Edi╚Ťia tip─ârit─â
 
   
 
P─ârerea noastr─â
 
folclor de bihor.jpg

Folclor
de Bihor

de Mircea Chiril─â

Bolojan a pierdut b─ât─âlia pentru mutarea Muzeului ├«n Cetate nu pentru c─â ideea lui ar fi fost proast─â, ci pentru c─â a fost incapabil s─â explice cu cifre avantajele proiectului s─âu. ├Än vreme ce drojdieri converti┼úi ├«n mari speciali┼čti turnau comunicate pline de cifre lipsite de noim─â, Bolojan se ├«nc─âp─â┼ú├óna s─â cread─â c─â va c├ó┼čtiga l─âmurindu-i pe consilierii locali.
 
 
zic si eu.jpg

Zic ┼či eu

de Adrian Cri┼č

Dac─â am ┼úine cont de vechile zicale despre b─âtaie ("B─âtaia e rupt─â din rai", "Unde tata love┼čte carnea cre┼čte", "C├ónd drumul e b─âtut pot trece ┼či c─âru┼úele" ori "Palma tat─âlui, mai dulce ca m├óng├óierea vecinului"), am putea crede c─â procuroarea care a clasat dosarul ├«n care angaja┼úii Centrului de Plasament pentru Copii cu Probleme Psihosociale trebuiau cerceta┼úi pentru b─ât─âile aplicate minorilor institu┼úionaliza┼úi e un adev─ârat tezaur paremiologic.
 
 

Cum a fost?

de Lucian Cremeneanu

├Än Oradea exist─â o feti┼ú─â de vreo 7-8 ani care ┼čtie deja ce ├«nseamn─â fela┼úie, cum se masturbeaz─â b─ârba┼úii, cum se iubesc prin spate homosexualii ┼či cum ┼či-o trag mami ┼či tati ├«n patul conjugal. A v─âzut de la 2 metri cum urineaz─â b─ârba┼úii ┼či a ├«nv─â┼úat c├óteva expresii noi (m─â pupi ├«n cur, s─â ┼úi-o bagi ├«n cur, musc─â verde de c─âcat, porc ├«mpu┼úit) cu care va face ravagii printre prietene ┼či colegi de ┼čcoal─â.
 
 
 
     
 
Newsletter
 
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
   
 
Magazin
 
Veste ┼čoc, vineri, pentru fanii cuplului "Brangelina". Presa american─â a anun┼úat c─â Angelina Jolie ┼či Brad Pitt se despart, dup─â ce el ar fi ├«n┼čelat-o cu... un actor!
 
Descoperire istorică făcută de NASA. Cercetătorii susţin că au găsit prima planetă care, la prima vedere, ar putea susţine viaţa.
 
O femeie din Cluj a fost filmat─â ├«n timp cea zg├ória multe ma┼čini pe l├óng─â care trecea. C├ónd a fost ├«ntrebat─â de ce face asta, femeia a refuzat s─â r─âspund─â. Pe internet, femeia ┼či-a atras ┼či sus┼úin─âtori, dar ┼či du┼čmani.
 
   
 
Spune ce crezi
 
Care crede┼úi c─â e coali┼úia cea mai potrivit─â s─â conduc─â administra┼úia local─â ├«n Bihor ┼či ├«n Oradea?






sau vezi rezultatele
 
     
 
Premiile lui Bihorel
 
Anun┼úat cu surle ┼či tr├ómbi┼úe ├«n februarie, comitetul format din 10 ecologi┼čti or─âdeni ┼či menit s─â depun─â la Parlament primul proiect de lege ini┼úiat de cet─â┼úeni, av├ónd ca obiect interzicerea exploat─ârii gazelor de ┼čist, s-a desfiin┼úat c├ót ai zice fracturare.
 
Pui de F─ât-Frumos, Adrian Caba, omul de ├«ncredere al episcopului Sofronie Drincec, cre┼čte ├«ntr-un an c├ót al┼úii ├«n ┼čapte. Fost portar al Episcopiei pe vremea Preasfin┼úitului Ioan Mih─âl┼úanul, preotul a ajuns ├«n ultimii ani cel mai bine pl─âtit angajat al institu┼úiei dup─â PS Sofronie.
 
