Edi╚Ťia tip─ârit─â
 
   
 
P─ârerea noastr─â
 
folclor de bihor.jpg

Folclor
de Bihor

de Mircea Chiril─â

Faptele. Hidroserv, o firm─â ce deserve┼čte Hidroelectrica, rupe un st─âvilar ┼či comuna Luga┼ču de Jos r─âm├óne f─âr─â ap─â, adic─â exact ce-┼či doreau s─âtenii ├«n preajma Pa┼čtilor. Primarul urbei, ┼×orban Levente, vorbe┼čte f─â┼úi┼č de un act de sabotaj, pentru c─â echipa care a lucrat era condus─â de un liberal, iar liberalii sunt ├«n ur─â cu udemeri┼čtii. Cred c─â domnul primar a v─âzut prea multe filme cu terori┼čti...
 
 
zic si eu.jpg

Zic ┼či eu

de Adrian Cri┼č

Chiar ┼či cei mai nemilo┼či atei pe care ├«i cunosc (┼či ┼čtiu c├ó┼úiva!) s-au ab┼úinut s─âpt─âm├óna trecut─â de la jigniri ┼či chiar de la sarcasme, dovedind ├«ng─âduin┼ú─â fa┼ú─â de cei pe care altminteri ├«i catalogheaz─â f─âr─â menajamente ca habotnici, creduli, ├«napoia┼úi, sclavi ai unei credin┼úe ├«n ceva/cineva care "nu exist─â". ├Än S─âpt─âm├óna Patimilor doar primii doi oameni ├«n stat au reu┼čit s─â dezguste o ┼úar─â ├«ntreag─â: B─âsescu ┼či Ponta.
 
 

Cum a fost?

de Lucian Cremeneanu

Concertul de acum o s─âpt─âm├ón─â al grupului Pas─ârea Rock a fost unul neobi┼čnuit. ├Än primul r├ónd pentru c─â am v─âzut la munc─â un super-grup de muzicieni veni┼úi din direc┼úii diferite, dar cu leg─âturi destul de str├ónse ├«ntre ei. Doar doi dintre cei de pe scen─â (chitaristul Teo Boar ┼či cl─âparul Vlady Cnejevici) nu au leg─âturi directe cu Phoenix.
 
 
 
     
 
Newsletter
 
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
   
 
Magazin
 
Printr-un ciudat joc al juriului, românul Cristian Spiridon sau Tarky, cunoscut pentru scandalul sexual cu Mihai Trăistariu, a ajuns în semifinalele concursului Britain's Got Talent. Asta chiar dacă momentul său artistic a fost respins de juraţi.
 
O carte despre viaţa megastarului Michael Jackson, scrisă de bodyguarzii săi, dezvăluie că artistul a avut o iubită româncă.
 
Darcy Oake, un magician de origine canadian─â, a uimit juriul ┼či spectatorii concursului Britain's Got Talent, cu un num─âr incredibil de iluzie cu porumbei albi.
 
   
 
Spune ce crezi
 
Care crede┼úi c─â e coali┼úia cea mai potrivit─â s─â conduc─â administra┼úia local─â ├«n Bihor ┼či ├«n Oradea?






sau vezi rezultatele
 
     
 
Premiile lui Bihorel
 
Mul┼úi or─âdeni cu conturi pe Facebook s-au amuzat copios, s─âpt─âm├óna trecut─â, v─âz├ónd o poz─â inedit─â. O or─âdeanc─â a surprins ├«n trafic ma┼čina de ridic─âri auto a Prim─âriei ├«n timp ce transporta... o c─âru┼ú─â. Poli┼úi┼čtii locali au ridicat atelajul din zona str─âzii Gheorghe Doja, mai sus de Spitalul Jude┼úean.
 
Cum nu are nici energie, nici ┼čtiin┼ú─â ┼či nici r─âbdare s─â se ocupe de baiurile reale ale jude┼úului, pre┼čedintele CJ Bihor, Cornel Popa, ├«┼či face de lucru singur cu m─ârun┼úi┼čuri ce ├«i aduc b─ât─âi de cap la care nici cu g├óndul nu g├óndea. Ultima isprav─â e ideea de a organiza, la finele s─âpt─âm├ónii trecute, Zilele Bihorului, o chestie nici festival, nici carnaval, pentru a marca 95 de ani de la intrarea Armatei Rom├óne ├«n Oradea dup─â Unirea din 1918 ┼či de a unge cet─â┼úeni de onoare post-mortem c├ó┼úiva ├«nainta┼či.
 
