Edi╚Ťia tip─ârit─â
 
   
 
P─ârerea noastr─â
 
folclor de bihor.jpg

Folclor
de Bihor

de Mircea Chiril─â

M-am ├«ntrebat mereu de ce ofertele la licita┼úii se trimit ├«n dosare voluminoase, cu tabele ┼či calcule stufoase. Mai bine s-ar trimite pe portative, ├«n cheia sol, nu cu cifre, ci cu note muzicale. Asta pentru c─â experien┼úa arat─â c─â mai toate licita┼úiile sunt cu c├óntec.
 
 
zic si eu.jpg

Zic ┼či eu

de Adrian Cri┼č

Despre stat e vorba. Mai precis despre conducerea statului, de sus p├ón─â jos, de la puzderia de ministere, agen┼úii, oficii, companii ┼či societ─â┼úi na┼úionale, p├ón─â la excrescen┼úele lor jude┼úene, "institu┼úiile deconcentrate ale Guvernului ├«n teritoriu".
 
 

Cum a fost?

de Lucian Cremeneanu

├Än micul nostru de┼čert cultural de august au poposit s─âpt─âm├óna trecut─â dou─â caravane. Ambele cu filme, ambele ├«n aer liber. Prima a fost Caravana Festivalului Interna┼úional NexT, cu dou─â seri de scurtmetraje, iar a doua a oprit Caravana TIFF, care a programat trei filme de lungmetraj ├«n trei seri de weekend. Am├óndou─â au campat ├«n acela┼či loc, l├óng─â statuia Osta┼čului Rom├ón, p─âzite (cu spatele, ce-i drept) de cel mai mare ┼či mai tare soldat din Oradea.
 
 
 
     
 
Newsletter
 
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
   
 
Magazin
 
O publica┼úie american─â sus┼úine c─â frumoasa M─âd─âlina Ghenea are un nou iubit celebru. Este vorba despre produc─âtorul ┼či scenaristul de la Hollywood Paul Haggis, ├«n v├órst─â de 61 de ani, care a c├ó┼čtigat dou─â premii Oscar. Cei doi au fost fotografia┼úi tot mai des ├«mpreun─â.
 
De┼či problema polu─ârii ├«n China este un subiect dezb─âtut ├«n ├«ntreaga lume, iar efectele asupra popula┼úiei sunt tot mai grave, nicio m─âsur─â concret─â nu a fost ├«nc─â identificat─â ca fiind salvatoare.
 
Modelul român Andreea Diaconu apare pe coperta celui mai recent număr al ediţiei americane a revistei Vogue, alături de alte manechine foarte bine cotate la nivel internaţional.
 
   
 
Spune ce crezi
 
Consideraţi întemeiată decizia primăriei orădene de a nu mai finanţa clubul FC Bihor?




sau vezi rezultatele
 
     
 
Premiile lui Bihorel
 
Bihorel s-a ├«ntrebat deseori ce se ├«nt├ómpl─â cu m─ârfurile perisabile confiscate de poli┼úi┼čti din pie┼úe ori de la transportatorii prin┼či f─âr─â acte ├«n timpul raziilor pe ┼čosele. Ei bine, dac─â anii trecu┼úi produsele ajungeau la depozitele din pia┼úa privat─â West Market de pe Centur─â, de-o vreme ├«ncoace sunt preluate de Bella SRL, o firm─â patronat─â de un afacerist turc.
 
De c├óteva luni, pe Facebook a ap─ârut o pagin─â dedicat─â ┼čoferilor care habar nu au s─â parcheze prin Oradea, pagin─â denumit─â "Bizonii Oradea". Oamenii posteaz─â aici imagini cu ma┼čini parcate st├óngaci sau neregulamentar prin ora┼č, ├«n speran┼úa c─â se va prinde ru┼činea de cei viza┼úi, iar data viitoare ace┼čtia nu se vor mai comporta la fel. ├Än plus, utilizatorii ├«i ├«ndeamn─â pe to┼úi or─âdenii s─â-┼či printeze ni┼čte modele de autocolante postate pe pagin─â, cu mesajul "Ai parcat ca un bou", ├«n acela┼či scop, al ru┼čin─ârii publice.
 
