Edi╚Ťia tip─ârit─â
 
   
 
P─ârerea noastr─â
 
folclor de bihor.jpg

Folclor
de Bihor

de Mircea Chiril─â

Experimentele pe care le face Ministerul Educa┼úiei pe seama tinerilor m─â duc cu g├óndul la nazi┼čti. De c├óteva s─âpt─âm├óni marii dasc─âli din Minister au f─âtat ni┼čte hot─âr├óri care l-ar face pe Spiru Haret s─â se r─âsuceasc─â ├«n morm├ónt. Mai nou, universit─â┼úile pot s─â se transforme ┼či ├«n ┼čcoli postliceale, elevii f─âr─â Bac pot studia lejer la facult─â┼úi, iar doctoratele se pot face ┼či la f─âr─â frecven┼ú─â.
 
 
zic si eu.jpg

Zic ┼či eu

de Adrian Cri┼č

Un fervent sus┼úin─âtor al PSD care ├«┼či spune "Rom├ónul simplu" citeaz─â adesea pe forumul BIHOREANULUI o zis─â a p─ârintelui spiritual al forma┼úiunii, Ion Iliescu: "Un partid social-democrat este un partid de militan┼úi social-democra┼úi care lupt─â pentru drepturile ┼či libert─â┼úile celor mul┼úi ┼či s─âraci, nu un partid de ┼čefi ┼či de patroni care lupt─â pentru interesele lor personale, pentru c─â astfel se pierde leg─âtura dintre lideri ┼či popula┼úie". Nu ┼čtiu dac─â citatul este exact, dar precis lui Iliescu ├«i apar┼úine lozinca "s─ârac ┼či cinstit".
 
 

Cum a fost?

de Lucian Cremeneanu

Am tot auzit de la prieteni despre Festivalul de Jazz ┼či Blues de la Gyula, din Ungaria, dar abia anul acesta am ajuns. Festivalul se ┼úine ├«n cetatea din mijlocul ora┼čului, dar exist─â ┼či o sal─â ca variant─â de rezerv─â ├«n caz de ploaie. La edi┼úia de anul acesta a fost vreme bun─â, a┼ča c─â am savurat o sear─â de var─â perfect─â ├«n mica ┼či cocheta curte medieval─â.
 
 
 
     
 
Newsletter
 
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
   
 
Magazin
 
O banal─â conferin┼ú─â de pres─â a unui deputat din Moldova s-a transformat ├«ntr-o jelanie. B─ârbatul a ┼úinut, ├«n timpul ├«nt├ólnirii cu jurnali┼čtii, s─â-┼či cear─â scuze de la so┼úia sa, cu care nu a putut pleca ├«n excursie.
 
C─âs─âtorit cu frumoasa Consuelo, cu care are ┼či doi copii ┼či pentru care, a declarat el recent, s-a ┼či poc─âit, fotbalistul Adrian Mutu a c─âlcat str├ómb. Paparazzi l-au surprins ├«n bra┼úele unei alte femei, la Mamaia.
 
Sabina Altynbekova, ├«n v├órst─â de 18 ani, este voleibalist─â profesionist─â, ├«ns─â ├«nt├ómpin─â probleme deoarece antrenorul ei precum ┼či colegele consider─â c─â este prea sexy pe teren ┼či c─â spectatorii se uit─â doar la ea.
 
   
 
Spune ce crezi
 
Consideraţi întemeiată decizia primăriei orădene de a nu mai finanţa clubul FC Bihor?




sau vezi rezultatele
 
     
 
Premiile lui Bihorel
 
Deciziile Consiliului Local se iau mai nou nu cum se hot─âr─â┼čte, ci cum se nimere┼čte. La doar c├óteva zile dup─â dezbaterile din 21 iulie, ├«n cadrul c─ârora punctul 81 a fost respins prin vot, pentru c─â a ├«ntrunit doar 14 voturi fa┼ú─â de 18 c├ót prevedea borderoul de ┼čedin┼ú─â, acesta e considerat de municipalitate ca adoptat, de┼či consilierii erau convin┼či c─â l-au respins.
 
La Universitatea din Oradea se preconizeaz─â c─â din toamn─â va bate v├óntul. Nu doar prin campus, ci ┼či prin s─âlile de cursuri. S─âpt─âm├óna trecut─â, ├«n ultimele zile de ├«nscrieri, doar 3.400 de candida┼úi ├«┼či depuseser─â dosarele la toate cele 15 facult─â┼úi or─âdene, cu aproape 1.000 mai pu┼úini dec├ót la admiterea din 2013.
 