Primarul de S├«nmartin, Lucian Popu┼č, s-a preg─âtit suflete┼čte de S─ârb─âtorile Pascale, printr-un pelerinaj la Muntele Athos. Edilul ┼či-a petrecut s─âpt─âm├óna trecut─â la Sf├óntul Munte, conform unui obicei devenit deja tradi┼úie. Asemenea voievozilor din vechime, Popu┼č a c─âl─âtorit ├«nso┼úit de un sobor de preo┼úi ortodoc┼či, ├«ntre care Virgil Boc┼čan din Ront─âu, Tudor Bonce din Cord─âu ┼či asistentul universitar Florin Tomoioag─â, bun vorbitor de limb─â greac─â.
 
   
 
De știut
 
mircea-dumitrescu.jpg

Bihoreanul
la medic

de Mircea Dumitrescu

Constipa┼úia cronic─â este foarte r─âsp├óndit─â ├«n ┼ú─ârile cu standarde ridicate de civiliza┼úie, 10% din popula┼úie lu├ónd laxative ├«n mod constant. Cauzele cele mai frecvente sunt neglijarea impulsului de defeca┼úie ┼či lipsa de ini┼úiere a acesteia, cu acumularea ulterioar─â de materii fecale uscate ├«n cantitate mare la nivelul rectului.
 
 
mircea-ursuta.jpg

Avocatul Bihoreanului

de Mircea Ursuta

A┼ča cum ar─âtam s─âpt─âm├óna trecut─â, am├ónarea aplic─ârii pedepsei este o institu┼úie nou─â ├«n dreptul penal rom├ón, nefiind considerat─â condamnare potrivit noului cod penal. Spre deosebire de renun┼úarea la pedeaps─â care se dispune f─âr─â a se institui obliga┼úii ├«n sarcina autorului infrac┼úiunii, am├ónarea aplic─ârii pedepsei implic─â stabilirea unor obliga┼úii ┼či m─âsuri de supraveghere pe perioada termenului de supraveghere.
 
 
 
     
Bihor
eBihoreanul.roBihor > 04.03.2013, 12:54
Send to YM Friend Send to a friend Print |
Cuvinte cheie: scandal, bratca, episcopul sofronie, politie, radu marian, ionut pop
Voteaza articol:
1/52/53/54/55/5
Scor: 2,5 / 5 (41 voturi)

Toate articolele scrise de Dan Simai
Comentarii:
Nume:*
Titlu:*
Email:*
Introduceţi textul din imaginea alăturată:*
Comentariu:*
Anunţă-mă dacă apar comentarii noi
  adaugă
    * Câmpuri obligatorii.

Comentarii (14):

oameni buni   [09.05.2013, 13:28]
Uitati va bine sa vedeti ce diferenta mareeee este intre preotul Marian si raposatul, Marian are vocatie ,har ,scoala si cultura generala vasta pe cand raposatul a avut securitatea in spate si stilul securist in care ia crescut si educat pe fii lui care nu sant capabili de nimic inafara de jocuri si sa vanda prafuri de hiribe si violenta uitati va cata nesimtire zace in ei.Oameni buni sa ne rugam sa i ajute dumnezeu lui Marian sa poata aduce biserica noastra la rangul de manastire.cei nevinovati nu au de ce sa se teama ca se va prinde vreun rau de ei dar in schimb vinovati sa mediteze si sa tremure in urma faptelor lor caci dumnezeu nu doarme.
postat de: scrici

Asta da popa   [05.05.2013, 09:30]
Parinte Radu se vede ca ai doctorant si 5 ani de experienta .Asa ai invatat sa tragi clopotul in vinerea mare? da se bate clopotul dar clopotul mare nu ambele s-au ce reguli noi aduci in bratca? Nu te temi de d-zeu? S-au ce urmaresti sa faci celor contra ta? Nu te gandesti ca daca continui asa te vo scoate bratcanii? AAAAAAA vrei sa aduci reguli de la manastiri? Stii bine preotii de manastntire sunt in post si rugaciuni si pot tine toate slujbele Daca o tii tot asa nu te vad bine in Bratca gandete-te toti sunt oameni si cei po si cei contra chiar rudenii apropiate iarasi tu vrei sa faci blesteme asupra celor care sunt contra ta? Nu te juca Radule si lasa schimbarile tale raufacatoare oamenilor din sat Mai zici in biserica ca vrei sa schimbi programul bisericesc sa tina mai mult slujba ca din pacate raposatul a tinut mai putin Radule masoarati vorbele..... Tu nu vei sluji ca raposatul in veci de vecie nu te pune ca nu-ti tine pe cum ai intrat in biserica asa vei si pleca daca vii cu noi reguli inventate de tine Cu d-zeu nu te joci ia aminte Radule
postat de: didel

haiducu   [30.03.2013, 23:35]
de ce nu si-ar face si asta o coliba cum a facut si raposatu...de pe spatele fraierilor? asta o sa aiba grija de ea ca daca-l cheama radu si marian se pare ca a venit de dragul vostru. intrebati-l daca la teologie nu i-au spus aia ca atrecut demult era inchizitiei.de ce nu afacut reguli ajutat de politie acolo unde a fost ?se pare ca aici o sa ii mearga ca voi lasati muierile sa va rezolve problemele.v-a afectat mina pe toti???????????
postat de: haiducu