Mii de or─âdeni se vor ├«nghesui la plimbare pe Dealul Ciuperca! Dac─â nu de dragul peisajelor, m─âcar ca s-o vad─â pe Angelina Jolie. Dup─â ce ├«n urm─â cu trei ani firma Proiect Bihor o "amplasa" pe celebra actri┼ú─â ├«n simul─ârile realizate pentru f├ónt├óna artezian─â ce urma s─â fie amenajat─â ├«n mijlocul turbogira┼úiei din zona Cele Trei Cri┼čuri (┼či n-a mai fost), Angelina apare acum ┼či ├«n imaginile realizate de firma Poliart care prezint─â cum va ar─âta Dealul Ciuperca, ┼či-nc─â ┼úin├óndu-l ├«n bra┼úe pe fiul ei, Maddox.
 
   
 
De știut
 
mircea-dumitrescu.jpg

Bihoreanul
la medic

de Mircea Dumitrescu

Constipa┼úia cronic─â este foarte r─âsp├óndit─â ├«n ┼ú─ârile cu standarde ridicate de civiliza┼úie, 10% din popula┼úie lu├ónd laxative ├«n mod constant. Cauzele cele mai frecvente sunt neglijarea impulsului de defeca┼úie ┼či lipsa de ini┼úiere a acesteia, cu acumularea ulterioar─â de materii fecale uscate ├«n cantitate mare la nivelul rectului.
 
 
mircea-ursuta.jpg

Avocatul Bihoreanului

de Mircea Ursuta

A┼ča cum ar─âtam s─âpt─âm├óna trecut─â, am├ónarea aplic─ârii pedepsei este o institu┼úie nou─â ├«n dreptul penal rom├ón, nefiind considerat─â condamnare potrivit noului cod penal. Spre deosebire de renun┼úarea la pedeaps─â care se dispune f─âr─â a se institui obliga┼úii ├«n sarcina autorului infrac┼úiunii, am├ónarea aplic─ârii pedepsei implic─â stabilirea unor obliga┼úii ┼či m─âsuri de supraveghere pe perioada termenului de supraveghere.
 
 
 
     
Bihor
eBihoreanul.roBihor > 04.03.2013, 12:54
Send to YM Friend Send to a friend Print |
Cuvinte cheie: scandal, bratca, episcopul sofronie, politie, radu marian, ionut pop
Voteaza articol:
1/52/53/54/55/5
Scor: 2,5 / 5 (41 voturi)

Toate articolele scrise de Dan Simai
Comentarii:
Nume:*
Titlu:*
Email:*
Introduceţi textul din imaginea alăturată:*
Comentariu:*
Anunţă-mă dacă apar comentarii noi
  adaugă
    * Câmpuri obligatorii.

Comentarii (14):

oameni buni   [09.05.2013, 13:28]
Uitati va bine sa vedeti ce diferenta mareeee este intre preotul Marian si raposatul, Marian are vocatie ,har ,scoala si cultura generala vasta pe cand raposatul a avut securitatea in spate si stilul securist in care ia crescut si educat pe fii lui care nu sant capabili de nimic inafara de jocuri si sa vanda prafuri de hiribe si violenta uitati va cata nesimtire zace in ei.Oameni buni sa ne rugam sa i ajute dumnezeu lui Marian sa poata aduce biserica noastra la rangul de manastire.cei nevinovati nu au de ce sa se teama ca se va prinde vreun rau de ei dar in schimb vinovati sa mediteze si sa tremure in urma faptelor lor caci dumnezeu nu doarme.
postat de: scrici

Asta da popa   [05.05.2013, 09:30]
Parinte Radu se vede ca ai doctorant si 5 ani de experienta .Asa ai invatat sa tragi clopotul in vinerea mare? da se bate clopotul dar clopotul mare nu ambele s-au ce reguli noi aduci in bratca? Nu te temi de d-zeu? S-au ce urmaresti sa faci celor contra ta? Nu te gandesti ca daca continui asa te vo scoate bratcanii? AAAAAAA vrei sa aduci reguli de la manastiri? Stii bine preotii de manastntire sunt in post si rugaciuni si pot tine toate slujbele Daca o tii tot asa nu te vad bine in Bratca gandete-te toti sunt oameni si cei po si cei contra chiar rudenii apropiate iarasi tu vrei sa faci blesteme asupra celor care sunt contra ta? Nu te juca Radule si lasa schimbarile tale raufacatoare oamenilor din sat Mai zici in biserica ca vrei sa schimbi programul bisericesc sa tina mai mult slujba ca din pacate raposatul a tinut mai putin Radule masoarati vorbele..... Tu nu vei sluji ca raposatul in veci de vecie nu te pune ca nu-ti tine pe cum ai intrat in biserica asa vei si pleca daca vii cu noi reguli inventate de tine Cu d-zeu nu te joci ia aminte Radule
postat de: didel

