurile Primăriei (FOTO)
  • Festin în Piaţa Unirii: A început Street Food Festival Oradea, cu mâncăruri apetisante şi preţuri piperate (FOTO)

TIMP LIBER

Timp liber

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 3.8697 RON
  • 1 EUR = 4.5959 RON
  • 1 HUF = 0.015 RON