La bog─âta┼či p├ón─â ┼či jelania se face altfel. Dup─â ce n-a reu┼čit s─â ia examenul de Bacalaureat, ob┼úin├ónd doar 4,4 la limba rom├ón─â, ┼či asta dup─â contesta┼úie, c─âci ini┼úial primise doar 4 "curat", Victora┼č, mo┼čtenitorul lui Viorel Micula, nu pare s─â fie deloc marcat de e┼čec.
 
   
 
De știut
 
mircea-dumitrescu.jpg

Bihoreanul
la medic

de Mircea Dumitrescu

├Än regiunea ┼ú─ârii noastre, ├«n┼úep─âturile de insecte dau rareori fenomene grave de intoxica┼úie; ar fi nevoie de 500-1000 de ├«n┼úep─âturi de albine pentru a produce moartea. ├Än regiunile tropicale, ├«n America de Nord ┼či de Sud, ├«n Africa ┼či Asia Central─â se ├«nt├ólnesc p─âianjeni venino┼či ("v─âduva neagr─â") ┼či scorpioni, care sunt foarte periculo┼či at├ót pentru oameni, c├ót ┼či pentru animalele domestice.
 
 
mircea-ursuta.jpg

Avocatul Bihoreanului

de Mircea Ursuta

De┼či p├ón─â acum nu m-am referit niciodat─â la problemele juridice de interes local, scandalul public legat de problema parc─ârilor ├«n Oradea impune anumite preciz─âri din punct de vedere juridic. Teoretic, institu┼úiile implicate (Prefectul, Primarul ┼či Consiliul Local) ar trebui s─â a┼čtepte solu┼úia instan┼úelor de judecat─â pentru a vedea dac─â se impune corectarea regulamentului de parcare ┼či ├«n ce mod. Practic acest lucru ar ├«nsemna s─â se a┼čtepte cel pu┼úin un an men┼úin├óndu-se un haos ce nu poate fi tolerat.
 
 
 
     
Bihor
eBihoreanul.roBihor > 04.03.2013, 12:54
Send to YM Friend Send to a friend Print |
Cuvinte cheie: scandal, bratca, episcopul sofronie, politie, radu marian, ionut pop
Voteaza articol:
1/52/53/54/55/5
Scor: 2,7 / 5 (49 voturi)

Toate articolele scrise de Dan Simai
Comentarii:
Nume:*
Titlu:*
Email:*
Introduceţi textul din imaginea alăturată:*
Comentariu:*
Anunţă-mă dacă apar comentarii noi
  adaugă
    * Câmpuri obligatorii.

Comentarii (14):

oameni buni   [09.05.2013, 13:28]
Uitati va bine sa vedeti ce diferenta mareeee este intre preotul Marian si raposatul, Marian are vocatie ,har ,scoala si cultura generala vasta pe cand raposatul a avut securitatea in spate si stilul securist in care ia crescut si educat pe fii lui care nu sant capabili de nimic inafara de jocuri si sa vanda prafuri de hiribe si violenta uitati va cata nesimtire zace in ei.Oameni buni sa ne rugam sa i ajute dumnezeu lui Marian sa poata aduce biserica noastra la rangul de manastire.cei nevinovati nu au de ce sa se teama ca se va prinde vreun rau de ei dar in schimb vinovati sa mediteze si sa tremure in urma faptelor lor caci dumnezeu nu doarme.
postat de: scrici

Asta da popa   [05.05.2013, 09:30]
Parinte Radu se vede ca ai doctorant si 5 ani de experienta .Asa ai invatat sa tragi clopotul in vinerea mare? da se bate clopotul dar clopotul mare nu ambele s-au ce reguli noi aduci in bratca? Nu te temi de d-zeu? S-au ce urmaresti sa faci celor contra ta? Nu te gandesti ca daca continui asa te vo scoate bratcanii? AAAAAAA vrei sa aduci reguli de la manastiri? Stii bine preotii de manastntire sunt in post si rugaciuni si pot tine toate slujbele Daca o tii tot asa nu te vad bine in Bratca gandete-te toti sunt oameni si cei po si cei contra chiar rudenii apropiate iarasi tu vrei sa faci blesteme asupra celor care sunt contra ta? Nu te juca Radule si lasa schimbarile tale raufacatoare oamenilor din sat Mai zici in biserica ca vrei sa schimbi programul bisericesc sa tina mai mult slujba ca din pacate raposatul a tinut mai putin Radule masoarati vorbele..... Tu nu vei sluji ca raposatul in veci de vecie nu te pune ca nu-ti tine pe cum ai intrat in biserica asa vei si pleca daca vii cu noi reguli inventate de tine Cu d-zeu nu te joci ia aminte Radule
postat de: didel

haiducu   [30.03.2013, 23:35]
de ce nu si-ar face si asta o coliba cum a facut si raposatu...de pe spatele fraierilor? asta o sa aiba grija de ea ca daca-l cheama radu si marian se pare ca a venit de dragul vostru. intrebati-l daca la teologie nu i-au spus aia ca atrecut demult era inchizitiei.de ce nu afacut reguli ajutat de politie acolo unde a fost ?se pare ca aici o sa ii mearga ca voi lasati muierile sa va rezolve problemele.v-a afectat mina pe toti???????????
postat de: haiducu