V─â aduce┼úi aminte, cu siguran┼ú─â, de Ioan Br├«nda┼č, ofi┼úerul trimis de DNA ├«n judecat─â pentru finan┼úarea ┼či protejarea unor re┼úele de afaceri┼čti care au fentat Fiscul ani ├«n ┼čir. Ei bine, Bihorel a aflat c─â poli┼úistul a fost, la r├óndul s─âu, protejat luni de zile de colegii s─âi, care l-au g─âzduit ├«n Arestul Inspectoratului chiar ┼či dup─â ├«nceperea procesului, ├«n decembrie anul trecut, c├ónd - potrivit legii - arestatul trebuia transferat ├«n Penitenciar.
 
   
 
De știut
 
mircea-dumitrescu.jpg

Bihoreanul
la medic

de Mircea Dumitrescu

Spectrul radia┼úiei solare se compune din radia┼úii infraro┼čii (57%), luminoase (41-42%) ┼či ultraviolete (1-2%). Intensitatea radia┼úiei solare variaz─â ├«n raport cu zona geografic─â, relieful ei, anotimpul, gradul de poluare atmosferic─â etc.
 
 
mircea-ursuta.jpg

Avocatul Bihoreanului

de Mircea Ursuta

A┼ča cum ar─âtam s─âpt─âm├ónile trecute, ├«n aceast─â procedur─â se verific─â dac─â au fost respectate dispozi┼úiile legale de c─âtre procuror ├«n faza de urm─ârire penal─â ┼či dac─â probele au fost legal administrate.
 
 
 
     
Bihor
eBihoreanul.roBihor > 04.03.2013, 12:54
Send to YM Friend Send to a friend Print |
Cuvinte cheie: scandal, bratca, episcopul sofronie, politie, radu marian, ionut pop
Voteaza articol:
1/52/53/54/55/5
Scor: 2,6 / 5 (50 voturi)

Toate articolele scrise de Dan Simai
Comentarii:
Nume:*
Titlu:*
Email:*
Introduceţi textul din imaginea alăturată:*
Comentariu:*
Anunţă-mă dacă apar comentarii noi
  adaugă
    * Câmpuri obligatorii.

Comentarii (14):

oameni buni   [09.05.2013, 13:28]
Uitati va bine sa vedeti ce diferenta mareeee este intre preotul Marian si raposatul, Marian are vocatie ,har ,scoala si cultura generala vasta pe cand raposatul a avut securitatea in spate si stilul securist in care ia crescut si educat pe fii lui care nu sant capabili de nimic inafara de jocuri si sa vanda prafuri de hiribe si violenta uitati va cata nesimtire zace in ei.Oameni buni sa ne rugam sa i ajute dumnezeu lui Marian sa poata aduce biserica noastra la rangul de manastire.cei nevinovati nu au de ce sa se teama ca se va prinde vreun rau de ei dar in schimb vinovati sa mediteze si sa tremure in urma faptelor lor caci dumnezeu nu doarme.
postat de: scrici

Asta da popa   [05.05.2013, 09:30]
Parinte Radu se vede ca ai doctorant si 5 ani de experienta .Asa ai invatat sa tragi clopotul in vinerea mare? da se bate clopotul dar clopotul mare nu ambele s-au ce reguli noi aduci in bratca? Nu te temi de d-zeu? S-au ce urmaresti sa faci celor contra ta? Nu te gandesti ca daca continui asa te vo scoate bratcanii? AAAAAAA vrei sa aduci reguli de la manastiri? Stii bine preotii de manastntire sunt in post si rugaciuni si pot tine toate slujbele Daca o tii tot asa nu te vad bine in Bratca gandete-te toti sunt oameni si cei po si cei contra chiar rudenii apropiate iarasi tu vrei sa faci blesteme asupra celor care sunt contra ta? Nu te juca Radule si lasa schimbarile tale raufacatoare oamenilor din sat Mai zici in biserica ca vrei sa schimbi programul bisericesc sa tina mai mult slujba ca din pacate raposatul a tinut mai putin Radule masoarati vorbele..... Tu nu vei sluji ca raposatul in veci de vecie nu te pune ca nu-ti tine pe cum ai intrat in biserica asa vei si pleca daca vii cu noi reguli inventate de tine Cu d-zeu nu te joci ia aminte Radule
postat de: didel

haiducu   [30.03.2013, 23:35]
de ce nu si-ar face si asta o coliba cum a facut si raposatu...de pe spatele fraierilor? asta o sa aiba grija de ea ca daca-l cheama radu si marian se pare ca a venit de dragul vostru. intrebati-l daca la teologie nu i-au spus aia ca atrecut demult era inchizitiei.de ce nu afacut reguli ajutat de politie acolo unde a fost ?se pare ca aici o sa ii mearga ca voi lasati muierile sa va rezolve problemele.v-a afectat mina pe toti???????????
postat de: haiducu

