Edi╚Ťia tip─ârit─â
 
   
 
P─ârerea noastr─â
 
folclor de bihor.jpg

Folclor
de Bihor

de Mircea Chiril─â

De┼či are destule probleme din cauza referendumului, Liviu Dragnea recidiveaz─â ┼či ├«ncalc─â toate legile, inclusiv pe cele ale bunului sim┼ú, ├«n aceast─â campanie preziden┼úial─â. Eu, sincer, m-am bucurat afl├ónd c─â vine la Oradea s─â dea cheile a 10 microbuze ┼čcolare. M-am ├«ntristat ├«ns─â la loc c├ónd am aflat c─â de fapt acestea nu sunt donate din modestele lui economii de teleorm─ânean iste┼ú, ci au fost cump─ârate din banii publici.
 
 
zic si eu.jpg

Zic ┼či eu

de Adrian Cri┼č

├Än Rusia finalului de secol XVIII, sub ├Ämp─âr─âteasa Ecaterina cea Mare, care se preg─âtea s─â primeasc─â vizita ├Ämp─âratului Iosif al II-lea ┼či a Regelui Poloniei, prin┼úul Grigore Potiomkin, favorit al ┼óarinei, s-a g├óndit cum s─â-i impresioneze pe ├«nal┼úii oaspe┼úi ce urmau s─â treac─â prin teritoriile abia cucerite de la Ucraina. A┼ča c─â a dispus s─â fie construite uria┼če decoruri de teatru care s─â imite siluete de case, sate ┼či ora┼če ├«nfloritoare. A┼ča a fost ┼či vinerea trecut─â...
 
 

Cum a fost?

de Lucian Cremeneanu

Pentru c─â nu i se mai poate spune Oktoberfest, denumirea fiind ├«nregistrat─â de o firm─â din Bra┼čov, ├«nt├ómpl─ârii anuale cu bere ┼či friptane din parcarea hotelului Ramada i s-a schimbat numele ├«n Das Fest (S─ârb─âtoarea). De ce nu i-or fi spus Septemberfest, din moment ce, oricum, se ┼úine ├«n septembrie? P├ón─â s-au montat cortul, mesele, liniile de g─âtit ┼či scena, a fost soare ┼či cald. Dar vineri, la ora 16, c├ónd festivalul ├«┼či deschidea oficial por┼úile, a ├«nceput s─â plou─â ┼či toamna a mai venit o dat─â.
 
 
 
     
 
Newsletter
 
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
   
 
Magazin
 
Violonista Naomi Elishuv a fost for┼úat─â s─â renun┼úe la carier─â dup─â ce a fost diagnosticat─â cu un tremor al m├óinii. Medicii din Tel Aviv, ├«ns─â, au operat-o pe creier pentru aceast─â problem─â, ├«n timp ce era con┼čtient─â ┼či c├ónta la vioar─â.
 
├Än lipsa noilor manuale, micu┼úii care au intrat ├«n clasa I ├«nva┼ú─â ┼či dup─â manuale auxiliare, ├«ns─â unele dintre acestea au lec┼úii aberante. Spre exemplu, un exerci┼úiu care anun┼ú─â c─â "Maria ia o lam─â nou─â" ┼či sf├ór┼če┼čte cu o "ran─â mare".
 
Stabilit─â de c├ó┼úiva ani ├«n ora┼čul de pe Cri┼č, prezentatoarea Digi 24 Oradea Ana Maria Georgescu s-a ├«ntors la prima ei dragoste ┼či a trecut, mar┼úi sear─â, de etapa audi┼úiilor pe nev─âzute la concursul "Vocea Rom├óniei", de la Pro TV. Cunoscut─â publicului ├«nc─â din copil─ârie, pentru piesa "Ochii t─âi", Ana Maria a impresionat juriul cu melodia "Je T'aime", a Larei Fabian.
 
   
 
Spune ce crezi
 
Consideraţi întemeiată decizia primăriei orădene de a nu mai finanţa clubul FC Bihor?




sau vezi rezultatele
 
     
 
Premiile lui Bihorel
 
De c├óteva luni, instan┼úele din Oradea se remarc─â printr-o toleran┼ú─â larg─â ├«n procesele privind infrac┼úiunile rutiere. Doi ┼čoferi pe care poli┼úi┼čtii i-au prins cu alcoolemii aproape de com─â - 2,85 la mie ├«n s├ónge! - au ajuns ├«n fa┼úa magistra┼úilor Judec─âtoriei Oradea, ┼či ambii au fost condamna┼úi la ├«nchisoare de c├óte 1 an cu am├ónarea aplic─ârii pedepsei pe un termen de 2 ani.
 