Pentru..Ileana   [15.03.2013, 00:00]
Ce a castigat Bratca,un preot adevarat ??? Pop Ionut ar fi fost un preot...fals ??? Nu ajunge oare durerea care o au in suflet familia Pop ? Parintele Liviu Pop nu a fost preot adevarat ? Ma mir ca nu iti este rusine sa spui asa ceva !
postat de: Amelia

Pentru..Ileana   [14.03.2013, 23:58]
Ce a castigat Bratca,un preot adevarat ??? Pop Ionut ar fi fost un preot...fals ??? Nu ajunge oare durerea care o au in suflet familia Pop ? Parintele Liviu Pop nu a fost preot adevarat ? Ma mir ca nu iti este rusine sa spui asa ceva !
postat de: Amelia

Preotul securist   [05.03.2013, 10:44]
Episcopul Sofronie este un securist imputit, un turnator ordinar care otraveste absolut tot ceea ce atinge. A reusit sa dezbine pana la ura tot ceea ce inseamna ortodoxie in Bihor. Va avea oare curaj sa spuna de ce a fost exilat de catre patriarhul Teoctist la comunitatea romaneasca din Ungaria? Pentru ca a fost si este un mizerabil turnator, o lichea imbracata in sutana. Ne mai miram oare de ce comunitatile neoprotestante din Bihor sunt atat de active in a-si racola membri? Cum sa nu fie daca mizerabili de teapa episcopului Sofronie sunt in fruntea bisericii ortodoxe in Bihor? In loc sa se ocupe de biserica tes intrigi, otravesc absolut tot ceea ce ating......Sa-ti fie rusine Episciope.......
postat de: popescu cristian

Tipic romanesc !   [05.03.2013, 09:13]
Divide et impera ziceau romanii... dezbina si stapaneste ! I-au dezbinat pe cei din Bratca, s-au gasit ca mai mereu cozi de topor... Daca erau uniti nici radu stroe impreuna cu mult preafericitul daniel nu-i puteau infrange !
postat de: itan

pace sora   [04.03.2013, 21:07]
exista contestatari pentru zidirea de biserici ...se observa,bine ca i plin orasul de carciumi,baruri,cluburi de noapte,bordeluri.... Si pentru astea tot popii sunt de vina???
postat de: fratele

sofronica   [04.03.2013, 20:34]
Feriti va de popi sunt niste lihniti dupa bani ,curvari si cei mai multi homosexuali!in special cei care aleg sa fie episcopi ,asa scapa de insuratoare ,mai ales ca nu si-o doresc deloc ! Mai bine ati merge sa vedeti ce dezmat face acest Sofronie ,sofronica isi spun intre ele ,ortodoxele ,ce baie cu bara de inox si -a facut
postat de: radu

victorie!!!   [04.03.2013, 19:10]
Este bine ca s a intrat in normalitate. Ma gandeam ca le a luat Dumnezeu mintile si nu se gandesc la binele Bisericii .Bine ca nu s au batut asa cum s a intamplat la penticostali... s au inchis in adunare cele doua tabere care doreau sefia,ciolanul, si n au iesit numai cand o tabara a cedat .Normal,nu? Numai ca s a lasat cu ...scaune si coaste rupte!!! PS Aici in Bihor
postat de: ellie

un preot adevarat !   [04.03.2013, 18:15]
Parintele Radu Marian mi-a facut cinstea sa participe la inmormantarea tatalui meu, astavara... Cred ca am vazut putini preoti daruiti misiunii lor si instruiti precum parintele Marian ! Bratcanii nu au pierdut, ci au castigat un preot adevarat ! Spuneau cei din Rohani ca a facut lucruri mari acolo, desi e o comunitate mica si imbatranita... Cred ca si-a castigat pe merit postul !
postat de: ileana