Pentru..Ileana   [15.03.2013, 00:00]
Ce a castigat Bratca,un preot adevarat ??? Pop Ionut ar fi fost un preot...fals ??? Nu ajunge oare durerea care o au in suflet familia Pop ? Parintele Liviu Pop nu a fost preot adevarat ? Ma mir ca nu iti este rusine sa spui asa ceva !
postat de: Amelia

Pentru..Ileana   [14.03.2013, 23:58]
Ce a castigat Bratca,un preot adevarat ??? Pop Ionut ar fi fost un preot...fals ??? Nu ajunge oare durerea care o au in suflet familia Pop ? Parintele Liviu Pop nu a fost preot adevarat ? Ma mir ca nu iti este rusine sa spui asa ceva !
postat de: Amelia

Preotul securist   [05.03.2013, 10:44]
Episcopul Sofronie este un securist imputit, un turnator ordinar care otraveste absolut tot ceea ce atinge. A reusit sa dezbine pana la ura tot ceea ce inseamna ortodoxie in Bihor. Va avea oare curaj sa spuna de ce a fost exilat de catre patriarhul Teoctist la comunitatea romaneasca din Ungaria? Pentru ca a fost si este un mizerabil turnator, o lichea imbracata in sutana. Ne mai miram oare de ce comunitatile neoprotestante din Bihor sunt atat de active in a-si racola membri? Cum sa nu fie daca mizerabili de teapa episcopului Sofronie sunt in fruntea bisericii ortodoxe in Bihor? In loc sa se ocupe de biserica tes intrigi, otravesc absolut tot ceea ce ating......Sa-ti fie rusine Episciope.......
postat de: popescu cristian

Tipic romanesc !   [05.03.2013, 09:13]
Divide et impera ziceau romanii... dezbina si stapaneste ! I-au dezbinat pe cei din Bratca, s-au gasit ca mai mereu cozi de topor... Daca erau uniti nici radu stroe impreuna cu mult preafericitul daniel nu-i puteau infrange !
postat de: itan

pace sora   [04.03.2013, 21:07]
exista contestatari pentru zidirea de biserici ...se observa,bine ca i plin orasul de carciumi,baruri,cluburi de noapte,bordeluri.... Si pentru astea tot popii sunt de vina???
postat de: fratele

sofronica   [04.03.2013, 20:34]
Feriti va de popi sunt niste lihniti dupa bani ,curvari si cei mai multi homosexuali!in special cei care aleg sa fie episcopi ,asa scapa de insuratoare ,mai ales ca nu si-o doresc deloc ! Mai bine ati merge sa vedeti ce dezmat face acest Sofronie ,sofronica isi spun intre ele ,ortodoxele ,ce baie cu bara de inox si -a facut
postat de: radu

victorie!!!   [04.03.2013, 19:10]
Este bine ca s a intrat in normalitate. Ma gandeam ca le a luat Dumnezeu mintile si nu se gandesc la binele Bisericii .Bine ca nu s au batut asa cum s a intamplat la penticostali... s au inchis in adunare cele doua tabere care doreau sefia,ciolanul, si n au iesit numai cand o tabara a cedat .Normal,nu? Numai ca s a lasat cu ...scaune si coaste rupte!!! PS Aici in Bihor
postat de: ellie

un preot adevarat !   [04.03.2013, 18:15]
Parintele Radu Marian mi-a facut cinstea sa participe la inmormantarea tatalui meu, astavara... Cred ca am vazut putini preoti daruiti misiunii lor si instruiti precum parintele Marian ! Bratcanii nu au pierdut, ci au castigat un preot adevarat ! Spuneau cei din Rohani ca a facut lucruri mari acolo, desi e o comunitate mica si imbatranita... Cred ca si-a castigat pe merit postul !
postat de: ileana

Rasu plansu credintei !!!!   [04.03.2013, 15:19]
popii se intaleaza cu politia !!! HA, HAAA, HAAAAAAAAAA !!!! Pai de la colaborationosti ai securitatii, delatori si mincinosi ce poti astepta !!! Asa i-a crescut preafericitiii !!!!!! Ortodocsia = religia impusa de politie !!!!! De rasu curului popii astia !!!!! Vor fi spovediti cu forta indiferent de sex !!!!! Cu capu sub patrafir la marturisiri !!!!!
postat de: unul, altul

a   [04.03.2013, 15:04]
mai donati-le bani acestor nesimtiti 90% din ei sunt niste coruptii care isi instaleaza fii si nepotii pe functii ....hai sa face mii de biserici care sunt mai mult goale dar noi nu avem spitale si crese.....halal deacest popor cu mintea in colturi
postat de: a

lasul   [04.03.2013, 14:17]
Jenant ! A ajuns politia sa instaleze popi . De ce n-a mers ps sofronie sa-l instaleze ? De ce e las ?
postat de: titel

