Şi în acest an, Colegiul Naţional al Asistenţilor Sociali organizează Gala Naţională a Excelenţei în Asistenţă Socială, dorind să-i premieze pe cei mai sârguincioşi şi merituoşi oameni care activează în acest domeniu, precum şi pe cei care participă activ la promovarea activităţilor care ţin de asistenţă socială.
Ediţia a IV-a a Galei Naţionale va avea loc pe 21 martie, la Ateneul Român. "Asistenţii sociali sunt în mijlocul celor mai grave şi mai complexe probleme cu care se confruntă societatea – sărăcie, boli mentale, rasism, discriminare, protecţia drepturilor copilului, familie şi comunităţi, încercând să găsească soluţii pozitive", transmit organizatorii.
Judeţul Bihor are ca nominalizaţi la această gală 27 asistenţi sociali, trei jurnalişti care au susţinut şi promovat sectorul social, cinci instituţii de asistenţă socială, un politician şi trei promotori ai formării în asistenţă socială.
Aceştia pot fi votaţi online, între 20 şi 27 februarie, la link-ul: http://poll.cnasr.ro/
Nominalizaţii bihoreni la Gala Excelenţei în Asistenţă Socială:
1. Premiul asistentul social al anului
Hanga Daniela - Asociatia Smiles
Gîrba Paula Madalina – Asociatia DOWN Oradea
Dudas Floarea Ghiorghina – Penitenciarul Oradea
2. Premiul pentru asistentul social din domeniul protecţiei copilului
Mirela Tonceanu - DGASPC
Aurelia Moldovan – DGASPC
Dragan Emanuela – Fundatia Est Europa
Bungău Mirela Carmen - DGASPC
3. Asistentul social din domeniul persoanelor cu dizabilităţi
Bara Bianca – DGASPC
Tomuta Marcela - Asociaţia Filantropia
Bolos Cosmina Cristina – Fundatia de Scleroza Multipla Bihor
Hexan Olimpia Ioana - DGASPC
4. Asistentul social din domeniul sănătate / servicii medicale
Florica Hanga - UPU
Hulea Laura - Spitalul de Neuro-Psihiatrie
Murg Marinela – Hospice Emanuel Oradea
5. Asistentul social din domeniul reintegrării sociale a persoanei private de libertate
Andronic Emanuela – Serviciul de Probatiune Bihor
Stroie Saveta Rodica – Serviciul de Probatiune Bihor
Bodiu Gilda – Serviciul de Probatiune Bihor
6. Asistentul social din domeniul incluziunii persoanelor fără adăpost
Adina Tamas – DGASPC
7. Asistentul social din domeniul persoanelor vârstnice şi îngrijrii la domiciliu
Hexan Olimpia – DGASPC
Fetea Angela Lianai – ASCO
Carol Mihut - Fundatia Diaconia
Ciordas Cerasela Teodora – Caritas Eparhial Oradea
8. Asistentul social din domeniul incluziunii sociale / economie socială
Carol Mihut - Fundatia Diakonia Oradea
Ioana Ostahie - Caritas Eparhial Oradea
9. Asistentul social din domeniul asistenţei sociale comunitare
Nagy Andrea - Centrul de ingrijire sociala Sf. Elisabeta
Foltut Mariana – Fundatia Casa
10. Asistentul social din domeniul prevenirii / reducerii riscurilor asociate infecţiei cu HIV, consumului de droguri şi exploatării sexuale
Pop Calin Petru – Agentia Nationala a Traficului de Persoane, Centru Regional Oradea
11. Premiul pentru jurnalism
Bogdan Costea - DIGI 24
Smaranda Chişbora - Bihoreanul
Crina Dobocan - Bihon
12. Premiul politicianul anului
Florica Cherecheş
13. Premiul instituţia anului
Inspectoratul Judetean de Politie Bihor
Fundatia People to People
Fundatia de Scleroza Multipla Bihor
DGASPC Bihor
Asociatia Asteldorf
14. Premiul personalitatea anului în promovarea educaţiei şi formării în asistenţa socială
Adina Micula - Universitatea Emanuel
Bodogai Simona – Universitatea Oradea
Claudia Bacter – Universitatea Oradea
15. Premiul de excelenţă pentru promovarea profesiei liberale de asistent social
Leontina Daragiu - Fundaţia Ruhama
16. Premiul pentru întreaga carieră în promovarea asistenţei sociale
Adina Tamas – DGASPC
17. Premiul pentru cea mai activa sucursala a CNASR: Sucursala Bihor
Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.