haiducu   [30.03.2013, 23:35]
de ce nu si-ar face si asta o coliba cum a facut si raposatu...de pe spatele fraierilor? asta o sa aiba grija de ea ca daca-l cheama radu si marian se pare ca a venit de dragul vostru. intrebati-l daca la teologie nu i-au spus aia ca atrecut demult era inchizitiei.de ce nu afacut reguli ajutat de politie acolo unde a fost ?se pare ca aici o sa ii mearga ca voi lasati muierile sa va rezolve problemele.v-a afectat mina pe toti???????????
postat de: haiducu

Pentru..Ileana   [15.03.2013, 00:00]
Ce a castigat Bratca,un preot adevarat ??? Pop Ionut ar fi fost un preot...fals ??? Nu ajunge oare durerea care o au in suflet familia Pop ? Parintele Liviu Pop nu a fost preot adevarat ? Ma mir ca nu iti este rusine sa spui asa ceva !
postat de: Amelia

Pentru..Ileana   [14.03.2013, 23:58]
Ce a castigat Bratca,un preot adevarat ??? Pop Ionut ar fi fost un preot...fals ??? Nu ajunge oare durerea care o au in suflet familia Pop ? Parintele Liviu Pop nu a fost preot adevarat ? Ma mir ca nu iti este rusine sa spui asa ceva !
postat de: Amelia

Preotul securist   [05.03.2013, 10:44]
Episcopul Sofronie este un securist imputit, un turnator ordinar care otraveste absolut tot ceea ce atinge. A reusit sa dezbine pana la ura tot ceea ce inseamna ortodoxie in Bihor. Va avea oare curaj sa spuna de ce a fost exilat de catre patriarhul Teoctist la comunitatea romaneasca din Ungaria? Pentru ca a fost si este un mizerabil turnator, o lichea imbracata in sutana. Ne mai miram oare de ce comunitatile neoprotestante din Bihor sunt atat de active in a-si racola membri? Cum sa nu fie daca mizerabili de teapa episcopului Sofronie sunt in fruntea bisericii ortodoxe in Bihor? In loc sa se ocupe de biserica tes intrigi, otravesc absolut tot ceea ce ating......Sa-ti fie rusine Episciope.......
postat de: popescu cristian

Tipic romanesc !   [05.03.2013, 09:13]
Divide et impera ziceau romanii... dezbina si stapaneste ! I-au dezbinat pe cei din Bratca, s-au gasit ca mai mereu cozi de topor... Daca erau uniti nici radu stroe impreuna cu mult preafericitul daniel nu-i puteau infrange !
postat de: itan

pace sora   [04.03.2013, 21:07]
exista contestatari pentru zidirea de biserici ...se observa,bine ca i plin orasul de carciumi,baruri,cluburi de noapte,bordeluri.... Si pentru astea tot popii sunt de vina???
postat de: fratele

sofronica   [04.03.2013, 20:34]
Feriti va de popi sunt niste lihniti dupa bani ,curvari si cei mai multi homosexuali!in special cei care aleg sa fie episcopi ,asa scapa de insuratoare ,mai ales ca nu si-o doresc deloc ! Mai bine ati merge sa vedeti ce dezmat face acest Sofronie ,sofronica isi spun intre ele ,ortodoxele ,ce baie cu bara de inox si -a facut
postat de: radu

victorie!!!   [04.03.2013, 19:10]
Este bine ca s a intrat in normalitate. Ma gandeam ca le a luat Dumnezeu mintile si nu se gandesc la binele Bisericii .Bine ca nu s au batut asa cum s a intamplat la penticostali... s au inchis in adunare cele doua tabere care doreau sefia,ciolanul, si n au iesit numai cand o tabara a cedat .Normal,nu? Numai ca s a lasat cu ...scaune si coaste rupte!!! PS Aici in Bihor
postat de: ellie

un preot adevarat !   [04.03.2013, 18:15]
Parintele Radu Marian mi-a facut cinstea sa participe la inmormantarea tatalui meu, astavara... Cred ca am vazut putini preoti daruiti misiunii lor si instruiti precum parintele Marian ! Bratcanii nu au pierdut, ci au castigat un preot adevarat ! Spuneau cei din Rohani ca a facut lucruri mari acolo, desi e o comunitate mica si imbatranita... Cred ca si-a castigat pe merit postul !
postat de: ileana