 
Foto Bihoreanul
 
Oradea cu flori: Sute de or─âdeni au mers s─â vad─â carele alegorice (FOTO / VIDEO)
 
Actual
 
Rusia lui Vladimir Putin a intrat vineri ├«n Ucraina ilegal, dup─â ce a decis s─â trimit─â, f─âr─â s─â mai a┼čtepte controale specifice, c─âtre estul Ucrainei convoiul s─âu "umanitar", sta┼úionat la frontier─â de peste o s─âpt─âm├ón─â. Situa┼úia ├«n zon─â este extrem de tensionat─â. ├Än vreme ce NATO ┼či SUA ├«l someaz─â pe Putin s─â se retrag─â, un consul lituanian a fost asasinat.
 
Un t├ón─âr rom├ón ├«n v├órst─â de 19 ani a decedat ├«ntr-un grav accident rutier, pe care l-a provocat ┼či ├«n urma c─âruia au murit doi copii de 11 ┼či 5 ani. Reac┼úia unui oficial italian: "nu ├«mi pare r─âu deloc c─â acest rom├ón beat ┼či criminal a murit", a spus el, de┼či nu este clar, ├«nc─â, dac─â acesta era b─âut la volan.
 
Fostul premier Adrian N─âstase este un om liber. El a fost eliberat condi┼úionat din penitenciar, iar la ie┼čirea din ├«nchisoare le-a spus jurnali┼čtilor c─â a r─âmas acela┼či, c─â ultimii ani l-au ├«nt─ârit ┼či preciz├ónd c─â are planuri de viitor "extravagante", pe care ├«ns─â nu le dezv─âluie acum.
 
 
 
 
Anun╚Ťuri gratuite
 
 
Sport
 
Baza sportiv─â 5├Ś5 Fotbal g─âzduie╚Öte ├«n acest sf├ór╚Öit de s─âpt─âm├ón─â o interesant─â gal─â pugilistic─â, care va avea loc ├«n aer liber. Cupa Gym Mar Strong, ajuns─â la edi╚Ťia a III-a, va reuni la start pugili╚Öti din ╚Ťar─â, dar ╚Öi din Ungaria. ├Äntrecerile sunt programate s├ómb─ât─â, de la ora 17.
 
Primul meci amical din aceast─â var─â pentru baschetbali┼čtii de la CSM Oradea a fost anulat, pentru faptul c─â echipa advers─â, Marso Nyiregyhaza, pe care trebuia s-o ├«nt├ólneasc─â, pe 28 august ├«n deplasare, nu are lotul complet. Astfel, dup─â cantonamentul de la Debrecen, elevii antrenorului Cristian Achim vor deschide seria amicalelor pe 29 august, acas─â, cu Timba Timi┼čoara.
 
Baza sportiv─â de la clubul S─ân─âtatea din Oradea va g─âzdui ├«ncep├ónd de s├ómb─ât─â ├«ntrecerile celei de-a XV-a edi┼úii a turneului na┼úional de tenis dotat cu Cupa Time Out Benvenuti. Competi┼úia, de categoria 1 A ├«n calendarul federa┼úiei na┼úionale, va reuni la start peste 60 de concuren┼úi din ├«ntreaga ┼úar─â, ├«ns─â la edi┼úia din acest an ┼či-au anun┼úat prezen┼úa chiar ┼či c├ó┼úiva tenismeni str─âini.
 
 
Bihoreanul TV
 
Se încarcă...
Se încarcă...
 
Oradea noastr─â
 
├Än ultima lun─â, Poli┼úia Local─â Oradea a remis mai multe notific─âri or─âdenilor pentru a-i informa c─â sunt r─âspunz─âtori ┼či de spa┼úiile verzi din jurul imobilelor ├«n care locuiesc, indiferent c─â este vorba de blocuri ori de case. To┼úi or─âdenii trebuie s─â se asigure c─â, de la limita propriet─â┼úii lor ┼či p├ón─â la trotuare, zonele verzi sunt curate ┼či ├«ngrijite. Pentru bucuria lor ┼či a trec─âtorilor...