Pentru..Ileana   [15.03.2013, 00:00]
Ce a castigat Bratca,un preot adevarat ??? Pop Ionut ar fi fost un preot...fals ??? Nu ajunge oare durerea care o au in suflet familia Pop ? Parintele Liviu Pop nu a fost preot adevarat ? Ma mir ca nu iti este rusine sa spui asa ceva !
postat de: Amelia

Pentru..Ileana   [14.03.2013, 23:58]
Ce a castigat Bratca,un preot adevarat ??? Pop Ionut ar fi fost un preot...fals ??? Nu ajunge oare durerea care o au in suflet familia Pop ? Parintele Liviu Pop nu a fost preot adevarat ? Ma mir ca nu iti este rusine sa spui asa ceva !
postat de: Amelia

Preotul securist   [05.03.2013, 10:44]
Episcopul Sofronie este un securist imputit, un turnator ordinar care otraveste absolut tot ceea ce atinge. A reusit sa dezbine pana la ura tot ceea ce inseamna ortodoxie in Bihor. Va avea oare curaj sa spuna de ce a fost exilat de catre patriarhul Teoctist la comunitatea romaneasca din Ungaria? Pentru ca a fost si este un mizerabil turnator, o lichea imbracata in sutana. Ne mai miram oare de ce comunitatile neoprotestante din Bihor sunt atat de active in a-si racola membri? Cum sa nu fie daca mizerabili de teapa episcopului Sofronie sunt in fruntea bisericii ortodoxe in Bihor? In loc sa se ocupe de biserica tes intrigi, otravesc absolut tot ceea ce ating......Sa-ti fie rusine Episciope.......
postat de: popescu cristian

Tipic romanesc !   [05.03.2013, 09:13]
Divide et impera ziceau romanii... dezbina si stapaneste ! I-au dezbinat pe cei din Bratca, s-au gasit ca mai mereu cozi de topor... Daca erau uniti nici radu stroe impreuna cu mult preafericitul daniel nu-i puteau infrange !
postat de: itan

pace sora   [04.03.2013, 21:07]
exista contestatari pentru zidirea de biserici ...se observa,bine ca i plin orasul de carciumi,baruri,cluburi de noapte,bordeluri.... Si pentru astea tot popii sunt de vina???
postat de: fratele

sofronica   [04.03.2013, 20:34]
Feriti va de popi sunt niste lihniti dupa bani ,curvari si cei mai multi homosexuali!in special cei care aleg sa fie episcopi ,asa scapa de insuratoare ,mai ales ca nu si-o doresc deloc ! Mai bine ati merge sa vedeti ce dezmat face acest Sofronie ,sofronica isi spun intre ele ,ortodoxele ,ce baie cu bara de inox si -a facut
postat de: radu

victorie!!!   [04.03.2013, 19:10]
Este bine ca s a intrat in normalitate. Ma gandeam ca le a luat Dumnezeu mintile si nu se gandesc la binele Bisericii .Bine ca nu s au batut asa cum s a intamplat la penticostali... s au inchis in adunare cele doua tabere care doreau sefia,ciolanul, si n au iesit numai cand o tabara a cedat .Normal,nu? Numai ca s a lasat cu ...scaune si coaste rupte!!! PS Aici in Bihor
postat de: ellie

un preot adevarat !   [04.03.2013, 18:15]
Parintele Radu Marian mi-a facut cinstea sa participe la inmormantarea tatalui meu, astavara... Cred ca am vazut putini preoti daruiti misiunii lor si instruiti precum parintele Marian ! Bratcanii nu au pierdut, ci au castigat un preot adevarat ! Spuneau cei din Rohani ca a facut lucruri mari acolo, desi e o comunitate mica si imbatranita... Cred ca si-a castigat pe merit postul !
postat de: ileana