Ordonan┼úa care legalizeaz─â prostitu┼úia politic─â, permi┼ú├ónd primarilor ┼či consilierilor s─â-┼či schimbe partidele f─âr─â s─â-┼či piard─â mandatele c├ó┼čtigate datorit─â acestora, l-a pus ├«n ├«ncurc─âtur─â pe singurul primar PPDD-ist din jude┼ú, Dorin Curtean, din Pope┼čti.
 
R─âmas─â ├«n coad─â de pe┼čte dup─â plecarea ├«n concediu a viceprimarului Mircea M─âlan, rezilierea contractului dintre municipalitate ┼či firma Marconst pentru reabilitarea Pasajului Vulturul Negru a ajuns mar┼úea trecut─â pe masa edilului Ilie Bolojan.
 
   
 
De știut
 
mircea-dumitrescu.jpg

Bihoreanul
la medic

de Mircea Dumitrescu

Anxietatea este o stare patologic─â de nelini┼čte, de team─â, care apare la mul┼úi pacien┼úi cu diverse afec┼úiuni. ├Äntre 5 ┼či 20% din pacien┼úii interna┼úi ├«n spital ┼či ├«ntre 4 ┼či 14% din cei care se adreseaz─â medicilor de familie sau celor din policlinic─â sufer─â de tulbur─âri anxioase.
 
 
mircea-ursuta.jpg

Avocatul Bihoreanului

de Mircea Ursuta

Conform articolului 73 din Noul cod de procedur─â penal─â, solu┼úionarea cererii de str─âmutare se face ├«n ┼čedin┼ú─â public─â, cu participarea procurorului, ├«n cel mult 30 de zile de la data ├«nregistr─ârii cererii. Pre┼čedintele instan┼úei ierarhic superioare celei la care se afl─â cauza ia m─âsuri pentru ├«ncuno┼čtin┼úarea p─âr┼úilor.
 
 
 
     
Bihor
eBihoreanul.roBihor > 04.03.2013, 12:54
Send to YM Friend Send to a friend Print |
Cuvinte cheie: scandal, bratca, episcopul sofronie, politie, radu marian, ionut pop
Voteaza articol:
1/52/53/54/55/5
Scor: 2,6 / 5 (52 voturi)

Toate articolele scrise de Dan Simai
Comentarii:
Nume:*
Titlu:*
Email:*
Introduceţi textul din imaginea alăturată:*
Comentariu:*
Anunţă-mă dacă apar comentarii noi
  adaugă
    * Câmpuri obligatorii.

Comentarii (14):

oameni buni   [09.05.2013, 13:28]
Uitati va bine sa vedeti ce diferenta mareeee este intre preotul Marian si raposatul, Marian are vocatie ,har ,scoala si cultura generala vasta pe cand raposatul a avut securitatea in spate si stilul securist in care ia crescut si educat pe fii lui care nu sant capabili de nimic inafara de jocuri si sa vanda prafuri de hiribe si violenta uitati va cata nesimtire zace in ei.Oameni buni sa ne rugam sa i ajute dumnezeu lui Marian sa poata aduce biserica noastra la rangul de manastire.cei nevinovati nu au de ce sa se teama ca se va prinde vreun rau de ei dar in schimb vinovati sa mediteze si sa tremure in urma faptelor lor caci dumnezeu nu doarme.
postat de: scrici

Asta da popa   [05.05.2013, 09:30]
Parinte Radu se vede ca ai doctorant si 5 ani de experienta .Asa ai invatat sa tragi clopotul in vinerea mare? da se bate clopotul dar clopotul mare nu ambele s-au ce reguli noi aduci in bratca? Nu te temi de d-zeu? S-au ce urmaresti sa faci celor contra ta? Nu te gandesti ca daca continui asa te vo scoate bratcanii? AAAAAAA vrei sa aduci reguli de la manastiri? Stii bine preotii de manastntire sunt in post si rugaciuni si pot tine toate slujbele Daca o tii tot asa nu te vad bine in Bratca gandete-te toti sunt oameni si cei po si cei contra chiar rudenii apropiate iarasi tu vrei sa faci blesteme asupra celor care sunt contra ta? Nu te juca Radule si lasa schimbarile tale raufacatoare oamenilor din sat Mai zici in biserica ca vrei sa schimbi programul bisericesc sa tina mai mult slujba ca din pacate raposatul a tinut mai putin Radule masoarati vorbele..... Tu nu vei sluji ca raposatul in veci de vecie nu te pune ca nu-ti tine pe cum ai intrat in biserica asa vei si pleca daca vii cu noi reguli inventate de tine Cu d-zeu nu te joci ia aminte Radule
postat de: didel