Rasu plansu credintei !!!!   [04.03.2013, 15:19]
popii se intaleaza cu politia !!! HA, HAAA, HAAAAAAAAAA !!!! Pai de la colaborationosti ai securitatii, delatori si mincinosi ce poti astepta !!! Asa i-a crescut preafericitiii !!!!!! Ortodocsia = religia impusa de politie !!!!! De rasu curului popii astia !!!!! Vor fi spovediti cu forta indiferent de sex !!!!! Cu capu sub patrafir la marturisiri !!!!!
postat de: unul, altul

a   [04.03.2013, 15:04]
mai donati-le bani acestor nesimtiti 90% din ei sunt niste coruptii care isi instaleaza fii si nepotii pe functii ....hai sa face mii de biserici care sunt mai mult goale dar noi nu avem spitale si crese.....halal deacest popor cu mintea in colturi
postat de: a

lasul   [04.03.2013, 14:17]
Jenant ! A ajuns politia sa instaleze popi . De ce n-a mers ps sofronie sa-l instaleze ? De ce e las ?
postat de: titel

 
Foto Bihoreanul
 
Sus bi┼úele! Bicicli┼čtii or─âdeni ┼či-au cerut drepturile (FOTO/VIDEO)
 
Actual
 
Deputatul PMP Florin Popescu, un apropiat al Elenei Udrea ┼či fost pre┼čedinte al Consiliului Jude┼úean D├ómbovi┼úa, este urm─ârit penal de DNA pentru c─â ar fi cerut mai multor oameni de afaceri 70 de tone de pui. Popescu urma s─â ├«mpart─â puii drept mit─â electoral─â.
 
Pre┼čedintele Traian B─âsescu a f─âcut, miercuri, un portret robot al viitorului pre┼čedinte, care s─â fie un om care a probat deja ceva pentru ┼úar─â, ├«n jur de 40 de ani, cu experien┼ú─â de negociere politic─â, ar─ât├ónd c─â fostul procuror-┼čef al DNA Daniel Morar se ├«ncadreaz─â ├«n acest portret.
 
Guvernul va sesiza Parchetul asupra unor nereguli identificate la Compania de Asigurări-Reasigurări Exim România, controlată de stat prin Eximbank, acuzând inclusiv decontarea de către fosta conducere a unor cheltuieli în scop personal, precum vacanţe, mese la restaurant, bijuterii.
 
 
 
 
Anun╚Ťuri gratuite
 
 
Sport
 
Tinerii fotbali┼čtii ai Clubului Sportiv ┼×colar LPS Bihorul s-au impus ├«n cea de-a treia etap─â a primei faze semifinale din Campionatul Na┼úional de juniori A, ├«n meciul pe care l-au disputat pe teren propriu, la Stadionul Tineretului, ├«n compania forma┼úiei Unirea Alba Iulia. Elevii antrenorului Lucian Stance s-au impus cu scorul de 2-1 ┼či au f─âcut un pas important pentru calificarea ├«n faza urm─âtoare.
 
Handbali┼čtii or─âdeni ai echipei CSM au ajuns la cea de-a 17-a victorie consecutiv─â, dup─â ce ├«n cadrul rundei cu num─ârul 18 din Divizia A au trecut ├«n deplasare, la o diferen┼ú─â de opt goluri de forma┼úia CSS Sighi┼čoara, cu scorul de 37-29. Cu punctaj maxim, or─âdenii sunt virtual promova┼úi ├«n prima lig─â.
 
Returul sferturilor de final─â ale Turneului amical Bihor-Hajd├║-Bihar, organizat de Funda┼úia Euroregiunea Bihor-Hajd├║-Bihar cu sprijinul Consiliului Jude┼úean Bihor, programeaz─â, miercuri, de la ora 17.00, dou─â partide deosebit de interesante, dar ┼či dou─â dueluri ├«n care nu se mai pune problema echipei calificate.
 
 
Bihoreanul TV
 
Se încarcă...
Se încarcă...
 
Oradea noastr─â
 
Din aceast─â s─âpt─âm├ón─â, angaja┼úii Prim─âriei ┼či ai Poli┼úiei Locale, ├«nso┼úi┼úi de medicii veterinari contracta┼úi de municipalitate, vor lua la pas firmele din ora┼č, ca s─â recenzeze c├óinii de┼úinu┼úi de acestea pentru paz─â. P├ón─â acum, ├«n cadrul recens─âm├óntului canin au fost lua┼úi ├«n eviden┼ú─â doar c├óinii persoanelor fizice.