Rasu plansu credintei !!!!   [04.03.2013, 15:19]
popii se intaleaza cu politia !!! HA, HAAA, HAAAAAAAAAA !!!! Pai de la colaborationosti ai securitatii, delatori si mincinosi ce poti astepta !!! Asa i-a crescut preafericitiii !!!!!! Ortodocsia = religia impusa de politie !!!!! De rasu curului popii astia !!!!! Vor fi spovediti cu forta indiferent de sex !!!!! Cu capu sub patrafir la marturisiri !!!!!
postat de: unul, altul

a   [04.03.2013, 15:04]
mai donati-le bani acestor nesimtiti 90% din ei sunt niste coruptii care isi instaleaza fii si nepotii pe functii ....hai sa face mii de biserici care sunt mai mult goale dar noi nu avem spitale si crese.....halal deacest popor cu mintea in colturi
postat de: a

lasul   [04.03.2013, 14:17]
Jenant ! A ajuns politia sa instaleze popi . De ce n-a mers ps sofronie sa-l instaleze ? De ce e las ?
postat de: titel

 
Foto Bihoreanul
 
├Änviere de Rogerius: Mii de or─âdeni au luat din biserici "lumin─â din lumin─â" de Sfintele Pa┼čti (FOTO)
 
Actual
 
Zeci de gospod─ârii ┼či terenuri agricole din Olt au fost inundate ├«n urma ploilor toren┼úiale din ultimele zile. Peste 160 de persoane au fost deja evacuate, iar speciali┼čtii au instituit cod ro┼ču pe r├óurile Teleorman ┼či Vedea, respectiv cod galben ┼či portocaliu pe alte c├óteva zeci de r├óuri.
 
Pa┼čtele, la fel ca ┼či Cr─âciunul, este o s─ârb─âtoare foarte important─â pentru rom├óni, care une┼čte familia ┼či e un bun prilej de bucurie. La acest moment celebr─âm at├ót ├«nvierea lui Iisus Hristos, care s-a jertfit ┼či a murit pe cruce pentru noi, c├ót ┼či iertarea p─âcatelor.
 
Parchetul ICCJ a dispus urm─ârirea penal─â pentru ┼čantaj ├«n urma pl├óngerii formulate de Gabriela Vr├ónceanu Firea ├«mpotriva lui Traian B─âsescu, la care a fost conexat─â ┼či sesizarea parlamentarilor, ├«ns─â procurorii au suspendat punerea ├«n mi┼čcare a ac┼úiunii penale, ├«ntruc├ót pre┼čedintele are imunitate.
 
 
 
 
Anun╚Ťuri gratuite
 
 
Sport
 
Juc─âtorii echipei CS O┼čorhei au fost ├«nvin┼či ├«n deplasare, la Sebi┼č, vineri, ├«n prima etap─â din faza play-off a campionatului Seriei a V-a din Liga a III-a la fotbal. Elevii antrenorului Rudy Kovacs au cedat cu 0-2 ├«n fa┼úa forma┼úiei locale, Na┼úional, una dintre pretendentele la promovare. ├Än clasament, CS O┼čorhei r─âm├óne pe locul V.
 
Reprezent├ónd Rom├ónia la ├«ntrecerile puternicului turneu interna┼úional de judo pentru copii ┼či juniori din Austria, de la Rohrbach, sportivii or─âdeni de la Liberty LPS CSS s-au comportat foarte bine, reu┼čind s─â cucereasc─â 15 medalii, dintre care 6 au fost de aur. ├Än clasamentul pe cluburi, Liberty LPS CSS s-a situat pe locul II, iar pe na┼úiuni, Rom├ónia a ocupat locul III.
 
Fotbali┼čtii or─âdeni ai echipei FC Bihor s-au impus vineri cu scorul de 4-0, ├«n fa┼úa ar─âdenilor de la UTA, ├«n prima etap─â din faza play-out a Seriei a II-a din Liga a II-a. Oaspe┼úii s-au prezentat ├«ns─â ├«n teren cu juniorii republicani A. De┼či erau prezen┼úi la meci, seniorii nu s-au echipat pentru joc, ├«n semn de protest pentru ne├«ncasarea drepturilor b─âne┼čti din ultimele luni.
 
 
Bihoreanul TV
 
Se încarcă...
Se încarcă...
 
Oradea noastr─â
 
Vandalii Oradiei par c─â nu au ast├ómp─âr. Pe promenada de pe malul st├óng al Cri┼čului Repede, ├«ntre zona Silva┼č ┼či podul Dacia, abia c─â a mai r─âmas ├«ntreg vreun co┼č de gunoi. Netrebnicii ┼či-au m─âsurat for┼úa cu bietele recipiente de plastic care, evident, au cedat.