haiducu   [30.03.2013, 23:35]
de ce nu si-ar face si asta o coliba cum a facut si raposatu...de pe spatele fraierilor? asta o sa aiba grija de ea ca daca-l cheama radu si marian se pare ca a venit de dragul vostru. intrebati-l daca la teologie nu i-au spus aia ca atrecut demult era inchizitiei.de ce nu afacut reguli ajutat de politie acolo unde a fost ?se pare ca aici o sa ii mearga ca voi lasati muierile sa va rezolve problemele.v-a afectat mina pe toti???????????
postat de: haiducu

Pentru..Ileana   [15.03.2013, 00:00]
Ce a castigat Bratca,un preot adevarat ??? Pop Ionut ar fi fost un preot...fals ??? Nu ajunge oare durerea care o au in suflet familia Pop ? Parintele Liviu Pop nu a fost preot adevarat ? Ma mir ca nu iti este rusine sa spui asa ceva !
postat de: Amelia

Pentru..Ileana   [14.03.2013, 23:58]
Ce a castigat Bratca,un preot adevarat ??? Pop Ionut ar fi fost un preot...fals ??? Nu ajunge oare durerea care o au in suflet familia Pop ? Parintele Liviu Pop nu a fost preot adevarat ? Ma mir ca nu iti este rusine sa spui asa ceva !
postat de: Amelia

Preotul securist   [05.03.2013, 10:44]
Episcopul Sofronie este un securist imputit, un turnator ordinar care otraveste absolut tot ceea ce atinge. A reusit sa dezbine pana la ura tot ceea ce inseamna ortodoxie in Bihor. Va avea oare curaj sa spuna de ce a fost exilat de catre patriarhul Teoctist la comunitatea romaneasca din Ungaria? Pentru ca a fost si este un mizerabil turnator, o lichea imbracata in sutana. Ne mai miram oare de ce comunitatile neoprotestante din Bihor sunt atat de active in a-si racola membri? Cum sa nu fie daca mizerabili de teapa episcopului Sofronie sunt in fruntea bisericii ortodoxe in Bihor? In loc sa se ocupe de biserica tes intrigi, otravesc absolut tot ceea ce ating......Sa-ti fie rusine Episciope.......
postat de: popescu cristian

Tipic romanesc !   [05.03.2013, 09:13]
Divide et impera ziceau romanii... dezbina si stapaneste ! I-au dezbinat pe cei din Bratca, s-au gasit ca mai mereu cozi de topor... Daca erau uniti nici radu stroe impreuna cu mult preafericitul daniel nu-i puteau infrange !
postat de: itan

pace sora   [04.03.2013, 21:07]
exista contestatari pentru zidirea de biserici ...se observa,bine ca i plin orasul de carciumi,baruri,cluburi de noapte,bordeluri.... Si pentru astea tot popii sunt de vina???
postat de: fratele

sofronica   [04.03.2013, 20:34]
Feriti va de popi sunt niste lihniti dupa bani ,curvari si cei mai multi homosexuali!in special cei care aleg sa fie episcopi ,asa scapa de insuratoare ,mai ales ca nu si-o doresc deloc ! Mai bine ati merge sa vedeti ce dezmat face acest Sofronie ,sofronica isi spun intre ele ,ortodoxele ,ce baie cu bara de inox si -a facut
postat de: radu

victorie!!!   [04.03.2013, 19:10]
Este bine ca s a intrat in normalitate. Ma gandeam ca le a luat Dumnezeu mintile si nu se gandesc la binele Bisericii .Bine ca nu s au batut asa cum s a intamplat la penticostali... s au inchis in adunare cele doua tabere care doreau sefia,ciolanul, si n au iesit numai cand o tabara a cedat .Normal,nu? Numai ca s a lasat cu ...scaune si coaste rupte!!! PS Aici in Bihor
postat de: ellie

un preot adevarat !   [04.03.2013, 18:15]
Parintele Radu Marian mi-a facut cinstea sa participe la inmormantarea tatalui meu, astavara... Cred ca am vazut putini preoti daruiti misiunii lor si instruiti precum parintele Marian ! Bratcanii nu au pierdut, ci au castigat un preot adevarat ! Spuneau cei din Rohani ca a facut lucruri mari acolo, desi e o comunitate mica si imbatranita... Cred ca si-a castigat pe merit postul !
postat de: ileana