Rasu plansu credintei !!!!   [04.03.2013, 15:19]
popii se intaleaza cu politia !!! HA, HAAA, HAAAAAAAAAA !!!! Pai de la colaborationosti ai securitatii, delatori si mincinosi ce poti astepta !!! Asa i-a crescut preafericitiii !!!!!! Ortodocsia = religia impusa de politie !!!!! De rasu curului popii astia !!!!! Vor fi spovediti cu forta indiferent de sex !!!!! Cu capu sub patrafir la marturisiri !!!!!
postat de: unul, altul

a   [04.03.2013, 15:04]
mai donati-le bani acestor nesimtiti 90% din ei sunt niste coruptii care isi instaleaza fii si nepotii pe functii ....hai sa face mii de biserici care sunt mai mult goale dar noi nu avem spitale si crese.....halal deacest popor cu mintea in colturi
postat de: a

lasul   [04.03.2013, 14:17]
Jenant ! A ajuns politia sa instaleze popi . De ce n-a mers ps sofronie sa-l instaleze ? De ce e las ?
postat de: titel

 
Foto Bihoreanul
 
De┼čteapt─â-te, rom├óne! Ziua imnului, s─ârb─âtorit─â la Oradea cu momente artistice ┼či defilarea G─ârzii de Onoare (FOTO)
 
Actual
 
Scene dramatice, miercuri, pe plaja din Mamaia: zeci de turi┼čti au f─âcut un lan┼ú uman ├«n ap─â, ┼úin├óndu-se de m├ón─â, ca s─â ├«ncerce s─â-i aduc─â la mal pe un tat─â ┼či feti┼úa sa de 5 ani, ├«neca┼úi ├«n mare. Din nefericire, niciunul dintre cei doi nu a putut fi salvat.
 
Vremea rea face pr─âp─âd ├«n ┼úar─â. Hidrologii au instituit cod ro┼ču de inunda┼úii ├«n ┼čapte jude┼úe: Dolj, V├ólcea, Cara┼č-Severin, Mehedin┼úi, Olt, Teleorman ┼či Arge┼č, valabil─â de miercuri de la ora 14 ┼či p├ón─â joi la ora 8 diminea┼úa. Dou─â persoane ┼či-au pierdut deja via┼úa, luate de ap─â, iar sute de oameni au pierdut totul.
 
Apa face bine la alegeri, cel pu┼úin a┼ča v─âd pesedi┼čtii lucrurile. Cu tonul dat de Victor Ponta care v─âzut un semn de la Dumnezeu ├«n inunda┼úiile produse chiar ├«n ziua lans─ârii candidaturii sale la preziden┼úiale, nici mini┼čtrii s─âi nu s-au l─âsat mai prejos. ┼×eful de la ├Änv─â┼ú─âm├ónt superior, Mihnea Costoiu, spune c─â apa aduce noroc, iar vicepremierul Liviu Dragnea se declar─â "├«nc─ârcat pozitiv" dup─â ce a fost la inunda┼úii.
 
 
 
 
Anun╚Ťuri gratuite
 
 
Sport
 
Conducerea echipei de baschet masculin CSM Oradea ┼či-a rezolvat ┼či problema postului de pivot, dup─â ce mar┼úi l-a transferat pe americanul Gary McGhee. ├Änalt de 2,11 metri, americanul vine la Oradea din Germania, unde a ocupat locul VIII ├«n sezonul precedent ├«n Bundesliga, cu echipa Ludwigsburg. El ├«l va ├«nlocui pe canadianul Sean Denison. ├Äntre timp, conducerea clubului or─âdean le-a prelungit contractele ┼či lui Horia Hora, Sergiu Pop ┼či Andrei Ciorda┼č.
 
Tinerii pugili┼čti or─âdeni s-au remarcat la ├«ntrecerile turneului interna┼úional de la Zal─âu, dotat cu Cupa Municipiului ┼či care a fost rezervat copiilor ┼či juniorilor. Sportivii clubului Cri┼čul au cucerit dou─â locuri I ┼či un loc II. Patrik Buza┼č ┼či D─ânu┼ú Cotuna au urcat pe cea mai ├«nalt─â pozi┼úie podiumului, ├«n timp ce Norbert Buza┼č s-a situat al doilea.
 
De┼či sus┼úine c─â nu mai ┼úine minte "aproape nimic" din proiectul municipalit─â┼úii privind realizarea unei parc─âri ├«n zona Arenei Voin┼úa, conducerea clubului or─âdean de tenis a trimis o scrisoare deschis─â autorit─â┼úilor locale prin care le propune, culmea, un alt proiect de dezvoltare al bazei sportive. Varianta propus─â de Dr─âgoi cuprinde ┼či o parcare, mai mic─â, dar men┼úine intact num─ârul terenurilor.