Rasu plansu credintei !!!!   [04.03.2013, 15:19]
popii se intaleaza cu politia !!! HA, HAAA, HAAAAAAAAAA !!!! Pai de la colaborationosti ai securitatii, delatori si mincinosi ce poti astepta !!! Asa i-a crescut preafericitiii !!!!!! Ortodocsia = religia impusa de politie !!!!! De rasu curului popii astia !!!!! Vor fi spovediti cu forta indiferent de sex !!!!! Cu capu sub patrafir la marturisiri !!!!!
postat de: unul, altul

a   [04.03.2013, 15:04]
mai donati-le bani acestor nesimtiti 90% din ei sunt niste coruptii care isi instaleaza fii si nepotii pe functii ....hai sa face mii de biserici care sunt mai mult goale dar noi nu avem spitale si crese.....halal deacest popor cu mintea in colturi
postat de: a

lasul   [04.03.2013, 14:17]
Jenant ! A ajuns politia sa instaleze popi . De ce n-a mers ps sofronie sa-l instaleze ? De ce e las ?
postat de: titel

 
Foto Bihoreanul
 
Streetball ├«n Pia┼úa Unirii: Baschetbali┼čtii de la CSM au jucat ├«mpotriva copiilor (FOTO/VIDEO)
 
Actual
 
Eurodeputatul ungar Laszlo Tokes a desfiin┼úat pur ┼či simplu proiectul UDMR privind autonomia ┼óinutului Secuiesc, spun├ónd c─â are ├«ndoieli c─â ar fi serios ┼či c─â ar fi parte a unui "pact" ├«ntre Kelemen Hunor ┼či Victor Ponta. De altfel, Tokes afirm─â c─â "clica Verestoy-Marko-Kelemen a sabotat cauza autonomiei" ┼či din acest motiv maghiarii din Transilvania sunt "r─âma┼či ├«n urm─â" cu dob├óndirea autonomiei.
 
Bucure┼čtiul a fost desemnat, vineri, la Geneva, de membrii Comitetului Executiv al UEFA, s─â g─âzduiasc─â, pe Arena Na┼úional─â, patru meciuri, trei din faza grupelor ┼či unul din optimile de final─â, ├«n cadrul turneului final al Campionatului European de fotbal din 2020, al─âturi de alte 12 ora┼če.
 
Sco┼úia va r─âm├óne ├«n Regatul cu care s-a unit ├«n urm─â cu 300 de ani, sugereaz─â primele rezultate ale referendumului pentru independen┼ú─â, precum ┼či proiec┼úiile BBC ┼či The Guardian.
 
 
 
 
Anun╚Ťuri gratuite
 
 
Sport
 
Reprezentan┼úii justi┼úiei bihorene au renun┼úat pentru c├óteva zile la robe ┼či au ├«mbr─âcat echipamentul de tenis pentru a-┼či stabili ├«nt├óietatea pe terenul de sport, ├«n cadrul celei de-a VII-a edi┼úii a Trofeului Justi┼úiei. Competi┼úia, desf─â┼čurat─â ├«n prima parte a acestei s─âpt─âm├óni, pe trei baze sportive or─âdene, a reunit 12 participan┼úi ┼či l-a avut c├ó┼čtig─âtor pe judec─âtorul Antik Levente, care domin─â de c├ó┼úiva ani aceast─â competi┼úie.
 
Bucure┼čtiul a fost desemnat, vineri, la Geneva, de membrii Comitetului Executiv al UEFA, s─â g─âzduiasc─â, pe Arena Na┼úional─â, patru meciuri, trei din faza grupelor ┼či unul din optimile de final─â, ├«n cadrul turneului final al Campionatului European de fotbal din 2020, al─âturi de alte 12 ora┼če.
 
Asocia┼úia Jude┼úean─â de fotbal a amendat echipa de juniori Universitatea Oradea, dup─â ce antrenorul echipei adverse, CF Bihorul Beiu┼č, a fost b─âtut de un p─ârinte p├ón─â a r─âmas incon┼čtient. Victima este beiu┼čanul Alin Popa, iar agresorul - unul dintre p─ârin┼úii juc─âtorilor de la Universitatea.
 
 
Bihoreanul TV
 
Se încarcă...
Se încarcă...
 
Oradea noastr─â
 
Calendaristic, vara s-a ├«ncheiat, iar p├ón─â s─â ├«nceap─â sezonul rece, or─âdenii sunt ├«ndemna┼úi la h─ârnicie. Pe 22 septembrie, Prim─âria ┼či operatorul licen┼úiat de salubritate al municipiului, RER Ecologic Service, dau startul campaniei de cur─â┼úenie de toamn─â.